Nabíjení elektromobilů - 4 praktické příklady (2019) | Electro Dad #2

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 9. 01. 2019
  • 👉rozbalte text níže pro obsah videa 👈
    Jak nabít elektromobil?
    Názorně představuji čtyří nejběžnější možnosti nabíjení elektromobilů, jak pomalým střídavým AC proudem v garáži či parkovacím stání doma, ve firmě nebo v hotelu, tak rychlým stejnosměrným DC proudem na rychlonabíjecích stanicích napříč Českem.
    Popisuji používané typy nabíjecích kabelů.
    Popisuji, co je to wallbox a jestli je wallbox nutný pro nabíjení elektromobilu.
    Kolik je veřejných nabíjecích míst v Česku?
    Uvádím odkazy, jak lze nabíjecí místa najít a jak se za nabíjení elektromobilu platí.
    Hovořím také o degradaci baterie elektromobilu po 40 000 km.
    Chci inspirovat milion Čechů k přechodu na elektromobill. Pokud Vám má mise i nezávislá tvorba dávají smysl, prosím 🙏podpořte mne na / electrodad
    Pokud si objednáte elektromobil Tesla přes tento refferal link, získáte navíc 1500 km nabíjení na Superchargerech (a mne rovněž podpoříte): ts.la/jan84163 (referenční odkaz nelze použít po objednání Tesly).
    Proč točím videa o radosti z elektromobility: www.electrodad.cz/proc/
  • Auta a dopravní prostředky

Komentáře • 47

  • @bariPlayer79
    @bariPlayer79 Před 4 lety +2

    Líbí se mi to Vaše nadšení pro věc, i co se týká fotovoltaiky, od praktikujících lidí se toho člověk doví asi nejvíce. Myslím ale že v současné době to všechno ještě není dostatečně rentabilní, a cenově dostupné pro průměrného občana, je to stále spíš pro nadšence, a pro lidi co nemaj hluboko do kapsy, a co chtějí jít společně s novými trendy, pro obyčejnější lidi to bude více přijatelné až po 5 a více letech, holt nejdřív ten vývoj musí zaplatit majetnější, pak přijdou na řadu ti z nižší kasty... :-)

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před 4 lety +3

      @bariPlayer79 je to tak, že cena elektromobilů a částečně i fotovoltaiky je zatím překážkou. Zároveň by majetnější lidé měli brát na sebe odpovědnost a zaplatit vývoj těchto technologií, protože mohou mít svojí spotřebou často (výrazně) negativnější dopad na životní prostředí.

  • @vswcz1
    @vswcz1 Před 3 lety +2

    Dobrá připomínka s tím odmotáním bubnu prodlužky, to by mě asi nenapadlo.

  • @MK-me2td
    @MK-me2td Před 2 lety

    Zdravím, moc by mě zajímalo, jestli existuje systém, který by nabíjel přímo ze samostatné fotovoltaické elektrárny, která není napojena na dům. Díky za odpověď. Kr.

  • @daniellisy7161
    @daniellisy7161 Před 4 lety +1

    Zajimalo by mne jak to vypada s nabijecimi stanicemi CHaDeMO, trochu me desi zpravy, ze se v Evrope uz u dalnic nove nestavi a stare nahrazuji CCS, zvazuji bud novy nejlevnejsi EV (Citigo IV), nebo starsi se zarukou, a Leaf je mozny kandidat, ale prave CHaDeMO me cini mirne nejistym (nemuzu nabijet u domu)

  • @wenzelz.155
    @wenzelz.155 Před 3 lety

    Zdravím. Sleduji všechny Vaše videa s otevřenou pusou a jsem rád za každé odborné vysvětlení z normálního života pro obyčejné lidi, kteří nejsou v elektro oboru vyučeni. Mám jen jeden podnět k osvětě. Jak to vlastně je s tím nabíjením aut v domě 400V 16/32A? Dalo by se to v budoucnu trošku víc obšírněji rozvést ? Zvlášť i pro techniky - solárníky ? Dvě firmy mne odpálkovaly, že to co udáváte ve videu je blbost a že o tom nic neví, že by se takto dalo nabíjet auto.
    Předem moc děkuji. Wenzel Z.

