Airbus A390? Konec létání tak jak ho známe

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 28. 09. 2020
  • Podpořit mojí tvorbu můžete zde: flyrosta.com/podpora
    V září 2020 začala u Airbusu oficiálně nová éra. Přes veškeré problémy způsobené koronavirem společnost odprezentovala koncept s názvem Zero Emission, který má představovat budoucnost bezemisního létání. Velice ambiciózní plány mluví o plně certifikovaném komerčním letadle, které bude poháněno vodíkem již v roce 2035.
    Odkazy:
    Airbus Zero Emission: • LIVE - Introducing #ZEROe
    Real Engineering: • Are Electric Planes Po...
    Flying V/TU Delft/KLM: • KLM & TU Delft present...
    #airbus #ZEROe #futureofaviation
    Kontakt: flyrosta@gmail.com
    Website: flyrosta.com/
    Instagram: / flyrosta
    Facebook: / flyrosta
    Twitter: / flyrosta
    LinkedIn: / rostislavkopecky
    Movie created by Rostislav Kopecky (flyRosta.com)

Komentáře • 313

  • @flyRosta
    @flyRosta  Před 3 lety +12

    TITULKY jsou dostupné přímo v přehrávači. Zapnout je můžete jednou z ikonek vpravo dole u olvádání videa (vedle ikony nastavení kvality nebo zvětšení obrazovky).

    • @jarekfisnar
      @jarekfisnar Před 3 lety

      dyť ten mesijé mluví angliský selkem topřé, jinak úžasná technologie, krásné stroje, výborná videa

  • @artistictad7417
    @artistictad7417 Před 3 lety +29

    Ovšem, perfektní jako vždy! Nikdy nezklame, miluju tuto tvorbu a videa!

  • @michalkubis6013
    @michalkubis6013 Před 3 lety +12

    Hned po tom, co jsem zaslechl větu: "Pokud se na toto video koukáte za deset let,..." Šel jsem si napsat do kalendáře upomínku, abych se na toto video podíval :) Jinak video jako vždy perfektní, sice jsem o tom něco tak po různu četl, ale ucelenost informací v tomto videu je opravdu bezvadná! Děkuju moc a ať se daří. Btw, udělalo mi moc radost, že i seznam patreonů se úspěšně rozrůstá :)

    • @flyRosta
      @flyRosta  Před 3 lety +3

      Abych pravdu řekl, tak tématika o budoucnosti letectví mě hodně zajímá. Bohužel to není úplně nejpopulárnější téma ve společnosti, tak musím s materiálem šetřit, abych lidi moc neodrazoval od dalšího sledování :)

    • @tsivanentsivanen5124
      @tsivanentsivanen5124 Před 3 lety

      @@flyRosta pleteš jablka a hrušky - jedna věc je o co se zajímáš a druhá věc je o čem chceš točit, to není jedno a to samé, takže nemůžeš argumenty pro druhé odůvodňovat to první

  • @jaciofficial
    @jaciofficial Před 3 lety +2

    Super video, jako vždy, nebýt tebe tak ani teď přes práci bych o tom pořádně nevěděl.

  • @martinaprochazkova6065
    @martinaprochazkova6065 Před 3 lety +5

    Byla jsem zvědavá,o čem bude nové video.Jako vždy, zajímavé a k zamyšlení co nás čeká v blízkém budoucnosti.Uvidíme,jak se to vyvine😊👍👏

  • @mauriceaviation
    @mauriceaviation Před 3 lety

    Opět pěkné videjko! Vcko je u mě nejlepší z těch tří

  • @grandadmiraltrawn9789
    @grandadmiraltrawn9789 Před 3 lety +1

    Perfektní video a mám na tebe otázku

  • @janawaw8293
    @janawaw8293 Před 3 lety +3

    Děkuji za videa. Jsem zvědavá jestli tím někdy někam poletím. V důchodu bych si chtěla udělat radost :-)

  • @flyvlogs2088
    @flyvlogs2088 Před 3 lety +24

    Super Rosto!

  • @brady12ne46
    @brady12ne46 Před 3 lety +1

    Naprosto úžasné video !!!

  • @filipcorba1872
    @filipcorba1872 Před 3 lety

    Pekne spracované video, ďakujem za neho Rosto. Rád by som dodal, že koncept Blended-Wing-Body je starší než 15 rokov a prišla s ním prvýkrát tuším NASA s Boeing-om. V rámci tohto konceptu je dôležité spomenúť, že sa v ňom uplatňuje spôsob generovania ťahu nasávaním medznej vrstvy, a to v prípadoch: motory na úrovni trupu/krídla, alebo ponorené pod úroveň.
    Pohonný systém s nasávaním medznej vrstvy má veľký potenciál v redukcii pohonných hmôt, či už konvenčného paliva, alebo alternatív k nemu. Za posledné 3 roky sa tento spôsob generovania ťahu dostal naspäť do pozornosti a je aktívne študovaný. Niekoľko už-existujúcich štúdií, experimentov a simulácií dokazuje hodnotný potenciál tohto pohonného systému.
    Sám pracujem na vlastnom koncepte: PropFan Integration Concept as Boundary Layer Splitted Ingestion Propulsion System. Pridávam linky pre viac zainteresovaných:
    www.linkedin.com/pulse/propfan-integration-concept-engine-mount-structure-assembly-%25C4%258Dorba?fbclid=IwAR1CufiNsg1zRBhkI9Xujc5tZwc4CirRbaVRyWo8ftPUvTht_fGvYTD7VhA
    www.linkedin.com/pulse/boundary-layer-splitted-ingestion-propulsion-system-filip-%25C4%258Dorba?fbclid=IwAR26pNauWJp08yFwbDoojROGe173to8SK8gdzriFs1vBMhRmxLIZqHpZV08
    Hodnotné pokroky v leteckom priemysle a jeho engineeringu sú v rukách šikovných, kreatívnych a technicky-kvalitne zmýšľajúcich ľudí, ktorí pozerajú na veci z rôznych uhlov.

  • @peterde9677
    @peterde9677 Před 3 lety

    Skvělé, skvělé. Úžasný voice-over!

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety

      To jo, mohl by třeba vyprávět pohádky a tak. Hlavně mu musí někdo přesně určit, co má povídat, aby nevypouštěl nesmysly jako v tomto videu...
      :o))

  • @gigabajt68
    @gigabajt68 Před 3 lety +3

    Parádní video !! Díky moc ! :)))

  • @elluxor3425
    @elluxor3425 Před 3 lety +15

    Nemám nic proti asi lepší varianta pohonu než současná, jen mi tam vadí jak strašně moc zmiňují to slovo bezmisní. Emise to má sice je to jen voda, ale má, ale to jen drobný rýpnutí. Mě jde hlavně o to, že běžný člověk co se v tom nevyzná si řekne, že je to super a proč by se měl vyvýjet jiný pohon, když to nemá emise, ale co už jim nedojde je to, že ten vodík je potřeba někde vyrobit a ta výroba nebude úplně bezemisní. A když k tomu zapojíme mozek vzpomenem si zákon zachování energije tak nám dojde, že to není skoro žádná revoluce. Prostě na výrobu spotřebujeme více energie než jí získáme ve výsledku. Ale zas když to srovnám s el. pohonem je to určitě lepší varianta „bezemisního pohonu” aspoň nám tu nevznikají brutálně velké emise při výrobě baterií, které stejně nejsou doživotní. Ale soudruhům inženýrům držím palce mají dost nelehký úkol.

    • @moarchiv
      @moarchiv Před 3 lety +7

      Tak emise nebudou jen voda - už jen výroba tak obrovského množstí vodíku, jeho zkapalňování, transport... tam bude emisí fůra. :-) Ale emise přímo "za letadlem" budou "jen voda". Ovšem nikdo si neklade otázku, co to udělá, když se hromadně přejde na vodíkový pohon (třeba nejen letadel) s planetou jako celkem. Ona i ta "jen voda" může narušit nějaké přirozené koloběhy. Nevím. Ale určitě to nebude tak jednoduché. Atmosféra na Zemi je složitý problém a nikdo přesně neví, jak funguje.

    • @emiinek
      @emiinek Před 3 lety +1

      @@moarchiv Když nevíš tak drž ůsta,a nedýchej,i to vylučuje co2,mohlo by to narušit nějaký koloběh.Na všem vidět to špatné,toby vám šlo,ale vymyslet to to správný a funkční to ne,ale tlachat kraviny to jo.

