Piasta Shimano Alfine 11 - pomysł na napęd 1x11? Prostszy rower, świetna zmiana biegów.

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 12. 09. 2024
  • Więcej rowerowej szajby? BOOM: szajbajk.pl/
    Rowery i części w najlepszych cenach?
    WIELKA WYPRZEDAŻ: tidd.ly/a60a97ae

Komentáře • 135

  • @konradmatuk5053
    @konradmatuk5053 Před 7 lety +51

    Mam trekking Romet Orkan 6.0 z Alfine-11 i MTB Musing na kołach 26'' z Rohloffem, a więc mogę porównać obie piasty. Są to dwie zupełnie różne konstrukcje. Rohloff był od początku zaprojektowany z myślą o MTB. Alfine-11 miał być konstrukcja turystyczną, ale przejechałem na nim jeden maraton MTB i nie sprawiał żadnych problemów. Generalnie Rohloff sprawia wrażenie solidniejszej konstrukcji. Jest sztywniutko na wszystkich biegach i nie ma kilku wad Alfine-11. W A-11 drugi bieg nieco "pływa" tak jakby jest lekko miękki. Trudno to opisać trzeba samemu poczuć. Podobno przy sportowym katowaniu potrafi coś się z nim pochrzanić. Mój egzemplarz Alfine ma jeszcze wadę polegającą na tym, że czasami jak zakręci się pedałami do tyłu i bardzo mocno i szybko szarpnie się do przodu, to tak jakby coś w piaście potrafi strzelić. Prawdopodobnie coś z mechanizmem wolnobiegu niedomaga. Ten "strzał" nie jest regułą i można go uniknąć nie ruszając pedałami do tyłu. Lub po takim odruchu nie walić od razu mocno w pedały, tylko najpierw lekko ruszyć do przodu, a dopiero po kawałku obrotu docisnąć ile wlezie. Wada "pływajacego" drugiego biegu jest obecna we wszystkich Alfine-11, a ten motyw ze "strzałem" wolnobiegu to najprawdopodobniej jakieś niedomaganie którejś z zapadki wolnobiegu. I najważniejsza uwaga obie piasty są różnie zestopniowane. W Rohloffie jedenasty z czternastu biegów ma przełożenie 1:1, a w Alfine szósty z jedenastu ma w przybliżeniu 1:1. Czyli na Rohloffa można założyć zębatkę 16T i korbę 42T i śmiało śmigać. Na Alfine mam zębatkę 23T współpracującą z korbą 39T i w terenie czasami brakuje przełożeń (myślę, że 39/25 byłoby bardzo optymalne dla kół 28'' ale warto pamiętać o tym, że producent nie zaleca schodzenia poniżej 2:1, ale w necie można znaleźć sporo opinii, że schodzenie takie wcale nie jest zabójcze dla piasty). Alfine jest o wiele cichszy od Rohloffa, ale chyba ma nieco większe opory toczenia (gęstszy olej), ale obie piasty pracują w bardzo różnych rowerach i to moje odczucie, które nie jest miarodajne. Z pewnością obie piasty maja wyraźnie mniejsze opory od Alfine-8 czy Sram S7. Alfine jest idealnie szczelne, a z Rohloff czasami się podpoci przy zmianie ciśnienia, co jest niestety normalne, podobno to taka ich cecha że coś tam potrafi czasami nieco się podpocić - nie są idealnie szczelne, ale niski poziom oleju nie jest im straszny. Powiem tak, podczas jazdy nigdy mi nic nie wypływa z tego Rohloffa, ale jak np. odkręcę korek wlewu oleju (uszczelniony dodatkowo przez któregoś z poprzednich właścicieli włosiem), to spod jednego z bocznych simmeringów potrafi coś tam się trochę spocić olejem. W sumie mógłbym wymienić ten uszczelniacz, ale nie przeszkadza to w normalnym użytkowaniu piasty.
    Obie piasty są różne, ale obie sobie chwalę i nie zamieniłbym ich na żaden "tradycyjny napęd". Jednakże jak ktoś ma ciężką nogę i na poważnie zasuwa MTB to polecałbym mu Rohloffa albo ewentualnie kombinację piasty Alfine-8 z przednią przerzutka opartą na dwóch blatach (mniejszy blat przyda się z pewnością na cięższych podjazdach), jednak Alfine-11 jest delikatniejsze konstrukcyjnie, aczkolwiek do rekreacyjnej zabawy w MTB z pewnością można je zastosować, chociaż wydaje mi się, że trekking albo miejski przecinak to lepsze środowisko pracy tej przekładni.

    • @zbnz-big5640
      @zbnz-big5640 Před 7 lety

      Hej, skąd jesteś??

    • @konradmatuk5053
      @konradmatuk5053 Před 7 lety

      Podlaskie.

    • @jangrabowski3002
      @jangrabowski3002 Před 7 lety

      Kiedyś kupiłem rower turystyczny z 3 biegową przekładnią Sturmey Archer. Koła 28x1.3/4. Miała być szczelna i nie do zdarcia. Nie uprawiałem jazdy górskiej, ale jeździłem dużo po polnych drogach. Niestety po 3 latach zapadki nie wytrzymały obciążenia i się wyłamały. Nowych nie mogłem dostać - nie było jeszcze Internetu a szlifowanie się nie sprawdziło. Może przy mniejszych kołach przekładnia byłaby trwalsza (mniejszy moment obrotowy)?

