TESTOWAŁEM 💻 Czy GPT 4o i Gemini Advanced zmieni WSZYSTKO?!

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 26. 06. 2024
  • 🚀 Masz czas do 31 maja: kajodata.com/space
    #gpt4o #gemini #aimodel
    Cześć! W najnowszym filmie na kanale KajoData testuję nowy model od OpenAI GPT 4o. Nowe modele takie jak GPT4o czy Gemini Advanced wprowadzają rewolucyjne zmiany w sposobie, w jaki będziemy korzystać z technologii. Od mega konwersacyjnych chatbotów, które eliminują opóźnienia, po modele Google'a, które wykorzystują olbrzymie ilości danych do generowania treści. To, co kiedyś wydawało się science fiction, teraz staje się naszą rzeczywistością. Jeśli jesteście ciekawi, jak te narzędzia mogą ułatwić wasze życie i pracę, koniecznie obejrzyjcie film.
    00:00 Wprowadzenie i ogłoszenia
    00:17 Nowe modele AI od OpenAI i Google
    01:15 ChatGPT i przyszłość konwersacji
    02:30 Innowacje Google Gemini
    05:26 Polskie regulacje AI
    10:07 Testowanie modelu GPT-4.0
    Podczas testowania nowych modeli zwracam uwagę na to, jak mogą one wpłynąć na rynek pracy, zwłaszcza dla analityków danych. Omawiam też, dlaczego warto być na bieżąco z nowinkami technologicznymi, aby nie zostać w tyle. Zastanawiam się również nad wpływem regulacji rządowych na rozwój sztucznej inteligencji i zachęcam Was do dyskusji w komentarzach na ten temat. Wasze opinie są dla mnie bardzo ważne!
    Na koniec chciałbym przypomnieć o naszej społeczności KajoDataSpace, która jest doskonałym miejscem dla początkujących analityków danych. Macie czas do 31 maja, aby dołączyć i korzystać z naszych zasobów oraz wsparcia. To wyjątkowa okazja, aby wejść do świata IT z pomocą doświadczonych specjalistów i pasjonatów. Do zobaczenia na KajoDataSpace!
  • Věda a technologie

Komentáře • 60

  • @kajodata
    @kajodata  Před měsícem +2

    🚀 Masz czas tylko do 31 maja: kajodata.com/space

  • @DrogaProgramisty
    @DrogaProgramisty Před měsícem +8

    Nie mam pewności, czy to padło w materiale, ale powiem:
    Warto zaznaczyć, że wszelakie testy "pojedyncze" tj. porównywanie jednej odpowiedzi modelu gpt-3.5 i gpt-4o raczej nie dowodzi niczego, jest to bardziej argument anegdotyczny.
    Modele w swojej naturze są niedeterministyczne, czyli za każdym razem generują inną odpowiedź. Test statystyczny (na dużej próbie) byłby tu na pewno lepszy.
    Porównywanie jednej odpowiedzi do drugiej jest jak porównywanie dwóch kostek do gry na podstawie jednego rzutu - kostka A jest lepsza od kostki B, bo podczas mojego testu (jednego rzutu) na kostce A wypadła szóstka, a na kostce B wypadła jedynka :P

    • @kajodata
      @kajodata  Před měsícem +2

      Tak, oczywiście, jest "dowód" anegdotyczny :) Trudno mi na szybko zrobić jakieś badanie na potrzeby CZcams'a. Dzielę się swoimi odczuciami i mam nadzieję, że tak wyszło :D

    • @DrogaProgramisty
      @DrogaProgramisty Před měsícem +2

      @@kajodata jest git! 😊

    • @kajodata
      @kajodata  Před měsícem

      Dzięki :)

  • @urszular.9119
    @urszular.9119 Před měsícem +1

    no własnie, ja mam z tym problem, bo chciałabym aby firmy były transparentne i pisały w jakim stopniu korzystają z ai a w jakim z ludzi wtedy moge zdecydować komu chce zapłacić za usluge/ urządzenie. Ale zanim ktoś się połapie że właśnie tracimy kontrole nad naszym życiem, prywatnością już całkiem, to wprowadzenie tego może być problematyczne

    • @kajodata
      @kajodata  Před 29 dny

      Obawiam się, że tranparencja jest bardzo rzadką cechą w świecie biznesu i jest to zawsze transparencja jedynie wobec tego co chcemy pokazać.