    • @tomasstanek319
      @tomasstanek319 Před 3 lety +2

      Někde se začít musí. A to od jednodužšího. Až se tento problém vyřeší, může se začít pracovat na bezemisní výrobě vodíku např. s energií z fúze nebo ze zárodku Dysonovy sféry - ale to je už dost vzdálená budoucnost

    • @dusanmracko9432
      @dusanmracko9432 Před 3 lety +3

      MaO ,pokiaľ by sa vodík vyrábal z bežnej ale skôr z morskej vody ,tak by sa len opakoval bežný kolobeh vody v prírode.pretože však platia termodynamické zákony chem.reakcií ,je za súčasného stavu technolo'gie rozkladu vody na vodík a kyslík potreba veľké množstvo energie.Pokiaľ sa podarí získavať energiu doteraz nepoznanými ekologickými bezemisnými postupmi tak vodík by bol skutočne veľmi blízkym bezemisným palivom.Predpokladám,že sa to v budúcnosti môže podariť.Najvýhodnejšie by však bolo,keby sa podarilo objaviť doposiaľ napoznaný postup rozkladu vody,čo by celý problém vyriešilo.

    • @petr2306
      @petr2306 Před 3 lety

      Mě by třeba jako budoucího pasažéra dost zajímala bezpečnost těchto strojů. Všichni řeší bezemisní létání, závodění ... za chvíli budeme muset bezemisně sr*t. Vodík nám pěkně a rád bouchá. O bezpečnosti jsem snad v žádném z těchto "spotů" od Airbusu neslyšel. Bezpečnost už hold asi není in. Co se bezpečnosti týče, nevím co by mohlo být horší. Čtvrtka letounu napěchována bateriemi nebo složitým systémem vodíkových band. V prvním případě nám prdel začne hořet, ve druhém nám exploduje a odletí do pryč.

  • @daviuru9164
    @daviuru9164 Před 3 lety

    Fandím Airbusu těším se na jejich nová letadla. Vodík bude dobrá volba a zajímá mě jak na to zareaguje nejen Boeing ale aerolinky a svět celkově. A taky zase MEGA video strašně mě baví tvoje videa.

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety

      Vodík není dobrá volba a proto nebude použit. Prohlédni si schéma jeho atomu, resp. molekuly...

  • @vojtechelias1111
    @vojtechelias1111 Před 3 lety +8

    Proboha, jen ne baterie. To by museli u každého letiště postavit Temelín nebo ještě něco většího, aby to mohli vůbec dobíjet. Ten vodík mi přijde jako realističtější. Je vidět, že u Airbusu přemýšlí i do budoucnosti, na rozdíl od Boeingu.
    Jen si kladu otázku, co budou dělat s tím obrovským množstvím vodní páry, která vzniká při spalování vodíku.
    Jinak jako vždy super video a velký palec nahoru na poznámku o ekoteroristech.

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety +2

      Vodík jako palivo pro letadla není o nic realističtější, než naivní pokusy o elektropohon. Nejmenší atom a nízká energetická hustota - to jsou důvody, proč tyhle pokusy nemají perspektivu...

    • @mark46ification
      @mark46ification Před 3 lety +1

      ten Temelin sa bude musiet postavit aj v pripade vodikoveho pohonu...na vyrobu vodiku je potreba rovnake mnozstvo energie ako na dobijanie baterii

    • @pokkyro
      @pokkyro Před 3 lety

      ​@@mark46ification Pokud pro baterie jeden Temelín, tak u vodíku to jsou minimálně dva. Pokud to je přes palivové články, tak ty mají účinnost kolem 50%.

    • @dusanmracko9432
      @dusanmracko9432 Před 3 lety

      @@8000SAC ,nový objav “poverpasta” umožňuje viazať vodík na hybrid horčíka anásledným rozkladom pomocou vody ho znovu uvoľniť,pričom jej energetická hustota je väčšia oako uhľovodíkvých palív,čo znamená pri rovnakej nádrži väčší dojazd.Všetko je ešte len na začiatku a napr, tankovanie by sa mohlo riešiť výmenou nádrže alebo jej plnením za bežných podmienok.

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety

      @@dusanmracko9432 :
      To je nějaká pohádka...?
      :O)))

  • @milansiles1208
    @milansiles1208 Před 3 lety

    Super ze niekto konecne robi tematiku ktora tu tak chybala 🙂

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety

      Tak fatasmagorických tématik máme dost i jinde - autonomní silniční vozidla, doprava lidí pomocí elektrických koptérů, posílání zásilek koptéry, kamiony na baterie apod...

    • @milansiles1208
      @milansiles1208 Před 3 lety

      @@8000SAC nemyslel som konkrétne toto video ale celkovú tématiku o letectve

  • @bohdaniljasko3779
    @bohdaniljasko3779 Před 3 lety +2

    Mega super si to dal!!!!!!!!!!!

  • @mirekmarek2m
    @mirekmarek2m Před 3 lety +1

    Na Váš kanál jsem narazil nedávno a musím vyseknout poklonu. Neskutečně zajímavá a profesionálně udělaná videa. Děkuji!

  • @maximmasare7966
    @maximmasare7966 Před 3 lety +1

    pěkné video

  • @IncorrectCZ
    @IncorrectCZ Před 3 lety +1

    Obsah super a skvělej závěr! 10:02

  • @patastripczechspotting8880

    Zase jako vždy, úžasné a nejlepší informační kanál rosta co znám :)

  • @tomcatf14z
    @tomcatf14z Před 3 lety

    Jaká asi bude tvorba emisí při výrobě vodíku jako paliva pro letadla...? Jinak moc pěkné a zajímavé video. Děkuji

  • @davidmusalek4595
    @davidmusalek4595 Před 3 lety +1

    Nádherné video jako vždy. Co se týče této tématiky, tak moc se mi líbí myšlenka. Co se mi ale rozhodně nelíbí je Blended-Wing Body. Jednak to letadlo vypadá jako mutant a jednak by se kvůli němu musela předělat letiště. U tohodle macka by byla potřeba rozšířit ranvej, kompletně přestavět airbridge a mnohé další věci. Už u takové A380 vznikaly tyto problémy, ale v tomto případě máme na stojánce jeden obří trojúhelník. A teď ještě kolik to vůbec pojme pasažérů, jestli by s to vůbec vyplatilo. Ty konzervativní tvary letadel se mi už ale celkem líbí a pokud by ta letadla vypadalo takto, tak rozhodně této myšlence fandím. Jsem teda spíš zastáncem vodíkového pohonu, u baterií bych se trochu bál. Přece jen baterie se rády přehřívají a to by mohlo způsobit potíže. A přesně jak říkáš v videu, těch problémů je mnohem víc. Nejsem fyzik, ale připadá mi, že vodík je přece jen trochu reálnější řešení.

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety

      Vodík i baterie jsou pro leteckou dopravu zcela nevhodné. Doporučuju si prohlédnout schema molekuly vodíku....

  • @michalplzak1957
    @michalplzak1957 Před 3 lety

    Krásná práce, a s vodíkem to nebude jednoduché. Budu nadšeně přihlížet a držet palce.

    • @flyRosta
      @flyRosta  Před 3 lety

      Byl by to velký skok a jestli do něčeho ivestovat peníze, tak do podobných technologií, které jsou dlouhodobě udržitelné. Pak se třeba i letadla jako je A380 vrátí :)

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety +1

      @@flyRosta :
      Správné je investovat do toho, co není slepá cesta. Politické nálady bohužel usměrňují toky financí i do nesmyslných experimentů.
      Pro leteckou dopravu jsou díky své energetické hustotě nejvýhodnější uhlovodíková paliva.

  • @AirKristi
    @AirKristi Před rokem +1

    @flyRosta, Z jaké databanky je ta hudba?🛩✈🎶🎵

  • @lukaszachar443
    @lukaszachar443 Před 3 lety +1

    Moc pěkné video! Osobně si myslím, že by nějaké akumulátory měly na palubě být z důvodu pojíždění a spotřeby vodíku. Vodík (bohužel a zatím) není tak hospodárný ve své přeměně pro pohon jako akumulátorové baterie, a tak by menší zdroj nebyl od věci na pojíždění a běžnou pozemní činnost (né nic přehnaně velkého). Parta kolem EMuska ale nemůže zvítězit za současných podmínek, protože ty akumulátory jsou dost těžké. Vodík by byl super jako palivo, jen budou muset inženýři přijít, jak je buďto více stlačit nebo lépe skladovat (využití menší míst v letadle / přizpůsobit konstrukci třeba konce trupu na skladování a neřešit kg plechu navíc v podobě nádrží). Fandím osobně konceptu létajícího křídla, i když pro piloty bývá složitější na řízení (viz zkušenosti s B2). Každopádně, jděme do toho! :-)

    • @mark46ification
      @mark46ification Před 3 lety +2

      hlavne budu musiet vymysliet ako ho efektivnejsie vyrobit...skladovanie uz je davno vyriesene

    • @dusanmracko9432
      @dusanmracko9432 Před 3 lety +1

      @@mark46ification ,presne tak.

