Výměna baterií v elektrickém paletovém vozíku

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 29. 12. 2022
  • Ahoj,
    byl jsem se podívat a přiučit jak se mění baterie u elektrického paletového vozíku.
    ---------

    Prodejem autobaterie naše služby nekončí.

    U každé autobaterie je kvalitní předprodejní servis (baterie nabitá vždy na 100% kapacity, před výdejem zákazníkovy testována s tištěným výsledkem.

    Poradenství/konzultace telefonicky i emailem

    Neomezený počet testů autobaterie ZDARMA, po celou dobu její životnosti. (na naší prodejně)

    Prodáváme vždy nejčerstvější možné autobaterie, nakupujeme přímo od výrobců.
    ➜ Mrkni na náš eshop bateriecepek.cz
    #bateriecepek #autobaterie #baterie
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Prohlášení autora k metodice testování
    Autor všech testů baterií uveřejněných na internetových stránkách www.bateriecepek.cz a na youtube kanále „bateriecepek“ společnost Baterie Čepek s.r.o. se sídlem Masarykova 118, Modřice, 6644, IČ: 29351120 činí tímto ke všem jí provedeným testům toto souhrnné prohlášení.
    Všechny prováděné testy a jejich prezentované výsledky představují tzv. spotřebitelské srovnávací a produktové testy. Účelem těchto testů je vzájemně porovnat různé produkty s použitím níže uvedeného testovacího vybavení za dále popsaných podmínek. Autor testů není certifikačním orgánem certifikujícím produkty a není taktéž kalibrační laboratoří či jinou autorizovanou osobou pověřenou k činnosti Českým institutem pro akreditaci, o.p.s..
    Testovací zařízení používaná autorem nemají akreditaci pro výzkum a laboratorní použití a jejich výsledky nemusí v praxi a při podmínkách testování dosahovat přesnosti nutné pro provádění testů v laboratorní kvalitě a přesnosti požadované normami pro určení shody testovaných výrobků. Autor výslovně prohlašuje, že výsledky jím provedených testů se nevztahují k parametrům deklarovaným výrobcem výrobku na jeho obalu, nebo na dalším příslušenství výrobku.
    Shodu výrobku s požadovanou normou garantuje výrobce, případně jeho autorizovaný zástupce. Účelem autorem prováděných testů je nestranně srovnat nebo posoudit produkty různých výrobců za použití vybavení a metodiky dostatečně přesné k tomu, aby průměrnému spotřebiteli poskytla informace o vlastnostech jednotlivých výrobků na takové úrovni, aby podle nich mohl učinit kvalifikované rozhodnutí.
    Pro provádění testů používá autor následující vybavení:
    Měření kapacity baterií: ALFABAT PRO a FOREX PRO
    Měření startovacího proudu: KW208, EBT165P a EBT965P
    Zátěžové testy: DHC 500A2 a EXIDE EX600
    Používané nabíječky: EXIDE 12/7, EXIDE 12/15, CTEK MXS 5.0, CTEK MXS 7.0 a CTEK MXS 10
    Používané váhy: SBS-PT-50000
    Testování probíhá v suchém prostředí, při standardní pokojové teplotě a vlhkosti vzduchu. Při realizaci srovnávacích a produktových testů v jiných podmínkách, na produktech se specifickými vlastnostmi (provozované baterie apod.) nebo s použitím jiných, než výše uvedených testovacích zařízení, je tato informace v testu vždy výslovně uvedena.
    Baterie Čepek s.r.o.
  • Auta a dopravní prostředky

Komentáře • 15

  • @ZeptejSeFilipa
    @ZeptejSeFilipa Před 10 měsíci

    Super naučné video.

  • @solex3248
    @solex3248 Před rokem +3

    Skvělé video, je fajn rozšířit si obzory i s jiným typem baterií. Jinak máte krásné nové intro, moc pěkně nadesignované. Obecně je Vaše tvorba skvělá a samozřejmě čím dál lepší a lepší. A nesmím opomenout ani hezkou náhledovku videa, taky moc pěkná práce 👍 Skvělá série, je ze života na prodejně, čekám na další video, vždycky při puštění člověk zapomene na trable a hodně se nasměje při vyprávění příběhů, které zažíváte😀 Moc Vám fandím, Váš věrný fanoušek Honza.