    • @Arturr78
      @Arturr78 Před 6 lety +4

      W końcu jakaś merytoryczna i oparta na własnych dośwadczeniach wypowiedż. Mam jedno pytanie. Czy "producent nie zaleca schodzenia poniżej 2:1" oznacza, że producent nie zaleca korby 3 rzędowej, czy w ogóle nie zaleca korby 2 rzedowej i zacheca do pozostania przy jednym blacie?

    • @tomekwojnarowski1595
      @tomekwojnarowski1595 Před 6 lety

      Ja również ma Romet Orkan 6.0 oparty na Alfine 11 i na długi czas nie zamienię to na nic innego. Nigdy nie zawiódł i do mojej jazdy w zupełności wystarczy. Pozdrawiam

  • @inforobertklein
    @inforobertklein Před 7 lety +4

    Ja jestem posiadaczem Nexusa 8 Premium. 8R25, łożyska igiełkowe.
    Wadą piasty jest , mała ilość smaru co wiąże się z głośniejszą pracą gdy zrobiło się ciepło. Ja posmarowałem piastę dodatkową ilością smaru z molibdenem w klasie NLGI 2, nic nie wycieka
    Zimą przy -10 działa bez problemu. Ogromną zaletą jest natychmiastowa zmiana biegu, żadnych opóźnień, razem z manetką revoshift ma się natychmiastowy dostęp do każdego biegu. W połączeniu z 3 tarczami z przodu daje ogromny zakres przełożeń.
    Biegi można zmieniać w trakcie pedałowania, ale w trakcie zmiany biegu, trzeba zmniejszyć nacisk na pedały, na "mały/umiarkowany", po kilku dniach ma się wprawę, i zmianę biegów w trakcie pedałowania wykonuje się intuicyjnie bez zgrzytów.

  • @Tobool
    @Tobool Před 7 lety +4

    Mam w swoim rowerze Alfine 8 (kross street scraper). Od paru lat już nie jeżdżę i zawsze byłem amatorem, który nie wie jak dbać o rower. Zrobiłem na tym ok. 2-3tys. kilometrów, ale rower ma już 7 lat. Nigdy nie miałem żadnych problemów z tym napędem i uważam, ze jest to zdecydowanie najlepszy napęd z jakiego korzystałem.

  • @adampiszczek6317
    @adampiszczek6317 Před 2 lety +3

    Posiadam Nexus 8 w trekkingu na pasek CDX i piasta jest rewelacyjna ,dwa lata w ciężkich warunkach w tym w zimie,jedyny minus czasem pod górkę trzeba rower prowadzić ale mi to nie przeszkadza.

  • @mpod_creative
    @mpod_creative Před 8 lety +1

    Mam dwa rowery z shimano Nexus, nigdy na nic innego się nie przesiądę. Jeden w teren, z małą tarczą, jeden w trasę z blatem 52 zęby. Z dużą tarczą jest moc, polecam.

  • @sawomirw3119
    @sawomirw3119 Před 4 lety

    Na co dzień jeżdżę treningiem, który poskładałem pierwotnie na piaście alfine 8 pod hamulec tarczowy przód owal 38 tył T21 i jeździło się na tym świetne i po mieście i w terenie, szutry, polne drogi, las, czysta przyjemność. Z piasty tej przesiadłem na Rohloffa i pewny jestem jednego, nie chcę żadnych innych napędów w rowerze , co 5000 km wymieniam olej i tyle. Myślę że piastę tą można śmiało stosować w różnych kombinacjach od roweru miejskiego do MTB zależnie od charakterystyki ramy , kół, opon itp. niezawodność, solidność i prostota w codziennym użytkowaniu. Alfine 11 jest bardzo interesujące mając w pamięci alfine 8, jednak polecam Rohloffa.

  • @mondone1906
    @mondone1906 Před 7 lety +7

    Dzięki temu filmowi zdecydowałem się na zakup roweru z Alfine 11 i był to strzał w 10. Jednak początkowo spadał łańcuch - było to spowodowane niepoprawnym wyregulowaniem napinacza łańcucha. Jeżdżę po mieście, już nie wrócę do tradycyjnych przerzutek.

  • @romanticcyclist
    @romanticcyclist Před rokem +2

    dziwne ze te piasty sie nie przyjely, moze dlatego ze jest to tak malo podatne na awarie rozwazanie i producenci nie zarabaliby wystarczajaco duzo na wymianach czesci, nie wiem .... ale dla kogos kto sie nie ściga i nie robi mu roznicy 1,5 kg wagi - rewelacyjne rozwiazanie na szose i w teren

  • @michals2000
    @michals2000 Před 4 lety +9

    a nie czyta się Alfine przypadkiem Alfajn miast Alfini?:) Pozdrawiam

    • @piotrm.803
      @piotrm.803 Před 2 lety

      Dokładnie czyta się "alfinyi":)

  • @rysicasd
    @rysicasd Před 3 lety +3

    Szaju, jakiś ciąg dalszy? :D
    Marzy mi się połączenie tej piasty z paskiem :-)

  • @marwol28
    @marwol28 Před 9 lety +4

    Kiedys taka piasta z przekladnia planetarna tez mi sie marzyla ale jak to zamontowac do ramy zaprojektowanej na naped z kaseta i przerzutka z hakiem.W miejskich rowerach sa inne mocowania kola.Jak napiac lancuch.Teraz mam naped 1x9 i fajnie by bylo miec taka przekladnie zamiast tradycyjnej kasety.Jak kiedys sie za to zabierzesz to prosze o film z tego wydarzenia bo moze byc on dla takich osob jak ja bardzo inspirujacy.Jezeli lubisz takie napedy to moze cie zainteresuje nowosc z ameryki NuVinci N360 .Podobno zmiana biegow jest jeszcze bardziej plynna.Swoja droga bardzo ciekawa konstrukcja i bardzo prosta.Filmiki sa rowniez na youTube

    • @SzajBajk
      @SzajBajk  Před 9 lety

      +marwol28 O widzisz, najbardziej interesowałem się Rohloffem, a o NuVinci nie słyszałem raczej. Dzięki.