    • @2222hippie
      @2222hippie Před 3 lety

      @@mark46ification Vyřešeno není nic, jak už tu několikrát v diskusi zaznělo. Dlouhodobý skladování je problém (obrovský ztráty nebo energetická náročnost). A pak je tu pořád ještě další problém, kterej všichni snílci o vodíku neustále ignorují: Na stejnej dolet potřebujete asi 4 - 6 x větší objem paliva než u benzinu, přičemž ten objem musíte mít natlakovanej na dost nepříjemný hodnoty (z hlediska statiky velkoobjemových nádrží, který by se do toho "rejnoka" od Airbusu jinak asi vešly). Takře samotná výroba vodíku vzhledem k možnosti využít k ní energii Slunce či jádra je tím nejmíň obtížným, co na cestě k vodíkovýmu letadlu stojí. Jak praví kolega 8000SAC - vodík v letectví nemá budoucnost a je to slepá cesta. Pokud někdo neočůrá fyziku nějakým objevem, kterej to celý postaví do úplně jinýho světla. ;)

  • @martinprihoda8753
    @martinprihoda8753 Před 3 lety +1

    Space X dokázal vynést bezpečně Falcon heavy na oběžnou dráhu.Airbus je na dobré cestě k oblakům.Dávám laik tomuto videu je super.

  • @vojtechsmahel9574
    @vojtechsmahel9574 Před 3 lety +1

    Jako vždy krásné video.
    Jinak k závěrečné otázce. Bojím se, že to bude propadák. Vzhledem k doletu nemá tento koncept již nyní smysl například na Čínském trhu kvůli VRT, která se na tyto vzdálenosti ukazuje již nyní prakticky lepsi, než letecká doprava. Otázka je, jak se bude rozvíjet VRT v Evropě. Využitelnost vidim v letech někde mezi ostrovy třeba v jihovýchodní Asii, nicméně musí se jednat o dostatečně velká letiště, aby se jim tu infrastrukturu kolem toho dařilo financovat...

  • @Warrual
    @Warrual Před 3 lety +1

    Kdy bude video o AN22? Už se moc těšíme!

  • @pavel9939
    @pavel9939 Před 3 lety

    10:08 přesně tak, z mého pohledu to není zas až špatné a navíc za mě jsou nejhezčí letadla ty co sou teď jako třeba Airbus a380, Boeing 777, Airbus a340 atd. A za mě by měl tvar zůstat v podstatě stejný a nedělat z nich létající bumerangy.
    Prostě pořádný motor je pořádný motor.

  • @Tom-ms5ot
    @Tom-ms5ot Před 3 lety +2

    Tak vodík můžou vyrábět třeba solární panely. I love it! :-)

  •  Před 3 lety +3

    Výborný video, díky za něj! Snad se projekt moc nezpozdí, je to potřeba jako sůl

  • @lahvon
    @lahvon Před 3 lety

    Opět výborný díl. 👏🏻👏🏻
    Díky

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety +1

      A co je na těch nesmyslech výborného...?

  • @jindrichstocek6028
    @jindrichstocek6028 Před 2 lety +1

    Je to projekt, který může pomoci v těžké době, jak už se v minulosti mnohokrát ukázalo. Lidé místo toho, aby založili ruce v klín se semknou a něco vybudují, což jim pomůže udržet morálku a ve výsledku i zlepší ekonomickou situaci. I kdyby byl tento sen jen "hladová zeď", dává smysl.

  • @zdendal0077
    @zdendal0077 Před 3 lety

    Super video! Já chci osobně být pilot a nevím jak no toto reagovat konkrétně na ty typy ledadel ve skupině flying wing(neboli co to do haj... je) jinak asi by minevadilo bez emisní letání a napak by to byl veliký pokrok hlavně když uslyším motory.

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety +2

      Tenhle "pokrok" se ovšem konat nebude. Přírodní zákony jsou nade vše...

  • @vaclavstraka3595
    @vaclavstraka3595 Před 2 lety

    Tak si myslim ,že je to ještě hodně daleká budoucnost.🚲

  • @ctihodnymuz72
    @ctihodnymuz72 Před 3 lety

    Zeppelin skončil, protože byl plněn vodíkem místo heliem. Jak chcou provozovat obří vodíkové letadlo?

  • @PKML225
    @PKML225 Před 3 lety +1

    Super video, podle mě ale nikdy nebude nic efektivnějšího, než letadla poháněná palivem.

  • @petergazarek9466
    @petergazarek9466 Před 3 lety +3

    Páči sa mi že napriek masívnemu pretláčaniu batériových vozidiel sa Lexus a Toyota zameriavajú na vodíkové technológie a teraz konečne aj výrobca lietadiel Airbus 👍

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety +1

      @@comptelo-cz :
      Obojí má stejnou budoucnost - v letecké dopravě vůbec žádnou.
      Vodík je nepoužitelný kvůli ztrátátm a bezpečnosti, elektřina kvůli nízké energetické hustotě akumulátorů.

    • @dusanmracko9432
      @dusanmracko9432 Před 3 lety

      @@8000SAC , pracoval som vo firme (spekanie kovov-PM) kde sa vodík skladuje v objeme cca 2000m3 pri tlaku cca 200atm azda 30 rokov nedošlo k žiadnemu úniku , alebo merateľným stratám ani k jednej kolíznej situácii.Takýchto firiem sú na svete tisíce a nie je mi známa ani jedna katastrofická havária,takže je to úplne bezpečné.Dúfam,že v budúcnosti bude k dispozícii aj lacnejšia aekologickejšia výroba vodíku a vodík sa presadí.Veď už dnes si môžete na Slovensku kúpiť auto na vodíkový pohon (Mirai),ale “vďaka” dosť neopodstatnenému politickému tlaku sa rozširujú nabíjacie stanice.Uhľovodíkové palivá budú mať ešte dlho svoje opodstatnenie ,ale kvôli zhoršujúcej sa koncentrácii CO2 v ovzduší bude musieť ľudstvo prejsť na bezemisné technológie,kde vodík bude hrať jednú z hlavných úloh či sa to niekomu páči alebo nie.

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety +1

      @@dusanmracko9432 :
      1.
      Nebyl únik? Pohádka. Samozřejmě byl, vodík má nejjednodušší molekulu.
      2.
      Vodík se zcela jistě neprosadí už kvůli vysokým výrobním nákladům.
      3.
      Mirai = skleníková květina.
      4.
      V letecké dopravě pouze uhlovodíky, tam nelze použít cokoli jiného.

    • @dusanmracko9432
      @dusanmracko9432 Před 3 lety

      @@8000SAC ,vodík cez kovy prechádza jedine difúziou,tá je však pri normálnej teplote veľmi pomalá a prakticky nemerateľná pri bežne používaných hrúbkach kovu /ocele/.Pri zvýšených teplotách dochádza s kovmi k intermetlickým zlúčeninám ,ktoré majú mnohonásobne väčšie rozmery molekúl než vodík a prakticky dochádza ešte k vyplňovaniu interkryštalických medzipriestorov,ktoré by prípadnému prieniku ktorý prakticky je nemožný ,by ešte zabraňoval.

    • @dusanmracko9432
      @dusanmracko9432 Před 3 lety

      @@8000SAC Môj názor na vaše tvrdenie je ,že sú to štyri omyly, ktoré za niekoľko krátkych rokov pokrok vedy , techniky a ľudského ducha vyvrátia.

  • @TRiX_ONE
    @TRiX_ONE Před 3 lety +1

    Dobrý souhrn. 👍 Díky za tu "poznámku", že vodíková technologie je umístěna v zadní části trupu, toho jsem si nevšiml. A zároveň v tom vidím komplikaci: Jak bude letadlo vyvážitelné? Bude schopené létat bez platící zátěže? ... možná, pokud se bude dát dát přesouvat alespoň část technologie (nádrže s vodíkem v podpalubí) do přední části trupu. 🤷‍♂️ Blended Wing Body - bude vyrobitelná dostatečně lehká přetlakovatelná kabina? 🤷‍♂️

    • @flyRosta
      @flyRosta  Před 3 lety

      Velká otázka je, jakou váhu bude mít uložiště vodíku, jelikož vodík sám o sobě zátěž moc velká nebude. Bude tím pádem zajímavé pozorovat, jak se bude lišit maximální vzletová hmotnost od té přistávací, tak veliký rozdíl jak ho známe teď už rozhodně nebude.

    • @TRiX_ONE
      @TRiX_ONE Před 3 lety

      @@flyRosta Nejspíše ano, něco jsem k tomu hledal a dělal si "odhadovýpočty" a vyšlo mi, že k ekvivalentu 4t JET-A1 bych potřeboval 667kg H2 a ten by musel být v 11,1t nádrží ... a nějak mi později došlo, že ty nádrže by mohly být v přední části podpalubí a nějaká ta další technologie vzadu, kvůli tomu vyvážení. Nevim jestli to mam správně, ale zatim mi to stejně jako akumulátory a čistě elektrické dopravní prostředky natož letadla ještě moc smysl nedává. Přesně, poměr vzletové a přistávací hmostnosti bude jinde než dnes. Každé má svoje a osobně si myslím, že globálně to nakonec všechno vyjde "šul-nul". 😉

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety +1

      @@TRiX_ONE :
      To jsou právě ty důvody, proč uhlovodíková paliva budou v letectví dál.