    • @jakubkroslak2854
      @jakubkroslak2854 Před 3 lety +1

      Odporucam pozriet ostatne videa. Je tam problematika prebrana.. V principe, v pripade auta s nabijacim konektorom Mennekes typ 2 je mozne si domov zakupit wallbox (nabijacku) s kontrolou celkoveho odberu faz. V tomto pripade je samotna nabijacka instalovana v aute a teda dokaze sa nabijat AC prudom podla maxima udavaneho v specifikacii. Potom kontrolny system wallboxu zabezpeci ze nebude pretazena elektroinstalacia a nebude vyhadzovat hlavny istic.. Pre ukazku - mate hlavny istic B20 a nabijate prudom 3x 16A z 3f zasuvky.. Do toho sa pustia dalsie bezne domace spotrebice napr. el rura 3400W (cca 15A) a uz hlavny istic leti :) Ten inteligentny wallbox komunikuje s automobilom a na zaklade celkoveho odberu mu ombedzuje prud nabijania tak aby nebol prekroceny nastaveny limit. V pripade ze mate isty (garantovany) prikon ku nabijacke, existuju nabijacky aj bez inteligencie kde si manualne nastavite maximalny prud nabijania podla istenia daneho privodu. Dolezita vec pri instalovani 3f nabijacky (wallboxu) je doplnenie na privod do nabijacky prudovy chranic typu B. Tento chranic v skratke reaguje aj na unikajuci DC prud z nabijacky v aute, a v pripade poruchy a pod. nedojde k poskodeniu zariadeni v dome, alebo prechodu dc do distribucnej siete. Tyka sa to len pevne instalovanych nabijaciek, "portable" nabijacka ma tuto ochranu zabudovanu :)
      Nabijanie zo solaru je tiez obmedzene samozrejme maximalnym vykonom a parametrami menica, avsak ak chcete nabijacku napajat aj z distribucnej siete a aj zo solaru je dobre pouzit stykacove prepinanie "vstupov" do nabijacky podla neakej urcenej logiky. Dufam ze sa mi to poradilo rozviest v skratke :) Ostatne urcite najdete vo videach

  • @Baterkar
    @Baterkar Před 5 lety +3

    Jde třeba pokud mám doma zásuvku 400V/32A, tedy 3x230V 32A jednotlivé fáze usměrnit, potom je spojit a nabíjet stejnosměrným proudem ? Tedy bych dostal asi 22 KWh na nabijení. Nebo jak vysoké DC napětí je potřeba pro nabíjení ? Musí nějak auto komunikovat s externím zdrojem stejnosměrného proudu ?

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před 5 lety +3

      @Baterkar děkuji za sofistikovanou otázku. Elektromobil je vždy vybaven palubní nabíječkou. Ta je často jednofázová, tj. max 230V x 32A, nebo u Renaltu Zoe a luxusních elektromobilů BMW, Tesla, či Audi je třífázová 11 kW a více. Doma / v práci máte buď obyčejnou jedno / třífázovou zásuvku, nebo wallbox, což je laicky řečeno jen jinak tvarovaná zásuvka. Tj. doma nepřevádíte střídavý proud na stejnosměrný - to dělá palubní nabíječka auta. No a na cestách využíváte veřejné stejnosměrné DC rychlonabíječky, které dávají až 500 V a 125A.

    •  Před 5 lety +1

      málokto je natoľko fundovaný, aby postavil doma nabíjaciu stanicu na DC (jednosmerný prúd). už pri tom prvom kábli je v krabičke elektronika komunikujúca s (batériou) autom. ceny čínskych sú desaťnásobné k týmto predvádzaným AC(striedavý prúd).

    • @Baterkar
      @Baterkar Před 5 lety +1

      @ Ano, to jsem chtěl vědět, jestli ta nabíječka nějak komunikuje s autem, nebo ne. Postavit nabíječku na stejnosměrný proud, ať už 1F nebo 3F není těžké, pokud víte, jaké má jít napětí do auta. S komunikací je to ale již horší.

