Přednáška Blackout! - Ing. Ondřej Novák

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 28. 12. 2020
  • Prezentující: Ondřej Novák (ČVUT, FJFI)
    Datum natočení přednášky: 12/2020
    Praktická prezentace o tom, co je to blackout a jak probíhá cvičení, které by mělo naši společnost na tuto situaci připravit. A na závěr - jak se může na blackout připravit každý z nás. Prezentace je určená pro studenty středních škol.
    Jsi student/ka, zajímá Tě energetika a chceš se dál vzdělávat?
    Více přednášek najdeš na: kdejinde.jobs.cz/virtualni-sv...
    Programy a stáže pro studenty: kdejinde.jobs.cz/studenti-a-a...
    Chceš se stát operátorem/operátorkou jaderky? www.cez.cz/cs/operator-jadern...
    Úspěšná kariéra začíná správným rozhodnutím. Začni na kdejinde.cz/
  • Věda a technologie

Komentáře • 45

  • @michalstepanek2201
    @michalstepanek2201 Před 2 lety +2

    Díky za přínosnou přednášku. Já už jsem jeden lokální blackout zažil. U nás na vesnici po velké kalamitě nešel proud asi 2-3 dny. V té době jsem dával dohromady barák a tak pro mě nebyl problém odjet do místa bydliště. Nicméně se od té doby snažím být připraven. Krbová kamna elektriku nepotřebují, elektrický sporák v nouzi nahradím vařičem na plyn ( mám dvě plné bomby), na pití máme několik kartonů minerálek a na splachování záchoda dva sudy s dešťovou vodou. Ty ale na zimu vypouštím a tak bych se musel spolehnout na obecní zdroje. Mezi ně patří ruční pumpa a požární nádrž. Asi bych měl ještě skladovat nějaké ty barely s pitnou vodou na vaření. Polepším se. :) Nebudu spoléhat, že nám v nouzi přivezou cisternu. Je tu pár baráků, takže budeme asi na okraji priorit. K zajištění chodu základních elektrospotřebičů jsem zvažoval elektrocentrálu a nebo měnič z auta. Nakonec jsem koupil měnič 2000W /4000W špička. Elektrocentrála totiž po letech stání nemusí naběhnout a taky je dnes problém s benzínem. Ten má díky biosložce omezenou životnost a tak bych musel hlídat, aby byl čerstvý. Auta máme dvě a aspoň v jednom je benzín vždy.
    Do města mohu jet klidně na kole. Měnič má ale zase úskalí, aby dokázal zajistit chod lednice, která chce kvůli kompresoru velkou výkonovou rezervu. Doporučuji každému předem vyzkoušet.

    • @jarekfisnar
      @jarekfisnar Před 2 lety

      Michale, kup benzín na čepro, tam se dostane bez biosložky, na vodu je dobrá studna s pumpou

  • @konzerva80
    @konzerva80 Před 2 lety +1

    Každý nákladiak, autobus... na naftový pohon je veľmi výkonnou elektrocentrálou, stačí ich pár pristaviť k nemocnici, aby svojimi výkonnými motormi roztáčali elektrogenerátory. Ani netreba sysliť naftu, ktorá časom stráca kvalitu, starať sa o to, aby bola vždy čerstvá, a aby sa stará spálila v sanitkách... Nemocnice môžu mať navyše svoje elektrocentrály upravené tak, aby mohli byť poháňané spalovaním plynu, ktorého dodávky nevypadnú, ak plynárne budú plyn distribuovať za pomoci "elektrocentrál", čerpadiel..., poháňaných spalovaním plynu, technickým plynom...

  • @famo3003
    @famo3003 Před 2 lety +2

    Nikdo v přednáškách o blackoutech nezmiňuje že by nefungovaly ani kanalizace. Nejsou to dnes bohužel jen jednoduše vyspadovane trubky jako dřív ale složité přečerpávací soustavy...takže řešit také otázku polní lopatka, kus plachty a "Suché WC"

    • @SkupinaCEZ
      @SkupinaCEZ  Před 2 lety +1

      Zdravíme,
      děkujeme moc za doplnění :)! Ty hlavní dopady se kolega snažil pokrýt v přednášce, ale je toho určitě mnohem více. Problematika Blackoutu je opravdu velmi široké téma.
      Za Skupinu ČEZ zdraví
      Zuzka

  • @konzerva80
    @konzerva80 Před 2 lety +1

    Prečo plynárne nemajú sieť vlastných elektrocentrál, poháňaných spalovaním plynu, ktorý distribujú?

  • @jirikv00
    @jirikv00 Před 3 lety +3

    Perfektni prednasky. Diky CEZ a CVUT.

