Ako funguje trh s ELEKTRINOU? | Prečo bude ELEKTRINA drahšia?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 23. 10. 2021
  • V poslednom období sa rieši rastúca cena elektriny, ktorej cena vzrástla o viac ako 100% za rok. Z čoho je cena elektriny zložená? Prečo cena elektriny rastie? Prečo doplácame na zelenú elektrinu? Akú úlohu plní URSO? Vo videu si celý trh s elektrinou vysvetlíme.
    Instagram: / ekonomia_ludskou_recou
    Facebook: / ekonomialudskourecou
    Prepis videa: ekonomialudskourecou.sk/preco...
    Keď chcete tvorbu kanálu podporiť, tak môžete tu: / ekonomialudskourecou
    #Draháelektrina#zelenáelektrina#elektrina
    ____________________________________________
    Ilustrácie: freepik.com
    Ilustračné videá: Videvo
    Fotografie: Pixabay
    Hudba a zvuky: Epidemicsound.com

Komentáře • 71

  • @Lordosvk
    @Lordosvk Před 2 lety

    Kamo toto je iny level skvele super informacne.

  •  Před 2 lety +23

    Dostala sa mi tam veľmi zásadná chyba z nepozornosti. Domácnosti DPH platia, avšak neplatia spotrebné dane :)
    Na tomto videu pochopíte aj to, prečo sú kampane od väčších dodávateľov, kde vám hovoria, že za príplatok dostanete garanciu zelenej elektriny vo vašej zásuvke, blbosť. Dostanete síce certifikát so sľubom, že to na 100% je elektrina z OZE, avšak pravdou je, že sa to technicky vykonať nedá a zelené elektrárne tak či tak vyrobenú elektrinu predajú. Nehovoriac o tom, že na elektrinu sa všetci celkom štedro skladáme cez TPS. V zásade len ukazujete ostatným, že vám na planéte záleží a priplatíte si a chcete, aby sa raz vyrábalo zo zelených zdrojov (čo sa tak či tak bude). Najlepšie je, že z recenzií, ktoré sú na internetoch zistíte, že niektorí to berú ako odpustok za svoju emisnú stopu (keď napr veľa cestujete lietadlom alebo autom)
    Ked sa vam video pacilo mozete ma podporit na patreone :)

    • @craft2549
      @craft2549 Před 2 lety

      Takže je to dráha a neekologicka elektrina je kôli prelegulovaniu ekonomiky alebo kôli nedostatočnemu regulovaniu ekonomiky v tomto sektore?

    •  Před 2 lety

      @@craft2549 V tom čase bolo drahšie postaviť napr solárnu elektráreň než teraz. Neoplatilo sa to, keď sa berú do úvahy trhové ceny elektriny. Avšak určite mohla byť garantovaná cena nižšia, keďže v tom čase to bol 10-násobok trhovej ceny elektriny. Tu sa ale dostávame skôr k politickej otázke, keďže to už je na dohode či budeme do takej miery tlačiť na obnoviteľné zdroje elektriny. Mne osobne skôr príde ľúto napr nukleárnych elektrárni v Nemecku, keďže je to čistý zdroj energie a dosť stály. Strielame sa tak do vlastne nohy (ako EÚ)

  • @abraxasivo
    @abraxasivo Před 2 lety +7

    Povedzme si to rovno , Slovákom na Slovensku už patrí iba ho....
    a preto tu ceny rastú.

    • @peterlejcik6878
      @peterlejcik6878 Před 2 lety +2

      a tento panko vo videu to je hovoriaca hlava tych co nas okradli...

  • @user-kk5vh1zb5u
    @user-kk5vh1zb5u Před 2 lety +16

    každý politik zdôrazňuje ako je dôležité byť energeticky samostatní, preto štát dotuje AE zo svojho rozpočtu, potom nechápem prečo sa do toho montuje cena elektriky z burzy, ked výroba doma je stále rovnaká a z vonku nenakupujeme cez burzu nič.

    • @zdeno120
      @zdeno120 Před 2 lety +3

      Presne táto otázka napadla aj mne. Toto by mohol vysvetliť Sulík....ak teda tomu rozumie, o čom pochybujem.

