Kako položiti vozački ispit - Epizoda 3

Sdílet
Vložit

Komentáře • 59

  • @tanjamijuskovic3476
    @tanjamijuskovic3476 Před 19 dny

    Izuzetan rad, hvala na svakom videu ❤

  • @John-lj6xi
    @John-lj6xi Před měsícem

    Hvala vam na videima iako nisam iz Pule vaš pristup i način objašnjavanja radnji su mi daleko pomogli u tome da uvidim svoje greške i ispravim ih u buducim voznjama!

  • @anamariaorasko9158
    @anamariaorasko9158 Před rokem +4

    Super objašnjenje trebamo više ovakvih videa hvala puno instruktore. 👑

  • @gardasnoel98
    @gardasnoel98 Před 6 měsíci +1

    Definitivno najbolji instruktor vožnje. Zahvaljujući njemu sam položio vožnju iz prve a njegove savjete i preneseno znanje koristim svaki dan u vožnji. Uvijek spreman odvojiti više vremena da bi kandidat savladao vještine vožnje. Videa odlična ali mi je drago da sam sve to mogao proći i naučiti osobno od Saše. Uz Sašinu obuku auto se nauči voziti po zvuku i osjećaju. Sve pohvale, 105% predan poslu i polaznicima autoškole !

    • @InstruktorSM
      @InstruktorSM  Před 6 měsíci +7

      Noel hvala ti, nije teško biti najbolji kada sam ti jedini instruktor.🙂
      Drago mi je da si zadovoljan obukom vožnje.
      Položio si iz prve zato jer si TI bio dobar učenik, želio si naučiti, trudio se, radio 105%, slušao, pitao što nije jasno, prihvaćao savjete i kritike.
      Ako netko čita komentare, dodajem i slijedeće.
      Onaj tko sluša, pita, trudi se, radi, prihvaća savjet i kritiku, onaj koji daje 105% sebe, taj i položi ispit iz prve.
      S druge pak strane, mogu biti koliko god dobar, stručan, predan poslu, davati 105% sebe, ništa to ne vrijedi ako kandidat ne isto tako ne uloži sebe 105%, ne sluša i "pametuje" (kandidati koji samo pričaju, koji na sve što im kažeš imaju odgovor da ali..., kandidat kojemu je glupo sve što mu kažeš, oni koji filozofiraju, raspravljaju, itd..)
      Što vrijedi da odaberem najboljeg trenera na svijetu u bilo čemu, ako ga neću slušati i raditi onako kako mi kaže, nego ću pametovati kao da ja znam bolje od njega, onog koji me uči.
      Što vrijedi da trener radi 105%, ako i ja jednako ne radim, nego zabušavam.
      Što vrijedi ako sve što trener objašnjava, savjetuje ili pak kritizira, ne slušam, nego samo kažem: da da, a zapravo nisam čuo, niti doživio što mi je rekao, niti me briga.
      Što vrijedi?

  • @elizabetajurkic1178
    @elizabetajurkic1178 Před 2 lety +4

    Još jedan odličan video, bravo Saša :)

  • @damirkoljancic1294
    @damirkoljancic1294 Před 2 lety

    Lijep pozdrav. Molit cu vas gospodine da mi objasnite trapezijsko polukruzno okretanje na raskrizju uz pomoc bocne ulice iz 4 manevra. Hvala unaprijed i lijepi pozdrav. Najbolji ste 👍👍👍

  • @user-do1og1nn4j
    @user-do1og1nn4j Před 7 měsíci

    Lijep pozdrav Saša sve fino objašnavajte

  • @user-bj9et4cz7x
    @user-bj9et4cz7x Před měsícem

    Pozdrav. Ako Vas mogu pitati, da li postoji neka tehnkika, ili je stvae iskustva i navike, da se blaze bez trzaja zaustavljamo, odnosno moj problem je, sto i dalje nakom 15 sati voznje, naglo koristim kocnicu, i nikako da pronadjem taj neki balans, da na vrijeme kocim (npr.kada se treba zaustaviti na liniji preglednosti, stanem i prije malo, ili poslije malo). Dobro vozim, sto se tice ucenja voznje, nemam straha, i sve radnje sam svladala jako dobro, osim osjecaja za kocenje.
    Zeljela bih samo nekako pohvatati, kako se vise to procjeni, a da nema naglih trzaja i pokreta.
    I sve procjene su mi dobre u voznji, osim takvih zaustavljanja.. i kada se trebam zaustaviti u kruznom toku, da propustim vozilo.. uvijek malo predjem liniju, ili malo prije nje se zaustavim..
    Hvala Vam.

