VL07 klišé vs archetyp

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 2. 11. 2020
  • Čau! V dnešním vlogu se podíváme na rozdíl mezi klišé a archetypem a jak je od sebe rozeznat.
    Moc děkujeme všem našim patronům za podporu!
    Stránky Na potítku: www.napotitku.cz
    Moderuje: David Jirsa
    Kamera a střih: Daniel Zezula
    Music: www.bensound.com
    Chcete naši tvorbu podpořit? Už od $2 měsíčně můžete mít přístup k bonusovému obsahu na našem Patreonu:
    www.patreon.com/napotitku

Komentáře • 82

  • @FiikusMaximus
    @FiikusMaximus Před 3 lety +14

    Super tyjo. Na potitko jsem se (ke své vlastní ztrátě) nepodíval od maturity 2020, teď si jedno náhodně pustím a je to pecka. Díky Davide za tato myšlenky-budící videa, která mě čas od času dostávají ze stereotypu běžného dne. 👍

  • @HanaRodna
    @HanaRodna Před 3 lety +9

    S tím ždímáním holocaustu (a ostatních těžkých období) máš úplnou pravdu, taky se mi vždycky zvedne žaludek, když ve výloze vidím nějakou novou nekvalitní smyšlenou snůšku hovadin na tohle téma. Jen tu Hanu jsem četla, jak kolem toho tehdy bylo haló, ale ani ta mě úplně nenadchla...
    Za mě skvělá kniha na tohle téma je třeba Noc od Elieho Wiesela. Netřeba číst vymyšlené příběhy.

  • @MonaLisa-dn6wq
    @MonaLisa-dn6wq Před 3 lety

    Výborné video, moc mĕ bavilo👌

  • @tcoudi
    @tcoudi Před 2 lety +3

    Ha, teĎ mi došlo, že Orfeus a Euridika jsou tak trochu v Sillmarillionu. akorát naopak a dopadne to době. Luthien přece vyvede Berena z pekla a ty příšery uspí zpěvem. a u Tolkiena je to teda celkem jasně poděkování jeho ženě za to, že ho dokázala podržet, když trpěl postraumatickým stresem po návratu z fronty.

  • @profiyntroz5186
    @profiyntroz5186 Před 3 lety +2

    Úžasné video jako vždy!

  • @matejgaba5135
    @matejgaba5135 Před 3 lety +1

    Vynikajúce video! Veľká vďaka, použijem ako vzdelávací materiál pri vyučovaní. :)

  • @petrrudzan2094
    @petrrudzan2094 Před 3 lety +1

    Dnes jsem od tebe získal nadhled a inspiraci. Proto tě poslouchám ...

  • @AonyIce007
    @AonyIce007 Před 3 lety +1

    Hodně zajímavé video a téma! Děkuji za něj a a tipy v něm uvedené. Každopádně pobavil mne tam ten zmíněný Kundera - v průběhu videa se mi právě jeho prózy honily hlavou a přemýšlela jsem, zda existuje nějaký rozbor archetypů v jeho dílech.. :D.

  • @XYZ-yc6ci
    @XYZ-yc6ci Před 3 lety

    Mnohokrát díky za osvěžení tohoto tématu. Taky jsem často slyšel nepěkné řeči o Titaniku, jak je to jen romantické klišé na pozadí jedné z největších katastrof. Ale už od roku 1997 jsem měl tento film rád. Konečně jsi mě přesvědčil o tom, že oprávněně. :)

  • @KNIHANKOV-StariPejsci-a-Knihy

    Už teď posílám ❤️❤️❤️❤️❤️ a těším se, až se podívám! Jack Dawsoooon❤️❤️❤️❤️

  • @sonahalasova1528
    @sonahalasova1528 Před 3 lety +5

    Ďakujem, dobrá téma a úžasne spracovaná, teším sa budúce video. Verím, že takáto platforma ma veľký význam, nie len pre maturantov. Dúfam, že v každom odvetví/obore sa nájde človek ako ty/vy.

