5 VÝŽIVOVÝCH MÝTŮ, KTERÝM JSEM VĚŘIL JAKO ZAČÁTEČNÍK

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 21. 04. 2020
  • Sleduj mě na instagramu: jpcze
    Výsledky mých klientů: teamjpcze
    Email: Pecicz@email.cz
    Pokud chceš vymakaný jídelníček na míru. Chceš mít možnost vybrat si klidně z 10 - 15 ti variant každého jídla. Mít výsledky. Spalovat tuky bez ztráty svalové hmoty, nebo nabírat svaly a držet si minimum podkožního tuku.
    Tak mi napiš na email: pecicz@email.cz
    ⚬Coaching
    ⚬Jidelníčky na míru
    ⚬Treninkové plány
    Email: pecicz@email.cz
    SLEDUJ MĚ NA INSTAGRAMU: / jpcze
    SLEDUJ MĚ NA FACEBOOKU: / jpcze
    VÝSLEDKY KLIENTŮ: / teamjpcze
    www.JPCZE.cz
    www.online-trener.eu
    Moje oblečení: Qaesthetic.com
    Suplementy: Kulturistika.com, kde můžeš využít slevový kód: pecka5
    Zdroje:
    examine.com/nutrition/do-i-ne...
    examine.com/nutrition/is-it-r...
    www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2...
    academic.oup.com/ajcn/article...
    www.researchgate.net/publicat...
    / bjxkhezh0pi
    www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2...
    www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1...
  • Sport

Komentáře • 80

  • @matejhala695
    @matejhala695 Před 4 lety +57

    Ahoj , chtěl bych ti říct že jsi snad první komu to píšu , ale opravdu jsem si tvou tvorbu oblíbil , máš stejný styl cvičení a pohled na věc věčinou stejnou (y) jseš dobrej kluk a máš dobrou tvorbu.

  • @pepazdepa3199
    @pepazdepa3199 Před 4 lety +13

    Začátkem roku jsem se konečně odhodlal se sebou něco dělat (nebylo to předsevzetí, jen jsem měl víc času to začít řešit) a začal jsem chodit do posilovny a radikálně si změnil jídelníček a i díky tvým videiím jsem mínus 19kg a cítím se skvěle . Jediný co mě štve je, že jsem nezačal už dávno. Takže moc díky a pokračuj v tvorbě. Určitě nejsem jedinej komu jsi pomohl. Díky

  • @ondrejelterlein5959
    @ondrejelterlein5959 Před 4 lety +4

    Jardo, díky za rady a zkušenosti, jako obvykle top. Podle mě je tvoje tvorba v rámci české fitness komunity značně nedoceněná. Jen poznámka k cukru - souhlasím, že není problém v rámci správně sestaveného jídelníčku. Ale vyznělo mi to tak, že o nic jiného, pokud nám jde o redukci tuku nejde. Podle mě je potřeba a důležité ještě počítat s tím, že opravdu se dá zhubnout i na pizze a zmrzlině, ale dost pravděpodobně to nebude optimální z hlediska dlouhodobého zdraví organismu. Díky a ať se daří! Ondra

  • @Pajikjur89
    @Pajikjur89 Před 2 lety +2

    Všechny videa jsou moc hezky zpracované, prostě pecka!

  • @skeror4fun
    @skeror4fun Před 10 měsíci

    díky moc, konečně zavřu usta všem těm: hlavně žádné jidlo na večer a snídanějezákladistům

  • @adamina1968
    @adamina1968 Před 4 lety +15

    Ahoj Jardo, dik za profi a rozumne, kvalitne zpracovane Tvoje poznatky. Jsi borec. Drz se ve zdravi a jen tak dale...

  • @henchman7642
    @henchman7642 Před 4 lety +13

    4:45 Ty bicáky jsou šílený :D Jinak supr video :)

  • @radomirstraznicky4087
    @radomirstraznicky4087 Před 3 lety +1

    Díky za fundované analýzy. Jste sympaticky borec!

  • @jansliva1875
    @jansliva1875 Před 4 lety +2

    Ahoj, na tohle video jsem narazil úplnou náhodou, a i přes to, že většinu těchto věcí znám, velmi oceňuji srozumitelné vysvětlení podložené vědeckými studiemi. Super práce, jen tak dál, dávám odběr! :)

  • @patriklucan5614
    @patriklucan5614 Před 4 lety +6

    Přeně tak dneska už se lidi hýbou velice málo a kdyby tomu tak nebylo, určitě bys měl obrovskou sledovanost jelikož tyhle informace a mýty jsou opravdu velice užitečné... dodnes vidím většinu lidí říkat “ale večer už nemůžu jíst cukry” apod.. Velice kvalitní tvorba, jen tak dál:)

