Szlachetne damy i ubogie dzieci. Działalność gdańskich Zakładów Opieki nad Małymi Dziećmi w XIX w.

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 18. 04. 2024
  • ‪@WMGVIDEO‬ i Towarzystwo Dom Uphagena zapraszają na 190. wykład z cyklu „Kultura dawnego Gdańska” zatytułowany „Szlachetne damy i ubogie dzieci. Działalność gdańskich Zakładów Opieki nad Małymi Dziećmi w XIX stuleciu”, temat przedstawiła dr Ewa Barylewska-Szymańska.
    O wykładzie:
    W XIX w. nastąpiły zmiany w strukturze rodziny, industrializacja spowodowała, że coraz częściej, zwłaszcza w warstwach uboższej ludności, pracę zarobkową na większą niż wcześniej skalę podejmowały kobiety. W zmieniającej się sytuacji ważnym zadaniem stało się zapewnienie opieki nad młodszymi dziećmi, nieuczęszczającymi jeszcze do szkoły.
    Na niemieckim obszarze w XIX stuleciu powstało szereg instytucji sprawujących opiekę nad dziećmi z tej grupy wiekowej, wśród nich były Zakłady Opieki nad Małymi Dziećmi (Kleinkinder-Bewahranstalten).
    Również w Gdańsku począwszy od lat 30. XIX w. doszło do powstania tego typu Zakładów. Pierwszy z nich rozpoczął działalność na terenie Starego Miasta, kolejne utworzono na terenie Dolnego Miasta i Starego Przedmieścia, ostatni z omawianych podczas wykładu znajdował się na obrzeżach Głównego Miasta.
    Zakłady działały społecznie dzięki bardzo dużemu zaangażowaniu całej gdańskiej społeczności, niezwykle ważną rolę w procesie dydaktycznym oraz organizacji i codziennym funkcjonowaniu zakładów odegrały panny i panie z kręgów mieszczańskich, czyli wymienione w tytule „szlachetne damy”.
    Powstaniu zakładów, organizacji i ich funkcjonowaniu poświęcony zostanie marcowy wykład. Do tej pory temat opieki nad małymi dziećmi był pomijany albo kwitowany zdawkową wzmianką, dlatego zapraszamy do poznania ważnej karty z historii społecznej dziewiętnastowiecznego Gdańska.
    O prelegentce:
    dr Ewa Barylewska-Szymańska, historyk sztuki i kultury materialnej, pracownik Muzeum Gdańska i Instytutu Historii PAN, działa w Towarzystwie Dom Uphagena, była jego współzałożycielką.
    Badawczo zajmuje się przede wszystkim Gdańskiem. W kręgu jej zainteresowań są takie tematy, jak historia gdańskiego mieszkalnictwa doby nowożytnej oraz XIX i pierwszej połowy XX w., historia ochrony zabytków i muzealnictwa oraz ruch stowarzyszeniowy w XIX-XX w. i architektura okresu Wolnego Miasta Gdańska (te ostatnie badania prowadzi wspólnie z Wojciechem Szymańskim). Ma w swoim dorobku ponad 100 publikacji, głównie artykułów oraz dwie książki, jest też redaktorem naukowym kilkunastu publikacji z zakresu historii Gdańska.
    Szlachetne damy i ubogie dzieci. Działalność gdańskich Zakładów Opieki nad Małymi Dziećmi w XIX stuleciu
    Gdańsk 2024.03.20
    Z cyklu: Kultura dawnego Gdańska
    Opowiada: dr Ewa Barylewska-Szymańska (Muzeum Gdańska)
    Organizator: Towarzystwo Dom Uphagena
    Współpraca: Muzeum Gdańska
    Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska
    Prowadzący spotkanie: prof. UG dr hab. Sławomir Kościelak
    (Uniwersytet Gdański)
    Zdjęcia i realizacja: Mirosław Koźbiał
    WMG VIDEO
    Zdjęcie ze strony tytułowej: fot. ze zbiorów PAN BG

Komentáře •