HEMA Q&A - šerm dvěma meči, boření mýtů o středověku, historický šerm a Evropská bojová umění

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 14. 03. 2022
  • Borek a Zdenál ze školy šermu Digladior debatují nad mýty o historickém šermu a Evropských bojových uměních.
    ---
    Tentokráte se podívají na to:
    Jak to bylo s šermem dvěma meči.
    Používal se boj dvěma zbraněmi?
    Jak byl častý?
    Vyučoval se? V jaké formě a podobě?
    🤝 Pokud se vám naše video líbilo a chtěli byste, abychom dále tvořili. Můžete na Patreonu podpořit naši tvorbu:
    ➡️ / digladior
    Video bylo natočeno ve spolupráci s Plywood Production
    ➡️ / mrdeem333
    Borek Digladior: Dalibor Belfín
    Zdenál Digladior: Zdeněk Utišil
    Střih&Režie: Dimitri Kanjuka
    Kamera: Štěpán Radina
    Zvuk: Lukáš Novotný
    Asistent režie: Jakub Volánek
    Focus puller: David Haberzettl
    Intro: Martin Ertl
    Více o nás, naší práci a výuce šermu a evropských bojových umění:
    historický šerm v jeho bojové i scénické podobě
    škola šermu Digladior -
    www.digladior.cz/
    digladior.webooker.eu/
    / digladior-188193617922868
    / digladior_cz
    #Borek #Zdenál #Digladior
    #historickýšerm #školašermu #výukašermu
    #hema #hemafencing #historicalfencing

Komentáře • 71

  •  Před 2 lety +2

    🤝Pokud se vám naše videa líbí dejte nám lajk, odběr, sdílejte, komentujte. I tyto drobné činnosti nám znatelně pomohou a podpoří naší tvorbu. Chcete-li nás podpořit více Staňte se členem tohoto kanálu
    ➡ czcams.com/channels/V5_vB09btW1NhrHvAy_l0A.htmljoin
    nebo nás můžete podpořit na Patreonu ➡ www.patreon.com/digladior
    Pokud vás něco zajímá nebojte se zeptat. Rádi vám odpovíme.
    Díky.

  • @janjecminek1673
    @janjecminek1673 Před 2 lety +5

    Perfektní výklad, pánové,🤔👌🏻. Rozhodně to je o schopnosti daného šermíře,žádná masivní záležitost (i třeba v takovém středověkém Japonsku se vyloženě boji dvěma meči[katana+wakizaši zpravidla]věnovalo velmi málo samurajů(záměrně neříkám ninjů-jejich boj byl mnohem komplexnější),z nichž vynikal jednoznačně známý mistr M.Musaši(založil tzv."Školu dvou nebes, jejíž trestí byl právě boj dvěma meči").Dotazy na toto téma jsou pravděpodobně inspirovány filmovou tématikou,kde jsou hrdinové schopni ovládat dvě zbraně vskutku bravurně (viz.seriál "Vikingové"[Ragnar-meč+sekera],film Tima Burtona "Ospalá díra"[bezhlavý jezdec-meč+sekera],ruská "Legenda o Kolovratě"[Kolovrat-dva meče],apod.).Boj dvěma zbraněmi je jak jistě víte v Evropě již především záležitost renesance a věku dalších a souvisel logicky s rozvojem palných zbraní a ztráty efektivity štítu(a posléze i brnění);vznikaly školy evropského šermu(především italská a španělská),jež vyučovaly boj rapírem(kordem,kordíkem-fleretem)a-zpravidla-levoruční dýkou.Španělská technika "espada y daga" pak stála u zrodu kombinovaného boje dvěma zbraněmi na druhém konci světa (filipínské bojové umění Escrima),ale to už je jiná kapitola.Děkuji velice za vaše videa,jsou pro mě jak didaktickým,tak i inspirativním přínosem,😉👍🏻.

    •  Před 2 lety +6

      Děkujeme.
      Jinak u Musašiho je zajímavé, že údajně k používání dvou mečů dospěl z pragmatické úvahy. Když už dva meče neustále nosím, tak proč šermovat jen s jedním.

