Niemilitarne TOP 3: Drednoty

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 9. 09. 2024

Komentáře • 160

  • @kkkppp7235
    @kkkppp7235 Před 2 lety +17

    TOP 3 i 62 min materiał - kocham to dzięki za soczysty vlog doceniam i podziwiam

  • @marekskwarcow4953
    @marekskwarcow4953 Před 2 lety +6

    Wybór oczywiście przemyślany, chociaż w moim subiektywnym odczuciu najlepszymi pancernikami okresu plus minus I wojna światowa, były amerykańskie z klasy Colorado, w tym w szczególności mój ulubiony b 48 West Virginia, który po ataku na Pearl Harbour dostał drugie życie i prezentował się po prostu pięknie. Dziękuję za odcinek i czekam na następne. Pozdrawiam serdecznie MS

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety

      No tak, ale Colorado to już lata 20-te.

    • @JanKowalski-i8u
      @JanKowalski-i8u Před 16 dny

      Oglądam starsze materiały, USS West Virginia po modernizacji wyglądała fantastycznie 👍

  • @leszeksuchozebrski7303
    @leszeksuchozebrski7303 Před 2 lety +7

    Chciałem Panu bardzo podziękować za cykl poświęcony pościgowi Royal Navy za Bismarckiem. Jestem oczarowany zaprezentowanym przez Pana zakresem wiedzy o okrętach tamtej epoki i taktyce walki(a mnie się wydawało, że coś niecoś wiem na ten temat😉). Oprócz merytorycznej głębi wyjątkowo odpowiada mi forma Pana wykładów - piękny język polski, klarowny wywód i coś co się dostaje od Bozi - atrakcyjny głos. Proszę mi wierzyć, żałowałem końca każdego odcinka i szukałem(lub czekałem) na kolejny. Z tego egoistycznego powodu zachęcałbym Pana do kontynuowania wielkich tematów, rozpisanych na godziny narracji, lecz i tak wezmę wszystko co wychodzi spod Pana ręki, w tym odcinki o "trojaczkach". Jeśli chodzi o dreadnoughty, specjalnie mnie Pan nie zaskoczył, za to odcinek o krążownikach ciężkich wywołał u mnie wytrzeszczenie oczu i opad szczęki😀. Przyjmuję Pana punkt widzenia, tym bardziej, że ja także na pierwszym miejscu umieściłbym typ Atago/Takao jako wręcz ikoniczny przykład ciężkiego krążownika z okresu II WŚ.
    Jeszcze raz dziękuję i proszę o więcej.

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety

      Cieszę się, że się materiały podobają. Nowa "długa" seria właśnie będzie się rozpoczynać, tym razem zajmiemy się Yamato. Także spokojnie, będą i długie serie. Co prawda proszę się uzbroić w odrobinę cierpliwości, bo teraz chwilkę trzeba będzie poczekać, ale na tapetę już wjedzie długa seria.

    • @leszeksuchozebrski7303
      @leszeksuchozebrski7303 Před 2 lety +1

      @@niemilitarysci Będę z niecierpliwością czekał na cykl o Yamato i liczę, że na nim Pan nie poprzestanie. I tu pozwolę sobie na małą prywatę, byłem kiedyś w intensywnym sporze o typ Iowa, mój adwersarz twierdził, że należy go zaliczyć do krążowników liniowych. Moje źródła dość wstrzemięźliwie odnosiły się do genezy powstania tych okrętów więc gdyby miał Pan chęć i moce przerobowe by poświęcić im trochę swojej uwagi byłbym naprawdę wdzięczny. To przecież rekordziści wszechczasów w tej kategorii jeśli chodzi o długotrwałość pozostawiania w służbie.
      Serdecznie pozdrawiam

  • @jaremaidzie2869
    @jaremaidzie2869 Před 2 lety +11

    Nieprawdopodobny profesjonalizm - Dzięki!!!!
    Proszę, zrób materiał typu - "życie ludzi na okrętach wojennych".

    • @AntySyjon
      @AntySyjon Před 9 měsíci

      Obejrzyj film "Okręt" z 1981 o załodze U-boota lub przeczytaj książkę o tym samym tytule, tam jest zajebiście opisane życie w takiej puszce

  • @jnowak-of1kb
    @jnowak-of1kb Před 2 lety +5

    Kolejny zajefajny materiał.....dzięki

  • @arturjankowski4055
    @arturjankowski4055 Před 2 lety +5

    Od początku wiedziałem co będzie na 1 miejscu, zaskoczyło mnie tylko 2 miejsce, świetny materiał.

  • @slawomirzawislak7385
    @slawomirzawislak7385 Před 2 lety +5

    Witam. Kolejny świetny, pełny wiedzy film o okrętach... To chyba najlepiej (wg mnie) rozwijający się kanał wojenno - morski... Ze swojej strony podsuwam temat do cyklu "Jak zatonął..." mianowicie Royal Oak 😀😀 to tyle w temacie dreadnought 'ów 😀👍. Pozdrawiam. S.

  • @mariuszczekalski8758
    @mariuszczekalski8758 Před 2 lety +3

    Materiał jak zwykle na najwyższym poziomie. Dziękuję i pozdrawiam!

  • @wojciechnowak4248
    @wojciechnowak4248 Před 2 lety +7

    Super temat❤️

  • @Lordanpl
    @Lordanpl Před 2 lety +6

    USS Nevada nie tylko przetrwała 2 boby tamowe ale jako okręt cel też się nie dała ostrzał specialnymi przeciw okrętowymi rakietami Tiny Tim wywołały mały pożar (a miały ją zatopić) dostała baty od USS Iowy i dwóch krążków i nadal unosiła się na wodzie co prawda z przechyłem , ostatecznie zatonęła od torped

  • @arturkielarturkiel2677
    @arturkielarturkiel2677 Před 2 lety +4

    Świetne prosimy o więcej godzina tak szybko mija

  • @sebastianpatapik257
    @sebastianpatapik257 Před 2 lety +5

    Wg mnie I miejsce: klasa Queen Elisabeth to nie ma o czym mówić okręt który I wojne zaliczył ale mimo wszystko były wtedy dość nowoczesnymi okrętami a i II wojnie Swiatowej coś wywojowal. Mimo wszystko admiralicji brytyjskiej udało się je dobrze zagospodarować podczas obu wojen, a to świadczy że w jakimś zakresie była to konstrukcja uniwersalna jak na Dreadnoughty, a jak wiadomo nie były zbyt łatwe w modernizacji i w zadaniach do jakich można było je przeznaczyc. Mimo wszystko powinni Brytyjczycy przynajmniej jeden z nich zostawić jako okręt muzeum właśnie z ery Dreadnoughtow (bo to chyba ta klasa byla kwintesencja tego typu okretow) i chyba najlepszegoo okresu Royal Navy (czyli obu wojen swiatowych). Tak jak Amerykanie zrobili ze swoimi okrętami klasy Iowa.

