Katastrofa tandemu - splątanie zapasu z hamulcem

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 28. 05. 2017
  • Tragedia, w której zginęło dwóch ludzi. Jednego znałem bardzo dobrze, był dawno temu moim studentem. Gdy doszło do tragedii był bardzo doświadczonym i lubianym instruktorem tandemowym.
    Jak do tego doszło?
    spadochronoweskoki.blogspot.co...
    Jeśli ktoś chciałby pomóc wdowom i sierotom po tej katastrofie to można to zrobić oficjalnie pod tym linkiem polakpomaga.pl/kampania/pomoc...
  • Sport

Komentáře • 72

  • @zbyszekmarzec3869
    @zbyszekmarzec3869 Před 2 měsíci +2

    Dziękuję za ten materiał.

  • @rafakaczmarek5623
    @rafakaczmarek5623 Před 6 lety +5

    Raport: "Wyłogi pokrowca czaszy głównej były złożone odwrotnie, niż przewiduje to instrukcja spadochronu; po założeniu zestawu spadochronowego przez pilota tandemu nie była wykonywana kontrola jego prawidłowości przez inną osobę." Czyli podstawy.

  • @agataczarnecka920
    @agataczarnecka920 Před 7 lety +10

    O ile w takich okolicznościach można tak powiedzieć, to- świetny materiał. Mądry, wyważony komentarz, żeby po pierwsze móc podjąć świadomą decyzję o skokach i po drugie żeby zacząć brać odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo. Osobiście drażnią mnie te 'medialne" zapewnienia, że spadochroniarstwo to bezpieczny sport. Nie może takim być! Biorąc pod uwagę jego specyfikę (kilka kilometrów spadania z płachtą materiału nad głową) musi być obarczony ryzykiem i ważne, żeby skoczkowie mieli nieustająca tego świadomość.

    • @iwangrzegorzkucharczyk9058
      @iwangrzegorzkucharczyk9058 Před 6 lety +3

      Pięknie to napisałaś. Chciałbym, aby w tą stronę ewoluowały świadomości skoczków. Nie unikniemy nigdy wypadków ale można świadomie zmniejszać poziom zagrożenia aktywności, które podejmujemy. Nie chodzi bowiem, aby czegoś nie robić bo jest niebezpieczne. Chodzi o to, aby robić to coś świadomie, redukując możliwie najbardziej ryzyko, czerpiąc przyjemność z danej aktywności i sztuki przygotowania się do niej

    • @Marine8304
      @Marine8304 Před 3 lety +1

      @@iwangrzegorzkucharczyk9058 "można świadomie zmniejszać poziom zagrożenia aktywności, które podejmujemy. Nie chodzi bowiem, aby czegoś nie robić bo jest niebezpieczne" dobrze ujęte!
      Prosty przykład, latanie w IFRze tez nie jest bezpieczne. Nie ma nic głupszego niż lot samolotem pełnym ludzi w kierunku ziemi, której nie wdać za oknem.
      Trzy podsatwowe filary:
      1. Wiedzieć, gdzie się jest
      2. Wiedzieć, na jakiej wysokości powinno sie być w miesjcu, gdzie się jest
      3. Trzymać sie tejże wysokości
      I wszystko! Odpowiednie uregulowanie procedurami jakiegoś aspektu i respektowanie ich już zwiększa poziom bezpieczeństwa tego co robimy!

  •  Před 7 lety +4

    dziekuje Iwan za ten komentarz filmowy. Oby takich glosow jak najwiecej w tego typu sportach to moze bylo by mniej sytuacji do omawiania "po"....

  • @krzysztofbednarek9485
    @krzysztofbednarek9485 Před 4 lety +1

    I to jest prawdziwa tragedia. Twoje info daje sporo do myślenia . Dziękuje. Co do wypowiedzi w 14:13 ja podobnie tak myślałem gdy zaczynałem skakać, ,, jest bezpieczne tak mi wszyscy mówili co skakali,, i tak miało być ! Zero stresu full zabawy!

