Vlhkost vzduchu a větrání ve špatně zatepleném domě

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 10. 12. 2022
  • Skvělé vánoční dárky. Můžete si koupit zmijovku nebo LED čepici.
    duhovetricko.cz/kategorie/vid...
    LED čepice potěší (skoro) každého kutila. Zmijovka je individuální :-)
    Vlhkost vzduchu a větrání ve špatně zatepleném domě, kde přílišná vlhkost kondenzuje a tvoří se plísně.
    V panelácích mívají opačné problémy. Mají tam suchý vzduch.
    Krátkodobým vyvětráním se vlhkost může snížit i o několik desítek procent.
    Krátkodobým, protože dlouhodobým větráním odchází z domu příliš tepla, dům chladne a tím se opět zvyšuje riziko kondenzace vlhkosti. Je to věda.
    Pokud máte co říct a ukázat k tomuto tématu. Anebo máte doma nějaký zajímavý stroj, nástroj nebo přípravek a chcete se pochlubit světu a třeba někomu zlepšit život, můžeme spolu o tom natočit video.
    E-mail je uvedený na konci stánky
    / @vidlak001
  • Jak na to + styl

Komentáře • 212

  • @hansw4034
    @hansw4034 Před rokem +2

    Super video. Jasné logicke, praktické.....bravo. díky

  • @stanislavsrutek2820
    @stanislavsrutek2820 Před rokem +3

    Klasika, opět perfektně vysvětleno snad i pro děti ve škole na pochopení. Díky

  • @petrsvoj
    @petrsvoj Před rokem +2

    Pěkné a poučné video, díky👍

  • @branislavcsfr3445
    @branislavcsfr3445 Před rokem +3

    Ahoj Vidláku opět super video krásná práce 👍👍👍 krásné spracované video ❤️👍👍🙂👍🙂

  • @robi1cz771
    @robi1cz771 Před rokem

    Opět video které potěší a vykouzlí úsměv na tváři :-) Ještě je dobrý mít digestoř, případně odvlhčovač vzduchu, ale to už je energie navíc... :-)

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem +1

      Ahoj, já na tyhle věci kašlal stejně jako na větráček v koupelně, ale asi budu muset :-)

    • @petersvec3070
      @petersvec3070 Před rokem

      @@vidlak001 Vidim ze sa ucis za pochodu ako zbytok naroda. To je normalne lebo na Slovensku mame take porekadlo “Co slovak to architekt” 8-( Skromne ti radim aby sisi dal pozor na to rozhodnutie znizit vnutornu teplotu na 18 stupnov. Je tam vela premennych ale vo vseobecnosti riskujes kondenzaciu vodnej pary v konstrukcii aj so svojim moznymi nasledkami. Ako priklad uvediem ze je to ako pustit do kabla ktory tabulkovo ma zniest 6A pustis 7A a dufas ze je tam urcite nejaka rezerva. Co sa moze stat ak vyrobca kabla v skutocnosti pouzil material ktory znesie 5A a kabel je polozeny na vykurovacej trubke?

  • @jankolar5612
    @jankolar5612 Před rokem +5

    Hezké video, které srozumitelně vysvětluje to, co mnoho lidí ke své škodě netuší, přitom je to velmi zajímavé téma s obrovským dopadem. Ono to má ještě obrácený aspekt, a to je větrání v létě. Co se stane s chladným sklepem, který chci v létě vysušit větráním? No budou mi tam stékat potůčky vody. Klíčem k pochopení je tzv. teplota rosného bodu, tedy teplota, při které daný vzduch právě dosáhne vlhkosti 100 %. Půllitr se orosí, protože má teplotu nižší než je rosný bod. Bohužel běžné měřáky rosný bod nezobrazují, takže jsem si takové zařízení vyrobil z Arduina a čidla vlhkosti a teploty. Pak třeba vidím, že v létě před bouřkou je rosný bod i přes 20 stupňů, takže jestli zdi sklepa mají 15 nebo dokonce 10 stupňů, je jasné, co větrání způsobí. Nebo zmíním často opakovaný nesmysl, že "základy domu musí dýchat, aby nevlhly" a proto se nechává mezera u soklu domu. No asi už je jasné, jaký je reálný efekt. V létě tam kondenzuje vlhkost a v zimě tam taje navátý sníh.

    • @oktipy
      @oktipy Před rokem +1

      To mne zajímá. Nevím tedy co je sokl. To je místo základu, které navazuje na okolní terén a dávají tam černou folii s dutinami? Tuto věc nám po rekonstrukci kanalizace chtěli v bytovce udělat. Jelikož máme bytovku rozdělenou na 4 části ve svahu, kde sklep je celý z jedné strany pod zemí , tak já jako jediný si tuto věc nenechal udělat. Uvidím, čas ukáže, jak na tom budou.

    • @jankolar5612
      @jankolar5612 Před rokem +2

      @@oktipy Jo to je přesně ono. Ta černá fólie se běžně nazývá "nopovka" a je to kapitola sama o sobě. Mnoho lidí tvrdí, že se fólie dává nopy směrem k domu, aby tam zůstala mezera a základy mohly dýchat. Překvapivě vám tenhle nesmysl řekne i plno stavebníků nebo dokonce architektů. Další věcí je, že nopová fólie není pohledová a není to finální vrstva. Takže když to řeknu stručně, pokud po dokončení prací vidíte nebo i jen nahmatáte nopovou fólii, tak je to udělané špatně. Ta fólie, kromě toho, že je vizuálně hnusná, navíc po pár letech vlivem povětrnosti rozpraská a celé je to pak jen pro ostudu. A je to vidět strašně často.

    • @oktipy
      @oktipy Před rokem

      @@jankolar5612 Dík za info.

    • @oktipy
      @oktipy Před rokem

      @@jankolar5612 ano sousedi mají mezeru mezi barákem a nopovkou, prý to bude dýchat. Navíc jen metr hluboko a přitom sklep je 2m pod zemí + základy. Dle mého to byla zbytečná věc a když nejsou problémy v 70 letém baráku, tak proč tomu chodit naproti, nějakou zábranou, která může změnit chování spodní vody z kopce 70m, který je za barákem....

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem

      Ahoj, výborné poznámky. Arduinový teploměr, co bude ovládat větrání mám taky v plánu. Pokud by ses chtěl podělit, tak prosím napiš na e-mail.

  • @milenazelenkova2903
    @milenazelenkova2903 Před rokem +2

    Díky za výborný typ na vánoční dárek. Píšu Ježíškovi. Jinak jako obvykle výborné a poučné video. Jen tak dál 🙂

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem

      Ahoj, já mám taky meteo stanici :-)

    • @PP-nv3qd
      @PP-nv3qd Před rokem +1

      1otazka kde koupim a u koho nejlépe , existuje určitě hodně výrobců myslim asi na baterie nebo na dobijeni no posledni otázka kolik ten vánoční dárek bude stát odhaduji 1500kc a neznám se na tom???

    • @milenazelenkova2903
      @milenazelenkova2903 Před rokem +1

      @@PP-nv3qd mě se osvědčila Heuréka, kde si můžu udělat obrázek o možnostech a cenách, spousta výrobků tam má spoustu recenzí, včetně těch, co je na kterém výrobku špatně.

  • @jendavid6886
    @jendavid6886 Před rokem

    hezké video. Také máme nezateplený byt a v zimě nám plesnivý steny a stašně se kondezuje voda na oknech az nam to steka z parapetu na zem. hodně s tim bojujeme, ale nikdy to asi nedokážeme ukočírovat na 100% . Dost nám pomohla vysoušrčka vzduchu. Ta je schopná nám nazbírat nádobku o obemu 2L vody za noc jednou za 3-4 dny v závislosti na místě vysoušení.(kuchyň,obývák,ložnice...) nejhorší místa jsou ta ve které trávíme nejvíce času. ložnice a obývák s kuchyní. Zkusíme ještě více větrat, ale zajímalo by mě když takto vyvětráte za jak dlouho vám to zase vyleze na těch 63%.My máme vlhkost klidně 70 % a po vysoušení se dostaneme na 50% ale druhý den jsme zase na 70 % . nekonečný boj. Po týdnu máme na zdech tečky plísně. A když to neřešim, tak za další týden se to rozleze že to snad neni ani možný .... Beru do ruky den braven likvidátor plísní a už stříkám a stírám :). Díky za video a mějte se hezky :)

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem

      Ahoj, je to boj, protože v noci nikdo nevstane, aby vyvětral. Takže řešení vidím v automatickém větrání podle vlhkosti. Vysoušeč máme taky a opět, v noci je vypnutý, protože by rušil. Větrání zdar!

