Osztalékbefektetésről érthetően - BÓNUSZ: 3 db konkrét célpont

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 15. 07. 2022
  • Osztalékbefektetés érthetően
    Iratkozz fel a hírlevélre:
    www.erthetopenz.hu/
    The information contained herein is intended for general information only and should not be construed as advice under the UK's Financial Services Acts or other applicable laws. Érthető Pénz is not authorised to give investment advice, and is not regulated by any Regulatory Authority, and nor does it seek to give such advice.
    A videók nem valósítanak meg 2007. évi CXXXVIII törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Nem ad személyre szabott tanácsokat, csak az Érthető Pénz szubjektív véleményét közli. Ez a tartalom kizárólag oktatási, tájékoztatási és szórakoztatási célokat szolgál, és az alkotó személyes nézeteit képviseli. A tartalom nem minősül semmilyen termék vagy pénzügyi eszköz vételére vagy eladására vonatkozó ajánlatnak, vagy egy adott kereskedési stratégiában való részvételnek. Az anyag nem személyes ajánlás vagy befektetési tanács. Mielőtt befektetési tevékenységbe kezdene, végezzen saját kutatást és/vagy kérjen szakmai pénzügyi tanácsot.

Komentáře • 14

  • @andraskurucsai7091
    @andraskurucsai7091 Před rokem

    nagyon jó,köszönöm

  • @robertkertesz7229
    @robertkertesz7229 Před rokem +1

    Szia Dani!
    (Elöljáróban: szuper mindegyik videód! Tetszik a felépítettségük, meg az is, ahogy alátámasztod az állításaidat!)
    Jól gondolom a következőket? Amerikai osztalék-részvényekkel komoly baj lesz, nem fogja megérni már egy év múlva, amikor lejár az amerikai-magyar megegyezés a kettős adózásról (Jelenleg úgy tudom, nem akarják újítani egyik oldalról sem.)
    Az amerikai részvények osztaléka esetén egy 30%-os, (már az USA által eleve levont) forrásadót, a magyar kormány által levonatott további 5% adót, plusz az ezeken felül fizetendő szocho-t (szociális hozzájárulási adót) kell fizetnünk. Ez 50% körül jár, azaz a pl. 4%-os osztalék egyből csak 2% lesz, ami már nem olyan "hejde"... 😞 Ezzel Magyarországról nem nagyon lesz értelme USA osztalékfizető részvényeket (vagy ETF-eket) venni. Előre is köszönöm, ha reagálsz erre a kérdésre!

    • @erthetopenz
      @erthetopenz  Před rokem +1

      Szia, köszi a visszajelzést:)
      Az információid jók, egyelőre amerikai oldalról nem akarják ezt az egyezményt megújítani. Annyi, hogy az USA által levont osztalékadó 15%, nem 30. Ettől függetlenül így is elég sok pénz esik ki.
      Nekem az a meglátásom, hogy nem érdeke egyik országnak sem, hogy hosszú távon adózási megállapodás nélkül maradjunk, de lehet, hogy a 2024/25-ös években még nem fog megállapodás születni.
      Az viszont igaz, hogy addig nem nagyon fogja megérni Magyarországról osztalékfizetőkbe fektetni. Erre egy olyan megoldás lehet, hogy Accumulative ETF-ekbe fektet az ember (amelyek nem kifizetik, hanem visszaforgatják az osztalékot - accumulative), így csak árfolyamnyereség keletkezik.
      Vagy B verzió: az adórezidensi státuszt kell megváltoztatni, és akkor az adott adórezidensi státusz szerint fog adózni az illető.

  • @davidsvajcer7267
    @davidsvajcer7267 Před rokem

    Sziasztok nekem lenne egy kérdésem,nem tudom eldönteni mibe fektesek melyik a jobb
    Osztalék portfolió kialakitasa vagy simán pasziv etf ami vissza forgatja az osztalekot mint pl s&p500
    melyik hozna jobban?