    • @23Disciple
      @23Disciple Před rokem

      @ Chci jen pro zajímavost dodat, že (na základě učení od Musašiho otce) nejspíše Mijamoto užíval kodachi/wakizashi/krátký meč i jako shuriken, čili svůj krátký meč vrhnul na nepřítele (pro odlákání pozornosti) a pak zaútočil s dlouhým mečem. Co si pamatuji, tak toto užití krátkého meče jako vrhací zbraně se vztahuje i k jednomu z legendárních soubojů (myslím že se Shishido Baikem), o jejichž skutečném průběhu můžeme dnes pouze polemizovat. Netuším, nakolik se u nás v Evropě vrhaly dýky či jiné krátké zbraně tohoto charakteru. 🤔

    •  Před rokem +1

      @@23Disciple
      Z dochovaných manuskriptů máme minimálně 2 případy.
      A to Talhoffera, který vrhá dýku a Fiore Liberi, který vrhá meč.

  • @svatoplukdolezel868
    @svatoplukdolezel868 Před 9 měsíci +1

    Super díky za poučné video

    •  Před 9 měsíci

      Děkujeme. Jsme moc rádi, že se vám naše tvorba líbí.

  • @lanistaeliberipragenses8705

    Říct, že nemáme dobové materiály týkající se boje dvěma meči je nesmysl. V mém osobním zájmu jsou hlavně dvě knihy a to Opera Nova (1536) od Achille Marozza (Kniha druhá Capitolo 76)a pak další "Nové dílo" (1531) od Antonia Manciolina (čtvrtá kniha Capitolo 11). V obou dvou najdeme kapitoly o dvou mečích a tyto kapitoly obsahují boj jak bodný, tak sečný. Používá se Spada de lato, tedy meč vhodný jak k seku, tak bodu.
    Druhá věc je, jak to s tímto způsobem boje autoři zamýšleli.
    Manciolino píše toto: "Perche il giuoco di due spade una per mano è molto utile & bello" tedy, uvádí HRU dvěma meči, protože je užitečná a krásná. V celé kapitole se nezmiňuje o "spada de filo" ostrém meči, který ale zmiňuje například hned na začátku další kapitoly, věnující se boji samotným mečem, tudíž je nutné tyto pojmy rozlišovat. Z toho já osobně usuzuji, že alespoň ve své učebnici Manciolino dva meče nepovažoval za prostředek ostrého boje, ale spíš sportu a tréninku.
    Marozzův úvod: "El quale denota del gioco, overo combattere, de due spade, una per ciascuna mano." Tady už se k boji dostáváme. "Kapitola pojedná o hře, či boji dvěma meči, v každé ruce jedním"
    I u něj si vzhledem k jazykovým nuancím srovnáním jiných kapitol myslím, že to je více šermířská gioco, než combatare. To ji ale rozhodně neodsouvá do říše fantazie.

  • @dantekane3850
    @dantekane3850 Před rokem +2

    no na to by mohli odpovědět bubeníci na bicí :) Jinak jste zapomněli na levoručky, které na to byli speciálně dělané. A podle mě tenhle trend přišel z východu, díky filmům. A tam se dokázali naučit bojovat dvěma zbraněmi najednou. Jen takový poznatek, co mě napadl.

    •  Před rokem

      I v Evropě máme v ranném novověku několik dochovaných technik boje s dvěmi zbraněmi, ale jsou to zbraně bodné. Tedy kord a dýka, či dva kordy.

  • @jindrichbohuslav2696
    @jindrichbohuslav2696 Před 2 lety +2

    Svatá pravda, starověká technika římského boje dimachae, zmizela s prodlužujícími se čepelemi :-)

    •  Před 2 lety +2

      Z římského válečnictví a technik boje nám do středověku mizí spousta věcí. A z převážně profesionálních koordinovaných elitních skupin pěšáků se nám stávají převážně nekoordinované individuality elitních těžkooděných jezdců.

