Rozhovory o vesmíru - Kosmická pavučina

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 27. 02. 2021
  • Ve čtvrtém díle mluvíme o misi Perseverance a dalších novinkách v průzkumu rudé planety, o černé díře Cygnus X-1, která se ukázala být výrazně hmotnější, než se původně předpokládalo a hlavním tématem je kosmická pavučina aneb inventura škál ve Vesmíru.
  • Věda a technologie

Komentáře • 25

  • @Diossvk
    @Diossvk Před 3 lety +5

    Priznajme si to, veľkosť vesmíru presahuje kapacitu nášho mozgu pochopiť tieto rozmery :D Krásne je to, že vesmír umožnil vznik nás, aby sme pochopili jeho krásu a štruktúru.

  • @rostislavbojko6280
    @rostislavbojko6280 Před 3 lety +9

    Znamenitě pánová, znamenitě!
    Ano, tenhle díl si pustím ještě jednou, protože mi pořád nedochází, proč je drtivá většina viditelné/známé hmoty propojena "pavučinou temné hmoty".
    Vaše Rozhovory děláte dobře. Držte se zavedeného schématu. Funguje!

  • @lenkatomas1624
    @lenkatomas1624 Před 3 lety +3

    Ďakujem za úžasné rozprávanie. Nie som odborník, ale vesmír je fascinujúci a vďaka vám žasnem ešte viac :) želám veľa trpezlivosti a dobrých nápadov. L.

  • @milanb2238
    @milanb2238 Před 2 lety

    Výborné!!!

  • @karolinarysava7893
    @karolinarysava7893 Před 2 lety

    Máte úžasné rozhovory o vesmíru je to fascinující rozhodne pokracujte baví mě to víc než když sleduji nějaké dokumenty o vesmíru je to zajímavější 🙂👍

  • @andrejstefanek3146
    @andrejstefanek3146 Před 3 lety

    Ďakujem za pekné nazorné modely vzdialeností. Vizualizácie a videá sú síce krásne a ohromujúce, no akosi sa človek v nich po chvíli stratí.. Keď zapojí vlastnú predstavivosť, je to lepšie :)
    Mám jeden dotaz: V mierke galaxii(MW =1cm) hovoríte o veľkosti vesmíru niečo pod 9km. Ide o "viditeľný" vesmír-ktorý sme ešte schopný vidieť, kým rozpínanie vesmíru neprekoná rýchlosť svetla? Alebo "celkový" - na základe nejakého matematického modelu rozpínania vesmíru od bb? Ak ide iba o viditeľný, existuje nejaký model ktorý odhaduje celkovú veľkosť? Alebo tam sme sa ešte nedostali? Som iba nadšenec, čo rád zaspáva pri prednáškach o vesmíre, tak možno si pletiem hrušky z jablkami :) Dík za prípadné objasnenie a len tak ďalej :)

  • @miroslavkristek9356
    @miroslavkristek9356 Před 3 lety +1

    Dobrý den a díky za zajímavé povídání . Taky já se o vesmír zajímám spíše povrchně. Zajímá mne , jestli černá díra , do které nepadá žádná hmota , produkuje magnetické pole . Děkuji .

    • @UTFAMUNI
      @UTFAMUNI  Před 3 lety +1

      Dobrý den, díky moc za pozitivní zpětnou vazbu a za zajímavý dotaz! Běžná neakreující černá díra magnetické pole nemá. Pokud by ale černá díra rotovala a měla nenulový elektrický náboj, tak by díky přítomnosti náboje pohybujícího se se zrychlením dle Maxwellových rovnic vznikalo i magnetické pole.

  • @lukasnestak7683
    @lukasnestak7683 Před 3 lety

    Má tendenciu dospať vesmír do takého kritického bodu, že bude rozpínanie vesmíru tak rýchle, že roztrhá samotné čierne diery? Prípadne by mohla temná energia následne začať trhať aj samotné elementárne častice? Teoreticky by to mohlo znamenať úplný zánik hmoty vo vesmíru?
    Uvažuje sa o nejakom zlomovom bode, keby nastane exponenciálne zrýchľovať rozpínanie vesmíru?
    Pravdepodobne sa na to nedá odpovedať, ja len či je nejaká podobná teória. :)

  • @maarlen761
    @maarlen761 Před 3 lety +1

    Pekne počuvanie chalani,dakujem.Galakticke siete mi napadne pripominaju neuronove siete v nasich hlavach.Myslite si ze vesmir je inteligentny?😉

    • @samuelkovacik6062
      @samuelkovacik6062 Před 3 lety +1

      Ja by som povedal, že nie. Rozdiel je v tom, že mozog existuje roky a nervový vzruch ho prejde za zlomok sekundy. Na druhú stranu vesmírna pavučina sa rozpína tak rýchlo, že cez ňu signál nedokáže prechádzať opakovane.