    • @erthetopenz
      @erthetopenz  Před rokem +2

      Erre nehéz egy egyszerű választ adni, mert ez nagyban függ attól, hogy mi a célod az egésszel, mennyit akarsz vele foglalkozni stb.
      De hogy mondjak konkrétumot is az osztalékhozammal kapcsolatosan: Általában egy osztalékfókuszú ETF esetén kisebb osztalékhozammal tudsz számolni, mintha saját magad válogatod össze a részvényeket. Egyszerűen azért, mert ott beleteszik a stabil osztalékfizető cégeket is, akik pl. 2,5%-os osztalékot fizetnek, de ezt Te a saját osztalékportfóliódból kihagynád és helyette választanál egy másik stabil osztalékfizető céget, ami mondjuk 4%-ot fizet.
      Egy osztalékfókuszú ETF esetén akár 80-100 cég is van benne, saját portfólió esetén azért ennyit nem fogsz tartani normál esetben csak ennek a harmadát, negyedét.
      Viszont egy saját portfólió azt feltételezi, hogy tudod hogyan kell kiválasztani a megfelelő cégeket, és hajlandó is vagy ezekkel foglalkozni. Amennyiben viszont akár időhiány, akár érdeklődéshiány miatt nem a válasz, akkor egyértelműen egy osztalékfókuszú ETF lehet a jobb választás.

  • @mandrea7236
    @mandrea7236 Před 3 měsíci

    A 3M-et még mindig ajánlod?

    • @erthetopenz
      @erthetopenz  Před 3 měsíci

      Nézzük meg hogyan teljesít az új menedzsment és mi lesz a jó nagy büntivel, amit papíron ki kell fizetniük. Nem rohannék most a MMM vásárlással, ha nem muszáj.

  • @Balilaci69
    @Balilaci69 Před 11 měsíci

    Ahogy elnézem, a közelmúltban csúnyán beszakadt a 3M, így ha nem vetted ki belőle a pénzedet, többet veszítettél rajta mint amennyit az osztalék hozott rajta. Bár ha jól látom a video készítésének időpontjában már egy jó ideje lefelé szálló ágban van a 3M részvényára.
    Mintha egy kicsit rosszul lenne ez az osztalék arisztokrácia meghatározva. Valahogyan a részvény árnak is bele kellene játszania a képbe. Persze ez nehéz kérdés, mert milyen időintervallumot lehetne figyelembe venni, hogy a piac ingadozásai ne játszanak bele a képbe...
    Hozzád képest én abszolút kezdő vagyok, de ennek ellenére meglepően sikeres azzal az egy részvénnyel, amit tartok (Tesla).
    Ráadásul a stratégiámat megerősíti a Büfé bácsi által javasolt felejtsed el a diverzifikálást tanács, és jó sztorikba (max. 2-4) fektess be, amit szívesen követsz nyomon legalább heti szinten.
    Nem ezt kéne az embereknek megtanítani?

    • @danielvarga5251
      @danielvarga5251 Před 11 měsíci

      Az egy nagyon pozitív hír, hogy a részvényeiddel jó eredményeket értél el:) ha volt mögötte tudatos stratégia, akkor működni fog hosszú távon is. Ha viszont csak azért lett TSLA, mert arról sokat hallani, az hosszútávon nem a legszerencsésebb.
      Teljesen más az osztalék és a növekedési befektetés. Az osztalékcsökkentéseket és az árfolyammozgások veszteségeit bele kell kalkulálni, mert nincs olyan ember a földön aki 90% fölötti hatékonysággal választ részvényeket hosszútávon.
      Ezért kell 15-20 részvényből álló osztalékportfóliót építeni, mert az évek alatt biztosan lesz 1-2 akik rosszul teljesítenek árfolyamszinten. Ami viszont a legfontosabb, hogy a mögöttes céget értékeljük, ugyanis mindegy mennyit ér egy részvény ha az osztalék stabil és hosszútávon a cég növekszik.
      Mert a lényeg az osztalék esetben a folyamatos havi/negyedéves kp bevétel.

