SAMOCZYNNA BLOKADA LINIOWA - część 2

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 8. 03. 2021
  • Kolejna część omawiania SBL. Tym razem skupimy się na prowadzeniu ruchu i zapisów w dokumentacjach. Dowiemy się także, co należy zrobić w przypadku usterki blokady ...

Komentáře • 12

  • @karolinapik1470
    @karolinapik1470 Před 5 měsíci +1

    Mam pytanie, co jeśli mamy zamknięty tor na sbl. Jak wtedy prowadzimy ruch pociągów? Czy bierzemy drogę wolną dla wszystkich posterunków czy tylko dla tych stycznych?
    Pozdrawiam
    Wielkie dzięki za Twoje filmy bardzo pomagają 👏🥰💐🌲

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Před 5 měsíci

      Domyślam się, że chodzi o LCS skoro mówimy o szlakach stycznych ? W takich przypadkach szczegóły prowadzenia ruchu są zawarte w regulaminie technicznym aczkolwiek dla szlaków wewnętrznych nie trzeba żądać drogi wolnej o ile nie są one obsługiwane miejscowo. Tak na ludzką logikę z kim ta droga wolna miała by być żądana skoro z jednej i z drugiej strony Ty zarządzasz danym torem i sama regulujesz ruch, więc droga wolna w tym przypadku bez względu na rodzaj blokady bierzemy tylko dla szlaków stycznych
      I dzięki wielkie za miłe słowa podziękowania :)

  • @sebastianp1611
    @sebastianp1611 Před 3 měsíci +1

    Mam pytanie jeśli jesteśmy w stacji [oznaczenie SS] i dostaniemy rozkaz S na uniewaznienie samoczynnej blokady liniowej po torze lewym musimy otrzymać rowniez rozkaz N dz1?

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Před 3 měsíci +1

      SS oznacza, że blokada liniowa jest przystosowana a więc działki 1 w N nigdy nie wypełniamy z uwagi, że ruch prowadzisz na podstawie blokady liniowej. Jeżeli wyjazd odbędzie się na sygnał zezwalający z wskaźnikiem W24 lub sygnał zastępczy z W24 to wystarczy tylko rozkaz S na unieważnienie SBL

    • @sebastianp1611
      @sebastianp1611 Před 3 měsíci

      @@MichalPiatkowski dziękuję

  • @wojtekpodlaski77
    @wojtekpodlaski77 Před 2 lety +1

    A jeśli pociąg znajduje się już na sblce i zauważa sygnał wątpliwy, semafor jest nieoświetlony/ ? Nie może przyjąć rozkazu pisemnego na uniewaznieńie sbl ponieważ się już na niej znajduje. Jak powinien postąpić maszynista w tej sytuacji? Jazda na widoczność?

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Před 2 lety +2

      Każdy sygnał wątpliwy traktujemy jako sygnał "stój" więc w tym przypadku zatrzymanie, podanie sygnału Rp1 i tak jak piszesz - jazda na widoczność do momentu aż kolejny semafor nie pokaże sygnału zezwalającego. Oczywiście zgłosić to dyżurnemu. Być może usterka semafora albo przepalona żarówka.

    • @wojtekpodlaski77
      @wojtekpodlaski77 Před 2 lety +2

      Dziękuje za pomoc. Mam jeszcze jedno pytanie. A jeśli będę miał wyjazd na tor lewy na unieważniona sbl? Rozkaz pisemny n?

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Před 2 lety

      @@wojtekpodlaski77 w tym przypadku unieważnienie SBL zawsze rozkazem S a wyjazd na lewy może odbyć się na sygnał zastępczy lub rozkaz pisemny N. Chyba, że da radę podać zezwalający. W tym drugim przypadku niestety trzeba dwa rozkazy wydać

  • @Golabgrgrgrgr
    @Golabgrgrgrgr Před 3 lety

    Pytanko czy w przypadku 7:45 nie powinno byc na górze szlak skreslone?

    • @MichalPiatkowski
      @MichalPiatkowski  Před 3 lety +1

      Może być to mylące, ale jednak nie. Tłumaczę. Dałem tu przykład, że pracujemy na stacji B i wyprawiamy pociągi do stacji C. To nadal jest szlak B-C, który podzielono na odstępy, jednak po drodze nie znajduję się żaden posterunek obsługiwany, którego moglibyśmy nazwać. Szlak skreślamy wtedy, jeżeli jakiś szlak byłby podzielony np. na dwa odstępy przez posterunek odstępowy i wtedy na górze piszemy nazwę posterunku odstępowego, który wiadomo jest obsługiwany.

    • @Golabgrgrgrgr
      @Golabgrgrgrgr Před 3 lety

      @@MichalPiatkowski dzieki