  • @ondradvori
    @ondradvori Před 3 lety +7

    Zdravím. Davide, mohl bys mi, prosím, doporučit nějakou literaturu zaměřenou právě na archetypy v literatuře? Tu Poetiku prostoru určitě zkusím. A ještě něco podobného? Myslím nějaká publikace věnující se třeba těm základním narativům, proměnám různých archetypů (jako ti upíři) atd. V podstatě asi zdroje z tohoto videa :D. Děkuji a držte se!

  • @jitapar
    @jitapar Před 3 lety

    Je možné, že jsem Vás/Tě viděla v Táboře? 🤔
    Jinak - skvělé video. Jako vždy. ♡

  • @anezkamarkova4283
    @anezkamarkova4283 Před 3 lety +2

    Možná budu trochu slovíčkařit, ale byla bych opatrná s pojmem "originalita", protože víme, že originální dílo je takřka nedosažitelná věc. (Vše nové, co jsme vymyslet mohli, už jsme vymysleli.) Správně tam popisuješ/te (nevím, zda mohu tykat), že např. Tolkien chytře kombinuje a posouvá archetypy, což je naprosto korektní, ale používala bych spíš pojem "inovativní", protože originalita je z mého skromného pohledu trochu přežitá věc. Když bych to měla srovnat s výtvarným uměním, které v tomhle ohledu praucuje s metaforami při "čtení" vizuálu, tak přesně je nutné hledat princip takové metafory, která bude nečekaná, bude inovativní, bude nová. Což je paralela s tím, co zaznělo ve videu, tedy že si vezmeme kombinaci existujících metafor a postavíme je proti sobě v takovém vztahu, aby výsledné sdělení tvořilo hodnoty.
    Jinak klobouček, video je úžasné.

  • @Timore1996
    @Timore1996 Před 3 lety

    Ahoj Davide, předem bych chtěl poděkovat, že se věnujete literatuře na YT v takovém formátu! Povyšujete tím obsah na YT obecně. Chtěl bych se zeptat, jestli bys mi prosím mohl doporučit nějakou literaturu, kde bych mohl více načíst o Archetypech co se týkají vyprávěcích struktur i postav. Gastona Bachelarda o Poetice prostoru jsem si už sehnal. Děkuji předem za odpověď a hodně štěstí s kanálem v budoucnu :)

  • @jsemanonyme8141
    @jsemanonyme8141 Před 3 lety

    Díky, píšu BP a docela mě to nakoplo :)

  • @lukaspribil629
    @lukaspribil629 Před 3 lety +1

    Omezený počet archetipálních narativů dává smysl, ale vždycky mi to přišlo jako švindl... Když maximálně zobecním myšlenku, pokryje cokoliv. Všechno jídlo na světě je variace na (třeba) pět způsobů přípravy :D

  • @trnkodlak28
    @trnkodlak28 Před 3 lety +2

    Tyhle videa mám nejradši.

  • @jaroslavklima4591
    @jaroslavklima4591 Před 2 lety

    Jen bych chtěl doplnit stran vězení středověku. Vyjma extraurozených a cenných vězňů, kteří měli mít zatraceně "fešácký" vězení se věznilo vždy dole, nikoliv nahoře. Ano ve věži, ale dole ve věži. Veškeré věže měly vždy přistup ze svých horních či středních pater, jejích dno a spodní patra, sklepení sloužilo jako zásobárny, či právě žaláře a sestupovalo se jimi většinou průchodem v podlaze pater nad. Tedy spouštělo se do nich či se sestupovalo po žebříku. Donjon je potom výraz pro obytnout věž. Donjon mohl být součástí rozsáhlého opevnění tak jako třeba na Rábí, donjon mohl být ale sámotný jako tvrz, tak či onak přistup k němu vždy zajištovala dřevěná (dala se v nouzi strhnout) konstrukce do nadzemních pater. A zase vězení vždy dole.