    • @MarcinGGlinski
      @MarcinGGlinski Před 8 lety

      +marwol28
      Instalujesz w opcji tzw. Vertical Dropout.
      Zakładasz napinacz łańcucha - statyczny np CT-S510 lub sprężynowy -> CT-S500 ( czyli sam wózek przerzutki)
      Szerokość przekładni to standard 135 mm - czyli wchodzi w ramę zamiast piasty z kasetą

    • @marwol28
      @marwol28 Před 8 lety

      Dzieki za rade.Kiedys moze skozystam.

    • @listonoszpat233
      @listonoszpat233 Před 7 lety +1

      Załóż sobie wariator z Bizona i będziesz miał bezstopniową :-)

  • @Borcejn
    @Borcejn Před 8 lety +3

    Już chciałem pisać o kasecie i pojawił się napis - hehe:D

  • @EkoKolo_Katowice
    @EkoKolo_Katowice Před 7 lety +1

    Kupiłem tok temu mamie takiego trekkinga/miejskiego z nexusem 3 biegowym . Jest to świetny pomysł . Odpada ryzyko uszkodzenia przerzutek , spadania łańcucha , osłona na łańcuch powoduje że okresy serwisowe łańcucha to się do roku wydłużają albo więcej .Pozatym 90 % ludzi i tak nie ogarnia 2 manetek i reguł zmian biegów bo dla nich to czarna magia jak dla amerykanów jazda manualem :D . Tak się zastanawiam ale łańcuch potrzebny będzie ten gruby od single-speed . Do ramy full i tak przerzutka konieczna albo napinacz . Może swojego fulla pogonić a jakiegoś trekinga na tym złożyć ?

  • @rocheuro
    @rocheuro Před 3 lety +2

    takie rozwiązania powinny być (JUŻ DAWNO) w rowerach MTB. kompletnie nie rozumiem dlaczego otwarty system przerzucania biegów jest w sporcie gdzie piach brud, kurz i cały inny syf dostaje się do środka.. między koronki między zębatki, na łancuch itd.. do tego jeszcze napinacze łańcucha, odstające przerzutki które łatwo urwać. ehhh. dla mnie odpowiedz jest tylko jedna.. kasa!. chodzi o to żeby czasem po jednym konkretnym maratonie zmieniać kasete, łancuch a czasem jeszcze i przerzutka się urwie (lub sam hak) .. Koniecznie trzeba przetestować ten "bezobsługowy" zamkniety i niesmiertelny system w rowerze MTB. jak dla mnie 8 przerzutek jest praktycznie wystarczajace w 95% odcinków na których jeżdze (pagórkowate i płaskie XC) widziałem że pokazywałeś ostatnio Affine 11 od Shimano.. mega ciekawe rozwiązanie.

    • @FunnyFaun
      @FunnyFaun Před 3 měsíci

      Zwyczajnie piasty planetarne są zbyt delikatne, nie sprawdzą się przy siłach jakie generuje kolarz MTB. Proszę pomyśleć, dlaczego montownie nie tworzą takich rowerów MTB z takimi piastami? Bo na pewno nie dlatego, że mają zysk z aftermarektu i serwisowaniu rowerów, to inny segment. Wiedzą, że to rozwiązanie nie dla MTB i szosy, a dla lekkiej miejskiej jazdy.

  •  Před 3 lety

    Jeżdżę na nx eagle w 2020r. Myślę, że przyszłością są skrzynie biegów takie jak alfine. Systemy 1x12 mają sporadycznie problemy, choć sam nie miałem z tym do czynienia. Przecież takie alfine to mokry sen casuala. Bezobsługowy system, który łatwo się czyści.

  • @zenonpalkajzenon
    @zenonpalkajzenon Před 2 lety +1

    Czy mógłbyś nagrać film i recenzje piasty NuVinci 360 stopni!

  • @Rafal.B
    @Rafal.B Před 8 lety +1

    Witam, czy do piasty Alfine 11 dedykowana jest tylko i wyłącznie manetka pokazana na filmie, czy ewentualnie można też nabyć obrotową ? jakie są wady i zalety manetki pokazanej na filmie, czy jest bardziej trwała od obrotowej ?
    Mam na oku mocny rower ze wspomaganiem elektrycznym (silnik Yamahy w suporcie) wraz z przerzutką Alfine 11, zastanawiam się nad trwałością i wytrzymałością takiego zestawu ?
    Filmik bardzo fajny, podoba mi się rzeczowy komentarz, dlatego ode mnie łapka w górę ;)
    Pozdrawiam serdecznie - RafałB

    • @EkoKolo_Katowice
      @EkoKolo_Katowice Před 7 lety

      Ja mam w nexusie obrotową , jest miodizo

    • @marcin4seasoncycling696
      @marcin4seasoncycling696 Před 7 lety

      Ja jeżdżę na Nexusie 8. Początkowo miałem oryginalną obrotową manetkę i jak sie rozklekotała po jakiś 8-10 kkm to wymieniłem na cynglową od Alfine 8 (Nexus 8 działa na cynglowej manetce od Alfine 8 i na odwrót). Ta druga jest zdecydowanie lepiej wykonana i trwalsza.

