Technologia wartości, słabe demokracje, iluzja podmiotowości - rozmowa z Jackiem Dukajem

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 8. 11. 2021
  • ·Nie tylko Andrzej Sapkowski dał inspirację twórcom netfliksowych seriali. Jacek Dukaj także. Na bazie jego “Samotności aksolotla” powstały dwa sezony serialu “Into the Night”. O Dukaju mówi się, że to nowy Lem - jego powieści fantastyczne dają głęboki wgląd w ludzką naturę i wyobrażenie o tym, jak może wyglądać świat przyszłości. Dukaj łączy talent pisarski z filozoficznie usposobionym umysłem i dostrzega prądy i zjawiska, które zaczynają coraz silniej kształtować naszą rzeczywistości. W zbiorze esejów “Po piśmie” stawia tezę, że kończy się epoka pisma, a zaczyna epoka bezpośredniego transferu przeżyć, w której rządzą nie rozum, a emocje - i to do tego stopnia, że ludziom grozi zatracenie jednostkowej podmiotowości. Ten proces już się rozpoczął i ma silne implikacje dla kwestii, które są szczególnie istotne dla ludzi ceniących wolność. Jak jej bronić w świecie, w którym słowa są nie tylko już wyprane ze znaczeń, ale nawet przestają być istotne jako nośniki uporządkowanej, logicznej treści?
    W rozmowie z Sebastianem Stodolakiem Jacek Dukaj twierdzi, że:
    • blisko nam do realizacji wizji “Nowego Wspaniałego Świata” Huxleya
    • demokracje ujawniają swoje słabości wewnętrzne takie, jak podatność na manipulacje…
    • ...i zewnętrzne: w starciu z nowym, chińskim modelem rządzenia
    • wolność słowa się dewaluuje
    • zmieniają się hierarchie wartości, a za tą zmianą stoją konkretne przyczyny
    Rozmowa jest także dostępna w formie audio dostępny: sebastianstodolaktalks.buzzsp...
    Fanpage podcastu: / rozmowysebastianastodo...
    Podcast powstaje w ramach działań Warsaw Enterprise Institute. Wesprzyj nas: wei.org.pl/wesprzyj/

Komentáře • 104

  • @tomasz7565
    @tomasz7565 Před rokem +14

    Ciężko o dziennikarza, który na poziomie pana Jacka poprowadzi ciekawą dyskusję. Na szczęście, pana Jacka za język nie trzeba ciągnąć i każdej rozmowie potrafi nadać dużą wartość. Niesamowity umysł.

  • @dorinam
    @dorinam Před 9 měsíci +4

    A jeżeli jest tak, że wszystko zależy od nas? Cała rzeczywistość jest rodzajem snu, tworzona i odczuwana w głowie i materializuje się tylko jako wynik zbiorowego jej widzenia? To wtedy nie ma znaczenia to, co jest "na górze" i nami niby manipuluje. Liczy się tylko osobisty kontakt z samym sobą, uzdrowienie wewnętrznych konfliktów, budowanie ciszy w sobie, zatrzymanie, medytacja, widzenie bez oceniania. Może jeszcze niewielu ludzi tak myśli, ale widzę w tym kierunek dla przyszłości. Ilość ludzi, którzy już podzielają takie widzenie świata i chcą się rozwijać duchowo stale rośnie. Zewnętrzny Bóg , który podobno umarł nie jest do tego potrzebny.

    • @waldemarbroniek5081
      @waldemarbroniek5081 Před 7 měsíci

      To jedna z najbardziej pogodnych wersji zrozumienia siebie i tego świata wokół nas j,ako avatarów skonstruowanych przez wszechogarniająca świadomość ,a raczej będących fragmencikamii tej wszechogarniającej świadomości ,niemającej ani czasu ani przestrzeni ,koncepcji wywodzącej się od Hindusów, a wśród białych twórców to Rupert Spira ,Donald Hoffman ,a nawet nasz człowiek Mietek Bielak.