  • @Marvin91.
    @Marvin91. Před rokem +2

    V Japonsku existoval podle pramenů samuraj co tam bojoval se dvěma meči ale i tam to bylo celkem vzácné a navíc nepoužívali štíty takže celkově specifická oblast ale pro zajímavost je to musashiho styl :)

    •  Před rokem +1

      Díky za připomínku, víme Mijamoto Musaší a jeho škola dvou nebes.
      Což tehdy byl dost průlomový a jedinečný styl

    • @marekkolomaznik5174
      @marekkolomaznik5174 Před rokem +3

      Jen pro doplnění - japonci samozřejmě používali štíty, ale spíše ve statické formě ochrany a nebo přímo odděné na sobě - přivázané ke zbroji jako náramenní štíty "sode." Jsou ale i styly boje se štítem v ruce, například užití železného klobouku jako pěstního štítu.
      Mijamoto Mushasi zdaleka nebyl jediným bojovníkem co uměl bojovat dvěma meči (wakizashi + katana/tachi) najednou. Spíš by se dalo říct, že boj se dvěma meči proslavil díky svému životnímu příběhu a pak i odkazu školy Niten Ichi Ryu.
      Boj se dvěma meči najednou není nijak extra složitý, pakliže se jedná o krátky a dlouhý meč japonského stylu. Obecně jedna krátká, jedna dlouhá zbraň nebo dvě krátké jdou naučit většinu studentů poměrně rychle, ale dvě dlouhé zbraně to už je oříšek.

    •  Před rokem +1

      @@marekkolomaznik5174 Děkujeme upřesnění a podrobné informace o japonském šermu.

  • @davidasak007
    @davidasak007 Před rokem +1

    Možná už je pozdě na to sem psát a nikdo si to nepřečte, ale po tomto videu, by mě hrozně zajímal názor na souboj mladého Neda Starka z Game of thrones, který ještě myslím s Robertem Baratheonem, bojoval proti někomu (jméno už nevím) se dvěma meči a když jsem to asi před 4 lety viděl, zdálo se mi to hodně povedené 😄 V Game of thrones to totiž měl být souboj proti nejlepšímu šermíři co kdy žil, jestli se nemýlím..

    •  Před rokem +2

      Recenze na tento souboj by měla vyjít v blízké době.

  • @stephen7427
    @stephen7427 Před rokem

    Dobry den. Videl som velmi pekne videa cossaks sword dance je to tanec s dvomi sablami. Podla Vas je to realny styl boja ktory sa v minulosti pouzival alebo je to iba šov pre pobavenie ?

    •  Před rokem

      Podle nás je to show, tedy přesněji lidový tanec, který je ukázkou zručnosti v zacházení se šavlí a tréninkem zápěstí a paží pro tento druh šermu, ale reálná bojová technika to není.

    • @stephen7427
      @stephen7427 Před rokem +1

      @ Dakujem za odpoved a za detalnejsie vysvetlenie. Tato odpoved mi len potvrdila ake mate detajne znalosti o šerme. Ja som tiez predpokladal ze je to šov.

  • @WilliamKeloren
    @WilliamKeloren Před 2 lety +1

    Opravdu není pravdou, že nemáme nauku na dva meče. Máme. Například Godinho. (zkuste si to najít na youtube, španělské kanály mají i interpretace technik tuším academia da espada) Jde o manuál z roku 1599 který chce zachovat staré umění ve španělsku, který nahradil později styl Verdadery Destrezy. Tedy věc co má historickou tradici zřejmě od roku 1475. Jde o šerm pobočními meči. Mají tam jak techniky na seky tak na body. Prosím nezavádějte nové mýty, děkuji.

    • @WilliamKeloren
      @WilliamKeloren Před 2 lety

      U zkoužky na mistra šermu si i později (min. do roku 1730) mohl zkoušený vybrat po zkoušce ze sólo meče i variantu dvou zbraní tedy: meč + dýka, meč + rotela (velký štít), meč + štítek nebo dva meče, následovala halapartna/montante a pak píka.

    •  Před 2 lety

      Děkujeme za upřesnění.
      A jaké přesně zbraně používá daný manuál z roku 1599?
      Víte zde je velký problém s terminologií.
      Zbraně které my dnes označujeme jako kordy či rapíry byly dost často v dobové literatuře označovány různými jmény, a také jako meče.
      Tedy je to potom otázka co si přesně představujeme pod pojmem šerm mečem a šerm dvěma meči.