    • @dusanmracko9432
      @dusanmracko9432 Před 3 lety

      @@TRiX_ONE ,nový objav” Powerpasta” je nová nádej,rieši viazanie vodíka na hybrid horčíka a jeho uvoľnenie za prítomnosti vody,pričom jeho energetická hustota je údajne 10 násobne väčšia než lítiových batérií a väčšia než uhľovodíkových palív .Je skladovateľná pri normálnych podmienkach /tlak,teplota/a je nevýbušná.to prakticky ju predurčuje ako vhodné palivo aj pre lietadlá a rieši aj vyššiu bezpečnosť a dolet .Taktiež by to urýchlilo používanie palivových článkov,kde by práve odpadová voda by bola znovu používaná do rozkladného cyklu.

    • @TRiX_ONE
      @TRiX_ONE Před 3 lety

      @@dusanmracko9432 Hmmm zajímavé, díky za info. Mě osobně by přišlo nyní řešitelnější jít spíše cestou syntetických paliv, ale ne cestou "s řetězcem přes zemědělství". Prý už provedli let s malou příměsí syntetického paliva získaného z CO2.

  • @vojtamoyes819
    @vojtamoyes819 Před 3 lety +1

    Jako obvykle skvěle zpracované a profesionálně vytvořené video. Děkuji. Budoucnost letectví? Krátkodobá nevím, za mě spíš vodík, ale dřív nebo později stejně někdo vytáhne, ze zamčených archivů, antigravitační technologie a to teprve bude zelená revoluce. Zatím to je stále jen o jakože ochraně přírody a hlavně o moci.

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety +1

      Ano, antigravitační technologie ze šuplíku.
      K čemu drahý vrtulník, když se do vzduchu zvedneš i za tkaničky od bot...?
      :O)))

  • @muju9529
    @muju9529 Před 3 lety

    9:46 všechno je to politika a ne problémy. Max lítal dost dlouho nad USA bez problémů. A až brzy vzlétne, bude to nejbezpečnější éro na obloze. Vlastně druhé nejlepší, to první je 787 ! 💯

  •  Před 3 lety

    Paradni video o vysoke informacni hodnote! Smekam :) Co se tyce toho pohonu je otazkou jestli chcou ten vodik palit a nebo slucovat na vodu energii a pak roztacet elekto ventilatory :) je to jeste hodne v rukou vyvojaru, osobne verim ze vodik ci vodikove clanky budou mit veliky uspech, osobne se dopravuju na elektro vozitkach a ty jsou hodl nyni jeste stale na baterky, ktere jsou na tom vzdy nejtezsi a nejdrazsi.

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety

      Elektrické akumulátory ani vodík nejsou perspektivní pro letectví.

  • @pepiino.
    @pepiino. Před 3 lety +1

    #ZEROe

  • @martintrnak5908
    @martintrnak5908 Před 3 lety

    Ideální by byla kombinace několika řešení, ale sem jen fanoušek a né odborník.
    Hyperloop bude asi zatraceně rychlej, levnej na provoz ale zase s šílenou cenou na výstavbu, tak by mohl spojit několik velkých měst a v podstatě úplně nahradit dálkovou leteckou dopravu v rámci kontinentu.
    Střední a kratší trasy by skvěle zaplnily tyhle Airbasy, ale to s bezemisním pohonem je v podstatě utopie. I když stroj samotný vypouští pouze vodu, vodík musí někdo nejdřív vyrobit a tam emise běžně jsou.
    No a přes oceán budou dál lítat vzdušní obři na kerosin, protože na nic lepšího jen tak nepřijdem.

    • @TRiX_ONE
      @TRiX_ONE Před 3 lety

      Je jistá teorie, že projekt HyperLoop je lobby ropného průmyslu. Jako ve smyslu, že pro vysokorychlostní přepravu (osob) je nevyrobitelný! Možná pro náklad, alestejně je to spojení typu bod-bod. Má to nehorázné technické komplikace. 😉

    • @martintrnak5908
      @martintrnak5908 Před 3 lety

      @@TRiX_ONE Dnes je sice nevyrobitelný, ale myslím že za 15 let by to mohlo fungovat, a výhybky by podle mě šly realizovat třeba výsuvným podvozkem

    • @TRiX_ONE
      @TRiX_ONE Před 3 lety

      @@martintrnak5908 Ještě se opravím / upřesním: HyperLoop možná dneska je vyrobiltelný, když už tu byla a možná i někde ještě je potrubní pošta 😄, ale "nevyrobitelný" je a dost možná nebude ten "hyper rychý" kdy se bavíme o rychlostech kolem 1.000km/h a výše ... 😶

  • @ondraherr8579
    @ondraherr8579 Před 3 lety +1

    Skvělé video, já osobně mám rád 787 dreamliner takže jsem zastáncem "klasiky"

  • @bloxyreact6910
    @bloxyreact6910 Před rokem +2

    to vypada podobne jako concorde

  • @Filip_888
    @Filip_888 Před 3 lety +1

    achjo :( Co to bude za dobu.

  • @Espr14
    @Espr14 Před 3 lety

    Letecký provoz je primárně o penězích, takže dokud nebude zdaněné letecké palivo např. jak je to v Evropě pro auta, tak se nikam nehneme. Dalším tlakem by pak mohly být emisní limity (alá EURO 6). To vyústí ve velmi drahé letenky či velmi dlouhé lety (nižší rychlost = nižší spotřeba). Řadu intrakontinentálních letů tak nahradí vysokorychlostní železnice.
    Pak je zde alternativní cesta v podobě bioLPG či bioLNG, která nevyžaduje takové tlaky a tak nízkou teplotu. Bylo by tedy možné udělat retrofit na stávající letadla. Taková cesta je reálná klidně pro rok 2030. Ovšem je to opět o penězích, takže pokud bude řádit Covid-19, tak se létat moc nebude a jakákoli větší regulace by letecký trh skoro zcela zničila.

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety

      Plyny v kapalném stavu nejsou pro letecký provoz vhodné. Jde o bezpečnost...

    • @Espr14
      @Espr14 Před 3 lety

      @@8000SAC Až na pár výjimek aktuálně všechna letadla používají tekuté uhlovodíky, přesněji letecký petrolej neboli kerosin.

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety

      @@Espr14 :
      Omlouvám se - již jsem to opravil...

  • @miroslavaklimova4597
    @miroslavaklimova4597 Před 3 lety

    hodne ambiciozni projekt, drzim Airbusu palce (ja je teda drzim i Boeingu, aby se vyhrabali z toho, co vsechno na ne pada)

  • @skyplane01
    @skyplane01 Před 3 lety

    Super video, ale když se tam mluvilo anglicky, dal bych tam titulky pro lepší pochopení😉

    • @flyRosta
      @flyRosta  Před 3 lety +1

      Pracuje se na tom. Za chvíli půjdou zapnout přímo na CZcams 😉

    • @skyplane01
      @skyplane01 Před 3 lety

      @@flyRosta Dobře😉

  • @KoulikSDH
    @KoulikSDH Před 3 lety +1

    Nemam nic proti vodiku..🙂 ale je bezpecnejsi nez klasicke palivo ?

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety +1

      Samozřejmě, že není. Ale v letadlech se používat nebude, tam budou vždy uhlovodíková paliva.

    • @dusanmracko9432
      @dusanmracko9432 Před 3 lety

      @@8000SAC ,oponujem uhľovodíkov palivá u lietadiel zanechávajú v ovzduší veľké množstvo CO2,čo ohrozuje atmosféru už dnes. Podľa môjho názoru budúcnosť má vodík vyrábaný bez uhlíkovej stopy nejakou novou technológiou /napr.rozkladom vody pomocou atomového sita/.

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety

      @@dusanmracko9432 :
      V letadlech vodík použít nelze už kvůli skladování a bezpečnosti.

    • @dusanmracko9432
      @dusanmracko9432 Před 3 lety

      @@8000SAC , úplný nezmysel, pretože už dne je táto technológia bezpečne zvládnutá v autách,kde je oveľa väčšie nebezpečenstvo zrážky.V tejto oblasti máte malé vedomosti a z praxe už vôbec nie.

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety

      @@dusanmracko9432 :
      Praxi znám - v letadlech se vodík zkoušel před více než 50 lety a výsledky experimentů jsou jasné. Nelze jej využít, nízká bezpečnost a vysoké náklady...