  • @mirekjaneczekpl
    @mirekjaneczekpl Před 6 lety +3

    Dziękuję Ci za piękną i rzeczową wypowiedź w tej smutnej sytuacji. Pilot UL

    • @iwangrzegorzkucharczyk9058
      @iwangrzegorzkucharczyk9058 Před 6 lety

      Minęło już trochę czasu i odszedł pierwszy szok. Niby w głowie się wszystko układa, ale nadal nie dociera do mnie, że Pablo nie żyje. To tym bardziej trudne i bolesne, że bardzo długą część swojej przygody ze skokami przeżył pod moim okiem. Od jakiś 6 lat nasze drogi rozeszły się, ale rozeszły w przyjaźni, ja pojechałem do Hiszpanii on zajął się nadzorowaniem strefy zrzutu. Dużo brał na siebie, chyba nie pomylę się, jeśli napiszę że był pracoholikiem i dążył jednocześnie do perfekcji. Zamiast perfekcji dopadła go karma. Żal.

  • @agnieszka5924
    @agnieszka5924 Před 6 lety +2

    Szacunek! Sam skaczę. To jest niebezpiecznie-piękne!

  • @setiwertero
    @setiwertero Před 3 dny

    Bez skutecznie namawiałem moją teściową do technicznych nurkowań DIR ,, ale Spadochroniarstwo przemawia że jest to właściwy kierunek zachęcenia teściowej do uprawiania tego sporu ..

  • @mg3289
    @mg3289 Před 4 lety +5

    Przykra sprawa... Ale nikogo nie mamisz wyidealizowanym obrazem czegoś co jest cholernie niebezpieczne. Sądzę, że Twoja krucjata przynosi więcej pozytywnych efektów niż myślisz. Szacowanie ryzyka to w wielu obszarach naszego życia pomijana kwestia. Pozdrawiam

    • @tyszq
      @tyszq Před rokem +1

      Pytanie jak definiujesz "cholernie niebezpieczne"? :) Statystycznie większą szansę na zgon niż w skoku spadochronowym masz idąc popływać na plaży, lub przejeżdżając każde 300km samochodem.
      Jakoś nie zetknąłem się z opiniami, że te czynności są śmiertelnie niebezpieczne i nie znam nikogo kto by się ich bał.
      Więc właśnie, szacujmy ryzyko ale nie na podstawie emocji tylko faktów.

    • @mg3289
      @mg3289 Před rokem

      @@tyszq Desygnat nazwy „cholernie niebezpieczne" zawiera się w tym przypadku w związku przyczynowo-skutkowym pomiędzy zaistnieniem usterki, błędu a prawdopodobieństwem zaistnienia funkcji śmierci gwałtownej. Współczynnik korelacji w przypadku skoków już jest, krytycznie, mniej korzystny, niż wartość średnia w odniesieniu do ilości ofiar zdarzeń komunikacyjnych i wypadków lotniczych. Faktami zajmuję się zawodowo od kilku dekad i niestety te niepodważalne są bardzo często bagatelizowane, wypierane ze świadomości lub, co najgorsze, celowo zniekształcane. Pozdrawiam

  • @IvanovichIvanov
    @IvanovichIvanov Před 6 lety +1

    googlując w związku z zagadką zacząłem trafiać na przeróżne materiały związane z tym wypadkiem i po lekturze uważam, że nieszczęśliwy ciąg zdarzeń zapoczątkował producent zawleczki. zdecydowanie możliwe są lepsze rozwiązania niż linka cięta z metra oblana tworzywem ale wtedy sprzedaż by siadła. wiem, że być może ktoś nie sprawdził czegoś wnikliwie ale mniej zawodna konstrukcja powodowałaby mniejsze ryzyko wypadku właśnie wtedy gdy ktoś czegoś nie sprawdził. długie te moje wywody ale mam nadzieje, że udaje się doczytać niektóre do końca a przynajmniej ten bo przyszło mi do głowy jeszcze takie coś: drugie cięgno awaryjne, którym ręcznie można by było przeciąć pętlę a dla tandemów może nawet takie zintegrowane, w którym ciągnąc uchwyt najpierw wyciągana jest zawleczka a dopiero przy dalszym ciągnięciu/szarpnięciu odcina się pętlę od podkładki. może są już takie rozwiązania?