    •  Před 2 lety +1

      @@petronelamatrtajova6656 Emisné povolenky sú komplikovaná téma a chcel som celú tému elektriny poludštiť. Myslím, že aj v parlamente aj mimo parlamentu sú teraz spory, či emisné povolenky dvíhajú cenu elektriny (Hojsík vs. Sulík). Ja si rovnako myslím, že dvíhajú. Len ono pri EP je tá kontroverzia, že firmy, ktoré neprodukujú žiadne emisie a len majú vysokú spotrebu elektriny, tak nepriamo cez vyššiu cenu elektriny na rastúcu cenu EP doplácajú.

    • @Passco666
      @Passco666 Před 2 lety +1

      Hlavne si treba povedat ze v parlamente EU je vysoka koncetracia byrokratickych hlupakov co neriesia problemy ale vytavraju ich a odbavaju sa na nezmysloch.. cele toto je z velkejo percenta zodpovednost ttch sasov tam a spolkovej Nemeckej republiky

  • @chleba6849
    @chleba6849 Před 2 lety +4

    Možno by bol fajn pop filter inak super :)

  • @petermoravcik4974
    @petermoravcik4974 Před 2 lety +4

    Ďakujem za ďalšie výborné video, akurát ma zarazilo že pri grafoch neboli usporiadané podiely od najmenšieho podielu po najväčší, prípadne naopak, ale že boli tak všelijak na preskačku. To bol zámer?

  • @wrc023
    @wrc023 Před 2 lety

    ta hudba mi tam vadila ale dakujem za videjko super

  • @error713
    @error713 Před 2 lety +7

    Zasa raz excelentné! Fakt veľmi pekne spracovaná téma.

  • @igorkmetko4043
    @igorkmetko4043 Před 2 lety +2

    Prečo nemôžem e mať fotovoltaické články na domoch. Ako plánujú Poliaci ale robiť s uhlobaronov zase. Fotolvoltaickych baronov viď ČR a SR

  • @MrTufoz
    @MrTufoz Před 2 lety

    Good

  • @pilotko5899
    @pilotko5899 Před 2 lety +3

    Myslim, ze si zabudol najdolezitejsi dovod zdrazovania nielen elektriny - INFLACIA.
    Takze elektrina paradoxne ani nezdrazie, ak odpocitame realnu inflaciu, teda nielen tu, ktorou sa chvalia centralni bankari. Ale celkovou s prihliadnutim na ceny vsetkych akcii, nehnutelnosti,atd..

    • @pilotko5899
      @pilotko5899 Před 2 lety

      @@lubomirchladek910a machinaciou je fin.system, na ktory ale existuje alternativa, ktoru si mozme jednoducho vybrat sami.

  • @novakmatus
    @novakmatus Před 2 lety +3

    pokiaľ viem, domácnosti stále DPH za elektrinu platia. plus na konci je chybička "od ktorého odberateľa elektrinu odoberajú - má byť dodávateľa"

    •  Před 2 lety +2

      Máte pravdu, bol to môj preklep. Už som to opravil a dal do popisu a tituliek.

  • @Peter-bl1yv
    @Peter-bl1yv Před rokem

    To kto tam dal tú rozptyľovaciu zvonkohru?! Absolútne nevhodné!

  • @v.pokorny4095
    @v.pokorny4095 Před 2 lety +1

    Toto bolo povedané ludskou rečou?

  • @mikulasdug6306
    @mikulasdug6306 Před 2 lety +9

    Štát by sa mal usilovať získať pod kontrolu výrobu elektriny. 34% je málo.

  • @ciffer8686
    @ciffer8686 Před 2 lety

    Upozorňujem, že skryté titulky idú naprázdno, ďakujem

  • @panmustafa6704
    @panmustafa6704 Před 2 lety +1

    Ale tak elektrina je drahá, lebo je jej málo. A keby sa spustila do prevádzky elektráreň Vojany tak by to nebolo o čosi lacnejšie?

    • @panmustafa6704
      @panmustafa6704 Před 2 lety

      @@adordorath3823 Aha takže sa platí viac, pretože sa platí za to, že sa zneškodňuje príroda? (Keď som to dobre pochopil...)