  • @jirkacilc
    @jirkacilc Před 3 lety +2

    Dobrý den
    Děkuji za pekné povídání a dovolil by jsem si položit dotaz, kdy musím podotknout že nejsem fyzik ani kosmolog a tak se tedy ptám na toto. Pokaždé když povídáte o rozpínání vesmíru tak to většinou prezentujete na nafukujícím se balonku který má na svém povrchu nakresleny body a ty se od sebe vzdalují s tím jak se balonek nafukuje, tedy zvětšuje svůj povrch no a jestli jsem to pochopil dobře tak vzájemnou polohu těchto bodů ještě ovlivnujě gravitace a samotný vzájemný pohyb těchto bodů a další (temná hmota, temná energie?). Ještě jsem to viděl prezentovat na molitanové houbičce, která je na začátku zmačknutá a postupně se rozpíná do té chvíle než dosáhne svého pravého tvaru. Co mi na tom všem není jané je že tyto dva příklady ukazují buď že se vesmíru roztahují pouze jeho vnější hranice pokud existují a pak nedává smysl vzájemné vzdalování galaxii a nebo že se prostor vesmíru rozpíná v každém jeho bodě, ale toto rozpínání se nevstahuje na samotnou hmotu což zase nedává smysl jelikož z bežného života je jasné že samotná hmota má svůj prostorový rozměr tudíž je s prostorem provázána takže by se měla rozpínat společně se samotným vesmírem.
    Děkuji za odpověď.
    Znovu podotýkám jsem jenom někdo kdo rád poslouchá vaše povídání ve chvílích volna.

    • @UTFAMUNI
      @UTFAMUNI  Před 3 lety

      Dobrý den, děkujeme moc za zpětnou vazbu a ještě víc za otázku, nad kterou přemýšlel snad každý zájemce o kosmologii! Blíže pravdě je váš druhý model, tedy že prostor se rozpíná v každém bodě. Co se ale nerozpíná je hmota např. hrnek, Země, sluneční soustava, galaxie ale ani kupy galaxií, tedy veškeré objekty, které drží pohromadě elektromagnetická nebo gravitační interakce. Fyzika, která vysvětluje proč tomu tak je už není tak triviální a můžeme se o zjednodušené vysvětlení pokusit v některém z následujících dílů. Pro teď by ale mohlo být zajímavé alespoň video Dereka Mullera czcams.com/video/9DrBQg_n2Uo/video.html , kde přesně tuto otázku řeší. Pokud by jste si troufl, tak je v jeho popisku i článek, kde autor tuto problematiku vysvětluje, ale je to už trochu náročnější čtení.

    • @jirkacilc
      @jirkacilc Před 3 lety

      Já také děkuji za odpověď a pokud by to šlo, tak malé zabřednutí do těchto jevů řekněme na úrovni praktického příkladu by byl určitě přínos. No a anglicky sice mluvit dovedu, ale ne na úrovni, takové že by jsem přeložil článek věnovaný kosmologii. Nicméně z videa které jste linknuly jsem vyrozuměl že rozpínání vesmíru je pozorováno pomocí Dopplerova jevu. No a jestli jsem to dobře pochopil tak vše co je ve sféře vlivu elektromagnetické interakce a nebo gravitačního pole ( dalo by se uvažovat i o magnetickém poli? ) tak to tomuto rozpínání nepodléhá. Člověk by skoro myslel jako kdyby hmota měla svůj vlastní prostor uvnitř prostoru vesmíru. Takový "prostor vložený do prostoru" :)

    • @igott-interpretaciagravita4262
      @igott-interpretaciagravita4262 Před 3 lety

      @@UTFAMUNI nerozumiem preco sa potom rozpina foton, teda ide do cervena, ked ako pisete elmag sila tomuto rozpinaniu odolava..

    • @mirekbautsch9450
      @mirekbautsch9450 Před 3 lety

      @@igott-interpretaciagravita4262 Foton se nemůže rozpínat. Je to označení jednoho kvanta elektromagnetického záření. A pokud se zdroj elmag. záření od nás (pozorovatele) vzdaluje, vzniká rudý posuv. Projevuje se to ve spektru viditelného světla vzdálených galaxií tak, že spektrální čáry se posunují k červenému konci. Kdyby galaxie letěla k nám, vznikl by modrý posuv.
      Více a lépe=> cs.wikipedia.org/wiki/Rud%C3%BD_posuv
      M.

    • @igott-interpretaciagravita4262
      @igott-interpretaciagravita4262 Před 3 lety

      @@mirekbautsch9450 myslim si ze tomuto naozaj nerozumiete, viete opysat poucku ale nerozumiete co je v tej poucke vlastne,,
      ak by sa svetlo nerozpinalo, jednotlive fotony, tak by sme miesto CMB - reliktneho ziarenia, mali z z kazdeho smeru riadne zhave fotony.