  • @user-vb3yo7dr7y
    @user-vb3yo7dr7y Před rokem

    3:13 odma na tom dijelu bi pao na ispitu u BIH, na znaku STOP moras zaustavili vozilo prije zaustavne linije, pa tek onda nastaviti do linije preglednosti.. lp

    • @InstruktorSM
      @InstruktorSM  Před rokem

      Kod nas se zaustavlja vozilo na liniji preglednosti. Nema smisla vozilo zaustavljati dva puta. LP

  • @predragninic1898
    @predragninic1898 Před 2 lety

    Lep i koristan snimak. Koju kameru koristis za snimanje? Pozdrav

  • @ghmba8681
    @ghmba8681 Před 2 lety +1

    Pozdrav instruktore! Kada se parkiramo desno unazad, dali je potrebno vozilo parkirati više sa lijeve ili više sa desne strane?

    • @InstruktorSM
      @InstruktorSM  Před 2 lety

      Pozdrav. Najbolje u sredinu između linija. Tako da od vozila do lijeve linije i od vozila do desne linije ima jednako razmaka.

  • @boban9581
    @boban9581 Před rokem

    Kako se koriste električni retrovizori

  • @tamaratacy3554
    @tamaratacy3554 Před 2 lety

    Pozdrav, jel se levi pokazivac ukljucuje samo kad se radi polukruzno okretanje u kruznom toku tj kada se izlazi na cetvrti izlaz, u ostalim slucajevima iskljucivanje na prvi, drugi ili treci izlaz nema levog pokazivaca samo desni za izlaz? Sutra imam polaganje
    Hvala na odg

    • @InstruktorSM
      @InstruktorSM  Před 2 lety +1

      Nikad lijevi pokazivač u kružnom toku. Uključuje se desni pokazivač prije izlaska iz kružnog toka. Slikovito: kružni tok je jednosmjerna ulica sa desnim sporednim ulicama. Uvijek skrećete, tj. izlazite u desno. Bez obzira na broj izlaza, tj. desnih ulica. Ako izlazite na 5. izlaz, desni pokazivač uključujete kada prođete 4. izlaz. Sretno na polaganju. 💪👍

    • @InstruktorSM
      @InstruktorSM  Před 2 lety +1

      Preporučam pogledati i ovaj video o kružnom toku czcams.com/video/Fl18yYMKS-c/video.html

  • @sergejuric140
    @sergejuric140 Před 2 lety +3

    Vrlo koristan video.Da li možete jedan video gde baš se vidi položaj vozila koji treba da zauzme vozač ,pri skretanju levo kada propušta vozila iz suprotnog smera.?Taj bitan momenat.
    U video kažete do pola raskrižja međutim situacija je da ne morate čekate jer niste imali auto iz superotnog smera.Pa da vidimo situaciju kada treba stati i propustiti.

    • @InstruktorSM
      @InstruktorSM  Před 2 lety

      Može

    • @InstruktorSM
      @InstruktorSM  Před 2 lety +1

      Dok ne snimim nešto bolje, za početak možda može pomoći ovaj video czcams.com/video/OZ96KwlVOlE/video.html ili još bolje ovaj video czcams.com/video/iA9YVZ5DyEQ/video.html a imate i trenutak i baš na ovom videu od 28:47 nadalje czcams.com/video/wY0Hts6CcY4/video.html Kažemo do "pola" raskrižja ali je ustvari nešto malo manje od pola, jer morate ostaviti mjesta i vozilu iz suprotnog smjera, to se najbolje vidi na videu prvi link. Idete u raskrižje ravno do trenutka do kada bi započeli skretanje, ako ne možete obaviti skretanje, jer morate propustiti vozilo iz suprotnog smjera, zaustavljate se i čekate (pola raskrižja). Ili ako pogledate lijevo ulicu idete u raskrižje dok "zatvorite" suprotni smjer te bočne lijeve ulice u koju skrećete, tako da vozila iz lijeve ulice gledaju ravno u vaša lijeva prednja vrata.

  • @Djaki11
    @Djaki11 Před rokem

    Jel moramo kociti motorom ili mozemo naprimjer vozimo u 5 i moramo skrenuti desno stisnemo kocnicu i kvacilo kada kada padnu obrtaji na 1000 i onda kada dodjemo do 15-25 na sat prebacimo u 2

    • @InstruktorSM
      @InstruktorSM  Před rokem

      Naravno, trebali bi, koristiti rad motora za usporavanje. Tako kako ste i učili u autoškoli. Postupno usporavati i u odgovarajućem momentu mijenjati redoslijedom u niži stupanj prijenosa (5-4-3-2)

  • @prvimail1422
    @prvimail1422 Před rokem

    Dobar

  • @matrix56788
    @matrix56788 Před rokem

    Kada skrecemo u levo i imamo uslovni semafor strelicu,da li moramo da propustimo vozila koja nailaze na taj put,suprotnog smera....ili mozemo da prodjemo posto sam negde cuo da kod njih crveno svetlo zadrzava jedno 5 ili 10 sekundi