  • @kekimeki1696
    @kekimeki1696 Před 2 lety

    Za vysokou cenou elektriny pre domacnosti treba vidiet aj to, ze na cely kolac je privela hladnych krkov.. Keby bola vyroba a distribucia elektriny vylucne v rukach statu, ako jednoznacne strategicka zalezitost, tak by sa na vsetkom moznom okolo neprizivovali sukromne firmy a cena pre domacnosti by mohla byt nizsia... Ako sme videli vo videu - 60% ceny zhltnu kadejake nezmyselne poplatky. ..Neviem z akeho dovodu mame platit kseftarom, solarnym baronom za vyrobenu elektrinu 10x viac ... Podpora obnovitelnych zdrojov sa dala urobit ovela prijatelnejsie tym, ze prostrednictvom miest a obci by stat oslovil vlastnikov nehnutelnosti, ktorym by zadotoval instalaciu solarnych panelov(tam kde to ma zmysel), zateplenia a podobne....Namiesto toho sa tu skladame na luxusny zisk zopar kseftarom - vlastnikom solarnych elektrarni.. Je to hanba..

  • @pedrokolar4589
    @pedrokolar4589 Před 2 lety +6

    Velmi zlozita tema. No spracoval si ju vyborne. Mala poznamka, distribucky su polostatne (vsd, zsd, ssd).

    • @abraxasivo
      @abraxasivo Před 2 lety +1

      A, rozhodujúce slovo má súkromný vlastník.

  • @lubo8051
    @lubo8051 Před 2 lety +4

    ak si dobre pamätám, foto dostali pri svojom vzniku lukratívne garantované ceny výkupu na niekoľko rokov. Je to vo verejnom záujme , mať takúto nóbl politiku podpory súkromnej výrobnej sféry z verejných zdrojov ?

    • @pilotko5899
      @pilotko5899 Před 2 lety

      Ano je to vo verejnom zaujme. Posuva to totiz prechod k obnovitelnym zdrojom. Napokon, nic nebrani tomu, aby si si aj ty na strechu namontoval panely a predaval draho tuto zelenu elektrinu.

    • @mikulasdug6306
      @mikulasdug6306 Před 2 lety +3

      Nieje to síce vo verejnom záujme, ale je to v záujme niekoho.

