Typy baterií v elektromobilech - jejich výhody nebo nevýhody | Geek pokec s Jirkou Zimou | 4K

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 4. 06. 2024
  • Hledáš taky nové EV? Nevíš si rady jaké? Info zde:
    www.nejlepsitesla.cz
    Kontakt: prodej@nejrychlejsitesla.cz
    00:00 - Úvod
    01:26 - Druhy baterií
    06:36 - Životnost LFP baterií
    08:55 - Li-POL vs Li-ION
    11:50 - Jak používat LFP?
    14:51 - BMS
    16:05 - Nejlepší chování pro baterii
    19:09 - Pokračování příště
    Zážitková jízda v Modelech Plaid? Link zde:
    www.nejrychlejsitesla.cz/
    Náš referral link pro nákup nové Tesly:
    www.tesla.com/referral/eva23501
    - díky za podporu

Komentáře • 38

  •  Před 3 měsíci +2

    LFP má maximální napětí 3,65V na článek a duvod proč je pro něj dobré ho nabíjet od 100% je právě kvůli těm kalibračním bodům a také z důvodu že má strašně plochou nabíjecí/vybíjecí křivku. Tedy konkrétně se mu mění napětí někdy od 10% dolu a od 95% nahoru, zbytek je prakticky rovina. -> proto je dobré ji čas od času nabít do 100% aby se zkalibroval bod a baterie věděla jak přesně na tom je s kapacitou.

  • @janm778
    @janm778 Před 4 měsíci +3

    To ste kludne este mohli pokracovat aj do hodiny. Stale tam boli zaujimave informacie

  • @jirkazima1126
    @jirkazima1126 Před 3 měsíci +2

    Jak už někteří naprosto správně poznamenali - z videa to vyznělo, že LFP baterky nejsou Li-Ion. Není to pravda. Je to podkategorie, která jen hodně vyčnívá kvůli některým odlišným vlastnostem. Když se ve videu mluví o standardních Li-Ion, jsou myšleny chemie elektrody NMC, NCA a podobně. LFP je ve videu Li-Ion baterie, která má elektrodu LFP.
    Rozlišování LFP vs. Li-Ion je nevhodná novinářská ztrakta. Byť jsem měl pocit, že někde jinde (asi v jiném videu) jsem to nakonec vysvětlil, teď jsem zkouknul toto video a nezaznělo to tam.

  • @jangostik
    @jangostik Před 4 měsíci +1

    Super video, na to jsem čekal 👍😊

  • @pavelblaha5243
    @pavelblaha5243 Před 4 měsíci +8

    Ohledně LFP a proč se má občas nabíjet do plna (ano, je to kvůli kalibraci ukazatele nabití a dojezdu a ne pro dobro baterie) je v tomto článku: Best charging behavior for LFP batteries. Zajímavostí mimochodem je, že Tesla dává záruku na menší počet kilometrů, právě pro auta s LFP, tedy baterii o které lze od youtuberů často slyšet, že je "nesmrtelná";)

    • @klikar1982
      @klikar1982 Před 4 měsíci +4

      Doplnim ze jeden z dovodov preco je zaruka mensia je aj to ze kapacita baterie je mensia, cize jeden cylus baterie znamena mensi pocet prejdenych kilometrov.

    • @robertmach9907
      @robertmach9907 Před 4 měsíci

      V podstatě je ta záruka stejná je na různé baterie je různý počet ujetých km při stejném počtu nabíjecích cyklů. Tzn. záruka je na nabíjecí cykly x kilometry které na jedeno full nabití dá ta která baterie.
      Z logiky materiálové chemie by LFP zasloužily širší záruku, ale je to v podstatě teorie...nikdo jaksi ty nové LFP ještě prakticky nevyzkoušel do "smrti". Proto, dle mého, ta opatrnost.

    • @klikar1982
      @klikar1982 Před 4 měsíci

      ​@@robertmach9907tak tesla slubovala milion mile battery tak uvidime co ukaze prax.