    • @kamilmach5542
      @kamilmach5542 Před 3 měsíci

      Já teda nemám pocit že by se lidi hýbali málo/jedli nepřiměřeně, z mýho ročníku obézních lidí je tak 2-3 z 20 (ze studijních ročníků). Nemusí bejt každej vysportovanej, ale tlustých znám opravdu málo, v prácovním kolektivu (IT, marketing) nemáme z 20 lidí ani jednoho. V rodině je to horší, tam starší lidi už mají silné sklony k nabírání tuků nebo cukrovce, ale to si myslím že je jiné téma a dalo by se to řešit nějakým dodržováním lepší stravy. Dneska osvěta o tom jak cvičit, jak jíst, co je dobré a co je špatné je tak veliká když člověk chce, že všechno ostatní je jen výmluva a lenost. Myslím že ročníky narozené kolem 90. let (dnešní třicátníci +), mají životo správu, pohyb mnohem lepší než lidé starších ročníků. Aspoň tak to já vnímám ve svém okolí. Připočítaje tomu i fakt, že žijem v nesmyslným blahobytu dnešní doby, tak si myslím že "mladší" se hýbou nebo stravují vlastně dost dobře, pokud je "starší" rodiče vyloženě nepřekrmují, protože nemají anung jak vychovávat v tomhle ohledu svýho potomka.
      A to kolik je dneska fit center v provozu, hřišť apod. mi připadá daleko větší než kdysi.
      "A k první větě, lidi se hýbou málo kdyby cosi sledovanost" - dneska je takovejchle kanálu jen na českým youtube desítky, někteří i kvalitnější/detailnější. Takže to že jeden nemá sledovanost, jakou by někdo čekal, je celkem normální, protožem á dost velkou konkurenci.

  • @salazar8616
    @salazar8616 Před 4 lety +1

    Ahoj, další častý výživový mýtus, který mě napadá, se týká vajec. Teď už snad ne tolik jako před několika lety, ale takové to: nejezte vejce, protože obsahují hodně cholesterolu nebo vyhazujte žloutky, protože jsou tučné atd. Domácí vejce jsou za mě jedna z nejlepších a nejvýživnější potravin pro člověka vůbec! Žloutek obzvlášť!
    Jinak skvělé video a celkově i tvorba, díky za to! Říkám to pořád, že i na 2-3 jídlech denně může mít sportující člověk výsledky a v pohodě fungovat. Mě to teda aspoň vyhovuje maximálně! Ať se daří! 🙂😉

  • @ladislav2594
    @ladislav2594 Před 4 lety +3

    K těm šesti porcím si myslím, že je to často dáno i prakticky tím, že když chce člověk nabrat a musí sníst velké množství kalorií denně, v méně porcích se to do sebe dostat nedá, protože žaludek má omezenou kapacitu, nebylo by to asi ani moc zdravé rvát do sebe takový ranec najednou, takže mi těch 5-6 porcí prostě vyjde. Jinak pecka.

  • @ondrasindelka7379
    @ondrasindelka7379 Před 4 lety

    Video dobře zaměřené a zdá se dobře zpracované. Jen s tím cukrem nesouhlasím. Všichni víme, že je cukr prakticky droga, na kterou je velice jednoduché si zvyknout. Je po něm hlad a stále větší chuť. Inzulin v těle poskakuje nejvíce právě z bílého cukru. A to, že nám více chutná ve sladkostech nebo fastfoodu s přídavkem tuku či koření, není přece argument. Cukr do těla chceme dostávat více a více a tloustneme. Ohledně studií, kde se dávájí určitá pravidla, nelze brát vážně a od reality se v tomto případě velmi lišší. Tvrdit, že by si člověk nedal bílí cukr a nepřejídal se ho, je jakoby byl alkoholik vyléčen tím, že by si místo piva, vína, měl míchat čistý alkohol s vodou... také by to pravděpodobně nedělal a tehdy by jsme tvrdili, že alkohol není návykový. Nemůžeme oddělovat složku od složky, jen aby se nám to hodilo. Tohle může spíše uškodit než pomoci.

  • @andrejdanihel3274
    @andrejdanihel3274 Před 4 lety +5

    Nazdar Jardo , diky za video, si top 👍

  • @kolodojpes
    @kolodojpes Před 4 lety +3

    4:50 dobrá forma

  • @YellowButterfly63
    @YellowButterfly63 Před 2 lety +1

    Prostě geniální (a ne jen toto video).

  • @calisthenicssannin.
    @calisthenicssannin. Před 4 lety +2

    Vždy som rád, keď vydáš nové video, spravíš niekedy guide na niektoré náročnejšie kalistenické cviky ako napríklad planche ? vdaka

  • @spoloktatrin
    @spoloktatrin Před 4 lety +2

    Ahoj, mohol by si natočiť video o GVT , alebo o dalších treningových programoch

  • @chillifarmer8402
    @chillifarmer8402 Před 4 lety +1

    Super video :) Dávám palec nahoru

  • @GodmyX
    @GodmyX Před 4 lety +1

    Cukru se nevyhýbám z důvody tloustnutí, ale protože vystřelí insulín (podotýkám, že nejsem ani obézní, ani cukrovkář ;p .. tuk mám kolem 10%). A to může být v určitých situacích dejme tomu dobré (po tréninku, pokud se bez toho člověk neobejde - řekněme, že někdo třeba bere maltodextrin), ale ve většině situací to proste vhodné není. Je lepší si držet krevní cukr na stabilní hladině: subjektivní kvalita života se tím zlepší (a to beru v potaz i to, že si tu dobrou věc odepřeme...).
    Krom toho, závislost mozku na cukru je skutečná... člověk si málokdy přizná, že závislý je. A je to škoda. Je to jako kdyby někdo cvičil a do toho kouřil cigatery... Na jedné straně obrovská síla a odhodlání, na druhé straně zase politovánihodná slabost, možná i ubohost.