    • @SkupinaCEZ
      @SkupinaCEZ  Před 2 lety

      Děkujeme za zpětnou vazbu. Moc nás těší zájem o tento typ přednášek.⚡
      Zuzka

  • @martinsommer1627
    @martinsommer1627 Před 3 lety +4

    Super přednáška Díky !

    • @SkupinaCEZ
      @SkupinaCEZ  Před 3 lety +1

      Jsme moc rádi, že se Vám přednáška líbila!⚡

  • @johannzdebor5615
    @johannzdebor5615 Před 2 lety

    #ufotwitter To je absolutní pravda, a zároveň moje fyzikální revoluce. Hvězdu Sírius sem už viděl třikrat na zemi, až do 29 minut. Hvězdy sou pilotované vesmírné lodě. Tak jednoduchý to je. Já sem objevil mimozemšťany 17 ledna 1995. Johann Zdebor

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 2 lety +2

      ASI MÁŠ V HLAVĚ NASRÁNO.

  • @konzerva80
    @konzerva80 Před 2 lety

    Vrtule veterných elektrární nemajú namontované "elektro" brzdy, alebo naklápacie lišty, aby mohli regulovať vyrábaný výkon vo veľmi veternom počasí?

    • @famo3003
      @famo3003 Před 2 lety

      Mají. Zastaví se.

    • @MartinProavis
      @MartinProavis Před rokem +1

      Mají naklápěcí lopatky. Ale regulace je možná jen v určitém rozsahu síly větru. Brzda je tam "parkovací". Rotor se zabrzdí aby se neotáčel, ale nelze tím rotor v silném větru přibržďovat - na to není dimenzovaná.

  • @jakubsevcik733
    @jakubsevcik733 Před 2 lety +6

    Ten, komu to zní jen teoreticky, nechť se podívá na dokumenty o blackoutu v New Yorku v roce 2003. Lidi se neměli jak dostat domů. Spali na ulici.
    Měli problém se vymotat ve tmě z metra. Ty vlaky se zasekly v tunelu, ani nedojely do stanic. Řada se jich hroutila panikou. Drsný!

  • @konzerva80
    @konzerva80 Před 2 lety

    Ja by som mal doma rád aj nejakú elektrocentrálu poháňanú bioetanolom, alebo najlepšie "parným strojom", ktorý je možné poháňať čímkoľvek horľavým...

  • @konzerva80
    @konzerva80 Před 2 lety

    Teraz si predstavte, že budeme používať iba elektromobily! 🤦🤦🤦 Ako bude zabezpečené zásobovanie? Ako bude zabezpečená oprava dodávok energie? Každý elektromobil bude síce veľkou batériou, ktorú bude možné použiť na zásobovanie domácnosti elektrickou energiou, ale na ako dlho? Aj automobil na naftu, benzín, je vlastne elektrocentrálou, ktorá dokáže vytvárať 12V napríklad na napájanie rádia, na svietenie, napájanie zdravotníckych prístrojov v domácnosti...

  • @konzerva80
    @konzerva80 Před 2 lety

    Prečo nemá každá, čerpacia stanica vlastnú elektrocentrálu, keď paliva má pre ňu až až? Naozaj radšej riskujú straty, miesto toho, aby v čase výpadku elektriky prečerpávali pohonné hmoty spalovaním časti tých pohonných hmôt?

    • @konzerva80
      @konzerva80 Před 2 lety +1

      Keby nemuseli byť napojené na internet, alebo keby boli napojené na satelitný internet, kvôli daňovému úradu, a podobne, výpadok elektriky by pre ne nemal byť žiadny problém. Dokonca ani výpadok internetu by pre ne nemal byť žiadny problém, záznamy z kamier, záznamy o predajoch... sa predsa môžu ukladať na interné úložiská, pevné disky, a automaticky sa odoslať, kam treba, po opätovnom pripojení sa k sieti...

    • @johnmalcolm893
      @johnmalcolm893 Před 2 lety

      @@konzerva80 Áno. Dáta o predajoch sa ukladajú v pokladni a vždy keď je obnovený prístup na net sú tie dáta odoslané, tak to funguje.

  • @ondrejratkovsky7442
    @ondrejratkovsky7442 Před 2 lety +1

    No troška po technickej stránke táraš šéfe.... Trošku si naštuduj energetiku a princípi elek. Energie...

  • @konzerva80
    @konzerva80 Před 2 lety

    Prečo nie sú solárne panely opatrené žalúziami, alebo "fotochromatickými" filtrami... pre regulovanie produkovaného výkonu?

    • @jiriv.7630
      @jiriv.7630 Před 2 lety +1

      Peníze za výkon.

