Jak zpomalit čas? | Speciální teorie relativity

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 16. 05. 2024
  • MŮŽETE NÁS PODPOŘIT NA PATREONU: / edisco
    Světlo se nedá předběhnout ani dohnat, a navíc to vypadá, že se šíří konstantní rychlostí, nehledě na to, jak se vůči němu pohybujeme my. To vede k různým neuvěřitelným efektům, jakými jsou i dilatace času a kontrakce délek. I tak složité téma jako relativita ovšem dokáže díky zajímavým myšlenkovým experimentům (podrobně vysvětlíme třeba fotonové hodiny) a našim přehledným animacím pochopit každý. Nevynecháme ani princip relativity, rychlost v časoprostoru a špetku historie nejen o Einsteinovi. Tímto videem s teorií relativity rozhodně nekončíme, bude se jí týkat i několik dalších fyzikálních videí!
    TOHLE JSME TAKY MY:
    • stovky psaných výpisků: edisco.cz/
    • aktuality na Instáči: / edisco.cz
    PODOBNÁ VIDEA:
    • Obecná teorie relativity: • Co je to gravitace? | ...
    • Paradox s mimozemšťany: • Jsme ve vesmíru sami? ...
    PODKAPITOLY:
    00:00​ Jak by vypadalo stojící světlo?
    00:40 Neměnná rychlost světla
    01:16 Princip relativity
    01:56 Závody se světlem
    03:00​ Dilatace času a kontrakce délek
    03:14 Fotonové hodiny
    04:21 Pohyb časem a prostorem
    05:20 Závěr

Komentáře • 64

  • @davidmoskor9195
    @davidmoskor9195 Před 4 lety +25

    Wow! Nechápu, jak jsem vás nemohl najít dříve! Máte úžasná videa a oceňuji, že si troufáte vysvětlit i témata, které by si ostatní netroufli. Speciální teorii relativity, kvantovou mechaniku... Úžasné, dávám odběr! Do budoucna by to ještě chtělo vysvětlit obecnou teorii relativity a více věcí s kvantové mechaniky, protože českých videí na toto téma existuje fakt málo a myslím si, že byste takto zaujal ostatní.
    Vaše vysvětlování je srozumitelné, hudba v pozadí klidná a animace pomáhají divákovi vše pochopit. 11/10, určitě v tom pokračujte, máte ode mne podporu!!!

    • @edisco_cz
      @edisco_cz  Před 4 lety +2

      Moc děkujeme za podporu! Určitě plánujeme pokračovat v dalších podobných tématech, konkrétně obecná teorie relativity by měla vyjít nejpozději do měsíce.

  • @mestkalukas7460
    @mestkalukas7460 Před 3 lety +1

    Úžasné video. Nádherně srozumitelné a přehledné. Děkuji.

  • @hejcojenic3532
    @hejcojenic3532 Před 3 lety +2

    Paráda, konečně video, z kterého jsem to trochu lépe pochopil :D Děkuji!

  • @jansmutek6956
    @jansmutek6956 Před 4 lety +3

    Děkuji...Super video

  • @the_zizam3073
    @the_zizam3073 Před 2 lety +14

    Fotonové hodiny mi hodně pomohly v chápání téhle celé problematiky.

  • @BenoTv
    @BenoTv Před 4 lety +5

    Skvěle video 😍 like nechybí ❤

  • @evagrellova3408
    @evagrellova3408 Před 9 měsíci

    Naozaj vynikajuce video, už som vzhliadla viac videi čo sa snažili túto tému vysvetliť ale až po tohto mám jasnejšie💡

  • @filipkyslik3092
    @filipkyslik3092 Před 3 lety +3

    Parádní video :) nádherně srozumitelné i pro nefyzika jako jsme já :)

  • @askanel_6837
    @askanel_6837 Před 3 lety +15

    on byl i experiment kde dali atomové hodiny tuším že do letadla a druhé byly na zemi a po přistání byli časy rozdílné(sice o hooooooodně málo ale byli).

    • @michalmips8933
      @michalmips8933 Před 2 lety +1

      Rozdil byl 39-37 nanosekund. Kdyby ale to letadlo letelo rychleji, rozdil by byl vetsi.