  • @Rizek3779
    @Rizek3779 Před 2 lety

    skvělé video :)

  • @rudolfvavra2762
    @rudolfvavra2762 Před 4 lety

    velmi dobré video

  • @hmichaela598
    @hmichaela598 Před rokem

    Kdy si tedy můžu dát,protein? Já si ho dám po cvičení. Je to na škodu???

  • @danielp2157
    @danielp2157 Před 4 lety +6

    Takže ve zkratce lze v podstatě říct, že by člověk měl jíst kdy mu to vyhovuje, neohlížet se na sacharidy ráno - bílkoviny večer, nežrat jak to prase a pokud bude dostatek pohybu, výsledky příjdou.

  • @jendabekCZ
    @jendabekCZ Před 11 měsíci

    Takže když to shrneme - jde v podstatě hlavně o to, kolik toho sežereme. To je ovšem velkolepý závěr studií :)

  • @jakubkadlec3871
    @jakubkadlec3871 Před 4 lety

    Zdravím Jardo ,prosím tě ... makám na směny, tudíž spánek většinou není tak kvalitní a dlouhý jak by měl být .Chodím do fitka 3-4x v týdnu .Je to velký problém ? A má to cenu se cvičení věnovat nějak důsledněji i když regenerace není dostačující ? Díky za videa a rady .Kuba

    • @Tomas_F.
      @Tomas_F. Před 3 lety +3

      Pracuju v noci přes 10 let (tady nutno dodat, že ale můžu v práci spát, většinou 5-6 hodin, ale spánek není moc kvalitní). Co jsem se naučil je rozhodně jít pak spát ještě přes den. Rozhodně bez budíku (zajímavé, že se přirozeně budím, když se spánek z práce i z domova sečte na těch zhruba doporučovaných 8 hodin), čili aby si tělo samo řeklo. Trénink mám 3x týdně. Ostatní dny vyplňuju spíš lehkým kardiem - de facto se snažím jen nějak hýbat. U mně je regenerace tedy to zásadní, podle čeho se rozhoduju, jak moc tvrdě si trénink dám - hodně poslouchám svoje tělo. Pokud cítím třeba únavu, jsem opatrnější a přidám si třeba ještě spánek během dne, pokud to jde, anebo redukuju ten trénink dle potřeby a pocitu. Nejsem odborník, ale snažím se předejít zranění či jiným negativním vlivům na zdraví touto cestou.

  • @janandresek7250
    @janandresek7250 Před 4 lety

    Škoda že nejede web... Super video

  • @DyzzyDyzzytal
    @DyzzyDyzzytal Před 4 lety

    ahoj jardo mam otazku ked si teda nemusim davať protein po treningu tak chcel by som vedieť či to predsa nema len lepšie vstrebanie sa do tela ked ho vypijem p tom treningu alebo si ho kludne možem miesto shakeu dať do ovesnej kaše a k tvarohu na večer pre lepšiu chuť? ps som v diete takžem momente moj primarny ciel je vyrisovať a udržať čo najviac svolavej hmoty

    • @DyzzyDyzzytal
      @DyzzyDyzzytal Před 4 lety

      prosim ťa jak by si mi mohol paradiť mam stym dosť dilema

    • @michalpelyni5707
      @michalpelyni5707 Před 3 lety

      @@DyzzyDyzzytal záleží na celkovém příjmu za den, u normálního člověka to má zanedbatelný ( jestli vůbec) vliv. Už jen proto, že největší regenerace, tedy i růst svalů, probíhá během spánku. Snad jsem ti to objasnil :-)

  • @mujucetna2115
    @mujucetna2115 Před 4 lety +6

    S tím jídlem a rozdělení porcí při hubnutí je důležité u tlustých lidí, co jedli předtím jako prasátka...
    Ano, nemá to asi vliv na odbourání kalorií, ale nutno vzít v potaz i to, že má a) fyziologicky roztaženější (větší) žaludek, a b) pravidelnost má významný psychologický efekt, kdy jeho mozek (tělo) ví, že dostane jídlo v určitý čas...

    • @alenan.1879
      @alenan.1879 Před 4 lety +4

      Ahoj, podle me to je vysoce individualni. Ja jsem jedla jako prasatko, jak jsi napsal. A vice mi vyhovuje jist dve az tri vetsi jidla denne. Vyhovuje mi to vic, protoze mam radsi pred sebou vetsi jidlo nez vice mensich. Taky mi vyhovuje to, ze sotva se najim, nemusim premyslet nad tim, co budu jist dalsiho. Takze nelze hazet vsechny do jednoho pytle. Je super, ze ten pocet jidel nema vliv a ze si to tim padem muze kazdy udelat tak, jak mu vyhovuje.

    • @danielhak2855
      @danielhak2855 Před 4 lety +1

      Zde musím souhlasit s mujucet na , pravidelná a vyvážená strava je velice důležitá. Já sám cvičím a po změně mého jídelníčku z (sním cokoliv) na (vím co jím) a mám pod kontrolou v kolik jím, jsem spozoroval ňekolik pozitivních výsledků, odrážející se jak ve své celkové celodení náladě, celodení aktivitě a osobně, od té doby co se zdravě a pravidelně stravuji tak mě i po svém maximálním výkonu ve fitku, bolí cvičené části ťela daleko méňe , než tomu bylo v době, kdy mě nezajímal co jím .