  • @lukashudecek01
    @lukashudecek01 Před rokem

    Super Větrání Vidláku

  • @115mafian
    @115mafian Před rokem

    Díky nějaké vymyšlené energetické krizi jsem z plynu přešel na topení dřevem a máme tu normální teplotu 21°C. Díky inspiraci z tvých videí

  • @zdenekmalcanek3717
    @zdenekmalcanek3717 Před rokem

    Zdar Vidláku. Super video, díky. Taky se peru v baráku s vlhkostí a plísní, ale jen v jedné místnosti. RD z 30 let je zateplený 5cm polystyrenem - už přes 20 let, tehdy se říkalo, že to stačí.... Přemýšlím právě nad lokální rekuperací, tak do toho asi půjdu, protože je to automatika a nebudu vyhánět teplo častým větráním.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem

      Ahoj, gratuluju nebo spíš upřímnou soustrast, taky mám zatepleno 5 cm, tehdy před 20 lety jsem si připadal moderní :-)

  • @dalliborsvec7620
    @dalliborsvec7620 Před rokem

    Ahoj pekne si to vysvetlil 😉

  • @danodin7090
    @danodin7090 Před rokem

    Tak a tvoje dívka má zase práci, protože jsi ji pěkně rukama zapatlal sklo na dveřích. Jinak pěkné video. 👍

  • @josefverner9653
    @josefverner9653 Před rokem +5

    Ahoj, tak mít doma 18 stupňů tak už je ze mě samotář 👍 A také bych začal nosit zmijovku 😁

    • @petersvec3070
      @petersvec3070 Před rokem

      A nielen to. Pri 18 stupnoch (norma dovoluje 21+-2stupne) by mali reagovat vsetcia s diplomom v stavebnom odbore. Nie nadarmo EU planuje prikazom znizit vykurovanie v statnych objektoch na 19 lebo by potom riskovali zaloby z pripadnych stavebnych a zdravotnych skod. Vypocty ktore su sucastou projektovej dokumentacie sa pocitaju na 21stupnov v inerieri. Ale mozno prepracuju normy a nove budovy budu projektovane, stavane a kolaudovane na tuto novu teplotu.

  • @Petan26
    @Petan26 Před rokem

    Ahoj, výborný videjko. Já mám s vlhkostí uvnitř domu mnohaleté zkušenosti, poněvadž vlastním dům bez spodní hydro izolace a ta je pro vzdušnou vlhkost stěžejní, čili ten problém se dá rozvetvit na domy s, a domy bez. Mám zatepleno, na energií ušetřeno deklarovanych 40 % ale problémy s vlhkem přetrvávají. Na tohle tvé video by se měli podívat hlavně naše holky 😉, díky a ať se daří PM

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem

      Ahoj, hydroizolaci mám, ale k tomu slabé zateplení a parozábranu... všechno se dá řešit, je to otázka ceny a větrání se mi jeví jako levné a rychlé. Ať se nám daří!

  • @StanoviCZ
    @StanoviCZ Před rokem +1

    V zimě lze dům opravdu dobře zbavit vlhkosti. Z vlastní zkušenosti doporučuji zatopit na vyšší teplotu, aby se stěny vyhřáli, tím se velká část vlhkosti dostane ze zdí do vzduchu a tento teplý, vlhký vzduch vyvětrat. Velmi efektivní, když je hluboko pod bodem mrazu. "Zmrzlý vzduch" vlhkost neobsahuje.
    V kuchyni se ke snížení vlhkosti používá odsavač (digestoř), který je třeba zapnout půl hodiny před začátkem vaření, aby se vytvořili nějaké vzdušné proudy. Tohle nemám z vlastní zkušenosti ale někde jsem to četl (a docela dávno). My odsavač nemáme, tak musíme častěji větrat.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem

      Ahoj, zajímavé s tou digestoří a vzdušnými proudy. Uvažuju o ní.

  • @skritkovetesari7362
    @skritkovetesari7362 Před rokem

    super video paráda

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem

      Ahoj Fando, někdy o tom můžeme dát řeč, jestli s tím mají tvoje přírodní stavby problém.

  • @DL-kc8fc
    @DL-kc8fc Před rokem +1

    :) Pomáhat si hadrem při větrání je dobré, ale účinný způsob (pokud není k dispozici průmslový ventilátor) se nabízel sám - dveře, jako rybí tlama. Prostě stačí prudce otevřít dveře a ve směru otevření dveří podtlakem přesunete ven až kubík vzduchu. Následně dveře zavírat pomalu a nedovírat. Celý proces několikrát opakovat. Je to tak účinné, že by se nedovřené dveře na balkón zavřely. Některé větráky, od kterých se požaduje přemístění velkého objemu, mají tangenciální přísun vzduchu a v podstatě využívají stejný princip. Jako vždy, skvělé video.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem +1

      Ahoj, skvělý nápad s těmi dveřmi, dalo by se to kombinovat s otevíráním a zavíráním okna jako ventilu :-)

  • @Zdena_de_La_Pena
    @Zdena_de_La_Pena Před rokem +1

    Tak to jsem měl asi štěstí, když mi rozdíl mezi absolutní a relativní vlhkostí byl vysvětlen už na základní škole :) No stejně jsem se na Tvé video rád podíval a pobavilo mě :) Ale těším se, že zas natočíš nějaký pokus stylu svařování s auto baterkami... Tak ať se daří

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem

      Ahoj, děkuju za důvěru :-)

    • @petersvec3070
      @petersvec3070 Před rokem +1

      Mna to ucili na zakladnej, na strednej, na vyskokej ale dosahy som pochopil az v realnom zivote. Dovolim si tvrdit ze ak niekto tento problem neriesi v beznom zivote tak davno zabudol ze sa take nieco ucil.

  • @MikiCZEch
    @MikiCZEch Před rokem

    Zdravím, velmi pěkně pojaté video o vlhkosti které doufám otevřelo mnohým oči ohledně větrání.
    Navíc vzduch s nižší vlhkostí má nižší tepelnou kapacitu a tím páden nižší náklady na vytápění (s rekuperací by to bylo ještě úspornější).
    Abychom věděli kdy větrat, tak by bylo ideální měřidlo které zobrací "množství vody (vzdušné páry) na m3" a v případě že by vnějsí množství bylo vyšší tak by se větralo pouze z důvodů uvedených v počátku videa.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem +1

      Ahoj, přesně tak, větrat podle rozdílu celkových vlhkostí.

  • @paax0
    @paax0 Před rokem

    Prý jsou super ty rekuperační jednotky do jedné místnosti. Jedna díra, tiché, funkční...

    • @paax0
      @paax0 Před rokem

      Decentrální rekuperační jednotky to jsou.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem

      Ahoj, záleží, jestli se vyplatí kupovat několik malých nebo jednu velkou...

    • @paax0
      @paax0 Před rokem

      @@vidlak001 Souhlasim. Je treba zvazit co je lepsi.

