VL09 postapokalypsa - stručné dějiny žánru

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 3. 12. 2020
  • Čau! V dnešní video eseji se podíváme na dějiny žánru (post)apokalypsy, od starověkých a biblických příkladů, přes britský romantismus až po 20. století a současnost.
    Chcete tričko s mravenečníkem? Objednávat můžete na napotitku.cz/merch
    Moc děkujeme všem našim patronům za podporu!
    Stránky Na potítku: www.napotitku.cz
    Moderuje: David Jirsa
    Kamera a střih: Daniel Zezula
    Music: www.bensound.com
    Chcete naši tvorbu podpořit? Už od $2 měsíčně můžete mít přístup k bonusovému obsahu na našem Patreonu:
    www.patreon.com/napotitku

Komentáře • 56

  • @Popisovac_
    @Popisovac_ Před 3 lety +4

    Den trifidů je moje nejoblíbenější kniha z tohohle žánru, je super že se o ní budete bavit v podcastu.

  • @martulaznik
    @martulaznik Před rokem

    Upíři jsou inteligentní, a proto nezničí lidstvo. Potřebují ho totiž ke svému vlastnímu životu. Komu by pak asi tak sáli krev. 🙂

  • @vladimirkostka5653
    @vladimirkostka5653 Před 3 lety +1

    Super zpracované téma. Jen drobnost, Bible nekončí knihou Zjevení, nýbrž poslední kapitolou "starého zákona". Nový zákon obecně závazné slovo boží není, pouze spisky křesťanů, které je za "Pravdu" vydávají.

  • @nathavlinova
    @nathavlinova Před 3 lety +1

    Nejsem největší znalec zombie, ale pár filmů jsem viděla a nějaké hry jsem odehrála. Já v tom vidím strach ze změny a z toho, že "ztratíš" smrt. Asi je zvláštní to takhle napsat, ale myslím to tak, že ve světě je jediná jistota a tou je smrt. Každý jsme s ní smířený po svém. Ale o tuhle jistotu bychom při zombie apokalypse přišli. Navíc je to změna všeho, čím jsme do teď byli. Změníme se a ani nevíme, proč se tak změníme. Změníme se v nemyslící tvory, kteří chtějí zabíjet své blízké. Ztratíme tím všechno. Samozřejmě tomu trendu pomáhá celkový vizuál zombie jako shnilé maso, otevřené rány, ztráta končetin atd. A rozdíl od upírů, kteří své kousnutí, provádí ne tak agresivně a nechutně.

  • @xaverbzunda4504
    @xaverbzunda4504 Před 2 lety

    Interpretace nemyslící masy, která likviduje individualitu, jako bezbřehý konzum se nabízí, ale taky mi to přijde příliš jednoduché. Myslím, že je v tom hraje roli to, že jde ultimátního nepřítele, kterého prostě nejde porazit a už samotná snaha bojovat je zcela marná. Něco, co nás postupně všechny dostane, i když je to hloupé a pomalé. A nezabije nás to, místo toho nás to uvrhne do věčnosti beze smyslu, což je rozhodně děsivější než smrt. Navíc na to nemůžeme aplikovat měřítka jako na běžného protivníka, protože pro zombie není člověk nepřítel, ale jen surovina nebo potrava - my taky proti mrkvi nebojujeme, my ji prostě sklízíme a jíme. Za popularitou by mohla být představa, že existuje něco, pro co jsme tak strašně nicotní a nepodstatní. Něco na způsob Lovecraftových Prastarých, jen hmatatelnější.

  • @martinmachurka5230
    @martinmachurka5230 Před 3 lety +4

    Podle mého názoru plní současní zombies podobnou roli jako skřeti v Pánovi prstenů (Vůbec morální otázka zabití v Tolkienovi by byla na samostatné video. Zabití Gluma by bylo špatně, ale skřety můžeme kosit po desítkách :-) ). Prostě jednoznačné zlo, které je možné zabíjet bez morálních dilemat. A i u lidí známých hrdinové zpravidla pochopí, že zombie před nimi už není jejich milý. Všimněte si, že i v dílech, kde zombifikaci způsobí epidemie, je prostě změna zpravidla nevratná. Pro člověka je tedy příjemnější přijmout to, že po apokalypsa budeme společně bojovat proti živým mrtvým, než pravděpodobnější realitu, že si půjdeme po krku jako lidé, viz román Cesta.

