Elektrické části jaderných elektráren - P. Slabák

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 15. 06. 2020
  • Prezentující: Pavel Slabák (ČEZ, Výcvikový inženýr JE)
    Datum natočení přednášky: 07/2020
    Čtvrté video ze série pěti přednášek na jaderné téma.
    Další přednášky z této sekvence najdete na našem kanále. Doporučujeme je shlédnout v následujícím pořadí:
    1. Schéma jaderné elektrárny a přeměna energií - Martin Grepl (ČEZ, Výcvikový inženýr JE)
    2. Primární okruh Jaderných elektráren - Roman Mlčák (ČEZ, Výcvikový inženýr JE)
    3. Sekundární okruh Jaderných elektráren - Pavel Skoupý (ČEZ, Výcvikový inženýr JE), Martin Grepl (ČEZ, Výcvikový inženýr JE)
    4. Elektrické části Jaderných elektráren - Pavel Slabák (ČEZ, Výcvikový inženýr JE)
    5. Řízení provozu reaktorového bloku - Václav Havlíček (ČEZ, Vedoucí reaktorového bloku), Martin Beneš (ČEZ, Operátor sekundárního okruhu)
    Chceš se zúčastnit 2týdenní stáže na jaderce? Mrkni na kdejinde.jobs.cz/nabidka/letn...
    Nebo se chceš rovnou stát operátorem/operátorkou? www.cez.cz/cs/operator-jadern...
    Úspěšná kariéra začíná správným rozhodnutím. Začni na kdejinde.cz/
  • Věda a technologie

Komentáře • 36

  • @pavelkuchar
    @pavelkuchar Před 2 lety +10

    Takhle mají vypadat prezentace. Super přístup a neskutečně poutavé poučné. SUPER!!!

    • @SkupinaCEZ
      @SkupinaCEZ  Před 2 lety +1

      Zdravíme,
      Moc děkujeme za zpětnou vazbu, která nás potěšila! :) Pokud Vás zajímá jaderná tématika, doporučujeme mrknout na náš Virtuální svět (odkaz níže). Najdete tam i podcasty s jadernou tématikou :).
      Za Skupinu ČEZ
      Zuzka
      kdejinde.jobs.cz/virtualni-svet-skupiny-cez/ - Všechny naše podcasty a přednášky pohromadě
      kdejinde.jobs.cz/studenti-a-absolventi/ - Příležitosti a stáže pro studenty a absolventy
      kdejinde.jobs.cz/ - Kariéra začíná správným rozhodnutím

  • @petr-novak
    @petr-novak Před 3 lety +6

    Skvělá přednáška, pan Slabák vše super vysvětluje.

  • @petrforetar9003
    @petrforetar9003 Před 3 lety +13

    Slabák je borec

    • @SkupinaCEZ
      @SkupinaCEZ  Před 3 lety

      Pan Slabák děkuje
      a rozhodně to není jeho poslední přednáška!⚡
      Za Skupinu ČEZ Zdraví
      Zuzka

  • @knpsk
    @knpsk Před 3 lety +7

    Už se mně víckrát ptal úplnej lajk na dúvod transformace napětí při přenosu. Tohle vysvětlení je geniální. Já nato šel vždy přes vzorce.

    • @SkupinaCEZ
      @SkupinaCEZ  Před 3 lety

      Jsme moc rádi, že Vám video pomohlo!

  • @temnepodzemie
    @temnepodzemie Před měsícem

    Skladám klobúk pred p.Slabákom. Vysvetliť pomerne kompexnú a nie až tak jednoduchú tematiku pre bežných poslucháčov tak, aby to pochopili, je vynikajúci výkon hodný najvyššieho uznania!!! A dokonca aj pre mňa, aj keď nie energetika, ale abs. výkonovej elektroniky sú videá tohto pána úžasným osviežením. Srdečná vďaka!!!!!