    • @jirikulach9005
      @jirikulach9005 Před rokem

      Kterým hodinám se zpomalí čas ? Chápu že je asi myšleno těm které jsou v letadle ale nedává mi to smysl ... z jakého důvodu zrovna jim ? Pokud se začneme vzdalovat od země rychlostí blízké rychlosti světla tak se od sebe vzdalujeme přeci navzájem ne ? Nebo kdo jako určí že jsem já ten který se pohybuje .. a pokud by se planeta začla vzdalovat odemě a zároveň já od ní stejnou rychlostí tak komu se vůči komu zpomalí čas ? Kdo z nás bude stárnout pomaleji ? Lidi na zemi nebo já?

    • @gunnerseone7940
      @gunnerseone7940 Před rokem

      @@jirikulach9005 no přece ten, kdo se hýbe, ale já nechápu jinou věc, země se pohybuje vesmírem šíleně vysokou rychlostí, kdyby se náhle zastavila, tak by nám čas běžel mnohem rychleji

    • @jirikulach9005
      @jirikulach9005 Před rokem +1

      @@gunnerseone7940 Aha .. tak tobě nedochází úplně to nejdůležitější a to je relativita pohybu. Říkáš že se země pohybuje vysokou rychlostí ale vůči čemu ? Protože žádné absolutní zastavení neexistuje. Vždy se musíš ptát vůči čemu se co pohybuje ..nikdy se přeci nemůžeš zastavit vůči všemu protože se různé objekty pohybují různými směry a různou rychlostí. Ve vesmíru to není jako na zemi že by šlo určit kdo se pohybuje a kdo ne vůči zemi a vzduchu .. ve vesmíru není nic a proto se nemůžeš zastavit na nějakou rádoby nulu ;)

    • @jirikulach9005
      @jirikulach9005 Před rokem

      @@gunnerseone7940 Představ si ve vesmíru pouze dva objekty.. představ si že jeden objekt proletí vedle druhého obrovskou rychlostí .. jak poznáš který se pohybuje a který ne pokud jsou tam jen tyto dva objekty ? Pokud by jakýkoliv z těchto objektů dokázal vyvinout rychlost a snížit ono vzdalování se od sebe až na takovou úroveň že by se vůči sobě nepohybovaly .. tak v tu chvíli můžeme říci že se nepohybují. A nezáleží na tom který vykonal ono vyrovnání pohybu. Pokud se vůči sobě nepohybují tak se prostě nepohybují vůbec protože tam nic jiného než tyto dva objekty není. Když si to dokážeš představit tak ti jednoduše musí dojít že pohyb/rychlost jako taková je relativní a není tak možné říci že se něco pohybuje vůči něčemu co stojí. Nic totiž nestojí a nic se nepohybuje. VŽDY se musíš ptát vůči čemu.

  • @ahojg
    @ahojg Před 4 lety +1

    TOP! :)

  • @martinplayer2348
    @martinplayer2348 Před 2 lety +3

    Nejlepší je, že v době kdy by váš kamarád viděl světlo startovat, by už bylo v cíli nebo za ním 😂😂

  • @honzakcz7531
    @honzakcz7531 Před 2 lety +1

    Čas zpomalit opravdu nelze. Můžete jen změnit chod hodin a definovat si, že hodiny určují čas, tak jak to dělá STR. Jde jen o matematický model a nikoliv o reálný chod universa.

  • @honzidlo3937
    @honzidlo3937 Před 11 měsíci

    Jak se jmenuje hudba v pozadí?

  • @kvetatorkomvidas2317
    @kvetatorkomvidas2317 Před 3 lety

    Mám otázku, kdybychom cestovali nadsvětelnou rychlostí, tak čas by pro nás se vracel ne? Okolní prostředí by se také vracelo, nebo jak by to bylo? Protože když letíme raketou rychlosti blízké rychlosti světla, tak vlastně čas kolem nás plyne rychleji, tudíž jakoby cestujeme do budoucnosti naší Země, když bychom však letěli nadsvětelnou rychlostí, pro nás by tedy čas se vracel, jak by to bylo s časem na Zemi?