    • @dalibortomko8621
      @dalibortomko8621 Před 2 lety +3

      @@pilotko5899 Nie je to celkom tak. Asi to vidis velmi naive. Tie najvyssie vykupne ceny nastavil Fico pre par vyvolenych. Bol z toho skandal, ktory vsak nemal dlhe trvanie, kedze zijeme na Slovensku. V skratke, ludia, ktori "vedeli" si vybavili povolenia a zacali stavat v predstihu. Ty ako normalny obcan si nemal sancu to spravit. Dalsou pikoskou bolo, ze peniaze sa vyplacli aj elektrarnam, ktore neboli v prevadzke. "Všetko sa začalo v roku 2009, keď Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) delila licencie na výstavbu elektrární do štyroch megawattov (MW). Celkový limit povoleniek bol iba 120 MW, vyčerpaný bol za štyri dni. Na SEPS prišla stovka žiadostí, z nich vybrali 36 firiem. Kritérium bolo jednoduché - kto sa prihlásil medzi prvými, licenciu dostal. Rýchlosť, s akou boli záujemcovia schopní zareagovať, vzbudzovala dojem, že išlo o vopred dohodnutých uchádzačov. Výzvu spolu s podmienkami totiž SEPS zverejnila na internete v posledný novembrový piatok. Žiadosti bolo potrebné odoslať do pondelka.
      Išlo pritom o naozaj lukratívny biznis. Štát garantoval elektrárňam zmontovaným do júna 2011 na 15 rokov výkupnú cenu energie 430 eur za megawatt. Trhová je v súčasnosti okolo 40 eur. Neskôr síce dotácie klesli, stále však išlo o najviac podporovaný zdroj. V zozname vyvolených podnikateľov, ktorí získali licencie, sa ocitli viaceré známe mená.
      Povolenie na výstavbu solárnej elektrárne v Tornali dostala napríklad spoločnosť Elektrovod - Energie, na ktorú mal vplyv súčasný minister hospodárstva Tomáš Malatinský. Aj v tom čase mal kontakty na SEPS a rezort hospodárstva. Licencia sa ušla firme CTC - Tenisový klub z Prešova, majiteľkou bola Jana Lazárová, manželka Ladislava Lazára. V tom čase bol L. Lazár ako nominat Smeru riaditeľom košickej teplárne, v súčasnosti riadi štátny podnik Vodohospodárska výstavba.
      Obchod s udelenými licenciami sa rozbehol už v roku 2009. „Tí, ktorým sa nechcelo stavať elektrárne, zarobili a povolenky predali. Cena bola okolo 300-tisíc eur za jeden megawatt,“ uviedol zdroj z fotovoltického priemyslu, ktorý nechcel byť menovaný. Keďže licencie boli spravidla na tri až štyri megawatty, majitelia mohli ihneď inkasovať do 1,2 milióna eur. Zvyšní podľa zdroja investovali do výstavby a až potom investície speňažili. „V súčasnosti má už máloktorá elektráreň pôvodného vlastníka, niektoré ho zmenili aj viackrát,“ tvrdí zdroj TRENDU.
      Investičné náklady na výstavbu fotovoltickej elektrárne sa pohybovali od 2,5 do 3,2 milióna eur za jeden megawatt a následne sa predávali za štyri milióny eur.
      Dvaja veľkí hráči
      Za dôležitých hráčov vo fotovoltike energetici považovali skupinu SolarLand a J. Brhela, ktorý je označovaný za vplyvného muža v pozadí Smeru. Práve tieto prípady ilustrujú, že pôvodní podnikatelia v solárnom biznise už svoje aktivity speňažili.
      J. Brhel začínal v HZDS ako štátny tajomník na ministerstve hospodárstva, neskôr bol poslancom. O Smer sa podľa svojich kolegov začal zaujímať ešte ako člen HZDS.
      „Pre ľudí ako Jozef Brhel bol Smer vedľajšou investíciou, ak by sa HZDS nedostalo po voľbách do vlády,“ povedal pre časopis .týždeň v roku 2005 poslanec HZDS Jaroslav Jaduš.""

    • @pilotko5899
      @pilotko5899 Před 2 lety

      @@dalibortomko8621 zaujimavy clanok, to bolo v nejakych novinach?
      Nuz ano, je to smutne, podvody sa deju vsade. No rad by som pripomenul fakt, ze nic nikomu nebrani, aby si dal namontovat solarne panely na strechu a nabijal si z nich EV a napajal dom. Dava to rozhodne vacsiu nezavislost ako benzin, nafta, alebo Plyn.

    • @klikar1982
      @klikar1982 Před 2 lety

      @@pilotko5899 to mozem, len podmienky nie su rovnake. Ked si ja postavim panely, tak mi nik nebude garantovat vykupnu cenu bez ohladu na trhovu. Proste je to dalsia z mnohych nespravodlivosti. A kedze elektrinu potrebuje kazdy, kazdy mesacne prispieva bud priamo v platbe za elektrinu alebo nepriamo v cene tovarov a sluzieb ktore boli vyrobene z tejto elektriny. Ked mame zit v kapitalizme, tak ceny musia byt trhove a nie dotovane. To sa lahko podnika, ked nenesies ziadne riziko a mas garantovany zisk.

  • @LeBron8
    @LeBron8 Před 2 lety +14

    Zabudol si ale podla mna hlavny problem... A sice ze EU trh je liberalizovany teda nasu elektrinu skupuju napriklad nemci, ktori odstavili jadrove elektrarne a teraz jej maju nedostatok... My sme takmer sebestacny a vieme ju vyrobit lacno. Preco teda mame doplacat na prilis "zelenych" nemcov?