  • @timotejkadlecik7473
    @timotejkadlecik7473 Před rokem

    Kedy budeš pokračovať v stavbe bagru

  • @tomaskonopac9431
    @tomaskonopac9431 Před rokem +2

    V objektech obecně , aby se netvořili plísně má být teplota nad 20 st. C a relativní vlhkost cca do 50 % . Stačilo se zeptat mě nebo to možná někde na internetu bude , ale já to kdysi hledal pracně . To je celé a teď když na to máte měřák tak už víte kolik máte a tudíž včas zatopíte a vyvětráte . Dá se to řešit i klimatizační jednotkou co v místnosti odebírá vzduch , kterému před vyvětrání ven odebere teplo a přebytečnou vodu pak odvádíte do kanalizace nebo nějaké nádoby . Já používám právě tu jednotku na rekuperaci s větráním ušetří to teplo při větrání a je to i laciné na pořízení . Vidláku ty kutile nemusíš nic vymýšlet vezmi cca 10 000 Kč kup kompaktní klimatizaci s výměnným směrem výdechu tím teplým směrem to dej do místnosti a studeným to 120 mm rourou vyžeň ven přes díru co uděláš ve zdi . Občas to zapni a máš to vyvětrané i vysušené . OK

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem

      Ahoj Tomáši, to je až další level, ke kterému dojdu za několik let :-) Máš na mysli nějaký konkrétní typ/značku klimatizace? Ať si rozšířím obzory :-)

  • @hankaajindrich8622
    @hankaajindrich8622 Před rokem

    Ta rekuperace je dobrý nápad. Už jsem jednu dělal ze 150mm odpadní trubky a v ní hliníková hadice 100mm. Celé to bylo dlouhé asi 12m. Takže to zabralo docela dost prostoru. Během roku bych chtěl otestovat něco menšího pro menší prostory. Budou to dvě trubky 250mm dlouhé 1m každá skrs zeť v jiné části místnosti. Obě budou mít tepelný akumulátor asi betonový s otvory pro vzduch. Z toho jedna trubka bude mít obousměrný ventilátor s časovačem, takže chvíli půjde vzduch jedním směrem a jeden akumulátor se bude ochlazovat a druhý ohřívat a pak se to zase po minutě obrátí.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem +1

      Ahoj, když o tom tak přemýšlím, ta hliníková hadice + plastová se mi líbí, na půdě je místa dost :-) Rekuperaci zdar!

  • @josefbursa5440
    @josefbursa5440 Před rokem

    Ahoj Vidláku, tu tvoji dívku ti závidím zejména když vlastní takovou parádní meteostanici 🙂
    Já jsem panelákový a problém mám opačný, zvlhčovat vzduch mi pomáhají 2 akvárka a spousta kytek, používám 10 až 15 l vody na zalévání týdně..
    Ale i tak si dovolím poradit 2 vychytávky na snížení vlhkosti, ta první je v kuchyni kde má pomalu už každý ledničku ve které se vlhkost sráží na zadní stěně a následně odtéká do misky nad motorem kde se následně odpařuje, stačí ji chytat do vhodné nádobky - petky a občas ji vylít.. druhá možnost je pořídit teplovzdušný kolektor na jižní stěnu, dostatečně velký kolektor vysuší celý dům. Jo.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem

      Ahoj, děkuju za tipy. Máš pravdu, ta voda z ledničky se tam odpařuje v mističce na motoru.

  • @kruldaj
    @kruldaj Před rokem +1

    Ahoj, docela fajn video 🙂 ano větrání je důležité, kór když topíme já i ty krbovými kamny bez přívodu externího vzduchu, to platí dvojnásob ;-) ale když už mluvíš o té vlhkosti, měl bys říct celou pravdu. Předtím, než se všichni tady pustí do masového větrání za účelem dosažení suchého vzduchu doma, je nutné zmínit, že správná vlhkost pro člověka, resp. pro dýchání je 45 až 60%. A zde nastává problém, protože v zimě, kdy se topí, je právě doma suchý vzduch, až moc. Ty jsi v pohodě, při těch tvých 18°C jsi na 60%, což je na dýchání super a ještě můžeš v pohodě větrat a tím vzduch bez obav sušit. Jenže mnozí z nás včetně mě mají rádi teplo nebo mají malé děti, takže u nás je běžně 23°C, a v tu chvíli jde vlhkost vzduchu rapidně dolů, někdy i na 20%, opět záleží na venkovní teplotě. A při dýchání takto suchého vzduchu vznikají obtíže z dýchání, dráždění a sucho v krku, rýma, kašel, i pálení očí... A pokud někdo už trpí nějakým dýchacím onemocněním, je potřeba rapidně zvýšit vlhkost vzduchu, aspoň na těch 60%, v prostředí s takto suchým vzduchem se potíží jen tak nezbaví... U nás doma např. jede neustále zvlhčovač vzduchu skoro na plnej céres a jsem rád, že se dostanem na vlhkost 50%, možná bychom se dostali i výš, ale právě tím vyvětráním se zase vzduch doma vysuší, s čímž nejde holt nic dělat... Ano, kondenzace na oknech je nepříjemná, ale s tím asi nic nenaděláme, máme jen starý dvouskla... Ta meteostanice vypadá fakt super ;-)

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem +1

      Ahoj, tohle se týká případu, kdy je vlhkosti moc, píšu to pod videem, že lidi v paneláku mají opačné problémy. Rozumíme si :-)

    • @kruldaj
      @kruldaj Před rokem

      @@vidlak001 jasně dobrý 😉 já to nečetl, sorry 😅 asi by bylo lepší to říct rovnou ve videu 😉

  • @Nightbird1307
    @Nightbird1307 Před rokem +1

    Ahoj Vidlak, tak ja len trocha zakorculujem do fyziky...Ide o to kolko vodnych par pojme vzduch bez toho aby doslo ku kondenzacii odborne k rosnemu bodu. Je to korelacia medzi tlakom, teplotou a vahou vodnych par na m3. Tlak viac menej zanedbajme nech je 100 Kpa resp. 1 atmosfera. Pri teplote cca 1 stupen je to 4,7 gramov na m3 pri 30 stupnov 30 gramov na m3 kedy este su schopne zotrvat v plynnom stave. Pri vyssej koncentracie dochadza ku kondenzacii (rosny bod) Preto 100% vlhkost pri 1 stupnovom vzduchu je pri 20 stupnovej teplote uplne suchy vzduch, skratka tych 4.7 gramu tam aj pri hmle ako maximum nikdy nemoze byt prekrocene proste fyzika nepusti, ale ak ho zmiesas z 20 stupnovym ktory moze mat max povedzme 18-20 gramov tak vlastne v reale odoberes 3-4 krat viac vlhkosti z toho 20 stupnoveho ako si spravne napisal ide o relativnu vlhkost ktora iba upozornuje na to ze pri danej teplote kedy hrozi stav kondenzacie...To stale vysvetlujem aj mojej manzelke ze vetrat v hmle aj je vonku 0 je najlepsi sposob vysusenia bytu zohriateho na 20ku...Este ma napadlo na doplnenie ze relativna vlhkost by sa dala zjednosuenie prirovnat k pocte lyziciek cukru v kave...Nie dokenkonecna ho tam mozes sypat dalsi sa uz nerozpusti...

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem

      Ahoj, děkuju za doplnění videa pro zvídavé :-) A když mrzne, to je teprve suchý vzduch.

  • @paprsek60
    @paprsek60 Před rokem +1

    65 % vlhkosti při 18 st.C je hrozně moc. To téma je složitější, rozdílná vlhkost je v paneláku a jiná v cihlovém domě, mimo vlivu tloušťky tepelné izolace. My máme cihlu bez zateplení a je potřeba si hlídat vlhkoměrem vlhkost 60 %. To je maximum normálnosti. Nejvyšší čas provést intenzivní větrání na 5- 10 minut, průvanové.
    Při vaření máme otevřenou větračku, jinak to nejde. Normální teplotu máme okolo 22 st.C a vlhkost okolo 55 %. Tolik pro mladého vynálezce a pro odborný výzkum. Jinak skvělou zkušenost máme s okny s izolačním trojsklem, sousedi mají střešní okna opět trojsklo a dřevo je poplastované, bezúdržbové, nehnijou a neplesniví.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem +1

      Ahoj, děkuju za zkušenosti. Teď mě napadá, že bych mohl na meteo stanici nastavit alarm třeba na těch 60 procent :-) Pokud to jde.