    • @kvetatorkomvidas2317
      @kvetatorkomvidas2317 Před 3 lety

      Je to jen teorie kdyby šlo překonat rychlost světla pomocí těch hypotetických tachyonů, kdybychom vynechali, že speciální teorie relativity toto zakazuje

    • @JarinCOD
      @JarinCOD Před 2 lety +1

      Nadsvětelné rychlosti nelze dosáhnout, takže zbytečné o tom vůbec uvažovat.

  • @cormo2797
    @cormo2797 Před 22 dny +2

    Jak může foton, který letí někde z předaleké galaxie X milionů světelných let leťet v nezávislosti na čase a cestovat jen prostorem nehledě na čas, když doba letu toho fotonu je těch X milionů světelných let..? To by znamenalo, že když bychom se dívali do vesmíru na oblohu, tak bychom se nedívali do minulosti ale na současný vesmír, což je blbost. Ze Slunce sem letí foton taky třeba 8min. Stejně tak když by na nějaké vzdálené obyvatelné planetě měli nějaký ultradalekohled a dívali se s ním na nás, na Zemi, tak u nás vidí třeba pobíhat dinousary, pokud jsou od nás vzdálení třeba 200mil. světelných let.
    Takže za mě, když bych byl nesrmtelný elf a měl letět na nějakou tu planetu vzdálenou X mil. světelných let od nás a zase zpět na naši planetu. Tak bych letěl po dobu 2*X (tam a zpět) a na naší planetě by od startu po návrat uběhla doba (čas) taky 2*X (pokud bych tedy letěl rychlostí světla). Pokud bych letěl jinou pomalejší rychlostí, tak bych tam a zpět letěl prostě dýl a i na Zemi by stejně tak uběhla stejná delší doba, protože bych byl na cestě delší dobu.
    Pokud bych cestoval raketou vesmírem, tj. určitou rychlostí, tak fotonové hodiny by ukazovali jiný pomalejší čas, protože foton v hodinách a celkově všechny fotony v uzavřené letící raketě se budou pohybovat pomaleji o rychlost pohybu dané rakety. Stejně tak se fotony pohybují pomalejí na naší planetě o rychlost rotace naší planety Země okolo sebe sama, okolo Slunce, okolo naší galaxie atd. Fotonové hodiny tedy ukazují čas dle rychlosti kterou se pohybují. Čím rychleji se pohybují tím pomalejší čas ukazují. Pokud by hodiny letěli rychlosti světla, tak neukazují nic, stojí. To ale neznamená, že neubíhá čas. Čas jako takový ale dle mě ubíhá všude pořád stejně, tzn. i kdybych se z takové cesty vrátil domů, tak zestarnu stejně rychle jako lidi co zůstali na Zemi. Jen si budu myslet, že uplynulo méně let, kratší doba, protože hodiny mi ukazovali špatný čas, jeli pomaleji, ale zestárlý budu stejně jako všichni ostatní kdekoliv jinde. Tohle se týká ale jen fotonových hodin. Pokud budu mít ručičkové, tak ty budou až do cestování rychlostí světla ukazovat pořád stejně. Ale při cestovaní rychlostí světla by se už zastavili, protože ručičky by se nemohli kvůli dosažení max. rychlosti díle otáčet, tikat. Náš „správný“ čas je ten, který ukazují hodiny na Zemi než ty v pohybující se raketě.
    Když bych tedy stál v místě kde není žádná vedlejší složka rychlosti, která by ovlivňovala rychlost světla, tj. v místě bez gravitace. Tzn. musel bych být někde mimo galaxii, která ma taky gravitaci, abych okolo ní neobíhal nějakou rychlostí. Takže byl bych mimo planetu, mimo slun. soustavu, mimo naši galaxii, s nulovou rychlostí, s nulovou gravitací někde v prostoru (neuvažuji rychlost rozpínání vesmíru), tam by hodiny ukazovali, že čas ubíhá nejrychlejí, protože by foton letěl jen fakt svojí rychlostí. Tam by ty fotonové hodiny ukazovali čas naopak ještě rychleji než na Zemi. Takže to že by někde čas ubíhal rychleji nebo pomaleji si jen myslíš na základě těch fotonových hodin na které se v daný moment díváš někde ve vesmíru, ať už stojíš nebo se pohybuješ, ale reálně ten čas plyne všude, za jakýchkoliv rychlostí, furt stejně rychle.
    Čas ale není rychlost. Náš čas vychází z doby rotace Země okolo své osy, tzn. z cca 24 hodin. Čas není definován max. rychlostí, tzn. rychlostí světla. Sekunda je jen náš časový úsek kterým definujeme jak velkou vzdálenost foton po tuto dobu urazí. Pokud si někdo na jiné planetě určí svou jednotku času, tak bude mít vlastní menší nebo větší vzdálenost kterou foton za tuto dobu urazí. Dilatace času je tedy podle mě blbost.

