Pravidlo 4 % neplatí?! Kolik můžu opravdu vybírat??

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 7. 04. 2021
  • 👉 OTEVŘTE SI INVESTIČNÍ ÚČET U DEGIRO:
    ► www.degiro.cz/?tap_a=55089-b8... ◄
    Investování zahrnuje rizika ztrát.
    -----------------------------------------------------------------
    👉CHCETE INVESTOVAT JEDNODUŠE BEZ JAKÝCHKOLIV DALŠÍCH STAROSTÍ?
    Vyzkoušejte Portu!
    ► ČR: tinyurl.com/4zb2c3zd
    ► SR: tinyurl.com/mrxxcbar
    -----------------------------------------------------------------
    🍺 Podpořte bramboru virtuálním pivem: www.buymeacoffee.com/investic...
    -----------------------------------------------------------------
    S pomocí pravidla 4 % si můžeme vytvořit takřka nekonečný pasivní příjem. Ale jelikož jsou akciové trhy vrtkavé, jak bezpečné a spolehlivé je pravidlo 4 % ve skutečnosti? William Bengen, autor původního výzkumu, nedávno pravidlo 4 % uzpůsobil aktuální situaci na akciových trzích. Kolik je podle něj bezpečná míra výběru nyní?
    • Pravidlo 4 % neplatí?!...
    Každý čtvrtek večer nová epizoda
    -----------------------------------------------------------------
    🔍ODKAZY
    Článek Michaela Kitcese: www.kitces.com/blog/the-ratch...
    -----------------------------------------------------------------
    ❗ Video není investiční doporučení. Každý investor je zodpovědný za svá finanční rozhodnutí. Prezentuji jen mé osobní poznatky, názory a zkušenosti a sám jsem investor amatér.
    -----------------------------------------------------------------
    🔍DOPORUČENÉ EPIZODY
    ► Pravidlo 4 % - nekonečný pasivní příjem • Pravidlo 4 % - nekoneč...
    ► Jak rychle lze dosáhnout finanční nezávislosti? • Jak rychle lze dosáhno...
    ► Má investiční strategie: • Má investiční strategie
    -----------------------------------------------------------------
    Investiční bramboru najdete na:
    ► Facebook: tinyurl.com/y9o8ju7v
    ► Instagram: / investicni_brambora
    ► E-Mail: investicnibrambora@gmail.com
    -----------------------------------------------------------------
    💰 Pokud chcete poděkovat bramboře za videa a podpořit ji, můžete tak učinit na 🍺 www.buymeacoffee.com/investic... nebo příspěvkem na bankovní účet 1728143113/0800. Děkuji všem podporovatelům! Richard
    -----------------------------------------------------------------
    ZVUK
    Drinking Glasses contact (Clink) - EpicWizard - freesound.org/

Komentáře • 57

  •  Před 3 lety +1

    Pomohla vám má videa zlepšit investiční rozhodování? Podpořte Investiční bramboru virtuálním pivem 🍺 na: www.buymeacoffee.com/investicnibr Díky a na zdraví! 🍻 🥔
    A pokud ještě nemáte brokera, nebo jste nespokojení s tím svým, mrkněte se na DEGIRO:
    ► www.degiro.cz/?tap_a=55089-b837f0&tap_s=1077493-0ee0b1&DEGIRO+Czech& ◄
    Investování zahrnuje rizika ztrát.

  • @Apeirox
    @Apeirox Před 3 lety +6

    Je také dobré vzít na vědomí, že studie o Safe withdrawal rate jsou většinou teoretické a neuvažují poplatky spojené s ETF (ať už vnitřní v ETF, tak i poplatky investora za nákup/prodej a držení ETF), daně (hlavně z dividend), tracking error ETF vůči indexu, a změny kurzu koruny vůči světovým měnám (chápu, že to poslední do Trinity study nedali :)). Vetšinou jde o setiny či nízké desetiny procenta ročně, ale třeba daň z dividend sežere z celosvětově diverzifikovaného ETF něco okolo 0.3% výnosu/rok. Při aplikaci studií o Safe withdrawal rate, které pracují s hrubým ziskem a neuvažují poplatky, není od věci k výše uvedenému přihlédnout.

  • @marekbanas5075
    @marekbanas5075 Před 3 lety +2

    Přehledné a pěkné shrnutí, diky :-)

  • @cestovanizasvobodou
    @cestovanizasvobodou Před 3 lety +3

    Super video s velmi povzbudivým tématem ;) Laicky jsem si už tohle myslel, ale jsem rád, že si mi to tímto videem potvrdil. Díky za informaci, že naše cesta je možná o nějaký ten měsíc zas kratší :D

  • @Lumpy_Peter
    @Lumpy_Peter Před 2 lety +1

    Fantastické video. Vďaka!