    • @polishsandman
      @polishsandman Před 3 měsíci +1

      Materia nie istnieje świadomość nie jest tworzona w mózgu. fundamentalna jest świadomość ("doświadczenie"). Cały świat tak zwany fizyczny materialny to wyłącznie siedzenie w samolocie z czarnymi szybami z różnymi radarami miernikami prędkości samolotu wysokości i tak dalej(symulacja ekranu rzeczywistości)kokpit z diodami pokazującymi różne rzeczy i my to widzimy to postrzegamy tylko jako świat fizyczny właśnie i ten kokpit mylimy jako tą rzeczywistość która jest naprawdę.żaden pilot nie myśli że kokpit jego samolotu to jest rzeczywistość. a niestety ludzie myślą że tak jest, co jest żałosnym błędem trochę usprawiedliwione, ale to jest dziecinny błąd.naukowcu nawet myślą że badają faktyczną materię,faktyczne cząstki it'd. A to nie może być nic innego jak ekran percepcji.jedynie dlaczego nauka działa to to że natura jest powtarzalną,ma schematy i nauka polega tylko na przewidywaniu jak natura się zachowa w przyszłości.Problem w tym że nauka metafizyczne presupozycje materializmu który jest wewnętrznie sprzeczny i nie widzimy tego bez większej analizy przez wychowanie, wzmocnienie kulturowe że ale tak nie jest w ogóle i nie trzeba do tego ani religii ani doświadczenia duchowego,po prostu materializm , łącznie z generowaniem świadomości przez jakiś fizyczny mózg to wbrew pozorom łatwe do obalenia tezy.korelacja między mózgiem a umysłem to nie to nie to samo co przyczynowość.ale trzeba większą ilość czasu poświęcić na analizę bo mamy mocno wgrany materializm mimo że nawet nauka najlepiej sprawdzona obecnie o materii żadnego rodzaju nie wspomina. Mój umysł i twój to nie jest obiekt stały to "dzianie się" "robienie" proces nie maszyna nie obiekt . nie ma też co trudne do uwierzenia żadnej substancji bez aktu zmierzenia, to znaczy coś tam jest ale nikt nie może wiedzieć co 😅 nie ma mózgu tak naprawdę to tylko wytwór osoby która też ma kokpit i mój np mózg który jest niby skorelowany z moimi procesami myślowymi w EEG to właśnie zewnętrzny wygląd,tak się przedstawia mój proces myśliwy dla tego kogoś ale mózg nie istnieje to jest reprezentacja tylko moich procesów subiektywnej świadomości prywatnej, która jest dziwna bo to niezła tajemnica że istnieje coś takiego jak subiektywny obserwator od wewnątrz, tylko on wie co tam sobie za światy przegląda, istnienie takowych subiektywnych punktów widzenia nie pasuje do wyobrażenia że świat jest z klocków z których powstaje w procesie komplikacji świadomość, ciekawe po co miałoby to zaistnieć, to bogate życie wewnętrzne? Nie da się bez tego prościej obejść żeby nie marnować energii w ewolucji i mieć więcej energii na przetrwanie nad konkurencją?😊

  • @dominikkAuPl
    @dominikkAuPl Před rokem +13

    Proponuję jeszcze głośniej rozpoczynać filmy. Pół domu obudziłem i telefon wpadł mi do kibla.

  • @ananke1570
    @ananke1570 Před 2 lety +19

    Lem naszych dni, jest ktoś myślący na tym świecie...

  • @fringefringe7282
    @fringefringe7282 Před 2 lety +69

    Gniótł redaktora jak kluskę śląską. Piękna sprawa.

    • @valisvalis1544
      @valisvalis1544 Před 2 lety +5

      Dokładnie ;)

    • @nataliaen7887
      @nataliaen7887 Před 2 lety +8

      Dokładnie tak! Podobnie było w rozmowie z Makłowiczem. Redaktor zjedzony. Komiczne, jak bronił siebie i tezy, gdy nie umiał odpowiedzieć na pytanie o wojnę i sensu tego pytania nie skumał.🤣🤣😅

    • @yehfiehm
      @yehfiehm Před 2 lety +27

      a ja redaktorowi dziękuję, że zaprosił tak znamienitego gościa.

    • @chili146
      @chili146 Před 2 lety +36

      Staram się w tych rozmowach czegoś dowiedzieć także o własnych poglądach - tym bardziej cenię sytuacje, w których mogę zderzyć je z kimś bardziej oczytanym, pewnie znacznie bystrzejszym ode mnie. Z pkt. widzenia wywiadującego dyskusje ze "słabszym zawodnikiem" są z gruntu nudne. W skrócie, ryzyko bycia kluską śląską jest w format moich rozmów wpisane - i zupełnie mi to nie przeszkadza, zwłaszcza że może widzom dostarczyć dodatkową rozrywkę. Pozdrawiam, Sebastian

    • @krzysztofkowalczyk4019
      @krzysztofkowalczyk4019 Před 2 lety +9

      Prowadził rozmowę na wysokim poziomie, z tą wojną rzeczywiście nie trafił, ale już w temacie fb trochę "złapał" Dukaja. Zresztą w dyskusji nie chodzi o pokonanie przeciwnika tylko poszerzenie perspektywy przez wymianę myśli, trochę dolujacy jest fakt, że ludzie, którzy trafili na tę rozmowę mają tak ograniczone podejście do sprawy.

  • @MARISRUBINS
    @MARISRUBINS Před 2 lety +19

    Ciekawy gość, dziękuję.

  • @pawesadowski6813
    @pawesadowski6813 Před rokem +7

    Ciekawa rozmowa. Chciałbym jednak nie zgodzić się w zasadniczej kwestii. Życie biologiczne, na poziomie satysfakcjonującym dla tego życia, jest wartością wyższą od każdej wojny. Nawet wywołanej w obronie tej satysfakcji. Są inne metody wypracowania kompromisu.
    38:24 Poza tym predykcja, że w XXI wieku nie będzie wojen dwudziestowiecznych ze względu na inną technologię, jest mocno nietrafiona. Vide inwazja Rosji, przed którą ten materiał był chyba nagrywany...

