Proč nedoporučuji pravidlo „všeho s mírou“?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 24. 04. 2017
  • Existuje „zdravé“ množství i pro nezdravé potraviny?
    Další videa o zdraví nejen na talíři najdete na Margit.TV

Komentáře • 21

  • @blankablanc3546
    @blankablanc3546 Před 7 lety +4

    ...hodně zajímavé poznatky ,které se mě líbí: nezáleží na tom, co jím ale kolik -házím za hlavu,používala jsem celý život/zatím bez ,,civilizačních " nemocí,štíhlá...děkuji..

  • @ZupJana
    @ZupJana Před 7 lety +10

    Naprostý souhlas. Každé sousto, které sníme nás směřuje ke zdraví nebo k nemoci. Každý si však může vybrat.

    • @viktoradam3195
      @viktoradam3195 Před rokem

      Myslíte? Proč tolik znuděných a vepřových slepic si jezdí v nových autech 200 metrů pro tzv. zdravou výživu? Není lepší být normální fyzicky pracující člověk, který se nefláká, netloustne a především se řídí vlastním rozumem? Právě to je ta blbost mít strach co smíme jíst. Žádné nezdravé sousto vás nikdy nezabije. Naopak zabíjí ztráta vlastní soudnosti a víra v cizí a nepodloženou demagogii, či naprostou blbost.

  • @taholkasesb1249
    @taholkasesb1249 Před 11 měsíci

    Super pani Margit ❤

  • @vulcanochloris
    @vulcanochloris Před 7 lety +11

    Jste, co se týče výživy, příliš striktní. Kdybychom měli skutečně kupovat jen základní suroviny v bio kvalitě a případně třeba ještě bez obalu a potom si z toho doma vše vytvářet, bylo by to sice pěkné, ale zabralo by to tolik času a peněz, že to není uskutečnitelné. Nebo možná ano, ale za tu cenu, že se ve svém volném čase nebudete zabývat ničím jiným, než jídlem. V současné době není vůbec lehké si na to najít čas a energii. Samozřejmě se mi ta myšlenka líbí, bylo by to krásné, ale při současném stavu věcí to podle mě není možné.

    • @MargitTV
      @MargitTV  Před 7 lety +15

      Předávám ta nejlepší doporučení co znám a mám sama vyzkoušená, že možná jsou. Opakovaně také říkám, že nežijeme v ideálním světě a každý děláme určité kompromisy, jen nevidím důvod je nenazývat pravými jmény.

  • @adelaoklestkova4992
    @adelaoklestkova4992 Před 5 lety +3

    Na to je poměrně lehký argument. Všichni se shodneme, že jeden panák je trocha alkoholu, že jedna sklenička vína je taky trocha. No tak když od všeho trochu neškodí, tak ať dotyčný jde do hospody, dá si panáka vodky, zelené, ruma, whisky, koňaku, griotky, malé pivo, skleničku bílého, skleničku červeného..

    • @viktoradam3195
      @viktoradam3195 Před rokem

      Asi se všichni neshodneme. Popisujete nápojový lístek a velmi podrobně. Ale ani tomu nerozumíte. K danému tématu strava jste se vůbec nevyjádřila. Váš komentář mi přijde trošku mimo a navíc neznalý- primitivní. Každý naprostý blbec zná rozdíly mezi pivem, vínem a tvrdým alkoholem. Jeden panák slivovice není troška alkoholu! Víno ho má méně a pivo minimálně. Co to melete za blbosti Adélo? Možná sama chlastáte a chcete být důležitá.

