Jsme ve vesmíru sami? | Fermiho paradox

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 7. 05. 2024
  • MŮŽETE NÁS PODPOŘIT NA PATREONU: / edisco
    TOHLE JSME TAKY MY:
    • stovky psaných výpisků: edisco.cz/
    • aktuality na Instáči: / edisco.cz
    PODOBNÁ VIDEA:
    • O hmotnosti a fotonech: • Odkud se bere naše HMO...
    • O nejnižší možné teplotě: • Můžeme snižovat teplot...
    PODKAPITOLY:
    00:00​ Úvod
    00:47 Vesmír je obrovský
    01:20 Vesmír se rozpíná
    01:44 Planety v Mléčné dráze
    02:17 Paradox
    02:49​ Nejsme dost vyspělí
    03:25 Jsme jako mravenci
    03:58 Velký filtr je za námi
    04:51 Velký filtr je před námi
    05:31 Závěr

Komentáře • 30

  • @jancermak1988
    @jancermak1988 Před rokem +2

    Máte tam chybu. Pokud by naše galaxie byla podstavec, tak planeta odpovídá velikosti pozorovatelného vesmíru, ne vesmíru, o kterém mimochodem dodnes ani nevíme, jestli je vůbec konečný.

  • @ondrejmarek9752
    @ondrejmarek9752 Před 6 lety +4

    Prosím vydávejte videa častěji 🙏☺️🐸

    • @edisco_cz
      @edisco_cz  Před 6 lety +2

      My bychom hrozně rádi, ale tvorba každého videa zabere hodiny a hodiny času ;(

    • @dominikhejna5759
      @dominikhejna5759 Před 2 lety

      A ? Tak mate yt kanál a téma vesmír je na nekonečno videí nebudte líný a točte videa téma vesmír

  • @martindiaz7400
    @martindiaz7400 Před 4 lety +2

    MRAZÍ MĚ. SUPER

  • @borisfriendscompany3203
    @borisfriendscompany3203 Před 6 lety +2

    Skvělé video!

  • @marastudios6522
    @marastudios6522 Před 3 lety +1

    Uvidíme jestli astrobiologové nějáké formy života objeví🤔

  • @nikoryus
    @nikoryus Před 4 lety

    Další biochemii a nebo zkuste natočit paleontologii , prosím!!!!!!

  • @ladislavdemcak1070
    @ladislavdemcak1070 Před rokem

    Určite sedia v našich parlamentov.

  • @SnahaOvecnyStesti
    @SnahaOvecnyStesti Před 2 lety +1

    Myslím že vyspělá civilizace ve vesmíru existuje, je na zhruba stejné ůrovni vědeckého pokroku jako my, a je tak daleko že jí nemůžeme spatřit.

    • @SnahaOvecnyStesti
      @SnahaOvecnyStesti Před 2 lety

      @@jardanobody3320
      Myslím že galaxie se navzájem neovlivňují, ale pochází ze stejného zdroje a vyvíjejí se podobným způsobem. Pokud před 13.8 miliardami let byl celý vesmír ve fázi singularity (to je nekonečně malý a hmotný bod) a pak ta singularita explodovala a rozletěla se z ní hmota do všech směrů, tak si myslím že každá část té hmoty prochází stejným vývojem(paralelně).
      Ve všech částech vesmíru může vznikat inteligentní forma života.
      A není to žádný zázrak, ani nic tak vysoce nepravděpodobného. Myslím že atomy mají v sobě primitivní formu inteligence, a mají v sobě snahu seskupovat se do živých, inteligentních organizmů, které společně tvoří mnohem vyšší formu inteligence než jaká je v každém atomu.
      Takže pokud se někde ve vesmíru najde voda, nebo jiná kapalina(protože život vzniká v kapalině), a pokud se někde ve vesmíru najde zdroj záření který slouží jako zdroj energie, a pokud se někde ve vesmíru najde místo kde je několik chemických prvků s různými vlastnostmi pohromadě, a tyto tři faktory sejdou na jednom místě, pak je jen otázka času kdy tam vznikne život. Protože vznik života v těchto podmínkách je něco samozřejmého co vyplívá z přírodních zákonů, a není to žádný zázrak ani dílo Boha. Inteligence která stvořila živé organizmy se nenachází někde ve světě "v Bohu", ale přímo uvnitř živých organizmů, a uvnitř atomů. 🙂

    • @SnahaOvecnyStesti
      @SnahaOvecnyStesti Před 2 lety +1

      @@jardanobody3320
      Jo to souhlasím že se galaxie navzájem ovlivňují takovým způsobem jak říkáte. Ale myslím si že kdyby v jedné galaxii existoval biologický život, tak by se nepřenesl na druhou galaxii.

    • @SnahaOvecnyStesti
      @SnahaOvecnyStesti Před rokem

      @@tucnaktucik4357
      Bůh neexistuje, je to tak vysoce nepravděpodobné že by existoval, že nemá cenu se tím vůbec zabývat.
      Kdybych napsal že Bůh existuje, v jedné facebookové skupině s názvem filozofie, tak by mě tam ukamenovali, protože je jasně vědecky dokázáno, že řeči o bohu jsou jen bláboly.
      Prostor vůbec nemusel vzniknout, protože prostor je nic.
      Vědomí je pocit že existuji. Pocit nebo-li emoce je přirozená vlastnost jakékoli hmoty. Lidi, zvířata, bakterie, rostliny, atomy i planety mají vědomí, akorát že některé věci mají mnohem primitivnější vědomí. Některé věci mají jen ten primitivní pocit že existují, neuvědomují si svoje okolí, protože nemají složitý mozek a smyslové orgány.
      To jsou vědecké informace tímto tématem se zabývá Jiří Horáček, doporučuji shlédnout jeho videa na CZcams.