    • @gilgamesh1644
      @gilgamesh1644 Před 2 lety

      Zgadzam się, skoro zostawili Belfasta to obok niego na Tamizie powinien stać Warspite, bo zasłużył jak mało kto i przetrwał nawet uderzenie Fritzem X.

    • @JanKowalski-i8u
      @JanKowalski-i8u Před 16 dny

      Queen Elizabeth claas coś wywojował ? Ciekawy pogląd wobec pancerników które zrobiły absolutnie najwięcej dla Royal Navy w trakcie wojny mimo swojego wieku i płynących z tego ograniczeń.

  • @paweel2494
    @paweel2494 Před 2 lety +3

    Miał być materiał do poduchy ale obejrzałem za dnia :) świetny i rzeczowy film. Czekam cierpliwie na więcej takich materiałów .

  • @bartoszjeziorski2958
    @bartoszjeziorski2958 Před 2 lety +3

    Świetny materiał, tak trzymać, czekam z niecierpliwością na kolejne!!!

  • @krystianstudzinski4913
    @krystianstudzinski4913 Před 2 lety +4

    Bardzo ciekawy i fajny odcinek,super sie slucha i oglada,nie ma jak okrenty ,czekam na Yamato,mimo ze wszytkie odcinki sa niezwykle ciekawe i fajne,pozdawiam.

  • @jakubswiergiel2083
    @jakubswiergiel2083 Před 2 lety +4

    Muszę powiedzieć że Pan Niemilitaryści i Pan Morskie Opowieści rozbudzili we mnie olbrzymie zainteresowanie tematami marynistycznymi, szczególnie z okresu Wielkiej Wojny :D

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety +1

      No to cieszę się że mój kanał jest źródłem rodzącego się zainteresowania sprawami marynistycznymi. Temat jest warty uwagi, a współczesne możliwości nawet bardziej!

    • @JanKowalski-i8u
      @JanKowalski-i8u Před 16 dny

      Masz rację dwa doskonałe kanały, co jest najbardziej fascynujące w Wielkiej Wojnie ?

  • @dorithdeneb
    @dorithdeneb Před 2 lety +3

    No tym razem bez niespodzianek, świetny materiał dzięki :)

  • @btroletybt2936
    @btroletybt2936 Před 2 lety +6

    6 z plusem. Rzucę pomysł na odcinek. Flota Austrii i Węgier 😀

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety +1

      A to bardzo fajny temat, i też mocno zaniedbany i z błędną narracją, trochę jak Regia Marina w II Wojnie Światowej. Kiedyś się pojawi, ale w moją orbitę musi wejść jakieś dobre i rzetelne źródełko, albo dwa.

    • @mariuszczekalski8758
      @mariuszczekalski8758 Před 2 lety +1

      Pancerniki praktycznie nie brały udziału w walkach. Ale koniec żywota Viribus Unitis zasługuje na materiał 😊

    • @btroletybt2936
      @btroletybt2936 Před 2 lety +1

      @@niemilitarysci polecam pamiętniki Georg von Trapp pt. Do ostatniego salutu banderze

    • @krzysztofcywinski4899
      @krzysztofcywinski4899 Před 7 měsíci

      @@niemilitarysci Czy od tamtego czasu, nic Ci nie wpadło ?
      Już gdzieś pisałem, że flota k.u.k jest mocno zaniedbana, i to nie tylko w kwestii Pancerników, które rzeczywiście niewiele brały udziału w walkach, lecz przecież pozostałe - szczególnie niszczyciele i torpedowce były bardzo aktywne.
      Ponadto, ciekawy jest inny temat w kwestii floty k.u.k - mianowicie, jako "mocarstwo regionalne" w obrębie Adriatyku, cały czas rywalizowało z flota włoską w kwestii budowy nowych jednostek - a ten temat już zupełnie leży i czeka na "zagospodarowanie".

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 7 měsíci +1

      @@krzysztofcywinski4899 przyznam się że nie szukałem specjalnie, a jak przeglądałem jakąś literaturę, to akurat nic mi się w oczy nie rzuciło. Musiałbym specjalnie że tak powiem się tematowi przyjrzeć, a chwilowo mam paluchy wetknięte gdzie indziej (włoskie krążowniki na ten moment), ale jak zacznę grzebać to na pewno dam znać.

  • @sebastiandalamarsylwester2162

    Ooo... I na to czekam.

  • @marekboryczko7122
    @marekboryczko7122 Před 2 lety +4

    Na dwóch pierwszych miejscach coś innego niż typy Queen Elisabeth i Nagato (o ile nie definiujemy inaczej końca klasy) mocno mnie zaskoczy. O pierwszych by można było kilka serii filmów, jak ta o Bismarcku, stworzyć (uzasadnienie: całokształt). Drugie to najdoskonalsze co stworzono w klasie (uzbrojenie, prędkość), to jeszcze drednot a już protoplasta przyszłych nowoczesnych szybkich pancerników. Kłopot poważny jest znowu z trzecim. Typ R to "gorszy bliźniak" QE (a przy tego typu listach nie daje się zwykle bardzo podobnych jednostek). Amerykańska "wielka piątka" jakoś do mnie nie przemawia. Włoskie dopiero po całkowitej przebudowie zostały ciekawymi okrętami ale już nie drednotami. Cenię typ Viribus Unitis, za kompaktowość, rozkład artylerii i to że ciekawe okręty powstały za sprawą tak lądowych nacji jak Austriacy, Węgrzy i Czesi (przy okazji dochodzi rodzinny galicyjski sentyment do c.k.). Ochrona podwodna je jednak dyskwalifikuje od pretendowania do miana czołowych. Rosyjskie, Francuskie, Hiszpańskie, moim zdaniem wszystkie nieudane z silniejszym akcentem na dwa ostatnie. Pionierskie jednostki (UK/USA/J) można by tylko za nowatorstwo gdy powstawały. Wreszcie zostaje coś niemieckiego. Bayern kojarzy mi się (może niesłusznie) z mniej udaną QE. Tak, że może Kaiser? Wcześniejsze z heksagonalnie rozmieszczoną artylerią zalatują starszą epoką i marnotrawstwem miejsca, nowszy Konig jest mocno podobny.
    Gdybym chciał wywołać burzę komentarzy i pobawić się retoryką w uzasadnianiu wyboru dałbym okręt trojga imion HMS Agincourt, głównie za siedem dni tygodnia. ;P

    • @olaieryk694
      @olaieryk694 Před 2 lety +1

      Queen Elisabeth i Nagato (chyba Nagato na I) zgadzam się a miejsce III to oczywiście Drednot :). Czyli dwa najlepsze 1 przełomowy. Trochę dyskusyjny zakres Drednot - mogę kilka fajnych okrętów nie klasyfikować tu do Drednotów.