  • @ttwistertt6452
    @ttwistertt6452 Před 3 lety

    děkuju za maturu ale tohle už je moc

  • @martinmachurka5230
    @martinmachurka5230 Před 3 lety

    Existuje nějaký videozáznam Hadestown? Nepodařilo se mi nic najít, kromě očividně načerno z tašky točené věci na CZcams.

  • @jakubstejskal643
    @jakubstejskal643 Před 6 měsíci

    @napotitku ahoj, pokud nechci kvuli Hadestownu jet na Broadway, tak kde to muzu shlednout?

  • @aloisbrzobohaty3019
    @aloisbrzobohaty3019 Před 3 lety +6

    Well, well, well, velmi zajímavé video, přesto si však nejsem jistý, zda mohu se vším souhlasit. Stejně tak si ovšem nejsem jistý, zda je má interpretace tvých tezí natolik správná, abych dovedl smysluplně argumentovat. V prvé řadě se mi nelíbí tvá kritika neukotvenosti brakové literatury - povětšinou toho fantasy - v reálném životě, za prvé proto, že i tento žánr dovede kromě útěku z reality nabídnout i mnohem lepší věci, a také proto, že si myslím, že je naopak na škodu, když se reálný svět snaží reflektovat natolik, že nezbyde místo pro fantazii - a tou fantazií nemyslím 100 a jednu variaci na Tolkienovi elfy, protože to samozřejmě také žádná fantazie není. Jenže mým problémem bude, že se až striktně držím Katurianova dialogu, který v kontextu hry ani nebyl míněn vážně: "I can’t remember, but anyway, that’s what I do, I tell stories. No axe to grind, no anything to grind. No social anything whatsoever." a stojím si v prvé řadě za tím, aby ve mě kniha potěšila silným příběhem (obvykle kvalitním a originálním sestavením archetypů, jak říkáš ve videu) a taky stylem, který sestavený příběh důstojně odprezentuje. Bez ohledu na to, že oba tyto body majoritě fantastické literatury chybí, tak nám stále malá hrstka kvalitních žánrových knih nabízí možnost ukázat střet daných archetypů v kontextu uměle vytvořených reálií nového světa (jako příklad bych uvedl Kingovu Temnou věž, která originálně zpracovává momenty střetu našeho světa a fiktivní postapokalyptické budoucnosti, kde ovšem není tento střet použit jako zrcadlo společnosti, ale jako platforma pro vytvoření originálních situací). Protože takových situací si cením mnohem víc, než když se nějaký amatérský Brett snaží ve svém fantasy světě reflektovat současnou nenávist mezi cizími kulturami, která je nám ve světě tak dobře známá. Jednoduše, chci-li poznat náš svět, přečtu si o něm v knize, která ho popisuje a fantasy otevírám v případě, že chci poznat nový svět s odlišnými problémy. I toho Tolkiena nečtu primárně kvůli nějakým skrytým křesťanským motivům, ale primárně proto, abych poznal, jak se jednotlivé jeho postavy napříč knihami vypořádávají s problémy jeho světa (smrtelnost x nesmrtelnost například).
    Doufám, že je to nějak smysluplné a že jen nepřeříkávám jiným způsobem to, co jsi řekl ve videu.
    A ještě poznámka k paní Mornštajnové a její Haně. Přestože stejně jako ty nemám rád citové vydírání autorů jejich příběhy z Osvětimy, tak zároveň musím autorku obhájit, protože pokud vím (a já se často mýlím), tak zpracovává téma, které je nějakým způsobem osobní - což samozřejmě není omluvou pro patetičnost, ale hej, kdyby třeba moji rodiče byli ze znepřátelených rodin a přesto se vzali, tak zpracuji jejich příběh jako Romea a Julie se šťastným koncem bez ohledu na klišé kolem toho všeho.

    • @persifal1976
      @persifal1976 Před 3 lety +1

      Jirsa obecně mě přijde, že nemá rád fantasy. Dobře ať si teda myslí, že fantasy je nudné a zbytečné, ale ať tento názor prezentuje jen jako svoje přesvědčení a nesnaží se to ostatním pod fousy podsouvat jako obecný fakt.