    • @SnahaOvecnyStesti
      @SnahaOvecnyStesti Před rokem

      @@tucnaktucik4357 czcams.com/video/npijKs21X-Q/video.html

  • @adrianaparizova
    @adrianaparizova Před 5 lety +1

    Mega video!!??

  • @jirikulach9005
    @jirikulach9005 Před rokem +1

    1:11 Myslíš viditelný vesmír ? Vesmír jako celek je přeci údajně nekonečný nebo snad ne ? Upřímně mně nedává smysl představa konečného vesmíru stejně jako nekonečného. Představa vzniku něčeho z ničeho je totiž nemožná protože nic zaprvé neexistuje a kdyby existovalo nějaké námi představitelné nic tak se asi shodneme že by nebyl logický důvod aby z toho ničeho něco vzniklo jelikož by ani nebylo z čeho .. a nekonečná existence něčeho je taky nemožná jelikož už jen při představě vracení času by jsme nemohli najít začátek jelikož nikdy ani nebyl ale pokud něco nikdy nezačalo tak jak to může existovat ? Tyto základní úvahy jasně poukazují na fakt že vesmír je sám osobě PARADOX .. není možné aby vůbec existoval a přesto existuje.

    • @AddictDopamine
      @AddictDopamine Před rokem

      Co když je celý náš vesmír jen jedním atomem v něčem mnohem větším, co když náš vesmír a triliarda dalších tvoří zrníčko písku kdovíkde, co když jsme na stupni velikosti tak dole? A co když v každém námi pozorovaném elektronu, protonu atd. jsou trilióny vesmírů, ale naše technika ještě není tak daleko aby to dokázala rozeznat?

    • @jirikulach9005
      @jirikulach9005 Před rokem +1

      @@AddictDopamine Však to si myslím. Vesmír si představuji jako fraktál který je možné do nekonečna přibližovat či oddalovat. Dokonce i věřím že je možné že shluky galaxií které svou strukturou připomínají neurony v mozku živého tvora jsou skutečně strukturou (mozku) něčeho myslícího .. rozdíl je ale v čase který pro tak velké objekty plyne vůči nám. Stačí si představit rychlost otočení galaxie o 360° ve srovnání s otočením země nebo člověka samotného když na to přijde. Je evidentní že čím menší objekty jsou tím se dokáží otočit rychleji okolo své osy. To znamená že pokud je to skutečně mozek nějaké bytosti tak její čas běží mnohem pomaleji .. například jí uběhne za našich 100 let 1 vteřina. Možná že je náš viditelný vesmír mozkem nějaké právě narozené bytosti a až začneme cestovat do jiných galaxií a komunikovat s jinými civilizacemi tak to bude něco jako zahájení komunikace neuronů ve tvořícím se mozku nějaké myslící inteligence. Samozřejmě to je jen příklad .. neříkám že to tak určitě je :) jen mi to přijde jako docela i představitelná věc.

    • @pavelzarybnicky9589
      @pavelzarybnicky9589 Před rokem

      Jiří Kulach- Pro mě je slovo vesmír limitující ale Prostor limitující není a vesmír je v tom nekonečném prostoru. Podle mě prostor nemůže mít konec, protože kdyby v tom prostoru něco bylo co ukončí ten volný prostor tak stejně je to v tom samém prostoru, tudíž nemá konec. I když se z nekonečna zamotá hlava tak přijde mi to logičtější a reálnější než kdyby měl prostor nějaký konec. Stejně nekonečná je Doba a společně s Prostorem tvoří nerozdělitelnou dvojici, která díky své nekonečnosti (možností) může zrealizovat takřka vše. Podle mě jsou Doba a Prostor bohové- ti skuteční, kteří umožnili svojí nekonečnou mocí to co je. Jestli je něco jenom teoreticky možné- s největší pravděpodobností se to stane, nebo už stalo, protože Doba tomu dá příležitost vzniku. Doba je velmi trpělivá- to je její moc a Prostor dá taky kousek ze svého já.

  • @lubossss9666
    @lubossss9666 Před rokem

    Nic moc dokument

  • @jaroslavklima4591
    @jaroslavklima4591 Před 3 lety

    Tento díl byl slabý. čekal jsem Drakeovo rovnici, víc údajů a méně spekulací. Vezměte si například Jupiter, bez něj by jsme tu také nebyli... dost důležitý fakt... Co třeba hustota Země, která je bezkonkurenčně největší, díky čemuž a proto máme dost železa na magnetosféru.... apod. apod. místo spekulací bych se tedy zaměřil spíš na tato faktra

    • @edisco_cz
      @edisco_cz  Před 3 lety

      Děkujeme za zpětnou vazbu :) Toto video jsme chtěli zaměřit vyloženě na Fermiho paradox a nastínit právě ty možné důvody, proč jsme zatím nepotkali mimozemskou civilizaci. Fakta o tom, proč je Země tak super vhodná pro život, by sem tak úplně nezapadla. A co se těch spekulací týče, ona Drakeovo rovnice taky není zrovna dvakrát vědecky přesná záležitost :)

    • @vm1486
      @vm1486 Před rokem

      Většina vědy, objevů je o spekulacích a paradoxech, míň důkazů.