  • @vyhulenejr
    @vyhulenejr Před 3 lety +5

    parádní přednáška se super fotkama,kdybyste potřebovali natřít stožár dejte vědět

  • @tomasdoktor2686
    @tomasdoktor2686 Před rokem +2

    Pane Slabáku,velmi velký dík za tyto přednášky. Jako absolvent elektroenergetiky a el. Strojů a přístrojů tak jsem nikdy neviděl ani fotky velkých turbogenerátorů a jejich příslušenství. Díky moc za to, že jste ukázali výzbroj a výstroj našich JE. Moc zajímavé a poučné. Elektrické stroje miluji. Je to stále má srdcovka, i když jsem už v elektrotechnické praxi.

  • @miroslavalehnerova457
    @miroslavalehnerova457 Před 2 lety +1

    Velice zajímavá přednáška i pro mě laika... Díky..

    • @SkupinaCEZ
      @SkupinaCEZ  Před 2 lety

      Dobrý den/ahoj,
      jsme moc rádi, že se Vám přednáška líbila 🧡.
      Pro více přednášek a podcastů se můžete podívat na náš Virtuální svět kdejinde.jobs.cz/virtualni-svet-skupiny-cez/.
      Za Skupinu ČEZ zdraví
      Zuzka ⚡

  • @vladimirkubicek948
    @vladimirkubicek948 Před 4 měsíci +1

    Moc, moc super. Klobouk dolů, co všechno umíte a děláte. Jen jsem vždycky trochu nesvůj, když prší. Když je el. vedení zalitý vodou a to ještě máte to vaše krásný a velký trafo na dešti. Při tom napětí, jaktože to udržíte na drátech? Při mlze, kdy je vzduch samá vodní kapička? Izolátory na sloupech, když jsou obalený vodou z deště, to přeci nemůže fungovat :) Elektřina je moc fajn, i když jsem málem na mi v 10 letech zemřel. To je když půjčujete motor na cirkulárku sousedovi (hnaná plochým řemenem) a soused si zapojí jednu fázi na kostru stroje. Děda potřeboval šrotovat zrní, byl si pro motor. Zapojil motor a dostal ránu. Sundal čepici z hlavy (každý slušný chlap v té době nosil pokrývku hlavy), vzal za litinový přepínač hvězda/trojůhelník a už se šrotovalo. Já jako malý kluk jsem došel, že půjdu za dědou. Byl jsem varován, abych se vždycky opatrně prosmýknul ve dveřích kolem běžícího řemenu (aby mně nechytnul), tak jsem se přidržel toho velkého závěsného oka na motoru. A už jsem se nepustil. Před očima se promítl krátký život. Už to tělo nedávalo, pustit jsem se nemohl díky křeči v ruce. Upadl jsem do komatu a naštěstí vlastní vahou jsem se byl schopen vysmeknout se sevření ruky a toho oka motoru pod napětím. Spad jsem pod motor (velká ocelová kola, dubové fošny na kterých byl předělán motor) a posléze jsem se pomalu začal plazit do prostřed dvora plného kuřinců. To bylo moje vysvobození a návrat do života. Otec jako elektrikář zapojil motor správně a tím to celé skončilo.

  • @bobixdenk3711
    @bobixdenk3711 Před 3 lety

    Svělé.

  • @oldrichgraf163
    @oldrichgraf163 Před 3 lety

    Super přednáška. Děkuji.

    • @SkupinaCEZ
      @SkupinaCEZ  Před 3 lety +1

      Dobrý den,
      jsme moc rádi, že se Vám přednáška líbila 😊.
      Za Skupinu ČEZ zdraví
      Zuzka 👷‍♀️⚡

  • @farmahedvikaslatinky
    @farmahedvikaslatinky Před 4 měsíci

    Zdravím energetiky. Takových informací je jako šafránu. Díky za ně. A info za kolík penízků to vyrábíte by nebyla? Díky a Bůh Vám žehnej.

