#111

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 9. 04. 2018
  • Víkendový workshop přilákal přes 40 svépomocníků, kteří chtěli načerpat tipy, ale především zkušenosti s pokládkou rozvodů rekuperace.
    K dispozici byli účastníků dva specialisté - Pavel Dufek ze společnosti Regulus, odkud máme rekuperační jednotku Sentinel Kinetic Plus B a Martin Kovařík z realizační firmy Patriot Group.
    S odborníky jsme probrali i oblíbenou otázku v souvislosti s rekuperací, a to, zda se může v domě s rekuperací větrat. Odpověď se dozvíte ve videu.
    --------------------------------------------
    Další články s videi najdete na www.Svepomoci.cz
    Facebook: / svepomoci
    Stavba, kterou si můžete přijet vyzkoušet: www.svepomoci-zive.cz/
    Návod jak svépomocí postavit základovou desku zakladovadeska.svepomoci.cz/
    Jak postavit hrubou stavbu a ušetřit jen na zdění až 120.000 Kč www.hrubastavbasvepomoci.cz/
    Navštivte e-shop: eshop.Svepomoci.cz/

Komentáře • 32

  • @jany5238
    @jany5238 Před 2 lety

    Svelé video, veľmi poučné, ako celý server, top

  • @janbosak7351
    @janbosak7351 Před 4 lety

    Veľké vďaka.

  • @jakubsevcik733
    @jakubsevcik733 Před 3 lety +1

    Tak jen doplním, nainstaloval jsem si sám rozvody VZT ve 200 mm spiropotrubí. Mám jen páteřní rozvod se sáním v kuchyni a přívodem do chodby mezi pokoje. Jsme zvyklí spát s otevřenými dveřmi.
    Jednotka NIlan Comfort s max 400 m3/hod jede na st. 1 ( 23% výkonu ) a CO2 je trvale v rozmezí 750-1000 ppm ( 2 dospělí, 2 děti ). I při stupni jedna je v pokojích cítit miniproudění. Vzduch se dobře vyměňuje, i přesto že rozvody máme minimalistické ( stačí pootevřít dveře - ověřeno CO2 měřením). Vyšší st. větrání používáme jen př. větší návštěvě nebo jako alternativu k digestoři, pokud nesmažíme. Olejové páry je lépe poslat výkonnou digestoří ven z baráku bez ohledu na tepelné ztráty. Náklady včetně vrtáků, tepelné izolace a hliníkových estetických mřížek cca 10 000 Kč, jednotka 60 000 Kč. Nechtěl jsem instalaci od firmy ani předehřev ( zbytečně prodražuje ). Efektivita jednotky ( nepočítám s odlišnou vlhkostí, u nás dom je cca 25-30% ) je kolem 93% na st. 1. Rozvod na půdě běží nad izolací, proto jsem si ho doizoloval na 150 mm ( minerální vlna ), ztráta rozvodu je okolo 7-8 % ( ale dá se ještě snížit ). Jednotka nezamrzla při zatím min. venkovní teplotě - 6st C. Uvidíme, jestli budu muset dokoupit předehřev ( nechal jsem si tu možnost ).
    Co dodat, jsem zvědav na fakturu za vytápění po roce provozu. Ale okamžitě po zapojení rekupky jsem musel přeprogramovat podlahovku, teplota v baráku dosti stoupla. Musím ale dodat, že jsme byli zvyklí poměrně hodně větrat a to zchlazování zvláště v mrazech bylo enormní. Hlučnost jednotky je naprosto minimální. Rozvody ve 200 mm jsou slyšet až při submaximálních kubaturách, ale je to jen takové ševelení. Jednotka je pak výrazněji slyšet jen v technické místnosti. Jedinou praktickou nevýhodou rekuperace je snížená vlhkost interiéru. Ovšem dá se na ni zvyknout. Trpět budou jen návštěvy zvyklé zatuchlé a vlhké domácnosti :-D. Zajímavé je ještě dodat, že přívodní větev táhnu na půdě v 10 m ( 200 mm kalibr ) nezaizolovanou, což mám ten význam, že když aspoň trošku svítí slunko, předehřívá se vzduch zdarma a to i o několik stupňů. Jistě v létě to může být nevýhoda, ale v létě máme barák furt kvůli děckám otevřený, takže bychom tím nechladili.