  • @spajkskopal713
    @spajkskopal713 Před rokem +1

    Pána sleduju na CZcams delší dobu a vzhledem k tomu, že začínám mít problémy s autobaterií, tak jsem neváhal vyrazit do Modřic. Byl jsem smířen s tím, že baterie je na odpis a koupím novou. Pana Čapka jsem se situací seznámil a zda by šlo baterii proměřit, načež ochotně učinil a zjistil, že baterie je sice špatná, ale na odpis ještě úplně není a doporučil baterii v zimě dobíjet - udržovat, že by jaro a léto mohla ještě dát. Následná přednáška a bylo vidět, že je rozumný "srdcař" nesnažící se prodat nové baterie za každou cenu, ale ochotně poradil, proměřil a to všechno ZADARMO. Takže mu ještě jednou děkuju a až baterka klekne, tak má nového zákazníka.

  • @amperak
    @amperak Před rokem +2

    fajn video
    litiové baterie, respektive lifepo ve fotovoltaice mají k těm cyklům taky uvedeno, jak se maj vybíjet. bývá to třeba 6000 cyklů při vybití 80% kapacity. tohoto údaje dosahují jen špičkové olověné baterie, které mají bohužel stejnou nebo větší cenu jak litiové.
    Nevýhoda olověných baterií jeneschopnost se nabíjet maximálním proudem už při nabití na 70%, vysoký vnitřní odpor a malá hloubka cyklování.
    Ale napřiklad do začátku k FVE je vhoidná například desulfovaná baterie z toho paleťáku. ale musí to být systém bez výkonného střídače, aby nevadil velký vnitřní odpor baterie.
    docela pěkně mi fungovala a funguje kombinace liion a olova, kdy krátkodobé vysoké odběry vykrývá liion baterie a olověná je zde pro dlouhodobou spotřebu. pracují paralerně.
    olovo se muže cyklovat ve FVE aby to mělo smysl kolem 30% kapacity

    • @pavelhrbac9562
      @pavelhrbac9562 Před rokem +1

      Dobrý den, souhlasím, že lithium má nesporné klady, zejména cyklovatelnost, poměr hmotnost-výkon, nicméně u FV bych rozhodně neházel "olovo do žita". Osobně jsem si postavil hybridní FVE v r 2017, tehdy z AGM trakčních monobloků Vision 4x12V 150Ah. Koupeno za symbolických 5tis/kus na Aukru. Dostávaly celkem do těla, SOC běžně 50-40%. I po roce byly při 100% nabití schopny dodat do zátěže 90A při poklesu napětí na 46V. Další rok jsem pořídil aku Hoppecke 8x 6V 200Ah monoblok (tehdy za cca 6500/kus + 3 balancery , provedl serioparalelní propojení, tedy baterii 48V 350Ah a toto zapojení slouží doteď, celková cena úložiště včetně balancingu cca 80 tis. Není to málo, ale myslím ani moc. Baterka dá při plném zápřahu cca 105A, pokles napětí při SOC 100% cca 47V, při odebrání cca 40%(60%Soc) je při 100A odběru na svorkách MPPT asi 46V.
      Hoppecke mají uvedeno cca 3200cyklů právě při 60%SOC, ty Visiony zhruba půlku. Elektrárna funguje už šestý rok, zhruba 2000dní, když odpočítám hnusné počasí a bypass na síť. Baterka zatím statečně drží, vnitřní odpor se zatím na dodávaném proudu do zátěže (Victron Multiplus 5000) výrazněji nepodepsal. Nechci unavovat dlouhým komentem, jen jsem chtěl říci, že i to proklínané olovo, má své výhody(není nutno balancovat každý článek, nehoří, nebouchá-když není obsluha jelito) byť třeba LiFePo se mi osobně velmi líbí. Mějte se ;)