  • @pigikprasatko1253
    @pigikprasatko1253 Před 3 lety +3

    Tak s tím závěrem o terorizaci nelze nic jiného než SOUHLASIT.
    Super video, díky

    • @flyRosta
      @flyRosta  Před 3 lety +4

      Letectví se přizpůsobí, jen je potřeba mu dát čas. Málo který ekoaktivista si uvědomuje, co všechno bylo vyvinuto jen díky leteckému průmyslu a co v každodením životě takový člověk používá. Díky letectví se teď investují velké peníze do technologií budoucnosti, které budou pak využívány všude po celém světě... nebo zakážeme letadla, zrušíme vývoj, budeme se tvářit spokojeně a dalších 100 let pálit uhlí a bude to v pohodě :D

    • @bezejmena6201
      @bezejmena6201 Před 3 lety +3

      @@flyRosta jsi moc chytrý člověk

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety

      @@flyRosta :
      Řezals někdy pilkou kov...?

    • @flyRosta
      @flyRosta  Před 3 lety +1

      @@8000SAC Každý váš komentář zvyšuje dosah mého videa. Děkuji!

  • @8000SAC
    @8000SAC Před 3 lety +2

    2:32 - dost nepřesností:
    Tu-155 byl experiment s pohonem plynnými palivy, nešlo prvotně o vodíkové palivo.
    Pokusy s pohonem proudových motorů vodíkem se zkoušely již v 50. letech v USA na B-57:
    history.nasa.gov/SP-4404/ch6-4.htm
    --
    Vodík není vhodné palivo už kvůli skladování a vysokým ztrátám. Prakticky jde o neřešitelný problém - vodík má nejjednoduší atom a pronikne jakýmkoli materiálem.
    Momentálně však politika nahrává těmto senzacím a proto i do těchto slepých cest vývoje bohužel tečou finance. Skutečně ekologická řešení jsou úplně jinde.
    Co se týká elektrických pohonů, jsou u létajících strojů vhodné výhradně pro modely a malé bezpilotní prostředky. K dopravě osob či nákladů je nelze využít - hlavní roli hraje nízká energetická hustota materiálů pro akumulátory.

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety +1

      @DejfR :
      Např. snižování energetické náročnosti, zastavení různých nesmyslných programů a projektů, omezení výroby nekvalitního rychlospotřebního zboží apod.
      Konkrétní příklady klidně uvedu...

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety +1

      @DejfR :
      Bezemisní pohon pro letadla neexistuje, pokud nebudeš uvažovat např. svahové létání na rogallu.

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety +1

      @DejfR :
      Pro letadla jsou budoucnost výhradně uhlovodíková paliva, vzhledem k jejich energetické hustotě...

  • @daffys6743
    @daffys6743 Před 3 lety +1

    Airbus zeroE je moc moderní a to se mi na tom hnusí. Staří dobří B737 až B787 a A319 až A380(myslím ten až moc moderní)

  • @katrinhoffmanova5620
    @katrinhoffmanova5620 Před 3 lety +5

    Hlavně ať to všechno už konečně létá !😆

    • @desperado9676
      @desperado9676 Před 3 lety +1

      Až Vám to bouchne pod zadkem(resp.za zády),to panečku poletíte,to bude fofr.Až Vám to rozčísne kadeře :D

  • @ladislavmanina9244
    @ladislavmanina9244 Před 3 lety +5

    Já vodíku fandím, v Německu už jezdí vlaky na vodík a hodně států o nich uvažuje jako náhradu za naftové vlaky tak proč né letadla?

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety +1

      V SRN skutečně takové pokusy probíhají a bylo dosaženo provozu s cestujícími.
      Časem nastane vyhodnocení a projekt skončí. Zatím je držen politickými tlaky.

    • @dusanmracko9432
      @dusanmracko9432 Před 3 lety

      @@8000SAC ,ja si myslím,že zatiaľ je to dané tým ,že sa vodík prevažne vyrába energeticky náročné elekrolýzou,čiže sa na tom podieľajú zatiaľaj aj eletrárne s vysokou uhlíkovou stopou . Dúfam však,že bude v dohľadnej dobe vyriešená energeticky a ekologicky technológia výroby vodíka,bude to revolúcia v celej doprave,nielen leteckej.

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety

      @@dusanmracko9432 :
      Vodík se vyrábí převážně z uhlovodíků, nikoliv elektrolýzou.
      Výroba elektrolýzou je ovšem energeticky ztrátová.
      Vodík se jako palivo uplatnit nemůže nejen kvůli drahé výrobě, ale také příliš náročnému uskladnění i manipulaci s ním.
      V letecké dopravě mají perspektivu pouze uhlovodíková paliva.

    • @dusanmracko9432
      @dusanmracko9432 Před 3 lety

      @@8000SAC ,áno ale pri tom vzniká uhlíková stopa,čo zas nerieši ekolo'giu.

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety

      @@dusanmracko9432 :
      Ekologiii neřeší ani elektromobil, ani tyhle nápady s vodíkem do letadel.

  • @karolvrbensky2937
    @karolvrbensky2937 Před 3 lety +1

    použijme tesla systém teleportácie

  • @filipvalenta8372
    @filipvalenta8372 Před 3 lety +1

    Skvělé video!
    Airbus je určitě na dobré cestě, Boeing by se měl inspirovat...

  • @jakubsk7918
    @jakubsk7918 Před 3 lety +1

    Super, ale myslym si, ze blody wing nevzlietne

  • @DarcersTech
    @DarcersTech Před 3 lety

    Nie tak celkom súhlasím s povolením emisných štandardov. Sú postupné a všetci sme vedeli, že prídu.
    Je ale fajn, že Airbus mysli dopredu, aj keď neviem či vodík je úplne univerzálne riešenie. Určite to dáva zmysel na dlhé trasy, ale na krátke lety vidim budúcnosť v batériach (ktoré sa hádam zlepšia, najlepšie ak by masovo prišli tuhé).
    V komentároch tuším batérie nie sú populárne, ale z hľadiska efektivity jednoznačne vyhrávajú. Palivové články (v kombinacii s ekologickou výrobou vodíka) sú veľmi neefektívne. Celková účinnosť je len cca 40% vs 80% pre elektromotory poháňané batériami = môžeme mat okolo 2-krát viac lietadiel na rovnaké množstvo energie.
    S ohľadom na polohu letísk, prístup k vysokému nabíjaciemu výkonu nie je problém. A posledný bod, už teraz vieme klasické lítiovo-iónové batérie recyklovať na 70%, takze fakt, že batérie by len tak skončili na skladisku a budeme musieť donekonečna ťažiť nový materiál jednoducho nie je pravda.

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety

      Ani vodík, ani akumulátory. V letecké dopravě pouze uhlovodíková paliva.

  • @bujablaster
    @bujablaster Před 3 lety +1

    Pěkně udělané video. Díky, sub! Jen tomu moc nevěřím. Proč? Umístění nádrží do zadní části trupu na delších letech asi pěkně zamává s těžištěm jak se budou nádrže postupně vyprazdňovat. A celé to bude tak nákladné, že letenky budou opravdu jen pro vyvolené. Fandím tomu, už jen proto, že baterie jsou svinstvo, tam se emise z "výfuku" pouze přemisťují do elektráren a celý hype kolem věcí jako Tesla apod. je k pláči. Vodík je asi zlatá střední cesta mezi bezpečností a rizikem, tak uvidíme, jak se to Airbusu povede, snad nezůstane jen u experimentálu nebo pár prodaných letadel, protože vstupní náklady pro aerolinky budou nepochybně někde totálně jinde, než u klasiky na Jet-A(-1).

    • @stopoomtv
      @stopoomtv Před 3 lety

      K placu su ludiia, co rozsiruju bludy o elektromobilite, baterkach atd. Jake emise z vyfuku sa premiestnuju do elektraren? Co takto priama vyroba zo solarov, ci realita aky je pomer tych vasich asi uholnych elektrarni? , O com to idete tocit v dobe ked su cisla dohladatelne a elektrina vyrabana napr z uhlia viacmenej mizne?

    • @flyRosta
      @flyRosta  Před 3 lety +1

      Váha vodíku je oproti klasickému palivu opravdu malá, větší problém je objemná nádrž, která bude mít pořád stejně velkou hmotnost ať už bude plná nebo prázdná. Dohledal jsem ekvivalent u auta, kde 6 kg vodíku umožní dojezd vozu 500 km. Pro stejný dojezd by byl potřeba benzín o váze 55kg.

    • @bujablaster
      @bujablaster Před 3 lety +2

      @@stopoomtv Přečtěte si něco o těžbě nerostných surovin a drahých kovů pro baterie, přečtěte si něco o výrobě elektřiny, přečtěte si něco o výrobě solárních panelů. Ve výsledku energie vložená do výroby i nabití baterií není nijak extra čistá. Překvapivě i v případě výroby elektřiny v jadernných elektrárnách zůstává odpad, jen je jeho působení pomalejší a ne tak ihned znatelné, jako u konvenčních elektráren. Ano, je čistá v místě, kde se použije pro elektropohon = žádné emise. Ale díky něčemu, čemu se říká rovnováha a zákon o zachování energie nic jako čistá elektřina neexistuje. Nepadá totiž přímo z nebe :). Nejsem žádný eko aktivista, ale říci o e-pohonu, že je bez emisí je krátkozraké. Ano, je bez emisí pokud odstraníme výrobní proces baterie a výrobní proces elektřiny, pak je to čistá bezemisní energie. Ale takto svět nefunguje :). Pěkný den!