    • @wolffweber7019
      @wolffweber7019 Před 2 lety

      Agincourt to miejsce pierwsze w kategorii „most weird”.
      Miejsce drugie: Yamashiro/Fuso
      Trzecie: rosyjskie drednoty (koncepcja barki artyleryjskiej)
      Uwielbiam A Gin Court 🙂

  • @pawelbroda7391
    @pawelbroda7391 Před 2 lety +1

    pięknie dziękuję za świetny materiał
    produkcja na sto dwa
    bombowo

  • @jacekbilski9417
    @jacekbilski9417 Před 2 lety +4

    Proponuję okręty z "duszą"
    Ich historie i coś o tych duszach.
    Na przykład, Goeben, Enterprise, Aurora, Blyskawica, Indianapolis, itd?
    Aurora, jako symbol Cuszimy, oczywiście 🤣🤣🤣

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety +5

      Na monografie przyjdzie czas, ale zacznę myślę od Warspite, zobaczymy jak to się przyjmie.

  • @TheFiletor
    @TheFiletor Před 2 lety +4

    [zakrada się do Dropsa sypialni i przystawia kapiszon do czoła] Jakie jest twoje top 3 maskotek na okrętach wojennych?

  • @iowa406
    @iowa406 Před 2 lety +1

    To może zanim obejżę. Podam moje top 3. Ale będą to trzy top3 ;)
    1. drednouty w sensie Ol od czasów Drednoutha po Jean Barta ( tak on ostatni wszedł do służby):
    I . South Carolina - jako pierwszy p[osiadał ustawienie wież w superpozycji, oraz wszystkie w osi podłużnej, i... żadnej na śródokręciu. Czyli miał układ który ustalił się dopiero pod koniec 1WŚ.
    II. Neptune. To on jako pierwszy dostał nowoczesny system kierowania ogniem. Czyli mógł wykożystać rewolucję "drdnouta" w pełni- strzelać celnie na dalekie dystanse.
    III Drednouth - bo był pierwszy.
    2. drednouty wraz z superdrednoutami w widzeniu 1WŚ ( czyli super to takie co mają art powyżej 305mm)
    I Mutsu - miał wszystko najnowsze i najlepsze ( po za kierowaniem ogniem) w ówczesnych OL: dużą prędkość, gruby i nowoczesny pancerz, bąble przeciwtorpedowe, ciężką artyleri
    II Nevada - jako pierwsza miała AoN ( All or Nothing)
    III Quenn Elisabeth - pierwszy całkowicie opalany ropą, i niezwykle potężna artyleria. Jej 381 niewiele ustępowały amerykańskim 406 i japońskim 410, a były lepiej dopracowane.
    3 wszelkie OL
    I Drednouth - bo był pierwszy
    II tu jest remis Mutsu i QE, nie potrafię wybrać.
    III Richelieu szybki pancernik który był chyba najepiej zrównoważonym z tej podklasy OL.

    • @JanKowalski-i8u
      @JanKowalski-i8u Před 16 dny

      Nie chcę się czepiać, ale w trzecim rankingu jedynie QE miały jakiś wpływ na historię.

  • @82dirkins
    @82dirkins Před 2 lety +7

    Przez chwilę myślałem, że superdrednoty będą w osobnym filmie. W nawiązaniu do sposobu oceny z top krążowników stawiałem na 3. HMS Drednought, 2. IJN Nagato, 3. HMS QE. Widzę u Ciebie sentyment do KM, jeżeli nr 3 to nie honorable mention, ja wybrałbym USS Nevada. Kolejne dobre nagranie. Dzięki 👌

    • @papaversomniferum2365
      @papaversomniferum2365 Před 2 lety +1

      Drops jest miłośnikiem Royal Navy. do KM musiał się długo przekonywać :P

    • @iowa406
      @iowa406 Před 2 lety +1

      Wielu sądzi, że superdrednoty to Ol z czasów 2 wojny ( North Carolina, Iowa [ :P ] , Richelieu...) . A to błąd. Bo superdrednouty to OL z działami powyżej 305mm .

    • @papaversomniferum2365
      @papaversomniferum2365 Před 2 lety

      @@iowa406 Ergo KGV też się załapuje.
      P.S Czemu Iowa, a nie jakiś inny okręt z sześciu tego typu? Dlatego, że był okrętem prowadzącym, czy jakiś inny sentyment?
      (ja wiem, że to trochę prywaty, ale kto mi zabroni zapytać :P)
      Pozdro!

    • @iowa406
      @iowa406 Před 2 lety +1

      @@papaversomniferum2365 Czemu Iowa? Bo poznałem go jako pierwszego, to raz. Bo był okrętem prowadzącym typ, to dwa. Bo z typu jako pierwszy zobaczyłem ( niestety tylko na zdjęciach) właśnie Ioweę.; A to najpiekniejszy pancernik świata :)

    • @iowa406
      @iowa406 Před 2 lety

      @@papaversomniferum2365 A "ergo KG5" to po kiego wstawiłem tam "..." ? ;P

  • @marcinfrostymroz
    @marcinfrostymroz Před 2 lety +8

    O masz: z nikąd - mila niespodzianka. CIekawy jestem co wymyślisz... Oprocz Dreadnaughta znaczy (na wzor Hawkinsa) :)

  • @kacpermatysik4635
    @kacpermatysik4635 Před rokem +1

    Super!

  • @karolnie4590
    @karolnie4590 Před 2 lety +3

    Jak ja TO LUBIĘ!

  • @oldship6800
    @oldship6800 Před 2 lety +1

    Nie lubię lubić,ale te materiały lubię !!! Dobra,rzetelna robota !
    Z marynarskim pozdrowieniem...