  • @xb1t2mm3ujf2
    @xb1t2mm3ujf2 Před 2 lety +1

    Jak je vyřešeno to přepínání odboček transformátoru, aby nedošlo ke krátkodobému výpadku při přepínání? Nebo je to tak krátká doba, že to nevadí, nebo se to nepřepíná moc často?

    • @SkupinaCEZ
      @SkupinaCEZ  Před 2 lety +3

      Dobrý den/ahoj,
      moc děkujeme za super dotaz!
      Při přepínání odboček dochází napřed k propojení dvou odboček přes odpor, který omezí proud mezi nimi a teprve pak se odpojí původní odbočka a zůstanete připojeni zas jen na jednu. Doba přepínání odboček vůbec není mžiková. Samotné přepínání trvá cca 2 s. Přepínání pohání elektromotor s převodovkou přes kardanovou tyč.
      Snad je to tak srozumitelné :)
      Za Skupinu ČEZ zdraví
      Pavel Slabák, Výcvikový inženýr JE 👷‍♂️

  • @martinhouzva2905
    @martinhouzva2905 Před 3 lety

    Zdravím,
    proč se nepoužívají v těchto elektrárnách asynchronní generátory? Jsou konstrukčně podobné. Předpokládám, že je to jak kvůli jalovým ztrátám a taky, že se se zatížením mění i otáčky u AG, a to nechceme. Chci slyšet Vaše názory, díky.

    • @SkupinaCEZ
      @SkupinaCEZ  Před 2 lety +3

      Dobrý den/ahoj,
      moc děkuji za zvídavý dotaz!
      Asynchronní generátory jsou konstrukčně dokonce jednodušší. Rotor AG magnetujete ze statoru magnetickým tokem přes vzduchovou mezeru a nemusíte mít tedy na rotoru kroužky, které jsou samy o sobě zdrojem problémů jako elektro - mechanický prvek. Tam kde je jen ELEKTRO, vše funguje skvěle. Tam, kde je jen MECHANO, tam je taky skvělá spolehlivost. Ale kde ke ELEKTRO + MECHANO, tam jsou pořád samý problémy - kontakty nedoléhají, odskakují, mají přechodový odpor, nemají rády suché prostředí, přehřívají se, práší se od nich, opotřebovávají (ošoupávají) se, musíte je za provozu stále kontrolovat, vyměňovat…. Pomineme-li to že rotor AG musí být složen z plechů, což u SG není, tak opravdu AG jsou díky nepřítomnosti kroužků konstrukčně jednodušší.
      Ale …. Velké mínus AG je nižší účinnost stroje, což při velkých výkonech jsou v konečném efektu fakt velké peníze. Další výhodou SG je možnost vcelku lehce a v širokém rozsahu řídit budícím proudem jalový výkon stroje (viz. V křivky) a tím si může ČEPS řídit napětí v pilotních uzlech sítě. U AG horko těžko budete trošičku jalovinu ovlivňovat skluzem, ale půjde to blbě.
      Z hlediska udržení frekvence bych synchronní stroje zas za takové bohy nepovažoval - nebude-li mít dost páry (vody, plynu…) tak vám vy otáčky (frekvence) stejně padnou. Je ale pravda, že máte-li na síti synchronní motory (výrobní linka atd. ) tak při různých zatíženích vám pojede např. dopravníkový pás stále stejně rychle.
      Za Skupinu ČEZ zdraví
      Pavel Slabák, Výcvikový inženýr JE 👷‍♂️

  • @romanhanajik3185
    @romanhanajik3185 Před 3 lety

    Pekná prednáška, čakal som však aj viac o rozdieloch medzi JE a klasickou elektrarňou. Tak nabudúce. :) Potreba vlastnej energie nie je náhodou v JE % nižšia prave aj pre výkony, keď JE majú 400-1000MW a klasické 50-200MW? A klasické majú generátory na 6,3kV, kým tu pri vyššom výkone to je 15,xkV? V inej prednáške niekoho z ČEZ bola aj info, že tie trubkove vedenia od generatoru k trafu su chladene vodou?