    • @bujablaster
      @bujablaster Před 3 lety

      @@flyRosta Díky za doplnění, to už zní docela zajímavě. Jakožto srdcař a fanoušek Boeingu zkrátka musím uznat, že Airbus má navrch, ať už mi jeho létající kalkulačky voní či nevoní. A jsem i zvědav, co přinesou testy létání "ve formaci", dá-li se to tak nazvat. Ještě jednou díky za pěkné video a celkově i kanál! :)

    • @dusanmracko9432
      @dusanmracko9432 Před 3 lety

      @@flyRosta , a čo tak “Powerpasta” ,ktorú spomínam inde, hybrid magnézia viaže vodík apotom ho dokáže uvoľniť za prítomnosti vody.Má energetickú hustotu 10 násobne väčšiu než lítiové batérie a podstatne väčšiu než uhľovodíkov palivá.Pritom je stabilná za normálnych podmienok ,nehrozí nebezpečie výbuchu a je skladovateľná napr. v sudoch.Ak sa pokusná výroba zdokonalí,tak by to bol veľký krok vpred ako palivo pre spaľovacie motory a palivové články.

  • @kvr_adventure940
    @kvr_adventure940 Před 3 lety +1

    Detail, získávání vodíku opravdu není energeticky nenáročná akce, takže ZeroE bude pro airbus, ne pro provozovatele)(pominu fakt získávání materiálů a samotná výroba..)
    PS: Parta Elona nevyhraje, baterie nejsou nic ekologického a výroba elektrické energie je stejně eko jako získávání vodíku..
    PSPS: pěkné video. Vůbec nereaguju na něj, ale na ty reklamní keci(y) o žádných emisích..

  • @username_copied4
    @username_copied4 Před 3 lety

    Super video. Ale podle mě se to za 10 let, nebude prodávat úplně dobře, možná každá aerolinie bude mít např. 3-4 (letadla na vodík, a ještě kvůli tomu že Airbusu budou docházet postupně peníze a nevyplatí se jim dělat letadla na vodík, to je moje verze příběhů), nebude úplně lehké vyměnit velkou flotilu letadel (např. EasyJet má flotilu kolem 230 letadel), podle mě by to bylo drahé a fyzicky náročné...a když k tomu připočítáme že se z toho (z pandemie do létání/výdělků v roce 2019) aerolinie dostanou...podle odborníků cca za 7-8 let, tak to nebude vůbec výhodné pro Airbus...jak říkám je to můj názor, nevím jak to bude dál, ale doufám že brzy začnou létat letadla jakéhokoli typu :) (upraveno)

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety

      Sériově to nikdo vyrábět nebude, neřeš nepodstatné....

    • @username_copied4
      @username_copied4 Před 3 lety

      @@8000SAC Nikdy nevíš :) To samé se říkalo i o Airbusu A380, dřív to mělo být něco jako letadla "ZeroE" (projekt/mělo být vyrobeno pár kusů které měly být v provozu do nějakého "určitého času") a přitom se A380 vyrobilo přes 270 kusů, to samé může být i s letadlami "ZeroE"...
      (upraveno)

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety

      @@username_copied4 :
      Vím, že to nebude - vodík jako palivo do letadel nelze použít kvůli únikům.

    • @dusanmracko9432
      @dusanmracko9432 Před 3 lety

      @@8000SAC ,a čo tak “Powerpaste” ?

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety

      @@dusanmracko9432 :
      Vlhký sen, fantazie...
      :O))

  • @hanakarafiatova7616
    @hanakarafiatova7616 Před 3 lety

    Pravda je, že tomu zbla nerozumím, ale představa, že bych seděla na potenciální vodíkově bombě......nebo mi něco takového létalo nad hlavou.......

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety

      Vodík jako palivo se neuplatní.

  • @Richard-se3ju
    @Richard-se3ju Před 3 lety

    Myslím si, že budoucnost by mohla patřit i "hybridům" - tj. letadlo, kde by vodíkový článek poháněl elektromotory, které by byly doplněny solárními panely a MENŠÍMI bateriemi. I čistě ty by mohly fungovat, pokud by by byla vynalezena nějaká baterie z revolučních materiálů... Každopádně zatím to tak nevypadá. U prvního příkladů nevím, zda-li je to reálné, "vycucal jsem si to z prstu", logicky mě to napadlo, avšak možná je to blbost...

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety

      ... je to blbost.

  • @viliamhedvigy2280
    @viliamhedvigy2280 Před 3 lety +1

    Rosta som za aby sme boli zelený, no sediet na vodikovej bombe nie je ziadna vyhra. Od 50tich rokov sa tymto zaoberali vedci ale stale su z toho na nervy. Inak pekny prispevok.

  • @davidmilk3592
    @davidmilk3592 Před 3 lety +1

    Jak víš že je COVID 19

  • @jaskoscricketos6682
    @jaskoscricketos6682 Před 3 lety

    Je sice hezké že je to bezemisní, ale je lepší trochu emisí než pohon na velmi výbušnou kapalinu která je nebezpečná, viz. vodíkové vzducholodě v minulosti ( za ten komentář mě neukamenujte, možná tam něco speciálně vymysleli, ale pokud nejsem debil tak vodík je vysoce výbušný)

    • @jaskoscricketos6682
      @jaskoscricketos6682 Před 3 lety

      Já věděl že jsem něco zapoměl, hlavně že jsem se díval na dokumenty o vzducholodích

  • @marcela77777
    @marcela77777 Před 3 lety

    Rosto, máš nějaké poradce nebo vše studuješ sám ?
    Objevujes toto prostredi
    pro další nadšence, a o tom
    to pravé je !!! Náhrada za concord ?
    Krásne komentáře a záběry.

  • @FrantisekCiz
    @FrantisekCiz Před 3 lety

    Som fanusikom skor baterioveho pohonu, ale letecka doprava je presne jedno z mala odvetvi, kde sa vodik hodi. Otazkou bude ziskavanie vodiku v masivnych mnozstvach, ci na to trvalo udrzatelne sposoby budu stacit a nepojde sa zase spiatocnickou cestou ziskavania vodiku z reformacie metanu. To by vadit zase nemuselo aspon dovtedy nez vzniknu pouzitelne baterie aj pre letecku dopravu :)

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety +2

      Ani vodík, ani akumulátory - energetická hustota uhlovodíkových paliv rozhoduje. Přírodní zákony nelze měnit...

    • @dusanmracko9432
      @dusanmracko9432 Před 3 lety

      František,výroba z metanu nemá pre ekológiu zmysel,elektrolytická výroba je zatiaľ drahá,ale pracuje sa pokusne na nových technológiách ,no zrejme si budeme musieť na to počkať.Nie je nereálne ani využitie el energie z atóm. elektrární ale v dnešnom svete je to problematické.

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 2 lety +1

      @@dusanmracko9432
      Pálení elektriky elektrolýzou se nevyplatí...
      :o))

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 2 lety +1

      @UCqQJNwLEXtvP4seQZG3yGdQ
      Ano, a ještě mi pověz, jak se ten vodík bude skladovat a jakou bude mít návaznou technologii, tj. v čem se bude spotřebovávat...
      :o))

    • @dusanmracko9432
      @dusanmracko9432 Před 2 lety

      @@8000SAC a preto sa na Slovensku plánuje uskutočniť výstavba niekoľkých výrobných staníc vodíka …….energiu budú čerpať z nových fotovoltaických výrobní….. ďalej sa plánuje vybudovať 20 čerpačiek vodíka ,aby sa mohli naplno rozbehnúť predaje dostupných vodíkových áut (Toyota,Hyundai…..)Pred piatimi mesiacmi sa to zdalo nereálne a za tak krátky čas sa to rysuje ako skutočnosť ,preto vaše tvrdenia čas a nové technológie prekonajú ,čotvrdímaj v iných príspevkoch.

  • @peterchmurovic
    @peterchmurovic Před 3 lety +1

    pri sucasnej technologii cista utopia a uz vobec by som nechcel videt aby sa taky stroj s plnymi nadrzami niekde strieskal na zem, to by bol ohnostroj

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety +1

      Bohužel tohle video nemůže mít realistický náhled na techniku....

  • @honzapinc6833
    @honzapinc6833 Před 3 lety

    Ekokreténům se nebude líbit nikdy nic... Chtěl bych vidět, kdo z nich sedí doma potmě, v zimě, kouká tak max do zdi a jezdí do práce celý rok na kole... a hlavně u toho moc nedejchá aby nevylučoval moc CO2...

