S Paťou Jarjabkovou o menopauze, o partnerskom živote vo vyššom veku a o smrti (podcast Ľudskosť)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 18. 06. 2024
  • (00:00) ÚVOD + O starnutí, menopauze a intimite vo vyššom veku
    (14:12) Ako sa Paťa dostala k práci duly pre umierajúcich
    (34:36) O psychoterapii pre ľudí vo vyššom veku
    (53:08) Čo nás čaká po smrti
    (01:02:50) Umieranie v tunajšom zdravotníckom systéme
    V novej epizóde podcastu Ľudskosť Barbora Mareková pokračuje v rozhovore s Paťou Jarjabkovou. Minulý týždeň sa rozprávali o Patinom detstve, o práci v televízii, o prvom manželstve a jeho smutnom konci - a v tejto epizóde sa Barbora pýta na súčasnosť.
    Paťa rozpráva o tom, ako prežíva starnutie a zmeny svojho tela, hovorí o menopauze, ale aj o intimite vo vyššom veku.
    Vo svojej aktuálnej práci Paťa sprevádza ľudí, ktorých život sa chýli ku koncu. “Každý sa bojí smrti,” vraví Paťa v podcaste. “Takže smrť sme zamietli pod koberec, ale každého to čaká a myslím si, že keby sme to znova vrátili do života, tak by sme mnohé veci urobili ináč, lebo by sme vedeli, že nič nie je len teraz a v našom živote ten koniec je. Takže by sme viac rozmýšľali nad tým, čo robíme.”
    Hovorí, čo si odniesla z kurzov, kde sa vzdelávala ako dula pre umierajúcich, a ako zážitky s jej klientami a klientkami prehĺbili jej vlastné prežívanie, a tiež jej rozhovory s manželom.
    “Veľa sa tam učím. Učím sa pokore, lebo musím byť ticho, musím byť trpezlivá a musím prijať, že mi to nejde. A pritom sa teším, že som s tými ľuďmi, lebo niečo dávam, ale pritom aj veľa dostávam,” vraví Paťa.
    Rozpráva aj o tom, čo prežívajú jej klienti a klientky - teda ľudia, ktorých život sa blíži ku koncu - a aké veci sa im v tomto období vyplavujú na povrch. Vysvetľuje, čo z týchto zážitkov, podľa nej, vyplýva pre nás všetkých, prečo je dôležité nepopierať ťažké veci, ktoré sa nám počas života stali ale naopak, konfrontovať sa s nimi, spracovávať ich priebežne, kým na to ešte máme silu a čas.
    “Keby sme celý život so sebou takto pracovali, komunikovali si to a príjmali sa takí, akí sme, mali by sme omnoho menej tých tráum a zranení, ktoré musíme v tom starom období zrazu upratovať. A keby sme chodili za terapeutmi, mali by sme vyriešené trebárs aj znásilnenie, alebo stratu, alebo haváriu, omnoho menšiu nálož by sme si niesli do toho absolútneho starnutia a starli by sme spokojne, príjmali by sme sa, lebo celý život máme šancu sa to učiť, že áno, takto to je a príjmam to,” dodáva Paťa v podcaste.
    Hostka odporučila knihy:
    - Umění rozhovoru o konci života (Angelo E. Volandes)
    - Máme konec na paměti? Umírání, smrt a moudrost v době popírání (Kathryn Mannix)
    - Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ludskost@sme.sk⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠
    - Všetky podcasty denníka SME nájdete na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/podcasty⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠
    - Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.

Komentáře • 3

  • @ivetamihalikova8511
    @ivetamihalikova8511 Před 10 měsíci

    Paťka super.
    My sme tak na jednej vlne..muz alkoholik,ale mne to trvalo 32r.🙈
    Moja mama odišla 14.1. a tiež mi hovorila ja tu už nechcem byt…ja už chcem ísť.Tiež chcela byt spopolnena…Mame veľa spoločného.Obdivujem ju za Mišku…pracujem na takej škole.😍Tak veľa ❤🍀🍀🍀

  • @84vali
    @84vali Před 10 měsíci +2

  • @31sonda
    @31sonda Před 4 měsíci

    No mi slza vypadla,ked som pocuvala ten pribeh s mamou a karantenu v jej byte. Toto zvladnut...