    • @IvanovichIvanov
      @IvanovichIvanov Před 6 lety

      znając życie to zapewne największy wpływ na cenę ma to, że skoki tandemowe to w większości skoki komercyjne. zanim jednak napisałem powyższe zdanie długo zastanawiałem się na pracą tego układu i jeśli dobrze kombinuję to wygląda na to, że bierze on na siebie mniej więcej połowę masy tandemu a to (pi razy drzwi) może być nawet 100kg. to dużo wziąwszy pod uwagę, że dochodzą jeszcze drgania. zsumowałem też czas jego pracy podczas 200 skoków z 5km i wyszło mi około 3.5 godziny. niby niewiele ale z drugiej strony gdy pomyślę, że przez te 3 i pół godziny dynda sobie na tym wszystkim 100 kg i to w huraganowym wietrze to może jakieś zmęczenie materiałów faktycznie następuje ale czy aż takie, że trzeba wymieniać... tego nie wiem. przy okazji zrozumiałem dlaczego ten hamulec jest gaszony jeszcze przed otwarciem czaszy głównej. dziękuję.

    • @IvanovichIvanov
      @IvanovichIvanov Před 6 lety

      pisząc o układzie miałem na myśli układ hamulca a dokładnie to, że musi hamować z siłą równoważącą dodatkowy ciężar w postaci drugiej osoby jeśli prędkość opadania tandemu ma być zbliżona do prędkości pojedynczego skoczka na przykład kamerzysty. pasażer wg kilku regulaminów które czytałem, może ważyć nawet 105kg. wydaje się, że ciężką robotę ma ten układ do wykonania.

  • @jacekle1170
    @jacekle1170 Před 7 lety +1

    a cz nie można było wykryć pęknięcia otoczki linki, ktore doprowadziło do wypadku ?

  • @calgon8013
    @calgon8013 Před 16 dny +1

    Lubie z Panem poznawac fizyke spadochroniarstwa... pozdrawiam...btw... czego sie zyczy skoczkom...?🤗

    • @SkydiveAtmosfera
      @SkydiveAtmosfera  Před 16 dny

      Podobnie jak lotnikom tyle samo startów co udanych lądowań ;) Tyle, że my startujemy w czymś innym a lądujemy na szmato locie

  • @fotokiteeee
    @fotokiteeee Před 6 lety +2

    odświeżając temat, kopiąc youtuba pod kątem tego zdarzenia natrafiłem na zgoła odmienną sytuację czcams.com/video/Ce_sAXKk4QA/video.html trzeba przyznać, że ten ultrainstruktor zachował zimną krew, można domniemać, że gdyby odruchowo próbował otworzyć główny to efekt mógłby być podobny? taśma pozbawiona pilocika chyba również unuemożliwoła by procedurę otwarcia. Całe szczęście pasażerka w skowronkach...

  • @kasha7650
    @kasha7650 Před rokem +1

    Brawo. Trzeba głośno mówić.

    • @SkydiveAtmosfera
      @SkydiveAtmosfera  Před rokem +1

      Trzeba, choć akurat w tym szczególnym dla mnie przypadku, było to dla mnie bardzo trudne.

  • @modelarski
    @modelarski Před 7 lety +6

    Taka kwestia się nasuwa... Skoro działanie zapasu powinno byś maksymalnie niezawodne, to czy brak możliwości wyczyszczenia przestrzeni i usunięcia hamulca nie jest jakąś "wadą systemową" takich spadochronów? Przecież to wprost proszenie się o kłopoty...

    • @modelarski
      @modelarski Před 7 lety

      No tak, ale to jeszcze ok, bo ma to jakiś sens. Tylko czemu nie ma możliwości czystego ratowania... A rękami nie da rady sięgnąć linek pilocika?

    • @modelarski
      @modelarski Před 7 lety

      Dzięki za info. Ciekawe to. Pewnie rozwój spadochronów będzie trwał i pojawią się udoskonalenia.

  • @pawelplaczek8217
    @pawelplaczek8217 Před 7 lety +1

    Pytanie laika. Czy jest możliwe odcięcie bałaganu nad głową przed wyrzuceniem zapasu. Jeżeli nie to wynika to raczej z braku czasu czy też jest to niewykonalne manualnie. Inna sprawa że pewnie w ogóle to nie przychodzi do głowy. W związku z tym czy dałby się tak zbudować system aby uwolnić się od pilocika zupełnie przed wyrzuceniem zapasu?