  • @tomekgut5263
    @tomekgut5263 Před rokem +7

    Prowadzacy nie nadaza ;) Ale tragedii nie ma. Dzieki za rozmowe z Dukajem. Wspanialy mysliciel i pisarz.

    • @deafrider
      @deafrider Před rokem +3

      mało jest ludzi którzy potrafią nadążyć za Dukajem

  • @tomasznadolski3631
    @tomasznadolski3631 Před rokem +5

    Trochę słabe przygotowanie do rozmowy, no ale i tak szacun bo z Dukajem to trzeba być mocarzem umysłowym by rozmawiać na jego mocne tematy. Podziwiam jak on przejrzyście widzi te ogromnie skomplikowane wątki. A i tak mało było poruszane w tym wywiadzie.

  • @Prawy12
    @Prawy12 Před 2 lety +13

    Bardzo ciekawy wywiad

  • @skony85
    @skony85 Před rokem +1

    Super rozmowa. Brawa dla redaktora za wchodzenie z panem Dukajem w polemikę. Można się zmęczyć samym nadążaniem za jego błyskawicznym formułowaniem tez tak. Taka dyskusja musi być dużym wyzwaniem intelektualnym.

  • @KaeL111
    @KaeL111 Před 2 lety +2

    Nawiązując do wątku przyrodzonych praw człowieka, chciałbym zaproponować następujące zdefiniowanie zakresu tych praw:
    "Przyrodzone prawa człowieka to takie, które posiadała każda żyjąca istota (zwierzę) jeszcze przed powstaniem cywilizacji ludzkiej, z wyłączeniem prawa do czynności które miałyby ograniczać przyrodzone prawa innego człowieka"
    W ramach tych praw będzie między innymi:
    - prawo do życia
    - prawo do swobodnego przemieszczania się
    - prawo do decydowania o swoich poczynaniach
    - prawo do wyboru partnera/partnerów życiowych
    - prawo do osobistego korzystania (z odnawialnych?) zasobów naturalnych - wody, powietrza, fauny i flory
    - prawo do własności dotyczące zdobywania i posiadania zasobów niezbędnych do przetrwania jednostki i jej potomstwa (schronienie, żywność, ubiór etc.)
    - prawo do obrony przed agresją i niebezpieczeństwem
    Wszystkie inne prawa, w tym, m.in. do posiadania własności przekraczającej powyżej zdefiniowany zakres, traktujemy jako prawa nadane, a nie przyrodzone.
    Oczywiście jest to jedynie uproszczony zarys, stanowiący propozycję do dyskusji, a nie jakiś gotowy system prawny. Co o tym sądzicie?

  • @Wapniak
    @Wapniak Před 2 lety +8

    piękna robota!

  • @krzysztofkowalczyk4019
    @krzysztofkowalczyk4019 Před 2 lety +6

    Dzięki wielkie za ten materiał, naprawdę wartościowy!

  • @pydzio
    @pydzio Před rokem +8

    38:25 Oj jak bardzo sie Pan Dukaj mylil...

  • @marekwinkler9542
    @marekwinkler9542 Před 2 lety +6

    Najlepszy wywiad jaki Pam zrobił , po prostu mistrz ,prowadzący i jeszcze większy gość 👍

  • @barbaradutkiewicz6078
    @barbaradutkiewicz6078 Před rokem +2

    Najważniejsze co zrozumiałam - Jak będziemy wiedzieć czy jesteśmy szczęśliwi jeśli nie rozpoznamy nieszczęścia. To po to budzimy swoją świadomość, żeby nie musieć już myśleć w taki właśnie sposób. Dziękuję za wywiad.

  • @nzieminska
    @nzieminska Před 2 lety +19

    Zawsze jak słucham p. Dukaja mam skojarzenia z dostępnymi wywiadami ze S. Lemem. Świetnie się tego słucha, choć w obu przypadkach mam wrażenie, że Redaktor nie nadąża za zaproszonym Gościem 😐.

    • @ardisgreenwater857
      @ardisgreenwater857 Před 2 lety +1

      Cóż poradzić. Widać jest jakaś zasada rzeczywistości, która nie pozwala dwóm mózgówcom powyżej pewnego poziomu spotkać się w jednym pomieszczeniu... Kto wie, do jakich zaburzeń świata fizycznego by doszło ;)

  • @mariaostrowska938
    @mariaostrowska938 Před 2 lety +15

    Arcyciekawy gosc!

  • @pancerny27
    @pancerny27 Před 2 lety +10

    Lód to miszczostwo

  • @biuro71
    @biuro71 Před rokem +3

    Dla zasięgów. Po ilości wyświetleń widać, że się przyda:)

  • @jozefchlabicz
    @jozefchlabicz Před 10 měsíci +1

    Akurat stosunek oglądających do czytających nie jest raczej 100 000 do jednego, bo mamy odbiorców po polsku. Porównując po liczbie ocen „Starość aksolotla” na Lubimy Czytać do ocen „Into the Night” na Filmwebie mamy 1:13, a biorąc pod uwagę fakt, że wywiady z Dukajem chcą oglądać bardziej jego czytelnicy, to pewnie te proporcje są jeszcze bardziej na korzyść czytających.

