Rekuperace zadara!

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 17. 10. 2020
  • Rekupera asi jste to slovo možná už někdy slyšeli, ale nikdo už vám neřekl, že je to snad jediná investice, která vám bude vracet peníze nadosmrti. Je to úplně stejné, jako mít pasivní příjem. Je to věc k nezaplacení a jedno je jisté, energie půjdou vždy už jen směrem nahoru. Proto všem vřele doporučuji, jestli řešíte projekt, tak bez rekuperace to ani nerealizujte! Já udělal tu samou chybu. Teď už to dokážu porovnat a nelituji výsledku, kde cena realizace rekuperace pro náš dům byla v řádu 3 tisíc korun. Ptáte se jak je to možné? To vše se dozvíš v novém videu na kanále Fandooos - Sny co se žijou! Rekuperace!
    EMAIL 📩idhome@seznam.cz
    FACEBOOK🌐 / fando.oos
    INSTAGRAM🏕: / b4t8dedfu. .
    #rekuperace #vytapeni

Komentáře • 24

  • @Davsonson
    @Davsonson Před 3 lety +18

    Zdravím, nápad určitě dobrý. Pouze bych se neoháněl slovíčkem rekuperace. Její princip je, že do domu/bytu dodáváte čerstvý vzduch, který ohříváte tím co již máte. Ve vašem případě, nejde o rekuperaci ale jen o rozvod tepla po baráku. Určitě se tím ušetřit dá, ale stejně pokud bude v domě vydejcháno, tak budete muset otevřít okno a tím, pouštíte peníze z okna. Takže nápad dobrej, provedení možná taky, ale rozhodně se nejedná o rekuperaci.... A tím to není myšleno jako rejpání, pouze uvedení používaného slovíčka "rekuperace" na správnou míru..

    • @Snycosezijou
      @Snycosezijou  Před 3 lety +2

      Máte pravdu.

    • @jseda
      @jseda Před 3 lety +4

      Souhlas to co je popisováno je jenom nějaký nucený teplovzdušný rozvod. Rekuperace je o zpětném získávání energie, v případě domů jde obvykle o centrální ventilační systém s předehřevem čerstvého vzduchu, pomocí energie získané z odpadního "špinavého" vzduchu. A za mě osobně nejlépe investované peníze do baráku vůbec. Instalaci jsem prováděl svépomocí takže mě to stálo jen cca 2 dny práce a 65 tisíc za materiál (patrový dům cca 120m2 užitné plochy). Co se týče financí, tak se to hádám nikdy nezaplatí, ale za ten komfort mít v domě neustále čerstvý vzduch to prostě stálo. Prostě už nikdy žádný vydýchaný vzduch v ložnici nebo zatuchlý celý barák po týdnu na dovolené. Jako bonus uhlíkový filtr na sání který eliminuje smrad z toho že soused zrovna zatopil, nebo i minimalizace hluku z venku protože prostě máte zavřená okna (ne že by nešli otevřít, touhle extrémní cestou jsem nešel, ale na druhou stranu, pořízení fixních oken je způsob jak ušetřit), což je pro nás nezanedbatelná výhoda protože bydlíme ve městě, kde ten hluk prostě je. Takže za sebe říkám že nepořídit si rekuperaci nebo alespoň rozvody během výstavby nebo rekonstrukce je fail. Pravda dneska se staví hodně bungalovů a tam se to asi dá případně dodělat, ale rozvody přijdou na pár desítek tisíc, tak proč to nevyřešit hned. Je pěkný mít nízké provozní náklady na topení, ale důležitější mi přijde mít v domě zdravé prostředí.

  • @zdeneksrba
    @zdeneksrba Před 3 lety +12

    No... až na to že se nejdná o rekuperaci. Rekuperace je zpětné získávání tepla a hlavně větrání tedy přivádění čerstvého vzduchu. A taky něco co obsahuje rekuperátor. To co máte je jen rozvod teplého vzduchu co se řeší speciálním ventilátorem krbovým. Takže ano, máte za 3 tis rozvod teplého vzduchu od krbu nebo kamen. Ale s rekuperací to nemá nic společného.

    • @sluncejas6593
      @sluncejas6593 Před 3 lety

      Přesně tak, nevím kde na to ten člověk v tom videu přišel

    • @martinprochazka6983
      @martinprochazka6983 Před rokem

      Rekuperaci využívají tramvaje a vlaky. Při dynamickém brzdění vrací proud do troleje, který ovšem musí jiné vozidlo v danou chvíli využít třeba na rozjezd.