    • @pavelblaha5243
      @pavelblaha5243 Před 3 měsíci

      @@klikar1982Pokud by to nepatrné zvýšení počtu cyklů u LFP byl skutečný důvod pro záruku na méně kilimetrů, fakticky by to popíralo youtubery často zmiňovanou několikanásobnou životnost LFP v počtu cyklů proti NMC. Nehledě, že snad všichni výrobci EV, kromě Tesly dávají na auta stejnou záruku a nezohledňují velikost baterie. Realita je spíš taková, že nic lepšího než poctivé NMC622, tedy s vyšším podílem "neetického" kobaltu, pro EV zatím není. A LFP má výhodu hlavně pro výrobce pro nižší náklady, ale spíš starosti pro uživatele.

  • @jan7724
    @jan7724 Před 4 měsíci +1

    Díky

  • @stanislavsvandrlik8331
    @stanislavsvandrlik8331 Před 4 měsíci

    Parádní video a povídání o bateriích. Hrňte to do mě.👍

  • @pavelalf
    @pavelalf Před 4 měsíci +7

    Důvodem je chování LFP, prakticky se dá balancovat pouze po dosažení maximálního napětí, a proto je třeba občas nabít na 100% (spíše častěji, protože u LFP se rychleji rozchází články než u Lion). Také se balancuje pouze při nabíjení a co nejrychleji velkými proudy.
    Takže těch 100% je pouze z nouze ctnost, pro životnost to také není dobré.
    Lion se dají balancovat už od cca 50% nabití a stále, takže stačí i malé balancovaci proudy, balancuje se i když se auto nenabíjí.

    • @robertmach9907
      @robertmach9907 Před 4 měsíci

      Úplně pomíjíme materiálovou chemii což? Železo fosfátová baterie prostě mnohem lépe snáší teplotní výkyvy a tepelné zatížení obecně. Proto je možná pravidelná kalibrace při vysokých proudech. A právě proto je schopná snést podstatně více nabíjecích cyklů ať už jsou do sta procent nebo ne. ( to co popisujete, je v podstatě cikulus staré niklkadmiové baterie která nebyla li nabíjena do sta procent a vybíjená do nuly trpěla tzv. paměťovým efektem. tj. snižováním kapacity. ) To u železo fosfátové baterie nepřipadá v úvahu. Reakce v LFP vzhledem k nižší materiálové roztažnosti probíhají prostě pomaleji , proto nedosahuje takové efektivity v poměru k hmotnosti, ale také proto např. při zkratu z proražení nedojde k tak prudké oxidaci. Proto nevybuchuje, nehoří, ale pouze se taví.
      A jen tak mimochodem, stále jde o lithium iontovou technologii, ovšem s jiným chemickým složením katody.

    • @otisaraPoN
      @otisaraPoN Před 3 měsíci

      Vsude se u lifepo4 uvadelo ze nesnáší pro životnost nabijeni i odber přes 1C, teploty mu take nesvědčí. Pravděpodobně masová Tesla nám to brzy objasní u bazarovych aut. A balancovani se da delat u lifepo4 i průběžně, jen se to nehodi pro kseft.

    • @robertmach9907
      @robertmach9907 Před 3 měsíci

      @@otisaraPoN ...no příliš bych tu neoperoval s vygooglenými info. Z nabídek pro různá úložiště. Je třeba zadat do vyhledávače i hesla jako je "trakční" a "vysokonapěťová" ...no a pak se dopracujete k bateriím které jsou už trochu příbuzné těm v Tesle 😉. Pak znovu překontrolujte parametry přidejte pokročilý BMS včetně tepelného řízení a už budete skoro na úrovni trakčních LFP v Tesle 😉.

    • @otisaraPoN
      @otisaraPoN Před 3 měsíci

      @@robertmach9907 no mě moc nezajímají papírové války. Spíše realita. Ale ano, napsat se dá cokoli, aby to vypadalo.

