Michal Křížek: JWST ukazuje na kladné zakřivení našeho vesmíru (KS ČAS 14.2.2024)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 26. 02. 2024
  • (Omluva za sníženou technickou kvalitu záznamu, způsobenou opravdu nekvalitním a dosluhujícím projektorem a z toho plynoucími špatnými světelnými podmínkami v Modré posluchárně MÚ AV ČR.)
    Záznam diskusního příspěvku v rámci semináře Kosmologické sekce ČAS ze 14. 2. 2024 na téma:
    JWST ukazuje na kladné zakřivení našeho vesmíru.
    Nedávná měření dalekohledu Jamese Webba ukázala, že v raném vesmíru existovaly velice svítivé galaxie ve vzdálenostech kolem z = 13, které by podle standardního kosmologického modelu vůbec neměly v plochém vesmíru existovat. V přednášce představíme princip prostoročasové čočky, jenž vysokou svítivost galaxií umí vysvětlit pomocí zdánlivého zvětšení, které způsobuje rozpínající se trojrozměrná sféra. Pomocí ní lze modelovat homogenní a izotropní vesmír s kladnou křivostí. Uvedeme celkem 10 konkrétních příkladů demonstrujících, že vesmír není plochý, ale je uzavřený.
    Klíčová slova: princip prostoročasové čočky, supermasivní černé díry, globální geometrie vesmíru, maximálně symetrické variety.
    Přednáší:
    Prof. RNDr. Michal Křížek, DrSc. (Matematický ústav AV ČR).
    Další informace:
    users.math.cas.cz/~krizek/cosmol/
    Poznámka k přednáškovému obsahu KS ČAS:
    Kosmologická sekce usiluje o poznávání světa metodami založenými především na vědeckém a skeptickém principu, ale také se nebrání snaze o propojování kreativních myšlenkových proudů, které někdy nemusí být zcela v souladu se standardními či mainstreamovými názory. Je založena na platformě svobodného šíření informací a není nijak svázána pravidly recenzovaných periodik. Hlavně však vždy ponechávala na moudrosti posluchačů, aby ze získaných informací vytěžili maximum pro zdokonalení subjektivního modelu nejen vesmíru, či naopak, aby získali užitečná poznání tzv. slepých cest, kterážto velmi šetří drahocenný čas, ba dokonce mohou být docela cennou (anti)inspirací. Tento demokratický a dialektický princip bychom rádi zachovali i nadále, navzdory některým nepříznivým ohlasům v laické i odborné veřejnosti, žel stále častěji nezdravě polarizované. Nicméně přistupujeme k drobnému formálnímu doladění publikovaného obsahu tak, aby alespoň částečně byly odlišeny více odborné přednášky zvaných autorů (v programu schůzek budou barevně odlišeny), od tzv. diskusních příspěvků, které ne vždy musí vyjadřovat obecně přijímané ideje, či dokonce názor členů Kosmologické sekce. Můžeme navíc slíbit, že se budeme snažit minimalizovat případy, že by se v některé z těchto dvou skupin vyskytl někdo hlásající evidentní nepravdy. Za správnost obsahu přednášky odpovídá její autor.
    ---
    Poznámka k automaticky vloženému nevyžádanému reklamnímu obsahu na CZcams během přehrávání:
    Milí a vážení přátelé, CZcams kanál LLionTV je od svého založení v roce 2013 nemonetizovaný a tedy bez jakéhokoli finančního příspěvku plynoucího od komunity CZcams např. za počet shlédnutí, nebo čas sledování. Tuto etickou zásadu vždy dodržoval a má pevnou vůli to tak nechat nadále, a to nejen z úcty k přednášejícím a účinkujícím, kteří jsou hlavními tvůrci obsahu, ale i z principu vyššího mravního. Donedávna byl takto provozovaný kanál hostován na CZcams bez přidaných reklam a když se tato zásada změnila, doufal jsem alespoň, že pokud jde takto generovaný zisk připisován pouze třetí osobě, tedy správci / vlastníkovi tohoto média, bude množství nechtěně vloženého obsahu na rozumné a akceptovatelné úrovni. Žel tomu tak není a obávám se, že mezi placenými a neplacenými kanály dokonce není činěn žádný rozdíl. Zatím ani neznám žádný způsob, jak se vloženým reklamám nějakým přijatelným způsobem vyhnout nebo je alespoň redukovat na akceptovatelnou úroveň. Rozhodně nechci toto paradigma podporovat, proto ani nenabádám k předplacení služby např. CZcams Premium (179.-Kč / měsíc), která umožní sledování videí bez reklam. Pokud někoho napadá nějaké rozumné řešení, budu moc rád za každou radu, např. na e-mail uvedený v závěrečném logu LLionTV většiny videí tohoto tvůrce.
  • Věda a technologie