  • @ardisgreenwater857
    @ardisgreenwater857 Před 2 lety +2

    Super ciekawa rozkmina. Dukaj nie do przegadania. Żeby tak ręką nie tłumił głosu, byłoby ekstra.

  • @Aristosek
    @Aristosek Před rokem +1

    'Gratuluję' głośnej czołówki, o 2:19 nic lepszego mnie nie spotka.

  • @ArkadiuszKwiatek
    @ArkadiuszKwiatek Před 2 lety +3

    Im dalej od fizycznego objawienia się Boga wobec ludzkości, coraz bardziej powszechne staje sie negowanie absolutu, ktory ogarnia nie tylko czasoprzestrzeń ale też wymiary, ktore czasopreestrzeń warunkują. Widocznie nadchodzi czas ponownego przyjscia.

  • @arturrudolf9389
    @arturrudolf9389 Před rokem +1

    O wizualnej gadżetyzacji i komercjalizacji ("być jak dżemz błąd") w y o b r a ź n i gawędził też Slavoj Žižek. Filmik nazywa się "Perverts Guide to Ideology".

  • @frejadraco9409
    @frejadraco9409 Před rokem +5

    6:10 Dobry film i dobry serial SF powstają może jeden na rok. W tym samym czasie podaż dobrych książek SF jest (co najmniej) kilkukrotnie większa.

    • @Sternmayer
      @Sternmayer Před rokem

      To niestety dotyczy jedynie SF, które kocham.

    • @1979fikter
      @1979fikter Před rokem

      @@Sternmayer a dlaczego niestety? Poza SF nikt nie pisze dobrej literatury?

  • @endargo1835
    @endargo1835 Před 2 lety +7

    Ciekawie byłoby zapuścić się w jedną z odnóg drogi rozumowania J. Dukaja o niemożności bycia podmiotem. Ludziom się wydaje, że podejmują decyzje, ale są zmanipulowani mediami, reklamą, PR. Czy te wpływy są generowane świadomie przez kogoś? Przez kogo, skoro po drugiej stronie też nie ma nikogo będącego podmiotem. Więc generowanie wpływu jednostkowego czy społecznego następuje siłą czego? Żeby tylko to rozumowanie nie skończyło się na jakichś banalnych genach ;) Ale też druga myśl, skojarzenie z powieścią kryminalną. Zbliża się facet do drzwi wejściowych. Obserwuje go inny facet i usiłuje się domyślić, czy ten pierwszy facet tam mieszka, czy nie. Pierwszy facet zagląda pod wycieraczkę, zagląda za skrzynkę pocztową. Potem zagląda znów pod wycieraczkę i wyjmuje stamtąd klucz. Otwiera drzwi i wchodzi. Aha - myśli drugi facet - detektyw - nie wiedział, gdzie jest klucz, gdyby tu mieszkał, to by nie szukał, tylko sięgał od niego od razu. Niemniej istnieje dużo więcej możliwych wyjaśnień zachowania pierwszego faceta, gdyby on tam rzeczywiście mieszkał. Np. on zostawia pod wycieraczką a jego żona za skrzynką pocztową. Nie wiedział, czy po jego rannym wyjściu z pracy żona była w międzyczasie w domu i schowała za skrzynką, czy klucz jest tam, gdzie on sam go włożył, czyli pod wycieraczką. Dlaczego nie podjął go za pierwszym razem? Bo był wsadzony głębiej, niż pamiętał, że go wsadził. A który facet nie miał takiej sytuacji, że czegoś szukał, stwierdził, że nie ma, ale gdzie indziej nie było jeszcze bardziej więc wrócił w to pierwsze miejsce i jednak było, ten życia nie zna :) Więc może z tym podejmowaniem decyzji nie jest to takie proste, że zegarek Bonda i chcę być jak Bond. Może przestrzeń dla podmiotowości tworzy konkurencja i różne dostępne możliwości. Bo obok zegarka Bonda będzie zegarek Jacka Reachera, zegarek klauna i zegarek Jokera. I tysiąc innych. To której konkretnie manipulacji ulega człowiek wybierając zegarek Bonda? Można by to ciągnąć. Bo np. są naukowo opracowywane komunikaty reklamowe, które są konstruowane celem wywarcia pożądanego wpływu na daną osobę. Ale po pierwsze i tak pożądany efekt osiągnie to dla kilku procent (wsp. konwersji ;), a po drugie jeśli wszyscy zaczną to stosować to się tak niemożebnie opatrzy, że ludzie tym będą rzygać. Przestanie działać, a przynajmniej przestanie być tak skuteczne. Dalej można zobaczyć jak wygląda reklamowanie w internecie. Na początku hit, teraz trzeba wymyślać coraz to nowe formy w walce u uwagę, po człowiek nauczył się nawigować wzrokiem pomiędzy miejscami, w których reklamy się wyświetlają. Wiem, bo sam tak robię. Więc może i technologia przypuściła ostry szturm, ale ta szuja człowiek to jednak mistrz adaptacji i może w kwestii jego podmiotowości nie wszystko jest stracone.

