Strawbale Vlog 33 - Patent na tanią glinę na tynki

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 20. 08. 2024
  • Opisuję mniej więcej jakie mieliśmy problemy z rozmieszaniem tłustej gliny i jaką metodę obraliśmy. Metoda jest skuteczna chociaż można ją udoskonalić tak aby urządzenie wymagające obsługi człowieka zastąpić innym samo mieszającym.

Komentáře • 35

  • @WSzumilesie
    @WSzumilesie  Před 6 lety +8

    Najfajniejsze jest to że doszliśmy do tego wspólnymi siłami. Ja wymyśliłem skąd i jaką wziąć glinę. Choć nazwę "ciasto gliniane" wymyśliłem ja to cały proces opatentował człowiek z rodziny, który nie szuka sławy więc nie wymieniam nazwiska. Mieszadło podwójne zasugerował Daniel, który był u nas tydzień na warsztatach i razem z nami przechodził znój wymyślania kolejnych patentów na poradzenie sobie z problemem twardej i nierozpuszczalnej gliny. Pomimo wielu porażek doszliśmy razem do całkiem niezłego efektu, który chciałem Wam przedstawić, by pomógł i dalej był udoskonalany. W grupie umysłów siła :)

    • @cmeproone
      @cmeproone Před 6 lety +1

      Taki patent mógłby się całkiem nieźle sprawdzić, ale raczej tylko przy przesuszonej glinie, żeby nie zatkała zaraz sita czcams.com/video/LyRC5p4lbV0/video.htmlm23s

    • @WSzumilesie
      @WSzumilesie  Před 6 lety

      No właśnie pozostaje problem suszenia gliny i maszynka mogłaby być trochę większa żeby praca szybko szła :)

    • @BricforceBope
      @BricforceBope Před 5 lety +2

      Witam
      Szkoda że teraz zobaczyłem filmik. Na przyszłość podpowiem jak można zrobić bardzo dobre i tanie urządzenie do mielenia na pył suchej gliny.
      Stosowany w przemyśle do mielenia węgla i innych. Młyn kulowy. Z beczki silnika i śrutów.
      Przykładowa konstrukcja
      czcams.com/video/UaTESilqsJw/video.html

  • @karolkowalski315
    @karolkowalski315 Před 5 lety +1

    Oglądając w dniu dzisiejszym ten film pomyślałem też jak ten gostek, który napisał o młynie kulowym. Zamiast specjalnej konstrukcji betoniarka z zamknięciem i bez grzebieni wewnętrznych a jako kule stalowe kilka kamiennych okrąglaków (metodą prób i błędów). Pozdrawiam i życzę sukcesów i wytrwałości w budowie, ziemlak:)

  • @Gamingpro-rn3ys
    @Gamingpro-rn3ys Před 2 lety

    Cierpliwość popłaca 💕

  • @cmeproone
    @cmeproone Před 6 lety +1

    Ten mikser super sprawa jakby ktoś miał czas to by można zrobić. Silnik pojemnik ośka jakieś uszczelnienie noże tnące i działa, no ale ciężko takie cudeńko wyrzeźbić w domu w salonie przed tv :)
    Bardzo fajny pomysł z mieszadłem obrotowym ;)

  • @krzysztofgawecki8624
    @krzysztofgawecki8624 Před 6 lety +4

    Miło się ciebie ogląda

  • @messdajkakao156
    @messdajkakao156 Před 3 lety

    Bardzo ciekawy film

  • @rafadziurka2595
    @rafadziurka2595 Před 5 lety

    Żarna jak do zboża do suchej gliny albo modyfikacja betoniarki siatką do zbrojenia na każde skrzydełko żeby glina była rozbijana (cięta) na mniejsze kawałki a nie żeby się zbijała.