    • @otisaraPoN
      @otisaraPoN Před 3 měsíci

      @@robertmach9907 No asi tak pane specialisto. Kolik jste postavil trakčních bateriových "Packů" pro elektrokola, čtyřkolky a FVE???
      Neznamená, že to dělá Tesla, že je to nejlepší.
      Ja ty hodnoty "C" vs. teploty a životnosti vidím v praxi. Nejen na papíře a internetu.

  • @jan7724
    @jan7724 Před 4 měsíci +1

    Krásný rozhovor, nestačím to ani pobírat 😄
    Určitě se těším na více detailní rozebrání LFP baterii nabíjení do 100 % 🎉
    Výrobce doporučuje jednou týdně na 100%, ale když to nevyjezdím, ničím baterií, nebo ne?
    To je oč tu běží 😁
    Dilky

    • @robertmach9907
      @robertmach9907 Před 4 měsíci

      Ne neničí se . Nabít do 100% ji můžete i nevyježděnou. Je to jen kvůli kalibraci článků. Navíc když to bude jednou z řekněme dvaceti nabíjení úplně to pro účely kalibrace stačí. Jinak můžete nabíjet podle potřeby a naopak se v případě LFP baterie nijak neomezovat.

  • @MartinBrada
    @MartinBrada Před 4 měsíci +5

    Malá poznámka, LFP je taky typ li-ion baterie. Je to jen jedna z řady chemií katody jako NMC, NCA, LMO atd. Takže nějaké dělení na li-ion a LFP je zavádějící. A pak samozřejmě každý tento typ lze ještě dělat různými způsoby a s různými poměry jednotlivých prvků. Diskuze o tomto do detailu by taky byla zajímavá, ale to už by chtělo přímo chemika se zaměřením na baterie.
    Jinak pokud vím, tak i LFP by z hlediska životnosti měla benefitovat z toho, že se nenabíjí do 100 %. Tesla doporučuje do plna nabít jednou za týden. Z čehož se dá odvodit, že je to právě kvůli tomu měření SOC a balancování. Přičemž to samozřejmě i vadí méně, protože LFP má už "v základu" pomalejší degradaci.

    • @klikar1982
      @klikar1982 Před 4 měsíci

      Presne to iste som chcel spomenut aj ja. Uz som videl vela videi kde autori baterie delia na li-ion a lfp, pricom lfp bateria tiez vyuziva ionty litia na presun medzi anodou a katodou, cize zakladny princip je ten isty, len zlozenie katody je ine. Ale to je pri tej rychlosti tvorby videi a preberania informacii casty jav, malokto ma cas ist do hlbky a len preberie co pocul niekde inde.

    • @jirkazima1126
      @jirkazima1126 Před 3 měsíci +1

      Ano, pořád je to Li-Ion - připravujeme elektromobilní speciál Světa Motorů, kde jsem si dal tu práci a pro jistotu to vysvětlil pořádně (bylo to totiž v článku o hoření, kde řeším, co se v baterce děje, než začne otevřeně hořet, a proč u LPF je redukovaný thermal runaway). Už ani nevím, jak jsem to formuloval v rozhovoru (jdu si ho teprv pustit), ale obecně se snažím rozdělovat to na LPF a "standardní Li-Ion", když se nezabíhá moc do detailu. Donutili k tomu v podstatě výrobci, kteří pak prostě v prospektech klidně uvádějí Li-Ion pro NMC a LFP pro LPF...

    • @jirkazima1126
      @jirkazima1126 Před 3 měsíci +1

      Tak jsem to zkouknul a říkám to "blbě" 🫣 ... přitom jsem měl pocit, že někde jsem to vysvětloval, ale buď si to jen blbě pamatuju, anebo se to vyseklo do jiného z těch videí týkajících se baterek

  • @okounlukas
    @okounlukas Před 2 měsíci

    No ona není úplně pravda že LFP články mají plochou křivku, napětí lze také sledovat stejně jako u každé jiné baterky, ale je třeba ho sledovat velmi přesně na setiny V článek. Ano oproti klasickejm lionkám mají křivku plochou, což ale je ve výsledku jen dobře protože "napětí je tvrdé". Nabíjení by mělo být třeba jednou za týden na 100% aby se vybalancovalo, ale určitě bych to na 100% nenechával déle jak půlden...