    • @davidjirsa8582
      @davidjirsa8582 Před 3 lety +3

      Ty ses teda rozepsal, kamaráde... U té první části si myslím, že oba říkáme jinými slovy skoro totéž. Já jsem říkal, že od fantasy nebo příbuzných žánrů čekám buď to, že nějak reflektují současný svět nebo jakoukoli jinou epochu, nebo že nějakým originálním/zajímavým způsobem poskládají archetypy. To první přiznávám třeba zaklínačovi, to druhé Tolkienovi. Jak jsem u Tolkiena mluvil o křesťanské nebo severské mytologii, nemyslel jsem to tak, že oceňuju narážky na Bibli, ale že Tolkien prostě dokáže využívat archetypální motivy i narativy z různých mytologií. To je totéž, co říkáš na konci odstavce ty ("postavy se vypořádávají se smrtelností" atp.). Obecně byl u tohodle videa problém, že jsem musel nechat stranou formální zpracování a mluvit jen o narativech, protože jak píšeš, forma je vždycky zásadní. K tomu druhému odstavci - tohle už jsme spolu řešili, mě vůbec nezajímá život autora, pokud vykládám knihu.

    • @davidjirsa8582
      @davidjirsa8582 Před 3 lety +2

      @@persifal1976 pokud ti přišlo, že v tomhle videu "Jirsa" něco podsouvá jako obecný fakt, tak jsi neposlouchal moc pozorně (nebo spíš vůbec). A není navíc pravda, že nemám rád fantasy.

    • @aloisbrzobohaty3019
      @aloisbrzobohaty3019 Před 3 lety

      @@davidjirsa8582 To je tak, když člověk nedovede utřídit myšlenky :D
      A k druhému odstavci, já se ti tentokrát nesnažil podsouvat popírání smrti autora. Jen mi možná přišlo, že Mornštajnovou jednoduše škatulkuješ jako tu autorku, která ze svého tématu líně těží emoce jako jiní autoři, pro které je toto téma v podstatě jistota, tak jsem chtěl říct, že ona je trochu jiný příklad - přestože, jak tam píšu, to neomlouvá patetičnost - což je špatným vyjádřením řečené, že by život autora neměl knihu nějak omlouvat.

    • @davidjirsa8582
      @davidjirsa8582 Před 3 lety +1

      @@aloisbrzobohaty3019 Jo už to chápu. Mornštajnovou neřadím do té kategorie autorů, kteří chtějí nějak neeticky ždímat emoce, sorry jestli to tak vyznělo. Jen tvrdím, že ve struktuře jejích příběhů jsou ty historické události podané šablonovitě a pateticky, ale to píšeš i ty, takže se nám akorát nedaří komunikace :D

  • @eliskauhlirova8366
    @eliskauhlirova8366 Před 3 lety

    Mužů se zeptat, kde jde najít Hadestown. Nikde jsem nenašla cely záznam :(

  • @karelbenak
    @karelbenak Před 2 lety +2

    Mio je je přece vyvolený! A plešatou zpěvačku Jandu známe všichni, ne?
    Co je ale naprosto stupidní klasické klišé je, když má hrdina ukápnut nějakou krev jako oběť. Vždycky se řízne do otevřené levé dlaně, ačkoliv si tím způsobí devastující zranění, díky kterému si naprosto nesmyslně vyřadí tuto ruku pro další použití, ať již pro útok, nebo obranu.

  • @michaelamrazova4760
    @michaelamrazova4760 Před 3 lety

    Měl bys tip na stránku, kde se dá zhlédnout/koupit Hadestown? Našla jsem jen hudbu na youtube, ale na žádné platformě bohužel ne celý muzikál... Předem děkuji!