    • @InstruktorSM
      @InstruktorSM  Před rokem +2

      Interval slobodnog prolaska ovisi o gustoći prometa na pojedinom raskrižju i prema tome se konfigurira semafor.
      Isto tako, na pojedinim raskrižjima može se na početku omogućiti prolazak lijevim skretačima, a na pojedinima raskrižjima na kraju intervala.
      Zeleno svjetlo ("puno, okruglo") znači slobodan prolazak (i nama i suprotnom), što znači ako skrećemo u lijevo dužni smo propustiti suprotni smjer (koji zadržava smjer kretanja ili skreće u desno ili gledano iz naše perspektive u lijevo).
      Ako uz zeleno svjetlo postoji dopunsko svjetlo u obliku zelene strelice u lijevo, to znači slobodno kretanje u lijevo, odnosno da suprotni ima crveno svjetlo.
      Ako se zasebno prometno svjetlo u obliku zelene strelice u lijevo nalazi poslije raskrižja, to znači da je omogućen izlazak iz raskrižja u smjeru strelice, odnosno da je suprotnom uključeno crveno svjetlo.
      Ako je na semaforu zeleno svjetlo, a zasebno prometno svjetlo u obliku zelene strelice u lijevo se nalazi poslije raskrižja, dozvoljen je ulazak u raskrižje i izlazak iz raskrižja, tj. skretanje u lijevo, suprotnom je uključeno crveno svjetlo.
      Ako je na semaforu crveno svjetlo, a zasebno prometno svjetlo u obliku zelene strelice u lijevo se nalazi poslije raskrižja, nije dozvoljen ulazak u raskrižje, a vozilima koja se nalaze u raskrižju dozvoljen je izlazak iz raskrižja, suprotnom je uključeno crveno svjetlo.

  • @GiovanniPetrica-ll2lb
    @GiovanniPetrica-ll2lb Před rokem +1

    Pozdrav 🙂
    Pitanje? Ispit se zavrsava znaci iskljucujemo se desnim pokazivacem smjera i dali nakon sta osiguramo vozilo, gasimo pokazivac ili znaci radi i dalje

    • @InstruktorSM
      @InstruktorSM  Před rokem +2

      Pozdrav.
      Svoju vožnju završavaš isključivanjem iz prometnog toka i parkiranjem ili samo isključivanjem iz prometnog toka. Isključiti se možeš i uz lijevi i uz desni rub kolnika (npr. u jednosmjernoj ulici). Ako se isključuješ uz lijevi rub kolnika (lijeva provjera, lijevi pokazivač). Ako se isključuješ uz desni rub kolnika (desna provjera, desni pokazivač). Prije zaustavljanja provjera prometne situacije preko unutarnjeg zrcala. Nakon radnje isključivanja iz toka prometa ili radnje parkiranja prvo osiguraš vozilo od pokretanja (neutralni položaj mjenjača + parkirna kočnica). Potom isključuješ sve potrošače (npr. svjetla, pokazivače smjera, brisače, podižeš prozore itd...) Nakon potrošača isključuješ rad motora. Nakon isključivanja motora dodatno osiguraš vozilo od pokretanja odabirom 1. stupnja prijenosa ili hoda za vožnju unatrag (R). Ovisno o nagibu (suprotno od nagiba) odabireš 1. ili R. Ako si niz nagib odabireš R. Ako si uz nagib odabireš 1.

    • @GiovanniPetrica-ll2lb
      @GiovanniPetrica-ll2lb Před rokem +1

      @@InstruktorSM hvala puno na odgovoru pitam zato sto ono kad bude ispit da to bude sve ok detaljno odradjeno. Jos jednom hvala i pozdrav iz Marčane 🙂😉

  • @slavenhajster4891
    @slavenhajster4891 Před 2 lety

    Pozdrav,zanima me sljedeća informacija kada sam polagao 1.puta ispit iz vožnje pao sam radi prestrojavanja preko pune linije,naime ispitivač je rekao idemo na semaforima lijevo,bila je gužva u gradu i traka za lijevo je bila cjela zapunjena od početka pa skoro do kraja pa se uopće nije moglo prestrojiti preko isprekidanih crta odnosno tamo di se traka otvara jer su tu bila vozila jer se gužva velika stvorila i ja sam otišao onda prkeo pune linije i radi toga sam pao,šta je tu u biti onda trebalo napraviti,a i vozač ispred mene je također oštišao preko pune linije...