  • @anonymanonym5901
    @anonymanonym5901 Před rokem

    Proč nemůžeme viděť stojící světlo? Jinak super video.

  • @adamoktabec738
    @adamoktabec738 Před rokem

    Takže čím rychleji se pohybujeme tím pomaleji běží čas ne ? Takže když se hýbem s planetou nějakou rychlosti tak teoreticky když by se zastavila na místě nerotovala ani se netočila po ose tak by se nám čas o něco zrychlil ?

  • @morry1583
    @morry1583 Před rokem +2

    Jsem fakt absolutní fyzikální negramot.. ale už dva dny v kuse jsem se jentak z nudy snažil vůbec pochopit časovou dilataci, ale furt mi to "cestování časem", respektive pomalejší plynutí času, když člověk letí rychlostí světla, přijde hrozně matoucí až nesmyslné.. nedokážu to prostě pochopit
    1) normální hodiny přeci nefungují na bázi fotonových hodin.. v normálních hodinkách se 1 vteřina nedetekuje pomocí odrazu fotonu od konce nějakých "fotonových hodin".. to že se foton odrazí ve fotonových hodinách později je sice pravda, ale nerozumím, proč by se měli zpomalit třeba i normální ručičkové hodinky, které na tomto principu odrazu fotonu nefungují?
    2) když uvidím jak bouchnul bejrút a věci pohybující se rychlostí světla "cestují do budoucnosti", tak fotony, které mi z exploze dorazí do oka, cestovaly do budoucnosti a neplynul jim čas? jak? vždyť těm fotonům musí plynout čas.. za 300 000 000 metrů jim uplyne jedna sekunda.. a kdyby cestovaly do budoucnosti při takovéhle rychlosti, tak by ke mně nikdy nemohly dorazit, protože bych dávno zesnul
    3) v každym videu o relativitě se mluví o "frame of reference" respektive o úhlu pohledu dvou různých pozorovatelů.. dejme tomu, že letím raketou 0.8c a koukám na kamaráda na zemi - jsou zde dva pozorovatelé - kamarád, který stojí na stojí na zemi a z jeho úhlu pohledu se pohybuji já / já, který stojím v raketě, ale z mého pohledu se pohybuje země, respektive kamarád na zemi.. jak je tedy možné, že zrovna mně plyne čas pomaleji? dyť záleží na úhlu pohledu, mohu přece říct, že čas plyne pomaleji pro mého kamaráda (tzn. pro všechny obyvatele země), když se z mého pohledu pohybuje rychlostí 0.8c právě země..
    Každopádně super video.. na mym druhym kanálu jsem ti dal odběr.. tenhle koment píšu jako anonym, protože tušim, že jsem se svými fyzikálními (ne)znalostmi asi napsal nějakou blbost XD

    • @vendeliin
      @vendeliin Před 5 měsíci

      lip bych moje myslenkove pochody ohledne tohoto nevysvetlila👍😆 vidim to uplne stejne

  • @mirapakulinek
    @mirapakulinek Před rokem

    kdybych byl tedy rychlejší než 300 000 km za sekundu mohl bych se vrátit v čase?

  • @dominikhejna5759
    @dominikhejna5759 Před 2 lety

    Takže není možný bejt rychlejší než světlo ? Ted třeba ne ale nekdy budoucnu nekdo vymyslel nejaky auto nebo letadlo tak potom ano že ?nebo to taky není možný

    • @greyviper008
      @greyviper008 Před 2 lety

      Rýchlosť svetla proste prekonať nejde, vesmír je tak naprogramovaný že nič v ňom neprekona rýchlosť svetla.