    • @tomgol6140
      @tomgol6140 Před 3 lety

      @@comptelo-cz No taky tam záleží na výrobě toho vodíku: czcams.com/video/f7MzFfuNOtY/video.html
      Nicméně ta hustota vodíku a to jak je krásně vznětlivý bude dost velká překážka ne-li nemožná pro to, aby byl schopný konkurovat fosilním palivům.

  • @bildax9943
    @bildax9943 Před 3 lety +1

    To letadlo Airbus A390 vypadá jako žába 😂😂

  • @patrikseliga6049
    @patrikseliga6049 Před rokem

    podle mě není dobré cpát vodík do letadel

  • @janprikner9026
    @janprikner9026 Před 3 lety +2

    Já si myslím že by to s tím vodíkem dopadnout mohlo.

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety +1

      Vyloučeno, příliš vysoká hmotnost nádrží a nízká bezpečnost. Krom toho i vysoké náklady.
      Uhlovodíková paliva nejsou nahraditelná pro tento druh dopravy.

  • @tomaskonopac9431
    @tomaskonopac9431 Před 3 lety +1

    Tady u letadel dává vodík nejvíce smysl za mě skvělí nápad jak odpojit větrníky a solární parky od sítě ve chvíli kdy mají nevyužité přebytky a vyrábět místo přepětí a kolapsu v síti vodík ano toto je řešení jak se zbavit neekologických letadel i neekologických ekologických zdrojů elektřiny :) Věřím tomu že to ještě nebude jednoduché toho dosáhnout , ale je to mnohem bezpečnější jak prznit vodíkem auta :) Obecně auta by měli jít více k hybridním řešení kdy město do 20 km dají na baterku a po vyjetí ven spápnou občas benzín pořád lepší jak tahat půl tuny baterek v autu a zvyšovat o tuto váhu spotřebu aut :)

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety +1

      Vodík do letadel je nesmysl už kvůli bezpečnosti a hlavně ztrátám.

    • @dusanmracko9432
      @dusanmracko9432 Před 3 lety

      @@8000SAC ,zase čítam nezmysly,nepodložené praxou a skutočnosťou.

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety +1

      @@dusanmracko9432 :
      Ukaž mi praktický příklad, že jde skutečně o nesmysl, tzn. např. KDE je vodík jako palivo používán v praxi BEZ dalších omezení či zvýšených rizik...!
      :O)))

    • @dusanmracko9432
      @dusanmracko9432 Před 3 lety

      @@8000SAC ,Prepáčte ale ešte sme si nepotykali,preto končím túto nikde nevedúcich debatu.Prajem vám všetko dobré.

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety +1

      @@dusanmracko9432 :
      Aha, takže bez argumentu...
      :O)))

  • @tomc.2808
    @tomc.2808 Před 3 lety

    EMISE pak nebudou vytvaret letadla - ale továrny na vodík 😆

    • @Richard-se3ju
      @Richard-se3ju Před 3 lety

      Nicméně dohromady to bude méně než nyní.

    • @tomc.2808
      @tomc.2808 Před 3 lety

      @@Richard-se3ju To se jeste uvidí...

    • @Richard-se3ju
      @Richard-se3ju Před 3 lety

      @@tomc.2808 Tak ono i ta ropa se musí někde vytěžit, pak přepravit na úpravu na palivo, zase přepravit atd.

    • @tomc.2808
      @tomc.2808 Před 3 lety

      @@Richard-se3ju ANO a hlavně bude potřeba k te vyrobe vodíku...

    • @Richard-se3ju
      @Richard-se3ju Před 3 lety

      @@tomc.2808 Jenže při výrobě vodíku se vyprodukuje méně emisí.

  • @kawishbansropansingh430

    Dit is van Nederland tepers

  • @ovoce4037
    @ovoce4037 Před 3 lety

    úplně jsem nepochopil ten argument, že let bří Wrightů trval 12 vteřin.....to autor se autor chce vrátit k doletům ze začátku letectví a přiblble přitom jásat nad použitím nové technlogie pohonu ?

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety

      Odpověď nutno hledat v samotné osobě autora, zejména v jeho kvalifikaci a praxi...

    • @ovoce4037
      @ovoce4037 Před 3 lety

      @@8000SAC prosím konkrétně

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety

      @@ovoce4037 :
      Konkrétně ten autor videa - kdo to je, co má za kvalifikaci, čím prošel, co umí, co zná a taky co vůbec nezná a proč to nezná...
      Mám pokračovat?

    • @ovoce4037
      @ovoce4037 Před 3 lety +1

      @@8000SAC jj, pokračuj prosím

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety

      @@ovoce4037 :
      Autor nemá "tvrdé" technické vzdělání. Je tím u něj předpoklad, že bude znát např. funkci pístového spalovacího motoru, spalovací turbíny, elektromotoru...?
      Autor sice prošel středním stupněm školy, ovšem v oboru, který takové znalosti nedává.

  • @horigon
    @horigon Před 3 lety +2

    Bezemisné asi nie, len sa emisie presunú z lietadiel na výrobu vodíka. Ale aspom to zavre ekoaktivistom huby 👍

    • @davidmaly7343
      @davidmaly7343 Před 3 lety +1

      No pořád můžou ten vodík vyrábět ekologicky

    • @tomgol6140
      @tomgol6140 Před 3 lety +1

      Záleží na tom, jak se to bude vyrábět a přepravovat. Vodík se dá teoreticky vytvářet elektrolýzou, i když je to energiticky náročnější, ale dá se k tomu využít elektrická energie z obnovitelných zdrojů. Samozřejmě, pak se musíme ptát, na to jaké emise má výroba těchto generátorů, co pracují s obnovitelnými zdroji. Ekologie je dost ošemetné téma, protože prakticky všechno souvisí se vším.

  • @maxbiagi3091
    @maxbiagi3091 Před 3 lety +1

    Jako cely vyvoj lidstva i tohle bude mít svůj čas a problémy, úspěchy a pady. A to doslova. Airbus je názorným příkladem evropské inteligence. Jsme prostě před amerikou vždy pár kroků napřed. Nicméně tenhle projekt je ve 21.stoleti stále utopie. Zaprvé je výroba vodiku tak nákladná, že by za ty peníze letenek nikdo nelital a zadruhé je vodík nestabilní. Rusové to kdysi testovali letadle které litalo počítám nízko. Chce to nové systémy a technologie. Ale je moc fajn že ikdyž je svět letectví teď v pr*eli Airbus se dotoho neboji cpat peníze

  • @hanztaky4275
    @hanztaky4275 Před 3 lety

    Tento způsob pohonu se arabášům nebude líbit. Ropa je jejich jediný příjem. Nebýt lobingu ropných společností tak už se dávno jezdí a létá na vodík. Vývoj je úmyslně již desítky let bržděn a bojkotován. Místo toho se vyrábějí nesmyslné elektromobily, které zatěžují svým provozem a výrobou planetu mnohem více než klasické koncepce.

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety

      Vodík nemůže konkurovat uhlovodíkovému palivu kvůli jeho vlastnostem, je příliš náročný na uskladnění i manipulaci.

    • @dusanmracko9432
      @dusanmracko9432 Před 3 lety

      @@8000SAC ,vodík sa bežne skladuje v oceľových cisternách v mnohých fabrikách pri vyššom tlaku /cca 200 atm/ a preváža sa taktiež vcisternách s vysokým tlakom už mnohé desaťročia bez problémov.

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety

      @@dusanmracko9432 :
      Ano, v ocelových velmi těžkých cisternách, zkapalněný a v podchlazeném stavu. Značné nároky na stacionární uskladnění, nehledě k únikům cca 3% / 24 hod.
      Pro leteckou dopravu nepoužitelné, nádrže by vyžadovaly velmi těžký a složitý systém.

    • @dusanmracko9432
      @dusanmracko9432 Před 3 lety

      @@8000SAC ,čo navrhujete ako ekologickejšie palivo?

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety

      @@dusanmracko9432 :
      Uveď druh dopravy (lodní, letecká, železniční, automobilová), vzdálenost, přibližnou hmotnost nákladu (ev. počet osob) a já uvedu nejvýhodnější řešení...

  • @Renuntius_SPQR
    @Renuntius_SPQR Před 3 lety

    nejak vodiku neverim! pro mne je to takova vodikova puma.
    spis prijde nekdo se slusnou baterii. jestli musk, to mne je fuk.
    rosto, a co je s tim napadem vyuzit elektricke potencialy na povrchu kridel jako cast pohonu? nekde jsem o tom cet.
    samozrejme, ze je u toho potrebna i baterie nebo vyroba el. proudu v letadle, nebo i oboji. na propeler to uz je/brzo(?) bude.

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety +2

      V letecké dopravě nelze používat elektrické pohony. Fyzikální zákony to nedovolí.