    • @InstruktorSM
      @InstruktorSM  Před 2 lety +2

      Pozdrav. Trebali ste odustati od radnje promjene prometne trake i nastaviti se kretati prometnom trakom kojom ste se do tada kretali. Prije ispita, ispitivač kandidatu daje upute o načinu provođenja i ispita, te napomene da, ako se neka radnja ne može obaviti, da se od izvođenja radnje odustane. Isto to i instruktor tijekom obuke više puta napominje, kao i to da se pada na ispitu zbog prelaska preko pune linije, jer zabranjeno je prelaziti preko pune uzdužne linije ili kretati se po njoj. Propisano člankom 58. Pravilnika o prometnim znakovima, signalizaciji i opremi na cestama i novčana kazna za takav postupak člankom 12. Zakona o sigurnosti prometa na cestama
      Zabranjeno je mijenjati prometnu traku kada imate punu liniju, obilježen pješački prijelaz i kada ste u raskrižju. To što drugi vozač pogriješi (ne zaustavi se na STOP, ne uključuje pokazivače smjera, oduzima prednost, ne propušta pješake, ne poštuje ograničenja brzine, ne poštuje oznake na kolniku, itd..) ne znači da i kandidat smije tijekom polaganja ispita.

  • @boban9581
    @boban9581 Před rokem +1

    Kada je najbolje prebaciti u drugu na ravnom na koliko okretaja I kojom brzinom pustat kvačilo zbog čega trzne

    • @InstruktorSM
      @InstruktorSM  Před rokem +1

      Ovisi od auta do auta, cca. 2500 benzin, cca. 2000 dizel. Nije bitna brzina otpuštanja, nego treba zadržati spojku u momentu spajanja mjenjača i motora. Možeš otpuštati sporo koliko ćeš, ali ako ne zadržiš u momentu spajanja, dobiti ćeš trzaj.

  • @iam_eboni
    @iam_eboni Před rokem

    Mozete pokazat voznju ipsilonom, posto inace je on veci problem...Hvala :)

  • @matrix56788
    @matrix56788 Před rokem

    Kada skrecemo u levo....da li je semafor za pesake zatvoren ili otvoren,tj.... da li moramo da gledamo koja je boje svetla za pesake?. A kada idemo pravo i kada postoji semafor za pesake ne obracamo paznju na taj semafor... je'l mi imamo prednost?

    • @InstruktorSM
      @InstruktorSM  Před rokem

      Na pojavu zelenog svjetla uvijek se otvara i promet za pješake na bočnom kolniku i lijevo i desno.
      (Paralelno sa prometnim tokom vozila kojemu je zeleno svjetlo uključeno)
      Može biti uključeno crveno svjetlo za pješake na bočnom pješačkom prijelazu iz razloga što pješak nije pritisnuo tipku na semaforu ili iz razloga jer se zatvorio promet za pješake. Zeleno svjetlo za promet pješaka traje kraće vrijeme u odnosu na zeleno svjetlo za promet vozila.
      Uvijek treba pratiti semafor za pješake kada skrećemo na bočni pješački prijelaz i omogućiti pješacima da prijeđu kolnik ukoliko je uključeno zeleno svjetlo.
      Ukoliko je pješacima uključeno crveno svjetlo, ne zaustavljamo i ne propuštamo pješake, osim ako već nisu stupili na pješački prijelaz i prelaze kolnik.
      Dok se raskrižjem krećemo smjer ravno, ukoliko prometom na raskrižju upravljaju prometna svjetla, pješacima je zatvoren promet (i prije i poslije raskrižja).
      Da rezimiramo, dok se krećemo ravno kroz raskrižje pješacima je crveno svjetlo, dok skrećemo desno, pješacima na desnom pješačkom prijelazu je zeleno svjetlo, a dok skrećemo lijevo, pješacima na lijevom pješačkom prijelazu je zeleno svjetlo.
      Skretanje u lijevo ne započinjemo ukoliko pješaci prelaze pješački prijelaz ili imaju namjeru prijeći. Pješake propuštamo iz „sredine“ raskrižja, u protivnom bi zatvorili suprotni tok prometa.

  • @miloscekic543
    @miloscekic543 Před 5 měsíci

    Jedno pitanje, na 13:15 imao si znak stop, zar nisi morao stati na zaustavnoj liniji, ubaciti u prvu, propustiti pesake ako ih ako ih ima, ako ih nema produziti do linije preglednosti?

    • @InstruktorSM
      @InstruktorSM  Před 5 měsíci

      Ne, nema pješaka i nema potrebe se zaustavljati dva puta (i na crti i na liniji preglednosti). Ako pješaka nema, zaustaviš vozilo na liniji preglednosti. Ako ima pješaka zaustaviš vozilo ispred zaustavne crte, pa ponovno na liniji preglednosti.