    • @ardisgreenwater857
      @ardisgreenwater857 Před 2 lety +1

      Lol, "gdzie indziej nie było jeszcze bardziej" xD btw, kobietom też się to przydarza ;) aczkolwiek czy w podobnej proporcji, nie śmiem spekulować.
      A już poważniej, z tym świadomym omijaniem wzrokiem reklam to jest tak, że niekoniecznie niweluje to jednak ich wpływ. Co z tego, że nie czytasz podpisu świadomie, jeśli już go zobaczyłeś? Czy na pewno nie utknę to gdzieś w podświadomości? Czy melodia nie była przyjemna i nie stworzyła już jakiegoś ciągu skojarzeń, który po piętnastym powtórzeniu sprawi, że później w momencie wyboru między różnymi produktami lub usługami przychylniej spojrzysz na ten "lepiej" zareklamowany?

    • @endargo1835
      @endargo1835 Před 2 lety +3

      @@ardisgreenwater857 był taki mem o męskiej percepcji, ciężko jej znaleźć keczup na drzwiach, ale ukrytego kilometr dalej w krzakach przeciwnika w Counter-Strike już się udaje. A co do omijania wzrokiem reklam, to nie chcem siem chwalić, ale naprawdę da się ominąć reklamę bez patrzenia na nią. Podświadomie co najwyżej rejestruje się kolor. Lata wprawy. Szczególnie jak zna się ich rozkład na portalu i krzyżyk jest w stałym miejscu. Oceniam szczelność takiego filtra na 90%.

    • @ardisgreenwater857
      @ardisgreenwater857 Před 2 lety

      @@endargo1835 "nie chcem siem chwalić", ale muszem? :P Obyś miał rację co do filtra. Cóż, sama chciałabym mieć taką wiarę we własny :D
      Troszkę może innym zagadnieniem z kolei jest uzależnianie widzów od "kontentu" (bo już twórczością, artystyczną czy nie, coraz trudniej mi to nazwać), jak w przypadku Marvela i innych Disneyowskich czy innych franczyz. Mam wrażenie, że widownia jest coraz bardziej na siłę przyzwyczajana do niskiej jakości produktów, gdzie logika fabuły nie tyle schodzi na dalszy plan, co wręcz jawnie jest podważana, byle tylko się ruszało. Ba, sam Bagiński coś opowiadał w tym duchu w kontekście netfliksowego Wiesia - skoro młodzież wychowuje się na tiktoku, to musi być szybko i kolorowo, emocjonalnie, a fabuła nikogo już nie obchodzi...

    • @dariuszkowalski3164
      @dariuszkowalski3164 Před rokem

      Podmiotowość ma zdecydowanie głębszy wymiar niż fałszywe tożsamości reklamowe. To przecież fundament religii - tu się toczy właściwy spór : czy tak jak w religiach teistycznych jesteśmy w relacji do Boga i on nas konstytuuje, czy tak jak w religiach Wschodu podmiotowość to tylko złudzenie ego ? Czy ten spór już nikogo nie obchodzi w tym postświecie ?

  • @teresagrabska169
    @teresagrabska169 Před rokem

    Bez trosk i nieszczęść nie ma rozwoju. Uszczęśliwianie ludzi, dostarczanie im szczęśliwości, i na dodatek wyścig dostarczycieli 'przyjemności', to w dłuższej perspektywie śmierć cywilizacji. Czyż to nie oczywiste? Pamiętać należy, że po epoce Wodnika nadejdzie epoka Koziorożca. I przyjemniactwo będzie płacić cenę za głupotę i iluzję.

  • @martinjohnson2549
    @martinjohnson2549 Před rokem +1

    13:30 Nienawiść też jest ludzkim odczuciem.

  • @dawidernest1986
    @dawidernest1986 Před rokem

    38:30 :) konstrukt abstrakcyjny 09.2021, rzeczywistość 2022.03 do czasu publikacji komentarza

  • @mikoajkozowski3162
    @mikoajkozowski3162 Před rokem +1

    Bardzo dużo uproszczeń ze strony pana Jacka. Łączenie pojęć . Dodatkowo argument powstania warszawskiego wykorzystany chyba celowo. Pan Jacek jest dobrym rozmówcą i umie wpływać na odbiorcę i przekonywać do swojego zdania (nie chcę pisać : manipulować). Pan redaktor został zaatakowany pakietem pyta o wojnę i wycofał się z polemiki prowadząc raczej dyskusję. Bardzo lubię Pana rozmowy Panie Sebastianie. Chylę czoła. A Pana Jacka proszę o nie manipulowanie argumentem powstania warszawskiego. Jako warszawiak jestem temu przeciwny. Jeśli argument o słuszności wybuchu powstania warszawskiego pochodzi z niewiedzy to odsyłam do spisanych wspomnień a nie do książek w większości fabularnych.

    • @arturrudolf9389
      @arturrudolf9389 Před rokem

      Powstanie warszawskie to już legenda - przyjmowana jest bezkrytycznie.
      Co z tego że jestem anachroniczny i uważam powstanie za bezsensowną masakrę, skoro się odbyło ?
      W danej chwili (ówcześnie) było słuszne, żeby ktoś komuś nakopal w tyłek.