    • @WilliamKeloren
      @WilliamKeloren Před 2 lety +2

      @ Poboční meč s úponkovým košem, podle tehdejší módy. Autor na přesný model neklade důraz. V té době máme meče v rozmezí cca 80-100 cm čepel cca 30 - 40 mm síla u záštity, některé širší některé užší. Některé tehdejší zbraně by se dali popsat jako kord/rapír, ale tím že s nimi autor často bojuje i v hrudní zbroji, nebo popisuje seky proti rondašírům apod. jde spíše o prostý poboční meč. A když si najdete ten kanál tak uvidíte, že s nimi opravdu nešermuje "bodně jako rapíry" jak popisujete na videu.
      Jinak ty ranné školy na které se nejspíše odkazuje jsou první mistři. Které nemáme dochované, ale máme skrz jiná díla stručný obsah jejich děl. Jedním z nich je Pedro de la Torre, který publikuje dílo v roce 1474, je 124 folií dlouhé a obsahem je sólo meč, sólo dýka, meč a štít, montante, meč a plášť, DVA MEČE, meč a dýka, a meč proti kopí. Vzhledem k roku vydání o kord/ rapír jít ani nemůže.

  • @Vlklovec
    @Vlklovec Před 11 měsíci

    Promiňte ale zde musím nesouhlasit. Ano šerm jednou zbraní je popsán ale flankýrovka je na dvou zbraních postavena. Boj kordem a dýkou je také dost častý. Při šermu se štítem také využíváme každou ruku zvlášť. Je to těžší na naučení, ale činné.

    •  Před 11 měsíci

      Děkujeme za váš pohled na tuto problematiku.

  • @radovangleich1157
    @radovangleich1157 Před rokem +1

    Ja som Vas len nedavno objavil a neskutocne sa teším páni... pretože vždy ma zaujímalo ako v skutočnosti ľudia s mečmi a inými ručnými zbraňami bojovali keďže to čo vidíme vo filme je samozrejme choreografia koli krásnym záberom:) .a konečne je tu niekto kto to vie perfektne vysvetliť . chcem len dodať k tej poznámke že vela ludi nedokáže dvoma rukami reps každou robiť niečo ine.. uplne nesuhlasím pretože napr ja ako bubenik i ked laik som sa musel naučiť robiť každou končatinou iny pohyb aby som dokázal zahrať zložitejší rytmus. to znamená každá končatina robi niečo ine a vedome....samozrejme boj je niečo uplne ine...ale naučiť sa to da ") inak skvele video držím palce

    •  Před rokem

      Díky za zajímavý postřeh a sledování našeho kanálu.
      Jsme rádi, že se vám naše tvorba líbí.

  • @pejan
    @pejan Před rokem +1

    Takový bubeník by vám řekl své o tom, jak dělat dvěma rukama zcela nezávislé pohyby a navíc ještě vědomě a dokážou k tomu přidat ještě i obě nohy :)

    •  Před rokem +1

      Děkujeme za komentář a sledování našeho kanálu.

  • @salazar4810
    @salazar4810 Před 2 lety +1

    Navíc, komu by se chtělo si pořizovat a starat se zároveň o dva meče?

    •  Před 2 lety +7

      A hlavně kdo by se s nimi chtěl nosit. Tedy pokud jeden z nich není stříbrný. :-D

    • @WilliamKeloren
      @WilliamKeloren Před 2 lety

      ​@ V zachovaných spisech je i kontext. Například ten kdy někoho na zemi chráníte před více protivníky. (tedy ten meč je nejspíš od toho raněného na zemi) apod. Téměř nikdy se v nich nevyskytuje boj typu duel. (to až později s těmi rapíry)

    • @tomasr.
      @tomasr. Před rokem

      Nemáš páže?

  • @pardubiceswordplayassociat2120

    Co vím tak di Grassi a Agripa popisují šerm dvěma meči.