  • @Vilgefortz85
    @Vilgefortz85 Před 2 lety +1

    Kolejny bdb film, dzięki.

  • @kw9325
    @kw9325 Před 2 lety +1

    wspaniale, jak zawsze

  • @olaieryk694
    @olaieryk694 Před 2 lety +3

    Temat dobry! Rozumiem że bez Super Drednotów - mam 70 min na moje Top3.

  • @jasiof2622
    @jasiof2622 Před 2 lety

    Super, dzięki! 😀👏
    Nie byłbym sobą, gdybym nie zwrócił uwagi, że Barham wymawia się bez "H" 😋

  • @pawekowalski9900
    @pawekowalski9900 Před 2 lety +1

    Super👍Pan to wszystko zbierze i wyda w książce.

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety

      To to może nie, ale z serii o zatonięciach może zrobię jakiś zbiór ciekawszy i to ładnie w pdfie ogarnę.

  • @filipzietek5146
    @filipzietek5146 Před 2 lety +2

    Koenig opóźniony w rozwoju o generację albo dwie jak wszystkie niemieckie pancerniki, wszedł do służby w tym samum roku co QE i R... Już bardziej Tegetthoff zasługuje na 3 miejsce, w stosunku do swojej wyporności był świetnym okrętem jak i dość nowatorskim, zwłaszcza w porównaniu z niemieckim Kaiserem z tego samego roku a Austriacy przecież mieli mniejsze doświadczenie w projektowaniu i budowie okrętów. Koenig mógłby robić jakiekolwiek wrażenie gdyby pojawił się wcześniej i był równoległy z Orionem np. Ogółem dostał 3 miejsce za to że jest jedynym niemieckim pancernikiem nie budzącym politowania chociaż w mnie w sumie budzi politowanie z powodów wymienionych na początku komentarza.

    • @robertsikora2755
      @robertsikora2755 Před rokem

      Konig przyjęto w skład KM w sierpniu 1914, Iron Duke w marcu 1914, QE w grudniu 1914, czyli Niemiec nie tak bardzo odstawał...

    • @JanKowalski-i8u
      @JanKowalski-i8u Před 16 dny

      Masz rację austriackie pancerniki imponowały nowocześnie rozmieszczoną artyleria, ale okręty niemieckie sprawdziły się w walce, te Austro-Węgierskie miały pecha.

  • @TheRobberto779
    @TheRobberto779 Před 2 lety +2

    Odnośnie rejtarady... Kto walczy i ucieka następnego dnia także biega😁

  • @julkamierzejewska6414
    @julkamierzejewska6414 Před 2 lety +2

    DZIEKI ZA MATERIAL WODNO -- PANCERNY.... no i za te SWINKI Panzerflotte!!! pozdrawiam z listopadowego Szczecina !!!

  • @michal_wierzbicki
    @michal_wierzbicki Před 2 lety +3

    Wracając do tematu z czatu, może dla sportu, pokusił byś się o analizę i przyczyny wycofania pancerników, oraz słuszność tej, jak i miejsce pancernika, w dzisiejszych realiach, nie godzinny film, taka skondensowana 15-20min analiza, może być całkowicie subiektywna, myślę że ewentualna dyskusja, była by ciekawa.

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety +2

      znaczy ja powiem tak. Osobiście uważam decyzję wycofania pancerników za słuszną. Ich zalety - zasięg i opancerzenie są dyskusyjne w dobie nowego uzbrojenia, a ich koszt jest niedopuszczalny. To co stanowi problem, to utracona zdolność wsparcia wojsk lądowych, czymś tańszym niż cholerny Tomahawk lub podobne. To jest teraz cena jaką USA płaci za brak stworzenia następcy, dostosowanego do realiów. Próbowali z automatycznym 8" działem na niszczycielach, ale to się nie udało. Próbowali obecnie z USS Zumwalt, i zaliczyli kolejną klapę.
      Ale, w mojej opinii, koszt operowania pancernikiem, stricte z perspektywy załogi, w XXI wieku od razu skazywałby go na wycofanie ze służby.

    • @wolffweber7019
      @wolffweber7019 Před 2 lety +1

      Ja tam lubię godzinne filmy

    • @michal_wierzbicki
      @michal_wierzbicki Před 2 lety

      @@niemilitarysci z kosztami ekonomicznymi nie można się nie zgodzić, jednak, jako broń wsparcia piechoty, jest o wiele bardziej wydajna, niż rakiety, argument na to, że jest bronią nieprecyzyjna, odsyłam do pocisków naprowadzanych laserowo, np Copperhead :) czas reakcji takiego systemu uzbrojenia, jest o wiele szybszy.
      I trzeba pamiętać, że to pancerników poddała się jedyna jednostka wojskowa, plus są naprawdę odporne, nawet na atak jądrowy

    • @michal_wierzbicki
      @michal_wierzbicki Před 2 lety

      @@niemilitarysci czcams.com/video/gwf5mAlI7Ug/video.html myślę że Cie zainteresuje film, jak i kanał, sporo filmików instruktażowych armii amerykańskiej :)

  • @dominiksokoowski6585
    @dominiksokoowski6585 Před 2 lety +3

    Marzyłby mi się odcinek o wyścigu zbrojeń pancerników na Morzu Śródziemnym między Francją a Włochami, te floty są w dotychczasowych materiałach traktowane trochę po macoszemu. :-)

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety +1

      Może i się coś pojawi za jakiś czas. Po macoszemu były traktowane, bo i nie za bardzo mieli co dodać do omawianych tematów, poza TOP 3 krążownikami ciężkimi.

    • @krzysztofcywinski4899
      @krzysztofcywinski4899 Před rokem

      Ja raczej wolał bym coś o Austro-Węgierskich - i to nie tylko tych najcięższych ale i lżejszego kalibru - była to bardzo liczna flotylla obrony wybrzeża i jak się wydaje skutecznie spełniła swoją rolę, a materiałów o niej jak na lekarstwo

  • @Krzysztofmr
    @Krzysztofmr Před 2 lety

    Polecam książkę pt. Historia pancernika Tadeusz Klimczyk, Przeklęte morze Cajus Bekker, Cuszima Frank Thiess i rosyjską Galery, parusniki i brinienoscy Istorija wojenno- morskowo iskustwa autor Docenko

  • @hugonrache614
    @hugonrache614 Před 2 lety +4

    Dobrze ze sa ludzie ktorym chce sie zrobic cos, nie tylko dla siebie.I nie tylko by im bylo dobrze.

