HOVORY O DUŠI: „Jedním z cílů terapie panické poruchy je odhalení skrytých obav,“ říká Václavík

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 23. 11. 2023
  • OBSAH:
    O dobré psychoterapii
    2:11 - 31:16
    Panická porucha
    31:17 - 1:15:13
    Hostem podcastu je klinický psycholog a psychoterapeut Michael Václavík, který vystudoval jednooborovou psychologii na Univerzitě Palackého v Olomouci a Psychoterapeutickou fakultu v Praze. Absolvoval pětiletý výcvik v psychodynamické psychoterapii SUR a výcvik v katatymně imaginativní psychoterapii. Zabýval se též studiem grafologie a psychodiagnostiky skrze Rorschachovu metodu, z níž složil certifikovanou zkoušku v Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví. Dalších pět let se věnoval výcviku v psychodynamické psychoterapii v Brněnském institutu psychoterapie. Je také jedním ze čtyř mezinárodně uznaných psychoterapeutů u nás v psychoterapii zaměřené na přenos. Několik let pracoval jako psycholog a psychoterapeut Psychiatrického oddělení Fakultní nemocnice v Ostravě a vyučoval psychologii na Ostravské univerzitě. Aktuálně provozuje nestátní zdravotnické zařízení Psychoterapeutická praxe, v němž také osobně pracuje, a to v Pržně u Frýdlantu nad Ostravicí. Působí též coby interní lektor, supervizor a člen tréninkového výboru Brněnského institutu psychoterapie. Je autorem řady odborných článků i textů pro laiky, publikovaných na webu uTerapeuta.cz, které se staly základem jeho nové knihy Skryté příčiny duševních strastí s podtitulem Psychoterapie do kapsy, kterou nedávno vydalo Nakladatelství Portál.
    V podcastu je nejprve řeč o tom, čím je dobrá psychoterapie a kým dobrý psychoterapeut. S Michaelem Václavíkem se následně vydáváme ke kořenům panické poruchy. Podle biologického pohledu na paniku jsou podstatným rysem poruchy náhle vznikající a nepředvídatelné periodické ataky masivní úzkosti (paniky), které nejsou omezeny na žádnou specifickou situaci nebo souhrn okolností. Podobně jako u jiných úzkostných poruch jsou symptomy u různých pacientů rozmanité, ale společný je u všech náhlý začátek záchvatu, „bušení srdce“, bolesti na hrudi, pocity dušnosti, závratě a pocity derealizace. Téměř vždy se objevuje strach z umírání, ze ztráty sebekontroly nebo z náhlého „zešílení“. Jednotlivé ataky trvají obvykle několik minut a často na ně navazuje strach z další ataky. Jak píše Michael Václavík ve své nové knize o skrytých příčinách duševních strastí, i kdyby existoval zázračný způsob, jak mávnutím kouzelné hůlky odčarovat život znepříjemňující symptomy paniky, není to v první řadě to, co si psychoterapeuti kladou za cíl. Tím je podle Václavíka hlavně zprostředkování pochopení vnitřního fungování, odhalení skrytých obav. Skrze vnitřní osvobození se od strachu z vlastního „sklepa“, svých podvědomých motivů, pak můžeme dojít k novým životním postojům.
    Odkazy:
    Stránky Michaela Václavíka
    www.michaelvaclavik.cz
    Brněnský institut psychoterapie (BIP)
    i-bip.com
    uTerapeuta.cz
    uterapeuta.cz
    Publikace:
    Skryté příčiny duševních strastí - Psychoterapie do kapsy, Václavík M., Portál, 2023
    obchod.portal.cz/psychologie/...
    Partneři podcastu:
    VIATRIS
    NAKLADATELSTVÍ PORTÁL (nakladatelstvi.portal.cz/nakl...)
    INSTITUT ORIGANUM (www.institutoriganum.cz)
    KSM PORT (www.umeleckaagentura.sk)
    #zivotzazdi @ZIVOTZAZDI

Komentáře • 54

  • @VeronikaPagacova
    @VeronikaPagacova Před 9 dny +1

    ❤ děkujeme, úžasné, člověk se usebere..