  • @jiriGremlica
    @jiriGremlica Před 7 měsíci +1

    Dnes je to na prd. Jdu zasadit na zahradu bramboru. Vic mi to vydela dnes je to na hov... Do 10 let jde vse do prde...

  • @PEPA3RD
    @PEPA3RD Před 2 lety +2

    A rok později tu tu máme stále poměrně vysoké valuace a k tomu inflaci, co tu 40 let nebyla :). Ale uvidíme za deset let. Jinak super video.

  • @zahradaproradost
    @zahradaproradost Před 3 lety +2

    Moc pěkné video, řadím mezi top a udělalo mi velkou radost :)

    •  Před 3 lety +1

      Zrovna se s přítelkyní díváme na vaše videa. Zdravíme Aleše a dceru.

    • @zahradaproradost
      @zahradaproradost Před 3 lety

      @ Děkuju, to mě moc těší, snad pobaví :) Zdravíme přítelkyni :)

  • @fajastata2
    @fajastata2 Před 3 lety +4

    Zajímavé. Ben Felix ve svém videu došel k opačnému závěru, a sice že to pravidlo je příliš optimistické. Částečně i kvůli tomu, že lidi, kteří se jím chtějí řídit, často odcházejí do důchodu předčasně, takže velmi pravděpodobně budou vybírat víc než 30 let.

    •  Před 3 lety +4

      Pokud je řeč o nejhorším možném scénáři a situaci, kdy se na pravidlo spoléháme 100 % a opravdu vybíráme kazdy rok stejně jak roboti, tak má Ben pravdu. Ale to se prostě v reálu neděje.
      Ve většině případů nastane lepší, než nejhorší scénář. A těm lepším scénářům lze jít naproti. Odejít do duchodu, když jsou valuace nízké (nebo alespoň ne vysoké). Vybírat flexibilně a reagovat na to, co se děje na trhu. Mít další příjmy. Atd.
      A pokud se bavíme o předčasném duchodu, tak není problém si jít během špatných let trošku přivydělat, abychom nemuseli čerpat, když jsou akciove trhy -50 %.
      Schválně by mě zajimalo, jak by studie vypadaly, kdyby se z nich vyškrtl třeba jeden nebo dva nejhorší roky. Podle mě by se šance na úspěch dramaticky zvýšila. Nejenom že nevybereme, ale díky reinvestici dividend (v akumulačnim ETF) se nam dokupují akcie za vyprodejové ceny.
      A mít rezervu na 2 roky podle mě není až takový problém, když už člověk zvládl našetřit 25 násobek příjmů.
      Dopředu samozřejmě nevíme, které dva roky budou nejhorší, ale dejme tomu že si dám pravidlo, že nebudu čerpat peníze, pokud jsou trhy -20 % a vice.
      Osobně se rozhodně nespoléhám stoprocentně na pravidlo 4 % a neberu ho doslovně. Spíš velice volně a s flexibilním přístupem. Ze začátku opatrnost a po pár letech se uvidí, jak na tom portfolio je.

    • @veejayroth
      @veejayroth Před 2 lety +1

      No přesně, nejednou jsem se setkal s propočtem, že pro důchod o 50 a více letech by se mělo počítat s 2-3%. Důvodů je vícero, ale pomalu se snižující celosvětový ekonomický význam USA a výrazně horší výsledky trhů ve většině zbývajícího světa jsou jedním z nich.
      Za sebe to hodnotím tak, že 2% jsou 1) pravděpodobně příliš konzervativní a 2) nerealistické s ohledem na výši investice, ale 3% se mi zdají jako dobrá bezpečná strategie pro FI či případně FIRE.

  • @martinjanda3858
    @martinjanda3858 Před 3 lety +4

    Ahoj Richarde, super video jako vždy, neplánuješ udělat i více praktické? Mě by třeba zajímalo, jak se takový výběry dle pravidla 4% daní :) Resp. vím o je časový test, ale pokud nakupuji několik let např. jen jedno a to samé ETF, do kterého pravidelně investuji jednou měsíčně, tak nechápu, jak při jeho prodeji můžu vybrat pouze ty akcie, které vlastním více než 3 roky.. Možná blbá otázka, teprve začínám :)

    •  Před 3 lety +3

      Ahoj. U prodeje akcií platí metoda FIFO. Fist in, first out. Prvně nakoupené akcie se i jako první prodávají. Čili jestli budu za 10 let prodávat akcie VWCE, tak jako první budu prodávat ty, které jsem nakoupil minulý rok a u nich bude časový test splněný.