    • @tomasprekop2536
      @tomasprekop2536 Před 2 lety +3

      Presne to si aj ja hovorim . Slovensko by malo viac hľadieť na Slovensko nie na európsku úniu . Ten európsky liberalizmus a všetko zelené nieje ok . Treba si pozistovat údaje koľko emisií vyprodukuje Európa a celý svet . Jasné treba byť elekologickejsi ale nie až tak pritiahnuto ako to chce eú . Lebo 2030 sa blíži .

    • @robertalexander7907
      @robertalexander7907 Před 2 lety +1

      Lebo to je cele len o politike a niekto na tom zarába veľké peniaze. Kým sa nevyčerpajú zdroje fosílnych palív toto bude stále problém. Jadrová energia je budúcnosť. Ľudia majú na ňu zlé názory kvôli Fukushime a Černobylu. Moderné jadrové elektrárne majú takmer mizivé šance na katastrofu. Skladovanie odpadu nie je problém. Preto je politicky ľahké hovoriť o tom, že by sa mali rušiť ale v skutočnosti by sa mali stavať. Málo iných energií je tak čistých ako jadrová a tak efektívnych a taktiež neovplyvniteľných počasím.
      A ešte rakúski šašovia nám chcú hovoriť aby sme rušili jadrové elektrárne aby sme od nich kupovali drahú elektrinu. Kto povie, že jadrová energia nie je budúcnosť tak to nemá v hlave v poriadku.
      Ďalší nezmysel je, že Európa sa hrnie do znižovania karbónovej stopy ale najväčší znečisťovatelia vo svete nie sú regulovaný nikým. Ja som za aby sme pomohli planéte ale ak nebude celý svet jednotne tomu napomáhať je to zbytočné snaženie.

    • @jurajjanosik3487
      @jurajjanosik3487 Před 2 lety

      presne tak,toto video je zavadzajuce len,nepovedal ze nepotrebujeme dovazat el. je smiesne toto video chlapec by mal ist naspat do skoli ,lebo toto co predniesol je len vysvetlenie hovna pre dementov.

  • @abraxasivo
    @abraxasivo Před 2 lety +8

    Liberalizácia trhu s energiami na Slovensku je ZVYŠOVANIE CENY el.energie !
    Na Slovensku sa vyrobí dosť el. energie pre vlastnú potrebu, lenže ceny dvíha najme Nemec, ktorý nemá el. energiu, lebo zlikvidoval Nemecké uhoľné elektrárne a teraz zatvára jadrové elektrárne.
    LIBERALIZÁCIA pre Slovensko JE SKAZA !!!

    • @Passco666
      @Passco666 Před 2 lety +1

      Podobne s cementom nase cementare zdvihaju ceny ze nie je cement a emisie a pritom kotlia nonstop a rakusaci odstavili cementarne a nase zasobuju aj ich. Emisna logika na hovado

  • @ivanknaze434
    @ivanknaze434 Před 2 lety

    Tu nám to pekne vysvetľuje tento odborník. Zdražovanie elektriny v každom štáte je závislé od zdražovania na celom svete, alebo len v celej Európskej únií. Len Slováci nezdražujú,.

    • @CaputovachceTretiusvetovuvojnu
      @CaputovachceTretiusvetovuvojnu Před 2 lety +1

      Dement a keby boli elektrárne štátne a zisk by neunikla do Enelu!
      Ty si Sulíkov ritolizač!

    • @CaputovachceTretiusvetovuvojnu
      @CaputovachceTretiusvetovuvojnu Před 2 lety +1

      Venuj sa prírode,matematika Ti zjavne robí problémy!
      Čo zdražela voda čo tečie cez 22 turbín na Važskej kaskade,alebo Dunajská voda v Gabčíkove?
      Obhajujes zmrdov čo rozkradli a predali energetiku!

    • @ivanknaze434
      @ivanknaze434 Před 2 lety

      @@CaputovachceTretiusvetovuvojnu Anti, pán dement a Sulíkov pätplízač, nevychovanec, opovedajte kultúrne, alebo ako sa do lesa volá tak sa z lesa ozýva.

  • @miloskuruc6875
    @miloskuruc6875 Před 2 lety +2

    Videl som dokument o Nikola Teslovi a jeho objave získavať elektrickú energiu z atmosféry Zeme a jej prenos vzduchom a zemou. Tiež pokus, dokazujúci že to funguje. Aký je status quo tohto v súčasnosti, prečo sa s tým nič nerobí? (Elektrobiznis?)
    Vaše video a kanál oceňujem a chválim, ďakujem.