  • @KralG1
    @KralG1 Před rokem

    máme to s okny úplně stejně, stopy od koček a plesnivé okno... vyřešil jsem to dvěma způsoby. Nyní topíme dřevem a v domě je teplota 26 místo 20 s elektřinou. Pod okno jsem dal otěruvzdornou barvu a tlapky stačí omejt.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem +1

      :-) Ahoj, děkuju za připomenutí té barvy.

  • @ra20z
    @ra20z Před rokem

    Ahoj Vidláku, máš tam doma pěknou zimu. tu vlhkost máš opravdu velkou na to že ten barák je relativně noví a předpokládám tedy přítomnost hydroizolací proti vzlínající spodní vlhkosti. Když topíš v kamnech tak taky větráš. Máš funkční digestoř a odtahový ventilátor v koupelně a WC?

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem

      Ahoj, žádný ventilátor a ani digestoř nemám.

  • @mail2kario
    @mail2kario Před rokem

    super video, len ja som si ho pustil rýchlosťou 1,5x aby som ho stíhal chápať a nenudil sa.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem

      Ahoj, já někdy jedu i na dvojku :-)

  • @jandobes8970
    @jandobes8970 Před rokem

    Na chalupě mám kamna . A ta hezky vyvětrají prostor . Běžně je tam tedy okolo 30% vlhkosti . Takže mám opačný problém a dávám na kamna hrnec s vodou at se zvýší vlhkost. Dobré je také na zvýšení vlhkosti sušit prádlo . To pak pěkně zvýší vlhkost.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem

      Ahoj, to bych měnil :-)

    • @jandobes8970
      @jandobes8970 Před rokem +1

      @@vidlak001 Ale vždyt máš také kamna v obýváku a ta musí nasávat vzduch a posílat ho do komína . Nebo mají CPV ? A berou tak vzduch z venku a máš dum jak termosku ? To také není dobré viz. plesnivá okna ,

  • @andrej6792
    @andrej6792 Před rokem +6

    Ahoj Vidláku, schválně jsem vyhledal příslušný nomogram a zjistil, že vzduch o teplotách tebou naměřenými vně a uvnitř obsahuje cca 2,5 x rozdílné množství vodních par a to ve prospěch vzduchu v interiéru. Tímto úhlem pohledu je třeba brát i procenta relativních vlhkostí a jejich změny. Proto není procento jako procento - ale tobě to je jasné, nakonec o tom mluvíš :-).

    • @petersvec3070
      @petersvec3070 Před rokem

      Nielenze nieje percento ako percento ale nieje ani relativno ako relativno. Moze byt 99,9% vnutornych hodnot domu v poriadku aj tak vdaka zhode nahod na nejakom mieste bude vznikat/nevznikat kondenz (posunuta izoterma/tepelny most, prudenie vzduchu, salanie, slnecne ziarenie…)

    • @andrej6792
      @andrej6792 Před rokem

      @@petersvec3070 Ano, obvykle ale jde o vznik rosného bodu, pokud nevzniká, nikdo se nezlobí bo plísně nevznikají :-). Ano, souhlasím, základ je zateplení a eliminace tepelných mostů. To už ale Vidlák řešil dávno v předchozích videích - ovšem nevím, zda dořešil.

    • @petersvec3070
      @petersvec3070 Před rokem

      @@andrej6792 Ja niesom 100% toho isteho nazoru ze zateplenie tak ako ho chape vacsina ludi je cesta z tunela. Mi to pripomina ten bum ako ked vsetcia menili okna a dvere. Bol som xy rokov na vystave kde jedna firma prezentovala drevene 90% tesne okna. Nikto o ne nemal zaujem lebo vedla nej bola firma co prezentovala 100% plastove okna. Zaujemcov bolo neurekom. O par rokov neskor ta firma co ponukala 90% tesne okna neprisla lebo skrachovala, ale ta co ponukala 100% tesne plastove okna prisla lebo po reklamaciach navrtali do 100% tesneho okna diery aby okno bolo uz iba 90%tesne a predavali ho s priplatkom za novu pokrokovu funkciu “mikrovetranie”. Dnes uz toto mikrovetranie vylepsili rekuperaciou lebo ludia niesu dlhodobo oklamatelny.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem

      Ahoj Andreji, ano, studený vzduch pojme několikrát méně vlhkosti. A chyták je v tom, že měřidlo to počítá i podle teploty, takže když jdeš měřit ven, tak změříš nesmysly, dokud se neaklimatizuje měřidlo na venkovní teplotu. Zdarec!

    • @petersvec3070
      @petersvec3070 Před rokem

      @@vidlak001 Navrhovat a realizovat stavby bola volakedy empiricka veda. Neskor sa z toho stala vedecka odbornost. Uz na strednej skole a potom aj na vysokej skole nas ucili ze tieto dva smery si neprotirecia lebo maju rovnaku fyziku. Pri jednom je zdroj prakticka skusenost a pri druhom pocitanie a meranie. Meranie velicin stavebnej fyziky je iba 50% vedeckej cesty. Druha polovica je jej intrepretacia. Stavanie poslednej dekady je hlavne marketing. A to nie iba u laickej verejnosti ale aj odbornikov. Si pamatam ked na strednej skole (pred 35rokmi) som rocnikovu pracu robil zo systemu durisol. Dobru znamku som mal istu uz len koli zvolenemu modernemu materialu. Spravnost parametrov stavby (zivotna pohoda mikroklimy) nikoho nezaujimala. Preto dnesne stavebnictvo vyzera ako vyzera. Pracne sa na zlych skusenostiach vraciame k prazakladom ktore su zname ale ignorovane. O to viac sa cudujem ze komercna firma vytvorila laboratorne mestecko kde na jednom mieste moze clovek ktoreho to zaujima porovnat a mozno aj pochopit suvislosti dnesnych stavebnych materialov. Cenzura vacsinou maze prispevky s linkami tak tu len napisem klucove viva park baumit. Kto chce si to moze dohladat a moze tam vidiet laicky pochopitelne vysledky bez merania velicin ale uz hotovu interpretaciu vysledku. Moj osobny favorit stavebnych materialov je drevo, hlina a slama. Tie tam ale nehladajte, lebo tie by boli vo vsetkych parametroch najlepsie 8-)

  • @jirizach8042
    @jirizach8042 Před rokem

    To mi víme dávno,že příroda je mocná.😃

    • @markar3516
      @markar3516 Před rokem

      JakA priroda, to je cista fyzika.

  • @pepabroz5896
    @pepabroz5896 Před rokem

    Ahoj, asi před čtyřmi lety jsme kupovali v Lidlu elektrický odvlhčovač za cca 1500 Kč, do zimní zahrady na terasu.
    Musím říct, že je to nejlevnější funkční odvlhčovač. Spotřeba 0,0prd, a okna nejsou ráno mokrý. Vnitřní nádobka je cca 3l.
    Přes noc to naplní (v našich podmínkách) cca 0,75 l.

    • @CZshadowman
      @CZshadowman Před rokem

      zas tak malá spotřeba to ale není pokus to běží často ,,

    • @pepabroz5896
      @pepabroz5896 Před rokem

      @@CZshadowman
      Vzhledem k tomu, že platíme zálohy el. za byt 500 Kč /měs, a máme celý byt na proud, (kromě TUV a topení), a většinou nám vrací, tak vzhledem k tomu, že to běží tak od listopadu do března přes noc, spotřeba je fakt mizivá.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem

      Ahoj, taky mám odvlhčovač, ale jeví se mi, že studený vzduch odvlhčuje rychleji.