  • @alessverak5702
    @alessverak5702 Před 2 měsíci

    Rád bych se zeptal jakým nejmenším proudem nabíjet baterii EV z FVE, tak aby co nejméně trpěla. (když chci nabíjet čistě z FVE)

  • @Qwerzu
    @Qwerzu Před 3 měsíci

    Myslím si, že doporučení TESLY s LFP akumulátorem (není to baterie, baterie je to co vybiju a vyhodím/pardon dám k recyklaci) ho nabíjet jednou týdně do 100% (neřeším proč) je hodně zjednodušené a vychází s toho, že sama TESLA v návodě jak se chovat k akumulátoru píše, že je dobré ho mít pořád v zásuvce když parkuji - taky hodně zjednodušené. Někdo má potřebu nabíjet 7xtýdně a někdo 1x za 7 dní. Určitě není dobré ho každodenně domlacovat do 100%. Vychází mě z toho, že bych dobíjel do 100% tak jednou za 5 až10 nabíjení a minimálně 1x za 14 dní, samozřejmě když nepotřebuji jezdit delší trasy. Jinak bych jel přibližně do 65-80% dle potřeby jako s akumulátorem s nikl,mangan,kobalt. Ale je to jen můj soukromý a amaterský názor.j

    • @MartinBrada
      @MartinBrada Před 3 měsíci +1

      Souhlas, je to hodně zjednodušené. Asi to vychází z toho, že od běžného uživatele nelze čekat, že nad tím bude extra přemýšlet. Taky bych rozhodně nenabíjel do 100 % každý den, i LFP baterii se tím snižuje životnost.
      Být to na mně, tak bych to rozhraní nechal jako u NMC baterií, které nabádá k pravidelnému nabíjení na nižší procenta a přidal tam algoritmus, který to jednou za čas nabije do 100 % bez ohledu na to, co tam má uživatel nastaveno.

  • @zdenekhanak1657
    @zdenekhanak1657 Před 4 měsíci +1

    Baterky... Věcné to téma...
    Když tedy teď v zimě nabíjím Teslu Y s lionkou každý den třeba z 52% do 65%, dělám dobře nebo ne?

    • @MartinBrada
      @MartinBrada Před 4 měsíci +2

      Ano, naprosto optimální. Pokud člověk má jen krátké denní trasy, tak je nejlepší to takhle denně dobíjet v tom úzkém rozsahu, než to jednou za týden nabít z nuly na sto.

    • @nejrychlejsitesla
      @nejrychlejsitesla  Před 4 měsíci

      Ano

    • @zdenekhanak1657
      @zdenekhanak1657 Před 3 měsíci

      ​@@MartinBradatzn. takto krátce nabíjet nejen v zimě, ale celoročně?

    • @MartinBrada
      @MartinBrada Před 3 měsíci +1

      @@zdenekhanak1657 Ano, roční období na to nemá vliv. Je to obecná zákonitost.

    • @zdenekhanak1657
      @zdenekhanak1657 Před 3 měsíci

      @@MartinBrada děkuji. Ještě se zeptám...
      A co do budoucna tzv. měknutí baterie? Tzn., že baterie bude mít při tomto používání menší sílu - výkon.
      Jak toto používání má vliv na baterku z pohledu počtu cyklů nabíjení!?
      Omlouvám se za své dotazy, ale jsem fakt lajk v této věci. Učím se pouze tady, mezi druhými... Děkuji.

  • @jakubrejzek
    @jakubrejzek Před 4 měsíci +1

    Stále si myslíte, že před obcí se nemusí brzdit, jak jste tvrdil v jednom videu? Že jste rychlý dynamický řidič?