„Świadectwa pruskiego barbarzyństwa” w nowym, polskim Gdańsku. Magdalena Staręga | 2024.03.14

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 6. 09. 2024
  • „Świadectwa pruskiego barbarzyństwa” w nowym, polskim Gdańsku. O XIX-wiecznej architekturze miasta w kontekście jego powojennej odbudowy to kolejny wykład z cyklu "Wokół odbudowy Gdańska po 1945 roku" wygłosiła dr Magdalena Staręga z Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkanie odbyło się Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta. ‪@WMGVIDEO‬ i Muzeum Gdańska zapraszają do jego obejrzenia.
    Do 1945 roku ważny element krajobrazu architektonicznego Gdańska stanowiły obiekty powstałe w czasach jego przynależności do Królestwa Prus bądź Cesarstwa Niemieckiego. Cześć z nich uległa zniszczeniu w marcu 1945 roku, wielu udało się przetrwać w stosunkowo dobrym stanie.
    W dyskusji nad powojenną odbudową centrum miasta jego XIX-wieczne dziedzictwo stało w sprzeczności z podnoszonym przez nowe władze postulatem podkreślania polskości Gdańska. Jednoznacznie negatywny stosunek do „poniemieckich” realizacji zaważył na decyzji o ich nie odbudowywaniu.
    Celem wykładu jest nakreślenie, w jaki sposób postrzeganie architektury porozbiorowej w Gdańsku przełożyło się na kształt odbudowanego miasta. Czy zniszczone, „poniemieckie” budowle skazane były na rozbiórkę i zastąpienie nową zabudową?
    „Świadectwa pruskiego barbarzyństwa” w nowym, polskim Gdańsku. O XIX-wiecznej architekturze miasta w kontekście jego powojennej odbudowy
    Gdańsk 14.03.2024
    Opowiada: dr Magdalena Staręga
    Gospodarz spotkania: Klaudiusz Grabowski
    Organizator: Muzeum Gdańska
    W ramach projektu: „Wokół odbudowy Gdańska po 1945 roku
    Zdjęcia i realizacja: Mirosław Koźbiał
    WMG VIDEO
    Zdjęcie z czołówki: zbiory Instytutu Herdera w Marburgu

Komentáře • 2

  • @tomaszmarasz6464
    @tomaszmarasz6464 Před 3 měsíci +1

    Proszę, poprawcie realizację dźwiękową!!!

  • @carvinieri5217
    @carvinieri5217 Před 15 dny

    Boli przekształcenie kościoła św Ducha w salę gimnastyczną i szatnię przy szkole nr 50