    • @danielhak2855
      @danielhak2855 Před 4 lety +1

      +zatěžovat trávením regenerující tělo během spánku, je podle mého názoru nesmysl.

  • @josefhab2441
    @josefhab2441 Před 4 lety +2

    Jardo, k tomu jídlu před spaním, ano, co se týká energetické hodnoty, tak to nezpochybňuji a určitě to je jedno. Ale vzhledem k cirkadiánnímu rytmu se to nevyplatí řešit a např. už 2 hodiny před spaním nejíst?

    • @Tomas_F.
      @Tomas_F. Před 3 lety

      Četl jsem, že je dobré nechat trávit 3-4 hodiny před spaním. Můj táta rád jedl před spaním, měl problémy s pálením žáhy a bolestí žaludku v noci a nemohl spát (věřím, že to bylo právě tím jídlem před spaním, ale nemuselo to být jenom tím), nakonec zemřel na rakovinu žaludku. Neříkám, že by se to stalo každému, kdo by se najedl a šel spát, možná pro to máme nějaké predispozice, protože i já jsem měl (a ještě občas mám, ale snažím se to vyřešit) tenhle špatný návyk před spaním a též mám pak v noci stejné problémy.
      Ve výsledku tím chci říct (a jsou to i obecná doporučení, dobře dohledatelná), že jít spát s co nejvíce prázdným žaludkem je určitě lepší, mi přijde. Takže jíst naposledy alespoň tak ty 3 hodiny před spánkem - a také záleží na tom CO sním. Když to bude těžké, asi by to chtělo ještě více času. A naopak s něčím lehkým, dobře stravitelným, to se dá asi i v kratší době před spánkem, logicky.
      Hlavní v tom vidím, že každý si to na sobě musí vyzkoušet, jak mu to funguje a ovlivňuje jeho rytmus. Mně funguje jít spát raději trošku s chutí na něco než se pak budit s bolestmi žaludku.

  • @stanislavhukel1556
    @stanislavhukel1556 Před 4 lety +1

    Aohoj , v niektorých videách odporúčaš celkový denný príjem bielkovín na kilogram celkovej telesnej hmotnosti a v iných videách hovoríš o príjme bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti bez tuku. Moja otázka znie podľa ktorého vzorca odporúčaš postupovať ... Ďakujem za odpoveď

  • @miccn2833
    @miccn2833 Před 4 lety +3

    Ad snídaně: "mýtus" je jen špatné pochopení obecné praktické zkušenosti. Kde se ten mýtus vzal? Historicky - většina lidí když ráno vstala, tak šla pracovat, často těžce fyzicky, a makala třeba bez přestávky až do oběda, takže vydatná snídaně zajistila dostatek energie na celé dopoledne. To, že si to pak fitnesáci a výživoví vědátiři a poradci snažili "přeložit do jazyka svého kmene" a dát do souvislosti s aktivací metabolismu či kdesi cosi, stvořilo tenhle mýtus - tady platí princip Occamovy břitvy - to nejjednodušší vysvětlení je to pravé. Samozřejmě, že se mění denní rytmus i charakter práce spousty lidí, tak se mění i nároky na stravování a jeho časování. Ale zkuste od 7 hod makat třeba na stavbě a první jídlo si dát třeba až v 11 hod., myslím, že na význam snídaně opět začněte mít tradiční názor :-) (a ano, najdou se jedinci, kterým to tak možná bude vyhovovat, ale budou to jen vyjímky).

    • @Tomas_F.
      @Tomas_F. Před 3 lety +2

      Však tam má napsané, pokud ráno/dopoledne podáváš vysoký výkon, je snídaně vhodná. Nejste v rozporu.

  • @tomaspavelek5349
    @tomaspavelek5349 Před 4 lety +2

    ehm...dneska mi dal do ruky kolega jeho jídelní plán co mu dala jeho výživová poradkyně...tolik blbostí co tam měla a čím ho vlastně dopovala je šílené...
    Jen vyšvihnu to nejhorší:
    1 - "Jíst každých 2-3hodiny. - Jinak se spomaluje metabolismus a vše se začne ukládat do tuků."
    2 - "Ovoce jen dopoledne, protože odpoledne v těle hnije a kvasí. :D"
    3 - "Nepít mléko, protože mléko zahleňuje celé tělo."
    4 - "Káva - překyseluje"
    5 - "Alkohol spomaluje hubnutí na 2-3 dny."
    6 - "Stolici musíte mít každý den, jinak volejte svému výživovému poradci."
    Také tam píšou jak cukr je škodlivý a jak by ho člověk měl příjímat málo a pozor na cukr v ovoci atd....a pak mu tam dá na snídani a večeři výživu F1, kde je podíl cukru 1/3 :D
    Chudák u ní nechal tolik peněz, že je mi ho až líto. Bohužel lidé věří všemu možnému. Takže lidi pozor, ani odborná pomoc nemusí být dobrá a vždy by jste měli upřednostnit zdravý rozum.