    • @Renuntius_SPQR
      @Renuntius_SPQR Před 3 lety

      @@8000SAC dekuji, opravdu mam slzy v ocich,
      tolik jsem se smal! prosim pane a ktere zakony? vlak proto nejede nad 40 km/h, vid!?
      elektricky pohanene letadlo jiz leta, i na baterie (?140km) i jako soustroji (pokusne).
      ja jsem se ptal na ten navrh pohonu bez pohyblivych casti. jenom takova mrizka "pohani" vzduchovy proud. vic nevim.. hezky den!

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety +1

      @@Renuntius_SPQR :
      1.
      Napsal jsem, že v letecké dopravě nelze používat elektrické pohony. A skutečně nelze - pokud chceš oponovat, ukaž reálný příklad, KDE V LETECKÉ DOPRAVĚ někdo úspěšně využil elektrický pohon...!
      A opakuju, V LETECKÉ DOPRAVĚ - nikoli tedy v experimentu, pokusu s konverzí sportovního letadla, v modelu, lehkém bezpilotním prostředku.
      Jsem zvědav, co z tebe vypadne.
      2.
      "... vyuzit elektricke potencialy na povrchu kridel jako cast pohonu? ..."
      - nic takovýho nelze prakticky využít k pohonu, protože takto nelze odebírat dostatek energie.
      3.
      Chodíš na základku...?
      :O)))

    • @Renuntius_SPQR
      @Renuntius_SPQR Před 3 lety +1

      @@8000SAC zase jenom osocujes bez ostychu!
      ty jsi mne odpovidal na muj dotaz o moznostech k o n k r e t n i h o el. pohonu v letectvi, ze blabla "Fyzikální zákony to nedovolí." ale dovoli pane zweisteine, dovoli!
      jiz letos ma boeing zacit se zkouskama na zemi (standardni procedura). 186 pasaziru je podle meho urcite "V LETECKÉ DOPRAVĚ" dostacujici velicina!
      navic, elon musk (pry vyrabi el. auta, oho!) ma jeste letos vyjit s novou baterii, ktera pak tvymi fizikalnimi zakony opovrhuje :-) takze panecku, ktere zakony mas na mysli?

    • @dusanmracko9432
      @dusanmracko9432 Před 3 lety +1

      @@8000SAC ,prepáčte moju otázku a neberte ju osobne, alebo ako urážku,môžem si dovoliť sa spýtať aký stupeň vzdelania ste dosiahol vy?

  • @s_q.c7
    @s_q.c7 Před 3 lety

    Keby Tesla chcela robiť vodíkové autá.

    • @tomgol6140
      @tomgol6140 Před 3 lety

      O vodíku v autech doporučuji tohle video od zmiňovaného kanálu Real Engineering
      czcams.com/video/f7MzFfuNOtY/video.html

  • @unsuccessful6629
    @unsuccessful6629 Před 3 lety +1

    Tohle je zlý sen Boeing a starý Airbus to je lepší

  • @bezejmena6201
    @bezejmena6201 Před 3 lety +4

    Já přeju airbusu ať je první

  • @zvast
    @zvast Před 3 lety

    Myslim, ze prijde doba elektrickych letadel, az kdyz se dodela technologie grafenu. Lehke, rychle se nabijejici baterie, ktere se namontuji do letadla lepe nez kulate a tezke nadrze na vodik.
    Dalsi uspora na vaze jsou motory z grafenu. Zase mnohem lehci nez medene vinuti.

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety +1

      Akumulátory s využitím grafenu nikdy nebudou díky nízké energetické hustotě konkurencí uhlovodíkovým palivům v letecké dopravě...

  • @KapitanPisoar1
    @KapitanPisoar1 Před 3 lety +2

    "Zero emissions" je vtip sam osobe :D

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety +1

      Politické tlaky, boj o moc, prospěchářství - dnes máme zero emissions, dříve bylo svobodemo, předtím internacionalismus atd...

  • @geniepage1
    @geniepage1 Před 3 lety

    Vodik je jiste budoucnost u letadel a takto vykonych stroju. Ale zbytek vidim v bateriich. Kdo prvni v nich prorazi solid State baterie, tak to dokazal a uz to bude uplne jiny pohled na vec. A pak uz jen dodelat ITER s tokamakem a muzeme zacit :-) A kdyz je levna energie, tak pak se oteviraji neskutecne moznosti. Opravdu nekonecne. Odsoleni vody, energie na pohon vody po kontinentech atd. A solary na domech atd. Tim se uplne zmeni svet k jinemu. Ale prumysl bere obrovske mnozstvi energie a to bez ITER a spol nepujde zmenit. A pak se muzeme zacit vice venovat odpadu. Coz je obaslt, kde nevidim, ze by se vec poradne hnula dal.

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety +1

      1.
      Vodík jakožto palivo u letadel zcela jistě budoucnost nemá už kvůli jeho vlastnostem - ztráty, bezpečnost.
      2.
      Elektrický akumulátorový pohon nemá perspektivu kromě velmi lehkých vozítek pro malý akční rádius.
      3.
      "...energie na pohon vody po kontinentech..."
      - co to znamená...???

  • @vojtahrabanek1620
    @vojtahrabanek1620 Před 3 lety +1

    Na otázku "proč se Airbus přiklonil k vodíku" bych mel úplně jednoduchou odpověď.. Protože mají rozum a mozek v hlavě, ne v zadku, jako automobilky resp. Ekoloby, která tlačí bateriova auta

    • @flyRosta
      @flyRosta  Před 3 lety

      Pokud půjde vývoj vodíkových pohonů kupředu, tak věřím, že se dostane i na automobilový průmysl. Aktuálně jsou H2 technologie drahé pro sériovou výrobu a zároveň není tak jednoduchá vytvořit infrastrukturu, jako je to u elektroaut.

    • @vojtahrabanek1620
      @vojtahrabanek1620 Před 3 lety

      @@flyRosta souhlas, na jednu stranu mam radost ani jsem to nečekal, že se do toho nekdo pustí tak rychle, zvlášť teď.. Nicméně, kdyby se všechny prostředky, ktere jdou na podporu elektromobility, daly do vodikovych pohonů, možná by tyhle letadla mohla do vzduchu o par let dřív a svět by potom nemusel řešit, co dělat s nepotrebnou infrastrukturou a hlavně bateriemi. Neexistuje firma, která by uměla ekologicky likvidovat nefunkční auto baterie, v průběhu skladování jsou totálně nestabilní, firmy co to skladuji, řeší požáry 3x denně...sem rád že letectví vidí budoucnost ve vodiku, protože do letadla na baterky bych nesedl..

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 3 lety +1

      @@vojtahrabanek1620 :
      Ani elektrika, ani vodík nejsou vhodné k pohonu letadel. Doporučuju si prohlédnout schéma atomu, resp. molekuly vodíku.
      Přírodní zákony vs. politická lobby, v tom je ten problém...
      :O))

    • @dusanmracko9432
      @dusanmracko9432 Před 3 lety

      @@8000SAC ,to sa už nedá nekomentovať a radšej to nekomentujem.

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 2 lety +1

      @@dusanmracko9432
      Ani komentovat nemůžeš - nemáš odborné znalosti, abys mohl posuzovat koli z oboru dopravy.
      :O))

  • @georgela56
    @georgela56 Před 3 lety

    1*****

  • @petrkoprda6813
    @petrkoprda6813 Před 3 lety

    Ani můj syn se toho nedožije

  • @ja_pocitacove_hry_nehraji69

    palce nahoru u bezemisniho litani, videt jak jjste duchapritomny

    • @KapitanPisoar1
      @KapitanPisoar1 Před 3 lety

      ja_pocitacove_hry_ nehraji “bezemisni” cokoliv je hloupost...

  • @Czecher86
    @Czecher86 Před 3 lety

    jedno bouchne a roky se to neodlepí od země.

    • @flyRosta
      @flyRosta  Před 3 lety +1

      Stejně tak může vybouchnout mikrovlnka v kuchyni. V tuto chvíli nejsou žádné konkrétní informace o vodíkové technologii, tak není možné hovořit o tom, že to bouchne :)

    • @Czecher86
      @Czecher86 Před 3 lety +1

      @@flyRosta auta i benzinky bouchají ,tohle určitě nebude vyjímka :)

    • @flyRosta
      @flyRosta  Před 3 lety +1

      @@Czecher86 může se zeptat, kdy naposledy a kde vybouchlo auto...? Požár vozidla není výbuch.

    • @Czecher86
      @Czecher86 Před 3 lety

      ​@@flyRosta V norském městě Sandvika vybuchla plnící stanice na vodík. Exploze sice nikoho nezranila, ale možná bude mít dalekosáhlé důsledky pro auta, která vodík tankují.Předpokládám ,že u letadel to bude mít podobné následky, stačí když se zřítí.

    • @filipkubos3701
      @filipkubos3701 Před 3 lety +1

      @@Czecher86 a proč by hned mělo nějaké padat bože? 🙃