  • @pawefornalski5541
    @pawefornalski5541 Před 4 lety +1

    najlepszy patent na tanią glinę; halo halo radoszyce ceradbud.pl/produkty/glina-mielona, jeśli ktoś ma czas i chce bawić się w skansen to polecam znaleźć glinę przeleżakowaną ze 3 zimy, ważne jest przemrożenie struktury gliny co wpływa następnie na szybki proces rozmakania ale to i tak pierdolologia także halo halo Radoszyce :)

    • @WSzumilesie
      @WSzumilesie  Před 4 lety +1

      To nie jest pomysł na tanią glinę tylko jedną z najdroższych jaka jest w ogóle dostępna. 1,2 tony tej gliny kosztują z transportem prawie 600 zł. Ja za 20 ton zapłaciłem 1000zł z transportem ponad 100 km. Gdybym kupował w reklamowanej firmie zapłaciłbym za tyle gliny ponad 9 tys. To jest 9 razy tyle. Co w tym taniego? Praca jest łatwiejsza to się zgadza, ale nasza glina jest wyjątkowo tłusta, dlatego te problemy. Wystarczy zamówić troszkę mniej tłustą, jeden dzień w "parowarze" i daje się ją obrabiać. Co do zimowania to odradzam. Czekanie 3 zim to strata czasu. Nasza glina po 2 zimach jest praktycznie taka jak była na początku. Nad metodą "parowania" gliny pracowało sporo osób z naszego otoczenia. Każda glina poddaje się tej metodzie więc chyba jest całkiem niezła i kosztuje niewiele czasu na przygotowanie.

  • @pokojroztropnosc.1658
    @pokojroztropnosc.1658 Před 5 lety +1

    WG MNIE MOŻNA BY ZROBIĆ SKRZYDEŁKA SPECJALNIE I PLASTIKIEM OBTOCZYĆ KIELICH POTEM BY MIEĆ DOBRE NOŻE W RÓŻNYCH WERSJACH I GOTOWE .

  • @ogrodekmajsterkowicza
    @ogrodekmajsterkowicza Před 6 lety +3

    Halo... zelmer? Chciałbym kupić blender kielichowy... a taki z 300-500l.

    • @WSzumilesie
      @WSzumilesie  Před 6 lety +1

      No co Ty...100L nawet wystarczy :) Jakbyś faktycznie dzwonił to negocjuj ;)

  • @januszpietryka3061
    @januszpietryka3061 Před 6 lety +2

    Maszynka do mięsa ręczna,kiedyś na you tube, oglądałem film jak gość mielił trawę .
    Przykłady :-)))
    www.olx.pl/oferta/zeliwna-maszynka-do-miesa-32-z-kolem-nowa-CID628-IDlbnYi.html#15de5922a1;promoted
    www.olx.pl/oferta/maszynka-do-mielenia-miesa-32-perfect-home-ciezka-solidna-wytrzymala-CID628-IDufoxR.html#15de5922a1

    • @WSzumilesie
      @WSzumilesie  Před 6 lety +1

      To nie ta skala możliwości przerobu. Poza tym nic to nie da, gdyż na mokro gluty które wypadną i tak trzeba rozmieszać z wodą a łatwiej zrobić mi po swojemu "ciasto glinianie" a na sucho glina jest zbyt twarda by poddała się temu urządzeniu. Nie chodzi nawet o kruszenie tylko kawałki suchej gliny nie będą chciały wejść do urządzenia tylko będą się ślizgać na jego górze.