    • @jozefhnilicky9946
      @jozefhnilicky9946 Před 2 lety +1

      Tesla bol macher prenos elektriny bézdrotovo a pre všetkých ale akoby sa to meralo a v tom by bol problém energia pre všetkých a zadarmo kapitalizmus by sa zrútil ako domček z karát

    • @ondrejbudhabudz9698
      @ondrejbudhabudz9698 Před 2 lety

      to hej ale tolko energie by islo nevyuzito do okolia... je to super sexy myslienka ale neefektivna.... tak isto solarne panele na sahare by pokrylo europu... ale vzdialenostou sa strati vela energie

  • @petrfrydrych7728
    @petrfrydrych7728 Před 2 lety +3

    Zdravím, otázečka trochu bokem. Mluvil jsem s kamarádkou která žije 30 let v holandsku, a pravila že, holandští politici pravili že všechny energie se zvišovat prostě nebudou. A otázka zní, proč to u nich funguje a na slovensku, a v česku to jde do srač..

  • @loudevit
    @loudevit Před 2 lety +5

    Človek by si myslel, že ja ako elektromobilista budem mať hlavu v smútku. Ale keď vidím vývoj cien nafty a benzínu smutný teda niesom.
    Dovolím si malú poznámku, možno si mohol ísť trošku viac do podrobna a rozobrať tzv. minutovú cenu elektriny. A vysvetliť ostatným ako je možné v tomto svete napríklad vďaka tomu nabíjať elektromobil doma zadarmo.

    • @loudevit
      @loudevit Před 2 lety

      @@adordorath3823 Taká situácia nenastane na SVK minimálne najbližších 10 rokov. Priemerný vek slovenských áut je 12 rokov. Malé percento obyvateľstva má na kúpu elektroauta. Takže najbližších 10 rokov bude dobré obdobie. Štát nepríde o príjmy zo spotrebnej dane z fosílnych palív, elektromobilisti nebudú prehnane preťažovať sieť a aj verejné nabíjačky budú stále zívať prázdnotou. Proste ideálny stav

    • @plenex
      @plenex Před 2 lety +1

      @@loudevit Ja síce niesom elektromobilista, ale elektrodomista. Tak ako tvoje auto nemá výfuk.. môj dom nemá komín. Nemám a nebudem mať hlavu smútku.. vždy je tu možnosť nakopnúť 7kW diesel generátor a bežať na vypálený olej v zostatkovej cene 10€/ 200L a elektrinu si vyrobiť.. Ekologické to nieje, ale je to záloha pre krízové stavy. Navyše olej sa dá skladovať na dlhú dobu, narozdiel od dnešných ekobenzínov a ekonafty. Samozrejme sú aj iné zdroje elektriny, len to je ešte pre mna a moju penazenku hudba buducnosti.

  • @matusrohal1369
    @matusrohal1369 Před 2 lety

    Ako funguje burza ?

  • @ukazuticestu2246
    @ukazuticestu2246 Před 2 lety +7

    proč tak chytrej slovák ztrácí čas na slovenku ?? poď k nám do česka !! slovensko už je ztracené !!!

  • @playermth4114
    @playermth4114 Před 2 lety

    Ahoj. Chcem ťa finančne podporiť. máš kryptopenazenku ? Optimálne LTC a poslal by som ti nejake lajty 😉

    •  Před 2 lety

      LTC nemám, len BTC :)

    • @playermth4114
      @playermth4114 Před 2 lety

      @ tak napis adresu BTC

    •  Před 2 lety

      @@playermth4114 napíšte na fb alebo insta :)

    • @playermth4114
      @playermth4114 Před 2 lety

      @ nepouzivam socialne siete

    •  Před 2 lety

      @@playermth4114 39isdzQojmsHpsevVJPpKLHoJEU2iSCfKG pači

  • @peterlejcik6878
    @peterlejcik6878 Před 2 lety

    Další produkt Americkej ambasády...