Mladí jsou líní a boomeři vyhořelí! Expertka na age management vysvětlí, jak to je doopravdy

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 24. 04. 2024
  • Kolem vztahu jednotlivých generací k práci se vytvořila celá rozvětvená mytologie. A většinou jsou to úplné nesmysly. I když někdy vlastně .... Do dalšího dílu podcastu Generační konflikt jsme si pozvali expertku Kateřinu Legnerovou, která pomáhá firmám s takzvaným age managementem, tedy způsobem řízení lidí s ohledem na jejich věk. Co je klišé a co ne? Jak generačně namixované týmy ve firmách fungují nejlépe? Co se mají učit starší do mladších a naopak? Jak přežít mladšího šéfa či šéfovou? A jde to vůbec? Plus samozřejmě jako bonus generační slovníčky, na kterých tentokrát boomer Petr Honzejk úplně vyhořel.

Komentáře • 4

  • @PetrLazecky
    @PetrLazecky Před 26 dny +3

    V minulém díle jsem měl komentoval poněkud "usedlý" postoj p. Honzejka k technologiím, v tomto díle mě spíše zarazila slečna Capáková. Postoj "nemáme důvod žít prací, protože víme, že si nikdy nevyděláme na byt" je pro mě osobně velmi zarážející. Zdaleka neplatí to, že těm starším spadly byty (když vezmu tuto hmotnou komoditu jako příklad) do klína bez práce, zásluh či snahy. Nemělo by to být náhodou tak, že se právě od těch mladších generací očekává drive a hlad po úspěchu, tah na branku a sny? Není místo pocitu "nikdy nebudu mít byt" na místě u mladých lidí spíše pocit "jednou budu mít byt a teď vám ukážu, že jo"? U generace X bylo vnímáno osamostatnění se jako jistý symbol dospělosti - být samostatný (nezávislý na rodičích, tedy i bydlení) bylo lit. I proto jsme se snažili mít své bydlení. Nepamatuji si, že by někdo z naší generace automaticky předpokládal, že bude mít byt hned po škole, myslím si, že bylo obecně akceptováno, že cesta k tomu bytu nějakou dobu trvá a něco pro to člověk musí udělat. Pokud si někdo říká "nikdy nebudu mít byt" hned na počátku své kariéry, tak je to podle mého názoru selhání výchovy a školství. A je to podle mého názoru spíše český nebo evropský fenomén, protože pochybuji, že to stejně platí pro mladé lidi v Americe či Asii. Mám silný pocit, že mladším generacím v Česku chybí skutečný hlad po úspěchu a pokud jsou lidé od útlého věku vedení k takto pasivnímu přístupu, tak je to v podstatě tragédie. A není pravdou, že mají méně možností, založit start-up může dnes i středoškolák, za našich časů něco nevídaného, nemyslitelného a ani nás to nenapadlo. Internet, se kterým mladší generace vyrůstají, nabízí příležitosti a možnosti, které jsou nevídané. Kdyby Mark Zuckerberg nebo Gates přemýšleli jako "nikdy nebudu mít svůj byt", tak by ho opravdu nikdy neměli. Jeden Boomer druhý Milénial. Jestli tedy náhodou není problém někde jinde (výchova k samostatnosti, školství vedoucí k pasivitě).
    Postoje ohledně životního prostředí a klimatu u mladších generací jsou v jistém rozporu s komfortem a konzumem, který berou za samozřejmost. Třeba těžba bitcoinu není zrovna environmentálně přívětivá, podobně jako fast-foodové řetězce přeplněné lidmi Zky, mít po dvacítce několik mobilních telefonů, atd., takže se poněkud obávám, jak moc tento předkládáný ideový postoj k životnímu prostředí obstává ve střetu s životním standardem, na který jsou mladší lidé zvyklí a berou je jako samozřejmý a daný (mimochodem přirozeně, jen to není jaksi environmentálně zrovna přívětivé).

  • @petr4077
    @petr4077 Před 23 dny

    Už teď ví, že si nikdy nevydělá na byt. Pokud má prioritu cestovat, tak těžko. Přitom stačí aby na ten byt byli dva. Proč by měl mít každý jedinec svůj byt. Toto privilegium nechejme důchodcům.

  • @globalcitizen2529
    @globalcitizen2529 Před 26 dny

    25:00 to je dobry vtip?😂 Streetview existuje od roku 2007, co je na něm typického pro gen-z?? OMG, to že jeden boomer neumí používat ani 16 let starou technologii,, nelze generalizovat 😅