11. DÍL: VLIV STRAVY, JEJICH DOPLŇKŮ A NIKOTINU NA VZNIK A ROZVOJ DEPRESÍ A ÚZKOSTÍ

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 3. 09. 2017
  • V tomto dílu Života za zdí se dozvíte, jaký má vliv na rozvoj a léčbu úzkostných poruch a depresí strava, potravinové doplňky a především kouření. Řeč bude také o hlukovém znečištění a dalších fenoménech, které ovlivňují náš psychický stav.
    Účinkují:
    MUDr. JIŘÍ ZIKA
    lékař - specialista v oboru urgentní medicína
    Oddělení Urgentního příjmu
    Fakultní nemocnice Motol
    www.fnmotol.cz/kliniky-a-oddel...
    MUDr. MARTIN HOLLÝ
    psychiatr
    Psychiatrická nemocnice Bohnice
    www.bohnice.cz
    Prof. MUDr. JÁN PAVLOV PRAŠKO, CSc.
    psychiatr a psychoterapeut
    Klinika psychiatrie FN Olomouc
    www.fnol.cz/klinika-psychiatr...

Komentáře • 21

  • @julcabastova6242
    @julcabastova6242 Před 11 měsíci +1

    Dekuji❤

  • @lenny9676
    @lenny9676 Před 5 lety +12

    Po shlédnutí mnoha těchto dílů jsem se hodil do klidu, že když máme takové kapacity ve zdravotnictví, není nač žbrblat a že schopní a empatičtí lékaři se dají najít. Až (nebo než) mě doběhne minulost, budu vědět, že se dá najít pomocná ruka (pokud člověk sám chce).

  • @pampeliskaprvni8639
    @pampeliskaprvni8639 Před 6 lety +20

    Moc hezké, srozumitelné, a velmi s tím souzním. Hlavně názor MUDr. Ziky mě oslovil.

    •  Před 6 lety +1

      +Pampeliška První Děkujeme za komentář. B-)

  • @erba6344
    @erba6344 Před 6 lety +4

    👍♥️

  • @jarmilasvacinova3661
    @jarmilasvacinova3661 Před 4 lety +3

    Měla by se zde zmínit práce Jamie Olivera ,jehož názory jsou v podstatě totožné s tím,co zde bylo řečeno. Řeklo by se obyčejný kuchař,ale on vždy pracoval a pracuje, aby změnil špatné výživové zvyklosti lidí, zejména u lidí, kteří se stravují způsobem hamburger každý den. V Anglii docílil toho,
    že se dětem ve škole přestalo podávat oslazené mléko a to je velký pokrok. V USA se jeho názory prosazovaly hůř.Školské rady měly strach,že je ovlivní známá neznámá osobnost a rodiče budou protestovat.Přesto v některých školách se mu podařilo zlepšení. Američané se stravují hrozně
    a v různých dokumentech můžete vidět, jak moc jsou obézní a to už od začátku dospívání . Ve školních jídelnách nepoužívají čerstvé suroviny, ale polotovary. Brambory- tedy bramborové hranolky považují za zeleninu.Když si Jamie povídal se studenty, jedna dívka se rozplakala a řekla, že celá její rodina trpí cukrovkou a že má strach, že umřou. Studenti také ne úplně vědí, ze kterých potravin se vyrábí jídlo, které jedí, což vypadá úplně neuvěřitelně. Jamie má před sebou ještě hodně práce ,ale sám na to nestačí.

  • @helenajosefikova1120
    @helenajosefikova1120 Před rokem

    Bojuji,sama,se
    Sebou, není
    To,lehke,jidlo,cigarety

  • @nuada931
    @nuada931 Před 2 lety

    Léto uprostřed "mého" maloměsta vyloženě protrpím. Kravál z různých "kulturních " akcí, naprosté nerespektování nočního klidu, kdy člověk musí volit mezi dušením se ve vyžhavené ložnici, která je pod střechou a nepříjemným kraválem.