  • @kristynakoudelova
    @kristynakoudelova Před 17 dny

    Veľmi pekne ďakujeme, výborne!

  • @erikaannauchytilova3239
    @erikaannauchytilova3239 Před měsícem +4

    Dlouho jsem neslyšela takový soulad. Naprosto skvělé, mohla bych se sáhodlouze rozepsat, ale je vidět, že jste oba profíci. Díky. Krásný víkend.

  • @vlastaneuwirtova9833
    @vlastaneuwirtova9833 Před 3 měsíci +6

    Děkuji za tohoto hosta. Působí velmi důvěryhodně a profesionálně.
    Dovolím si napsat svůj osobní názor na stavy paniky a úzkosti. Někdy může být tento stav vyvolán životem s útočným, Narcistním, toxickým, zneužívajícím člověkem. Velmi často si toho empatičtí lidé v pozici oběti nejsou vůbec vědomi, protože jak jsou naučeni, hledají chybu jen u sebe. Tyto ataky paniky odezní, pokud osoba atakující a kritizující a třeba i jinak zneužívající a verbálně agresivní člověk přestane být s citlivou osobou v kontaktu. Žádný kontak s Narcisem a uleví se. To je moje vlastní životní zkušenost.
    ( Pocházím ze stejného města a moje dívčí jmého bylo Václavíková...nejsme vzdálená rodina? :--)

    • @LiborTinka
      @LiborTinka Před 2 měsíci +1

      Mohu potvrdit. Zahraniční psychologové už o tom mluví (jsou např. kanály zabývající se přímo CPTSD, tzn. komplexní PTSD - vzniká dlouhodobým stresem v dětství, když je rodič třeba závislý, narcistní apod. - to je alespoň co jsem pochopil z encyklopedie a poslechu).
      Já bohužel takové rodiče schytal, včetně rozchodů a život s nevlastními rodiči, kde jeden byl alkoholik a tělesně trestal, další měl problémy s agresí a další měl střídání nálad a člověk se stále bál s jakou náladou se maceha/otčím probudí (protože podle toho pak vypadal celý den). A opravdu můžu potvrdit že se nedá nic moc dělat než rozvázat kontakt. Na terapie jsem chodil, ale kromě zvědomění toho jsem se nějak víc neposunul. Bohužel já i moje přítelkyně jsme měli podobnou "výchovu" a vidíme na sobě, jak jsme úzkostní, bojíme se i jen vzít telefon nebo někam zavolat, říct si o slovo atd. atd. Je to fakt stigma, ale člověk ví že nesmí být ta oběť a stěžovat si na to. Zda to půjde někdy vyléčit nevím, ale moc šancí tomu nedávám. Plánujeme úplně odcestovat z Evropy a bydlet na venkově ve střední Americe se dvěma kočkama :)

  • @marystastna1971
    @marystastna1971 Před 4 měsíci +8

    Léčivé🙏🍀Děkuji Vám oběma za Vaši otevřenost ❤️

  • @denizatkovicova5622
    @denizatkovicova5622 Před 4 měsíci +5

    krásne a múdre rozprávanie a veľmi príjemné mikrofonické hlasy.ďakujem.

  • @sarka8614
    @sarka8614 Před 5 měsíci +17

    Jo, pan doktor je skvělej. Nemám ráda slovo úzkost, protože když jsem "v tom", není to žádná úzkost, je to strach, je to hrůza a děs 😸 konečně to dostalo své pravé jméno ve veřejném prostoru.

