Przywileje króla Kazimierza Jagiellończyka jako podstawa autonomii Gdańska w XV-XVIII. M. Grulkowski

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 11. 05. 2024
  • Towarzystwo Dom Uphagena i ‪@WMGVIDEO‬ zapraszają do obejrzenia zapisu wykładu z 20 cyklu „Kultura Dawnego Gdańska”. Tym razem dr. Marcin Grulkowski wygłosił prelekcję na temat” Przywileje króla Kazimierza Jagiellończyka jako podstawa autonomii Gdańska w XV-XVIII wieku”
    O wykładzie:
    Latem 1552 r. Gdańsk gościł w swych murach króla Zygmunta Augusta. Podczas jednej z audiencji królewskich w Ratuszu Głównego Miasta uroczyście, w obecności rajców, odczytano przywileje, które prawie sto lat wcześniej nadał Gdańskowi król Kazimierz Jagiellończyk. Nazajutrz monarcha zażądał ich oryginałów. Burmistrz i burgrabia królewski Johann Stutte, zapewne z niepokojem, przekazał je królowi we wspaniałym srebrnym naczyniu. Aby wzmocnić przychylność monarchy wobec Gdańska, Rada Miejska obdarowała Zygmunta Augusta licznymi podarkami. Ku zadowoleniu gdańszczan król zwrócił przywileje po dwóch godzinach. Epizod ten ukazuje, z jaką troską elita polityczna Gdańska traktowała przywileje Kazimierzowe. Dzięki nim bowiem Gdańsk zyskał szeroką autonomię oraz pozycję gospodarczą, umożliwiającą mieszczaństwu gdańskiemu bogacenie się poprzez uczestnictwo w handlu bałtyckim a miastu zapewniającą wysokie dochody z licznych podatków od obrotów handlowych. Od drugiej połowy XV w. aż do dziś przywileje są również przedmiotem starannego przechowywania w gdańskim Archiwum Miejskim. Przedmiotem wykładu będzie kształtowanie się uprawnień Gdańska w stosunku do państwa polsko-litewskiego, wynikających z przywilejów Kazimierzowych z lata 1454-1457, oraz dzieje zmagań Gdańska o ich utrzymanie od drugiej połowy XV do końca XVIII stulecia.
    O prelegencie:
    Dr Marcin Grulkowski jest adiunktem w Pracowni Historii Gdańska i Dziejów Morskich Polski Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. W swoich badaniach koncentruje się na zagadnieniach funkcjonowania kancelarii miejskich w Gdańsku i innych miastach hanzeatyckich, problemie finansów publicznych Gdańska w XV-XVIII w., rozwoju banków miejskich i handlu gdańskiego w XV-XVI w. Najnowszą publikacją prelegenta jest książka „Privilegia Casimiriana”, wydana przez Muzeum Gdańska i nagrodzona w konkursie Muzealna Książka Roku 2023 w kategorii wydawnictw naukowych.
    Przywileje króla Kazimierza Jagiellończyka jako podstawa autonomii Gdańska w XV-XVIII wieku.
    Gdańsk 2024.04.24
    Z cyklu: Kultura dawnego Gdańska
    Opowiada: dr Marcin Grulkowski (Instytut Historii PAN)
    Organizator: Towarzystwo Dom Uphagena
    Współpraca: Muzeum Gdańska
    Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska
    Prowadzący spotkanie: prof. dr hab. Beata Możejko (Uniwersytet Gdański)
    Zdjęcia i realizacja: Mirosław Koźbiał
    WMG VIDEO
    Zdjęcie ze strony tytułowej: gdansk.gedanopedia.pl/gdansk/...

Komentáře • 5

  • @papiulek7513
    @papiulek7513 Před 2 měsíci +1

    Dziękuję za wartościowy wykład, życzę szybkiej habilitacji 🤗

  • @beatamozejko8657
    @beatamozejko8657 Před 2 měsíci

    Wyklad super, wielkie gratulacje

  • @sangdopalri349
    @sangdopalri349 Před 2 měsíci +1

    Gdańsk zawarł unię personalną z Królem - nie z Rzeczypospolitą.
    Dało to miastu autonomię i przywileje ekonomiczne, o to chodziło Gdańszczanom.

  • @joannajulke9978
    @joannajulke9978 Před 2 měsíci +1

    Oj, widać ze pan był zdenerwowany w czasie tego wykładu, sporo informacji, ale proszę się tak nie denerwować, to nie egzamin, a może i egzamin może być przyjemny.. 😊 To, co mi przeszkadza w słuchaniu, to pana zacinanie się, dość często mówi pan eeee, gdyby coś pan z tym zrobił, byłoby milej słuchać, powodzenia! I dziękuje za przybliżenie tematu, ale dla mnie wymagającego dalszej eksploracji

    • @beatamozejko8657
      @beatamozejko8657 Před 2 měsíci

      Tu nie zdenerwowanie było tylko koncentracja , wyklad super , z ogromną erudycją i klasą