  • @Dianna114
    @Dianna114 Před 5 lety +6

    "Duševní onemocnění zkracuje život" - platí to i u léčených depresí, nebo jen těch neléčených?
    Jinak k tomu nikotinu - zkušenost nemám, ale třeba můj manžel dřív kouřil (asi v 27 letech) a jednoho dne rychle přestal, v podstatě ze dne na den. Takže není pravda, že by vždy odvykání muselo být utrpení.
    Já si dávám vysoký cíl, i přes onemocnění depresí mám v plánu dožít se aspoň 90 let. :D

    •  Před 5 lety +8

      Pokud je léčba komplexní, pak to platí jen o neléčených duševních onemocněních. Přestat kouřit je pro mnohé z nás velmi těžké, protože "cigareta" snižuje napětí, dává náplň volným chvílím a je určitou formou relaxace (berte to prosím jako pohled ryze subjektivní). Dlouhověkost nic nezaručí, ale tady jde o kvalitu života. Života bez obtíží s obezitou a návaznými kardiovaskulárními onemocněními, života s vyšší nadějí na lepší zvládání stresu a symptomů nemoci.

  • @propiskabarevna2712
    @propiskabarevna2712 Před 5 lety +2

    Pravda to není. Můžete mít trávicí problémy, a vaše tělo nebude schopno natrávit dostatek vitamínů. Já mívám pravidelné nedostatky vitamínů a musím doplňovat.

    •  Před 5 lety +1

      Nevíme, co není pravda, ale tělo si je schopno brát vitamíny ze stravy bez ohledu na užívání antidepresiv. Ty v tom nehrají žádnou roli. Záleží na tom, jak má člověk pestrou stravu. Většinou ji není třeba vůbec rozšiřovat o braní vitamínů.

    • @propiskabarevna2712
      @propiskabarevna2712 Před 5 lety +1

      Já neberu antidepresiva. Ale i když mám velmi pestrou stravu, objevují se u mě často příznaky nedostatku vitamínů. Určitě kvůli mým trávicím problémům. Mám pořád málo hořčíku (mravenčení rukou, nohou, mrtvění končetin), málo vit. B (dělají se mi koutky, afty), málo Fluoridu (zubní kazy)atd atd.

    •  Před 5 lety +1

      Tak to jsme se nepochopili, omlouváme se.

  • @Sync923
    @Sync923 Před 5 lety +2

    3x za týden rybu ? každý den ovoce,zeleninu,maso,luštěniny...akorát si moc nedovedu představit jakým způsobem to všechno člověk do sebe dostane,jak z toho bude "vařit" -kompletovat,nakupovat... To by člověk trávil jenom v obchodě a nebo v kuchyni.Nehledě na další životní povinnosti...
    Doba je taková no.Člověk který má moře času,nemá starosti,povinnosti,tak může hledět do regálu vybírat,číst složení a dát maximum svému stravování.
    Ono se zdá,že jídlo (správné stravování) je přirozená věc ale když se nad tím zamyslím,tak to je životní styl,kterému je potřeba podřídit všechno ať to má smysl.
    Můžeme ovlivnit drobnosti,třeba tak,že nebudeme konzumovat smažená jídla,mastná,slaná,přidaný cukr obecně,nebudeme kupovat polotovary atd. ale bude to stačit ? když tam nebude správný poměr ovoce,zeleniny,mléčných výrobků,masa atd.
    Tohle už mě začíná hrubě připomínat stravování vrcholových sportovců,kdy počítají každou kalorii a bílkovinu,váží každou položku v jídelníčku...to si myslím,že taky není úplně v pořádku aby se na stravování člověk zaměřil na 100%

    •  Před 5 lety +5

      Opravdu stačí pestrá strava a jíst vícekrát denně. Pestrá znamená "lehká" s dostatkem ovoce a zeleniny. Ono tělo často napoví samo. Jinak by se z hledání tzv. zdravého jídla stala posedlost. Jde o to, abychom do sebe nedostávali jen uzeniny a rohlíky, když to hodně zjednodušíme.