    • @pandyplysove4690
      @pandyplysove4690 Před 4 měsíci

      Máte PRAVDU❣️Strach,panika,sociální fobie,bezmoc,beznaděj... Podle mě je,,úzkost"jenom novodobé označení toho všeho v této moderní době=ve společnosti mladých lékařů-mají totiž svoje moderní názvy,polovina z nich je v angličtině,takže dnešní lidi,kterým je kolem 40-ti let,nemůžou proto v těch názvech mět přehled.Např.diagnóza ADHD je novodobý název(taky převzaté z angličtiny)pro diagnózu,která se ještě před 30-ti lety jmenovala,,poruchy chování spojené s hyperaktivitou"

  • @Janucka
    @Janucka Před 5 měsíci +8

    Moc děkuji za toto téma, zas si trochu více rozumím🙏😊

  • @user-io3zv9tv5p
    @user-io3zv9tv5p Před 3 měsíci +3

    Děkuji za velmi erudovaný rozhovor, zároveň srozumitelný pro kohokoli. Je dobré poslechnout až do úplného konce!! Hodně užitečné postřehy a rady. Konečně se mluví i o duši a duševních poruchách a chorobách bez stigmatizace. Mnoha lidem to určitě zachrání vztahy, práci a často i život. Ještě jednou děkuji a smekám před otevřeností obou pánů!

  • @vaclavkaucky1281
    @vaclavkaucky1281 Před 5 měsíci +7

    Skvělé video i host. Díky

  • @user-it5xs6sv3n
    @user-it5xs6sv3n Před 5 měsíci +10

    Požehnaný rozhovor,děkuji.

  • @jolananecova2877
    @jolananecova2877 Před 5 měsíci +4

    Opět vynikající rozhovor, výborně připravený. Děkuji., ach ty naše noci😢.

  • @tatianapetrovska5825
    @tatianapetrovska5825 Před 5 měsíci +7

    Ďakujem

  • @janakupcikova9819
    @janakupcikova9819 Před 5 měsíci +10

    Tento rozhovor jsem nasla nahodou a hodne me uklidnil. Dnes me ceka prvni online sezeni, hodne jsem se bala, ale ted vim, ze se vlastne nic spatneho nestane.

  • @liskapodsita8968
    @liskapodsita8968 Před 5 měsíci +13

    Hezky vecer, to byl tak lidsky, moudry, citlivy rozhovor. Pomohli jste mi rozehnat mlhu z temat z vlastni terapie v hlave a mit znovu krasny rozhled. Hosta knihu jsem si objednala. Dekuji za vse co delate, pane Janicku! 💚

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  Před 5 měsíci +5

      Děkujeme Vám za milá slova. Rozhovor byl lidský, poněvadž takový je i pan doktor. 💚

    • @liskapodsita8968
      @liskapodsita8968 Před 5 měsíci +4

      @@ZIVOTZAZDI ano, pan doktor, a take Vy pane Janicku💚

  • @julietha231
    @julietha231 Před 4 měsíci +3

    Pěkné, díky za video... jen zrovna ten strach ze ztráty kontroly a strach, že někomu ublížím se dneska už moc neposuzuje jako potlačené přání ve stylu Freuda, je to řazeno pod OCD, přesněji harm OCD a snad už i samotné OCD je vyjmuto z kategorie uzkostnych poruch a posuzuje se samostatně, to jsou takové drobné detaily, jinak mi přijde, že furt platí, že víme, že nic nevíme, ale snahy jsou stále veliké a to je super 🙂 nepohodu v podobě úzkostí a vtiravych myšlenek řeším už 20 let...

  • @henrietafridrichova6986
    @henrietafridrichova6986 Před 4 měsíci +9

    Aj som si poplakala. Trošku som si myslela, že tam bude viac o tom, odkiaľ sa to vzalo, či je to z detstva a tak. Môj prvý atak bol v 13tich.Dnes mam 52 a stále trpím.

  • @kvetakapustova3529
    @kvetakapustova3529 Před 4 měsíci +6

    To,co jsem slyšela je dar a vyslysene modlitby. Věřím, že to pomůže mému bratrovi i dalším lidem. Takových lékařů je nedostatek. Děkuji moc za rozhovor.