    • @GodmyX
      @GodmyX Před 4 lety

      Já prostě v tento bysnys vůbec nevěřím :-/ Věřím v to, že se člověk má vzdělávat, že lidé mají přispívat k tomu, aby ostatní byli vzdělaní (jako tento CZcamsr), ale nevěřím moc k tomu, že člověk, který o tom neví nic, přijde k poradci, dostane návod a stále ničemu ani základům té vědy nerozumí a slepě to dodržuje. A krom toho se tam občas opravdu píší nesmysly, jak jsi uvedl.

  • @MedioGypsy
    @MedioGypsy Před rokem

    Tak ono se hlavně nedoporučuje jíst ve večerních hodinách proto, že se tak hůř usíná. Jídlo dodá tělu energii a potom nemůže usnout...

  • @TheKripix
    @TheKripix Před 4 lety +1

    Super bomba video ;) Diky Jardo ;)

  • @ivetactvrtnickova5857
    @ivetactvrtnickova5857 Před 4 lety +4

    Ráno celoročně chodím běhat (ven) a vždy před během si dám kousek mléčné čokolády, pro získání rychlé energie a nikdy jsem se nebála, že bych po tom přibrala - proč taky, když to hned vyběhám.
    Fascinuje mě, když slyším nesmysly typu: Mlíko zahleňuje, lepek zalepí střeva, po cukru bude cukrovka, po vejcích vysokej cholesterol....kdyby to byla pravda, tak jsem první, kdo si kope hrob. Jsem velkej milovník mléčných výrobků (dělám si svoje jogurty, kefíry,..), peču si chleba, máme slepice - domácí vejce.
    Zázrak možná bude v tom, že se hejbu (na rozdíl od jiných). Průměrně odběhám 230 Km/měsíc a chodím do posilovny..teda než ji zavřeli a 2019 jsem vyhrála MČR v bench pressu.
    Když někomu, kdo si stěžuje na svoji váhu, řeknu: "hejbej se, jdi na procházku, projeď se na kole", tak slyším jen koktejl výmluv typu: "nemám čas, mám dítě,..." nebo (hláška z minulýho týdne): "koupila bych dítěti kolo, ale já bych vlastně s ním musela jezdit, no to né, tak to kupovat nebudu"..a radši si udělají výlet do fast foodu - pak se všichni diví, že obezita u lidí a dětí roste

  • @ADAMytb5383
    @ADAMytb5383 Před 2 lety +1

    3:02 ja jsem si myslel to samé

  • @patress112ify
    @patress112ify Před 4 lety +4

    u cukru je problem ten, že ho ludia prijímajú z limonád a sladkostí. A hlavne v sladkostiach je ešte niekoľko desiatok gramov tuku navyše, čo tiež prihodí niekoľko stovák kcal a tým pádom ich kcal za deň extremne narastá - a to si ľudia neuvedomujú :D stačí si pozrieť zloženie čokolád a tyčiniek ako je 3bit a Snickers

    • @rastislavkrajnak64
      @rastislavkrajnak64 Před 4 lety +1

      No stačí dat denne jedno jabko a jeden pomaranč... A 50 g cukru vybavené... Preto ma toto video potešilo... Lebo každá jwdna kalkulacka mi vypočíta cca 40 g cukru na deň... Lenže sladkosti a limonady nepoužívam a cukor ziskam hlavne z ovocia... A dlho s tym bojujem lebo ovocie ja proste zbožňujem a toho sa vzdať nechcem..

    • @patress112ify
      @patress112ify Před 4 lety

      @@rastislavkrajnak64 cukor z ovocia nie je nejaký hriech :D pokiaľ to nehrotíš tak ako ja, že zjem 2 kg hrozna denne :D ovocie neovocie, je to poriadna kalorická bomba :D ked zješ 2-3 velke pomaranče alebo jablká, tak si podstatne viac sýty ako ked si dáš 3 snickersky :D o vitaminoch a mineraloch z ovocia ani nevravím a taktiež o takmer úplnej absencií tuku v porovnaní s čokotyčinkami :D ale bacha na hrozno, toho sa aspoň do mňa vojde mrte veľa :D

    • @GodmyX
      @GodmyX Před 4 lety

      rastislav: nemůžeš, prostě nemůžeš, srovnávat cukr z ovoce s rafinovaným cukrem v potravinách! To ovoce, krom toho, že má desítky vitamínů a minerálů, má svoji přirozenou vlákninu a ten cukr se díky tomu do krve dostává POSTUPNĚ, dost podobně jako u některých komplexních sacharidů! Ovoce ti inzulín nikdy nevystřelí tolik, jako rafinovaný cukr. Jezte ovoce, panebože. Necpěte se, ale jezte ovoce. Tak jak to napsal Chajeno.

  • @leonardoblue42
    @leonardoblue42 Před 9 měsíci

    ohledně jídla večer si doporučuji přečíst knihu Cirkadianní kód

  • @denisatomaskovatvojesancen6273

    Bavite se pouze o kaloriich, ale kde jsou živiny ? Vstřebávání, doplňování ? To je předpis sice na vypracovane tělo , ake hladové buňky

  • @eriktoupal8437
    @eriktoupal8437 Před 4 lety

    až 100g cukru denně je ok? Myslel jsem že denní limit je cca 70g já se snažím držet max 10-15% příjmu sacharidů cca 300-330g
    Rychlé cukry dávám po tréningu půl banánu a půl jablka.