  • @howtotop520
    @howtotop520 Před 2 lety +1

    Já jen tak přemýšlím, že pokud budu vybírat pořád tu základní částku, např. z 10 mil je 400 tis. ročně, a další rok opět 400 tis. + inflaci, tak když moje portfolio bude mít hodnotu např. 30 mega po 30-40 letech, proč vybírat stále těch základních 400 tis. ročně + inflaci každý rok? To je dost málo a možná zbytečně málo ne ?

    •  Před 2 lety +1

      To záleží jak se budou vyvijet akciove trhy. Můžeš flexibilně klidně vybírat i více. Vybírat opravdu přesně 4 % + inflaci jako robot asi nikdo dělat nebude. Na druhou stranu když budeš vybírat moc a po 30 letech spadnou trhy o 50 % na 10 let, tak to z toho mít radost nebudeš. Nerizikovější je počátek. Pokud dostaneš špatné výnosy ze začátku, je to horší, než špatné vynosy později. Je třeba k pravidlu 4 % přístupovat flexibilně. Když jsou trhy dole, vybírat trošku méně. Nebo klidně vybírat méně i když jsou nahoře, když peníze zrovna nepoteřebuju. Asi nebudu vybírat 400 000, když mi třeba zrovna ten rok bude stačit 300 000. Dám tak portfoliu prostor povyrůst, ať mám větší buffer.

  • @martindohnal55
    @martindohnal55 Před 3 lety +3

    Super shrnutí Richarde, jen pokud vím tak Trinity Study byla dělána pouze na US portfoliu (a jak všichni víme US trh dlouhou dobu dominuje), např. s Evropou to tak slavné není.

    •  Před 3 lety +3

      Je to tak, i Bengenova studie byla jen na USA akciích. Průměr světových akcií měl nižší výnos. Ale kdo ví, třeba nižší volatilita kompenzuje nižší výnosy.

  • @vaclavmonhart6591
    @vaclavmonhart6591 Před 3 lety +1

    Super videjko, diky, avsak stale me vrta hlavou, jak docilit bezedneho portfolia, pokud kazdy rok prodam 4% akcii, drive ci pozdeji je prodam vsechny... tedy me to nejak nesedi, pochopil bych, kdyz bych vytahoval jen dividendy, ale jakmile zacnu prodavat akcie, proste me jednou dojdou :-) Diky Vasek

    •  Před 3 lety +3

      Akcie dlouhodobě rostly o více než 4 % ročně. Globálně 5,2 % po započtení inflace a USA (S&P 500) 7 % po započtení inflace. Hodnota akcií tedy roste rychleji, než kolik odprodáváme.
      Například pokud nakoupim akcie za 100 000 Kc a porostou o 10 % na 110 000 Kc. Tak když prodam 4 % z původní částky, 4 000 kč, stále mam víc, než na začátku. Zbude mi 106
      000 Kc. Pokud to další rok opět vzroste o 10 %, budu mít 116 600 Kč. Zase můžu prodat za 4 000 Kč (bereme 4 % z původní částky plus inflace, kterou v příkladu ignoruji) a zůstane mi 112 600 Kč. A tak dále. Výbírame méně kvůli tomu, že dochází i k propadům trhů a musíme dát našemu portfoliu prostor na vzpamatování.
      Samozřejmě akcie mají různé hodnoty a při malých částkách se to nedá odprodat přesně (leda by broker umožňoval zlomkové akcie). U velkých částek v řadech desetitisíců však není problém.
      A setkal jsem se i s argumentem, že mi s takovou nakonci zustane jedna akcie o obrovské hodnotě, kterou musím prodat. Jenže akcie procházejí splitem. Když je cena za akcii vysoká, rozdělí se na více akcií, aby byla likvidnější. Misto jedné akcie za 100 000 budu mít 100 akcií za 1000 kč. Běžná praxe. Microsoft (9x) i Amazon a řada jiných velkých firem prošla za dobu své existence několika splity, jinak by dnes jejich akcie byly za tisíce dolarů.
      Snad jsem to trochu objasnil. 🙂 Případně o info, co konkrétně není na celém procesu jasné.