  • @kingkong0007
    @kingkong0007 Před rokem +1

    Super gosc.... Szacun👍👍👍✋

  • @cimg9673
    @cimg9673 Před rokem

    38:59 niestety to nie działa

  • @kapitanbomba8439
    @kapitanbomba8439 Před rokem

    Co to jest logos według Jacka Dukaja?

  • @Ja-fd9mq
    @Ja-fd9mq Před rokem +4

    wiara, że może istnieć system wartości niewymagający w zmiennych sprzężeniach optymalizacji jest naiwnym idealizmem

  • @eldoradose
    @eldoradose Před rokem

    Świetna rozmowa. Trochę tylko nie rozumiem czym miałaby się różnić technokracja na modłę zachodnią od technokracji na modłę chińską? Bo w jednym i drugim jednostka jest poświęcana dla dobra systemu i jedno i drugie sprzedaje jakąś ludziom jakąś some aby byli happy. Gdzie w technokracji jest miejsce dla wartości, skoro jedni i drudzy uważają, że planeta Ziemia a zwłaszcza Europa i Afryka jest ich własnością? Jakby drugi człowiek miałby być warunkiem i twórcą mojego szczęścia, to byłby dla mnie bóstwem i tylko o tym marzy technokracja.

  • @Max.J.H.
    @Max.J.H. Před rokem

    Jakże Dukaj się pomylił 38:51 mówiąc, że nie ma nic co powtarzałoby strategię drugiej wś... no nie przewidział, że za mniej niż pół roku rozgorzeje na nowo wojna kilkaset km od W-wy, która właśnie takie strategie powtórzy. Nie 1 do 1 co prawda, jednak mimo wszystko wiele elementów ponownie zobaczymy.
    Ogólnie szkoda, że nie jest demokratą.

  • @gdziejesteisjol
    @gdziejesteisjol Před 2 lety +3

    32:29 no własnie - pan prowadzący pyta, czy technokraci prowadzą nas do lepszego świata - pytanie jest inne - do jakiego świata prowadzi nas logika demo/medio-kracji ? :)

    • @chili146
      @chili146 Před 2 lety +4

      Dlatego ja jestem redaktorem, a Jacek gościem ;) pozdrawiam

    • @user-cd9zj9qk9c
      @user-cd9zj9qk9c Před 10 měsíci

      Odpowiada na to z humorem filmowa komedia Idiokracja

  • @PolskiAmbient
    @PolskiAmbient Před rokem

    Czad!

  • @anarrrche
    @anarrrche Před 5 měsíci

    55:44 Panie, jaki "konserwatywny rzad"??!!!! Bredzisz pan!!

  • @pawewyszkowski199
    @pawewyszkowski199 Před rokem +1

    No to Panowie popłynęli co do wojny.
    Lubię książki JD, ale prognozowanie prawdziwej przyszłości idzie mu średnio.
    Nikt nie wie jak będzie.

  • @sonnilonsonnilon
    @sonnilonsonnilon Před rokem

    Starości aksolotla*

  • @rafakomentator2153
    @rafakomentator2153 Před rokem +5

    Stwierdzenia J. Dukaja odnośnie prowadzenia wojny w XXI wieku, względem II wojny światowej, okazały się kompletnie chybione. Widać, że nie ma on odpowiedniego rozeznania w tej materii. Przeczą jego tezom chociażby obecne działania Rosjan, którzy jak mogliśmy się przekonać, postępują dokładnie według starych schematów - ataki na cele cywilne po to by zastraszyć ludność, rabunki, gwałty i planowe mordy, są żywcem przeniesione z okresu działań Armii Czerwonej na obcych terytoriach. Jeśli chodzi o współczesność, to można przytoczyć nie tylko toczącą się wojnę na Ukrainie, ale też wcześniejsze konflikty zbrojne w Czeczenii, Gruzji, czy Syrii.

    • @dariuszkowalski3164
      @dariuszkowalski3164 Před rokem +1

      Twój wywód ma sens pod warunkiem że byłeś tam i widziałeś. Bo jeśli nie to ośmiel się dopuścić do siebie tezę że wojny też się kreuje medialnie..

    • @rafakomentator2153
      @rafakomentator2153 Před rokem +1

      @@dariuszkowalski3164 Twoja odpowiedź jest absurdalna, wynika z niej, że wierzysz tylko w to, czego doświadczyłeś i było dane Ci widzieć. Skoro tak jest w istocie, to gigantyczna część rzeczywistości która Cię otacza, może być medialną fikcją. Sugerujesz, że Rosjanie być może nie dopuścili się tych zbrodni i nie brali udziału w wymienionych przeze mnie konfliktach? Jeśli tak myślisz, możesz to zweryfikować w absolutnie pewny sposób. Wyjedź teraz Ukrainę, najlepiej w pobliże frontu, gdzie na własnej skórze przekonasz się, czy wojna rzeczywiście się toczy, czy to tylko wymysł mediów.