  • @marcin3136
    @marcin3136 Před 10 dny

    Jeszcze nie wszystko, ale już bardzo dużo.
    Docelowo minimum 90% analityków nie przetrwa (tych bez odpowiednio rozwiniętego umysłu), bo nie będą mieli szans z AI (nawet się nie zbliżą do jej poziomu analizy).
    Ale to tworzy stanowisko dla prawdziwych Data Scientistów, czyli AI wykona "ręczne analizy" i wyrzuci wnioski (jako odpowiedzi na pytania) i to będzie taka "zabawa w pytania i scenariusze" (np. "wyciągnij wnioski z A B C", albo "podaj mi możliwe zdarzenia łącząc wyniki z A G F").
    Innymi słowy- przeanalizuje w 5-10 sekund, to co 90% analityków robi cały dzień/ tydzień i poda wyniki. DS będzie tylko decydował/ zadawał pytania.
    Taki trochę "Star Trek" się robi :D:D:D
    *Naukowy umysł posiada ca. 1/ 10.000- 100.000 ludzi, czyli oni mogą być tym DS.

  • @AdamGrzanka
    @AdamGrzanka Před měsícem

    O jak fajnie podana wiedza!!!! Gratuluję i tym bardziej miło że Kraków

  • @MultiElektryk
    @MultiElektryk Před měsícem +1

    Co byś nie powiedział, to umysł ludzki właśnie przechodzi do defensywy. Szukanie swojego miejsca obok AI jest OK, ale już wiadomo co wygra w przyszłości ten wyścig.O ile już nie wygrywa.

    • @kajodata
      @kajodata  Před měsícem

      No ok, ale trzeba sobie zadać pytanie jaką strategię teraz przyjąć strategię wobec tej rzeczywistości - rzucić wszystkim i wyjechać w Bieszczady?

    • @MultiElektryk
      @MultiElektryk Před měsícem

      @@kajodata Rok temu film "ona" wydawał się bardzo odległą przyszłością, a dziś staje sië rzeczywistością. Jedynie zawody oparte na pracy fizycznej gdzie wykonuje się mało powtarzalne czynności jeszcze są w miarę niezagrożone. Cała branża umysłową jeszcze funkcjonuje ale już jest skazana na rywalizację z AI, której nie ma szans pokonać.CEka nas wszystkich dochœd podstawowy i zatrudnienie dla nielicznych.

  • @littleboy7214
    @littleboy7214 Před měsícem +3

    Pytanie tu raczej brzmi. Dajesz kontrolę nad własnym życiem państwu czy korporacji? Na państwo jednak mam większy wpływ.

    • @PolitykaRealna
      @PolitykaRealna Před měsícem

      Jaki masz wpływ? Jeden głos na 20 milionów w wyborach raz na 4 lata?

    • @kajodata
      @kajodata  Před měsícem +3

      Myślę, że i tak dajemy kontrolę i jednemu i drugiemu. Ja bym zapytał - który diabeł gorszy :D

    • @uskrzydlacz
      @uskrzydlacz Před měsícem

      Dasz Państwu, a korpo i tak sobie weźmie.