  • @szmoncess
    @szmoncess Před 9 lety

    Wiele sobie obiecywałem po tym rozwiązaniu. Postanowiłem je wypróbować na wycieczce rowerowej. Przejechałem dystans prawie 1200 km. Niestety zdarzały się problemy z przerzuceniem z biegu 1 na 2 kiedy podjazd stawał się lżejszy, a także zdarzało się, przy przerzucaniu z biegu 7 na 6, że bieg 6 nie załapywał dobrze. Piasta nie była wprawdzie fabrycznie nowa, ale pochodziła, tak jak i sam rower, z rocznika 2014 r. Miałem też okazję przejechać się nowym rowerem na Alfine 11 i kultura pracy manetki oraz przerzucania biegów pozostawia trochę do życzenia. Ogólnie idea bardzo mi się podoba, ale sprzęt jest niedopracowany. Podobno nawet większość firm składających rowery zrezygnowała z tego rozwiązania w swych ofertach na rok 2015.

    • @SzajBajk
      @SzajBajk  Před 9 lety

      +szmoncess Dzięki za info z pierwszej ręki. Jakie problemy miałeś z Alfine 11? Ta piasta cieszy się ogromną popularnością.

    • @szmoncess
      @szmoncess Před 9 lety

      +SzajBajk Tak jak napisałem. Bywało, że na podjazdach zrzucałem na bieg 1, a kiedy próbowałem z 1 wrzucić na 2, bieg nie załapywał tylko było terkotanie. Z kolei przy przerzucaniu z 7 na 6 zdarzało się, że bieg 6 wprawdzie wchodził ale zaraz był"strzał" i "przepuszczenie" i dopiero po tym bieg "ciągnął". Do tego zdarzały się metaliczne dźwięki z okolic piasty takie jak wydaje samochód po wyłączeniu rozgrzanego silnika. Takie metaliczne cykanie.

    • @SzajBajk
      @SzajBajk  Před 9 lety

      OK, dzięki.

    • @szmoncess
      @szmoncess Před 9 lety

      +SzajBajk A co do popularności tej piasty, to chyba na zachodzie, bo w takiej Warszawie jeszcze nikogo jadącego na alfinie nie spotkałem. Co najwyżej jakaś kobieta na miejskim rowerze z nexusem.

    • @szmoncess
      @szmoncess Před 9 lety

      +Kmab vel Kmaber To może Ciebie ostatnio widziałem. Ale to jedna osoba, jaką widziałem na alfinie w tym roku. Mimo opisanych wyżej problemów nie zamierzam już wracać do "tradycyjnych" przerzutek.

  • @marcinzyla8711
    @marcinzyla8711 Před 5 lety +1

    Super, dla mnie mega pomoc

  • @chodzsiepowoczymy1892
    @chodzsiepowoczymy1892 Před 3 lety

    Jestem jeszcze małym kanałem na polskim CZcams 😅 powiedział wiele lat temu Szajbajk 😀

  • @MarcinGGlinski
    @MarcinGGlinski Před 8 lety

    kosztuje teraz ok 1300 PLN w sklepach.
    Ważną zaletą powrotu do napędu jednorzędowego jest zwiększenie twałości łańcucha i zmniejszenie podatności na zabrudzenia ( łańcuch pracuje bez przekoszeń). Kto jeździ na kasetach SuperNarrow wie że biegi przestają płynnie się zmieniać gdy łańcuch zaczyna być zabrudzony. Nawet w mieście bywa że trzeba czyścić co 2-3 tygodnie co zajmuje 1-2 godziny.

    • @SzajBajk
      @SzajBajk  Před 8 lety

      +Marcin Gliński Słuszna uwaga. Nowy właściciel piasty, którą prezentowałem bardzo ją sobie chwali.

    • @snajperpsg1
      @snajperpsg1 Před 8 lety

      +SzajBajk A wiesz coś na temat przebiegów jakie zrobiła piasta i warunków w jakich jest używana? Naczytałem się trochę na temat jej mniejszej wytrzymałości oraz wad konstrukcyjnych w porównaniu do wersji 8-biegowej i mam pewne obawy. Potrafisz odnieść się do tych informacji?

    • @MarcinGGlinski
      @MarcinGGlinski Před 8 lety

      +snajperpsg1 
      Poniżej link do całkiem dobrego testu Alfine 11. Shimano deklaruje że przebieg 11 powinien być 3x większy niż 8.
      Secondly, it should extend the service life of the hub into the kind of mileage where it's unlikely to ever be an issue; Shimano told us at the launch that it should run for three times as long as the eight. - See more at: road.cc/content/review/27971-shimano-alfine-11-hub-and-shifter#sthash.itlbVSuh.dpuf

    • @snajperpsg1
      @snajperpsg1 Před 8 lety

      Artykuł ma kilka lat także był pisany na bazie pierwszych wersji 11-tki. No i opiera się głównie na tym co mówi producent.
      A "Shimano says" że 11 jest bardziej odporna, że zrobi przebieg 3x większy od ósemki i tak dalej. Z drugiej strony jest spore grono użytkowników które miało problem. I choć serwis Shimano spisuje się bez zarzutu to zwykle po naprawie i dalszych problemach posiadacze Alfine zmieniali ją na ósemkę albo całkiem rezygnowali z IGH. Ale mam nadzieję że pracowali (pracują) nad piastą i któraś wersja jest już w miarę pewna i nie zawiedzie w trasie, tylko mało jest właśnie testów długodystansowych.

