Světový pohár v hokeji | WCH 2004 | Česko - Kanada | TV Nova | Původní komentář

• čas přidán 15. 05. 2023
  • Na konci léta roku 2004 se světová hokejová elita potkala na turnaji, který si od roku 1996 říkal Světový pohár (World Cup of Hockey). Mimochodem označení World Cup mají organizátoři natolik chráněné, že mistrovství světa IIHF nemůže slovo Cup používat, místo něj užívá Championship.
    Turnaj hrálo osm zemí rozdělených dvou skupin, z nichž do dalšího kola postupovali všichni. Základní část určila jen nasazení do čtvrtfinále, které probíhalo mezi týmy z téže skupiny. SP se odehrával v několika městech Evropy a Severní Ameriky. Americkou skupiny hrálo od začátku spolu s USA, Kanadou a Ruskem i Slovensko. Evropskou skupinu hrál český tým, Švédové, Finové a Němci.
    Trenéři všech týmů měli k dispozici to nejlepší, co mohli. NHL se v té době teprve chystala na další sezonu, stejně tak hráči. To, že sezonu 2004/2005 nakonec NHL kompletně zruší, ještě v době SP nebylo jasné.
    Český nároďák zažíval od Vídně 96 doslova zlaté období. Vítězství v Naganu 98, zlatý hattrick na MS od 1999 do 2001. Ale na jaře 2004 se na MS na domácí půdě Česku nepodařilo přejít přes čtvrtfinále. A tak mohl být útěchou výkon českých hokejistů právě na Světovém poháru.
    Světový pohár nemá stanovený termín opakování, předchozí se konal v roce 1996. A osobně si velmi dobře pamatuju zážitek z 29/8/96 z pražské Sportovní haly, kdy na led přiletělo snad všechno, co měli fanoušci po ruce, po nepěkném výkonu a prohře se Švédy 0:3.
    V roce 2004 se úvod turnaje Česku taky nevydařil. V Helsinkách podlehlo Finsku 0:4, o dva dny později ve Stockholmu Švédsku 0:3, a fanoušci připomínali ostudu z roku 1996. Dva zápasy, skóre 0:7. V posledním zápase ve skupině ale český tým porazil v pražské Sazka aréně Německo 7:2 a do čtvrtfinále postoupil ze třetího místa s konečným skóre 10-10.
    V americké skupině začínal turnaj souboje Kanady s USA, které vyhráli Kanaďané 2:1. Američani pak prohráli i s Ruskem a čekal je souboj se Slovenskem, kterému nadělila Kanada pět gólů. USA porazilo Slovensko 3:1. A slovenský tým prohrál i poslední zápas s Ruskem 2:5.
    Ve čtvrtfinále hrálo Česko se Švédy. A po tentokrát kvalitním výkonu přehrálo Švédsko opět ve Stockholmu 6:1.
    A tak do semifinále šel český tým na Kanadu, největšího favorita turnaje. Druhé semifinále hrálo Finsko s USA, které vyřadilo Rusko. Finové porazili Německo. Semifinále Finů s USA skončilo překvapivým vítězstvím Finska 2:1, když rozhodující gól dal Saku Koivu tři minuty před koncem.
    Aby Česko hrálo semifinále s Kanadou, muselo z Evropy odcestovat do Toronta a aklimatizovat se doslova za pár hodin.
    Tohle video obsahuje zdigitalizovanou nahrávku z mé véháesky, na které se dochoval jeden z nejlepších výkonů české reprezentace v historii. Česko bylo Kanadě zdatným soupeřem a spolu s finále to byla určitě největší podívaná.
    Kanada se proti českému týmu začala prosazovat až ve druhé třetině, kdy se trefili Eric Brewer a Mario Lemiux, za Česko snížil minutu po druhém gólu Petr Čajánek. Ve třetí třetině hrál český nároďák možná nejlepší hokej od olympiády v Naganu. Nejdřív srovnal na 2:2 Martin Havlát, pak se trefil v 54. minutě Kris Draper, ale vedení vydrželo Kanadě doslova jen pár vteřin, když na 3:3 vyrovnal Patrik Eliáš po rozehrávce. A utkání šlo do prodloužení. To rozhodl v 64. minutě Vincent Lecavelier, který v roce 2004 vyhrál s Tampou Stanley Cup a následně i celý Světový pohár.
    Kanaďané nosili na svých dresech znak 9/11 jako připomínku tragédie z 11/9/2001. Český tým měl na dresech číslo 21, které připomínalo tragické úmrtí Ivana Hlinky, jenž zemřel dva týdny před turnajem. Trenérem Česka tak byl Vladimír Růžička.
    Přenos vysílala onoho 11/9 na našem území televize Nova. A protože Robert Záruba už byl opět zpátky v České televizi (na Nově strávil, pravda, jen šest měsíců v roce 2000), utkání komentoval z Air Canada Centre Václav Tittelbach s autorem zlatého gólu z Nagana Petrem Svobodou.