  • @Guzikow666
    @Guzikow666 Před měsícem +1

    sory, stary, ale nie mogę się skupić przez Twoje oczy. Nie za dużo czasu przed komputerem? To może być wynik pocierania oczu w wyniku siedzenia przed ekranem w zakurzonym pomieszczeniu lub objaw alergiczny - wtedy polecam Telfexo i jakieś krople nawilżające do oczu

    • @kajodata
      @kajodata  Před měsícem

      Dzięki za diagnozę 😉 Pomyślę o make-up'ie 🤓

    • @Guzikow666
      @Guzikow666 Před měsícem +1

      @@kajodata ja bym raczej poszedł na odczulanie, albo na diagnostykę pod kątem nerek

  • @TomaszZgutka
    @TomaszZgutka Před měsícem +4

    Polski rząd trzeba zastompić sztuczną inteligencją i to będzie leprze.

    • @kajodata
      @kajodata  Před měsícem +1

      Myślę, że jako ogólna myśl to byłoby do rozważenia, ale człowiek (jako taki, a nie jakaś konkretna opcja polityczna) za bardzo ceni sobie władzę i kontrolę, by kiedykolwiek do tego doszło.

    • @arturmarcinkowski7893
      @arturmarcinkowski7893 Před měsícem

      ​​@@kajodatakiedyś AI sama sobie te władze weźmie.

  • @dawidm6893
    @dawidm6893 Před měsícem

    Powinieneś chyba testować odpowiedzi w wersji playground lub poprzez API. Bo testowanie w wersji przeglądarkowej odpowiedzi, przy domyślnie ustawionych parametrach: temperatura, top_k, top_p jest trochę bez sensu, zbyt duża losowość. Osobiście sam korzystam jedynie z temperatury 0, tak samo cała reszta na minimalne wartości.
    Gemini przy 200-500 liniach w system_instruction udziela tej samej odpowiedzi na to samo pytanie (z dokładnością niemal co do słowa). Wtedy można testować i usuwając jedną linię można odblokować lub całkowicie popsuć działanie modelu. Wtedy testy mają sens. Dla przykładu kolejność 500 linijek, kolejność sekcji, tagi xml itd. Można sprawdzić co działa dobrze co źle itd.
    Na Gemini w miesiąc zrobiłem 20k zapytań API. API Gemini jest darmowe to można się bawić, model odstaje sporo od GPT i Claude, jednak można zrobić strukturę gdzie 3 modele odpowiednio analizują zadanie i przekazują wskazówki do modelu głównego, który wtedy udziela odpowiedzi użytkownikowi.
    Zakładam, że pojawią się stanowiska pracy całkowicie nastawione na AI.

    • @kajodata
      @kajodata  Před měsícem +1

      Dziękuję za super merytoryczny komentarz 🫡 uwagi przyjęte

    • @uskrzydlacz
      @uskrzydlacz Před měsícem +1

      w przeglądarce jak klikniesz "Dostosuj chatbota" to możesz w polu "jak ma odpowiadać" napisać, że temperaturę ma mieć 0. inne parametry też, tylko trzeba zerknąć do dokumentacji API co mu podać. Mam w notatniku kilka takich ustawień i w zależności od potrzeb je zmieniam. Bo open ai jeszcze nie wpadł na to, żeby można zapisać kilka gotowych ustawień.

    • @dawidm6893
      @dawidm6893 Před měsícem

      @@uskrzydlacz O kurde, nie wiedziałem. Dzięki za tipsa. Nie sądziłem, że może tam w taki sposób reagować.

    • @uskrzydlacz
      @uskrzydlacz Před měsícem

      @@dawidm6893 tak naprawdę to on nie zmienia temperatury, ale mam wpisane coś takiego: "Proszę, odpowiadaj tak, jakbyś miał temperaturę o wartości 0, czyli udzielaj odpowiedzi w sposób bardziej deterministyczny, spójny i przewidywalny." i z tego co widzę działa :) możesz go popytać co wpisać w te okna, żeby stworzyć sobie oczekiwany styl :)

  • @xenozi3616
    @xenozi3616 Před měsícem +1

    Super film

    • @kajodata
      @kajodata  Před měsícem

      Dzięki! A z ciekawości - co Ci się podobało 🙂?