    • @kikinRust
      @kikinRust Před 4 lety

      Pokud jde o cukry z ovoce, tak to je naprosto v pořádku

    • @ritarainmore1416
      @ritarainmore1416 Před 4 lety

      Tak já jsem zas četla, že denní příjem cukru je dle váhy, činnosti, atd. .. 20 - 50 g denně. Jednu dobu jsem to dost počítala a na těch 20 g jsem se dostala jen v obyč potravinách - v mléčných výrobcích, v šunce, v tofu pomazánce, aj. Chtěla jsem pít na snídani proteinové jídlo v prášku - aby mě to trochu zasytilo, tak jsem do sebe musela "nalít" 17 g cukru. Takže pokud se člověk zcela nevyhýbá ovoci tak na maximální příjem cukru lehce dosáhne i bez sladkostí, sladkých jídel a nápojů :/

  • @tomaszovak398
    @tomaszovak398 Před 4 lety

    Ja kedze pracujem na smeny tak jem o 10 vecer a niekedy ked dojdem z prace to je cca o 11 vecer

  • @Senkys57
    @Senkys57 Před 4 lety +1

    Já ráno musím snídat, protože jinak mám hroznou chuť blinkat 🥺😂

  • @michaljizdny8418
    @michaljizdny8418 Před 9 měsíci

    Jeden z velkých nesmyslů, který s oblibou říkají někteří tzv. vyzivovi poradci je, že lidi, kteří jsou tlustí, vlastně celý život hladoví a měli by teda jíst víc

  • @dantealighieri8320
    @dantealighieri8320 Před 4 lety +1

    Mě by zajímalo, jestli je pravda, že se po probuzení musíš co nejdřív napít VODY (takže ne čaj atd), nejlíp půl litru, protože tělo je po noci údajně DEHYDROVANÝ. Zároveň si tim to tělo prej nakopneš, rozjedeš procesy, metabolismus... Celý léta se mi to nezdá a připadá mi to jako výplod ženských magazínů.

  • @jan807
    @jan807 Před 4 lety +3

    Ohledně prvního mýtu. Je pravda, že počet kalorií přijmeš ve stejném množství, byť se jedná o 3 nebo 6 jídel. ALE! Musíš brát v potaz také to, že tělo přijme ze stravy jen určité makro a mikro živiny, takže pokud si dáš 3 jídla denně, tak třeba nepokryješ úplně tak 100% denních dávek potřebných živin. 1000 kalorické jídlo a 2x 500 kalorické jídlo je prostě jen jiné a záleží, co si tam ten daný člověk dá, což ale v případě 2x 500 je lepší, jelikož u každého jídla bys měl mít nějakou zeleninu apod., což zase působí dobře na střeva, kvůli vláknině. Druhý argument je ten, že se po větším jídle člověk cítí unavenější, jelikož se krev hrne do žaludku, aby žaludek mohl potravu strávit. Po větším jídle si člověk ani nezajde zacvičit (musí počkat delší dobu), zatímco při malých porcích je člověk schopen dříve začít cvičit a cítí se lépe. Tohle mohu tvrdit jelikož mám už letité zkušenosti a neměnil bych. Takže pro nováčky, kteří to teď vezmou tak, jakože je v pohodě jíst jen tři velká jídla je prostě špatně, jelikož si ještě neumějí poskládat ty informace správně a budou ten tvůj argument ohledně "mýtu" přijímat jako něco, co tak je (a ono to tak je), ale nevidí už za tím další aspekty, které tam jsou.
    Hezké video, ale chtělo jít trošku do hloubky problému, pokud tím chceš někoho vzdělávat, jelikož tyhle informace jsou pak zkreslené. Třeba další mýtus o metabolickém okně, kde říkáš, že pokud si dám jídlo s bílkovinou, tak mi aminokyseliny z jídla PRAVDĚPODOBNĚ vydrží i po tréningu. To slovíčko pravděpodobně je tam celkem důležité třeba. Důležité je jíst i před a po tréningu + tam nejde jen o výkon, pokud se člověk nenají, ale o nějakou regeneraci, dodání zásob ATP apod.
    Po 18. hodině... ano, to není pravdivé, ale například nejvíce fungují ledviny v dopoledních hodinách, a proto by člověk měl vypít nejvíce vody, jelikož se mu tělo pročistí a ledviny pracují správně. Někteří lidé nemohou po určité hodině jíst, jelikož již pak nezaspí (to jsi říkal). Další věcí je, že ano je mýtus nejíst po 18. hodině, ale je DŮLEŽITÉ ŘÍCI PROČ!!! Jelikož lidé, kteří mají určitý jídelníček a vyváženou stravu, tak to je v pořádku, ale pro starší lidi, kteří už nemají tak rychlý metabolismus a jí ve večerních hodinách jídla jako ovoce, sladkosti a podobné věci s jednoduchými cukry, tak na ně to vliv tedy má. Nelze jen tak říci, že jedení po 18. hodině nemá na člověka žádný vliv. Měl bys brát v úvahu všechny kategorie, aspekty, a vůbec zahrnout úplně všechno, abys mohl říci, že tenhle mýtus je 100% mýtus. Mě se zdá, že to říkáš jen lidem, kteří mají tak 18 let a jsou hubení s dobrým metabolismem.
    Ohledně potravin jako je mléko, tak říci člověku, ať mléko nepije je v pořádku. Na mléce není nic tak extra dobrého. Říkalo se, že mléko je na kosti, což ale není vůbec pravda, jelikož mléko kosti odvápňuje. A říci, že si nehlídat cukr, ale jen svůj pohyb je také špatně, jelikož pokud je cukru moc, byť i toho komplexního, tak na člověka přijde únava, což je paradox, jelikož by to měla být spíš energie ne? :)
    K tomu poslednímu bodu. Klidový metabolismus se s jídlem nemění. Tzv. bazální metabolismus se vypočítává z informací jako je , pohlaví, váha, výška, věk ( je to přibližně samozřejmě). Na váze, která disponuje bioelektrickou impedancí, je to samozřejmě lepší. Dlouhodobě je lepší lidem doporučit snídat a né jim říci, že jak to cítí. Snídaně je prostě důležitá, jelikož stejně jako člověk ráno pije ( jelikož je dehydratován), tak by měl i doplnit potřebné živiny. Snídaně je prostě jedno z hlavních jídel, stejně jako mít například alespoň jedno teplé jídlo denně, či pít raději teplou vodu nežli studenou.
    Závěrem jen chci říci, že ano, jsou to do jisté míry mýty, ale co není. Na každého člověka funguje něco jiného a každý je individuální. V tomto komentáři, co zde píši, mi šlo jen o to předávání informací, jelikož nejsou úplně dostačující, a pro lidi, kteří třeba začínají, tak je to celkem chybná informace, jelikož si po tomhle videu řeknou, že tohle je mýtus, tak to dělat nebudu a více se už o tuhle problematiku nezajímají.
    Pokud to někdo dočetl až do konce, tak TĚ obdivuji a děkuji :)

