Proč bolí záda i po plavání? Dr. Tomáš Rychnovský, Ph.D., fyzioterapeut

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 5. 08. 2022
  • Správný dech a zapojení dechových svalů do stabilizace páteře je klíčové pro zdravou páteř bez bolesti. Bránice a její součinnost s břišními svaly, pánevním dnem a svaly páteře jsou společně částmi hluboké stabilizace páteře. Ta se vytváří během kojeneckého vývoje a je to funkce, která je často mimovolní. Sedavý způsob života, jednostranná fyzická zátěž jsou včetně psychického stresu důvody, proč hluboká stabilizace páteře nefunguje. Hlubokou stabilizaci páteře a souhru hlubokých svalů je proto nutné důsledně a přesně trénovat. Zapojení bránice do hluboké stabilizace páteře je velmi ovlivněno psychických stavem člověka. Její funkce, resp. dechové centrum v mozku je přímo napojeno na emoční mozek, proto emoce ovlivňují schopnost bránice plnit stabilizační roli bránice pro správnou ochranu páteře a prevenci výhřezu ploténky a bolesti páteře. Funkci bránice a hluboké stabilizace je nutné trénovat nejdříve v relaxovaném stavu břišní stěny a dolních žeber. Proto je výhodné začít trénovat svalovou souhru v poloze na zádech, ve které je možné dolní žebra a břicho povolit nejlépe. Další polohy cvičení kopírují kojenecký vývoj. Jsou to polohy na čtyřech, na boku, na břiše, v šikmém sedu a pod.
    Ve všech cvikách je důležité zapojit do správné funkce bránici a vnímat polohu páteře, kloubů apod a dělat cvičení pomalu a přesně.
    Rotace hrudní páteře je potřebné trénovat velmi přesně se zapojením opory horní končetiny. Loket slouží jako místo, přes které se páteř otáčí. Tím se páteř rozhýbe a zbavuje se tuhosti. Pohyb páteře se tak obnovuje a páteř je bez bolesti.
    Plavání je stále ještě považováno za zdravý pohyb. Při plavání však, stejně jako při jiném sportu, nemusí být správně zapojené svaly hlubokého stabilizačního systému. Tak může docházet k přetížení krční i bederní páteře. Často není zapojena extenční (vzpřimující) souhra trupových stabilizačních svalů. Jde zejména o souhru bránice, m.serratus anterior, svalů mezilopatkových, pánevního dna, hlubokých svalů páteře a svalů břišních. Proto je nutné tuto souhru, která rovná páteř a stabilizuje ji, vytrénovat pomocí cílených cvičení.

Komentáře •