    •  Před 2 lety

      Děkujeme za připomínku.
      Agrippa velmi poravděpodobně nepopisuje šerm dvěma meči, ale dvěma rapíry.
      A di Grassi v úvodu píše o šermu dvěma meči nebo dvěma rapíry, ale dále již popisuje jen šerm dvěma rapíry.
      Tedy ano je samozřejmě možné šermovat dvěma meči, když se používají jako rapíry.

    • @WilliamKeloren
      @WilliamKeloren Před 2 lety +2

      Je jich mnohem mnohem víc. Marozzo, Manciolino a další a další. (Francesco di Sandro Altoni mě napadá ještě hned z hlavy) Výuka šermu dvěma meči byla poměrně běžná... asi jako výuka s pláštěm. Nebyl to základ žádné školy, ale nebyla to ani výjimka.

  • @martinkukumberg1908
    @martinkukumberg1908 Před rokem

    Zdravim Vás páni zo Slovenska.Vase videá sú veľmi inšpiratívne a " smekam" pred hĺbkou informácií aj praktickými zručnosťami.Dovolim si otázku: Aký je váš názor na tzv.FLANKYROVKU teda kozacku technika ovládania šable , tocenim v zápästí,niekedy aj oboma rukami súčasne.Ma toto nejaký praktický význam v boji?

    •  Před rokem

      Je to složitější.
      Flankyrovku v boji nepoužijete, ale je to skvělý trénink na zápěstí pro šerm šavlí.

  • @OrasM
    @OrasM Před rokem

    V ruskom filme legenda o Kolovratovi je jeden súboj s dvomi mečmi ktoré boli v jednej pošve. Zdá sa Vám ten súboj reálny, je to divácky zaujímavé, ale či aj skutočne to neviem. Pripájam odkaz na samotný súboj tu na YT. czcams.com/video/XpVC7QT6egQ/video.html

    •  Před rokem

      No v daném videu je střih daného souboje dost divoký, tak je těžké určit, zda je tam vše reálné, ale na první pohled tam není nic nereálného.

    • @tomasr.
      @tomasr. Před rokem

      V tý samý scéně je taky týpek bojující obrovskym kusem dřeva, který by měl problém zvednout i leckterej top vzpěrač :D

  • @nezovin4583
    @nezovin4583 Před 8 měsíci

    Určitě někdo takový existoval. Ostatně i dnes existují lidé, kteří umějí číst každým okem jednu polovinu knihy ale zase si nedokáží zavázat tkaničky od bot.

    •  Před 8 měsíci

      Ano, vždy se najdou výjimeční jedinci

  • @dantekane3850
    @dantekane3850 Před rokem

    jen ukázka z východu, jak šlo i s dlouhými zbraněmi a nezamotat se u toho :) czcams.com/video/y4c4lzKDUxw/video.html

    •  Před rokem

      Zajímavá ukázka, ale nejsem si jist způsobem jakým to praktikovat v boji proti dlouhému meči, či jiné podobné zbrani.

    • @dantekane3850
      @dantekane3850 Před rokem

      @ no tenhle týpek to testoval a to s tím, ani moc neumí :) czcams.com/video/pxbzaA0nGwA/video.html

  • @lubo6014
    @lubo6014 Před 11 měsíci

    Som ľavák a v rámci skupiny Som trénoval ako pravák takže na turnajoch som vyberal dva Kordy .s mečom to by bol ozaj problém.nech sa darí.

    •  Před 11 měsíci

      Děkujeme za váš pohled na tuto akci.

  • @mp3ky
    @mp3ky Před 5 měsíci

    že se to nepise neznamena že se to nedelo.meč mal asi vetši hodnotu ako štit a pokud byli tak otrli,že se sekali železem,asi nebyl problem zahodit dreveny štitek a ukrast v boji fajnovy meč a pak se branit dvema meči v určitem pripade .V rytrirske kronike to proste neni,protoze krast se nema.

    •  Před 5 měsíci

      Děkujeme za váš názor.

  • @markyzdesade932
    @markyzdesade932 Před rokem

    je pravda do pisu historici, ze medzi najlepsich sermiarov patrili spanieli.? alebo spanielska skola sermu?.