    • @romanhanajik3185
      @romanhanajik3185 Před 3 lety

      Tak tu je viac ku generátoru. Keď sa pán po prvých minutách rozhovorí, je to rovnako zaujímavé. czcams.com/video/sqySFMJeVxg/video.html

    • @SkupinaCEZ
      @SkupinaCEZ  Před 3 lety +3

      Dobrý den/Ahoj,
      moc děkujeme za dotaz.
      Za Skupinu ČEZ odpovídá Pavel Slabák (Výcvikový inženýr JE):
      Souhlasím a máte pravdu, čím větší instalovaný výkon, tím lepší poměr k vlastní spotřebě. Navíc je taky otázka, co započítáte do vlastní spotřeby - napájení dopravníků uhlí? mletí uhlí? odsíření? ...
      Zapouzdřené vodiče na EDU (Jaderné elektrárně Dukovany) (15,75 kV od generátoru k blokovému a odbočkovému transformátoru i 6,3 kV od odbočkového, nebo rezervního transformátoru k blokovým rozvodnám vlastní spotřeby) jsou chlazeny jen přirozeným prouděním vzduchu.
      Na ETE (Jaderné elektrárně Temelín) je vzduchové chlazení zapouzdřených vodičů 24 kV / 30 kA na části vyvedení výkonu podpořeno navíc chlazením demivodou, která proudí v navařených kanálcích na povrchu zapouzdřeného vodiče. (- jsou navařeny na té uzemněné vnější trubce). Všechny další zapouzdřáky jsou chlazeny jen vzduchem.
      Pokud by Vás zajímalo cokoliv dalšího, nebo by odpověď nebyla jasná, neváhejte napsat.
      Skupina ČEZ
      kdejinde.jobs.cz/studenti-a-absolventi/ - Nejen přednášky a stáže
      kdejinde.jobs.cz/ - Kariéra začíná správným rozhodnutím

    • @Petriiik
      @Petriiik Před 8 měsíci

      ​@@SkupinaCEZpreco sa generátor chladí vodíkom? Vodík predsa dokáže vstupovať do kovu a ten môže oslabiť v mechanických vlastnostiach.

  • @ondrejandrej
    @ondrejandrej Před 3 lety +1

    Jak je dosaženo, že vyráběný proud je přesně ve fázi se sítí? Jak je udržována konstantní rychlost otáčení generátoru i při změně výkonu elektrárny? To jsem se bohužel z videa nedověděl.

    • @romanhanajik3185
      @romanhanajik3185 Před 3 lety +1

      Myslel som, že to ľahko vyyoutubujem, alebo vygooglim, ale nie je to na "prvej strane" pri zadani synchronizace energeticke site". Tak aspon zaujimavy clanok, ze v Lotyssku im to bude trvat 5r sa zosynchronizovat s EU. www.kurzy.cz/zpravy/571749-lotyssko-udelalo-dalsi-vyznamny-krok-k-synchronizaci-sve-elektricke-site-s-evropou/

    • @romanhanajik3185
      @romanhanajik3185 Před 3 lety

      Tu majú 41 videi czcams.com/play/PLmVTgUScKJINZuX6ntcGcgpII1Br9MI7f.html
      Z čoho je zaujímavé o synchronnom generatore, ktorý sa točí 50*60 ot./min. :) czcams.com/video/sqySFMJeVxg/video.html
      Tu majú 70 videi czcams.com/play/PL2F19946833051C1F.html ale to uz sa mi prehladavat nechcelo.
      Čo viem, tak ta synchronizácia funguje zhruba a pretazenim siete sa frekvencia spomaluje a to v celej Europe a pred Covidom to bolo asi 1-2 min a mozno este stále s tym bojuju. Tak všetci, co majú elektrické hodiny zo siete ich majú/mali pozadu. K tomu su dáke videa tu na YT v en, len sa mi uz nechce hľadať.