  • @mrpy6920
    @mrpy6920 Před 3 lety

    bez ohladu na chudnutie atd, vecer nema jest aby sa nezatazoval zaludok, a organy aby oddychovali.

  • @tomaskellnerphdr.9939
    @tomaskellnerphdr.9939 Před 4 lety +1

    Kvalitní video, jako vždy!
    K těm mýtům mě napadá např.:
    - zhubnout se dá pouze při vyřazení určité potraviny (mléko, lepek)¨
    - obecně nadřazování jedné diety jako jediné správné (lowcarb, lowfat, paleo, IF...)
    - nutnost se "detoxikovat"
    - vyšší příjem bílkovin poškozuje ledviny
    - umělá sladidla poškozují zdraví a způsobují tloustnutí

    • @hpparodie
      @hpparodie Před 4 lety

      O umělých sladidlech se stále vedou diskuze a dělají všemožné studie s různými výsledky, takže to za mýtus označit zatím nelze. A vysoký příjem bílkovin opravdu škodí a nejen ledvinám, takže to také není mýtus. Viz toto:
      Některá doporučení mluví až o 4 g bílkovin na kilo a den, podle vás je to už příliš? Slyšela jsem např. názor, že organismus se adaptuje…
      Žádná doporučení odborných autorit nejdou přes 2 g/kg váhy, nicméně v různých médiích se objevují i tato nepodložená data. Organismus se na vysoký příjem bílkovin skutečně adaptuje, nikoli však zvýšeným budováním svalové hmoty, ale zvýšením odbourávání bílkovin v játrech a zvýšením vylučování odpadních produktů (zejména močoviny) ledvinami. V konečném důsledku dochází k přetěžování jater, ledvin i oběhového systému, což jsou samozřejmě jevy zcela nežádoucí.
      Přemíra bílkovin tedy vyloženě škodí? Jak si s ní tělo poradí?
      Ano. Sportovci mívají vyšší koncentrace močoviny (urey) v krvi (která bývá považována za marker únavového syndromu), někteří i zvýšené jaterní testy. Zvýšený průtok krve ledvinami je negativním prognostickým parametrem budoucího onemocnění ledvin, na vysokobílkovinné stravě může docházet i ke zvýšenému odpadu vápníku močí.
      Zdroj: www.vitalia.cz/clanky/prof-vitek-pozor-na-vysoky-prijem-bilkovin/

    • @Patrik1738
      @Patrik1738 Před 4 lety +1

      Všechno mýty nejsou ! PS. A uvádět si titul na sociálních sítí je rarita a žádný normální člověk to nedělá !!!

    • @tomaskellnerphdr.9939
      @tomaskellnerphdr.9939 Před 4 lety

      @@hpparodie K těm umělým sladidlům vycházím z animálních studií, kdy laboratorním krysám byla podávána VÝZNAMNĚ vyšší množství aspartamu a teprve poté se objevoval negativní účinek. Aby člověk přijal takové množství, musel by pít skoro 1000 plechovek nápoje oslazeného aspartamem denně :)
      Jinak k tomu příjmu bílkovin - osobně jsem myslel množství cca 2g/1kg. Souvisí to spíše s adaptací - osoba, která doposud jedla sotva 0,5g/1kg a skokově navýší příjem na zmiňované 2g/1kg zcela jistě bude mít trávící potíže při takovém skokovém navýšení

    • @hpparodie
      @hpparodie Před 4 lety

      @@tomaskellnerphdr.9939 Mně stačí 1/2 šumivé tablety multivitaminu s umělými sladidly a za 5 minut mám hypoglykémii způsobenou inzulínem, který se vyloučí automaticky při sladké chuti jídla/nápoje v ústech, aby snížil do trávicího traktu blížící se rychlé cukry. Jenže v tomto případě žádné cukry nepřijdou, takže inzulín sníží běžnou hladinu cukru v krvi pod normální hodnoty a to je jedno z nebezpečí umělých sladidel. Já jsem zdravý, ale být diabetik, tak to může způsobit vážné zdravotní potíže. Ale už z principu, umělá sladidla jsou pro tělo naprosto nepřirozené látky, tudíž lze předpokládat, že moc zdravé asi nebudou.