    • @SkydiveAtmosfera
      @SkydiveAtmosfera  Před 3 lety

      nie, w systemach obecnie funkcjonujących nie ma takiej możliwości

  • @buszmantv1116
    @buszmantv1116 Před 11 měsíci +1

    Opowiada Pan w filmiku o ogólnych pojęciach bezpieczeństwa w spadochroniarstwie, czy mógłby Pan nagrać taki ogólny materiał na temat bezpieczeństwa? Na co się należy pisać itp itd, nie skacze ale od dawna interesuje się spadochroniarstwem.

    • @SkydiveAtmosfera
      @SkydiveAtmosfera  Před 11 měsíci

      postaram się nagrać film o tym, na co trzeba uważać na początku skakania

  • @fotokiteeee
    @fotokiteeee Před 3 lety

    od tragedii minęło już trochę czasu... czy można spodziewać się tego, że producenci gorączkują się w szukaniu rozwiązań by uniknąć tego w przyszłości, czy jednak raczej rozeszło się po kościach.... Nurtuje mnie dlaczego nie dało odciąć się stabilizatora...

    • @SkydiveAtmosfera
      @SkydiveAtmosfera  Před 3 lety

      Nie było w tym winy producenta. To było zaniedbanie obsługi sprzętu.

  • @Lesminster
    @Lesminster Před 13 dny +1

    Jakkolwiek ciężko się z materiałem nie zgodzić, to myślę, że skoki spadochronowe nie są bezpieczne tak jak w zasadzie każda aktywność na świecie. Można umrzeć spadając z krawężnika, czy podczas porannego joggingu po lesie od spadającej gałęzi. Życie nie jest bezpieczne. Przy obecnej technologii, wedle statystyk, skoki spadochronowe są bezpieczniejsze od jazdy samochodem, opalania, pływania, biegania w deszczu, krojenia chleba, wyprowadzania psa i masy innych aktywności, które dosłownie każdy z nas wykonuje codziennie i w ogóle nie zastanawia się nad ich ryzykiem.
    Także, gdy słyszę jak ktoś mówi, że skoki spadochronowe są bezpieczne, to zakładam, że właśnie to ma na myśli.

    • @SkydiveAtmosfera
      @SkydiveAtmosfera  Před 13 dny

      skoki spadochronowe nie są bezpieczne, mogą być relatywnie bezpieczne przy zachowaniu szacunku do zasad bezpieczeństwa. To niezwykle skomplikowany problem i dla uproszczenia zupełnie się zgodzę z tym, że "SKOKI SPADOCHRONOWE NIE SĄ BEZPIECZNE"

  • @danielwitek7117
    @danielwitek7117 Před 6 lety +1

    Mam pytanie, ostrzegam jestem amatorem. Dlaczego tandem nie mógł pozbyć się czaszy głównej? Czy przy odłączeniu czaszy głównej nie powinien być "odłączany" hamulec?

    • @mateuszmateusz6686
      @mateuszmateusz6686 Před 5 lety +1

      Pytanie w stylu dlaczego samochod bioracy udzial w wypadku przypierdolil...

    • @SkydiveAtmosfera
      @SkydiveAtmosfera  Před 3 lety

      Tandem działa niejako w podczas "awarii" holowania pilocika, stąd też są skomplikowane procedury awaryjne

  • @sephriopl4129
    @sephriopl4129 Před 7 lety +1

    Czy jak się skacze z kamerzystą to czy kamerzysta w razie problemów może jakoś pomóc?

  • @WielbieChleb
    @WielbieChleb Před 7 lety

    Miałem skakać chwilę po nich...

    • @WielbieChleb
      @WielbieChleb Před 7 lety

      Skydive Atmosfera teraz się waham czy skoczyć. To mógł być mój spadochron.

  • @wojciech6731
    @wojciech6731 Před 7 lety +1

    Iwan, zycie jest w 100% niebezpieczne.Zawsze smiercia sie konczy.Spadochroniarstwo jest sportem wysokiego ryzyka.
    Powiedzmy to jasno: System na ktorym skakal Pablo ma element ktory moze zrobic takiego fuckupa...
    Ja osobiscie od kilku lat skacze na Sigmie, tam takiej mozliwosci nie widze...Byc moze sa inne, ktore w systemie Sigma moga wystapic i z pewnoscia dokladnie sie im przyjze, ale TAKIEJ jak w Atomie ...nie widze.Jest to wyraznie slaby punkt tego systemu.I TO jest glowna przyczyna wypadku Pabla...