  • @anetalandova6135
    @anetalandova6135 Před 6 lety +4

    Dobrý den, jako zastánce názoru, že neexistují dobré nebo špatné potraviny si dovolím na toto video reagovat. Já chápu pohled paní doktorky a souhlasím, že z nezdravé potraviny se nestane zdravá, pokud jí zkonzumujeme málo. Také souhlasím s tím, že z „občas“ a „výjimečně“ se pak snadno stává denně. Chybu tedy vidím spíše v tom, pokud se ke čtenáři dostane vyjádření odborníka říkající: v malém množství Vám to vůbec neublíží, když pravdou je: v malém množství Vám to ublíží málo, ve velkém hodně a pokud byste to chtěli přesně, tak záleží na vašem věku, výšce, váze, fyzické kondici, metabolismu a dalších specifikách vašeho organismu.
    Sama jsem měla pár kilo tuku navíc "na zdravých potravinách". K redukci hmotnosti došlo po úpravě poměru makro živin a jejich množství. V jídelníčku jsem měla příliš mnoho sacharidů a tuků. Ač byly ze zdravých zdrojů, jejich množství nebylo optimální. Zároveň mi také scházely bílkoviny.
    Dle mého to tedy opravdu není pouze o tom, CO jíme a nejíme, ale o celkové skladbě jídelníčku, množství daných potravin a pohybové aktivitě.
    Zároveň je ve hře psychika a sociální funkce jídla, proto může být přínosné si občas dát i něco nezdravého a věřím, že i pro taková jídla je v našich životech prostor. Naopak patologické jevy ve stravování jsou dle mého jakékoli diety či jiná zbytečně přísná opatření. Některá jídla bych samozřejmě označila za špatná - smažené, sladkosti apod. A čím méně jich v našem jídelníčku bude, tím lépe. Ale o zbytku potravin se skutečně domnívám, že se ani nedají dělit na dobré či špatné. Naopak toto „dobré a špatné“, mi připadá jako výplod marketingových agentur, kterak zaujmout čtenáře chytlavým titulkem článku a la „7 potravin po kterých zhubnete“ apod.
    Jsem přesvědčena o tom, že lepším výživovým poradcem je ten, který Vám nebude potraviny striktně seškrtávat, a nařizovat diety, ale bude Vás postupně učit zařazovat potraviny zdravé, pomáhat Vám vytvářet zdravé návyky, které postupně z jídelníčku vytlačí a nahradí potraviny nezdravé. Takový způsob stravování je trvale, doživotně udržitelný a proto Vám ponese výsledky každým rokem navždy bez kolísání.
    Lidé by měli znát vliv potravin na svůj organismus a dle toho se pak mohou zcela vědomě rozhodnout, zda potravinu zkonzumují nebo ne. Pokud člověk ví, že potravina pro něj není přínosná, zatíží organismus, ale přesto ji sní, nevidím v tom žádný problém. Každý má zodpovědnost sám za sebe. Problém je pokud lidé konzumují nezdravá jídla v dobré víře konzumace něčeho zdravého.

    • @viktoradam3195
      @viktoradam3195 Před rokem

      Tak asi takto si představuji velmi rozumný a hodnotný komentář. Paní Aneto dávám všechny palce nahoru a srdečně Vás zdravím!

  • @chlupatazarovka8201
    @chlupatazarovka8201 Před 7 lety +6

    Základ je nečíst časopisy a poslouchat tyto ptákoviny. Logika třeba tohoto videa se zdá být dobrá, leč ve skutečnosti chybná. Nikdo se nepřejídá zdravou stravou? No já nevím, v jednom dokumentu National Geographic byl chlapík, který denně snědl 10 kilo pomerančů. No výsledek byla morbidní obezita. A ignorovat pravidlo "všeho s mírou"? Nesmysl, to popíráte tisíce let staré biblické rčení, které je léty prověřené. No a odvolávat se na farmářské produkty, jako na neškodné bych si dnes rozhodně netroufl. Je to jen business, driven by money.

    • @ondrejsoukup9551
      @ondrejsoukup9551 Před 6 lety +3

      Nesouhlasím.. samozřejmě se mohou najít i vyjímky, které se přejedí zdravou stravou, neomezenou konzumaci pomerančů bych ale za zdravou vubec neoznačoval. A k heslo všeho s mírou je ve videu velice dobře vysvětleno a logicky se musí uznat, že autorka má pravdu, i přesto ze se možná vymezuje Bibly

    • @viktoradam3195
      @viktoradam3195 Před rokem

      Naprosto souhlasím a smekám klobouk dolů!!!

  • @ratesmann
    @ratesmann Před 7 lety

    jj, je to tak :)

  • @motylekmotylek4662
    @motylekmotylek4662 Před 7 lety +1

    Brokolice je hodně špatný příklad- lidé, kteří se přejídají brokolicí (případně kadeřávkem) si mohou způsobit problémy se štítnou žlázou.

    • @MargitTV
      @MargitTV  Před 7 lety +6

      Jenže právě brokolicí ani kadeřávkem se hned tak nikdo nepřejídá - ještě jsem takového klirnta za 25 let praxe nepotkala.

    • @motylekmotylek4662
      @motylekmotylek4662 Před 7 lety +1

      To že nepotkala neznamená, že se nevyskytují.

    • @user-sp1mj1xr3j
      @user-sp1mj1xr3j Před 4 lety +1

      @@motylekmotylek4662 Já jím brokolici každý den a jsem v pořádku. :)

    • @viktoradam3195
      @viktoradam3195 Před rokem

      Je to jedno, čím se člověk přejídá! Vše přehnané škodí! Margit dle mého plká blbosti. Můj táta jedl vše přiměřeně a jednou se přejedl jahod a málem umřel na JIP. Člověk nepotřebuje zdaleka tolik vitamínů, jak se o tom hovoří. Dnes vitamín C obsahují i konzervy, či buřty.