Peter Zamarovský: Mýtus nekonečno (KS-ČAS 12.4.2023)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 19. 04. 2023
  • Záznam zvané přednášky v rámci semináře Kosmologické sekce ČAS z 12. 4. 2023 na téma:
    Mýtus nekonečno.
    Pojem nekonečna je znám od starověku, nicméně nekonečno bylo spojeno s řadou paradoxů a kontradikcí, a jeho začlenění do matematiky tvořilo až do 19. století neřešitelný problém. Díky teoriím množin se podařilo nekonečno „zkrotit“, nicméně řada paradoxů spojených s nekonečnem přetrvává.
    Klíčová slova:
    historie nekonečna, paradoxy nekonečna, začlenění nekonečna do matematiky.
    Přednáší:
    RNDr. Peter Zamarovský, CSc. (Katedra ekonomiky, manažerství a humanitních věd, FEL ČVUT).
    Další informace:
    users.math.cas.cz/~krizek/cosmol/
    Poznámka k přednáškovému obsahu KS ČAS:
    Kosmologická sekce usiluje o poznávání světa metodami založenými především na vědeckém a skeptickém principu, ale také se nebrání snaze o propojování kreativních myšlenkových proudů, které někdy nemusí být zcela v souladu se standardními či mainstreamovými názory. Je založena na platformě svobodného šíření informací a není nijak svázána pravidly recenzovaných periodik. Hlavně však vždy ponechávala na moudrosti posluchačů, aby ze získaných informací vytěžili maximum pro zdokonalení subjektivního modelu nejen vesmíru, či naopak, aby získali užitečná poznání tzv. slepých cest, kterážto velmi šetří drahocenný čas, ba dokonce mohou být docela cennou (anti)inspirací. Tento demokratický a dialektický princip bychom rádi zachovali i nadále, navzdory některým nepříznivým ohlasům v laické i odborné veřejnosti, žel stále častěji nezdravě polarizované. Nicméně přistupujeme k drobnému formálnímu doladění publikovaného obsahu tak, aby alespoň částečně byly odlišeny více odborné přednášky zvaných autorů (v programu schůzek budou barevně odlišeny), od tzv. diskusních příspěvků, které ne vždy musí vyjadřovat obecně přijímané ideje, či dokonce názor členů Kosmologické sekce. Můžeme navíc slíbit, že se budeme snažit minimalizovat případy, že by se v některé z těchto dvou skupin vyskytl někdo hlásající evidentní nepravdy. Za správnost obsahu přednášky odpovídá její autor.
  • Věda a technologie

Komentáře • 18

  • @jaroslavkohout7743
    @jaroslavkohout7743 Před rokem +2

    Skvělý a jak se ta přednáška vyvíjí! ... Dekuju moc ...

  • @kennyfreedom3895
    @kennyfreedom3895 Před rokem +2

    Dobře připravená přednáška 👏

  • @rolidcz7954
    @rolidcz7954 Před rokem

    Super tema diky. Tem co zvoni mobily je rovnou zlomte.

  • @jirioto6089
    @jirioto6089 Před rokem +3

    Všímám si, jak již nějakou dobu tyto paradoxy a nedostatky ovlivňují kvalitu života, viz. třeba moderní digitální audio a jeho všudypřítomné působení.

  • @annabistiakova1117
    @annabistiakova1117 Před 7 měsíci

    Dobré video
    Ibaže ak sú veci, ktoré Boh nemôže, tak potom nebude všemohúci, tak ako sa tvrdí....či?Alebo ešte jedna možnosť má napadá, že si človek vytvoril konstrukt boha, ktorému popridaval čo sa mu hodilo a teraz má v tom guláš.
    Nebolo by jednoduchšie o Bohu nehovori, tak isto o nekonečne?Má nejaký význam pre človeka taký myšlienkový konstrukt ako je napríklad nekonečno? Vpodstate nič nekonečné v živote nebude mať, vidieť, či počuť a nič nekonečné nestretne.Vsetko sa mení a premieňa, nič netrvá večne aj keby sme si to mnohí isté priali.😁

  • @martinslezak2287
    @martinslezak2287 Před rokem +2

    Fragmentace, fraktalizace, rostliny jako živé bytosti vnímají nějaké konečno, rozpínání je konečné, či nekonečné?