  • @mariabernatova4470
    @mariabernatova4470 Před 5 měsíci +7

    Pán doktor je úžasnýyyyyyyy!cítim sa lepšie a to som iba jeho rozhovor počúvala👍kniha bude isto prospešná🙏nech sa vám darí a pokračujte,robíte to fantasticky❤

  • @user-su8pl1dl4h
    @user-su8pl1dl4h Před 2 měsíci +1

    Super rozhovor ❤

  • @user-py1fd3hj5g
    @user-py1fd3hj5g Před 3 měsíci +2

    Mnohokrát děkuji,naprosto úžasné,asi poprvé za svůj život a je mi 53 let,jsem zřejmě pochopila svůj problém a to ho řeším 40 let ....mám teď naději díky panu doktorovi na jiný,, nový "zivot❤😊.Děkuji,děkuji. Yveta

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  Před 3 měsíci +1

      Děkujeme Vám za pozitivní zpětnou vazbu, které si velmi vážíme.

    • @user-py1fd3hj5g
      @user-py1fd3hj5g Před 3 měsíci

      @@ZIVOTZAZDI Já velmi děkuji vám🤗

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  Před 3 měsíci

      Pokud byste potřebovala upřesnění, týkající se úzkostí, můžete nám napsat i na e-mailovou adresu info@arsanima.cz.

  • @adelaaaa259
    @adelaaaa259 Před 5 měsíci +6

    Výborny rozhovor, děkuji

  • @marcelakoutna5884
    @marcelakoutna5884 Před 5 měsíci +7

    Uzasne rozhovor. Dekuji

  • @martinchumchal6921
    @martinchumchal6921 Před 5 měsíci +6

    Po dlouhé době hodně dobře a moudré... Výjimečně tady myslim.... Hodně citlivé moudré

  • @StanislavVasina
    @StanislavVasina Před 5 měsíci +4

    děkuji, skvělý rozhovor

  • @emiliebartekova1916
    @emiliebartekova1916 Před 4 měsíci +3

    SUPER DOKTOR A SUPER OTÁZKY : Jak to myslíte s tou krví? poteče krev jako na bitvě, já sotva dolezu, ruka se mi třepe...
    Miluji tento pořad ❤❤❤. Díky panu bohu za narození v ex Cecoslovacchia, trpím v Itálii jak pes. Vůbec tu nemají o poctivé psychiatrii ponětí co to znamená. Miluji vás ❣️

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  Před 4 měsíci

      Děkujeme a zdravíme Vás do dálavy! 💚

  • @janasankovahabadova2096
    @janasankovahabadova2096 Před 4 měsíci +2

    ... mám v životě velké štěstí na super lidičky 😇 takže už jsem spousty let v plném ID a stala jsem se vlastně sama sobě vlastním terapeutem,i když cesta byla dlouhá a občas náročná 🙃 a vlastně se stále učím s těmi, jak já říkám,, křehkými nervy,, žít 😇... krásné dny všem 🤗 ... ať krásnější je den 🥰

  • @luciesvobodova4693
    @luciesvobodova4693 Před 5 měsíci +3

    Konečně.❤

  • @danahiclovad.hiclova9005
    @danahiclovad.hiclova9005 Před 4 měsíci +1

    Tady je vidět, z tohoto povídání, že člověk v prvé řadě musí porozumět svým dispozicím - vrozeným vzorcům chování, ze kterých a u každého jinak (každý má jiné vrozené vzorce chování) jeho potíže vycházejí. Pak teprve může porozumět, že každý dostáváme "do vínku" to své a má to hlubší kořeny, které pak člověk odhalí. Ale bez pohledu do těchto vzorců - vrozených vzorců je to těžké odhalit.