  • @zuzanamachova1489
    @zuzanamachova1489 Před 4 lety

    Něco málo k počtu porcí, je důležité zdůraznit, že mezi porcemi by měl být minimálně 2-3 někdy i 4 hodinový rozestup, protože takovou dobu tělo zhruba přijaté jídlo tráví. (doba záleží na velikosti porce). Pokud se to nedodrží, opotřebováváme tím metabolismus, který si tak nikdy neodpočine.

    • @salazar8616
      @salazar8616 Před 4 lety +1

      Souhlasím! Za mě není problém ani třeba až 6 hodinový rozestup, jak to někdy mívám já. Např. věpřové nebo hovězí maso se tráví až 7 hodin!

  • @Patrik1738
    @Patrik1738 Před 4 lety +3

    Jako začátečník, ale to uz je hodně dávno žádné výživové mýty snad ani neexistovaly, protože se výživa v takovém měřítku jako dnes neřešila a to bylo spíš ku prospěchu věci !

    • @MrDenrot
      @MrDenrot Před 4 lety

      Úplně si teda nemyslím, že je rakovina tlustého střeva a další zdravotní problémy jsou ku prospěchu věci 😀 Jasně, člověk to nemusí úplně hrotit, ale dodržovat alespoň nějaký základní stravovací principy podle mě není od věci.

  • @RomanPredator
    @RomanPredator Před 4 lety +1

    “Pravděpodobně nezhoršíte”.... “pokud zhoršite tak jen o několik málo procent”... tak jen dodám i několik málo procent je dost důležitých a nejen ve vrcholovém sportu, stejně jako ze je třeba se řídit spíše fakty, ne (kvalifikovanymi) odhady... přednes sice pěkný, ale obsahové špatný

    • @HalaxaJosef
      @HalaxaJosef Před 2 lety

      JP, řekl bych, radí hlavně nám, obyčejným lidem, kteří potřebuji/chtějí spravit svou “kancelářskou” postavu, nikoli vrcholovým sportovcům a profesionálům na elitní úrovni, kterým dle foto jste Vy (k čemuž Vám blahopřeji a smekám, pac je za tím šílená disciplína a dřina). Osobně jsem za videa JP moc vděčný.

  • @simonka777
    @simonka777 Před 4 lety

    K tomu cukru. Jedna vec je hubnuti,druha vec je zdravi. Naprosto to same se tyka junkfood vs. kvalitni opravdove jidlo. Take se na tom zhubne pokud je tam ten deficit a je uplne jedno,o jaky typ stravy jde. Jde predevsim o to,jak to jidlo telo metabolizuje. A radit nekomu v klidu zakomponovat az 100g cukrů do jidelnicku jako primerene mnozstvi,to jako vazne? A pak si rikat,ze rozumim vyzive je docela sila. Nevim jestli ti neco rika visceralni tuk,ale ten ma nasvedomi presne nadbytek cukru,respektive fruktoza.
    Jinak se zbytkem mytu souhlasim👍🏻😊

    • @janruzicka7703
      @janruzicka7703 Před 4 lety +1

      On mluví o hubnutí, tedy deficitu příjmu, tak s tim visceralni tuk nemá nic společného. Pokud ale budu ve vyšším příjmu, než je výdej a budu se krmit 100g cukry denně, tak přijde na řadu visceralni tuk. Omg

  • @ladislavzikmund9480
    @ladislavzikmund9480 Před 4 lety

    Super video, jen bych tě ohledně příjmu bílkovin zarazil, bílkoviny převážně živočišné, máji dopad na tvorbu ledvinových i močových kamenů, obzvláště pokud máte někoho v rodině se sklonem k tvorbě kamenů. Jedná se o dost nepříjemnou věc, osobně s tím mám zkušenosti, nedoporučuji to s bílkovinami přehánět , pokud cvičíte naturálně, nemá smysl tam zbytečně střílet tuny bílkovin

    • @GodmyX
      @GodmyX Před 4 lety +1

      No, pokud vím, tak toto právě u zdravých jedinců (se zdravými ledvinami) prokázané nebylo! To je právě ten mýtus. Ale ano, nemá smysl žrát tunu bílkovin a ještě k tomu nepočítat bílkoviny z komplexních sachardiů atd.: pokud nic, tak je to ten nejdražší makronutrient... aby člověk používal protein jako zdroj energie.

  • @radekbugla6097
    @radekbugla6097 Před 4 lety +1

    Chlape jsi chytrý a to co říkáš podepisuji 100 % .-))))))))))

  • @Alex-sv6fb
    @Alex-sv6fb Před 4 lety

    Ahoj, sypeš?:)