  • @mikolajmichalak7453
    @mikolajmichalak7453 Před 2 lety +2

    No i już się nie mogę doczekać a tu 8 godzin pokazuje ale poczekam bo warto ale dlaczego tak długo??????????????????????????????????????????? ¿???????????????????????????? 😂 😂 😂 😂 😂 😂 😂 😂 😂 😂 😂 😂 😂 😂 😂 😂 😂 😂

  • @absolem2342
    @absolem2342 Před 2 lety +1

    O taaaak! Monografia typu QE Kreygasm

  • @dzikim7455
    @dzikim7455 Před 2 lety

    super ! mam prosbe wrzuc na Google podcast lub Spotify, super sie slucha w pracy

  • @micke7261
    @micke7261 Před 2 lety

    Hmm... widzę że jeśli już omawiasz okręty, to te pancerne ;) Mam więc pytanko. Czy masz może jakieś materiały o pierwszych, pancernych okrętach w historii marynarki wojennej ? Mam tu na myśli oczywiście zbudowane podczas amerykańskiej wojny secesyjnej: Konfederackim CSS Virginia (zwany również jako USS Merrimack) oraz jego przeciwniku, Unijnym USS Monitor ? Sam bardzo mocno interesuję się tym okresem, uwielbiam czytać, oglądać wszelkie materiały, wspomnienia i relacje z tych czasów ("Przeminęło z wiatrem" to jedna z moich ulubionych powieści oraz również jeden z ulubionych filmów ;P).

  • @Morita1986
    @Morita1986 Před 2 lety +4

    Zgadzam się w 99% moje wątpliwości budzi Kongo dał bym go w tym zestawieniu jako dodatkowe trzecie miejsce takie z gwiazdką

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety +5

      Cóż, Kongo to niekoniecznie jednak drednot, a jednak krążownik liniowy.

    • @Morita1986
      @Morita1986 Před 2 lety +1

      @@niemilitarysci to prawda jednak można się pogubić w tym okresie szaleństwa okrętowego

    • @Morita1986
      @Morita1986 Před 2 lety

      @@niemilitarysci a tak na marginesie jako niepoprawny fan IJN jaki był by tak orientacyjnie najlepszy dred marynarki cesarskiej ?

    • @wolffweber7019
      @wolffweber7019 Před 2 lety +1

      @@Morita1986
      Nagato

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety

      @@Morita1986 ciężko powiedzieć, ale też no nie mieli ich za dużo. Kawachi, Fuso i Ise są średniawe, szczególnie ze względu na rozmieszczenie artylerii w tylu działach, przez co i cytadela długa i pancerz cienki i ogień w przód i tył kiepski na tych drugich. Więc zdecydowanie u nich Nagato bym wybrał jako najlepszy.

  • @tomasznowicki9765
    @tomasznowicki9765 Před rokem

    Co do USS Nevada to zapisała ona piękna kartę swojej historii podczas ataku na Pearl Harbor gdzie nie tylko odgryzła się Japończyka zestrzeliwując 5 z atakujących maszyn i trzy dalsze prawdopodobnie to dodatkowo jako jeden z niewielu okrętów odbiła od miejsca cumowania i ruszyła ku wyjściu z portu by wyrwać się z ataku i stawić czoła potencjalnemu atakowi z morza.
    Ostatecznie po licznych uszkodzeniach okręt osadzono na mieliźnie w obawie o zablokowanie wyjścia z portu który był i nadal jest płytkie, a po otrzymanych uszkodzeniach okręt nabierał wodę.
    Dzięki tej historii moim zdaniem jest to jeden z najciekawszych okrętów tej klasy i wielce mi szkoda że został on wykorzystany do prób atomowych oraz jako okresy cal dla swoich młodszych braci jak USS Iowa, które o dziwo okresy przetrzymał i dopiero atak torpedowy posłał go na dno ostatecznie .

  • @Mlodywolyn
    @Mlodywolyn Před 2 lety +1

    Szkoda że to nie jest top 5 albo 10 :(
    Bardzo ciekawy materiał czekam na dalszy ciąg tej serii.
    Generalnie zgadzam się z twoją oceną ale
    1 HMS QE przełomowy okręt wysoka prędkość całkiem nieźle opancerzony,wszystkie działa w super pozycji i oczywiście ich kaliber
    2 New Mexico lepsze działa niż newady i jak to u Jankesów generalnie lepszy od poprzedników
    3 Bayern wszystkie działa w super pozycji,kaliber dział

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety

      Nie no, top 5 albo top 10 to by zajmowało 2 godziny. To się nie dodaje :D

  • @andrzejlegendziewicz3562
    @andrzejlegendziewicz3562 Před 2 lety +1

    1. typ. North Carolina (choć większy i nowszy od pozostałych, zbudowany wg ustaleń drugiego traktatu londyńskiego)
    2. typ. Queen Elizabeth ex æquo typ Kongo (po II modernizacji były bliższe pancernikom niż krążownikom liniowym)
    3. typ Bayern (zbliżony parametrami do Queen Elizabeth, choć wolniejszy (22 węzły) ale lepiej opancerzony) - (nota bene Baden zwodowano w Gdańsku..).
    Oglądamy z synem z wielkim zainteresowaniem...
    Dziękujemy i czekamy na kolejne...
    Może TOP 3 Pancerniki traktatowe...?

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety

      Jest taka możliwość. Dodam na przyszłość, skoro drednoty nam wypadły to się zrobiło 1 miejsce wolne.

    • @robertsikora2755
      @robertsikora2755 Před rokem

      Typ Kongo po przeklasyfikowaniu na szybkie pancerniki pozostał z pancerzem 8-calowym na burcie z lekkim wzmocnieniem pokładów pancernych, był słabiej opancerzony niż Renown. Gdyby nie przytomność umysłu jednego z japońskich oficerów, Kirishima podzieliłaby los brytyjskich krążowników bojowych (liniowych) u wybrzeży Guadalcanalu.

  • @carcharinus6367
    @carcharinus6367 Před 2 lety +1

    *"Dżamejto"* całkowicie mnie rozbroił. Absolutnie i bez reszty... Szczęśliwie - dzielni chłopcy od Marca Mitchera dali radę. A przecież Ray Spruance miał jeszcze kilka asów w rękawie...

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety +1

      A to jest dość stary dowcip jeszcze z czasów world of warships, gdzie zmienialiśmy wszystkie japońskie nazwy na takowe właśnie, co by jednego kolegę trochę poszturchać. Więc był Dżamejto, Nadżejto, Asejszio, Ikustaka etc.