Komentáře • 18

  • @jarmilanemcova4146
    @jarmilanemcova4146 Před měsícem

    Nerozumím tomu, ale krásně se to poslouchá

  • @jindrich2485
    @jindrich2485 Před 2 měsíci

    Prosím zjistěte si, co znamená rudý posuv a co znamená kosmologická konstanta, aby se vám nestávalo, že řekněte že nevíte jakou rychlostí se vesmír rozpíná. Kosm. Konstanta není konstantní a mění se v čase. Mi ji máme za konstantu v tento okamžik, kdy existujeme. Mohli by jste zjistit, že vesmír se na vzdálenostech až do místní skupiny galaxii v současnosti nerozpíná. Ovšem nad nějaké vzdálenosti se rozpíná nadsvětelnou rychlosti.

  • @Kunzo1
    @Kunzo1 Před 2 měsíci

    Teď na to udělat nějakou simulaci a možná to začne brát někdo vážně, jako by se opakovala situace s Hubblem.

  • @monikagondova9661
    @monikagondova9661 Před 2 měsíci

    Prosím vás, aký vplyv má nehomogenita vesmíru na čas podľa VTR ? Ak v prázdnom vesmíre napr.1,5 mil. ly ubehne 1 sekunda, tak koľko uplynie na Zemi ? Aby aj jednoduchí ľudia mali nejaký konkrétny obraz o veľkosti zakrivenia času vplyvom gravitácie Zeme, Slnka, galaxie.

    • @ludekvincent1472
      @ludekvincent1472 Před 2 měsíci

      Dle mého názoru je třeba definovat čas a rozhodnout, zda je to částice nebo vlna....

  • @jindrich2485
    @jindrich2485 Před 2 měsíci

    Sice počítat neumím, ale nejke jsem slyšel, že když jsou na vstupu výpočtu chybná data, snižuje to pravděpodobnost relevantnihi výsledku na výstupu. Konkretne jen 10% hvězd je stejně hmotných, jako Slunce (většina jsou trpasličí). A jen 1% barionive hmoty svítí. Takže pokud chcete odhadhadovar hmotnost pozorovatelného vesmíru a k tomu jen svítící hmoty, nevystačíme násobením dvou nebo 3 čísel. A to pomíjíme nesvítící, temnou a už vůbec bych do toho netahal temnou energii, která může být klidně jen neporozumění gravitaci na velkých skalách (viz verlindeho gravitace). Jinak nedávno byl udělán první odhad velikosti celého vesmíru, která by mohla být jen cca 3 až 5 násobek pozorovatelného vesmíru, z toho si asi můžete křivost započítat i to, zda prezentována teorie by mohla odpovídat.

  • @jindrich2485
    @jindrich2485 Před 2 měsíci

    Pokud jsme Ned rovníkem vesmíru, tak naopak se objekty budou zdát méně jasné než by byli vůči eukleidovské geometrii,. Asi by se mohl zvětšit rudý posuv.

  • @jirioto6089
    @jirioto6089 Před 2 měsíci +1

    Matematik chyby nejen hledá, ale taky masivně vytváří.