  • @maurycyl5692
    @maurycyl5692 Před 5 lety +2

    Witam skoro masz gline z cegielni to czemu cegielnia ci tego od razu nie zmieliła muszą mieć sprzet bo przeciež robią cegły pozdro

    • @WSzumilesie
      @WSzumilesie  Před 5 lety +1

      Mieli maszynę która mieląc glinę mieszała ją z trocinami. Nie mam pojęcia czy można te procesy osobno prowadzić. Niestety mógłby być problem z załadunkiem, ich czasem żeby przerwać produkcję cegieł i być może wyczyszczeniem maszyny z trocin i pewnie dodatkowymi kosztami. Poza tym samo rozbicie grudek bez wymieszania z wodą i piaskiem niewiele zmieni, bo problem w większości nie polega na rozbiciu grudek (to dość łatwo osiągnąć przez "parowanie") tylko na rozdzieleniu sklejającej się ponownie gliny. Nawet "zmasowana" glina trzyma się siebie i trzeba ją przetrzeć z piaskiem. Myślę że mógłby być spory problem żeby osiągnąć to co się chce, ale pomysł by pytać w cegielni co mogą zrobić by ułatwić późniejszą pracę jak najbardziej można komuś polecić :)

  • @przemkok6015
    @przemkok6015 Před 3 lety

    Ciekawe jak z gliną poradził by sobie agregat do tynków maszynowych?

  • @BricforceBope
    @BricforceBope Před 5 lety

    Szkoda że teraz zobaczyłem filmik. Na przyszłość podpowiem jak można zrobić bardzo dobre i tanie urządzenie do mielenia na pył suchej gliny.
    Stosowany w przemyśle do mielenia węgla i innych. Młyn kulowy. Z beczki silnika i śrutów.
    Przykładowa konstrukcja
    czcams.com/video/UaTESilqsJw/video.html

    • @WSzumilesie
      @WSzumilesie  Před 5 lety

      Zrezygnowaliśmy z przerabiania gliny na sucho. Bardzo długo schnie i wystarczy że w powietrzu jest trochę wilgoci a glina ją pochłania i nie nadaje się już do kruszenia. Niemniej jednak dziękuję za link. Urządzenie ciekawe :)

  • @DX100HHH
    @DX100HHH Před 6 lety +1

    Myślałeś o rozbijaniu gliny takim ubijakiem do piasku jak chodniki robią? Ten cuś daje spore drgania, prawdopodobnie rozbiłby glinę na pył.

    • @WSzumilesie
      @WSzumilesie  Před 6 lety +1

      Chodzi Ci o zagęszczarkę jak rozumiem. Baliśmy się spękania betonu pod spodem. Poza tym glina musi być idealnie sucha gdyż jak tylko pojawi się kawałek tzw plasteliny to maszyna robi naleśniki i obkleja wszystko. Od metody na sucho odchodzimy raczej.

    • @DX100HHH
      @DX100HHH Před 6 lety

      @@WSzumilesie acha, tez tak pomyślałem że może popękac, ale spytac nie zaszkodzi

    • @WSzumilesie
      @WSzumilesie  Před 6 lety

      Nie mam pojęcia czy by popękała ale wolę nie próbować ;)

    • @maciekm5754
      @maciekm5754 Před 4 lety

      Oglądając dzis moja rada Ci się nie przyda ale metoda na sucho z zagęszczarka jest warta uwagi, pod wiata usypujesz warstwę ok 10-15 cm I ubijanie im cięższa zagęszczarka to grubsza warstwa, z doświadczenia rozjeżdżanie jest skuteczne im cięższy pojazd tym lepszy, tą glinę najlepiej znalesc prosto z żwirowni.

  • @zzzoltrexx
    @zzzoltrexx Před 5 lety

    Do rozbijania twardych grud gliny proponuję wiejskie żarna do zboża, które robią osypkę. Mam takie żarna.

  • @bastekrally
    @bastekrally Před 4 lety

    Cześć. Chciałbym zapytać jakiego mieszadła używasz i czy możesz go polecić? Ja mam mocne mieszadło (2600w), ale niestety jest pojedyncze i wogule nie radzi sobie z glina :( Stąd moje pytanie 😊😊😊

  • @tomaszadamski8784
    @tomaszadamski8784 Před 4 lety

    Kosiarkę odwróć i masz blender. Moze da radę.

  • @LusiaMalkontentka
    @LusiaMalkontentka Před 6 lety +1

    :)