Fyzika ako ju nepoznáte: Prečo je obloha modrá?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 26. 01. 2016
  • doc. František Kundracik v druhej časti série 'Fyzika, ako ju nepoznáte' vám povie, prečo je obloha modrá a oblaky biele :)
    všetky časti série tu: goo.gl/53LmQR
    ------------------
    / matfyzjein
    / matfyzjein
    www.fmph.uniba.sk/
    Faculty of Mathematics, Physics, and Informatics
    Comenius University, Bratislava

Komentáře • 16

  • @jendektomas
    @jendektomas Před 6 lety +1

    Preco nie je obloha cervena pri vychode slnka?

  • @Nuarach
    @Nuarach Před 2 lety

    Niekedy je obloha červená - napr. večer. Prečo?

    • @igott-interpretaciagravita4262
      @igott-interpretaciagravita4262 Před rokem

      je to smogom a prachom - na ktorom sa rozptyluje aj cervene svetlo.., ale aj hrubkou atmosfery, kedy uz je vsetko rozptylene, okrem cerveneho svetla...- preto je slnko cervene...

  • @misofac
    @misofac Před 8 lety

    A ak sa teda tie kratšie vlnové dĺžky lepšie rozptyľujú, nemala by byť obloha fialová? :)
    Dobre, dobre, už som ticho :)

    • @pifci
      @pifci Před 8 lety +1

      +Michal Forišek
      Nie, nikto netvrdí, že z ostatných farieb sa na zem nič nedostane. Dostane sa z každej farby, ale menej. Kombinácia týchto farieb vytvorí svetlomodrú farbu, akú vidíme na oblohe, tá ani zďaleka nie je na okraji viditeľného spektra.
      "Čistá" modrá, ktorú vnímajú S(modré) čapíky v oku a ktorú vidno na obrazovke vtedy keď svietia len modré subpixely (v RGB sa dá nastaviť ako 0;0;255 - môžete to skúsiť v skicári alebo podobnom programe) je oveľa tmavšia ako tá na oblohe.
      Fialová na okraji spektra je veľmi slabo viditeľná a je spôsobená sekundárnym maximom citlivosti L(červených) čapíkov. Inak na získanie fialovej musíte miešať červenú s modrou. Toto často ľudí pletie, lebo fialová sa vždy uvádza za modrou a pritom prakticky všetko fialové čo vidíme je zmiešanina, a nie svetlo s vysokou frekvenciou.
      Tu je obrázok, ktorý ukazuje, koľko svetla rôznej farby prejde cez atmosféru do nášho oka a svetlomodrá farba je výsledkom ich kombinácie. Z obrázku je jasné, prečo očakávať fialovú oblohu nedáva veľký zmysel.
      en.wikipedia.org/wiki/Sky#/media/File:Rayleigh_sunlight_scattering.png

    • @pifci
      @pifci Před 8 lety

      +miguelitoXXL Taktiež odpoveď pána Kundracika na obdobnú otázku, ja som sa skôr zameral na bežný mýtus spôsobený učebnicovými obrázkami spektra, kde je za modrou obvykle nakreslený výrazný fialový pás. Napríklad tu: www.zulyzami.com/dl16?display
      No vyzerá to skôr takto: en.wikipedia.org/wiki/Light#/media/File:Linear_visible_spectrum.svg
      Schválne, koľko fialovej vidno? en.wikipedia.org/wiki/Visible_spectrum#/media/File:Light_dispersion_of_a_mercury-vapor_lamp_with_a_flint_glass_prism_IPNr%C2%B00125.jpg

  • @aninob
    @aninob Před 8 lety

    Hm. A ako je to teda s touto otázkou? xkcd.com/1145

    • @frantisekkundracik5982
      @frantisekkundracik5982 Před 8 lety +6

      +aninob
      Slnečné spektrum je síce spojité, ale neobsahuje všetky farby rovnako zastúpené. Povrchová vrstva Slnka má teplotu asi 5500K, takže vyžaruje spojité spektrum s prevahou žltých odtieňov (en.wikipedia.org/wiki/Black-body_radiation#/media/File:Black_body.svg). Modrého a červeného svetla vyžaruje Slnko menej, ale slnečné svetlo celkovo vytvára v oku vnem, ktorý nazývame bielym svetlom.
      Rayleighov rozptyl je najväčší pre fialové svetlo, ale toho je slnečnom spektre veľmi málo. Dobre sa rozptyľuje aj modré svetlo, ktorého je v slnečnom spektre oveľa viac, než fialového. Zeleného a žltého svetla je v slnečnom svetle síce najviac, ale rozptyľuje sa oveľa menej, nehovoriac o červených odtieňoch. Výsledkom je, že v rozptýlenom svetle je najviac modrej farby, menej fialovej a tiež zelenožltých odtieňov. Zmes takýchto odtieňov vnímame ako modrú farbu.

    • @aninob
      @aninob Před 8 lety

      Vďaka :)

    • @lukasobi
      @lukasobi Před 8 lety

      Anino zo smnd si to ty? :))) Aka nahoda :) Tu Lukas z Tercie B. Pozdravujem a zelam nech je strajk uspesny ;)

  • @xxJerry19xx
    @xxJerry19xx Před 7 lety +1

    Naozaj, na to uz dnes treba studovat na vysokej skole, to uz sa neuci na zakladnej ? Tak to len mnohe vypoveda o urovni vysokych skol a univerzit... A aj tieto videa... A samozrejme nemyslim konktretne toto video, lebo to je zjavne zabavne video, ale videa z prednasok tiez o tom svedcia... No co uz, treba sa asi priblizit zahranicnym...

    • @lebeobachter
      @lebeobachter Před 7 lety +2

      Ktore prednasky napriklad? Kundracik tu ma okrem popularizacnych videi aj ozajstne prednasky z elektromagnetizmu, ktore mi veru pod uroven nepridu.

    • @xxJerry19xx
      @xxJerry19xx Před 7 lety

      Jasne, toto je len taka popularizacna kratka vec... Aj ked nechapem komu to ma byt urcene.... Kto je cieova skupina takehoto videa. Preco by mal niekto z univerzity produkovat videa pre siestakov na zakladnej skole... Ale bohuzial plno videii je na tomto kanale, ktore su akoze seriozne prednasky a aj dlzku maju skoro dve hodiny ale casto krat je to len dristanie o nicom... Nevravim ze vsetky....

  • @stefanilias2317
    @stefanilias2317 Před 3 lety

    Mám pocit že miešate jablká s hruškami.
    Je rozdiel pevné, kvapalné a plynné skupenstvo.
    V atmosfére je len plynné takže mi vaša teória nevychádza.

  • @hpeter778
    @hpeter778 Před 8 lety

    Obloha je modra, lebo 16 :) To si doteraz pamatam, pretoze sme to na skusku z fyziky u pana profesora Hajossyho museli vediet odvodit. A kazdy neparny rocnik studentov PriF UK, co tam absolvoval 3-semestralnu skusku :)