    • @pawekaczmarczyk2186
      @pawekaczmarczyk2186 Před 8 lety

      Cześć. Używałem tej piasty przez rok i około 5300km. Nic się z nią nie działo. Jedynie olej wymieniać co 2500km.

  • @pawekaczmarczyk2186
    @pawekaczmarczyk2186 Před 8 lety

    Jeździłem Orkanem 6.0 przez rok. 11 przełożenia nie włączyłem ani razu. Wymieniajcie olej w niej częściej niż zaleca producent. Po wymianie rower odżywa.

    • @naima2
      @naima2 Před 6 lety

      Ja też już śmigam rok tym samym rowerem. I tak samo 11-ki chyba nie użyłem ani razu. Olej zmieniany 3x w roku. Napęd pracuje bez zastrzeżeń. Mieliśmy wypad 120km szutrami, korzeniami, piachem żwirem, po lasach łąkach i szosach. Mój Romet nie zadławił się ani razu nigdzie. Natomiast kumpel w swoim Krossie Level B6 stracił prawie wszystkie śruby przy korbie (odkręciły się podczas jazdy) i musieliśmy mu te zębatki ratować trytytkami bo mniejsza latała jak chciała) WTedy włąśnie pomyślałem sobie, że 1x11 to jednak całkiem dobre i prostsze rozwiązanie. Pozdrawiam miłośnika polskich marek rowerów :)

  • @milergrzegorz
    @milergrzegorz Před 8 lety

    Ja byłbym zainteresowany informacją czy warto do takiego zestawu dorzucań napinacz do łańcucha?. Ja posiadam Alfine 8 pierwszej generacji i wraz z z 39 zębową korbą Alfine do pary. Długość łańcucha dzięki temu jest akurat taka, że nie grozi mu spadnięcie podczas jazdy + łatwiej go zdemontować. Ale ponoć jeżeli łańcuchy nie są odpowiednio napięte to znacznie szybciej się zużywają.

  • @TheMaedhros
    @TheMaedhros Před 5 lety +4

    @szajbajk jaka jest średnica osi takie piasty? Będzie pasowała do standardowej ramy 10mm?

    • @crewquinn428
      @crewquinn428 Před 3 lety

      i guess it is kinda off topic but do anybody know a good site to stream new series online ?

    • @deckerhayden5139
      @deckerhayden5139 Před 3 lety

      @Crew Quinn Flixportal

    • @crewquinn428
      @crewquinn428 Před 3 lety

      @Decker Hayden thanks, I went there and it seems like they got a lot of movies there :) Appreciate it!

    • @deckerhayden5139
      @deckerhayden5139 Před 3 lety

      @Crew Quinn Glad I could help :D

  • @dupa8764
    @dupa8764 Před 8 lety +1

    Cześć,
    Jestem na etapie składania roweru na alfine, korbie xt i pasku gates. Szukam kilku informacji.
    Czy manetkę z piastą łączy się taką samą linką jak zwykła manetkę z przerzutką?
    Czy można zastosować inną manetkę niż alfine, np. xt lub klamkomanetkę ultegra?
    Nie spotkałem się z wymową Alfini, zazwyczaj jest Alfin, a już na pewno nie ma Rolhofa, tylko Róloff.
    Pozdrawiam
    Marcin

    • @jacekzbigniew8941
      @jacekzbigniew8941 Před 3 měsíci

      Wiem że po latach to czytam, nie ma tego samego skoku w manetce IGH jak w przerzutce.

  • @radekmolski6403
    @radekmolski6403 Před 6 lety

    Szajbajk spróbuj tego w killerze zastanawiam się jakiej wielkości musiałby być blat z przodu

  • @zawolnosc3632
    @zawolnosc3632 Před 6 lety

    SzajBajk, co sądzisz o budowaniu roweru górskiego, OD PODSTAW, i użyciu takiej piasty do napędu? Zawsze miałem jakieś widmo że tego typu piasty są delikatne i nie nadają się do jazdy MTB czy innej, ale teraz, tak patrzę, zapadki w takiej piaście są nie wiele bardziej delikatne niż w normalnej piaście do kaset, co o tym sądzisz? Bo szczerze mam dość czyszczenia tego szmelcu "przerzutek" :D

    • @jarek_007
      @jarek_007 Před rokem +1

      Minęły 4 lata, zrealizowałeś może ten pomysł? :D

  • @anetafigiel1173
    @anetafigiel1173 Před měsícem

    mam alfine 11 i z tyły ct s500 i chciałam z przodu mniejsza zebatkę zamocować teraz mam 44 zęby.Chciałam zainstalować 42 T .Jaka będzie pasować .

  • @HenrykBartkowski
    @HenrykBartkowski Před 4 měsíci

    Właśnie chce zbudować trekinga na takiej piascie 11 biegowej ,sztywny widelec itd ale mam dylemat co wybrać pod tą piastę łańcuch czy pasek bo wiem że pasek ma wieksze opory toczenia, pozdrawiam.

    • @jacekzbigniew8941
      @jacekzbigniew8941 Před 3 měsíci +1

      Jeżeli chcesz sie wspinać pod mocne wzniesienia polecam przedni blat 50x34T , tylna zębatka 18T. Jak chcesz na twardo cisnąć to ja mam CDX tyl 22T przód 50T jechałem juz 53/h i jeszcze był zapas...

  • @BMad-eq4yz
    @BMad-eq4yz Před 2 lety

    mam taka przednia piastę i po ostatnim przymrozku. /jeździłam potem był mróz ,rower stał na balkonie / nie chce mi sie teraz kręcić :) :( ,co moze byc przyczyna ? Mogła zamarznąć ?