    • @jindrich2485
      @jindrich2485 Před 2 měsíci

      Ano, tak se pozná. Že myslí A, píše B a je to C

    • @jirioto6089
      @jirioto6089 Před 2 měsíci

      @@jindrich2485 V době lidských kalkulaček to nebylo tak citelné. Dnes už ano. Kromě matematických paradoxů je ve hře i obyčejné zaokrouhlování. To považuji za nepřípustné, pokud se vypočtené výsledky mají nějakým způsobem promítnout do reality. Dělení a odmocňování generuje křivou realitu. Jaký to samo o sobě je paradox, když ve skutečnosti se zakřivuje příroda. Tedy z pohledu matematika vše perfektně narovnáno, nikoliv z pohledu mě jakožto živé bytosti. Jediným přímým důkazem je zatím srovnávání digitální, elektronické a akustické syntézy, a to prosím tím nejlepším co člověk má - sluchem. A i tyto mě dokážou občas zamotat hlavu, jenže vše vždy ukáže čas.

  • @jankolar5612
    @jankolar5612 Před 2 měsíci

    Znamená to automaticky, že vesmír je konečný?

    • @tomasr.
      @tomasr. Před 2 měsíci

      Já bych řekl, že pokud vznikl roztažením singularity a neroztahuje se nekonečnou rychlostí, tak aslespoň ten náš Vesmír musí být konečný.

    • @MineBlocker65
      @MineBlocker65 Před 2 měsíci +2

      Pokud předpokládáme zmíněný prostorový model S^3, pak v každém okamžiku můžeme vzít libovolné dva body v tomto prostoru a vyjde nám, že jejich nejkratší spojnice (geodetika) má konečnou délku. To však neznamená, že celý vesmír můžeme obletět. Kvůli jeho rozpínání se tato (konečná) vzdálenost mezi body zvětšuje, potenciálně rychleji než c.

  • @SasankaDurov
    @SasankaDurov Před 2 měsíci

    parabola sa rozpina

  • @jaroslavfriedrich5508
    @jaroslavfriedrich5508 Před 2 měsíci

    Bohužel vúbec nejsem schopen si představit, co jsou termíny kladné zakřivení nebo plochý vesmír.

    • @jirioto6089
      @jirioto6089 Před 2 měsíci

      V mé představě je vesmír plný časoprostorových bublin, větších, menších, a hlavně do sebe vnořených. Asi nejmocnějším zakřivovačem časoprostoru je černá díra v galaxiích. To co pozorujeme ve velkých vzdálenostech jsou už potvrzené gravitační čočky, díváme se skrze jakési kapky vody které nemají okraj. Jakmile někdo někde řekne, že to co vidíme je dávná minulost a hned to doplní klasickým "jak to tam asi vypadá dnes?", je to nesmyslná otázka. Časoprostorové bubliny mají mimojiné svoji vlastní šipku času. V jedné takové skrumáži vnořených časoprostorových bublin žijeme a odtud pozorujeme ty ostatní. Proto je v mé představě za kosmologický rudý posuv zodpovědná právě gravitace a ty ostatní vlivy lze přičítat Dopplerovo jevu. Plochý vesmír je jednoduchý na výpočet a potvrzení časoprostorové plochosti by mnoho věcí usnadnilo. Naproti tomu časoprostorová pěna plná gravitačních bublin je v praxi nespočitatelná. Simulace jsou jen orientační a tím chybnější čím větší je počet iterací přes počet částeček v rozlišení matice. Znovu opakuji, že pravděpodobně žijeme v čase který nelze jakkoliv srovnávat s časem vzdálených objektů. Vesmír má nejspíše společný směr šipek času, tedy určitě jej má, jen všechny míří od sebe navzájem a to koneckonců budí představu rozpínání. Webbův teleskop přináší spoustu překvapení, jen pro amatéry jako já až tak úplně ne. :) Pro mě je velikou otázkou reliktní záření, vysvětlení bigbangem mě neuspokojuje.

    • @jindrich2485
      @jindrich2485 Před 2 měsíci

      Koule je Kladna křivost, sedli na kterým sedí krásná slečna záporná