    • @pepabroz5896
      @pepabroz5896 Před rokem

      @@vidlak001 Ahoj, zas nesmí být studený moc, potom to zamrzá. Ale i s tím Lidl počítal a je tam nějaký rozmrazovací čudlík (nebo program) 😀

  • @petropro2929
    @petropro2929 Před rokem

    Ahoj Vidláku, také šetříme a také plesnivíme na stěnách, postavil jsem samotížku - krbová kamna a napadlo mne po shlédnutí Tvého videa odsávat vzduch z místnosti kde je problém s vlkostí trubkou napojenou na přívod vzduchu do krbovek, říká se tomu externí vzduch do kamen musím to promyslet zda se dostanu přes zdi a jak to připevnit ke kamnům a mohlo by to fungovat. Měj te se oba pěkně Petr (Mohla by také pomoci solární ventilace ta zároveň ohřívá ale v zimě toho sluníčka moc není)

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem +1

      Ahoj Petře, to mi přijde geniální :-) Taky jsem uvažoval nad tím, jak využít to proudění vzduchu do kamen. Tak alespoň u kamen sušíme prádlo a ono to odsává vlhký vzduch.

  • @miromagula724
    @miromagula724 Před rokem

    Tip. Na hobby rekuperaciu by sa dal vyuzit vymennik tepla zo starej susicky pradla, vratane odvodu kondenzu ktory tam je vyrieseny.

  • @Moliier101
    @Moliier101 Před rokem +1

    18 bych nedal, mimochodem 18 u vás nemusí být 18 u nás. Máme starší dům a těch 18 je fakt nepříjemné. Jinak super video 😉

  • @riderstodvadsatsest
    @riderstodvadsatsest Před rokem +1

    Tie čierne plesne sú veľmi nebezpečné .
    Robia sa aj na rámoch a kútoch okien.
    Keď som prišiel domov , tak som stále kašľal.
    Vonku som problémy s kašľom nemal .
    Jedného dňa som odsunul skriňu a zbadal som čiernu pleseň na stene .
    Po vyčistení už bolo všetko v poriadku.
    Od vtedy mám zásadu , že žiadny nábytok sa nesmie nachádzať pri obvodovom mure.
    Nejak to tam plesniveje ...

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem

      Ahoj, děkuju za zprávu. Snad za skříní nenajdu nic takového. Ať se nám daří!

  • @Drumchannel1
    @Drumchannel1 Před rokem

    Ale do 15minut tam máte zpátky původní vlhkost. Když se podíváte, tak během 5 minut vyskočila vlhkost o 8%...a když za chvíli máte původní vlhkost, opět po dobu několika hodin, nebo půl dne, tak je otázka, jak často byste museli větrat a kolik tepla by Vám během toho častého větrání uteklo?

  • @Hades-qy6wm
    @Hades-qy6wm Před rokem

    chvalitebné..je potřeba říct, že topíme do nízké vlhkosti neb voda má největší tepelnou kapacitu,takže vyvětráme ,topíme,přes radiátor deka když větráte naplno

  • @pavelliska8129
    @pavelliska8129 Před rokem

    Vito nech jednou manzelku at to namluvi , ale to bylo moc kratke, neb zeny jsou 40 x vyrecnejsi nez muzi

  • @jardah81
    @jardah81 Před rokem

    Zapomnel jsi na radon. Jak z podlozi, tak ze sten.

  • @kamilpapezik4142
    @kamilpapezik4142 Před rokem

    Dobrý den
    Máte doma požární hlásič, čidlo kysličníku uhelnatého, čidlo kysličníku uhličitého? Máte s tím nějaké zkušenosti? Právě jsme zapojili malá krbová kamna a zvažuji, že takové nějaké čidlo namontuji. Abych při topení nezpůsobil újmu svým nejmilejším. Mám tady báječnou ženu, mladého hocha, 3 kočky, kocourka, pejska a králičici.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem

      Ahoj, já zkušenost zatím nemám. Ať se ti daří!

  • @xrcz8753
    @xrcz8753 Před rokem +1

    Ahoj Vidláku opět si mě pobavil, je fajn dát do toho humor . Hlavně v čase 2:25 jak řekneš metooroligická stanice :- ) . Těším se na další video díky a ahoooj .

  • @VladaStefan
    @VladaStefan Před rokem

    👍

  • @MiroslavKrevky
    @MiroslavKrevky Před rokem

    Tak můj nejsledovanější kanál nezklame nikdy. Ale byla zmínka o rekuperaci. Uvítal bych nějaký VIDLÁKŮV zlepšovák.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem

      Ahoj, zatím se mi točí hlava z toho, jak jsou ty rekuperátory drahý :-)

  • @Mrakoplash
    @Mrakoplash Před rokem

    Větrat kuchyni při vaření nebo koupelku po osprchování oknem, není nejlepší způsob. Nikdy není jisté, zda vzduch z místnosti, a tím i pára v něm obsažená proudí oknem ven, nebo dovnitř do celého bytu. V případě průvanu projde celým bytem a značná část se vysráží na zdech. Mnohem lepší je mít v kuchyni digestoř a v koupelce malý ventilátor zapojený přes časový spinač. Z kuchyně navíc ten ventilátor v digestoři vytáhne i mastnotu. Stačí se podívat na filtr v digestoři co všechno při vaření jde do vzduchu.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem

      Ahoj, perfektní poznámka :-)

  • @pavel7114
    @pavel7114 Před rokem

    Ahoj Vidláku, jak jsi přesvědčil svou dívku, abys vyvětral na 16,7 stupňů Celsia? :-)

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem

      Ahoj, ona má ráda zimu a když je doma víc než 20, tak se stěhuje na balkón :-)))

  • @vendyss1960
    @vendyss1960 Před rokem

    paráda

  • @saboldusan
    @saboldusan Před rokem +2

    Už v tomto momente sa teším na to čo príde,a dúfam že to bude domáca výroba dostupnej rekuperácie.

    • @CZshadowman
      @CZshadowman Před rokem +1

      Aby ta rekuperace nebyla nakonec jen dvoustěnná komínová nerez trubka.. jako maj kondenzační kotle ...výfoukáváný vzduch pak ohřejvá nasávaná vzduch ... Nevýhoda je pak číštění a nasávání smradlavého vzduchu od sousedů s kotlem na uhlí ,,

    • @petersvec3070
      @petersvec3070 Před rokem

      Myslim ze vyroba rekuperacie v domacich podmienkach nieje mozna. Teda vsetko je mozne ale urcite to nebude efektivne a lacne. Ta dobra rekuperacia znizuje vlhkost na spravnu mieru. Zla rekuperacia dokaze vysusit vzduch pod cielenu hodnotu. Takze ani vela ani malo nieje dobre. A to sa podla mna neda dosiahnut bez entalpickeho vymenika a jeho vyrobu v domacich podmienkach si neviem predstavit po casovej, technologickej a materialovej stranke.

    • @atlanko1
      @atlanko1 Před rokem

      @@petersvec3070 vymenik ide kupit a nieje srahy tak uz ostava len obal z nerezu a nejaka elwktronika

    • @petersvec3070
      @petersvec3070 Před rokem

      @@atlanko1 Proti gustu, ziadny disputat…ak vam to bude fungovat vo vsetkych cielovych parametroch, nebude to vo vysledku drahsie ako kupovane hotove riesenie tak super pre vas. Kolko stoji podla vas nie drahy entalpicky vymenik (ja taky povazujem za spravny).

    • @romantichy583
      @romantichy583 Před rokem +2

      Výroba rekuperace v netesnem domě nebude fungovat. Ikdyz ji koupíte a dům nebude "těsný" rekup. Nebude dobře fungovat. Musí to být uzavřený okruh. Proto se reku doporučuje jen do pasivních domů,jinde nemusí prostě fungovat

  • @Lubodec
    @Lubodec Před rokem

    Ja davam do farby prisadu proti plesni .to mi dosť pomohlo. A pouzivam odvlhčovač. Ked sušime pradlo. Samozrejme vetrat sa musi tiez občas.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem

      Ahoj, od jisté doby taky dávám přísadu a odvhčovač už taky máme :-) Ale to větrání mi přijde super účinné.