    • @amperak
      @amperak Před 5 lety

      @@Baterkar Systém s wallboxem je jen elektronika, co se domluví s autem a má nastavenou uživatelem hodnotu jištění (proud jističe v domě) po domluvě na tom, jestli se bude nabíjet a jak jen auto zamkne vidlici v sobě a řekne, jo chci, a ten wallbox sepne stykač a do auta jdou tři fáze a max. 32A. je to nejjednodužší, ale závidí to jen na palubní nabíječce v autě. dnes již zvládají velké výkony palubní nabíječky bez problému.

    • @amperak
      @amperak Před 5 lety +1

      @@Baterkar DC nabíjení je problém, nabíjecí stanice musí dokázat komunikovat s autem a nastavit své výstupní parametry adekvátně vůči akumulátoru v autě. protože se připojuje napřímo k baterii. je to skutečná nabíjecí stanice. uvnitř je složitá a drahá elektronika, dejme tomu, přerostlá palubní nabíječka.

  • @tomasaugustin6065
    @tomasaugustin6065 Před 5 lety +1

    Je taka moznost walboxu ktory moze byt 3 faza a cerpal by max 2.5kw z kazdej fazi a v pripade potreby mohol nabijat 22kw ? Je taketo nieco ?

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před 5 lety

      @Tomas Augustin dobrý dotaz. Nemohu z vlastní znalosti / zkušenosti potvrdit, ale přesně takové řešení bych s novým elektromobilem rád instaloval do garáže a věřím že to musí jít: wallbox s Mennekes 2 zásuvkami, který umí dávat např. 3x 10A, přepínatelných na 3x 20A. Rád se pak podělím o zkušenosti.

    • @tomasaugustin6065
      @tomasaugustin6065 Před 5 lety +1

      @@ElectroDad Patram stale ale nenasiel som zatial nic take , kontaktoval som aj o´bchodnikov co to predavaju a uvidim ci nieco najdu ale asi to nebude take jednoduche riesenie , idealne by bolo aby auto malo 3 x 7,5kw nabijacku zabudovanu potom by to asi islo

  • @peterholly644
    @peterholly644 Před rokem

    Neviem ci si to este niekto precita ale stale vidim argumenty ze elektromobil v zime ked stoji zaparkovany tak strati aj 25% z baterky za tyzden. Je o tom nejake video? Nejaky vyskum? Je to pravda?

  • @lightmens
    @lightmens Před 3 lety

    skusil ste nabíjet elektromobil elektrocentrálou?

  • @vratislavmuchka9434
    @vratislavmuchka9434 Před 4 lety +2

    Zeptám se, možná hloupě: jaký je rozdíl mezi wallboxem, nainstalovaným na domě a tím vaším kabelem na 380, konkrétně pro Leafa ?? Děkuji

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před 4 lety +4

      @Vratislav Muchka ptáte se skvěle. Pokud Vám v době kdy nabíjíte elektromobil nezatěžují domácí / firemní síť jiné významné spotřebiče (což u nás při nabíjení v noci platilo), tak stačí nabíjecí kabel. Pokud ale při nabíjení jedou paralelně větší spotřebiče - varná deska, tepelné čerpadlo, přímotopy, bojler, atd. tak wallbox umí do auta pouštět jen aktuálně dostupný proud aby vám nabíjení nevyhazovalo jističe. Nebo umí do auta posílat jen přebytky z fotovoltaické elektrárny.

    • @vratislavmuchka1129
      @vratislavmuchka1129 Před 4 lety

      @@ElectroDad Dobrý den, moc děkuji za Vaší odpověď. Rozhodl jsem se pro wallbox a jsem nadšený. Pro nás je to skutečné rozšíření využití auta.