    • @miloscekic543
      @miloscekic543 Před 5 měsíci

      @@InstruktorSM Malo sam zbunjen, oprosti mi, je l’ to ovo o cemu pricas? ….STADOH NA ZNAK “STOP” I PADOH NA VOZAČKOM ISPITU !
      Šta se ustvari desilo: kandidat uoči znak “STOP”, uspori vozilo, osmotri raskrsnicu i nastavi kretanje. Nažalost upravo je pao na vozačkom ispitu !
      Vozilo se na znak “STOP” mora osetno zaustaviti, ne toleriše se sporo kretanje vozila i prolazak preko zaustavne linije bez potpunog zaustavljanja automobila, bez obzira što u tom trenutku nema drugih vozila na putu i sl. Značenje saobraćajnog znaka je “obavezno zaustavljanje” i to se mora ispoštovati.
      Pravilno: Potpuno zaustaviti vozilo ispred zaustavne linije, osmotriti i propustiti vozila koja se kreću ulicom na koju nailazite, vodeći računa da ista ne usporavaju, staju ili menjaju pravac. Nakon toga nastaviti kretanje.
      Ukoliko ispred nas već stoji vozilo na zaustavnoj liniji, a mi se nalazimo u koloni iza njega, moramo se ponovo zaustaviti ispred zaustavne linije kada se vozilo ispred nas pomeri.
      ZNAK STOP - A NA KOLOVOZU NEMA ZAUSTAVNE LINIJE
      U ovoj situaciji stajemo na takozvanu liniju preglednosti. Vozilom prolazimo znak STOP a prednji kraj našeg vozila treba da bude u ravni sa početkom ulice u koju se uključujemo. Naše vozilo ne sme ući u bočnu ulicu i ometati saobraćaj.
      NEPOŠTOVANJE ZNAKA STOP NEDOZVOLJENA POSTUPANJA:
      nepotpuno osetno zaustavljanje na znaku STOP - smatra se da ga niste poštovali
      prelazak preko zaustavne linije
      ne ustupanje prvenstva prolaza vozilima, loša procena, ako vozilo koje je u prednosti uspori zbog vašeg vozila smatra se da ste mu oduzeli prednost
      Treba voditi računa o propuštanju vozila koja se kreću ulicom u koju ulazimo….
      Skinuto sa sajta autoskole ,,Pavlin”.

    • @InstruktorSM
      @InstruktorSM  Před 5 měsíci

      @@miloscekic543
      Nisam siguran da li trolaš ili ne.
      Ipak, odgovoriti ću. (Ne znam što je nejasno u vezi znaka STOP).
      Znak STOP (oznaka B02) označuje mjesto pred ulazom u raskrižje na kojem je vozač dužan zaustaviti vozilo i dati prednost prolaska svim vozilima koja se kreću cestom na koju on nailazi.
      Dakle, ZAUSTAVITI vozilo. Kotači moraju mirovati. NE usporiti i kliziti 0,5 km/h, pa nastaviti ako nema nikoga, nego ZAUSTAVITI vozilo. Kad se zaustaviš odbroji 1 2 3, ubaci u 1. stupanj i ako nema nikoga nastavi vožnju.
      Gdje zaustaviti vozilo? Na mjestu pred ulazom u raskrižje. Dakle, ispred ceste na koju se želiš uključiti (linija preglednosti), uz uvjet da ne pređeš vozilom na tu cestu kako ne bi ometao vozila koja prolaze.
      Da li treba vozilo zaustavljati dva puta? Ne treba. Ispred pješačkog se zaustavlja samo radi propuštanja pješaka, ako pješaka nema zašto bi zaustavio vozilo? Ionako nemaš dobru preglednost s te pozicije i opet ćeš onda morati zaustaviti vozilo na liniji preglednosti. Dakle, ne potrebno zaustavljanje dva puta i gušenje prometa.
      Koji je razlog zbog kojeg nisi prošao ispit ne znam jer nisam bio u vozilu. (Ako si bio na ispitu, nisam dobro shvatio.)
      Razlozi zbog kojih bi mogao ne proći ispit.
      1. Ili nisi zaustavio vozilo (samo si usporio i proklizao kroz STOP jer nikoga nije bilo), dakle toliko si se sporo kretao da ti se činilo da si se zaustavio, ali nisi.
      2. Zaustavio si se ispred pješačkog, a pješaka nije bilo ili je bilo, ne bitno, a s te pozicije nisi imao dobru preglednost i nisi se ponovno zaustavio na liniji preglednosti, nego si nastavio vožnju. Što se smatra da nisi postupio prema prometnom znaku.
      Dakle, da rezimiramo.
      STOP znači ZAUSTAVITI vozilo, ne usporiti i nastaviti vožnju.
      Zaustavlja se samo jednom na liniji preglednosti.
      Ako je pješački prije raskrižja, zaustavlja se ispred pješačkog radi propuštanja pješaka.
      Kada si zaustavio vozilo radi propuštanja pješaka, zaustavio si upravo radi propuštanja pješaka, nisi postupio prema prometnom znaku STOP.
      Ako si se zaustavio ispred pješačkog bez obzira bilo pješaka ili ne, ponovno se moraš zaustaviti na liniji preglednosti, ako nemaš dobru preglednost.
      Ako je vozilo ispred tebe zaustavljeno, nakon što krene, ne možeš nastaviti za njim, nego se i ti zaustaviti kako bi ispoštovao prometni znak STOP.
      STOP nije semafor, dakle svako vozilo se mora zaustaviti na ulasku u raskrižje, a ne prvi krene i svi za njim.
      Definiciju znaka STOP (B02) možeš pročitati u Narodnim novinama Službenom listu Republike Hrvatske na slijedećoj poveznici narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/314286.htm
      članak 30. stavak 2. ZNAK B02
      Tako je kod nas u Republici Hrvatskoj. Da li su kod vas neka druga pravila, ne znam.