  • @PeterKristl
    @PeterKristl Před 3 lety +1

    Fotónové hodiny - vraj intutívne ... ja vidím ako sa fotón pohybuje hore dole, a keď ho rozpohybujem do boku, tak sa náhle nepochopiteľne nevie pohybovať hore a dole. To je čo za FAIL???

    • @nomanssky8837
      @nomanssky8837 Před 3 lety

      Taky nechápu... Prostě ... Když se pohybuju z bodu A do bodu B, tak je čas okolí furt stejný ne? Když jedu 100 km/h, taky nepřijedu někam o 2 hodiny dříve.... Pozorovatel v bodu C mě uvidí letět rychle, ale čas nám bude plynout stejně ne ?

    • @edisco_cz
      @edisco_cz  Před 3 lety

      Představ si, že běháš po přechodu přes ulici tam a zpátky, tak rychle, že už rychleji běžet nedokážeš. Jedno přeběhnutí z chodníku na chodník trvá třeba deset vteřin. Teď se rozhodneš, že se chceš dostat do parku na konci té ulice, ale přitom budeš pořád přebíhat cik cak přes ulici. Takže už neběháš kolmo napříč, ale šikmo, aby ses přibližoval k parku. Tohle šikmé přeběhnutí je o pár metrů delší než to příčné a proto trvá patnáct vteřin místo deseti. A kdyby se objevil pes baskervillský, zapomeneš na přebíhání a sprintuješ ulicí přímo rovně, abys mu utekl. Foton v hodinách je na tom stejně... Dokud hodiny stojí, létá sem tam (jako ty po přechodu) a trvá mu to vteřinu. Jakmile se hodiny rozpohybují, musí se foton pohybovat spolu s nimi do strany (jako když se začneš blížit k parku), takže už nepřebíhá mezi stěnami kolmo, ale šikmo. Šikmé přeběhnutí je několikrát delší a trvá proto déle než vteřinu. No a když se celé hodiny rozpohybují rychlostí světla, fotonu nezbývá než sprintovat spolu s nimi. Na přebíhání mezi stěnami už se nezmůže, protože zrychlit nad rychlost světla prostě neumí.

    • @nomanssky8837
      @nomanssky8837 Před 3 lety

      @@edisco_cz Což ale furt znamená jen to, že uvidim světlo rozmazaně, ale neznamená to přece, že čas jako takový se zpozdí ne ?

    • @nomanssky8837
      @nomanssky8837 Před 3 lety

      @@edisco_cz Kdyby tam letěli ručičkové hodiny rychlostí světla, nic by se nestalo. Čas by hodinám i mě plynul stejně, protože jsme ve stejném prostoru, jen hodiny se pohybují rychle,.... noa?

  • @pavelliska8129
    @pavelliska8129 Před 3 lety

    Družice obíhá kolem Země nad ČR. Mění se frekvence rádiové vlny, když se blíží k ČR a když se vzdaluje - tak jako je tomu u troubícího automobilu, nebo vzdalujících se galaxií, kde dochází k posuvu do nižší frekvence a naopak do vyšší, když se galaxie přibližuje? Tedy: Má vliv rychlost zdroje, na kmitočet vysílaného elektromagnetického vlnění?

  • @manntyl7241
    @manntyl7241 Před rokem

    Ja jsem v šestý třídě na základce a dělám o tom prezentaci a tohle mi kurva hodně pomohlo

  • @Klukjakbukadub
    @Klukjakbukadub Před 6 dny

    Člověk musí být opravdu prosťáčkem, aby uvěřil této fantasmagorii.

  • @mirapakulinek
    @mirapakulinek Před rokem

    Teď už jen zjistit co je foton :D

  • @stefanstofan3854
    @stefanstofan3854 Před 2 lety

    Nechapem tieto videa ... cern dokazal ze hmota dokaze bit rychlejsia ako svetlo a to davni asi 5r dozadu

  • @honzaditrich8376
    @honzaditrich8376 Před 2 lety

    Jsou to nesmysly žádné důkazy

    • @edisco_cz
      @edisco_cz  Před 2 lety

      Předpokládáme, že důkazy si laskavý divák umí v případě zájmu dohledat sám (např. v Einsteinově originálním textu z roku 1905). Do videa by se zdaleka nevešly a běžného diváka by taková nálož matematiky akorát odradila ;)