  • @ukaszbadura5670
    @ukaszbadura5670 Před 3 lety +4

    Nice shirt. Greetings from Polish viewer.

  • @bromid9729
    @bromid9729 Před 3 lety

    suprové! ! !

  • @persie8060
    @persie8060 Před 3 lety

    Rozhodně zajímavé

  • @televievloznicitelevizevlo8223

    Hurá, Michal se vrací. :D

  • @jansvoboda9810
    @jansvoboda9810 Před 2 lety +1

    Zombie jsou nechutné, ale téma pochází z doby před Marií Terezií, která zakázala otevírat hroby a hledat upíry. Celé “týmy“ zkoumaly nafouklá těla v hrobech a diskutovalo se, zda tyto ostatky mohou ještě škodit, nebo jsou opravdu mrtvé. Díky tomu dnes možná máme povinnou školní docházku 😉

  • @neverxmind_3644
    @neverxmind_3644 Před 3 lety +5

    Ahoj, vím že se blíží Vánoce a po Novém roce se nejspíš začneš již tradičně věnovat maturitní četbě, ale strašně by mě potěšilo (a určitě nejsem sám) video na dílo/život J. H. Krchovského, Ivana Wernische nebo Egona Bondyho. Myslím, že jsou to jedni z nejzajímavějších českých básníků (aspoň z těch současných)

  • @endrerizek
    @endrerizek Před 3 lety

    Skvelé! Pozdravujem zo Slovenska.

  • @heliodor599

    Co se týče srovnání AI a zombie konceptu, tak v tom vidím velikost filmu Robocop. Je to jeden z mála světů, kde jde o kombinaci obou. Alex Murphy je de facto zombie, mrtvý člověk násilným narvaný do nesmrtelného mechanického těla ovládaného počítačem

  • @lukasslegr8287
    @lukasslegr8287 Před 3 lety +1

    Oblíbenost Zombie má podle mě dva důvody.

  • @davidjaho
    @davidjaho Před 3 lety +1

    Pěkné video.

  • @mr.pistachio8242
    @mr.pistachio8242 Před 3 lety +3

    Metro 2033 nejlepší post-apo knižní série vůbec podle mě

  • @jaroslavklima4591
    @jaroslavklima4591 Před rokem

    Ahoj, zajímavý díl. Jen bych chtěl říci co nezaznělo a možná tě nenapadlo. Popularita Zombie postapo leží především v tom, že narozdíl od např. nukleární války, či zhaslého slunce se nemění nám známe prostředí. Více a konkrétněji tím tak budí naší fantasii, která si může onen scénář promítnout kdekoliv zrovna jsi. Do tvé oblíbené hospody, na chatu, do školy, v práci apod. Další věci je kontrola nad danou situací. Pokud zrovna nejsi smolař v první vlně (v závislosti na druhu té pohromy a jejích specifikách) tak celou situaci máš defakto ve svých rukách. A zase to vybuzuje fantasii s tím „co bych asi teď udělal“. Další věcí je u mnohých jakýsi pocit dobrodružné/adrenalinové lavírování ve smrtelném ohrožení, kde máte ale situaci do značné míry ve svých rukách (pokud jde o klasické zombies)… Zkrátka těch atraktivních elementů je tam celá spousta… Ten asi nejsilnější, je tedy ten první uvedený, tu fantasii si snadno naprojektujete do vašeho každodenního světa… Což například u Fallout světa není zdaleka tak snadné… dlouhá léta jsem byl členem Československé zombie komunity, kde jsem pořádal 3. Sympózia a účastnil se mnoha epických LARPů… protíná se v tom třeba i preperství apod apod apod… btw. Den triffidů je pro mě postapo mantrou… genialní dílo p.s. proč jsou tak populární filmy Slunce Seno??? No to protože v nich každý může vidět trochu sám sebe či někoho z příbuzenstva, stejné je to i se Zombie postapo snadno si do toho převedete svůj svět

  • @jankupka9106

    Mohli by ste priblížiť knihu My od Jevgenija Zamjatina ?