    • @konzerva80
      @konzerva80 Před 2 lety

      @@jiriv.7630 Takže radšej odpáliš sieť, ako by si mal prísť o možný, dočasne zvýšený zisk? Štát by mal odoberať od súkromných zdrojov len toľko energie, koľko dokáže spotrebovať, a koľko mu nezničí rozvodnú sieť. Nemal by odoberať od niekoho, kto nemá elektráreň chránenú pred vytváraním prepätia v sieti. Také zdroje by nemali byť ani skolaudované. Keď je sieť vyťažená, má zatvoriť vrátka odberom zo solárnych panelov, elektrární, do štátnej siete, "vyhodiť istič" takému dodávateľovi, nech si prepätie, ktoré uňho vzniká, rieši sám vo svojej sieti, vo svojej elektrárni...

    • @jiriv.7630
      @jiriv.7630 Před 2 lety

      @@konzerva80 - nenene, jsem z oboru a vím, jak je těžké a hlavně nutné regulovat množství a frekvenci el. proudu.

  • @vmachacek
    @vmachacek Před 3 lety +2

    skoda ze byly vynechany politicky motivovane utoky na Ukrajinu v roce 2015, ktere zpusobily rozsahle blackouty

    • @yorgTube
      @yorgTube Před 3 lety +2

      Ještě větší škodou je, že do se této ryze technické záležitosti snaží zasahovat různí ekologičtí aktivisté bez příslušného vzdělání pouze s vírou ve své náboženství. Bohužel jsou slyšet a to bez ohledu na důsledky.

    • @jakubsevcik733
      @jakubsevcik733 Před 2 lety

      o terorismu se mluvilo obecně v úvodu

  • @zemekf1
    @zemekf1 Před 2 lety

    agregát za pětku kanystr benzínu a tu ledničku a pár žárovek to na těch pár hodin ten den, dva, tři, utáhne.
    přinejhorším to vycucnu z auta ))))))

  • @konzerva80
    @konzerva80 Před 2 lety

    Električky by mohli mať vstavanú malú batériu, akumulátor, (len niečo ako "kondenzátor") alebo namontovanú elektrocentrálu, (núdzový hybrid)..., aby vždy došli na najbližšie, bezpečné miesto. Výpadok elektrickej energie pre zbernice by vodičovi oznámila zvuková, svetelná... signalizácia, aby vedel, že električka už nejde na sieť, ale ide na baterky, a treba električku čo najskôr odstaviť na bezpečnom mieste...

    • @famo3003
      @famo3003 Před 2 lety

      Ech...nevím kolik je vám roků, nebo co jste měl z fyziky. Něco si o pohonu MHD na baterky přečtěte. Je to sakra velký objem energie...to nejde tak snadno ani levně jak si myslíte. Každá baterka má omezenou životnost. Nějak ji musíte udržovat, skladovat a pak likvidovat...lidi prosím čtěte 🙄

    • @konzerva80
      @konzerva80 Před 2 lety

      @@famo3003 Preto píšem o malej, núdzovej batérii len na dojazd na bezpečné miesto, nie o batérii na bežnú prevádzku električky.

    • @MartinProavis
      @MartinProavis Před rokem +1

      Nelze. Vysoká cena, obrovská hmotnost a náročnost na prostor.

  • @tomasomas8816
    @tomasomas8816 Před 2 lety

    Pokud trochu šprechtíte... doporučuji. czcams.com/video/UaP5xRWaPhA/video.html

  • @milanzizka4636
    @milanzizka4636 Před 2 lety

    Z nadbytků energie z větřáků a solárů by si v Německu mohli vyrábět třeba vodík ?

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 2 lety +1

      A skladovat ho budou v čem?

    • @milanzizka4636
      @milanzizka4636 Před 2 lety

      @@8000SAC Co s elektrickou energií pro kterou nemáme okamžité využití a úchova v bateriích a mechanických skladech je nedostatečná? Pouštět ji do země nebo vypínat zdroje? To je lepší už ten vodík, i když je známo, že skladování není snadné. Metan se skladuje v podzemních zásobnících, tam by vodík asi zkapalnit nešel. Vodíkové články pro pohon vozidel zkapalněný vodík používají. Tj. uskladňovat je stlačený, nebo zkapalněný v tlakových zásobnících.

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 2 lety +2

      @@milanzizka4636
      Ano, v zásobnících - stlačený a podchlazený, tj. kapalný. Vysoká ztrátovost, protože vodík proniká stěnami kovu.

    • @famo3003
      @famo3003 Před 2 lety

      @@8000SAC No, vodík asi těžko uniká stěnami tlakové nádrže. U skladování vodíku je extrémní problém nutnost mnohem vyšších tlaku a z toho plynoucích důsledku na nádoby, ventily, vedení. Je to náročné=drahé.

    • @8000SAC
      @8000SAC Před 2 lety +1

      @@famo3003 Samozřejmě, že vodík proniká stěnami tlakových nádrží. Má nejmenší molekuly...

  • @Martin-eu2ke
    @Martin-eu2ke Před 2 lety +1

    EU je severní korea.