    • @honzaditrich8376
      @honzaditrich8376 Před 2 lety

      @@edisco_cz
      My jsme dělali různé pokusy co se týče Einstein teorie relativity
      Prostě jeho teorie opřené o tom
      Že cestovat časem jde je nesmysl
      Pošlete mě na sebe email
      A my vám pošleme dokumenty z důkazy že jeho teorie o cestování čase je nesmysl
      Cestování čase jde je to možné
      Ale ne podle Einsteinovi teorie

    • @edisco_cz
      @edisco_cz  Před 2 lety

      Einsteinova teorie relativity se rozhodně o cestování časem neopírá, ona jej pouze nevylučuje :D Kromě matematických podkladů byla teorie opakovaně dokázána i experimentálně, a to jak speciální, tak i obecná relativita.
      Jinak kdokoliv nás může samozřejmě kontaktovat na našem, všude zveřejňovaném, e-mailu info@edisco.cz

    • @honzaditrich8376
      @honzaditrich8376 Před 2 lety

      @@edisco_cz
      Ano pravda je že že Einsteinovi pokusy byly vědecky dokázány
      Ale bohužel my jsme přišly na to že Einsteinovi pokusy jsou jeden velký optický klam
      My máme hodně důkazů na to aby jsme je mohly vyvrátit
      Cestovat v čase lze
      Ale ne podle Einsteinovi teorie
      Jeho pokusy jsou reálné ale zkrátka jsou to optický klam máme na to důkazy

    • @JarinCOD
      @JarinCOD Před 2 lety

      @@honzaditrich8376 Nikdo neříká, že jde cestovat v čase. Pouze říkáme, že čas plyne pomaleji, pokud se pohybujete vysokou rychlostí. Tohle je dokázáno. Hodinám na letadle uplynulo méně času než hodinám na zemi (zanedbatelně). Vy a váš kroužek autistů si může myslet co chce, klidně že Země je placatá, ale realitu to nevyvrátí.

  • @nomanssky8837
    @nomanssky8837 Před 3 lety

    To je taková blbost... Prostě ... Když se pohybuju z bodu A do bodu B, tak je čas okolí furt stejný ne? Když jedu 100 km/h, taky nepřijedu někam o 2 hodiny dříve, později nebo ve stejný čas, kdy jsem vyrazil, ne?.... Pozorovatel v bodu C mě uvidí letět rychle, ale čas nám bude plynout stejně ne ? Jestli je to 1/2 rychlosti světlal nebo rychlost světla na tom faktu nic nezmění... Možná se mi rozmaže obraz, ale jen se pohybuju rychle ve stejném prostoru jako ostatní... Jen proto se mi nezačne měnit čas ...

    •  Před 3 lety +2

      Naše mozky nejsou stavěny na pochopení teorie relativity. K přežití v přírodě ji nepotřebujeme umět, takže ji nepotřebujeme ani chápat. A takto naše nevyhnuté mozky vnímají teorii relativity jako nesmysl - v našem měřítku nepotřebujeme brát v úvahu rychlost světla nebo dilataci času, ale to neznamená, že tyto jevy neexistují.
      Je to neintuitivní k pochopení, ale proto jsme například vynalezli mnoho věcí v matematice, aby nám to umožnily pochopit.
      Podobně vlastně mnoho zvířatům je jedno, že někde končí atmosféra - pro jejich mozky je nepředstavitelné, že by někde bylo místo, kde není nic (ani vzduch, ani voda). To, že to je pro ně nepochopitelné, neznamená, že to není pravdivé.
      Doufám, že to takhle chápete, případně se neváhejte mě na cokoliv zeptat.

    • @tobiasnecas6424
      @tobiasnecas6424 Před 2 lety +2

      No právěže ne. Čas je relativni, ne absolutní... Když jedete 100km/h, čas vam skutečně ubíhá o naprosto zanedbatelné tisíciny a tisíciny sekundy pomaleji než člověku co stojí na místě. Nepohybujeme se jen prostorem, ale časoprostorem

    • @__Andar__
      @__Andar__ Před 2 lety

      @@tobiasnecas6424 dle mě ne

    • @cybersec0x004
      @cybersec0x004 Před 2 lety +1

      @@__Andar__ To není věc názoru, tak to prostě funguje…