  • @matrix56788
    @matrix56788 Před rokem

    Kada radimo poligonsku radnju ubrzanje do 30 i naglo kocenje jer moramo naglo da pritisnemo kocnicu a da se auto ne ugasi ili postepeno?
    I koji je prvi redosled obezbedjivanje vozila kada ga ostavimo na parkingu ili na nekom drugom mestu.

    • @InstruktorSM
      @InstruktorSM  Před rokem +2

      S obzirom da je riječ o intenzivnom kočenju (forsiranom) pritisak na papučicu kočnice treba biti jak i vozilo zaustaviti u što kraćem vremenu. Zamislimo da nam je nešto izletjelo pred vozilo i trebamo zaustaviti vozilo odmah, sad. Ipak, pritisak na papučicu kočnice, ne smije biti prejak kako ne bi došlo do klizanja ili aktiviranja ABS sustava.
      Da li će se motor isključiti ne ovisi o tome koliko jako smo pritisnuli papučicu kočnice.
      Motor će se uvijek isključiti kada se broj okretaja motora spusti ispod donje granice broja okretaja motora u leru.
      Da se motor ne bi isključio, potrebno je pritisnuti papučicu spojke (kvačilo) prije nego se okretaji motora spuste na donju granicu.
      Na primjer;
      Motor u slobodnom hodu, neutralnoj poziciji mjenjača, leru, bez dodavanja gasa, „radi“ na recimo 900 okretaja u minuti.
      Ako vozač „pokuša“ smanjiti broj okretaja motora ispod donje granice, motor će se isključiti.
      Krećemo se u 2. stupnju prijenosa brzinom od 40 km/h i okretaji motora su na cca. 2000.
      Kada pritisnemo papučicu kočnice smanjujemo brzinu kretanja, ali smanjujemo i broj okretaja motora, jer je jedno s drugim povezano.
      Pri brzini od 30 km/h u 2. stupnju prijenosa okretaji motora su na cca. 1500, a pri brzini kretanja od 20 km/h su na cca. 1000. Ako i dalje nastavimo smanjivati brzinu kretanja, odnosno okretaje motora, motor će se isključiti. Da se motor ne bi isključio, a da bi mogli nastaviti smanjivati brzinu kretanja do 0 km/h potrebno je pritisnuti pedalu spojke (kvačilo).
      Jačim pritiskom na papučicu kočnice u kraćem vremenu ćemo spustiti brzinu kretanja odnosno broj okretaja motora, pa ćemo imati i manje vremena za pritisnuti papučicu spojke, odnosno treba brža reakcija na papučicu spojke.
      Slabijim pritiskom na papučicu kočnice imamo više vremena za pritisak papučice spojke, jer sporije padaju okretaji motora pa imamo više vremena.
      Pritisnuli papučicu kočnice jače ili slabije, papučicu spojke uvijek treba pritisnuti prije nego okretaji motora dosegnu donju granicu, kako se motor ne bi isključio. Slabijim pritiskom ćemo imati više vremena, jačim pritiskom manje vremena, jer će okretaji motora prije dosegnuti donju granicu.
      I slabim pritiskom na papučicu kočnice možemo isključiti motor, ako se okretaji motora spuste na donju granicu, a nastavimo držati papučicu kočnice bez pritiskanja papučice.
      Da bi to najbolje shvatio, razumio, zamoli instruktora da isprobaš sve naprijed navedeno.
      Brojke u tekstu su okvirne, a razlikuju se od vozila do vozila, od motora do motora, benzin, dizel.