  • @martinwalker8569
    @martinwalker8569 Před 5 lety +1

    bursík má 10 km dlouhou prodlužovačku a žádnou baterii, ten na tom vyzrál

  • @zhr3k
    @zhr3k Před 5 lety +3

    Pro slabší rozvody se dělají ještě přenosné nabíječky, co umí rovnoměrně zatížit 2 fáze (nebo možná už i 3?) a dávají Leafu maximum na jedné, včetně 250V...

  • @ahoyi530
    @ahoyi530 Před 5 lety +6

    Ta indukce ve smotaném prodlužováku je fáma, tam není prakticky žádná.
    Kabel shoří proto, protože se zahřívá průchodem proudu- a tím, že je smotaný se nechladí okolním vzduchem.

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před 5 lety +2

      @ahoyi530 děkuji za opravu, může být. Jak píšete, kabely se při dlouhodobém přenosu proudu zahřívají a je důležité prodlužovací kabel odmotat z bubnu, aby nedošlo ke vznícení.

    • @ahoyi530
      @ahoyi530 Před 5 lety +2

      @@ElectroDad To samozřejmě.
      Docela mě třeba zaujalo to nabíjení pouze na 10A z 230V sítě.
      Možná jednou budou výrobci trochu více "od lesa" a vymyslí tam přepínač, dle aktuálního jištění (10, 12, 16 A). Nabíjení by se tím dalo lépe přizpůsobit. Dokonce existují i zásuvky na 230V, které přenesou i více než 16 A, ty se ale běžně nemontují, většinou se jedná už o průmyslové záležitosti.

    • @krobotak
      @krobotak Před 5 lety +4

      @@ahoyi530 Výrobci na to těžko půjdou "od lesa". Auto je dnes věc pro laiky a musí být blbuvzdorné. Už vidím jak "pravá blondýna" nastavuje ampéry. Reálně by to bylo tak, že by někde u kavárny neustále vyhazovala jistič a raději by ji pak vyhodili.
      Zásuvky na 230V, které snesou více než 16A má hodně lidí doma - to splňuje i 32A 3-fázová zásuvka ;)
      Jinak dříve se na zásuvkové obvody dávaly občas i 10A jističe a 1,5mm kabely. Možná proto raději výrobci nastavili tento limit. Není divu, je to lepší než řešit vyhořelou elektroinstalaci u zákazníků, kteří jsou elektrikou nepolíbení.

    • @sefetb
      @sefetb Před 4 lety +1

      Úplně fáma to není. Ověříte si to jednoduše nejlépe na svářecím invertoru. Kdy při smotaném bubnu je větší problém zapálit a udržet stabilní oblouk než na rozmotaném - předpokládám buben např 25m.

    • @PetrLANDSFELD
      @PetrLANDSFELD Před 2 lety

      @@sefetb přesně tak, fáma to rozhodně není. Bohužel patřím mezi ty hlupáky, co si to zkusili na vlastní kůži a nerozmotaná prodlužka na bubnu 400V solidně rozžhavila ten středový ocelový trn, na kterém se otáčí buben. Kabel samozřejmě zničený ....naštěstí nic neshořelo a nikomu se nic nestalo.

  • @AwesomeDevelopers
    @AwesomeDevelopers Před 9 měsíci

    8:06 není kdenabijet ale kdenabit

  • @gabriellacko8066
    @gabriellacko8066 Před 4 lety

    Mňa by zaujimala vstupná investicia elektromobil fotovoltaika skončime niekde
    25000eur realne pre milionarov nepočitam uver s urokami .

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před 4 lety +2

      @Gabriel Lacko jetý elektromobil začíná někde na 300 000 Kč / 12 000 EUR a v Česku fotovoltaika s bateriovým úložištěm cca 400 000 Kč = 250 000 Kč = 10 000 EUR po započtení dotace. Obojí dohromady celkem od 22 000 EUR.
      Na Slovensku máte nyní na nákup nového elektromobilu dotaci 8 000 EUR.

  • @pavelsvoboda1310
    @pavelsvoboda1310 Před 4 lety

    No radeji to nebudu komentovat. odbornost NULA!

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před 4 lety +2

      @Pavel Svoboda snad abyste obohatil svět vlastní odbornou tvorbou.