    • @SkupinaCEZ
      @SkupinaCEZ  Před 3 lety +11

      Dobrý den/Ahoj, děkujeme za dotazy.
      Odpovídá Pavel Slabák (výcvikový inženýr JE):
      Synchronní generátory (například po odstávce) se nejprve parní turbínou roztočí na 2997 nebo 2998 otáček za min., tedy cca 2-3 ot. pod synchronní otáčky, a pak se (po splnění fázovacích podmínek) buď pomocí automatického fázovače / nebo to jde i ručně, přifázují k elektrizační soustavě.
      Před přifázováním, tedy před sepnutím generátorového vypínače je elektrárna napájena z linky 400 kV přes blokový a odbočkový transformátor. Elektrizační soustava, jako nekonečně tvrdá síť si do sebe generátor po přifázování vtáhne, o ty 2-3 otáčky ho urychlí a pak se rotor generátoru drží „ přicucnut“ magnetickou vazbou na synchronních otáčkách soustavy, tedy na 3000 ot/min.
      Pak přidáte páru na turbínu a jakoby se snažíte roztočit rotor vašeho generátoru na vyšší otáčky. Ale neroztočíte. Síť je „nekonečně tvrdá“ a nepustí vás.
      Jen o kus zvětšíte zátěžný úhel, tedy jen o kousek předběhnete statorové točivé magnetické pole svým rotorem. Tím do sítě dodáváte činný výkon. Všechny spotřebiče do sítě zapojené se zase snaží síť zbrzdit a výkon ze sítě odebírají. Jeli v rovnováze tato bilance výkonů, je na světě skvěle.
      A tak jak se bude měnit frekvence sítě, tak se budou měnit i otáčky všech synchronních generátorů v síti.
      Ale to už je jiný příběh. Ještě delší. A o tom třeba příště :)
      Skupina ČEZ
      kdejinde.jobs.cz/studenti-a-absolventi/ - Nejen přednášky a stáže
      kdejinde.jobs.cz/ - Kariéra začíná správným rozhodnutím

    • @romanhanajik3185
      @romanhanajik3185 Před 3 lety

      @@SkupinaCEZ dik za odpoved. Predpokladam, ze teraz v case podla mna "Covidovej" nizsej spotreby sa meskanie elektrickej sustavy vyrovnalo - dobehlo 2 minutky tu uvadzane. czcams.com/video/bij-JjzCa7o/video.html A ak nie teraz, tak kedy?

    • @ondrejandrej
      @ondrejandrej Před 3 lety

      @@SkupinaCEZ Díky.

  • @SoulMarauder59
    @SoulMarauder59 Před 2 lety

    Nejsou mezi turbínama a generátorama ještě spojky?

    • @SkupinaCEZ
      @SkupinaCEZ  Před 2 lety +3

      Dobrý den/ahoj,
      díky moc za dotaz! Moc nás těší, že Vás přednáška zaujala:)
      Mezi hřídelí turbíny a hřídelí generátoru opravdu spojky jsou. Ale tato spojka je pevná, představte si ji jako natvrdo sešroubovanou přírubu. Neexistuje tedy nikdy nějaký „skluz“ mezi otáčkami turbíny a generátoru. Spojky slouží jen pro to, aby se soustrojí o celkové délce cca 60 m dalo vyrobit, přepravit, sestavit a pak na odstávce servisovat.
      Za Skupinu ČEZ zdraví
      Pavel Slabák, Výcvikový inženýr JE 👷‍♂️

  • @frantavachal3559
    @frantavachal3559 Před rokem +1

    Bezpečnosní riziko přednášky z hlediska např.terorismu.Předpokládám,fotit to z dronu tak je u mne URNA.A tady?