    • @vaclavmonhart6591
      @vaclavmonhart6591 Před 3 lety +1

      @ Skusil jsem si udelat exel a zda se ze to opravdu bude fungovat, casem se pocet akcii ustali, protoze by se opravdu prodavalo jen 0,001ks akcie, abych mel tu svoji rentu... tak uz jsem klidnejsi :-) Diky

  • @tomasfrank8188
    @tomasfrank8188 Před 3 lety +1

    Ahoj. Zajímalo by mě, jak ošetřit své peníze na brokerovi v případě úmrtí ? Chci aby je dostaly mé děti. Konkrétní otázka co přináší život.

    •  Před 3 lety +2

      Akcie jdou do dědického řízení. Takže asi sepsat závěť a uvést v ní brokerský účet. Děti si pak budou muset otevřít vlastní účet a akcie jim tam v případě tvé smrti převedou a broker si za převod naúčtuje poplatky.
      Alespoň se domnívám, že by to tak mělo fungovat - ještě jsem nikdy nic podobného neřešil.
      Každopádně pozor na akcie amerických firem či ETF s domicilem v USA. Pro nerezidenty je nad 60 000 USD dědická daň 40 %. Masakr. Proto se držím jen ETF s domicilem Evropě.

  • @kydamHnuj
    @kydamHnuj Před 2 lety

    Ahoj. Pokud budu každý rok počítat s inflací, tak nám ale pravidlo 4 % už moc nevychází, ne? Když budeme mít příklad, že mám portfolio 10 mil.
    1. Rok: 4 % z 10 mil. = 400 000 Kč
    2. Rok: + inflace 3 % = 412 000 Kč
    3. Rok: 412 000 Kč + inflace 3 % = 424 360 Kč
    4. Rok: 424 360 Kč + inflace 3 % = 437 090 Kč
    5. Rok: 437 090 Kč + inflace 3 % = 450 200 Kč
    Stane se tedy to, že už v 5. roce vlastně nevybírám 4 %, ale 4,5 %. Nebo jsem to pochopil blbě?

    •  Před 2 lety

      Ahoj. Pravidlo 4 % s inflací počítá a vychazí z historických 30 letých období a výnosů velkých amerických akcií od roku 1929. Nejhorších 30 let bylo počínaje rokem 1968 (pokud se nepletu) a právě z toho období pochází nejnižší možná míra výběru 4 %. Ve všech ostatních 30 letych obdobích bylo možné vybírat i více než 4% navyšovaná o inflaci.
      Akciové trhy ve skutečnosti rostou průměrně o více než 4 % ročně a počítá se nejenom s dlouhými propady, ale i s tím, že portfolio musí růst o inflaci. Čili ve skutečnosti bude naše portfolio nominalně stále hodnotnější.
      Portoflio poroste v průměru o cca 8 % ročně, 3 % si vezme inflace a 4 %, vybereme. Plus nějaka rezerva aby se portfolio dokázalo vzpamatovat, když budeme vybírat během propadů.
      Ve svem výpočtu nezohlednuješ to, že portfolio roste o víc, než o 4 %.

    • @kydamHnuj
      @kydamHnuj Před 2 lety +1

      @ Díky za odpověď. Já to, že portfolio roste o víc než 4 % zohledňuju. Resp. myslím na to, ale nezohledňuju to ve výpočtu, protože ty 4 % se vybírají vždy z té částky, kterou jsem měl vypočítanou pro finanční nezávislost, tj. 10 mil, ne? Nebere se to jako 4 % z celého portfolia, že? Takže mi jde spíš o ten princip, že v čase pokud budu vybírat pořád 4 % z 10 mil. + inflace, ta po pár letech už vybírám vlastně víc než 4 % z původního portfolia, ale reálně vybírám pravděpodobně méně než 4 % z mého aktuálního celkového portfolia, protože to rostlo cca v průměru o to 1 % ročně, o kterém píšeš. Je to detail, mně to jenom vrtalo hlavou natolik, až jsem začal přemýšlet nad tím, jestli se vybírají 4 % pořád ze stejné částky nebo vždy z aktuálního celkového portfolia.

  • @jozkomrkvicka7607
    @jozkomrkvicka7607 Před rokem

    co mivadi na tomto je len to ze neuvadzas nikde ze o ake portfolia islo? TEda ak mam FTSE All World tak to plati alebo nie? Pokial viem tych 4,5% to bolo s nejakou porciou smallcaps.