    • @Balilaci69
      @Balilaci69 Před 11 měsíci

      @@danielvarga5251 Már 2019 előtt is évek óta figyeltem a Tesla-t, így mondhatjuk, hogy tudatos döntés volt a befektetés, de ha őszinte akarok lenni, nem számítottam ekkora sikerre.
      Az akkori elképzelés az volt, hogy talán összejön annyi a befektetésből, hogy vegyek egy Tesla Model Y-t. Persze ettől függetlenül még az önkéntes nyugdíjbiztosításomat is megszűntettem, és Tesla részvénybe fektettem, remélve, hogy majd esetleg nyugdíjas koromra egy kicsit több pénzből gazdálkodhatok.
      Ma már látom, hogy ennél sokkal többet fog hozni a Tesla hosszú távon. Nemcsak nekem és a páromnak lesz remélhetőleg gondtalan életünk idős korunkra, de a leszármazottjaink is komoly jólétben élhetnek majd, ha minden igaz.
      Egyre kevésbé látom hatékonynak amit az átlagos tőzsdei szereplők csinálnak. Pont azon elmélkedem mostanában, hogy nem is igazán tudják, vagy akarják érdemben tájékoztatni az embereket. Pl.: valahogy teljesen kifelejtik az egyenletből az olyan tények közlését, hogy a TBSZ egy eszméletlenül jó koncepció, mert komoly része a nyereségednek a zsebedben marad, de ugyanakkor nehéz vele állandó jövedelmet biztosítani, hacsak nem osztod el a tőkédet öt különböző részre. Viszont ez azt jelenti, hogy csak évente egyszer tudsz pénz átcsoportosítani a mindennapi költségeidre.
      Viszont ennek a problémának az áthidalása problematikus. Ha egy évi pénzt kiveszel a TBSZ adómentes ciklusából, és részben megtartod részvényben, akkor az azon keletkező árfolyam nyereség már adóköteles, amit meg esetleg átutalsz belőle egy közönséges bankszámlára, az inflálódik.
      Pont ezért elkezdtem utána nézni, és vannak olyan hitelek, amiket a befektetéseidre vehetsz fel. Kérdéses, hogy ezeknek a kamatjait ellensúlyozni tudja e a TBSZ-en keletkező egy éves nyereség?
      Bár igazándiból olyan koncepció lenne tökéletes, mint egy Credit kártya, aminek a törlesztését egy éves ciklusokban lehetne megtenni, aránylag alacsony kamat mellett.
      Na ilyen dolgokról kéne videót készíteni.
      Visszatérve az osztalék vs. növekedés kérdésére. Nekem nincs ebben választásom, mert nem szeretném a Tesla jelentette növekedést feladni egy jó eséllyel sokkal kisebb osztalékért cserében.
      Nyilván vannak olyan részvények, amik mind a kettőt megvalósítják, de szerintem labdába sem rúghatnak a Tesla potenciális növekedési lehetőségével szemben. Tisztában vagyok a Tesla hátrányaival is, ne hidd, hogy teljesen elvakult vagyok. Mindemellett is hiszem, hogy nincs olyan részvény ami jobb lehetőséget mutatna a jövőre tekintettel.
      A diverzifikáció kapcsán pedig már írtam egyszer egy nem kis terjedelmű értekezést, hogy miért is tekinthető a Tesla részvény önmagában is diverzifikáltnak. Ha nagyon tamáskodsz szívesen ide is bemásolom. 😀

    • @danielvarga5251
      @danielvarga5251 Před 11 měsíci

      @@Balilaci69 Ez egy jó hír, hogy tudatos választás volt a TSLA:) nyugodtan bemásolhatod ide ha van róla egy nyilvánosan elérhető elemzésed, a kollektív tudás mindig jobb, mint ha csak egy “tuti” van.
      A növekedési vs osztalék párharcban mindig oda lyukadunk ki, hogy kinek mennyi ideje van a növekedést kivárni. Aki nyugdíj kiegészítést szeretne annak a növekedési sosem lesz opció, aki pedig nyugdíjra gyűjt maximális növekedés mellett, annak sosem lesz az osztalék opció.
      Ami pedig a befektetési koncepciókat illeti, tbsz vs nem tbsz, befektetési hitel stb. Ezekről bőven vannak videók az Érthető Pénz Csoportban. Az elmúlt 3 évben minden héten készült videó, úgyhogy van egy jó 100 órányi anyag:)

    • @imrepub
      @imrepub Před 8 měsíci

      ​@@Balilaci69nem aggodsz amiatt hogy a tesla moge inkabb csak egy kultusz epult es azert van meg felszallo agban? mire alapozod hogy evek mulva is jo pozicioban lesz?

    • @Balilaci69
      @Balilaci69 Před 8 měsíci

      @@imrepub Onnan, hogy a 2010-es évek közepétől nyomon követem a céget. Ezért is voltam képben, és hittem el, amikor 2018 végén 2019 elején Cathie Wood (Ark Invest) megjósolta, hogy meredeken emelkedni fog a cég részvényeinek értéke. A legutóbbi jóslata szerint 2027-ig megint nagyot fog menni a cég.
      Egy másik video komment szekciójában írtam egy nagyon hosszú értekezést arról, hogy milyen vasakat tart jelenleg a tűzbe a Tesla amiért nagyon jó esély van arra, hogy még nagyon nagy mértékű emelkedést mutasson a részvény az elkövetkező évtizedekben.