  • @Ondrulino
    @Ondrulino Před 3 lety +1

    velký souhlas!
    energetika a možnosti ušetření energií je jednou z hlavních věcí, která by se měla řešit hned od prvopočátku!
    A samozřejmě se nebát do toho investovat, protože to má veliký, ale veliký smysl.
    Za mě rekuperace určitě ano. Bohužel si ale myslím, že jsi všechny přednosti rekuperace stále ještě plně neobsáhl.
    Nebo je aspoň nezmiňuješ...
    Takové dodatečné řešení asi nebude nikdy tak účinné, jako zaplánování už během projektu!
    Jinak gratulace k ROKU youtubeření! Přeju jen to nej! :D

    • @Snycosezijou
      @Snycosezijou  Před 3 lety +1

      Zlatý koment! 👍👍👍Děkuji Ondřeji

  • @matusrohal1369
    @matusrohal1369 Před 3 lety +1

    To o čom rozprávate sa riešilo v domoch cca. 8-10 rokov dozadu, bolo potrubie nad krbom a potrubia s nasávacím systémom roznášali teplo po dome (dnes sa to v novostavbách, už nevyužíva).
    Ešte majú ľudia nasávanie vzduchu do krbu z izby z interiéru to je tiež mínus, dnes sa snažia v novostavbe dobrý stavebníci o nasávanie vzduchu do krbu z vonku (z exteriéru- potrubie).
    Rekuperácia je o niečom inom, človek vydýchava CO2 a čím väčšia hodnota v izbe, tým to má väčší vplyv na človeka. Dá sa žiť aj s veľkými hodnotami ppm okolo 2000-2350 ppm ak príde návšteva a ste v jednej izbe (ospalosť, sústredenie klesá ...), potom sa vyvetrá a sú opäť nižšie hodnoty.
    Rekuperácia nebude mať cenovú návratnosť, je to o komforte- alebo o zdraví (rekuperácia by sa nemalá rátať na €, ja ak idem vonku behať, tiež nepočítam, že v práci som mohol teraz namiesto toho zarobiť €, investujem do svojho zdravia, tak to ja beriem rekuperáciu - investícia do zdravia).
    To by sa dalo tiež polemizovať- lebo čerstvý vzduch z vonku a hodnoty 700ppm v dome sú super-1000ppm je akceptovateľná, tieto hodnoty majú benefit pri sústredení alebo pri spánku.....
    Ak by ste mali dosiahnuť približné hodnoty CO2 v dome bez rekuperácie, mali by ste vetrať naplno otvoriť okno cca. 3 minúty, každé 2 hodiny.
    To znamená denne za 24 hodín 12 krát (to ak by sme sa zdržiavali v izbe 24 hodín-jasne sme v práci, nikto nebude doma, vtedy nepotrebujem vetrať, lebo tá CO2 tam nevzniká:).
    Priemer doma sme v priemere za týždeň cca 12-16 hodín, to znamená spodná hranica 12 hodín- 6krát vetrať za deň (vypúšťam teplo z domu preč- bude to tiež trochu neekonomické - jasne v miestnostiach, kde sa zdržiavame- ak tam nikto nebude nebudú stúpať hodnoty CO2 :) ak otvoríte dvere aj tam bude stúpať (menšie byty a domy to majú v tomto ešte ťažšie. Slabo izolované domy strácajú na energiách, ale ak vonku dobré fúka vietor- určite niečo prevetrajú).
    Takže aj bez rekuperácie sa dá kvalitne žiť- len musíme častejšie vetrať, ale aj tak asi také hodnoty ako s rekuperáciou nedosiahneme- lebo tak často denne nebudeme vetrať (väčšinou sa nastavuje aktívnejšie vetranie v rekuperačnej jednotke pri hodnotách 1000ppm, vtedy sa to prepne na aktívnejšie vetranie- ak máte rekuperáciu budú stabilnejšie hodnoty ppm).
    Takže rekuperácia je o čerstvom vzduchu a ešte sa vám vymení teplota v tom prístroji (ušetrí sa tá energia).
    Z ,,ekonomického´´ pohľadu sa táto investícia ,,neoplatí´´- je to o komforte, kvalitnejší vzduch (ak berieme benefity zdravotné- tak aj z ekonomického hľadiska by to mohlo byť zaujímavé). Taký alergik s určitou diagnózou, by to jednoznačne ocenil aj ekonomický :) .
    Dnes je dobre zatepliť dom, aby sme platili menej za energie, rekuperácia bude o čerstvom vzduchu v dome zjednodušene povedané.
    Rekuperácia má prívod vzduchu väčšinou zo severnej strany domu čerstvý vzduch a dáva von vydýchaný vzduch.
    Dobré omietky, správne nastavená rekuperácia (potrebné počítať s výkonom 100% celý dom + 30% naviac), dobrá vlhkosť v dome a kvalitný vzduch.
    Ak by ste si zobrali do vášho domu prístroj na meranie CO2 prostredníctvom ppm jednotiek , potom by ste mali skúsenosť.
    Vonku má čerstvý vzduch cca. 250-350 ppm.
    Ale nechcem sa nikoho dotknúť, oceňujem každý názor, diskusiu a že idete ako sa povie s kožou na trh.
    SUPER palec hore :)
    Takže to už chápete, teraz som si dočítal príspevky nižšie :)

