Video není dostupné.
Omlouváme se.

Spotkanie z prawnikiem - Ochrona stosunku pracy kobiety w ciąży

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 6. 12. 2020
  • Przepisy prawa pracy zapewniają szczególną ochronę trwałości stosunku pracy kobiet w ciąży. Ochrona ta polega m.in. na zakazie rozwiązywania umowy o pracę także w sytuacji, gdy pracownica zaszła w ciążę w okresie wypowiedzenia.
    Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy. Jedyną możliwość zwolnienia kobiety w ciąży jest zaistnienie przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy. Zakaz wypowiadania umowy o pracę pracownicy w ciąży nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym, nie przekraczającym jednego miesiąca.
    Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Nie stosuje się tego przywileju do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.
    Jeśli potrzebujesz porady prawnej z zakresu prawa pracy oraz prawa rodzinnego lub chciałbyś skorzystać z nieodpłatnej mediacji - zapraszamy do kontaktu z prawnikami, doradcami obywatelskimi oraz mediatorami współpracującymi z naszym Stowarzyszeniem. Zadzwoń i umów się na darmową poradę prawną oraz mediację w jednym z punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego: dogma.org.pl/wp-content/upload...

Komentáře • 2

  • @kornelia8257
    @kornelia8257 Před rokem

    Mam pytanie. Co jeśli dowiedziałam się o ciąży gdy podpisali ze mną umowę na czas określony po tym gdy byłam na umowie na czas próbny 3 miesiące? Mogą mnie zwolnić jeśli byłam w 3 tygodniu w ciąży jeszcze będąc na umowie próbnej a przechodząc na umowę określoną dopiero się dowiedziałam o ciąży?

    • @kalunia5555
      @kalunia5555 Před 2 měsíci

      Raczej nie, w 3 tygodniu może człowiek nie wiedzieć o tym. Nawet, jeśli tak by chciał zrobić to na dzień dzisiejszy obowiazują już inne prawa, korzystniejsze. Zawsze można odwołać się od wypowiedzenia, pójść do Sądu pracy w związku z niezgodnym z prawem wypowiedzeniem umowy na czas określony. Można upoważnić Sąd do dokumentacji medycznej, która (w okresie pierwszych 3 tygodni ciąży) nie zawiera informacji o badaniach ginekologicznych, także nie ma potwierdzenia wiedzy o wcześniej ciąży.
      A zupełnie wcześniej pracodawca musi to wypowiedzenie skonsultować z organizacją związkową, jeśli działa w Pani zakładzie. Mimo wszystko, Sąd pracy przywróciłby Panią do pracy i objął ochroną do porodu, również myślę, że wypowiedzenie naruszałoby wszelkie prawa, również UE, które stanowią o dyskryminacji i stoją za kobietami ciężarnymi. Pracodawca musiałby udowodnić przed Sądem, ze CHYBA SPECJALNIE ZASZLA PANI W CIĄŻĘ 😅😅😂 ogólnie to na pracodawcy ciążyłaby odpowiedzialność dowodowa, Pani tylko składa pozew do Sądu pracy w związku z nieuzasadnionym lub niezgodnym z prawem wypowiedzeniem umowy na czas określony.. tyle, pracodawca potem musi się gimnastykować. Również, jeśli, a na pewno by tak było, sad uzna wypowiedzenie za bezzasadne przysługuje odszkodowanie z art. 47 k.p. i nawet może z art. 415 k.c.
      Także no, jeśli nie było badań ginekolicznych potwierdzających Pani wiedzę o ciąży przed podpisaniem umowy na czas określony, to ma Pani wygrane.
      Ale to moje subiektywne zdanie. Jednak myślę, że nie mylę się. Pozdrawiam.
      Minął rok, od Pani postu.. sama ciekawa jestem jak sie Pani udało to ogarnąć