  • @sarka8614
    @sarka8614 Před 5 měsíci +7

    To vypadá, že dobrý terapeut se dozví hodně o sobě během terapie 😸

  • @agneslilithtarot
    @agneslilithtarot Před 4 měsíci +3

    Kniha je skvělá, mohu doporučit

  • @baja2151
    @baja2151 Před 5 měsíci +4

    ❤😊🎉

  • @standa4210
    @standa4210 Před 4 měsíci +3

    Myslím podle mé zkušenosti je rozpoznat kdo je toxický v rodině trpícího a pracovat na přerušení jakémkoliv vztahu s Toxickým člověkem a už nikdy s ním nepřijít do kontaktu.

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  Před 4 měsíci +1

      A kdo je podle Vás toxickým člověkem?

    • @pandyplysove4690
      @pandyplysove4690 Před 4 měsíci +1

      Přesně tak!!!Přijít na tu překážku a odstranit ji co nejdřív,potom ten klid bude za to stát!

    • @pandyplysove4690
      @pandyplysove4690 Před 4 měsíci

      ​@@ZIVOTZAZDITěch je až až... Toxické může být prostředí,ve kterém člověk vyrůstá,toxické řeči manipulátorů,šikanovatelů.... Toxické vztahy mezi sebou(ne jenom mezi partnery),na které se přijde až... nastane ten čas... Dnes se o těchto psychomasakrech prostřednictvim(ne jenom tohoto/těchto)pořadu aspoň mluví a lidem s postkkomunistickým myšlením a předsudky a aspoň vysvětluje,že psychiatrie a psychologie není blázincem,ale naopak,místem pro trpící lidi,kteří potřebují pomoc,radu,pochopení... Ještě před 30-ti lety,ale bohužel i dnes jsme,,my všichni psychopacienti"společností diskriminovaní,omezovaní,vyloučení a označeni těmito toxickými lidmi za,,blázny".Já jsem bohužel taky ten,,blázen"bez inteligence,který nic neví,neumí,nerozumí,nemá nic ze své hlavy...A právě za tyto psychické poruchy a následky může a často i je,to toxické prostředí,které by správně mělo být bezpečným místem.To už je individuální,protože nikdo nemůže předem rozhodovat o místě narození, vybrat si rodiče, sourozence,dokonalost a všeznalost,jméno....A taky můžu potvrdit,že pravé přátele s pochopením ten,,blázen"najde právě na té psychiatrii,,mezi svými lidmi",kteří jsou stejní,na jedné lodi,jako jedna rodina,,bláznů",kteří si mezi sebou vzájemně pomáhají,podporují,a to třeba tím,že se jeden druhému vypovídají a pak se cítí líp.Těm lidem,,venku za zdí" je nemožné něco vysvětlovat,považovat za přátele,natož se jim zpovidat... 😊😢😀🙄😍😁😉👍👎 🙏

  • @jamest7634
    @jamest7634 Před 3 měsíci

    Zdravím vespolek.
    Tak teď mi vysvětlete jedno: Jak si má, po shlédnutí tohoto videa, člověk najít dobrého terapeuta? Je pravda, že jsem doposud shlédl pouze relativně málo rozhovorů a všichni hosté mi přišli sympatičtí, fajn, ale pan Václavík... to je naprosto jiný level, jiná dimenze! Když nad tím tak přemýšlím, kdyby se mne do dneška někdo zeptal, jak bych si asi představoval ideálního psychoterapeuta, nejspíš bych nedokázal odpovědět. Proto úpěnlivě prosím: Neznáte někdo psychoterapeuta(tku)/loga(žku) na Liberecku, podobného ražení, jako je pan Michael Václavík z tohoto rozhovoru? Vím, laťka je nasazena vysoko:).
    Jinak samozřejmě moc děkuji za tento rozhovor a i všechny ostatní, velice to poháhá.

  • @Korag4
    @Korag4 Před 5 měsíci +5

    Chystate sa spraviť aj diel o anhedonii? Je toho na cz/sk scene strasne malo, pritom je to najhorsi priznak depresie, niekedy rezidualny na liecbu, serotonergne AD na to neucinkuju, zajimal by ma nazor psychiatrov na to ako to vobec liecit.