    • @xenozi3616
      @xenozi3616 Před měsícem

      @@kajodata Twoje przemyślenia odnośnie tego co się dzieje i co się wydarzy i sposób prowadzenia filmu

  • @karolmot7099
    @karolmot7099 Před měsícem

    15:17 Z tego co się zanosi to nie będzie "AI engineer", ale raczej "potulny słuchacz AI 3-ej kategorii", który będzie wykonywał fizyczne prace, których za 5 lat nie będzie można zastąpić.

    • @kajodata
      @kajodata  Před měsícem

      A ja myślę że zarządzanie i nadzór nad tą aparaturą biorąc pod uwagę to że będziemy ze sobą konkurować (kazdy będzie miał to samo AI) to jednak będzie niezła zabawa 😅

    • @karolmot7099
      @karolmot7099 Před měsícem +1

      @@kajodata Dobre porównanie tej całej sytuacji to ZOO (chyba gdzieś zasłyszałem), z tą różnicą że to my jesteśmy szympansami w klatce, a AI to coś w rodzaju opiekunów ZOO (sprzątają klatki, przynoszą jedzenie). Powstaje naturalne pytanie: "Jaką rolę powierzyłbyś w takim scenariuszu ludziom?". Tak z grubsza wydaje się że żadną. Spróbuj w ZOO dać szympansowi grabie żeby postprzątał , nic nie potrafi z nimi zrobić ... za głupi

  • @radosny4056
    @radosny4056 Před měsícem +1

    Ja nowymi technologiami interesuje się jakoś 10lat po rozpowszechnianiu

    • @kajodata
      @kajodata  Před měsícem +1

      Jest to jakieś podejście - przynajmniej ominą Cię wady wczesnych wersji 😅

    • @radosny4056
      @radosny4056 Před měsícem

      @@kajodata może okazać sie ze juz nie ma czym sie interesować

  • @sergiuszwolski5756
    @sergiuszwolski5756 Před měsícem

    Testowałem, nawet rozmawiałem i po filmikach w sieci spodziewałem się dużo więcej. Bot w locie tłumaczy siebie na język Polski bo oficjalnie go nie obsługuje więc czasem fefluni ale rozmowa była dosyć naturalna.

    • @kajodata
      @kajodata  Před měsícem +1

      No ja dziś próbowałem i rzeczywiście opcja jest ale na androidzie jeszcze mi się trochę "potyka"

    • @gorylgrubas
      @gorylgrubas Před 3 dny

      Przepraszam jak mogę to sprawdzić jest to jakaś apka na tel?

  • @rafalg8575
    @rafalg8575 Před měsícem

    Ja też jestem BI developerem i też wierzę w dane dlatego, że jest i będzie ich coraz więcej, a firmy chcą je analizować i lepiej rozumieć. Chodzić może nawet o tak prozaiczne rzeczy jak eliminowanie danych zbędnych. Chat-GPT jest świetnymi narzędziem, ale chyba jeszcze nie do analizy danych bo mocno halucynuje. Oglądałem eksperta od DAX, który to doskonałe pokazał. Także na dziś widzę takie niebezpieczeństwo, że jak ktoś zabierze się np. za nową technologię z nastawieniem, że sky is the limit przy użyciu Chat-GPT, a większość z nas ma tendencje do upraszczania i jest nastawiona na natychmiastowy efekt to widzę tutaj duże niebezpieczeństwo. Z całym szacunkiem, ale nie wydaje mi się aby Polski rząd miał jakikolwiek wpływ na kształtowanie i rozwój AI. Prosiłbym tylko żeby nie tworzyli kolejnej komisji, za którą wszyscy zapłacimy. Pozdrawiam

    • @kajodata
      @kajodata  Před měsícem

      Dzięki za obszerny komentarz ♥️

  • @piotrgostomski4110
    @piotrgostomski4110 Před měsícem

    Sądzę, że jakaś kontrola powinna być wręcz musi, jeśli my tego nie zrobimy prędzej czy później zrobi to inne Państwo czy jakieś korpo, cybersecurity musi spełniać też swoją rolę. Największe opory mam tylko w tym, że jeśli weźmie się za to nasz rząd to będzie toporne i wcale niedostępny i naprawdę wtedy wyhamujemy na maksa, a kapitał zagraniczny będzie uciekał. 4o jeszcze nie używam, AI analityki szczegółowej, niestandardowej i myślenia nie zmieni, zrobi to co pozwoli zrobić kod.

