CZY MOŻESZ ROZMAWIAĆ PRZEZ TELEFON NA PASACH? - prawnik wyjaśnia

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 27. 08. 2024
  • Czy można korzystać ze słuchawek, przechodząc przez jezdnię? czy można na pasach rozmawiać przez telefon? Czy problem rozwiąże tryb głośnomówiący?
    Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w powyższym filmie!
    ___________________________________________
    Tu mnie znajdziesz:
    Instagram - / po.prawnie
    Facebook - / poprawnie-108444170743218
    Kontakt - poprawnie.kontakt@gmail.com
    ______________________________________________
    Track: Drive Around Town - Broke In Summer [Audio Library Release]
    Music provided by Audio Library Plus
    Watch: • Drive Around Town - Br...
    Free Download / Stream: alplus.io/driv...

Komentáře • 17

  • @poPrawnie
    @poPrawnie  Před 3 lety +3

    Jak oceniacie najnowsze zmiany w prawie o ruchu drogowym?

    • @nataliamatusiak38
      @nataliamatusiak38 Před 3 lety +1

      Uważam, że to dobra zmiana 😊

    • @theresnorules9621
      @theresnorules9621 Před 3 lety +1

      bardzo dobrze, szkoda że dopiero teraz

    • @mon1czka.
      @mon1czka. Před 3 lety +1

      Jak najbardziej słuszne, chodzi w końcu o bezpieczeństwo. Bez zachowania należytej uwagi o wiele łatwiej do wejścia pod koła. Wszyscy uczestnicy ruchu muszą zachowywać uwagę i nie rozpraszać się dodatkowymi bodźcami.

  • @kaskad3r97
    @kaskad3r97 Před 3 lety +15

    Rozumiem sens tego prawa w momencie faktycznie używania telefonu np. podczas przeglądaniu treści czy odpisywania na wiadomości podczas przechodzenia przez jezdnię gdzie zajmuje to cała nasza uwage, ale z tą interpretacją co do słuchania muzyki to nie widzę sensu. Idąc tym tokiem rozumowania kierowcom powinno zabronić się słuchania radia/muzyki i jeździć tylko z otwartymi szybami, które też odcinają od otoczenia, nie wspominając już o rowerzystach jeżdżących z słuchawkami. Argument, że nie słychać karetek zrozumiały. Z tym że trzeba być ślepym by jako pieszy nie widzieć nadjeżdżającego pojazdu uprzywilejowanego. 3/4 Kierowców w korku nie słyszy karetek, chociażby przez muzykę z radia i nie ma z tym problemu (w świetle prawa) - chyba że się mylę.

  • @bukietsow6442
    @bukietsow6442 Před 3 lety +1

    Świetny filmik! Dzięki za rozjaśnienie tego przepisu ❤️

  • @SkoczylasMirek
    @SkoczylasMirek Před 3 měsíci

    Rozmwianie przez telefon na przejściu w każdy sposób upśledza uwagę. Nawet jeżeli korzystamy z zestawu głośnomowiącego. Ludzie (o ile celowo nie skoncentrują się na danym dźwięku) słyszą najlepiej to co głośniejsze, więc o ile zbliżający się pojazd nie emituje ponadnormatywnego hałasu to ludzki mózg słyszy tylko rozmówcę po drugiej stronie słuchawki. Dodatkowo koncentrując się na rozmowie (nie tylko przez telefon, ale i z rozmówcą obok) mózg człowieka nie jest w stanie śledzić toku rozmowy i jednocześnie być w pełni skupionym na otoczeniu. Jeżeli temat rozmowy tego otoczenia nie dotyczy. Przykładowo: rozmawiamy o aucie, które właśnie nadjeżdża więc wzrok i słuch synchronizują te dane w mózgu zapewniając koncentrację. Z kolei gdy rozmawiamy o sytuacji innej niż przejście dla pieszych to mózg mimo, że otrzymuje informacje audio-wizualne z otoczenia to nie kupia się na nich. Słowem -patrzymy, ale nie widzimy.

  • @neat7568
    @neat7568 Před 3 lety +1

    Dzięki za wykładnię, pozdrawiam.

  • @Marta-tw3br
    @Marta-tw3br Před 3 lety +1

    Już to widzę jak ludzie będą zdejmować słuchawki przed przejściem... Niektórzy to nawet na pasy trafić nie mogą albo nie widzą czerwonego światła. Prawdopodobnie będzie to przepis łamany częściej niż przekroczenie prędkości. Ale no z drugiej strony- osoba Głucha bez totalnie słuchu może przechodzić przez jezdnie bez problemu więc czy zmysł ten jest aż tak potrzebny żeby ściągać słuchawki? Chcieli dobrze bo wiele osób gapi się w telefon cały czas ale no wątpliwości jest za dużo

  • @agnesadv
    @agnesadv Před 3 lety +1

    Słuchanie muzyki przez słuchawki ogranicza moja zdolność obserwacji w stopniu porównywalnym do na przykład prowadzenia rozmowy z osobą obok, a na pewno dużo mniejszym niż słuchanie głośno radia w aucie. Mimo tego ani rozmawiania, ani słuchania radia w aucie się nie zakazuje. Nie rozumiem czemu ten przepis nie precyzuje rodzaju sluchawek - te izolujące odgłosy z zewnątrz mogą być problemem, ale dlatego, świadomie i ze względu na bezpieczeństwo ich na zewnątrz nie używam.

  • @sobeszczyn2251
    @sobeszczyn2251 Před rokem

    No niestety, później takie "telefonowe zombie" lądują pod kolami aut i tramwajów🤷. Więc czasem prawo ma aspekt prewencyjny. Ja przechodząc przez szosę zawsze ściągam sluchawki i odstawiam telefon, nawet gdy rozmawiam.

  • @Wiewiurrrr
    @Wiewiurrrr Před 3 lety +1

    Rozumiem twoja interpretację, jednak wydaje mi się że w praktyce naprawdę musiałbym trawić na mega skurwialego psa, żeby wstawił mandat, bo miałem słuchawki w uszach

  • @kingai8970
    @kingai8970 Před 3 lety

    bardzo merytoryczny film 🤓📈

  • @magdalenamolinska2756
    @magdalenamolinska2756 Před 3 lety

    A ja mam pytanie o rozmawianie przez słuchawki. Dobrze rozumiem, że podczas przechodzenia przez jezdnię powinnam je zdjąć?

  • @bonniewright3456
    @bonniewright3456 Před 3 lety

    hejka, czy mógłbyś zrobić analizę prawną nagrywania danej osoby? Czy są jakieś różnice w nagrywaniu głosu danej osoby, gdy bierzemy udział w rozmowie z nagrywaną osobą bądź nie?
    Wydaje mi się to fajnym tematem, bo czesto pracownicy mobbingowani przez pracodawców zastanawiają się nad nagraniem przełożonego itp.
    Pozdro

  • @kamilbartosik
    @kamilbartosik Před 3 lety

    W sumie popieram te zmiany😀

  • @ekologizmstosowany
    @ekologizmstosowany Před 3 lety

    ❤ dzięki, robiłam źle