  • @korinakrausova9548
    @korinakrausova9548 Před rokem +4

    Jak velký je bod ? Muže být nekonečné malý i nekonečné velký.

  • @hmmh-qq
    @hmmh-qq Před rokem +1

    Nekonečno reálne existuje, pretože rovnica obsahujúca nekonečno " (1+1/∞)^∞ " má reálny výsledok a je to eulerovo číslo.

    • @ludolfceulen
      @ludolfceulen Před rokem +3

      Existencia nekonecna vo fyzikalnej realite by mala absolutne rozpravkove dosledky. Precotaj si moje prispevky vyssie. BTW o to ze pri limitkach mame nejakxch 6-7 tzv. "neurcitych vyrazov" a jeden z nich je typu "1^∞", teda vobec neznamena, ze nekonecno existuje vo fyzuikalnej realite. Dalsie su 0/0, ∞/∞, ∞-∞, 0^0 ... atd. Opat: ako vyraz to nejsu cisla. To mozem rovnako napisat, ze chcem vypocitat traktor-nenavist, alebo peciatka/dobryden.

    • @hmmh-qq
      @hmmh-qq Před rokem +1

      @@ludolfceulen - Nekonečná hodnota by mala existovať ako číslo, aby sa matematicky dosahovali presné výsledky, podobne ako sa muselo vytvoriť komplexné číslo, aby niektoré rovnice sa mohli vypočítať a preto napr... 1+∞=x 2+∞=y tak potom x-y≠0 ale je to číslo -1 alebo 3×∞=x 2×∞=y tak potom x/y≠1 ale je to 1.5 alebo (∞√2e) - (2/∞)^∞ ≠ 1 ale je to 2 alebo (0.5+0.5/∞)^∞ ≠ 0 ale je to e/2
      Nekonečno sa fyzicky prejavuje ako čas, ktorý je nekonečný v takom význame, že hmota, ktorú obsahuje vesmír, existuje nekonečne dlho.

    • @hmmh-qq
      @hmmh-qq Před rokem

      @@ludolfceulen - Príspevky vyššie nevidím. Kde sú?

    • @ludolfceulen
      @ludolfceulen Před rokem

      @@hmmh-qq este raz - nekonecno NIE JE cislo! Aj cislo je abstraktny konštrukt, ale nekonecno je uplne iny konštrukt - vymysleny na to aby sme vedeli vybudovat iste teorie a vyriesit iste problemy. S tymto konstruktom sa naraba, napr. ako mnozina R obohatena o pojmy +∞/-∞. Ale to nie su cisla!
      Podobne budovanie mnoziny komplexnych cisel vzniklo na to, aby sme vyriesili iste problemy. Aj ked komplexne cisla su abstraktny konštrukt v podobe cisel, iste veci co platie pre R, tak pre C jednoducho neplatia, pripadne sa na ne treba pozarat vseobecnym konceptom.
      a za dalsie: vo fyzike nekonecno vo vysledkoch znamena, ze nieco je s teoriou velmo zle-nedobre
      "realne" nekonecno neexsituje. kde si ho videl? rastlo v parku na strome? alebo si ho vypestoval na zahradke? JE TO MYSLIENKOVY KOSTRUKT! ale ineho druhu ako cisla. nie je to cislo, preto je absolutne NEMOZNE narabat s nim ako s cislami a napisat (1+1/∞)^∞ ....
      ano, v matalyze esituje zo 6-7 typov limitiek: zakladne 0/0 alebo ∞/∞ na ktore sa da aplikovat l´Hospital. nasledne ∞-∞, 1^∞ (typ e-cko), 0^0, 0^∞ ktore sa na l´Hospitalovsky typ limity prevadzaju ... ale ziadny z tych vyrazov nema definovany matematicky zmysel

  • @vvorechvvorech5361
    @vvorechvvorech5361 Před rokem

    opravdu plodná přednáška o množinách , jménech již vymřelých , domnělých teoriích a bodech .... hlavně teda ty body ... fakt sem se poučil a něco se naučil ..... ještě že mám teď tejden na regeneraci