  • @krzysztofcywinski4899
    @krzysztofcywinski4899 Před 7 měsíci +1

    Czy będą także inne Top 3 - szczególnie dotyczące okrętów z I WŚ ?
    Tzn. np. Krążowniki Pancerne i Niszczyciele (kontrtorpedowce) ?

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 7 měsíci +1

      Będą, ale muszę się trochę dogonić z zaległymi materiałami.

  • @aro8000
    @aro8000 Před 2 lety

    A może film o pociskach? Bo jak co strzelało i z jaką skutecznością to się dowiedzieliśmy. Ale czym te potwory strzelały?

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety +2

      Myślę że jest taka możliwość. Chodzą mi po głowie też takie bardziej ogólne tematy, jak np. co to jest w zasadzie "dzielność morska", więc może i pociski się załapią.

  • @kszulima
    @kszulima Před 2 lety

    Super odcinek, jak zwykle zresztą, ale.... dlaczego właściwie mamy wybierać typowe pancerniki, typowe krążowniki itp. A gdzie miejsce dla klasy "ni to pies ni to wydra"? ;) Może ranking... tych innych? Gdzie miejsce dla Alaski, Zary czy pancerników kieszonkowych? Może jakiś taki ranking? ;)

  • @micham.8431
    @micham.8431 Před 2 lety +1

    Hej, a jak zrobiłeś świetny materiał o ekranoplanach to wyjaśnisz dlaczego MiG i mają takie duże stateczniki pionowe? :)

  • @olaieryk694
    @olaieryk694 Před 2 lety

    Takie spostrzeżenie - tytuł z krążownikiem ciężkim popularniejszy od Drednota. Może trzeba zmienić Top3 Pancerniki I Wojny Światowej :). Takie tam przemyślenia marketingowe. Pozdrawiam i czekam na Yamato II.

  • @JanKowalski-i8u
    @JanKowalski-i8u Před 16 dny

    Przepraszam że wracam do materiału sprzed dwóch lat.
    Ranking, wykorzystam starego gotowca który zrobiłem sobie pod kątem okrętów liniowych z II wojny światowej i ich efektywnosci (z wielkim plusem za zwalczanie innych okrętów liniowych), trochę nie pasuje do tego, ale jest bardzo subiektywny kontrowersyjny taki powinien być.
    Oczywiście każdy taki ranking to zabawa.
    10. Okręty typu Yamato - wyporność to nie wszystko, dwa aktywne wystepy, slabo wyszło.
    9. Okręty typu Kongo - duża aktywność u boku lotniskowców, dwie bitwy pod Guadalcanal, w sumie wyszło dość blado.
    8. Okręty typu Littorio - fajne okręty, aktywne, sukcesów jak na lekarstwo.
    7. Okręty typu Deutchaland - pancerniki kieszonkowe trochę krążownika, trochę pancernika.
    Spróbowały swoich sił jako rajdery, jeden przepadł.
    W sumie najlepiej im wychodziło okładanie miesiącami pociskami Sowietów i to wtedy gdy reszta niemieckiej machiny wojennej była już znokautowana.
    6. Okręty typu Nelson - działały całą wojnę, ale najbardziej spektakularne wydarzenie to udział Rodneya w ostatniej walce Bismarcka.
    5. Okręty typu Bismarck - krótka, błyskotliwa kariera jednego, ale Hood na koncie to jest coś, drugi długo nie dawał spokoju brytyjskiemu premierowi, miał też duży udział w klęsce konwoju PQ-17 choć niczym innym poza swoim istnieniem.
    4.Okręty typu Scharnhorst - Operacja Berlin, Bitwa pod Jan Mayen, sukcesy, ale były też niepowodzenia.
    3. Okręty typu North Carolina - kolejny bohater jednej akcji, pływały wcześniej i później, ale Kirishima to mistrzowska robota.
    2. Okręty typu King George V - najbardziej niedoceniany typ pancerników, Bismarck,
    Scharnhorst, robiły swoje i przeważnie skutecznie.
    1. Okręty typu Queen Elizabeth - tylko to co zrobił Warspite wystarczyłoby na miejsce w czołówce (a może na szczycie), a były jeszcze cztery okręty które nie próżnowały.

  • @Benio-ef1le
    @Benio-ef1le Před 2 lety +2

    👌

    • @maciejskurski9393
      @maciejskurski9393 Před 2 lety

      Zastanawiam się czy nie byłoby można zamienić Nevade na Typ Nagato. W końcu to pierwszy drednoty z dzialami 406 mm, i również jak Typ QE przetrwał do końca II wojny światowej. A skończył Bliskim spotkaniem z bombą A😊 zresztą te pierwsze spotkanie nawet przetrwał 😉

  • @wodzimierzandrzejczak7773

    A ja cierpliwie czekam na pojedynek Duke of York contra Scharnhorst. Pozdrawiam

  • @grumsha
    @grumsha Před 2 lety

    Kolego polecam zerknąć okiem na ultimate admiral dreadnoughts dość ciekawa gra,w której projektuje się okręty od końca XIX w. Do drugiej wojny będą jest cały czas w alfie ale polecam sądzę, że Ci się spodoba

  • @bartoszp.7798
    @bartoszp.7798 Před 2 lety

    Dżamejto, omg!

  • @zibi457
    @zibi457 Před 2 lety

    Nevada jako nr 2... nooo odważnie. Ale kto tam będzie autorowi bronił autorytarnej i subiektywnej opinii. ;) Co do miejsca I zgadzam się w 100%, a III jak najbardziej rozumiem i akceptuję.

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety

      Czemu zaraz odważnie, Nevady dobre drednoty.

    • @zibi457
      @zibi457 Před 2 lety

      @@niemilitarysci Moim zdaniem problemy wynikające z rozmieszczenia dział artylerii głównej za blisko siebie i schemat opancerzenia nie przemawiają za tym. Nie były złymi okrętami, ale raczej też nie były wybitne.

    • @Mlodywolyn
      @Mlodywolyn Před 2 lety

      @@zibi457 to jaka dwójka twoim zdaniem 🤔

  • @papaversomniferum2365
    @papaversomniferum2365 Před 2 lety +1

    Miejsce 1 - NO WIEDZIAŁEM, za dobrze poznałem Twoje ukochane xD

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety +1

      Tak naprawdę, w sumie, to było dość trudne do ogarnięcia, bo wszystkie te drednoty są bardzo dobre, ale też i mają swoje wady. Po prawdzie, myślę że można by je dowolnie pozamieniać i też by było dobrze...