    • @Sync923
      @Sync923 Před 5 lety +4

      ŽIVOT ZA ZDÍ přesně tak to myslím.Když stojím u jednoho regálu a můžu si vybrat na jedné straně kilo anglické s bílým pečivem a nebo na druhé straně tmavší rohlík se zrním a k tomu třeba kousek šunky (libové maso),nějaký sýr a třeba dvě rajčata.
      Ale zas by někdo mohl říct,že sýr je moc tučný,šunka obsahuje sůl atd.
      Snažím se vytěsňovat vyloženě jedovaté pokrmy a nebo omezit.Postupně ze mě spadlo asi 30kg ale začal sem kouřit.Už půl roku bez cigarety ale občas bojuju s chutěma.Nejhorší je chuť na sladké (skoro jako chuť na cigaretu),všelijaké sušenky,oplatky,buchty,to bylo moje :-) snažím se ovládat a vytěsnit je úplně.Pokud si člověk nedá,tak je to lepší.Byť i jeden oplatek způsobuje,že se chuť zvětšuje až člověk neodolá a nacpe do sebe co se vleze...
      To samé pocit hladu,jak se najíst aby člověk byl zasycen a za hodinu/dvě mu nekručelo v břiše ? protože po tomto se dá taky fajnově přejíst,když zrovna není čas.
      Tohle by mě zajímalo-jak ovládat chuť,na sladké třeba a jak se najíst do plna bez rizika přibírání a tak aby nebylo nutné jíst po hrstkách každou hodinu...

    •  Před 5 lety

      Radili bychom konzultaci s dietologem (ne s tzv. výživovým poradcem) a s psychologem. Myslíme, že by Vám tito dva odborníci mohli pomoci. Ta chuť může znamenat, že Vašemu tělu něco schází (ne nutně cukr), ale otázkou je co. Nebo můžete jíst málo. A řadu dalších věcí. Na to by spolu s Vámi měli najít správnou odpověď odborníci. Možná by pomohl i někdo z Centra pro odvykání na tabáku, které v Praze vede paní profesorka Králíková: (www.vfn.cz/pracoviste/kliniky-a-oddeleni/iii-interni-klinika-klinika-endokrinologie-a-metabolismu/odborne-ambulance/).
      Jinak pan doktor Hollý velmi trefně shrnul ve videu to nejpodstatnější. Abychom nejedli vyloženě toxické věci stále dokola. Hamburger nebo knedlík, vepřové a zelí jednou za měsíc skutečně nemůže ublížit. I když musíme hlídat každou korunu (ne v chudobě, tam je situace opravdu jiná), lze jíst zdravě resp. racionálně, pokud ovšem naopak nevyznáváme "bio náboženství". Nic proti, ale to se to dostáváme do jiných cenových hladin a stylu života, o němž ani nechceme pojednávat.

    • @Yvainne1
      @Yvainne1 Před 5 lety +6

      Já teda musím říct, že chápu, že všechny odradí furt všechno číst, když se člověk chce prostě najíst a nebýt zahlcenej milionem informací co a jak dělat správně, ale zrovna v tomhle ohledu mám dobrou zprávu....Člověk stráví poprvé, podruhé, potřetí dýl času při nakupování potravin, když luští ty pidipísmenka se složením, ale poté už si stihne vyselektovat potraviny, pro které se pak prostě stále vrací / nakoupí si zásobu ve slevě a je to jako jakékoliv jiné nakupování :)

    • @jarmilasvacinova3661
      @jarmilasvacinova3661 Před 4 lety +4

      Většinou to jde. Jde o to, zvyknout si na to. A to nejde okamžitě. Zkusit to alespoň někdy. Neuvěřitelným přínosem doma vařeného jídla je to, že se lidé společně posadí u stolu ,stráví spolu nějaký čas,mohou si popovídat.

  • @jobik333
    @jobik333 Před rokem

    Jó vesnice tam je zase největší stres štěkání psů. Když opomenu fakt že dnes vlastní minimálně jednoho psa asi velké procento Čechů. Tak si nemyslím že by byli na vině psi. Ale lidská idiotsie stále narůstá a je zcela lhostejné zda k této agresi lidé používají psa nebo něco jiného.