O doporučené stravě nejen při těhotenské cukrovce s MUDr. Hanou Krejčí

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 6. 03. 2017
  • Jaké jsou rizikové faktory těhotenské cukrovky a jak upravit své stravování? Původní výživová doporučení pro diabetiky se aktuálně přehodnocují. Zde představujeme nové možnosti dietoterapie i tipy na konkrétní jídla.
    V rozvoji těhotenské cukrovky hraje velkou roli vrozená dispozice. Výskyt cukrovky 2. typu v rodině zvyšuje pravděpodobnost, že se v těhotenství ženy objeví těhotenské cukrovka. Těhotenské hormony, jejichž hladina v průběhu těhotenství postupně narůstá, snižují účinek inzulinu, což u žen s touto dispozicí vede k cukrovce. Jedná se o přechodnou poruchu, která v průběhu šestinedělí (po poklesu hormonů) opět odezní. Vrozená dispozice ale zůstává a představuje vyšší riziko cukrovky 2. typu v dalším průběhu života. Riziko rozvoje těhotenské cukrovky dále narůstá s věkem, vlivem nadváhy a obezity a vlivem nezdravého životního stylu. Tyto rizikové faktory ale nejsou podmínkou - vlivem vrozené dispozice cukrovka postihuje i ženy štíhlé a sportující. Těhotenství je vlastně takovým testem, jak na tom metabolismus ženy je.
    V případě zjištění těhotenské cukrovky lze ve více než 90 % dosáhnout perfektní kompenzace pouze úpravou životosprávy, kdy léky ani inzulin nejsou potřeba. Důležitý je pohyb, vhodná strava, dostatek spánku a minimalizace stresu. Ve stravě je důležité vyřadit potraviny, pokrmy i nápoje s přidaným cukrem. Také s ovocem je třeba šetřit a nepít ovocné džusy. Hladinu krevního cukru ale významně zvyšují i ostatní zdroje sacharidů. „Rizikové“ přílohy s vysokým glykemickým indexem, jako je bílé pečivo, bílá rýže, těstoviny, knedlíky, pečené či smažené brambory atd., je vhodné nahradit zeleninou, celozrnnými variantami a luštěninami, a to pouze v takovém množství, které nezvýší glykémii nad normu. Brambory raději vařené, nejlépe ve slupce a v malém množství. Na rozdíl od sacharidů jsou z výživového hlediska nepostradatelnou složkou stravy bílkoviny a tuky. Spolu s vlákninou také zpomalují trávení vstřebatelných sacharidů - snižují glykemický index stravy a jejich příjem není omezen za předpokladu, že volíme jejich kvalitní zdroje. Kvalitními zdroji živočišných bílkovin a tuků jsou maso, ryby, vejce a mléčné výrobky, z rostlinných zdrojů jsou velmi prospěšné ořechy, semínka, avokádo, olivy. U tuků volíme jeho přirozené a co nejméně upravené zdroje, tedy máslo, sádlo a zastudena lisované oleje.
    Více tipů, co při těhotenské cukrovce snídat, obědvat či večeřet, které jsme ve videu nestihli zmínit, najdete na www.tehotenskacukrovka.cz včetně příkladu týdenního jídelníčku.
    Další videa o zdraví nejen na talíři najdete na Margit.TV

Komentáře • 9

  • @simonatokarzova9954
    @simonatokarzova9954 Před 6 lety +22

    pani moderatorka skace pani doktorke prilis do reci,nenechava ju dopovedat myslienku... znie to neprofesionalne, miestami sa rozhovor zle pocuval..

    • @katkapoprachova
      @katkapoprachova Před 4 měsíci

      Já to v půlce kvůli tomu vypla.
      Jinak mám moderátorku ráda, ale když mluví sama.
      Nemusela si zvát hosta, když to všechno ví sama 😅

  • @blankablanc3546
    @blankablanc3546 Před 7 lety +1

    ...zajímavá a poučná slova ,děkuji za ně..♥

  • @petratumova9548
    @petratumova9548 Před 7 lety

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jaká je momentální hranice glykémie nalačno při OGTT. Měla jsem 5,5, ale test jsem absolvovala celý a navíc prý cukrovku nemám, nicméně přestože jsem vědomě snížila příjem sacharidů, mám od té doby vždy při návštěvě doktora cukr v moči. Děkuji za odpověď.

    • @hanakrejci1985
      @hanakrejci1985 Před 7 lety +2

      Pro všeobecnou populaci je 5,5 ještě v normě . V těhotenství je za zvýšenou hodnotu považována glykémie nalačno 5,1 a vyšší. 5,5 je tedy již brána jako těhotenská cukrovka.

    • @petratumova9548
      @petratumova9548 Před 7 lety

      Hana Krejci Dobry den, dekuji za informaci.

  • @evavitova9529
    @evavitova9529 Před 5 lety

    Krásně se to poslouchá, ale jelikož jsem do diaporadny ve VFN v roce 2017 chodila (rodila jsem v září 2017), tak musím říct, že to, co paní doktorka říká, absolutně nekoresponduje s tím, co se v poradně v tu dobu radilo. :( Na jednu stranu chápu, že v tu dobu ještě možná chyběla odvaha se řekněme konečně pořádně vzepřít všem těm pravěkým doporučením, ale na druhou stranu mě osobně mrzí/štve, že jsem si dost možná mohla ušetřit píchání inzulinu. :/ Kdybych bývala tehdy sacharidy omezila dejme tomu pod 100gr denně.

  • @Lubo54
    @Lubo54 Před 2 lety +1

    To skákanie do reči...a nie len pri tomto videu...je hrozné a hrozne neprofesionálne!!! Akoby pani Margit chcela nasilu preukázať svoje vedomosti. Ale stáva sa tým smiešna, pretože potom si nemusí na rozhovor volať pani doktorku Krejčí. Mala by sa nad sebou zamyslieť... Niekedy mám chuť celkom zrušiť pozeranie týchto videí...