    • @papaversomniferum2365
      @papaversomniferum2365 Před 2 lety

      @@niemilitarysci Znając Twoje zamiłowanie do Warspite i typu Queen Elizabeth, to miejsce pierwsze nie było dla mnie żadnym zaskoczeniem ;)
      Swoją drogą gdyby nie podatność na modyfikację i "uniwersalność" tych jednostek, to idę o zakład, że raczej do pierwszej trójki by się nie załapały.
      Czekam na top 3 krążowników liniowych, jeżeli nie pojawi się tam typ Kongo to się obrażę :D

    • @wolffweber7019
      @wolffweber7019 Před 2 lety +1

      @@papaversomniferum2365
      Jestem za, ale będzie krwawo :)
      Parametry:
      1. Hood
      2. Kongo
      3. Tiger
      Skuteczność:
      1. Derfflinger
      2. Seydlitz
      3. von der Tann
      Gust Autora:
      1. Seydlitz :)
      potem długo nic…

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety

      no cóż... :D

  • @iowa406
    @iowa406 Před 2 lety

    Ojjj. Absolutnie nie zgadzam się z Twoimi tezami co do OL Niemieckich.
    1. Nassau nie był lepiej opancerzony niż późniejsze okręty. Wręcz przeciwnie. Ogromna masa 6 wierz powodowała że brakowało tonażu na porządny pancerz.
    2. Helgoland nie był żadnym skokiem jakościowym. Był on po prostu przeskalowanym typem Nassau z działami 305mm. Nie wnosząc żadnych plusów, za to zachowując minusy. Noo był jeden plus, napęd. To typ Kaiser był skokiem jakościowym. A typ Bayern też nie był skokiem jakościowym, tylko przeskalowanym typem Koenig. Z tym, że tu nie dało się wsadzić 5 wierz ( podobnie jak u Brytoli na typie Queen Elisabeth w stosunku do Iron Duke).
    Na razie muszę przewać oglądanie i komentowanie. Dlatrego zamieszczam ten komentarz do zaledwie początku filmu.

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety

      1. Nigdzie nie było powiedziane że Nassau były lepiej opancerzone niż następcy. Co było powiedziane, to to, że Nassau nadawał ton niemieckim konstrukcjom - słabsze uzbrojenie, lepsze opancerzenie - niż konkurencja.
      2. Helgoland jest skokiem jakościowym - nie tylko zmieniał napęd, ale też zwiększał kaliber dział, ponownie zwiększony dopiero przez typ Bayern. Był również znacznie kosztowniejszy - proszę też nie mylić "skoku jakościowego" z jakimś znacznym sukcesem. Chodziło o to że okręty tego typu były znacznie większe, sporo lepsze, a także dużo droższe.

    • @iowa406
      @iowa406 Před 2 lety

      @@niemilitarysci 1. tak to zabrzmiaóło, jakby Nassau był lepiej stosunkowo opanceżony niż późniejsze konstrukcje.
      2. Dla mnie taki skok, to żaden skok. jak napisałem skok jakościowy ( w boju) to dawał typ Kaiser.
      Ps. czekaj. Bo właśnie oglądam dalej i ... komentuję ;)

  • @kacpermatysik3859
    @kacpermatysik3859 Před 2 lety

    Like daje już przed odsłuchaniem ;-D
    moja trojka
    3. typ Kongo za udaną modyfikację okrętu z I w. ś.
    2. typ Queen Elisabeth za dokonania wojenne
    1. typ Iowa no chyba najlepszy drednot ever

    • @wolffweber7019
      @wolffweber7019 Před 2 lety

      Tylko dzięki radarowi artyleryjskiemu. Ja bym głosował na Vanguard albo niezrealizowany z powodu wybuchu wojny (choć rozpoczęto budowę) typ Lion.
      Dla mnie drednoty Royal Navy to klasa sama w sobie.

    • @kacpermatysik3859
      @kacpermatysik3859 Před 2 lety

      Jednak kilka zalet więcej bym wymienił, jak: prędkość, SKO, długowieczność, uniwersalność (szczególnie rola plot), dobra artyleria

    • @wolffweber7019
      @wolffweber7019 Před 2 lety

      @@kacpermatysik3859
      Nie piszę o braku zalet tylko o „najlepszości”.

    • @kacpermatysik3859
      @kacpermatysik3859 Před 2 lety

      no ale dla mnie ze wzgledu na te kilka zalet był najlepszy, a nie tylko ze wzgledu na radar artyleryjski...

    • @wolffweber7019
      @wolffweber7019 Před 2 lety

      Artyleria średnia/uniwersalna to temat na kolejną dysputę.
      Iowa dla mnie to przerośnięty krążownik liniowy, ale nie dowiemy się już nigdy, co by się stało w przypadku walki pancerników.

  • @kuba91119
    @kuba91119 Před 8 měsíci

    Pytanie: czy Cesarstwo Niemieckie prowadziło eksperymenty z wieżyczkami 3 lufowymi artylerii głównej?

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 8 měsíci

      To tak. Eksperymentów jako takich nie było. Były rozważania i techniczne deliberacje, ale nigdy nie wyszły one poza stadium dyskusji. Być może powstały jakieś techniczne rysunki, ale bardzo ogólne.

  • @ansuz3653
    @ansuz3653 Před 2 lety +2

    Weź pod swoja rozwagę sprzęt, który ma szansę stać się legendą wszechczasów a już teraz zasługuje na miano kultowego. Już od ponad pół wieku jest w służbie, zdaje egzamin na każdym nowy polu walki i wciąż jest unowocześniany, wciąż przydzielane są mu nowe zadania bojowe i wciąż oddala się jego emerytura. Na sprzęcie tym służyli żołnierze w Wietnamie a teraz ich wnuki z niego korzystają i wszystko wskazuje na to iż dzieci tych wnuków będą jeszcze jego używali na wojnach...
    ...B52

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety

      B52 fajny temat. No ale też jednak z konieczności niż z jakości konstrukcji. Ale może się pojawi za jakiś czas.