    • @bateriecepek
      @bateriecepek  Před rokem

      @amperak Děkuji za info

  • @petrherzina9537
    @petrherzina9537 Před rokem +1

    zravim vás,chtěl bych se zeptat na baterie do nakladnich aut. životnost atd, dělám v servisu poslední dobu měním baterie v nakladacích. jak správně zkontroluji stav baterie.220ah jde oto že vyměním baterie za nové ty staré nabiju pak zkontroluji napětí a zátěž na 350 až400A to to opakuju po dvou dnech a podle zátěžáku je baterie ok .Pravidelně je jedna z těch dvou horší ale jen vtom že při zátěži napětí poklesne trochu víc. jedna třeba 11,6V druhá 11,4V ani jedna neklesne pod 10V. řidiči tvrdí že jim to spatně točí nebo po víkendu nenastartují. když jezdí vše ok ale po delším stání mají problem. baterky nejsou nějak staré mám tu i 7měsíců staré , rok staré, rok a půl. Většina nejsou starší než rok. Baterky měníme na přání dopravce né na naše rozhodnutí. vyměněné nám tu zůstávají .víc jak polovina po nabití a testu drží a podle mě jsou ok.
    Objevil jsem vaše videa jsou zajímavá a poučná chtěl bych se více dovědět a přiučit abych mohl podávat lepší servis než jen vyměnit kus za kus.

    • @bateriecepek
      @bateriecepek  Před rokem +1

      Zdravím,
      ano ta první baterie je vždy více zatěžovaná, proto se správně mají cca jednou měsíčně prohodit.
      Zátěž 400 A na takové baterie je dle mě malá. Osobně bych použil aspoň 600 A, ideálně i větší. Případně delší a menší zátěž, např. 200 A po dobu 30 s, kdy je potřeba zaznamenávat každou sekundu jaké je napětí. Z celkově naměřených údajů lze zjistit co s baterií je nebo není, např. sulfatace, rozpad aktivní hmoty, špatně naformovaná baterie atd. Mám na to extra tester, který umí např. i simulovat maximální zkratový proud a podle naměřené hodnoty lze zase zjistit co je s baterií. Většinou to chce víc testovacích postupů a naměřená data poskládat dohromady.
      Jinak ano většina baterií odchází kolem 1 roku života. Hlavní příčina je cyklická zátěž na baterie, kdy auto stojí a řidič spotřebovává energii za baterií. Proto většina baterií odejde na vycyklování nebo sulfataci. Případně pokud jsou baterie uložené v zadní části šasi, tak tam mimo zmíněného dochází k vyklepaní desek, protože jsou to velké vibrace. Tím, že baterie jsou cyklicky zatěžované tak dochází i k stratifikaci elektrolytu, což je také častý nebo jeden z více důvodů proč baterie nevydrží, Když má baterie stratifikaci elektrolytu, tedy je rozdělený na kyselinu a vodu tak baterie funguje na cca 40 % desek které jsou ponořené v kyselině a zbytek cca 60 % je ve vodě. To je v kyselině tak je přetěžované a začnou se kroutit desky a vypadávat aktivní hmota, a to co je ve vodě zkoroduje. Pokud je to delší dobu např. měsíc tak se jedná o nevratné poškození. Stratifikaci elektrolytu vyřešíte pouze nabitím z nabíječky, kdy je potřeba baterii tzv. převařit. Nabíjení vozidla to nedokáže. Cyklickou zátěží se zmenšuje kapacita baterie, takže většina baterií bude mít menší kapacitu, než mají mít, a to je vlastně i ten problém proč pak řidiči nenastartují.
      Řešení je vícero a je to o tom, jak moc ty baterie řidič zatěžuje, když stojí. Někomu funguje použití EFB baterií, stejně tak používáme i trakční baterie jak zaplavené, tak AGM, a nejlepší a nejdražší varianta je GEL např. www.bateriecepek.cz/nakladni-autobaterie-exide-endurance-pro-gel-12v-210ah-1050a-ed2103. U nás nejčastěji používáme trakční baterie, které jsou určené pro cyklické zatížení, ale pozor ne všechny mají dostatečný startovací proud, nějaký pátek nám to trvalo, než se našli ty pravé. Trakční baterie, které používáme vydrží většinou 2-3 roky. Samozřejmě život prodlouží i nabití baterií kdykoliv je to možné např. když je vozidlo na servise nebo stojí na place dopravce, protože k stratifikaci dochází i u trakčních baterií, resp. u všech zaplavených baterií. AGM a GEL problém se stratifikací nemají.

