Kis-Tóth Ágnes: Fénytörés és spektrumvonalak (Atomcsill kísérletek, 2023.01.11.)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 25. 01. 2024
  • További információ: atomcsill.elte.hu/NEW/kiserletek/
  • Věda a technologie

Komentáře • 7

  • @cqspeter
    @cqspeter Před 4 měsíci +3

    Egy csodálatos előadó csodálatos előadása!
    Az AtomCsill egy újabb nagyszerű videója, ahogy eddig, most közérthető módon.
    Öveges professzor úr, Dr Sas Elemér után, végre újra közel kerülhet bárki a fizikához!
    Csak így tovább, köszönöm!

  • @gaborvass573
    @gaborvass573 Před 4 měsíci +1

    Köszönjük!

  • @gregor_man
    @gregor_man Před 4 měsíci

    Kedves Ágnes! Nem lenne helyesebb a különböző színű fények kapcsán a színt a hullámhossz helyett a frekvenciához kapcsolni? Én úgy emlékszem, hogy a foton energiáját a frekvencia alapján állapítjuk meg, és a szem receptorai a foton energiája szerint adnak színérzetet. Állandó terjedési sebességgel a frekvencia és a hullámhossz egymásba átszámítható, de ahogy hallhattuk is, sűrűbb optikai közegbe hatolva a fény sebessége, ebből következően a hullámhossza is csökken, a frekvenciája azonban nem, a fény színét pedig mindeközben nem látjuk megváltozni.

    • @elteatomcsill8013
      @elteatomcsill8013  Před 3 měsíci

      Igaza van, elméletileg ez lenne a helyes. A frekvencia állandó, a hullámhossz függ a közegtől. A szín pedig változatlan.
      Sajnos a gyakorlatban a színek hullámhosszal történő azonosítása terjedt el. Ez a legtöbb esetben nem okoz gondot, mert a levegőben terjedő fénnyel dolgozunk (még ha a kísérlet következő szakaszában vízbe vagy üvegbe vezetjük is be a fényt), a levegő törésmutatója pedig alig tér el a vákuumétól, így a hiba nagyon kicsi. Ez a szóhasználat az optika alkalmazói körében is meggyökeresedett. A 600 nm-es fényről mindenki tudja, hogy vörös, míg az 500 THz frekvenciájú sugárzásról ezt kevesen tudják megmondani. Így hát belátható ideig marad a szokásos pongyola szóhasználat.
      dgy

    • @gregor_man
      @gregor_man Před 3 měsíci

      @@elteatomcsill8013 Köszönöm, örülök, hogy nem éltem eddig tévedésben. Szerintem sosem késő elkezdeni egy lassú változtatást a szóhasználatban, ha azt a józan ész is alátámasztja. Az SI mértékegységei sem diadalmaskodtak egy csapásra, a bináris prefixumok helyes használata is még csak most terjed, pedig már régi előírás, a műholdak és műbolygók keverése is eltűnt lassan, a fényévről is megtanulták az emberek, hogy az micsoda, egyszer talán még a színek definiálásában is megtörténik a kívánatos változás. A közbeszéd és az ismeretterjesztés szintjén ez még teljesen elmegy, de abból kiindulva, hogy a csillagászati műszerek már milyen elképesztő érzékenységgel képesek kimutatni a periodikus színképeltolódásokat, arra gondolok, hogy még a levegő törésmutatója is kaphat jelentőséget - az égitestek refrakciós eltolódására is láttam már táblázatot bő negyven éve a csillagászati évkönyvben -, és még lehet, hogy a fizikusok egyszer megelégelik a pontatlanságot és valóban "szokásos" pongyolaságot, és új szóhasználatot hirdetnek. Én már nem érem meg a változást, de ennél jobban fáj, hogy a legizgalmasabb kérdésekre megtalált válaszokról is le fogok maradni. :-)

  • @istvanvarga5573
    @istvanvarga5573 Před 4 měsíci +1

    Nagyón jó volt

  • @SandorVKun-xi4re
    @SandorVKun-xi4re Před 4 měsíci

    Kedves Ágnes! Mint mindig, professzionális előadást tartottál! További sok sikert kívánok neked!- Nem kaptad meg az e-mailem?! Fontos lenne,de neked nem biztos, hogy van időd rám!- Egy szimbolikus,több dimenziós "függvényről" van szó,ami a több dimenziós térben és időben oszcillál stb.! (Jövő prognózis stb.)- Ehhez rátok van szükség!