    • @ansuz3653
      @ansuz3653 Před 2 lety

      ​@@niemilitarysci
      Naprawdę sadzisz, że globalne mocarstwo (u schyłku) wydające lekką ręką, co kilka lat, ogromne pieniądze na nowe wzory maskowania i wymianę mundurów w armii, poskąpiłoby pieniędzy na projekt nowego muła, przerzucającego tysiące ton przeterminowanych bomb na pola walki III świata? ;)
      ...a na poważnie:
      - Świetna, trwała konstrukcja.
      - Podatny na modyfikacje.
      - Stosunkowo nie drogi w eksploatacji
      - Łatwy dostęp do silników
      - etc...
      To nie jest rycerz w pięknej zbroi, który na murach obronnych stylowo pojedynkuje się z elitą wroga, ale to muł ciągnący na mury kilka ton kamieni, aby nimi zasypać całą chorągiew wrogiej piechoty. ;)

  • @perdidos87
    @perdidos87 Před 2 lety +2

    Zapuściłbym trolla zapytaniem, czy w tym materiale możemy spodziewać się jakiegoś polskiego okrętu- ale pewnie zostałbym wygoniony do piaskownicy, więc pytać nie będę:P
    Z drugiej strony (taka mała dygresja) jak usłyszałem kiedyś tekst przewodnika turystycznego stojącego wraz ze swą grupą, obok ORP "Błyskawica" o tym że: "Błyskawica podczas II WŚ zatopiła kilka okrętów podwodnych" to ja już nie dziwie się, że aspiracje morskie II RP są odbierane czasami tak a nie inaczej.

    • @krzysztofbem4552
      @krzysztofbem4552 Před 2 lety +1

      Jest taki mem, który by tu pasował: "Yes, but actually no" :)

    • @mariuszmakowski7528
      @mariuszmakowski7528 Před 2 lety

      taaa dylemat na poziomie kaszojada ;) alw jako żąarcik zacny

  • @czterookikral2466
    @czterookikral2466 Před 2 lety

    Niemieckie drednoty? Nie, bo to jak sam wspomniałeś to były okręty "wyspecjalizowane" do walki na Morzu Północnym z jednym, jedynym zdefiniowanym przeciwnikiem - o jakimś detaszowaniu ich na jakieś inne akweny wodne poza Bałtykiem raczej nie było mowy, no w przypadku Kaisermarine fakt że nie było takiej potrzeby. Ponadto jak pokazała Historia jedynym praktycznym rozwiązaniem dla artylerii głównej to superpozycja rufa/ dziób, czyli TOP 1 to dla mnie jednak.jednostki brytyjskie z lufami 380mm. Miały najbardziej, jak to się mówi ; "zrównoważone charakterystyki", czyli wszystko na swoim miejscu ;))
    Pzdr.

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety +2

      A tam nieprawda. Goeben spokojnie sobie operował na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym czyż nie? A Moltke i Von der Tann popłynęły sobie na drugą stronę świata z wizytą do USA przed I Wojną Światową. Więc bez przesady z tym operowaniem poza Morzem Północnym (które nie jest Bałtykiem, hola hola). Aczkolwiek, to też prawda, no nie były to najwygodniejsze okręty na świecie i akomodacja była niezbyt przyjazna.

    • @czterookikral2466
      @czterookikral2466 Před 2 lety

      Czyli róźniąc się - dokładnie się zgadzamy...co do pierwszego miejsca ;))
      Pozdrawiam i...
      czekam na kolejne filmy 👍

  • @piotrczajka8589
    @piotrczajka8589 Před 2 lety

    Racja-wielka szkoda,ze jako okret muzeum zachowal sie tylko " Texas"

  • @skylake-qw5qv
    @skylake-qw5qv Před 2 lety

    A co z typem Nagato??? Podobny rocznik co QE, 25 węzłów, 410mm działa i opalany ropą po modernizacji? Potęga. Mógłby dać łupnia wszystkiemu co pływało jakby się uparł, włączając w to nawet nowoczesne pancerniki, gdzie QE już ma ostro pod górę. To mój faworyt, zdaje się równie długowieczny, choć nie miał okazji jakoś specjalnie się wykazać w bitwie.. Nie przysługuje mu żadne miejsce? No i wytrzymał także odpalenie atomówek pod nim i z boku. Ciekawostka...O ile dobrze pamiętam, kozy będące na pokładzie przeżyły wybuch atomówek pod i obok Nagato... QE się wsławiły bitwami i stąd tak działają na wyobraźnię. Stojący w cieniu potężny superdrednot Nagato nie miał okazji ich stoczyć, ale gdyby tylko miał...

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety

      No niezbyt podobny rocznik. Nagato to jest konstrukcją której bliżej do HMS Hood niż do QE. Zarówno rocznikowo wejście do służby to listopad 1920 dla Nagato i październik 1921 dla Mutsu. Były też jednak znacznie większe, o co najmniej 5 - 6000 ton. Nagato musielibyśmy porównać do HMS Hood, do niezbudowanego typu South Dakota. I w tym momencie całe porównanie nam się mocno rozjeżdża.

    • @robertsikora2755
      @robertsikora2755 Před rokem

      Do tego Nagato miał stary typ opancerzenia, nowy nastał wraz z wejściem do służby Nevady.

  • @tomaszrosaniec7052
    @tomaszrosaniec7052 Před 2 lety

    Wbrew zapowiedzi, jest mało kontrowersyjnie :). Chyba każdy miłośnik okrętów podpisał by się pod tą listą, słuszna analiza i ocena jednostek.
    15 calówki Brytyjskie jednak mocno bazowały na 13,5 cala, ryzyko wprowadzenia było ale dobrze wkalkulowane.

  • @andrzejsitkowski3084
    @andrzejsitkowski3084 Před 2 lety

    Cesarskiej flocie zabrakło szczęścia i doświadczenia oraz co dziwne wiary w siebie .

  • @ostrygracz
    @ostrygracz Před 2 lety

    produkuj...

  • @jakubluczak8356
    @jakubluczak8356 Před 2 lety

    Zmień drugie miejsce 3 na 1

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety

      hmm, no nie wiem, ja w sumie bym trzecie miejsce drugie i czwarte na pierwsze 2 na 3. Proszę jednak o odrobinę klaryfikacji o co chodzi, bo nie kumam tego kodu :D

    • @jakubluczak8356
      @jakubluczak8356 Před 2 lety +1

      @@niemilitarysci Timestampy:
      0:00 wstęp
      0:36 Miejsce 3
      19:52 Miejsce 2
      39:10 Miejsce 3 tu błąd
      sorry za spójność wypowiedzi

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety

      aaaa, już zakumałem, poprawione

  • @witoldgaik5712
    @witoldgaik5712 Před 6 měsíci

    Ale się plączesz czy cały czas jesteś splątany czy poplątany!?