    • @dariuszkowalski3164
      @dariuszkowalski3164 Před rokem

      Po pierwsze - czy Ty wyjechałeś i to widziałeś ? Ile widziałeś a ile wiesz "z drugiej ręki" (włącznie z mediami) ? Moje wątpliwości biorą się z zafałszowań medialnych np. na początku tego konfliktu pokazywano zdjęcia "z niego", które okazały się zdjęciami z innych konfliktów, dziejących się gdzie indziej. Tak więc uważałbym na to, który z nas jest bardziej absurdalny.

    • @rafakomentator2153
      @rafakomentator2153 Před rokem +1

      @@dariuszkowalski3164 Mass media w warunkach wojennych, nigdy obiektywnie nie obrazują sytuacji. W zależności od tego, po której stronie konfliktu się opowiadają, będą zafałszowywać obraz. Nie ma w tym nic dziwnego, bo to element działań zbrojnych, zwany dezinformacją. Tak było ze wszystkimi konfliktami, od kiedy media, zapanowały nad przekazem informacji. Obecnie każdy za sprawą internetu, ma dostęp do danych, z całej masy źródeł, o których wcześniej, ludzie mogli tylko pomarzyć. Rzecz jasna trzeba zadać sobie trud, by te dane odpowiednio przefiltrować, tworząc sobie obraz sytuacji. Myślałem, że takich oczywistości, nie trzeba Ci będzie tłumaczyć.

    • @dariuszkowalski3164
      @dariuszkowalski3164 Před rokem

      No to przefiltrowałeś i masz swój obraz i ja przefiltrowałem i mam inny obraz. Czemu mój obraz lekceważysz nazywając go absurdalnym ? Można odwrócić sytuację i tak nazwać twój obraz, bo filtry są zawsze subiektywne. Kończymy tę rozmowę, bo nie lubię aroganckich zwrotów typu "trzeba ci tłumaczyć", tym bardziej że nie ma najmniejszych podstaw byś tak pisał. Lubię prowadzić obiektywną dyskusję, ale widzę że chcesz mnie przekonać do czegoś (swoich filtrów), do czego ktoś dążący do obiektywizmu przekonywać nie może (bo niby czemu twoje filtry miałyby być lepsze). Poza tym nie odpowiedziałeś na dwukrotnie zadane pytanie - czy tam byłeś ? Żegnam

  • @adamkosmos
    @adamkosmos Před 10 měsíci

    Nie ogladam nf mam rzeczywistosc za oknem i fajne ksiazki😂

  • @joannapiekarska4029
    @joannapiekarska4029 Před rokem +1

    Nie studiowalam filozofii ale o dziwo wcale nie odstaje. Jesli chodzi o system to mam "wdrukowany" program nauczania jagiellonski (choc nigdy tam nie bylam) wiec duzo blizej mi do Dukaja. Chcialam podziekowac Panu Dukajowi za ten wywiad bo uswiadomilam wreszcie sobie na jakim poziomie intelektualnym znajduje sie moj wlasny umysl. Nie jest zle. Swobodnie moglabym pociagnac taka rozmowe nie schodzac z poziomu. A przez cale zycie mi wmawiano ze jestem bezwartosciowym tworem, bezuzytecznym, co najwyzej moge zastapic zmywarke. Ze jestem kobieta wiec nie mam nic do powiedzenia a moj glos nie ma tej samej wartosci co glos mezczyzny. Nie moge studiowac prawa, nie bede przyjeta bo nie mam odpowiedniego nazwiska i nie pochodze z odpowiedniej rodziny o takich tradycjach (w ostatecznosci nie moge sobie kupic miejsca na studiach bo jestem zbyt biedna). Nie bede miec zainteresowania mezczyzn bo nie urodzilam sie w ladnym ciele wiec zycie zmusilo mnie do uzywania mozgu i osobowosci by otrzymac odpadki zainteresowania ze stolu ktory Marlin Monroe uzyskiwala nawet nie otwierajac ust (nawet lepiej jak ich nie otwierala, wystarczy ze wygladala). Jako biedna dziewczyna ze wsi nie mialam dostepu do dobrego ksztalcenia i olbrzymim wysilkiem musialam nadrabiac braki a i tak do elit nie mialam dostepu bo nie mam pieniedzy i nazwiska, znajomosci..Zeby bylo malo trzeba bylo byc sierota bez domu I oprocz brzydkiego ciala zostal dolozony rak - wiec tak naprawda walka o fizyczne przetrwanie. Przymus emigracji i dramatyczny spadek wartosci czlowieczenstwa, bo we wlasnym panstwie masz mozliwosc piecia sie po drabinie, w innym kraju starujesz z pozycji niewolnika i wyzej dupy nie podskoczysz bo ci nie pozwola (prawa sa zagwarantowane dla swoich) no I dostaniesz jako meza przemocowego czlowieka ktory w dziecinstwie byl masakrowany psychicznie i fizycznie (a rodzina wydaje sie byc zdrowa i mieszcxanska) i jako dorosly czlowiek staje sie katem bo powiela schemat jaki na nim zaaplikowano. I znowu powrot do przeswiadczenia ze kobieta, brzydka, chora z Polski potrafi zmywac naczynia i do dyskusji nie moze byc dopuszczona i dobrego kontraktu o prace nie moze dostac bo Ona nie potrafi, nie ogarnia. Trzeba zejsc do glebokiej depresji i zalamania by uswiadomic sobie ze jest sie w stanie rozmawiac na wysokim poziomie z ludzmi bardzo wyksztalconymi w wielu dziedzinach, wcale im nie ustepujac intelektualnie. Dziekuje Panie Dukaj za uswiadomienie mi na jakie poziomy moge wejsc bez najmniejszego wysilku. Wszyscy sie zastawiaja dlaczego klne jak szewc? A co mam byc szczesliwa i spolegliwa za to jak mnie traktowano i gwalcono psychicznie ?, Moje wewnetrzne ja jest bogate, piekne i madre. Wcale nie odstaje od wysokich standardow a wmawia mi sie od urodzenia ze nie mam zadnej wartosci. Na jakiej podstawie kurwa sie pytam?