  • @jakubsevcik733
    @jakubsevcik733 Před 3 lety +2

    Větrat na 0,3 objemu objektu za hodinu je zavádějící. Máme kapnometr a větráme podle hladiny C02. Koresponduje to s hodnotou ventilace 30m3/osobu/hodinu, v noci cca o polovinu méně. Tedy cílová hodnota CO2 je u nás cca do 1200-1300 ppm. ( limit v EU je do 1000, v ČR je do 1500 ppm). Reálně VZT ušetří u nás doma ( typ větrač :-D ) cca 2000kWhod ( užitná plocha 150m2, kubatura 375 m3 ). Návratnost i svépomoci je na hranici životnosti. Nicméně rekupka je skutečně o zdravém vzduchu a komfortu. Jinak je to super video, v podstatě mi zásadně pomohlo se rozhodnout o instalaci svépomoci!

    • @janlukes5833
      @janlukes5833 Před 2 lety

      Dnes už ta návratnost nevypadá tak špatně, že? :) Dle mého energie porostou, aby se se s nimi více šetřilo, takže návratnost nakonec i vyjde.

  • @jaromirmatejek1362
    @jaromirmatejek1362 Před 5 lety +1

    Dobrý den, ve videu je zmínka o možnosti propojení přes RS232. Ptal jsem se na stránkách Regulus a bylo mi napsáno že u tohoto typu komunikace přes RS232 není možná. Jak to tedy je? Děkuji

  • @ilonasbar1163
    @ilonasbar1163 Před rokem

    Dobrý den,v Německu jsem bydlel a viděl úplně odlišný systém rekuperace,kdy každá místnost i chodby měly i přívod i odvod vzduchu každá oba dva co na to říkáte?Nevzniká tam přetlak a každá mistnost se větrá zvlášť.Není to lepší?

  • @matusrohal1369
    @matusrohal1369 Před 4 lety

    Rozmýšľam pred projektom, že spravím rekuperáciu, na severnej strane domu plánujem kúpeľňu, toaletou a namiesto okien tam bude rekuperácia a je to vybavené. No potom tam nebude dostatok svetla, alebo stále tam budem musieť svietiť. Napokon tam nemusím dávať otváracie okno, no to sa asi neoplatí. Zateplený dom- plus čerstvý vzduch, pravdepodobne dobré hodnoty kyslíka a oxidu uhličitého, normálne hodnoty vlhkosti. Mínus rozvody, centrálna jednotka, nevieme koľko rokov to vydrží (15-30-50rokov). Na dedine kúria ľudia drevom v zime, vonku to je cítiť, toho sa najviac obávam (aj keď, ľudia čo vtedy nevetraju, asi nedosahujú tie jednotky ,,čerstvého vzduchu" jeho hodnoty). Zatiaľ ľudia čo to mali v dome, jednoznačná spokojnosť. Som naklonený k tejto investícii.

  • @VU2395
    @VU2395 Před 3 lety +1

    Je mozno mit privod do Rekuperace skrz stresni Krytinu?Systemem "Stoupačky"?Nebo se doporucuje otvor skrz stenu.

    • @lukassam2
      @lukassam2 Před 3 lety

      Dobrý den, Koukal jsem na stránky výrobce a lze to vést i střechou.

  • @ilonasbar1163
    @ilonasbar1163 Před rokem

    Ještě doplním odvod uprostřed stropu a přívod cca 40cm nad podlahou.

  • @lucianpetrik3343
    @lucianpetrik3343 Před 6 lety

    Ahoj na SK nebude nejaká prezentace?

  • @autocamcz
    @autocamcz Před 6 lety

    Měl bych dotaz, jak je možná kompinace rekuperace a centralního systému vysavače po celém domě?
    Má s tím někdo zkušenost? Nebo to to odsávání bere dost vzduchu.

    • @lukynovitch
      @lukynovitch Před 5 lety

      Auto CamCZ vubec to nevadi ;)

    • @lukynovitch
      @lukynovitch Před 5 lety

      Spis pokud je v dome krb, tak jedine s vlastnim prisavanim vzduchu

  • @lukynovitch
    @lukynovitch Před 5 lety

    Lidi, vetraci jednotka je od slova vetrat dychaci vzduch bez nutnosti otevrit okna, ale i tak je muzete otevrit, pokud chcete vyuzit teplo vyzarene do prostoru z krbu chce to teplovzdusnou jednotku, ktera ma cirkulacni vetev a vykon nejake to teplo z krbu prenest do domu...jinak nekupujte ty nejlevnejsi vetracky, opravdu se to nevyplati, pak otazka rozvodu, tahat rozvody po baraku v hadicich, pokud to bude potrubi bez tlumicu, tak je velka sance ze uslysite motory z jednotky, pan to ve videu rika hezky ve videu o tom hluku, jinak hadici lte zmacknoout do znacne miry aniz by jste ztratili prutok, ale za predpokladu ze ta hadice je dobre roztazena, jinakai vetsi tlakovy ztraty nez spiro (potrubi)