    •  Před 3 lety +2

      Noo, ono oficiálně existuje jen soundtrack, ale existují slime turorialy, pokud s tím nemáš problém eticky (a kvalita je očividně nic moc). Ale soundtrack obsahuje celý muzikál, jen bez obrazu, no.

  • @luciewygrysova1941
    @luciewygrysova1941 Před 3 lety

    Ahoj, můžu se zeptat, kde jsi Hadestown viděl? Snažím se ho najít někde na netu online, ale bohužel se mi nedaří :( Soundtrack jsem si zamilovala, proto bych na muzikál chtěla kouknout :)

    •  Před 3 lety

      Hoj, bohužel oficiální záznam zatím není, protože chtěli jet nejdřív na turné a až pak to vydat, ale to jim očividně zkazila pandemie. Na YT jsou ale nahrávky z telefonu (případně hledej Hadestown slim tutorial), je to mizerná kvalita zvuku, takže je to dobré akorát jako “studijní materiál”, aby si člověk zjistil, jak pracují s choreografií, kostýmy atd.
      Edit: asi nejlepší kvalitu zvuku má “greek mythology slime tutorial”

    • @luciewygrysova1941
      @luciewygrysova1941 Před 3 lety

      @ Děkuju moc, zkusím tedy počkat na nějaké kvalitní zpracování, abych měla co nejlepší zážitek :) Zas tolik mi to nespěchá :D

  • @zuzanabenesova713
    @zuzanabenesova713 Před 3 lety +2

    Myslím, že by mohlo být zajímavé video probírající a hodnotící Star Wars, rozdíly mezi trilogiemi, postavy, opravdová kvalita ...

  • @fidricfidra9404
    @fidricfidra9404 Před 3 lety

    Jaký je tedy rozdíl mezi Stmíváním a Hunger Games?

  • @televievloznicitelevizevlo8223

    A co Den Triffidů, Malevil, Mrtvá tráva nebo Cesta, Poslední člověk? Co si o nich myslíš jako o postapo?

  • @Im_still_waiting_for_you_Irina

    Ahoj u Řeckých bájí jsem vnímal spíš poučení a ne nějaký boj dobra a zla :) toť můj názor

  • @JohankaPol
    @JohankaPol Před 3 lety

    Jenom otázka - máš rád Puškina?

  • @KamilNesetril
    @KamilNesetril Před 3 lety +1

    Klišé, které nemám moc rád je např. hedging typu „Nejsem filmový kritik“ ;-)

  • @archeopterixneuroza4715
    @archeopterixneuroza4715 Před 3 lety +5

    U toho Oněgina se nakonec ale chtějí oba, jenom se nesloučí.

  • @martinmoravec2651
    @martinmoravec2651 Před 3 lety +2

    Zdravím, nešlo by dávat do videa(do popisku pod video) psané názvy lidí. Ono je to pro mě pak těžké dohledávat ty lidi. Nějaký Christopher Burker? Burke? Pak by se množina pokusných myšek mohla více rozrůstat :D

    •  Před 3 lety

      Ahoj, tady Dan. Já jsem nad tím přemýšlel. Ale pak jsem si řekl, já to taky nevím. A když hledám obrázky, vždy to nějak hodím do Google a on mě opraví.

  • @Thatsnotmyname-qv8sh
    @Thatsnotmyname-qv8sh Před 4 měsíci

    31:38 Herma :)))

  • @ideumart6100
    @ideumart6100 Před 3 lety

    A nás by zajímal archetyp jména či přezdívky Smažka.

  • @christopherlansky
    @christopherlansky Před 2 měsíci

    docela mě překvapilo že si zmínil Alchemistu bez toho aby sis rejpnul... na druhou stranu jsem na začátku... třeba to ještě příjde

  • @kiroo4638
    @kiroo4638 Před rokem +1

    15:14 mě rozsekalo

  • @khulanjargalsaikhan7781

    Když je řeč o filmech, mě by zajímalo Váš názor na Krajní meze. Pro mě je má dobré motivy, ale konce jsou neúplné.

