Michal Křížek: Struktura tradičního čínského kalendáře (KS-ČAS 10.4.2024)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 21. 04. 2024
  • Záznam diskusního příspěvku v rámci semináře Kosmologické sekce ČAS z 10. 4. 2024 na téma:
    Struktura tradičního čínského kalendáře.
    V přednášce se zabýváme devatenáctiletým a šedesátiletým cyklem tradičního lunisolárního čínského kalendáře. Více podrobností je uvedeno ve stejnojmenném článku Michal Křížek a Liping Liu: Struktura tradičního čínského kalendáře, Rozhledy mat.-fyz.73 (1996), 270-275, viz též Pokroky mat. fyz. astronom. 42 (1997), 223-233.
    (Přednáška typu DISKUSNÍ PŘÍSPĚVEK nemusí být v souladu s oficiálními stanovisky a poznatky České astronomické společnosti a odborné veřejnosti, za věcnou správnost odpovídá autor.)
    Klíčová slova:
    Metonův cyklus, lunární měsíc, embolimický měsíc, ekliptika, jarní bod.
    Přednáší:
    Prof. RNDr. Michal Křížek, DrSc. (Matematický ústav AV ČR).
    Další informace:
    users.math.cas.cz/~krizek/cosmol/
    Poznámka k přednáškovému obsahu KS ČAS:
    Kosmologická sekce usiluje o poznávání světa metodami založenými především na vědeckém a skeptickém principu, ale také se nebrání snaze o propojování kreativních myšlenkových proudů, které někdy nemusí být zcela v souladu se standardními či mainstreamovými názory. Je založena na platformě svobodného šíření informací a není nijak svázána pravidly recenzovaných periodik. Hlavně však vždy ponechávala na moudrosti posluchačů, aby ze získaných informací vytěžili maximum pro zdokonalení subjektivního modelu nejen vesmíru, či naopak, aby získali užitečná poznání tzv. slepých cest, kterážto velmi šetří drahocenný čas, ba dokonce mohou být docela cennou (anti)inspirací. Tento demokratický a dialektický princip bychom rádi zachovali i nadále, navzdory některým nepříznivým ohlasům v laické i odborné veřejnosti, žel stále častěji nezdravě polarizované. Nicméně přistupujeme k drobnému formálnímu doladění publikovaného obsahu tak, aby alespoň částečně byly odlišeny více odborné přednášky zvaných autorů (v programu schůzek budou barevně odlišeny), od tzv. diskusních příspěvků, které ne vždy musí vyjadřovat obecně přijímané ideje, či dokonce názor členů Kosmologické sekce. Můžeme navíc slíbit, že se budeme snažit minimalizovat případy, že by se v některé z těchto dvou skupin vyskytl někdo hlásající evidentní nepravdy. Za správnost obsahu přednášky odpovídá její autor.
    ---
    Poznámka k automaticky vloženému nevyžádanému reklamnímu obsahu na CZcams během přehrávání:
    Milí a vážení přátelé, CZcams kanál LLionTV je od svého založení v roce 2013 nemonetizovaný a tedy bez jakéhokoli finančního příspěvku plynoucího od komunity CZcams např. za počet shlédnutí, nebo čas sledování. Tuto etickou zásadu vždy dodržoval a má pevnou vůli to tak nechat nadále, a to nejen z úcty k přednášejícím a účinkujícím, kteří jsou hlavními tvůrci obsahu, ale i z principu vyššího mravního. Donedávna byl takto provozovaný kanál hostován na CZcams bez přidaných reklam a když se tato zásada změnila, doufal jsem alespoň, že pokud jde takto generovaný zisk připisován pouze třetí osobě, tedy správci / vlastníkovi tohoto média, bude množství nechtěně vloženého obsahu na rozumné a akceptovatelné úrovni. Žel tomu tak není a obávám se, že mezi placenými a neplacenými kanály dokonce není činěn žádný rozdíl. Zatím ani neznám žádný způsob, jak se vloženým reklamám nějakým přijatelným způsobem vyhnout nebo je alespoň redukovat na akceptovatelnou úroveň. Rozhodně nechci toto paradigma podporovat, proto ani nenabádám k předplacení služby např. CZcams Premium (179.-Kč / měsíc), která umožní sledování videí bez reklam. Pokud někoho napadá nějaké rozumné řešení, budu moc rád za každou radu, např. na e-mail uvedený v závěrečném logu LLionTV většiny videí tohoto tvůrce.
  • Věda a technologie

Komentáře • 4

  • @jaroslavfriedrich5508
    @jaroslavfriedrich5508 Před 26 dny

    Děkuji

  • @jirigutman8704
    @jirigutman8704 Před 24 dny

    Na počátku to vypadalo jako obdiv k trvání kultury, ale nakonec, nebylo by lepší po pár tisících letech začínat znovu? 😀

  • @veseniaful
    @veseniaful Před 25 dny

    česko-čínský slovník nevím. Základní oboustranný slovník česko-japonský je asi 50 mm silná kniha a ve formátu A4... a k přečtení novin je třeba znát obě abecedy a k tomu zhruba 5000 znaků.... pět set je fakt tak na slabikování:-D

  • @veseniaful
    @veseniaful Před 25 dny

    Koneckonců je legrace se učit několik tříd jen číst a psát😀