    • @Lubodec
      @Lubodec Před rokem

      @@vidlak001 a aj zdravé. 👍

  • @armyrepelentcz4090
    @armyrepelentcz4090 Před rokem

    Nazdárek vidláku, je to tak ikdyž je venku -888°C je potřeba denně větrat (krátce a intenzivně do 10 min), není to příjemné. Ale je to funkční. S tou plísní to může být horší, černá plíseň, bílá, zelená.. optimum je pro člověka něco mezi 45 a 55 % vlhkosti nad 70 % je to průšvih - to je ráj pro plíseň. Měl jsem 82,86,89 % v místnosti je wc, sprcha, wc-poklop zavírat aby se voda neodpařovala, věci po vyprání na radiátorech taky průšvih, musí se větrat. Jestli máte plíseň na zdech, atd doporučím Remal proti plísni 4 kila za 300 Kč. Před tím místo vystříkat vodou a savo 3:1 a použít rozprašovač ideálně, pak setřít a po vyschnutí použít remal.Dobré video !

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem +1

      Ahoj, děkuju za tip na Remal, já teď (po zkušenostech) do barvy dávám protiplísňový prostředek. Základem je ale snížit vlhkost.

  •  Před rokem

    05:10 mi pripomenulo ZVS 1971-3 kedy nováčikovia SA (červená armáda ZSSR) museeli večer vyháňať "dnešok"
    a variť s pokrievkami, včera odskúšané.

  • @TomH519
    @TomH519 Před rokem +2

    Vidláku, kvalitní větrání je základ, ale dost vlhkosti ti vzniká od rostlin a sušení prádla. Prádlo bych v zimním období určitě doma nesušil a rostliny bych přesunul někam.... Rekuperace má smysl z pohledu úspory především v dobře zatepleném objektů. U tebe by ale mohla zvýšit komfort větrání.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem

      Ahoj, máš pravdu, já to počítal nebo spíš měřil a vyprané prádlo, to je několik kg vody.

  • @zdatel1
    @zdatel1 Před rokem +1

    Udělej ohniště, a ať vaří venku :)

  • @Ultracularia
    @Ultracularia Před rokem

    Síla větrání? Hm možná větrná lepší než solární?

  • @Thales_WH
    @Thales_WH Před rokem

    Výkonný ventilátor je výborná věc nejen v létě, ale i v zimě. Většina lidí to ale nepochopí. Nad rekuperační jednotkou přemýšlím už také dlouho, ale to budu muset nějak zbastlit protože komerčně to stojí nesmysl a často se mi nelíbí technické provedení. Při vaření je základ kvalitní digestoř.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem

      Ahoj, taky na to teď koukám, kolik ty jednotky stojí :-/

    • @petersvec3070
      @petersvec3070 Před rokem

      Ak zostrojite kvalitnu rekuperacnu jednotku (ticha, vykonna, ucinna, spolahliva, energeticky nenarocna, kondenzacne a bakteriologicky bezproblemova) ktora bude stat menej ako tie “drahe” komercne tak mate v zivote postarane o svoju buducnost. Kupi to od vas milion ludi co si v sialenstve vymeny 100% tesnych plastovych okien a dveri rekonstruovali svoje nehnutelnosti 8-) A aky kvalitny digestor mate na mysli? S cirkulaciou alebo odvodom von?

    • @pepabroz5896
      @pepabroz5896 Před rokem

      @@petersvec3070 netuším, jestli se dělají cirkulační digestoře s funkcí pohlcování vlhkosti. Většinou tam je uhlíkový filtr, který bere smrady 😀.
      Takže na vlhkost a vodní páry, jedině (podle mých znalostí), s venkovním odtahem.

    • @petersvec3070
      @petersvec3070 Před rokem

      @@pepabroz5896 Preto som sa pytal. Lebo napisat kvalitny digestor znamena nepresnost ako napisat kvalitne auto? Ten co vie, ten vie o co ide, ale ten co nevie, moze povazat drahy digestor s uhlikovym filtrom za kvalitny digestor ale s vlhkostou mu nepomoze. Kolko z dnesnych realizovanych domov ma digestor s odtahom von? U developerskych projektoch som ja osobne nevidel ani jeden (kto by dobrovolne chcel riesit problem s tym suvisiaci…umiestnenie, kondenz, strata tepla, prievan, hluk, mriezky, klapky, poziarnu ochranu…)

    • @Thales_WH
      @Thales_WH Před rokem

      @@petersvec3070 Cirkulační digestoř má velmi malou účinnost a mnoho nevýhod, což jejich použití omezuje pouze na velmi specifické případy. Tím pádem je jasně dané, že digestoř zásadně s odtahem ven. Co se týká rekuperační jednotky, tak mám už nějakou představu. A ano, všechny vámi zmiňované aspekty jsem zohlednil. To je totiž přesně to, co mě na těch komerčních často štve. Je to prostý zákon trhu - dostupné věci jsou různě nedomyšlené nebo ojebané a ty co se blíží tomu, jak by to mělo vypadat, tak stojí randál, který za to nehodlám dát. Nějaké rekuperační jednotky jsem měl už rozpitvané (včetně jejich elektronik), což mi pěkně dolnilo mozaiku. Na sériovou výrobu se však nechystám, nehodlám měnit obor, řešit papíry, shody, certifikace, zaměstnance a další otravnosti.

  • @_autopujcovna_DailyCar.cz_

    vlhkost klesne, přesto dáváme like :)

  • @VysocinskaVsestranna195

    Čau Vidláku, za tohle video ti stejně dám zaslouženej Like, já tyhle pokusy bohužel nesmím zvřejňovat na internetu. Měl jsem tu čest se dostat do haly průmyslového mytí obalů, kde bylo cca 7 myček, každá pojmula kolem 3 kubíků vody. Na délku měřila hala 60 metrů, na šířku 64 metrů a výška od podlahy po střechu nějakých 10 metrů. Vnitřní teplota byla nějakých 23° C a vzdušná vlhokost v rozmezí 60 - 82%, pod střechou bylo asi 12 vírníků vzduchu. Takže si umíš udělat představu, jak se lidem pracuje v takovým prostředí 8 - 12 hodin... Vedle toho jsem se dostal do podobně velký nevýrobní haly, kde byla vzdušná vlhkost 45 - 47%, při teplotě 12° C, Aktuálně mám teď doma 23,7° C a vzdušnou vlhkost 62%...

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem +3

      Ahoj, ono je to s tou teplotou a vlhkostí zajímavý :-) Jak jsem mohl prožít dětství bez vlhkoměru.

  • @JanKavik
    @JanKavik Před rokem

    Relativní vlhkost jsme se učili v 7. třídě, tam se mi fyzika stala koníčkem.

  • @LuboParil
    @LuboParil Před rokem

    No vidíš, a to bys ještě měl svojí dívce poradit, aby neprala, nežehlila napařovačkou, nesušila a nesprchovala, aby nezvyšovala tu vzdušnou vlhkost. Avšak možné lepší pochopení, jak funguje kondenzace vzduchu poskytuje "rosný bod". Ono totiž nasycení vzduchu vodní parou vyjadřuje sice množství vzduchem nasycené vodní páry vzhledem k objemu (gramů na metr krychlový, kde 100% je asi 600g/m3 = vodní pára), ale relativní vlhkost může ovlivňovat zrovna tak rozdílný tlak toho vzduchu nebo spíše jeho hustota.
    Tzn. venku při těch 0 je sice vysoce nasycený vzduch, avšak při velmi vysoké hustotě. Po vyvětrání místnosti a ohřátí toho chladného vzduchu se kromě teploty mění i hustota vzduchu, takže relativní vlhkost onoho vzduchu klesá, pokud není místnost natolik izolovaná, že tu místnost nafukuje :)) Pak se samozřejmě vodní pára sráží v místě, kde tepelný most umožní překročit teplotu rosného bodu. Proto tu letní Coca Colu máš na tom okně.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem

      Ahoj, s tlakem vzduchu tak nějak nepočítám :-)
      (600 g je moc, vzduch pojme řádově gramy až desítky gramů na m3)

    • @LuboParil
      @LuboParil Před rokem

      @@vidlak001 Chyba lávky. Vše to závisí na teplotě. 100 °C mám údaj nějakých asi 2kg/m3. Při 80 °C je to těch 600g. To je teplotní závislost vzduchu jímat do sebe vlhkost z okolí. Pokud budeš mít suchý vzduch v pokojové teplotě a pustíš někde vodu, tak se ti ten vzduch bude nasycovat mikrokapkami vody aniž bys musel zahájit proces varu vody.
      Pokud tedy vážně nemáš v kuchyni digestoř a ani v koupelně nemáš to odvětrávání, tak se ti samozřejmě bude vzduch neustále nasycovat, dokud nedosáhne maxima a v místě překročení rosného bodu se bude neustále odvlhčovat. Budeš mít takový neustálý koloběh zvlhčování v přízemí a odvlhčování v podkroví.
      Připadalo mi, že máš okna od Veluxu, což jsou skvělý okna. Ale takovýhle problémy s nima my nikde nemáme. Ale zase máme odvětrávání prostor, kde zvlhčování vzduchu hrozí. Problém bude i ten, že pokud máš tenhle problém dlouhodobě, tak máš vlhkostí nasyceno i zdivo, což napomáhá rychlejšímu zvlhčování vzduchu potom, kdy vyvětráš.