    • @InstruktorSM
      @InstruktorSM  Před rokem +1

      Mjere osiguranja prilikom napuštanja vozila:
      Nakon radnje parkiranja, držimo pritisnute papučice spojke i kočnice, ručica mjenjača u neutralni položaj, aktivirati parkirnu kočnicu, isključiti potrošače (pokazivače smjera, svjetla, brisače, zatvoriti prozore, itd…), isključiti rad motora, ručica mjenjača u 1. stupanj, nakon toga otpuštamo papučice spojke i kočnice.
      Ako vozilo ostavljamo na nizbrdici, ručica mjenjača u položaj za vožnju unatrag (R), kotače okrenuti prema rubu kolnika
      Na uzbrdici, ručica mjenjača u 1. stupanj, kotače okrenuti od ruba kolnika

    • @matrix56788
      @matrix56788 Před rokem

      @@InstruktorSM Vazi,hvala vam puno...samo da vas pitam kada krecemo u rikvec u malo vecoj uzbrdici da li mora da se povuce rucna kocnica isto kao kada krecemo napred da se ne ugasi auto,vozilo.posto to nisam do sada probao a nismo ni na poligonu,jesmo u stvari pod rucnom na uzbrdici to je ono kada auto se malo spusti onda pustas spojku polako pa zatim onda rucnu kocnicu malo gasa I kreces...a kako u rikverc na uzbrdici da li je isti princip kao I napred kada krecemo.

    • @InstruktorSM
      @InstruktorSM  Před rokem +1

      @@matrix56788 Princip pokretanja vozila unaprijed ili unatrag je isti.
      I na ravnoj površini i na nagibu, motor se isključuje ako se spojka ne zadrži u trenutku spajanja mjenjača i motora.
      Tek kada se sav rad motora prenese preko mjenjača na pogonske kotače, tada se može do kraja otpustiti spojka.
      Brže otpuštanje spojke može se kompenzirati dodavanjem gasa. Koliko gasa dodaš toliko spojku možeš otpustiti.
      Previše dodavanja gasa i previše otpuštanje spojke rezultira proklizivanjem pogonskih kotača.
      Previše spojke premalo gasa, isključivanjem motora. Previše gasa premalo spojke proklizivanjem lamele (miris spaljenog metala).
      Ako uopće ne otpustiš spojku ne krećeš se, odnosno krećeš se niz nagib ako si na nagibu.
      Pravilan način pokretanja vozila bi bio istovremeno dodavanje gasa i otpuštanje spojke, u trenutku kada dolazi do spoja mjenjača s motorom zadržati na kratko, još dodati gasa i nastaviti otpuštati spojku.
      Nagibe možeš rješavati uz pomoć ručne kočnice, nebitno veći manji. Podigneš ručnu kočnicu i pripremiš ju za spuštanje (držiš pritisnut gumb). Otpustiš spojku dok osjetiš da vozilo želi krenuti (zadnji kraj vozila će se malo spustiti), malo će se i zvuk motora promijeniti. Taj trenutak je ključan, tada trebaš držati spojku u toj poziciji, tu poziciju zovemo vaga. Ručnu kočnicu bez straha tada možeš spustiti i vozilo neće krenuti unatrag. Ali nemoj otpustiti spojku tada kada si spustio ručnu kočnicu, u protivnom će se motor isključiti. Spojku trebaš zadržati u toj poziciji. Ako nema dovoljno gasa vozilo će stajati na mjestu, ne može niti natrag niti naprijed i zato se zove vaga. Ako ima dovoljno gasa početi će pomalo kretati unaprijed.
      Da rezimiramo kretanje uz nagib, nebitno unaprijed unatrag, isto je. Podigneš ručnu kočnicu i pripremiš za spuštanje. Spojku otpustiš do trenutka kada vozilo želi krenuti i držiš spojku u toj poziciji. Počneš dodavati gas, spustiš ručnu i zadržiš spojku na kratko u toj poziciji i nakon par sekundi uz dodavanje gasa otpustiš spojku do kraja.
      Isto to možeš napraviti i pomoću nožne kočnice. Ali bolji osjećaj ćeš imati uz pomoć ručne kočnice, jer ručna kočnica koči samo stražnje kotače, a nožna sve.
      Iskusni vozač kreće uz pomoć nožne kočnice na način da istovremeno otpusti kočnicu, otpusti spojku do vage i doda gas. Znači istovremeno u 1 sekundi desno stopalo prebaci sa kočnice na gas uz istovremeno otpuštanje spojke do vage.
      Vaga je ključ svega, kada ju pronađeš, vozilo ne može niz nagib.
      Zamoli instruktora i vježbaj vagu, na nekom manjem nagibu. Samo sa spojkom radi, bez kočnice bez dodavanja gasa, da osjetiš vagu. Kada uhvatiš vagu, pritisni spojku milimetar, vozilo će krenuti niz nagib, odmah milimetar otpusti spojku i ponovno ćeš uhvatiti vagu i vozilo će se zaustaviti, ako otpustiš još milimetar početi će kretati uz nagib, pa opet pritisneš, pa opet otpuštaš i tako dok ne dobiješ osjećaj.
      Nije dobro za lamelu ali jedino ćeš tako naučiti.
      I slušaj motor, doslovno ti zvuk motora kaže kada dolazi do spajanja i kada je u potpunosti spojen mjenjač s motorom.
      Da ti bude lakše čuti, ugasite ventilaciju i radio.
      Imam na kanalu video pokretanje vozila, čekiraj, možda ti može pomoći.