    • @petrherzina9537
      @petrherzina9537 Před rokem

      @@bateriecepek Zdravím vás, děkuju za perfektní odpověď a radu. Zrovna dnes jsem opět měnil baterie, jenže řidič mi oznámil že jsou staré jen 2 měsíce což mě udivilo. Takže po vyndání z auta jsem je přeměřil tak jak přijeli . Používám zátěžák DHC model No.500A2. Napětí měli obě přez 13V zátěž byla na max.500A pokles napětí byl na 10,6V což je pořád v zeleném rozmezí takže by měli být v pořádku. Řidič měl problém že po vypnutí motoru mu po chvilce auto upozornilo na slabé napětí a odpojilo mu topení a zásuvky. Kde by mohl být problém? Baterky budu ještě přeměřovat Podle mě jsou ok. Jedná se o Mercedes Actros a tahač má baterie za točnou což by mohlo být to jak jste psal , vyklepání desek. Ale po dvou měsících? Baterky jsou to AAB 12V 225Ah 1150A(EN) 725 012 115. U toho dopravce je typ těchto baterek většina,my jim dáváme to co je dostupné Varta, Starline hlavně totožné 225Ah
      Mohu mít ještě doraz? Co znamená to číslo na baterkách 725 012 155. Pak kolik má vážit 225Ah baterie a mohu tím poznat kvalitu ?,jak si spočítám stravovací proud. Když není udán na batrece a lze si to spočítat na batrece kterou testuju nebo nato musí být měřák ( tester). A další dotaz provádíte nějaká školení?
      Děkuju za váš čas

    • @bateriecepek
      @bateriecepek  Před rokem +1

      Pokud se baterie měřila po jízdě a měla 13 V tak není měření přesné. Ideálně měřit až po 24 hodinách od poslední jízdy nebo nabíjení. Číslo 725 012 155 je jen označení konkrétního výrobku.
      Myslím si, že používáte špatné baterie, resp. málo kvalitní. Konkrétně baterie AAB 225Ah je přelepená Varta, základní řada baterek. To stejné Startline. To jsou tak baterie do auto, které jezdí kolem komína nebo do traktoru. Žádná ochrana proti vyklepání desek. Tyhle baterie do takových aut vůbec nepatří.
      Paráda, vypadá to, že jsme našli hlavní důvod proč ty baterie nevydrží :)
      Podle dostupných informací váží baterie AAB 225Ah 49,9 kg (jestli můžete zvážit, zvažte) např. u naší základní řady nákladních baterií váží baterie 225Ah 57,5 Kg.
      Základní řady baterií nemají žádné nebo velice malé ochrany proti vibracím. Pokud je baterie uložená v zadní části šasi tak musí mít nejvyšší ochranu.
      Když nevíme startovací proud tak vynásobíme kapacitu x 3. 225Ah x 3 = 675 A bude zátěž, kterou budeme danou baterii testovat.
      Školení jako takové nedělám, jen takové základy dávám lidem, když chtějí, kteří jsou naši zákazníci a pak samozřejmě průběžně řešíme další dotazy atd které vyplynou za provozu po telefonu atd.

    • @amperak
      @amperak Před rokem

      pokud to auto nemá, lze doinstalovat balancer olověných baterií. často se to používá ve fotovoltaice, ale já to dávám známým do starších aut s 24V systémem. udržuje to vyrovnané napětí obou baterií a tak se nestane, že časem je jedna přebitá. ale twenhle problém bude asi, jak bylo psáno špatným typem baterie. vliv rozbalancování se projevuje třeba za dva roky až.

  • @janfranek3673
    @janfranek3673 Před rokem

    Škoda že nebylo vidět jak vyndávají z obalu staré články, zvlášť když bylo řečeno že se nafoukly. Nebo žeby to šlo tak snadno jako vkládání nových. Stejnej aqamatic máme v práci a vibracema občas popoleze hadička a začne to protejkat.

    • @bateriecepek
      @bateriecepek  Před rokem

      Natočeno bylo, ale špatně, nepoužitelné video.

  • @filipko9160
    @filipko9160 Před rokem

    aká je to vazelina dakujem