    • @dariuszkowalski3164
      @dariuszkowalski3164 Před rokem

      Kobieto, znajdź darmowe psychoterapie - z każdej jednej wyniesiesz coś do lepszego zorganizowania się. Małymi kroczkami też się daje wspinać. Powodzenia

  • @pawewojtowicz6820
    @pawewojtowicz6820 Před rokem

    Bardzo ciekawa rozmowa, chętnie bym posłuchał powrotu i poglebienia tych watkow.

  • @brunogaiger9225
    @brunogaiger9225 Před rokem

    Pani pisarzu i zadny Pan LEM,BARDZO DALEKO TEMU PANU d.Prawidlowe myslenie i tagze racjonalne daje efekty.Wjakim swiece pan zyje panie Dukaj.Rzeczywistosc jest taka czy inna,czlowiek sam dochdzi do wszystkiego,swiat jest bardzo rzeczywisty a generacja panskich pogladow itd.Epoka pisma zawsze byla i bedzie.Czy z panem jest cos nie tak.

  • @studiomedia-arttomaszzbore1251

    Słowem :Czy słowo pisane jest spisane na straty?

    • @dariuszkowalski3164
      @dariuszkowalski3164 Před rokem +1

      Myślimy słowami. Ludzie nie czytający literatury mają coraz uboższe słownictwo, tym samym coraz gorszą jakość nie tylko opisu świata, ale i własnych odczuć. Mam nadzieję że są ludzie którzy to wiedzą i będą kultywować literaturę. W przeciwnym razie nastąpi regres do "pisma obrazkowego", czyli mimo technologii cofniemy się mentalnie o parę tysięcy lat.. :(

    • @kasperskotarek5747
      @kasperskotarek5747 Před rokem

      @@dariuszkowalski3164 a co myślisz o audiobookach?

    • @dariuszkowalski3164
      @dariuszkowalski3164 Před rokem

      Nic nie myślę. Książki lepiej pachną, choć zajmują miejsce. Książka ma w sobie coś z fetysza, audiobuk niestety nie.

    • @kasperskotarek5747
      @kasperskotarek5747 Před rokem

      @@dariuszkowalski3164 no, ale niekoniecznie ludzie nie czytający muszą mieć uboższe słownictwo

    • @dariuszkowalski3164
      @dariuszkowalski3164 Před rokem +1

      Niestety badania robione co jakiś czas tylko to potwierdzają. Poza tym to logiczne - potoczna rozmowa nie jest rozbudowana i kwiecista, bo ma za cel skuteczną komunikację. Możesz też sprawdzić wśród znajomych. Są oczywiście wyjątki, ale statystyka jest miażdżąca.

  • @warjoy1
    @warjoy1 Před rokem

    Bardzo ciekawy wywiad - i dlatego ma słabą oglądalność! Mentalność suwerena potwierdzona eksperymentalnie.

  • @tomaszchojnowski3454
    @tomaszchojnowski3454 Před rokem +1

    dwóch filozofów. Jeden ze szkoły jagiellońskiej/krakowskiej, a drugi warszawskiej. Ja trochę z warszawskiej, a trochę z gdańskiej.

  • @Ja-fd9mq
    @Ja-fd9mq Před rokem +3

    widać ograniczenia ograniczonych do ledwo humanizmu

  • @arekjurcan7801
    @arekjurcan7801 Před 2 lety

    Demokrajca? Lepszego systemu nie wymyślono, ale czy dla wszystkich? - Nie.

  • @Kohan669
    @Kohan669 Před rokem

    Redaktor filozof wolnomyśliciel.

  • @OMEGAretrON
    @OMEGAretrON Před rokem

    Pan Dukaj zaorał intelektualnie prowadzącego i bardzo dobrze.

  • @zenonpineska
    @zenonpineska Před rokem

    Trochę pokory do gościa , człowieku nie ośmieszaj się próbując mu dorównać

  • @brunogaiger9225
    @brunogaiger9225 Před rokem

    Panu LEM ITD. NIE DORASTA PAN JEMU A TAGZE ZAGRANICZNYM PISARZOM W TEMATYCE FANTASTYKA.Swiat przyszlosci to tworza spoleczenstwa a panskie wywody itd.