  • @ryszardmarczuk8891
    @ryszardmarczuk8891 Před 3 lety

    Witam mam pytanie jaka jest przyczyną w alfine 11 niema begow od 1 do 6 a są bigi od 7 do 11. Ustawienie ok. Prosze o pomoc. Pozdrawiam Ryszard

  • @artekfrontoza7659
    @artekfrontoza7659 Před 4 lety

    Witam, mam pytanie dotyczące regulacji naciągu linki bo nigdzie nie mogę znaleźć, wiem że nexus-a 8 i alfine 8 reguluje się, tzn, dwie zółte kreski powinny się stykać na 4 "biegu", a jak jest w przypadku alfine 11 ?

  • @rowerowysztos
    @rowerowysztos Před 7 lety

    Jeżdżę na Alfine 8 z paskiem, która jest produkowana równolegle z 11. Wybrałem 8 bo czytałem mnóstwo opinii, o tym, że 11 tka lubi cieknąć. Wcześniej jeździłem na Rohloffie z paskiem w MTB i różnica między piastami jest ogromna. Co prawda Rohloffa nie trzeba tak często regulować i ma duży zakres przełożeń, ale biegi wchodzą trochę za ciężko... Alfine 8 ma błyskawiczną i bardzo płynną zmianę biegów, ale przy bardzo dużym obciążeniu zdarza mu się strzelić/przeskoczyć dlatego w teren polecałbym zdecydowanie Rohloffa, który ma sprzęgło powodujące, że jeśli bieg nie wskoczy dobrze to po prostu rozłączy napęd. Shimano tego nie ma.

    • @TERMINATOR2010TX
      @TERMINATOR2010TX Před 6 lety

      Janek l Cześć :) Właśnie rozglądam się za jakimiś przecinakiem z Alfine 8. Ma to być najlepiej jakaś hybryda typowo na asfalt. No i jak już to świeży model na pasku a nie łańcuchu. Pytanie moje jest takie czy w Alfine 8 ostatni bieg pozwala na szybką jazdę ? Można to porównać do maksymalnego przełożenia w tradycyjnych przerzutkach kasetowych ? Pozdrawiam

    • @rowerowysztos
      @rowerowysztos Před 6 lety

      TYPICAL NIGGA cześć :) to jakie będzie przełożenie zależy też od korby i zębatki z tyłu. U mnie jest 46 zębów z przodu i 22 z tyłu. Przy takim zestawie i kołach 28 cali na 8 biegu jestem w stanie spokojnie jechać około 35km/h. Powyżej 40 km/h brakuje już wyższego biegu, ale nadal.da sie jechać tyle tylko ze z wysoką kadencją. Maksymalnie po płaskim jechalem około 53 km/h.

  • @milergrzegorz
    @milergrzegorz Před 5 lety

    Ja to jestem ciekaw jak wygląda różnica wagowa (uśredniona oczywiście) pomiędzy klasycznym napędzie o zbliżonym zakresie przełożeń do alfine 11. Osobiście używam alfine 8 ale mam w planach na przyszłość sprawić sobie alfine 11.

    • @carbonbike6969
      @carbonbike6969 Před 3 lety

      No ale to możesz sobie policzyć. Wystarczy zsumować wagę części, których nie ma gdy jest piasta planetarna. Mnie wyszło na swoim rowerze zimowym XT 9s, że takie rozwiązanie jest cięższe o ok 300g

  • @januszp1976
    @januszp1976 Před 3 lety

    witam ! są rowery elektryczne z automatyczną skrzynia ?

  • @jakubdobrosielski5709
    @jakubdobrosielski5709 Před 2 lety

    Piasty biegowe w rowerach MTB to fatalny pomysł ze względu na umiejscowienie masy z tyłu. Tak duża masa z tyłu zapewnia beznadziejne prowadzenie, a w rowerach full suspension beznadziejna pracę zawieszenia. Można przerobić ramę, a w zasadzie wyposażyć ja w obejmy na dolnej rurze i podsiadlowce, do których przykręcone będą "haki" do Piasty. Piasta umiejscowiona w dolnej części trójkąta w środku. Do Piasty prowadzimy z lewej strony najlepiej pasek napędowy, z prawej strony (lewa strona piasty, bo piasta jest odwrócona) przykręcamy zębatkę w prosty od szprych, pasek leci do tylnego koła. Można na ostre koło, ale w teren jest to ryzykowne z powodu możliwego hamowania jeżeli patyk dostanie się pod pasek. Największa zaleta przekładni to możliwość stosowania paska, nie ma sensu moim zdaniem mocować tam łańcucha, który wciąż musimy czyścić, wciąż szybko się zużywa

  • @mecedoformerlymarsellago728

    A na najszybszym biegu odpowiednik jakiej liczby zębów się osiąga? Z tego co widzę korba Alfline ma tylko 42 zęby, więc chyba za dużych prędkości na takiej przerzutce się nie osiągnie?

    • @1987MichalS
      @1987MichalS Před 8 lety

      +Mecedo formerly marsellago 45 km/h na prostym odcinku bez problemu

  • @KennyMinigun
    @KennyMinigun Před 7 lety +1

    Widziałem w sieci odcinki które pokazują problem wyciekania oleju na tarczę hamulcową (po lewej stronie piasty). Być może ten problem wynika z korzystania niepoprawnego (za bardzo płynnego) oleju. Więc było by ciekawie zobaczyć jakiś (jeszcze jeden) "long-term review"

    • @mihaurs2
      @mihaurs2 Před rokem

      Takich jest pełno na YT, jedne piasty ciekną po kilku tys km inne po 20tu a inne wcale.