  • @martas414
    @martas414 Před 5 lety +2

    Já si nedovedu představit jak tato centrální rekuprace se bude za pár měsíců či let čistit? Jak chcete čistit od mastnoty a bordelu ty vnitřní rozvody?? Ano jsou tam sice filtry ale ty nezachytí vše....

    • @svepomoci
      @svepomoci  Před 5 lety

      O čištění se bavíme i ve videu z výběru rekuperační jednotky czcams.com/video/2WKsX6dJQls/video.html

    • @lukynovitch
      @lukynovitch Před 5 lety

      Pokud se meni filtry neni potreba, videl jsem vice jak deset let stare rozvody a pohoda ;)

  • @lochoneska
    @lochoneska Před 6 lety

    Tak nevím, s tou rekuperací a digestoří to je trochu nepodložené, jen názory jednotlivce. Už jen logicky se tím plně naruší funkčnost rekuperace. Hrozí, že se začne natahovat vzduch odvodem, což může zapříčinit nasátí nějakých pachů z jiných místností či samotných rozvodů (ruku na srdce kdo je čistí pravidelně a hlavně odvody) a hlavně v tu chvíli nebude procházet přes rekuperaci ohřátý vzduch zevnitř, takže se bude nasávat jen studený vzduch a to nejspíše všude. A takový studený vzduch za krk v obývacím pokoji asi nechcete. A ano, můžeme říci, že když vaříte, tak přeci nejste v pokoji, ale tak asi ne všichni žijí doma sami. :) Takže hrozí i koupání a vaření najednou. A že by si to táhlo vzduch jen přívodem v kuchyni, tak to by to na to asi muselo být dobře nadimenzované, ale i tak by pořád nějaká část šla do ostatních místností. Jen tak na zamyšlenu.

    • @jankriz4611
      @jankriz4611 Před 4 lety

      Existují zpětné klapky... 😎

    • @lochoneska
      @lochoneska Před 4 lety

      @@jankriz4611 to stejně neřeší podstatu věci a to, že po dobu chodu digestoře se naprosto naruší rovnováha přívodu a odvodu u rekuperace. Z výdechu začne proudit studený vzduch.

    • @vwagner2
      @vwagner2 Před 3 lety

      @@lochoneska Ta nerovnováha v době chodu digestoře nebude tak kritická jak píšete. Z výdechů nemůže proudit jiný vzduch než kdyby se prostě pustila rekuperace ještě víc než naplno (v nejhorším možném případě). Potenciálně by to mohlo urychlit vstup vzduchu do místnosti a přetlačit odtah a mohlo by to proudit z obou a zblbnout elektroniku rekuperace. Mě jednou stačila pořádně zacpaná mřížka na fasádě a co to dělalo za zvuky už na druhý stupeň - hrůza. Jenže vypneš, odstraníš problém a srovná se to. Daleko více by mě ale trápil tepelný most v místě díry ven. Bude tam nebezpečí kondenzace, po čase problémy s klapkou, které zjistíte možná až s vyšším účtem za topení v zimě a podobně. Dům bude těžko procházet Blowerdoor testem, pokud se to ručně na dobu testu neucpe. U pasivu kam rekuperace neodmyslitelně patří bych do digestoře s vývodem ven prostě nešel. Pokud je to rekuperace v nizkoenergetickém domě, možná bych o tom přemýšlel, tam je dostatek topeného výkonu, na energie se až tak nehledí.

    • @lochoneska
      @lochoneska Před 3 lety

      No, ano, ale ten vzduch neprojde křížovým výměníkem. Takže v tu chvíli vám výdechama začne proudit vzduch zvenčí bez ohřátí. A pokud máte výdechy třeba v obýváku, tak to fakt nebude příjemné. :)

    • @vwagner2
      @vwagner2 Před 3 lety +1

      @@lochoneska A kudy by se do systému dostal když ne přes křížový výměník ? Tam není jediná dirka od fasády přes výměník až po výdech v obýváku.