    • @wojciech6731
      @wojciech6731 Před 7 lety

      Iwan, moglbym to samo powiedziec na temat twojego komentarza...Szanuje Twoja opinie, ale czasami warto pewne rzeczy najpierw odniesc do samego siebie...

  • @piotrpawelczyk8521
    @piotrpawelczyk8521 Před 7 lety +1

    Dlaczego nikt ze skoczków nie skacze z linkami tak jak w wojsku?! Wtedy po wyskoczeniu automatycznie linka wyciąga spadochron... Na pewno nie doszło by do tego gdyby...

  • @7seattle7
    @7seattle7 Před 5 lety +1

    Czytając raport z tego wypadku wniosek jest jeden. Tandempilot przez swoją niekompetencję zabił siebie i klienta, dziwi mnie że nie powiedział Pan tego wprost. Niestandardowa zawleczka, źle złozony spadochron i tragedia.

    • @SkydiveAtmosfera
      @SkydiveAtmosfera  Před 5 lety +5

      Nie ma czemu się zbytnio dziwić. Film, jak zawsze nakręciłem zaraz po wydarzeniu na podstawie informacji, które do mnie napłynęły. Długo przed raportem. Z perspektywy czasu moje spekulacje i domniemania okazały się trafne. Nadal też nie wiadomo, choć minął długi czas, kto zamontował nieoryginalny wąs zamykający. Kolejna kwestia polega na tym, że we wszystkich filmach, gdzie omawiam wypadki i zdarzenia spadochronowe, chodzi mi wytłumaczenie i przedstawienie danego zdarzenia w całym procesie, w łańcuchu przyczyn i skutków. Raczej więc nie ma co oczekiwać, że zmienię swoje podejście i będę ferował wyrokami "kto jest winny". Nie po to tworzę ten kanał ;)

    • @7seattle7
      @7seattle7 Před 5 lety +1

      @@SkydiveAtmosfera Rozumiem, dziękuję za błyskawiczą odpowiedź. Lubię Pana filmy, pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.

    • @SkydiveAtmosfera
      @SkydiveAtmosfera  Před 5 lety +3

      @@7seattle7 Cieszę się, że się podobają, dla mnie stanowią swego rodzaju terapię, bo do niczego nie jest potrzebna wiedza, jeśli nie można się nią podzielić. Pozdrawiam serdecznie!

  • @maciejkaszkowiak9252
    @maciejkaszkowiak9252 Před měsícem

    Dzieje sie tak dlatego ponieważ mamy tu do czynienia, określając to kolokwialnie, z materiałem miekkim. PS Feniks - spadochron dla ludzi o mocnych nerwach.

    • @SkydiveAtmosfera
      @SkydiveAtmosfera  Před měsícem

      Tak po kilku wdechach i wydechach zastanawiam się, czy ten komentarz miał trafić pod właśnie ten film. Chodzi mi o spadochron Feniks, który nie ma żadnego związku z tą katastrofą tandemu.

    • @maciejkaszkowiak9252
      @maciejkaszkowiak9252 Před měsícem +1

      ​@@SkydiveAtmosfera Tak szczerze powiedziawszy to zacytowałem wypowiedź Sławomira Pomietlaka, ale pamiętam chłopaka, który wtedy skakał na jakimś ruskim spadochronie, który otwierał się doskonale.Taki postęp, że wypadki wciąż się zdearzają.

    • @SkydiveAtmosfera
      @SkydiveAtmosfera  Před měsícem

      @@maciejkaszkowiak9252 Rozwój nic nie pomoże, cały czas czynnik ludzki stanowi grubą większość problemów. Akurat pod innym filmem zebrało się wspominkowo o produktach Legionowa, pomyślałem więc, że może Twój komentarz nie trafił tam, gdzie chciałeś. Pozdrawiam!