  • @petersvec3070
    @petersvec3070 Před rokem

    Som rad ze si sa pustil do tejto temy. Ani som netusil ze aj ty spadas do tej kategorie novodobych obeti marketingu v stavebnictve. Podla mojej skusenosti vsetkych 100% domov a bytov po rekonstrukciach (stary dom s modernymi vyplnami otvorov) ma problem s kondenzaciou vody. Lebo vo vsetkych normalnych domoch sa vari, perie, zehli, pohybuje, spi, dycha…pestuju rastliny. A preto som pri vymene okien v panelakovom byte nechal po zatepleni v obyvacke stare drevene okno s atmosferickym dvojsklom lebo moja odborna skusenost mi hovorila jasne. Momentalne je to jedina miestnost bez kondenzacie lebo je vdaka infiltracii vo vyvazenom stave vetrania a celkovych tepelnych strat. Lepsich bilacnych vysledkov bez tepelnych mostov clovek dosiahne iba spravne navrhnutou (vypoctom posudenou), realizovanou obvodovou obalkou budovy so spravnou rekuperacnou jednotkou…nechcem byt hnidopich ale ta prava veda nastava ked este k tomu zacne clovek riesit koncetraciu CO2 (uz len vstupna cena priemerneho snimaca napovie o aku masovo neriesenu problematiku ide)

    • @andrej6792
      @andrej6792 Před rokem +1

      Netreba ísť s kanónom na vrabca. Stačí dbať na zaťeplenie ( náklady na vykurovanie ), elimináciu tepelných mostov ( pliesne ) a na vetranie ( znižovanie vlhkosti a výmena vzduchu ) - to je všetko. V tomto až tak veľmi marketingu niet.

    • @petersvec3070
      @petersvec3070 Před rokem

      @@andrej6792 Ano je to jednoduche, ked vsetko funguje. A preco sa to vobec studuje tolko rokov? Zateplenie nieje len o usporach ale aj o zivotnosti a bezpecnosti stavby. Pri zlej bilancii kondenzacii vodnej pary v konstrukcii, ktora sa moze preukazat az po rokoch bude otazka kde “sudruhova urobili chybu” 8-)

    • @petersvec3070
      @petersvec3070 Před rokem

      @@andrej6792 Skoda ze Vidlak nedal “hlasovat” kto vsetko ma problem s vlhkostou, plesnami, pachmi, koncetraciou CO2.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem +1

      Ahoj Peter, já si nemyslím, že by to byl marketing, spíš je to neznalost stavebníků, což jsem byl i já. Největší zlo vidím v parozábraně, ta se stará o nadbytečnou vlhkost. Na sklech už voda jen kondenzuje. Ať se ti daří!

    • @petersvec3070
      @petersvec3070 Před rokem

      @@vidlak001 Ja to povazujem za marketing lebo ked to prezeniem tak ani zbran mi nepredaju kym nemam zbrojak, ale stavebniny predaju cokolvek komukolvek. Pri mozaike vsetkych moznych kombinacii (situacne, prevadzkove, technologicke) je dnes vysoka pravdepodobnost zlych vysledkov, ale “stat” to toleruje na baze “na vlastnu zodpovednost”. Ja napriklad pouzitie parazabran povazujem za rusku ruletu v rukach neodbornika. Ak zacne clovek “utesnovat” tak nezabrani fyzikalnemu vyrovnavaniu potencialov ale ho skor koncentruje na miesta nizsieho odporu (preto pasivne domy funguju do miery najslabsieho ohnivka v retazcii). Ovela blbovzdornejsia je zasada difuzne otvorenej konstrukcie. Teda aby difuzny odpor jednotlivych vrstiev klesal smerom von z interieru do exterieru. Paradoxne volakedy boli stavby stavane ovela bezporuchovejsie lebo z povahy pouzitych materialov a technologii boli veci prirodzene v rovnovahe. Az modernost materialov priniesla vlastnosti ktore v rukach neznaleho mozu byt kontraproduktivne. Ospravedlnuje sa to tym ze stavbu navrhuje a realizuje odborne sposobila osoba a ta ma vediet co preco. Realita je uplne ina.

  • @milanzizka4636
    @milanzizka4636 Před rokem

    A když je venku silný mráz, pak je vlhkost "vymrzlá" a v obytných místnostech je pak nepříjemně suchý vzduch.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem +1

      Ahoj, ten problém zatím nemám a suchý vzduch do domu vítám :-)

  • @ctiborvenus3747
    @ctiborvenus3747 Před rokem

    Co takhle zvýšit teplotu vevnitř?. Tím se také sníží vlhkost, protože vzduch o 18°C pojme o dost méně vlhkosti , než např. 24°C . Např. v místnosti s krbem by dle mého názoru tohle nehrozilo.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem

      Ahoj, to je část řešení, druhá část je snížit vlhkost vzduchu (bez ohledu na teplotu). A třetí část je zateplení.

  • @HonzaZalabak
    @HonzaZalabak Před rokem +2

    My letos dali trojskla a ty se v přechodných obdobích rosí zvenku. Zezačátku mě to trochu vyděsilo, ale pak mi došlo, že je to známka dobré izolační vlastnosti.

    • @TomH519
      @TomH519 Před rokem +2

      Oni se nejen rosí, oni ale v zimě i namrzají z venku. Ráno kolikrát nevidím ani ven, přes námrazu.

    • @HonzaZalabak
      @HonzaZalabak Před rokem

      @@TomH519 tyjo, to se mi ještě nestalo

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem

      Ahoj, copak okna, ty jsou na to stavěný, ale rosí se auťáky na ulicích a jejich plechy a všechno studené.

    • @jurajkostolansky3803
      @jurajkostolansky3803 Před rokem

      @@TomH519 to je dačo špatne

    • @TomH519
      @TomH519 Před rokem

      @@jurajkostolansky3803 Nic není špatně. Sklo má skoro 2x vyšší tepelnou kapacitu než např. ocel. Tedy po chladné studené noci zůstává delší dobu studenější a snadno jeho povrchová teplota dosáhne kondenzační teploty a tedy začne namrzat vzdušnou vhlkostí.

  • @kocickamia
    @kocickamia Před rokem

    Nemáš, doufám, nic společného se stránkou Vidlákovy kydy, že ne?

  • @xlosxlos
    @xlosxlos Před rokem

    Jo, jo , to je svatá pravda s tím větráním, plesnivý a zapařený peníze, mít doma rozhodně nechceš...

  • @robertszilva1304
    @robertszilva1304 Před rokem

    nj, daj si vymenit okna. A 18 stupnov? by som zomrel, ja tu mam aktualne 24,5 a vypnuty radiator... Som na 1. poschodi a idu mi tu rury hore do dalsich bytov, tak tie mi to vykuria kym nieje vonku minus.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem

      Ahoj, v panelácích to tak bývá, že stačí mít v pokoji "stoupačku" a vytopí to.