    • @Snycosezijou
      @Snycosezijou  Před 3 lety

      Vidíš a nám to pomohlo. Možná to bude tím, že firmy co vyrábějí rekuperační jednotky potřebují dál ždímat lidi.

  • @pavelvacek2311
    @pavelvacek2311 Před 3 lety

    Čus Fandoos jako dobrý. Děláš to moc pěkně. 👍 Přesto bych moc ocenil kdybys ukazatel video nebo foto. Já mám před stavbou a ne úplně všemu rozumím díky moc.

  • @danielnecas7047
    @danielnecas7047 Před 3 lety

    Prosim, dal bys sem odkaz na ten shop, kde jsi to porizoval??

    • @Snycosezijou
      @Snycosezijou  Před 3 lety

      Byl to jeden z GrowShopu to zboží je vesměs všade stejné, ale hlavně to už je tiché, v hobby bych nekupoval.

  • @vwfanatix
    @vwfanatix Před 3 lety

    Ahoj, taky mám vybraná kamna od firmy Flamingo konkrétně Aquaflam, jak výkonné kamna jste pro Váš domeček volili?

    • @Snycosezijou
      @Snycosezijou  Před 3 lety

      Ahoj, šli jsme do 9KW a je to dostačující. Máme v celém domě podlahové vytápění, tak že ta kombinace je tam akorát. A nelituji výběru, za mě Flaminga super!

    • @vwfanatix
      @vwfanatix Před 3 lety

      @@Snycosezijou 👍 děkuji za odpověď a taky za tip na rozvod vzduchu po domě. Jinak u toho Flaminga se mi líbí poměr menší výkon do vzduchu a velký výkon do vody

  • @Gregyyn
    @Gregyyn Před 3 lety +1

    Ahoj, tahle myšlenka mě docela zaujala. Spíš bych se zeptal, jestli i tak (když je vata až nad trubkou) není problém s kondenzací vody v těch trubkách? Nerad bych si doma rozháněl plísně po pokojích.

    • @Snycosezijou
      @Snycosezijou  Před 3 lety

      Napřed jsem omotal potrubí vatou a na to jsem dal pak další vrstvy vaty. Nemyslím si, že by to kondenzovalo, jedině kdyby pak někdo požil místo plastu plech. Pak asi ano, ale dobrý dotaz.

  • @miroslavsopik628
    @miroslavsopik628 Před 7 měsíci

    Ono špatně chápeš pojem rekuperace. Její význam je "zpětné získávání energie" aŤ už v jakémkoliv průmyslu. To co ty popisuješ nemá nic společného s rekuperací, ale pouze s cirkulací vzduchu. Účelem rekuperace je vyměňovat vzduch z exteriéru do interiéru za čerstvý s minimální ztrátou energie. Pak to splňuje tu definici rekuperace.

  • @klondajk4779
    @klondajk4779 Před 3 lety +1

    Tohle je hodne zavádějí video, nejde přeci vůbec srovnávat rekuperaci s rozvodem teplého vzduchu to jsou dvě úplně odlišné věci! Taky jsem si udělal rozfuk teplého vzduchu od krbovek mám to natažené mezi podhledem ale už bych do toho nejspíš nešel práší to po celém domě dělá to rámus i když mám extra tichý ventilátor a nějak extra to nefunguje 🙄