  • @pretorian9598
    @pretorian9598 Před 3 lety +1

    Davide proč stále a dokola hovoříš o odsunu Němců co odsud Čechů z roku 1938 ?

  • @HlDragonFlu
    @HlDragonFlu Před 2 lety

    A nejsou ty příběhy tak silné a neříkáme si pokaždé (u té kvalitní literatury), že to třeba tentokrát dopadne dobře, právě proto, že končí tragicky? Co nějaké dobré (myslím tím pozitivní) archetypální konce? Btw, konec Hunger games je medem i citronem přeslazený čaj (i když, vlastně i je tam ta hořkost, že se bude navždy léčit z her a nikdo jí neporozumí, snad jen její syn...). Tak nevím. Každopádně veliké díky za podněty.

  • @Aarrcchhiimmeeddeess
    @Aarrcchhiimmeeddeess Před rokem +2

    Tohle bylo místy až deprimující, trochu jako si v díle odškrtávat "To máme jeden příběh Cesty, jeden Hrdina Sportovec, ziiiiiv...." Úplně mi po tomhle díle přišlo, že být spisovatelem, dostal bych hroznou chuť napsat natruc něco, v čem nepůjdou najít archetypy ani postav ani zápletky - "In your face, literární teoretici! :)
    Dělal to někdo? Povedlo se mu to nebo se literární vědci nesportovně vyzuli z problému zavedením archetypu Antiarchetyp? :)

  • @RicoMajka
    @RicoMajka Před 3 lety

    Ahoj, vím, že je to dost specifická otázka a možná nebudeš mít prostor svůj názor vysvětlit. Ale zajímalo by mě, co tě vede k přesvědčení, že Collinsová neumí psát. Jedná se o tvé subjektivní přesvědčení, nebo to bereš naprosto objektivně z pohledu literární vědy?
    Mně osobně její styl psaní naprosto nadchl, je pro mě stoprocentně vyhovující autorkou. Výstavba vět, ich forma v přítomném čase, styl vyprávění, vše pro mě - jako čtenáře - sedí jako prdel na hrnec.
    Proto by mě zajímaly důvody člověka s opačným názorem.
    Hezký den:)

  • @justforstudyeng1193
    @justforstudyeng1193 Před 3 lety +1

    15:11

  • @HlDragonFlu
    @HlDragonFlu Před 2 lety

    3. teze - Vondruškovy detektivky..

  • @jitapar
    @jitapar Před 3 lety +1

    Napadá mne - bylo by skvělé video s typy pro začínající spisovatele.
    Nebo jen takové amatérské matly s přehnanými ambicemi, mezi něž se řadím. 😅

    •  Před 3 lety +2

      Nj jenže já nejsem spisovatel, umím jenom kritizovat :p a v Táboře jsem nebyl, nejspíš nějaký kolega smažka :D

    • @jitapar
      @jitapar Před 3 lety

      @ a stejně jste nejen mne naučil více, než všechna tak zaměřená videa na YT, většinou počínající a končící ,,pište originální příběhy a uvěřitelné, sympatické postavy."
      Škoda. 😅
      Tak to se omlouvám. 😆

    •  Před 3 lety +6

      Jediné co mě napadá je dát dohromady nějaké tipy z knížek o tvůrčím psaní. A ono to vážně vždycky sklouzne na nějakou variaci “show, don’t tell” a hodně škrtat a inspirovat se u Hamingwaye :p

    • @miked.v.cztitulky
      @miked.v.cztitulky Před 3 lety +1

      @ Když jsme u knížek o tvůrčím psaní, četl jsi O Psaní od Stephena Kinga?

    • @Jir417
      @Jir417 Před 3 lety +2

      @ O takové video bych měl také zájem, pokud by pro tebe nebyl nějaký extra problém.

  • @ghoste9174
    @ghoste9174 Před 3 lety

    Awesome, 0 disliků

  • @jsemanonyme8141
    @jsemanonyme8141 Před 3 lety

    Díky, píšu BP a docela mě to nakoplo :)