    • @maciejkaszkowiak9252
      @maciejkaszkowiak9252 Před měsícem

      @@SkydiveAtmosfera Ja mam gdzieś w piwnicy starego clouda / lata 80 - te / Te metalowe, dwustopniowe zamki pewnie jeszcze używa wojsko. Pozdrawiam!

    • @SkydiveAtmosfera
      @SkydiveAtmosfera  Před měsícem

      @@maciejkaszkowiak9252 To może zanim on tam Ci zgnije w piwnicy (a w piwnicy powinno być piwo a nie spadochrony ;)) to może bym go od Ciebie przechwycił w celach muzealno szkoleniowych - oczywiście jak najbardziej mógłbym go od Ciebie odkupić

  • @piotrstk1397
    @piotrstk1397 Před 7 lety

    czy wiadomo jakiej marki byl system ?

    • @wojciech6731
      @wojciech6731 Před 7 lety

      Jesli masz na mysli ten wypadek:
      www.liveleak.com/view?i=99b_1475078130&comments=1
      To oczywiscie nie byl on spowodowany przez wadliwie dzialajacy dysk.Tandempilot poprostu nie zrobil tego co powinien.A powinien uruchomic proces otwarcia glownego spadochronu.

    • @cyfraplus
      @cyfraplus Před 7 lety

      W Lodi drag splątał się sam z sobą. Nie miało znaczenia czy był dysk, czy też syetem 3 kółek na dragu.

    • @cyfraplus
      @cyfraplus Před 7 lety +2

      Drzewo procedur na pewno jest mniejsze w Sigmie. Oparcie zwolnienia draga i otwarcia kontenera na JEDNEJ pętelce wyeliminowało "out-of-sequence" deployments (otwarty kontener, latająca paczka, i drag dalej zaczepiony).

    • @radekwl1
      @radekwl1 Před 7 lety +2

      Czy możliwe jest to by przy pakowaniu, szybkie wyciąganie taśmy z pod tandemowej "zawleczki" przytopilo kabel przez co spowodowało jego awarie i złamanie ?

    • @wojciech6731
      @wojciech6731 Před 7 lety

      cyfraplus ...Gdyby pilot zainicjowal proces otwarcia, to otwarcie poprostu by nastapilo.Uwaznie obejzyj film.

  • @PSS_1
    @PSS_1 Před 6 lety

    Naprawdę taki zestaw może rozpędzić sie do prędkości 300 km/h? fizyka na to pozwala?

    • @7seattle7
      @7seattle7 Před 5 lety

      musieli ciekawie wygladać po przyziemieniu...

  • @rafaartomski5406
    @rafaartomski5406 Před měsícem

    Nie rozumiem dlaczego w tandemie można osiągnąć 300kmh a pojedynczo 180kmh. Przecież siła grawitacji jest taka sama, a opory powietrza powinny być większe w przypadku tandemu. Może ktoś mi to wyjaśnić?

    • @SkydiveAtmosfera
      @SkydiveAtmosfera  Před měsícem +1

      Prędkość spadania określona jest przez dwie siły, grawitacji (która rozpędza) i oporu powietrza, który hamuje. Opór powietrza będzie rósł w kwadracie prędkości i zależy od gęstości powietrza, powierzchni wystawionej na działanie powietrza oraz współczynnika oporu Cx (kształt i nazwijmy to gładkość. W tandemie są dwie osoby i ciężki spadochron na jednej powierzchni. To tak jakby skoczkowi który spada 180 położyć na plecach dodatkowe wory cementu. Siła ciążenia rozpędzi skoczka z worami cementu do większej prędkości, przy której wzrośnie opór i rozpędzanie zatrzyma się przy kolejnej wartości prędkości granicznej. Dlatego jeden skoczek spada około 180km/h a z drugim na plecach i sprzętem można przekroczyć 300km/h i dlatego też tandem musi podczas swobodnego spadania używać hamulca - stabilizatora, aby skompensować dodatkową masę na tej samej powierzchni.

  • @zsuiramikcilak7713
    @zsuiramikcilak7713 Před měsícem

    ten wąs - to taki kołek giętki

    • @SkydiveAtmosfera
      @SkydiveAtmosfera  Před měsícem

      tak, tylko ten nieoryginalny był mniej giętki w normalnych temperaturach a osłona robiła się krucha przy niskich