  • @neoantrop
    @neoantrop Před 3 lety

    Czy jest szansa na test w terenie?

  • @wiktorwisniewski5748
    @wiktorwisniewski5748 Před 4 lety

    Alfine 8 w lekkim/ średnio ciężkim XC/ singletracki/szutry pod 90kg kolarzem to zły pomysł? Padnie mi to w górach?

    • @rocheuro
      @rocheuro Před 3 lety

      dobre pytanie. pytam o to samo. do lekkiego XC sie nada ?

  • @arekpl7892
    @arekpl7892 Před 9 lety

    Od wagi nie odliczyłeś jeszcze 11-rzędowej kasety, która swoje waży. Kaseta SH-CS771(10r) 11-36 waży aż 434g!

    • @SzajBajk
      @SzajBajk  Před 9 lety

      +Arek pl Dokładnie, masa całości jest wciąż na korzyść systemu tradycyjnego, ale różnica nie jest już bardzo duża. Dzięki!

  • @EkoKolo_Katowice
    @EkoKolo_Katowice Před 7 lety

    Właśnie chciałem napisać że po napędzie 1x11 będzie ta piasta bo to w sumie logiczne rozwiązanie .

  • @januszpiotrowski7249
    @januszpiotrowski7249 Před 2 lety

    Witam, jestem zainteresowany zleceniem złożenia wyjątkowego roweru na zamówienie. Poszukuję odpowiedzialnej osoby do projektu. Budżet jest uzależniony od komponentów. Proszę o kontakt jeśli dobrze trafiłem ewentualnie o polecenie kogoś. Jestem pod wrażeniem wiedzy i sposobu przekazywania jej na kanale. Niezależnie od odpowiedzi gratuluję pasji i profesjonalnego podejścia do tematu. Pozdrawiam Janusz

  • @rajzabike
    @rajzabike Před rokem

    Hej, czy Alfine 11 jest możliwość podłączyć do jakiejś klamkomanetki ? Ewentualnie czy Alfine 11 di2 sparuję z jakaś klamkomanetka di2? Dzięki za pomoc

  • @beargunner2766
    @beargunner2766 Před 9 lety +1

    Ciekawy pomysł

    • @SzajBajk
      @SzajBajk  Před 9 lety

      +Bear Gunner Teraz poluję na piastę Rohloffa, interesuje mnie zestawienie go z dużo tańszym Alfine...

  • @Adam-dp6dy
    @Adam-dp6dy Před rokem

    Jak jeździmy na długie wyprawy z sakwami, dodatkowe gramy piasty nie zrobią wtedy różnicy.

  • @rogaty_kolarz
    @rogaty_kolarz Před 3 lety

    Ma może ktoś pomysł jaka jest przyczyna w Nexusie 8, że działa tylko bieg 1 i 5. Z góry dzięki za pomoc.

  • @wojtalloo300
    @wojtalloo300 Před 8 lety

    Mógłbyś przetestować i przedstawić napęd 2x10 i 2x11?

  • @mirdallke2
    @mirdallke2 Před 3 lety

    moze tak cos o napędach stosowanych w cavalier

  • @JakubTuszynski
    @JakubTuszynski Před 2 lety

    Hej myślisz, że da się tą piastę zgrać z jakimiś klamkomanetkami?

  • @wacio
    @wacio Před 7 lety +1

    Ciekną często. Ponoć 8 biegowa jest mniej problematyczna.

  • @qdziss666
    @qdziss666 Před 8 lety

    I jak to śmiga? jest jakiś film jak to działa?

  • @wojtekbartkiewicz5958
    @wojtekbartkiewicz5958 Před 5 lety

    Mam Kalkhoffa integrale, elektryka na pasku z piastą alfine i8. Po wymianie opon na zimowe, piasta zaczęła robić bardzo brzydkie rzeczy. Często „przepuszcza”, sama zmienia biegi, robi to głośno, wraca na poprzedni bieg krótko po zmianie itp. Ktoś miał takie problemy? Co z tym mogę zrobić?

    • @sawomirgornicki8784
      @sawomirgornicki8784 Před 5 lety

      Prawdopodobnie zdejmując koło rozregulowało
      się ustawienie biegów i należy to wyregulować.

  • @romanticcyclist
    @romanticcyclist Před rokem

    prądnicaw przednim kole, rewelacja, podladowac telefon/powerbanka w czasie jazdy w odludnym terenie bajka

  • @jakubdobrosielski5709
    @jakubdobrosielski5709 Před 2 lety

    Pinion w góralach to przyszłość

  • @arcz2i
    @arcz2i Před 3 lety

    A jak to się zdejmuje do transportu samochodem? Linka jest jakoś odlaczana?

  • @tomp2079
    @tomp2079 Před rokem

    I jak teścik tej piasty? :>

    • @jacekzbigniew8941
      @jacekzbigniew8941 Před 3 měsíci

      Po 5kkm zero oznak zmęczenia na nieoryginalnym oleju ...

  • @tomaszwysocki3899
    @tomaszwysocki3899 Před 9 lety

    Największa wada w MTB to problem przy ewentualnej zmiany dętki/ opony w terenie może okazać się to mega wyczyn

    • @SzajBajk
      @SzajBajk  Před 9 lety

      +Tomasz Wysocki Nie pomyślałem o tym i o dziwo w żadnych zagranicznych testach o tej wadzie nie piszą...