    • @kajodata
      @kajodata  Před měsícem

      Dzięki za Twoją opinię 🙂

  • @uskrzydlacz
    @uskrzydlacz Před měsícem

    czy ma powstać Ministerstwo Śledzenia Dziwnych Kroków AI? nie, mamy już NASK, to powinno wystarczyć. Można go za to rozbudować o kolejne działy zajmującymi się konkretnymi problemami stworzonymi przez AI. Pozdrawiam.

    • @kajodata
      @kajodata  Před měsícem +1

      Do NASK mam szacunek, także... To brzmi serio jak niegłupi pomysł

  • @bajboll
    @bajboll Před měsícem +2

    Interesuję się tematem, ale wydaje mi się, że nie potrzebujemy mieć zdania na temat AI. Tak jak nie znamy się na szczepionkach czy nie znamy sensownych argumentów na temat tego czy wprowadzać Euro w Polsce. Są ludzie kompetentni, którzy mam nadzieję, że mają wpływ większy na tak ważne decyzje niż opinia publiczna sterowana emocjami

    • @kajodata
      @kajodata  Před měsícem +1

      Oczywiście, że są ludzie którzy na tym znają się lepiej. Ale tak jak są zawodowi kierowcy tak mogę wsiąść do Mazdy a potem do Tesli i powiedzieć czym mi się lepiej jeździ, prawda? Czy inaczej to widzisz?

  • @historyman818
    @historyman818 Před měsícem

    Szczerze, AI nie powinno być zmonopolizowane przez państwo ani przez ludzi prywatnych. Każde z jednostek mogą nadużyć technologię. Po prostu powinno być ono zlikwidowane, zmarginalizowane bądź obciążone jak największą ilości regulacji jak to możliwe. W ogóle najlepiej jakby przy każdym użyciu AI była pisemna zgoda i używana tylko w ostateczności (jak broń atomowa).

    • @mariuszs5018
      @mariuszs5018 Před měsícem

      Zgadzam sie. Zdecydowanie najbezpieczniejsze rozwiazanie. Problem w tym ze by to mialo sens musialyby to zrobic wszystkie panstwa bo jeżeli nie to te co zrobią zostana daleko w tyle

    • @kajodata
      @kajodata  Před měsícem

      Tu nie ma tak natychmiastowych skutków jak przy broni atomowej, więc ciekawość wygra. Ale - zupełnie bez żartów - rozumiem tą obawę, bo ostatecznie nikt z nas nie wie gdzie nas to zaprowadzi za 30 lat.

    • @edwardtalkowski7439
      @edwardtalkowski7439 Před měsícem

      Za pracę nie płacić 😮 ? I tak będą wersję dla wojska i służby. Chin nic nie zatrzyma😮n

    • @edwardtalkowski7439
      @edwardtalkowski7439 Před měsícem

      Urząd I audyty aby nic robić! Takie to Tusk, Holownia +.UE to strefa zabytkowa 😮

  • @mariolakolary7434
    @mariolakolary7434 Před měsícem

    niech nasz rząd się odczepi od AI :)

    • @kajodata
      @kajodata  Před měsícem +1

      Hehe 😅 czyli rozumiem, że wolisz by zarządzał tym świat korporacji?

  • @kamilpiechota9147
    @kamilpiechota9147 Před 27 dny

    Facet opisuję Chatgpt jak by ostatnio z niego korzystał 20 lat temu. To idiotyzm! 🤨👎