MS v hokeji 1992 | Praha | O třetí místo ČSFR - Švýcarsko | Původní komentář

• čas přidán 1. 05. 2023
  • Na přelomu dubna a května roku 1992 se konalo v Československu 56. mistrovství světa v ledním hokeji. Zápasy se hrály v pražské Sportovní hale, která později mnohkrát změnila jméno, a Bratislavě.
    Poprvé se turnaj rozhodoval systémem play-off, stejně jako na olympiádě v Albertville jen pár měsíců před MS v ČSFR.
    Československé mužstvo chtělo na domácí scéně pochopitelně uspět. Předešlý šampionát československé reprezentaci nevyšel a ve Finsku obsadila až na tu dobu nečekané šesté místo. V Praze a Bratislavě se turnaj odehrával ve dvou šestičlenných skupinách, kde se nejprve týmy potkaly každý s každým, a do čtvrtfinále postoupila první čtveřice. Zajímavostí je, že ČSFR odehrálo už ve skupině zápasy v obou pořadatelských městech.
    Ve čtvrtfinále se československý tým potkal v repríze zápasu o třetí místo z Albertville s USA. Američané nekladli velký odpor a ČSFR zvítězila 8:1. V semifinále se potkala československá reprezentace s Finskem. ČSFR vedla po dvou třetinách 2:1, když dvěma slepenými góly v 36. a 38. minutě odpovědla na úvodní branku Finů. Ve třetí třetině přidala reprezentace ČSFR třetí branku, která nebyla uznána. Na ledě v tu chvíli totiž byl druhý puk, který na hřiště hodil jeden z diváků. Ačkoliv vzdálenost vhozeného předmětu od kotouče ve hře byla taková, že druhý puk rozhodně nemohl ovlivnit vývoj hry, gól připsaný nebyl. Finové naopak v 58. minutě srovnali na 2:2 a zápas nerozhodlo ani prodloužení. Reprezentace Finska k neradosti domácích fanoušků zvítězila na samostatné nájezdy 2:0. Vzpomínám si, jak trenér národního týmu Ivan Hlinka po vyrovnávací brance Finů odhodil nervózně sako...
    ČSFR tak na domácím šampionátu musela hrát jen o třetí místo. Toto období bylo novináři označováno jako doba bronzová. V zápase o bronz ČSFR porazila Švýcarsko 5:2. A k bronzu z olympiády přidal další na domácím šampionátu.
    Video je zdigitalizovanou verzí mé nahrávky na kazetě VHS, kterou jsem po více než třiceti letech objevil. Tenkrát bylo kazet nedostatek, a tak jsem se snažil šetřit místo a utkání při nahrávání rovnou editoval. Mačkal jsem pauzu, když jsem měl pocit, že se nic zásadního neodehrává. A věřil, že nahraju to důležité. Přesto si dovoluju nahrávku předložit.
    Přenos zajišťovala Československá televize a zápas komentoval Robert Záruba a slovenský kolega Marek Mryglot.
    Zápas byl vysílán na první okruhu ČST v normě SECAM, která při nahrávání na VHS způsobovala červené drop-outy (drobné proužky v obraze).
    Necelé tři měsíce po mistrovství Slovenská národní rada odhlasovala svrchovanost Slovenska. Následující MS proběhlo v Německu. A mimochodem je prvním mistrovstvím světa, které sponzoruje automobilka Škoda. V Praze byl led ještě docela bez reklam, jen s malým logem šampionátu ve středovém kruhu.