    •  Před rokem

      Ve vyzkumu do Bengena a Trinity study slo puvodne o US large cap a dluhopisy (nevzpomenu si ted jake). Zkouseli ruzne mixy a nejlepsi snad bylo 60/40 a 50/50. Ale zalezi na obdobi. Byla 30 leta období, kdy to dluhopisy brzdily a 100 % akcie byly lepší. A byla období, jako 1929 a nasledujici roky, kdy to stalo na dluhopisech. Diverzifikace je dulezita a treba zrovna small caps či akcie mimo USA mohly poskytnout zachranu v dobach, kdy se US large cap nedařilo. Kolik jde vybírat s FTSE All World - mrkni na web portfoliocharts. Lze si to tam namodelovat. Bezpečná míra výběru bude o dost méně než 4 %, ale bavíme se jen o nejhorších situacich na trhu, ve většině případů šlo vybírat více. Více se nad bezpečnou mirou vyberu a souvisejici perpetualni mírou vyberu zamýšlím ve videu v členské sekci.

    • @jozkomrkvicka7607
      @jozkomrkvicka7607 Před rokem

      @ to som uz niekde videl pri total market mi to vypluje 3,7 ale to su len US akcie, tipujem ze ftse all world na tom horsie nebude..

  •  Před 3 lety +1

    Mno ty procenta jsou hezký, ale předpokládá to, že budu mít fond (portfolio), které mi fakt bude generovat ten průměr SP 500. Ono jedna věc je teorie a druhá praxe. Fondy jsou většinou pod průměrem trhu. A než byly ETF, tak nebylo průměrného nic, takže výpočty do dob minulých jsou jen teorie

    •  Před 3 lety +2

      Jo, je to jen teorie a budoucí výnosy můžou být úplně jiné. Je třeba být flexibilní a mít ideálně ještě další příjmy. Pokud bych se musel do konce života stoprocentně spolehnout jen na pravidlo 4 %, asi bych cílil na více než 25 násobek a udělal z toho pravidlo 3 %. Ale počítám s tim, ze budu mít i další příjmy a stále budu v produktivním věku a vždycky se najde příležitost si přivydělat.

    •  Před 3 lety

      @ V tomto ohledu je asi jistější mít dividendy ne? Tady prostě vybírám jen to co mi firmy vyplatí a pokud bude krize a sníží divi, dostanu automaticky méně...

    • @dranel91
      @dranel91 Před 3 lety +1

      @ Co když spousta firem stopne dividendy úplně (jako se tomu stalo minulý rok)?

    •  Před 3 lety

      @@dranel91 Loni stoply divi pouze banky a mozna letecký, ropný a cestovky. Ostatni vyplaceli. Takže pokud máš diverzifikováno do vícero sektorů jsi v pohodě

    • @mi.chal.
      @mi.chal. Před 3 lety

      @ Tohle je vždycky individuální, společnost může snižovat nebo přestat na čas vyplácet. Znám jednu IT korporaci, co vyplácet přestala... Takže i v tomhle oboru se dá fungovat všelijak.

  • @ivetalangaskova9623
    @ivetalangaskova9623 Před 2 lety

    Proč vybírat 4 % z původní investice a ne 4 % z aktuální hodnoty?

    •  Před 2 lety +2

      Protoze tak puvodni vyzkum dospel ke 4 %. Musime mit nejakou jistotu. Někdo potřebuje například 250 000 ročně a to jsou puvodni 4 % z 6,25 milionu Kč. Pokud by přišel propad trhu o 50 % a my vybírali z aktuální hodnoty portfolia, můžeme najednou vybrat jen 125 000. Na něco takoveho se nejde spolehnout - z čeho se pak zaplatí najem, energie atd? Původní studie to počítala pro duchodce, kteří nemají žádný jiný příjem (v USA nejsou duchody běžné a lidi se kompletně musí zajistit sami). Důchodce chce mit urcitou jistotu ve výberech, protože už si penize jinde neobstara. A tak byl ten vyzkum koncipovan na 4 % z puvodni castky, aby byla urcite jistota.
      Ono kdybychom vybirali 4 % z aktualni hodnoty, tak nikdy nemuzeme portfolio vycerpat. I kdyby nam po 20 letech zůstala ze 6 milionu jen tisicovka, můžeme pořad vybrat 40 korun, což jsou 4 % z aktuální hodnoy. Ale na 40 Kč nepřežijeme.

    • @jozkomrkvicka7607
      @jozkomrkvicka7607 Před rokem +1

      pretoze aktualna hodnota moze klesnut a ty potrebujes vediet kolko mozes maximalne stabilne minat, ak pojdu akcie hore tak mozes upravit a vyberat viac...
      ak to budes kazdy rok pocitat na novo aj ked akcie pojdu dole tak kludne mozes vybrat aj 99% a vzdy ti nieco ostane...

  • @luboszimovcak6389
    @luboszimovcak6389 Před 2 měsíci

    Hlúposti 😂.
    Je to iba reklama na nákup akcií