  • @matrix56788
    @matrix56788 Před rokem

    Da li kada nailazimo na kruzni tok moramo da obratio paznju i sa leve strane...a da li moramo i sa desne

    • @InstruktorSM
      @InstruktorSM  Před rokem +1

      Prije uključivanja u raskrižje s kružnim tokom prometa provjeravamo lijevo (lijevu polovicu kružnog raskrižja), kada smo se uključili provjeravamo desno.
      Zašto?
      Zato što je smjer kretanja prometnog toka obrnut od smjera kretanja kazaljki na satu, dakle, prilikom uključivanja u kružni tok vozila nailaze s naše lijeve strane.
      Ako je na ulasku u raskrižje s kružnim tokom prometa postavljen znak da nailazimo na cestu s prednošću prolaska (kolokvijalno TROKUT), to znači da smo dužni propustiti sva vozila koja se kreću po cesti na koju se uključujemo, odnosno sva vozila u kružnom toku, a ta vozila nailaze s lijeve strane.
      Zato na ulasku u raskrižje s kružnim tokom prometa provjeravamo lijevo (lijevu polovicu kružnog raskrižja) kako bi utvrdili prometne uvjete prilikom uključivanja, odnosno da utvrdimo da li se možemo uključiti ili propustiti vozila.
      Kada smo se uključili u raskrižje s kružnim tokom prometa, provjeravamo desno jer s desne strane nam prijeti opasnost od uključivanja vozila koja su dužna propustiti nas. To što imamo prednost, ne znači da će drugi sudionik poštovati.
      Ako na raskrižju s kružnim tokom prometa nije postavljen znak TROKUT, to znači da imamo prednost prilikom ulaska u raskrižje jer se nalazimo s desne strane, ali unatoč prednosti provjeravamo lijevo jer ne znači da će drugi sudionik poštovati našu prednost. Kada smo se uključili provjeravamo desno i dužni smo propustiti vozilo koje dolazi s desne strane, ono vozilo koje se želi uključiti, jer se nalazi s desne strane.
      Napominjem, ako nije postavljen znak da nailazimo na cestu s prednošću prolaska, kolokvijalno TROKUT, jer to znači da se nalazimo na cesti iste važnosti i primjenjujemo pravilo desne strane.

  • @vatkodjakovic7220
    @vatkodjakovic7220 Před rokem

    Kada parkiramo lijevo unaprijed jel moramo propustiti ove iza nas

    • @InstruktorSM
      @InstruktorSM  Před rokem

      Samo ako je vozilo iza tebe započelo radnju pretjecanja ili obilaženja.

  • @ministarka6988
    @ministarka6988 Před rokem +1

    Ja polazem u utorak, do tad ko preživi..crkajem od straha..nezzz sta cu od sebe😢😢😢

  • @Nina_220
    @Nina_220 Před rokem

    Pozdrav! Imate li kakav savjet za tremu na ispitu?

    • @InstruktorSM
      @InstruktorSM  Před rokem +8

      Mala trema je poželjna jer će vas potaknuti bolje razmišljanje tijekom ispita.
      No, važna je dobra priprema prije izlaska na ispit. Prisjetiti se obuke i promišljati o tome koje greške ne smijete činiti tijekom ispita. Nemate razloga za strah ukoliko ste dobro pripremljeni. Sve nejasnoće pitajte instruktora na vrijeme. ( ne 5 min. prije ispita)
      Opustite se dan prije izlaska na ispit, dobro se odmorite i naspavajte.
      Nemojte opterećivati glavu nepotrebnim promišljanjima (jooj što ako...)
      Tijekom ispita riješite, zadatak po zadatak, dio po dio ispita.
      Svaki prekid vožnje (npr. zaustavljanje na stop, crveno, radi propuštanja pješaka ili vozila iz suprotnog smjera ako imate prepreku i sl.) iskoristite za predah.
      Ne zaboravite na disanje.
      Sjetite se da nisu sve greške diskreditirajuće i da vaša vožnja ne mora biti savršena.
      Ako i učinite grešku nemojte razbijati glavu, (dobro pogriješili ste, idemo dalje) koncentrirajte se na situaciju koja je pred vama, da ne učinite novu grešku.
      I na poslijetku sjetite se da nije kraj svijeta, ako ne uspijete riješiti ispit, uvijek postoji nova prilika. Dakle, nemojte si stvarati dodatni pritisak da morate riješiti ispit.

    • @Nina_220
      @Nina_220 Před rokem

      @@InstruktorSM Hvala vam puno, ovo mi je puno pomoglo! 😊

  • @boban9581
    @boban9581 Před rokem

    Jedna guma mi je bila 1 bar