    • @qbamo
      @qbamo Před 8 lety +2

      +SzajBajk Z dętką nie ma problemu - wystarczy zaopatrzyć się np. w Rubena Gaadi. Jest to tuba, a nie obwarzanek i nie trzeba zdejmować koła.

    • @glonofon
      @glonofon Před 5 lety

      To faktycznie wada przy planetarnych. Dlatego w moim wyprawowo-miejskim wozie do ciężkich zadań wsadziłem do kompletu zestaw hutchinson serenity. od około 6 tysięcy kilometrów nie ruszam kół

    • @Rozbujnik_Rumcajs
      @Rozbujnik_Rumcajs Před 5 lety +1

      Zmiana dętki to nie problem o ile się nie ścigasz. Linka jest prowadzona takim kanałem z którego łatwo ją zdemontować bez narzędzi i równie łatwo ją założyć. Regulacja w nexusie7 (nie wiem jak w innych) polega na zgraniu dwóch żółtych znaczników w okienku, więc nawet jeśli by była konieczna przy każdym ściągnięciu koła to nie jest problemem.

  • @dziabi3
    @dziabi3 Před 3 lety

    Myślę aby na takiej piaście złożyć trakingówkę dla żony, tylko czy tam podejdzie hydrauliczny hamulec ?

  • @tymoteuszs1614
    @tymoteuszs1614 Před 4 lety

    Co to znaczy że ma 300-400% zasięgu?

    • @ChrisDeBoar
      @ChrisDeBoar Před 3 lety

      Zakres przełożeń.

    • @chodzsiepowoczymy1892
      @chodzsiepowoczymy1892 Před 3 lety +1

      Liczyłem przed chwilą jaki zakres ma mój rower z normalnymi przerzutkami, więc spróbuję wytłumaczyć to na jego przykładzie. Mam korbę 46-30 oraz kasetę 11-34. Najlżejsze przełożenie to zębatka 30 z przodu i 34 z tyłu, ich stosunek wynosi około 30:34=0,88. Najcięższe to 46 z przodu i 11 z tyłu, stosunek to około 46:11=4,18. Zakres to 4,18:0,88=4,75 czyli w procentach 475%. Natomiast jak lekkie i ciężkie będą to przełożenia w rowerze z przerzutka w piaście zależy od tego jakie da się zębatki z przodu i z tyłu.

  • @konradpl3980
    @konradpl3980 Před 5 lety +4

    do tego pasek zsmiast lacucha i mamy swiety spokoj :)

    • @Marcin_z_bloku_obok
      @Marcin_z_bloku_obok Před 4 lety +1

      W motoryzacji łańcuch to prestiż, dlaczego w rowerach pasek miałby być lepszy? Z tego samego powodu co w aucie? Bo taniej? Nieważne, z czego zrobią ten pasek i tak będzie gorszy.

    • @ChrisDeBoar
      @ChrisDeBoar Před 4 lety +4

      @@Marcin_z_bloku_obok W motocyklach pasek jest prestiżowy (patrz HD). Jest cichy i bezobsługowy, nie brudzi i nie rdzewieje.

    • @Marcin_z_bloku_obok
      @Marcin_z_bloku_obok Před 4 lety

      @@ChrisDeBoar Łańcuchy w autach też nie rdzewieją, mogą co najwyżej rozciągnąć się ale to po bardzo długim czasie i w określonych warunkach. Co z tego, że pasek nie brudzi czy nie rdzewieje. Chyba każdy doświadczył chociaż raz zerwania takiego paska.

    • @ChrisDeBoar
      @ChrisDeBoar Před 4 lety +2

      W autach są w silnikach to jak mają rdzewieć? Jako napędowe ma chyba tylko Sherp. Łańcuchy się też zrywają nawet w rowerach.

    • @jakubnieszyn5375
      @jakubnieszyn5375 Před 4 lety +4

      W motoryzacji łańcuch nie jest prestiżem. W nowych silnikach tak samo podlega okresowej wymianie co pasek. Interwały wymiany pasków sięgają już 250 tysięcy km a zdążają się łańcuchy które nie wytrzymują 100. Pasek w rowerze daje totalna bezobsługowość, brak smaru brudu i niezwykle cichą pracę.

  • @aiwprton7366
    @aiwprton7366 Před 7 lety

    Alfine nie miałem nigdy, ale inne przerzutki planterarne mi się wysypywały bokiem piasty bo nie wytrzymywały xd
    Wolę kasetę :D

  • @jansaddam3829
    @jansaddam3829 Před 9 lety

    Made in China ,czy Tajlandii ?

    • @jansaddam3829
      @jansaddam3829 Před 8 lety

      +Andrzej Madrivercanoe W kołowrotkach wędkarskich te z Tajlandii to już dobry towar,a "Made in Japan", to luksus ....:D

  • @mihaurs2
    @mihaurs2 Před rokem

    Jak już alfine 11 to pasek a nie łańcuch.

    • @jacekzbigniew8941
      @jacekzbigniew8941 Před 3 měsíci

      No nie ... to zależy czego wymagasz od danej konfiguracji. Mam oba rozwiązania i pasek się kurzy i czeka kiedy nim pojeżdżę...

  • @arnik512
    @arnik512 Před 6 lety

    miałem to niecały rok flaczki tej piasty przebiły sje przez jej obudowe żal

  • @arnik512
    @arnik512 Před 6 lety

    mam to rozleciało mi sie to

  • @pitushud5559
    @pitushud5559 Před 5 lety +2

    A ja czekam na rower z Alfini 11 i będziemy śmigać :D