  • @radekliska2741
    @radekliska2741 Před rokem +1

    Rekuperaci doporučuji, máme jí už léta a od té doby nejsme skoro vůbec nemocní, vlhká okna vůbec neznáme a větráme už jen v létě🙂 U menšího starého domu nám bohatě stačí bytová rekuperační jednotka za dvacet tisíc.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem +1

      Ahoj, děkuju za dobrou zprávu :-)

    • @miloslavhorak2661
      @miloslavhorak2661 Před rokem

      Tak to mě velice zajímá . Jestli pak jde udělat rekuperační jednotka v bytovém domě. A hlavně jestli pan mistr Vidlák přijde na to jak si rekuperační jednotku vytvořit svépomocí. Práci zdar✌

    • @janmidloch3248
      @janmidloch3248 Před rokem +1

      jakou máte rekuperační jednotku ?

    • @petrpecha
      @petrpecha Před rokem +1

      Hledejte pojem "lokální rekuperační jednotka". Potřeba je přívod elektřiny a jedna díra v obvodové zdi.

    • @janmidloch3248
      @janmidloch3248 Před rokem

      @@petrpecha to vím ,ele jde mi o konkrétní typ a zkušenosti s ním

  • @wendaa7069
    @wendaa7069 Před rokem

    Ahoj. za tu teplotu 18st C Ti dá Pekarová 1*, nebo i nějaký vyznamenání.🤣🤣🤣

    • @josefbursa5440
      @josefbursa5440 Před rokem

      Ahoj, ono to nemá být 18.2 st C , ale 18st C a dva svetry. 🤣🤣 Jo.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem

      Ahoj, nejsem si jistý, jestli zrovna o tohle stojím :-)

  • @dadazizala5271
    @dadazizala5271 Před rokem

    Jde o relativni vlhkost, kdyz asi studeny vzduch je mensi objemove zejo😅
    Vetsina lidi neumí vetrat. Staci v zime kratce 3-6 minut podle teploty a intenzivne (pruvan nebo okno dokoran)
    Priste si porid tetektor CO2 a to budes koukat - vydychany vzduch! Treba NetAtmo weather….

  • @dadazizala5271
    @dadazizala5271 Před rokem

    Zkuste co mam ja, digitalni
    tinyurl tecka c om lomítko Vlhkomer
    (Odkaz nejd3 vkladat, musis napsat rucne)
    Pod 50 Kč i s poštovným.
    Teploměr Vlhkoměr 😅

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem

      Ahoj, ten znám, průběžně si je kupuju nebo ty s drátem, ale ony někam mizí :-)

  • @jklmnpqrst
    @jklmnpqrst Před rokem

    Ale ta vlhkost musi mat nejaky zdroj. To si skumal? Ci je to z varenia, zo susenia pradla, nemyslim ze to nadychate…

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem

      Ahoj, to je dobrá poznámka. Samozřejmě, praní a sušení prádla, vaření, kytky, dýchání... Něco se dá odstranit a něco ne.

  • @papanhe
    @papanhe Před rokem

    Klesne po chvilce.

  • @miradubsky3775
    @miradubsky3775 Před rokem +3

    Tak snad tu energickou krizi řídí někdo zodpovědný a ohleduplný 🤔

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem +1

      Ahoj, to je celá parta "dobrých lidí".

  • @oktipy
    @oktipy Před rokem

    Myslel jsem, že téma dnešního videa zná každý. Až ten barák zateplíš, tak to si užiješ plísně... Já místo nesmyslné a problematické investice do zateplení 70 letého baráku ( nedej bože se státní komunistickou výpomocí z daní nás všech pro určitou skupinu lidí ), raději ty peníze protopím a nebudu bojovat s plísní. Vytápím barák na 18-22 st dle typu místností ve dne v noci a vlhkost 20% ... Pohoda, no problémos .

  • @oldo.sumava6786
    @oldo.sumava6786 Před rokem

    Zdravím,hezké,všechno pravda,správně jednoduše zdůvodněno,krása.Jen taková maličkost,zatím co jsi tak pět minut mluvil,narostla ta vlhkost ze 42 na 51,což je polovina té změny!To bys musel větrat každých deset minut,abys udržel těch 50.
    Já to mám jednodušší,starý domek,zateplení žádné,kamna uprostřed pokoje,u oken můžu pouštět draka,ale vlhkost OK.
    Ale ta cena uhlí......

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem

      Ahoj, ano, vlhkost stoupá, záleží, co se děje v domě. V jednoduchosti je krása a funkčnost.

  • @lubomirkovacik4205
    @lubomirkovacik4205 Před rokem

    Tvl, ten tvůj větrák nemá chybu. Kde se dá sehnat?😂

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem

      Ahoj, to seženeš na internetu :-)))

  • @SnahaOvecnyStesti
    @SnahaOvecnyStesti Před rokem +1

    czcams.com/video/BCeFuXMBYQs/video.html
    Napiš prosím názor, co si o tomto videu myslíš.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem +1

      Ahoj, hezké, vznešené :-) Jedna věc je dokonalá kniha a druhá věc, je že je na každém, jestli se bude chtít řídit pravdou.

  • @petrpecha
    @petrpecha Před rokem

    Zateplení vlhkost nesníží, může ji i zvýšit. Zateplení ale zvedne povrchovou teplotu zdí a ty pak nebudou (při stejné vlhkosti) tolik plesnivět. Pokud ale nevhodně navržené zateplení vlhkost zvýší, nemusí dojít k odstranění problému. Typicky zateplení v malé tloušce paroNEpropustným materiálem.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem

      Ahoj, ano, souhlasím. Jednoduše řečeno, ale je to trochu věda.

  • @flodurkeng
    @flodurkeng Před rokem +1

    Zdražilo se to to teda ne tohle na Japonce Seto nejde svádět tohle je fialovej problém 😎

    • @Thales_WH
      @Thales_WH Před rokem +4

      To není fialovej problém, to říkají jen hloupí lidé, kteří tomu nerozumí. Tohle je kombinovaný problém mezinárodní energetické burzy, příliš rychlé změny orientace na jiné zdroje energie (green deal - přitom by stačilo ho zpomalit a nechat čas aby technologie vyspěly, myšlenka je to dobrá, jen ukvapeně a špatně provedená) a do toho ještě přišel solidní šťouch se změnou dodavatelů tradičních surovin jako je ropa a plyn. Když se tohle všechno sejde udělá to solidní vlnu, ale lidé, kteří tomu nerozumí hledají viníka na špatném místě stejně jako se ve středověku svádělo vše na čarodějnice. To byli také hloupí a mstiví lidé, kteří tomu nerozuměli. Dnes už víme (nebo většina lidí ví), že čarodějnice nejsou a všechno to byla jen davová psychóza, hloupost a někdy vychcanost.

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem +1

      Ahoj, souhlasím s Thalesem, ale i s tebou :-)

  • @pgotze
    @pgotze Před rokem

    Neboli vetrat ale topit :-) Ano, v zime je to vecny boj, ja mam vlhkomery primo v bezdratovych hlavicich na radiatorech, asi to extra presne nebude ale pro orientaci o vlhkosti a teplote v kazde mistnosti fajn. Bohuzel samo to nevyvetra :-)

    • @vidlak001
      @vidlak001  Před rokem

      Ahoj, vypadá to, že bez automatizace člověk dneska nemůže bydlet. Automatické větrání podle vlhkosti mi dává smysl.

    • @pgotze
      @pgotze Před rokem

      @@vidlak001 Ano ono je to vpodstate kompletni tema pasivniho domu a rekuperacnich jednotek, ktere resi nejen teplotu, aler celkove kvalitu vzduchu a vlhkost. Aneb dobre zaplacene pohodli se spousty vedlejsich problemu. Takze ve finale je asi nejjednodussi a nejspolehlivejsi ruka na konci paze a krb, cili tva metoda :) A za usetrene penize clovek muze resit nezavislost :-)