MS v hokeji 1992 | Praha | Finále Finsko - Švédsko | Původní komentář

• čas přidán 1. 05. 2023
  • Na přelomu dubna a května roku 1992 se konalo v Československu 56. mistrovství světa v ledním hokeji. Zápasy se hrály v pražské Sportovní hale, která později mnohkrát změnila jméno, a Bratislavě.
    Poprvé se turnaj rozhodoval systémem play-off, stejně jako na olympiádě v Albertville jen pár měsíců před MS v ČSFR.
    Ve finále se střetly reprezentace Finska a Švédska. Finové turnajem procházeli neskutečně ladným způsobem, nasázeli 11 gólů neškodnému Polsku, šest gólů dali USA a ve skupině porazili i Švédy 3:1. Švédové naopak ve skupině porazili jen Polsko. Remízovali například 0:0 s Itálií, prohráli s Německem 2:5 a čtvrtý bod jim zajistila remíza s USA. Finsko pak ve čtvrfinále přehrálo Kanadu, v semifinále jim zatopila reprezentace ČSFR a ve finále se tak potkalo se Švédy, kteří šokovali ve čtvrtfinále reprezentaci Ruska vítězstvím 2:0. Rusové totiž do té doby procházeli turnajem podobně jako Finové. Švédsko pak v semifinále přehrálo Švýcarsko a došlo do finále, ve kterém, ač obhájci titulu, neplnili roli favoritů. Novináři před finále hlasovali pro All-star tým turnaje a vybrali z šestice hned tři Finy, dva reprezentanty ČSFR a jednoho Švéda. I kanadské bodování vyhráli dva Finové. Nejlepší Švéd Mats Sundin byl až sedmý. V první desítce bodování bylo hned šest Finů. Jenže teorie je jedna věc, praxe druhá. A na ledě se toho večera v Praze odehrálo něco docela jiného. Švédové Finy dvě třetiny pohodlně přehrávali a po dvou třetinách vedli už 4:0. Ve třetí třetině Finové už náskok Švédů nedohnali, když jejich odpovědi v podobě gólů přišly až v 54. a 57. minutě. Ve hře bez brankáře za stavu 4:2 pro Švédy dostali Finové pátý gól. A bylo rozhodnuto. Jeden z gólů Švédska dal ve finále i tehdy 19letý Peter Forsberg. Mimochodem člen Triple gold clubu, tedy klubu nemnoha hráčů, kteří vyhráli všechny tři velké trofeje -- MS, olympiádu i Stanley Cup.
    Video je zdigitalizovanou verzí mé nahrávky na kazetě VHS, kterou jsem po více než třiceti letech objevil. Tenkrát bylo kazet nedostatek, a tak jsem se snažil šetřit místo a utkání při nahrávání rovnou editoval. Mačkal jsem pauzu, když jsem měl pocit, že se nic zásadního neodehrává. A věřil, že nahraju to důležité. Přesto si dovoluju nahrávku předložit. Nahrávka obsahuje i předání medailí a "poháru", kterého se zúčastnili i reprezentanti ČSFR v oblecích.
    Přenos zajišťovala Československá televize a zápas komentoval Petr Vichnar a slovenský kolega Marek Mryglot.
    Zápas byl vysílán na první okruhu ČST v normě SECAM, která při nahrávání na VHS způsobovala červené drop-outy (drobné proužky v obraze).
    Následující MS v roce 1993 proběhlo v Německu. A mimochodem je prvním mistrovstvím světa, které sponzoruje automobilka Škoda. V Praze byl led ještě docela bez reklam, jen s malým logem šampionátu ve středovém kruhu.