    •  Před rokem +1

      Toto je složité, bylo období v historii, kdy tzv. španělská škola šermu dominovala a patřila ke špičce šermu s rapírem. Ale neplatí to univerzálně přes celou historii a bojové styly.

    • @markyzdesade932
      @markyzdesade932 Před rokem

      @ dakujem

  • @zdenekrota8702
    @zdenekrota8702 Před rokem

    no nevím hoši takovej bubeník dokáže vědomě dělat pohyby každou rukou i nohou zvlášť není to tak že to většina lidí nedokáže jen to necvičí ale jinak souhlasím že šerm dvěma meči byl spíš individuální záležitost už jen kvůli ceně meče a následné údržbě by se nevyplatilo vybavovat vojáky dvěma meči

    •  Před rokem +1

      Děkujeme za připomínku.
      Ano je mnoho činností, které se provádí oběma rukama, ale jsou to právě akce jež nepotřebují interakci. Tedy pokud má bojovník s dvěma meči používat jeden meč pouze pasivně - tedy jako štít tak s tím není problém, ale v podstatě není výhodnější než štít.
      Ale pokud má meče v obou rukou používat aktivně a například provádět oběma meči naráz mistrovské seky nebo winden, tak to je již ten problém vědomého ovládání, který jsem měl na mysli.
      Zdenál

  • @rudynovak-zw4fg
    @rudynovak-zw4fg Před rokem

    viděl jsem šermíře vyhrat šermířský turnaj se dvěma šavlemi v polsku

    •  Před rokem

      👍👍👍

  • @davidzdrahal2696
    @davidzdrahal2696 Před rokem

    A co gladiátoři se dvěma meči? Jsou také mýtus? přece jen gladius byl i s kratší čepelí takže teoreticky by to možné bylo aby si čepele nepřekáželi

    •  Před rokem +2

      Ne nejsou mýtus, jedná se o poměrně vzácný typ gladiátora, který se v aréně vyskytoval velmi zřídka.
      Dimachaerus - gladiátor, vyzbrojený dvěma dýkami nebo krátkými meči,

  • @robwaschka6105
    @robwaschka6105 Před 2 lety +1

    Ani už nemusím vypisovat všechny mistry, kteří se dvěma meči pracují. A všichni (ok někdo kdo nazve práci Dílo nové ne explicitně) navazují na své předchůdce. Spado da lato má sice vrchol v ranném 16. století, ale první meče tohoto typu datují až k 14. století (Španělsko). Mimo jiné třeba Fiori má boj dvěma kyji a navazuje s ním na znalost boje dvěma meči, jeho didaktika výuky je obecně provázanost a návaznost na již probrané techniky. Zatím nejstarší zdroje mám v době římských gladiátorů a pak třeba Gorleston Psalter 1310-1324 plus Historie Svatého grálu ta je myslím 13/14 století. Celkově mám tak 200 kusů ikonografie 5. - 18. století , plus texty.

    •  Před 2 lety +2

      Děkujeme za názor.
      Ohledně Fiore dei Liberi. V celém rozsáhlém fechtbuchu zmiňuje slovy jednu techniku s bojem dvěma palicemi proti kopí, ve které z nějakého důvodu po úspěšné obraně pokračuje tím, že se jedné palice zbaví a nahradí ji dýkou.
      Z čeho čerpáš informaci, že v této technice navazuje na znalost boje dvěma meči?
      A opravdu bereš jako relevantní podklad ke středověkému šermu epickou báseň Velká historie grálu"?

  • @tosa7423
    @tosa7423 Před rokem +1

    Gladiator Gannicus by vam 2 mece vysvetlil 😃 Ne sranda panove, paradni video jako vzdy

    •  Před rokem

      😁😁😁
      Děkujeme. Jsme moc rádi, že se vám naše tvorba líbí.

    • @tomasr.
      @tomasr. Před rokem

      Jo a hned by si mohl dát duel s Anakinem Skywalkerem 😄

  • @alenahustakova1389
    @alenahustakova1389 Před rokem +1

    Bertino Grassi. To jsou tuším ty dva rapiry.

    •  Před rokem

      👍👍👍