    • @pandyplysove4690
      @pandyplysove4690 Před 4 měsíci

      Úplně s Vama souhlasím=toxičtí lidé a toxická společnost a to i vlastní biologická rodina má obrovský negativní vliv a dopad na lidskou psychiku.Všechno má kořeny v dětství.

  • @machine-code
    @machine-code Před 3 měsíci

    Pan Václavík možná nechápe složitost situace, kdy člověk trpí jak panickými atakami, tak například hypertenzí. Kombinace těchto dvou zdravotních problémů může vést k velmi závažným situacím. Když se u někoho objeví panická ataka, často se projevuje příznaky jako jsou rychlý srdeční tep, pocit tísně a úzkosti, bolestí na hrudi, opocením atd... což může být velmi podobné jako symptomy akutního infarktu myokardu. Pro člověka s hypertenzí, který je již vystaven vyššímu riziku srdečních onemocnění, může být rozlišení mezi panickou atakou a skutečným infarktem obtížné.
    V takovém případě, když se u mě objeví prudký nárůst úzkosti nebo neobvyklé fyzické příznaky, mohu mít tendenci bagatelizovat situaci jako další panickou ataku. Tím však riskuji, že přehlédnu vážný zdravotní stav, jako je infarkt. Při hypertenzi je srdeční sval neustále vystaven vyššímu tlaku, což zvyšuje riziko srdečních komplikací. Takže v okamžiku, kdy se panická ataka objeví, může to ve skutečnosti být maskování mnohem vážnějšího stavu.
    To vede k situaci, kterou bych popsal jako "loterii" - nikdy si nemohu být jistý, zda příznaky, které zažívám, jsou "jen" panickou atakou, nebo skutečně signalizují infarkt. Tento druh nejistoty je velmi stresující a může vést k tomu, že budu podceňovat závažnost svých příznaků, což může mít tragické následky...

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  Před 3 měsíci

      Zmiňujete ještě zcela samostatné téma, o němž by možná bylo dobré natočit samostatný podcast. Máte bezpochyby pravdu v tom, že existence samotné hypertenze, nebo například některé ze srdečních arytmií, komplikuje samotné zvládání a odlišování panické ataky od zdraví a život ohrožujících stavů. Ostatně panická ataka zvyšuje jak srdeční akci, tak krevní tlak. Úplná "loterie" to však být nemusí, neboť záleží na dalších onemocněních, věku, životním stylu a samozřejmě na tom, zda je hypertenze léčena. Doporučujeme se podívat na díl z cyklu Život za zdí o panické atace (czcams.com/video/SWSUOyMQ0VA/video.htmlsi=It-oKgSmvQIRfSZb) a děkujeme Vám za komentář.

  • @michalshejbal7090
    @michalshejbal7090 Před 2 měsíci

    Pane doktore, hovoříte o tom, že kluk, když dospívá, musí s otcem prohrát jakýsi souboj o matku. Vy máte pocit, že pro dospívajícího muže je matka nějaké terno? Mohu vás ujistit, že s děvčetem adekvátního věku se dají dělat a prožívat mnohem zajímavější věci, než s matkou. Takže odchod od rodičů bych určitě nenazval prohrou. Záleží jenom na tom, jaký má kdo pohled na život. Já se s rodiči občas rád vídám (nyní už jenom s matkou, otec umřel), ale všeho s mírou. Jinak si rád žiji svůj život, který vnímám jako výhru (určitě ne jako prohru) - plný výher i proher, ale v konečném součtu většinou vítězím. Michal

    • @kulcibadaviva1858
      @kulcibadaviva1858 Před měsícem

      Myslím, že v rozhovoru byla řeč o oidipovskem období, tj. předškolní věk.

    • @miladabravenec14
      @miladabravenec14 Před měsícem

      Závidím vám , že ji ještě máte . Važte si toho . Přijde den , kdy už vám nikdy nezvedne telefon .