Vukics András: A mindent mérő óra (Atomcsill, 2024.01.11.)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 18. 01. 2024
  • Előadó: Vukics András (Wigner FK)
    Cím: A mindent mérő óra, ami kincset keres, és még az utat is megmutatja
    Időpont: 2024.01.11.
    Kivonat: Az előadásban a kvantumtechnológia legrégebbi eszközeit, az atomórákat mutatom be. E mérőeszközök pontossága már az 1950-es évekre meghaladta a Föld forgásának pontosságát, így az atomórákra alapozták a másodperc SI-egység és az egyezményes koordinált világidő definícióját, jelenleg pedig már számos fontos technológia alapját képezik. Az SI több más egysége is visszavezethető a másodperc-standardra, amelynek jelentősége a 2019-ben bevezetett új, „kvantum”-SI-ben még tovább növekedett. Szó lesz az utóbbi két évtized folyamán fejlesztett optikai atomórákról, amelyek amellett, hogy az időmérési standardok következő generációját jelentik, újszerű alkalmazásokat tesznek lehetővé a kronometrikus geodéziától kezdve az alapvető fizikai állandók időfüggésének vizsgálatán keresztül a sötétanyag-keresésig.
    További információ: atomcsill.elte.hu/NEW/events/a...
  • Věda a technologie

Komentáře • 12

  • @dsx0164
    @dsx0164 Před 3 měsíci +4

    Szeretem ezeket az eloadasokat, de ez kisse erthetetlenre sikerult. Ilyenkor figyelembe kell venni, hogy, azok a fogalmak amik az eloadonak termeszetesek, a hallgatosagnak ujak.

  • @TamasSzedlak-tx6qp
    @TamasSzedlak-tx6qp Před 3 měsíci +4

    Később bele fog jönni! 😊

  • @attilamerenyimd5161
    @attilamerenyimd5161 Před 3 měsíci +4

    nagyon izgalmas lett, köszönöm

  • @SKL137
    @SKL137 Před 3 měsíci +5

    A tartalom jó, érdekes, de az előadó szakmai tudását nem megkérdőjelezve, az előadó előadói kvalitásai elmaradnak az elvárhatótól.
    Nem szeretném, ha ő lenne a tanárom, amiből vizsgáznom kell.
    Ismétlem a téma jó, a szakmai tudás jó.
    A kritikámat úgy teszem meg, hogy tisztában vagyok vele, én meg sem tudnám közelíteni sem előadói minőségben, sem szakmai tartalomban.
    Csak ebben a sorozatban azért jobbhoz szoktunk hozzá, elismerem el vagyunk kényeztetve😊.
    Mindentől függetlenül köszönöm az előadást, sokat tanultam belőle.

    • @akosdoboczy
      @akosdoboczy Před 3 měsíci +3

      Pontosan ezt a kommentet szerettem volna én is elhelyezni így, hogy a video végére értem és kicsit bele is fáradtam :) Ettől függetlenül én is köszönöm Vukics András munkáját és az előadást, sokat tanultam belőle, biztos vagyok benne, hogy majd megnézi magát és ő is fog tudni tanulni belőle.

  • @TeslaElonSpaceXFan
    @TeslaElonSpaceXFan Před 3 měsíci +1

    👍

  • @Chillyleben2023
    @Chillyleben2023 Před 3 měsíci +12

    Olyan izgalmas téma. Kár hogy nyögvenyelősre sikerült az előadás.

  • @gaboraradi5938
    @gaboraradi5938 Před 3 měsíci

    Miért van az, hogy az elmúlt 300 évben 164 alkalommal mérték meg a fény sebességét, 16 különböző módszerrel. És a fény sebessége oly mértékű csökkenést mutatott amit nem lehet mérési hibának tulajdonítani. 1956-ban feltalálták az atomórát és azóta mindenki ugyanazt az eredményt kapja. Az atomórát a cézium atom hullámhosszára állítják, így az a fénysebességhez van állítva. De ha egy műszer a fény sebességén alapszik, akkor ha a fény sebessége megváltozik akkor azt ezzel az órával sosem vesszük észre.

    • @vukics
      @vukics Před 3 měsíci +3

      Számomra a 164 és 16 mint adatok ismeretlenek, és nem tudok arról sem, hogy a mért fénysebesség szignifikáns szisztematikus csökkenést mutatott volna. Ha változnak az alapvető állandók időben (pl. a sötét anyag hatása miatt), az a jelenlegi cézium standardok relatív hibájánál kisebb mértékben történik. Az viszont igaz, hogy pusztán egyfajta atomórával nem vennénk észre az alapvető állandók változását. Ezért ennek érzékelésére atomóra-hálózatokat terveznek használni, amelyekben több különböző atomóra van (mikrohullámú, optikai, molekuláris), melyek különbözőképpen érzékenyek az alapvető állandók változására.

    • @peterlengyel1916
      @peterlengyel1916 Před 3 měsíci

      300 évvel ezelőtt mivel mérték a fény terjedési sebességét? És 200 éve?

    • @gaboraradi5938
      @gaboraradi5938 Před 3 měsíci

      Már sajnos nem tudom meg mondani, hogy melyik fizikus foglalkozott a fény sebesség problémájával. Aki írta a 164 mérést, és a 16 féle módszert. Még 2005 körül olvastam róla. Csak reméltem, hogy ez ismert probléma. Köszönöm a választ, és további sikeres munkát kívánok!