Čaká nás ďalšia kríza? | Príbeh EVERGRANDE

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 4. 10. 2021
  • V posledných týždňoch sa veľa hovorí o najväčšom developerovi v Číne, o spoločnosti Evergrande, ktorá sa topí v dlhoch. A prirovnáva sa k banke Lehman Brothers, ktorá je symbolom poslednej krízy. V tomto videu sa pozrieme na príbeh Xu Jiayina a jeho spoločnosti Evergrande Group, ako sa v priebehu roka dostala z vrcholu skoro až na dno.
    Instagram: / ekonomia_ludskou_recou
    Facebook: / ekonomialudskourecou
    Prepis videa: ekonomialudskourecou.sk/caka-...
    Keď chcete tvorbu kanálu podporiť, tak môžete tu: / ekonomialudskourecou
    #Evergrande#Kríza#Čína
    ____________________________________________
    Ilustrácie: freepik.com
    Ilustračné videá: Videvo
    Fotografie: Pixabay
    Hudba a zvuky: Epidemicsound.com

Komentáře • 28

  • @jozefnovak7750
    @jozefnovak7750 Před 9 měsíci

    Ďakujem! Toto sú ohromujúce správy!

  • @matusadamkovic
    @matusadamkovic Před 2 lety +13

    Super video uvítal by som viac videí o rôznych spoločnostiach a ich pribehoch je to fakt zaujímavé a poučné a v niektorých prípadoch zároveň aj motivujúce🙂👍

    • @vladimir7370
      @vladimir7370 Před 2 lety +3

      Dobry napad. Takovy videa u nas nikdo nedela. A velkych firem je mraky... Zajimal by me jejich pribeh... Amazon, facebook, google, Apple , microsoft, tesla,McDonald atd ale i automobilky... Ferrari, ford.. Mohl by to byt zajimavy content..

  • @trader2.07
    @trader2.07 Před 2 lety +6

    Výborné video! ĎAKUJEME!

  • @Luxiar_140
    @Luxiar_140 Před 2 lety +15

    Super video mimochodom ✌️ som rád že sa tvorí aj rozumný content a jediný problém tohto kanálu je malé povedomie o ňom, prajem viac odberateľov a vela úspechov, pekný večer ✌️

  •  Před 2 lety +36

    Zaujímala by vás téma, PREČO BUDEME MAŤ DRAHÚ ELEKTRINU? a celkovo z čoho sa skladá cena elektriny na SK ?
    Edit: vo videu spomínam, že je to 6-násobok dlhu Slovenska, v realite je to niečo medzi 4-5 násobkom.
    Keď sa vám moja tvorba páči, budem rád, keď mi prispejete jedným eurom mesačne cez www.patreon.com/ekonomialudskourecou 🙂

    • @robonigut
      @robonigut Před 2 lety +1

      Samozrejme, že áno. Akurát študujem na nete, ako prebiehala privatizácia Slovenských elektrárni. Je zaujímavé sledovať, že kto má aké podiely a ako k nim prišiel, prečo sú v Mochovciach razie a kto je najväčším veriteľom zadĺžených Slovenských elektrárni?
      A zároveň neviem, či si EÚ tou "zelenou energiou" nestrelila tak trochu do kolena? Je zaujímavé, že v Nemecku sa z kukurice vyrába biomasa a elektrina a inde vo svete kvôli jej nedostatku hladujú. czcams.com/video/shj-fSubbr8/video.html

    • @MrTufoz
      @MrTufoz Před 2 lety +1

      Anooo

  • @clovek9142
    @clovek9142 Před 2 lety +6

    Ahoj, výborne zvládnutá podmasová hudba! Super výber aj hlasitosť vôbec to teraz nepôsobilo rušivo :) ....Ten úvod bez hudby krásne pritiahol pozornosť na to čo si hovoril. To ticho upútalo moju pozornosť na prejav.

  • @Speto
    @Speto Před 2 lety +2

    Vynikajuce video :)

  • @selloutBTCselloutBTCrareasfck

  • @michalpalko4843
    @michalpalko4843 Před 2 lety

    Zaujimave video. Btw neviem, ci sa mi to iba zdalo, ale zvukova stopa nie je zrovna najlepsie synchronizovana s obrazom.

  • @robertbilka1542
    @robertbilka1542 Před 2 lety +1

    Na "západe" sme dovolili súkromným komerčným bankám vytvárať peniaze zo vzduchu v temer neobmedzenom množstve vo forme kreditu za účelom pôžičiek, primárne na hypotekárny trh (ala expanzívna tvorba depozít, fračná rezerva, apod).
    Inak povedané, súkromné banky "tlačia" viac a viac peňazí, ktoré požičiavajú ľuďom na nákup starých, technologicky a dispozične nevyhovujúcich chátrajúcich 50-100 ročných domov a bytov na hranici životnosti, a teda i keď hodnota týchto nehnuteľností z roka na rok reálne neustále klesá, ich cena na trhu neustále stúpa. V ekonomike nič nevzniká nové (v skutočnosti len chátra=stráca hodnotu), cez to všetko ale v nominálnych číslach sa to prejaví nárastom údaju "virtuálneho" HDP a občania západu sa tešia, že nominálne majú vyššie HDP na hlavu ako Číňan, a teda že "u nás" ekonomika rastie, i keď pravda je opak!!!
    V Ázii, banky a súkromné korporácie tiež môžu vytvárať peniaze zo vzduchu, ale len na výstavbu totálne nových nehnuteľností (nových budov) a len pre výstavbu resp. pre prvý predaj! (popravde som to priamo neštudoval, ale videl som za posledných X rokov niekoľko prednášok na tému Čínskeho ekonomického zázraku, a prečo Čínu už nikdy západ technologicky nedobehne, a tam sa v tomto duchu (úver len na nový projekt/stavbu) vyjadrovali).
    Výsledkom toho je, že prirodzene staré nehnuteľnosti (ktoré vždy a všade strácajú hodnotu) tam strácajú cenu, a tak ich developer skupuje za lacno, zbúra, postaví nové moderné vysoko materiálovo i technologicky vysoko kvalitné, za nové úverované peniaze.
    Teda ekonomika v ČÍNE resp. Čínske HDP omnoho reálnejšie ukazuje rast ekonomiky v Číne, hlavne tej skutočnej hmotnej reálnej ekonomiky (mestá, diaľnice, železnice, štadióny a tak ďalej) a nie ako v USA a EU, kde reálna ekonomika a bohatstvo sa zmenšuje/stráca a technologicky zaostáva.
    Čo sa stane:
    V EU a USA takéto firmy dostanú od vlád peniaze (niekedy nevratné, ďalej daňové a iné úľavy, niekedy bezúročné úvery na dlhé desaťročia, či sa za nové takéto úvery zaručia štáty) a takáto zbankrotovaná firma ďalej funguje ako by sa nič nestalo. Alebo, ale to výnimočne, takáto firma zbankrotuje, dlhy zostanú na pleciach tým, ktorým dlhovali (živnostníci, a malí podnikatelia a zamestnanci, ktorý nedostali mzdy, nesplatili úvery, a prišli aj o celý svoj majetok). Ale nič HMOTNÉ ani HODNOTNÉ po presne takýchto firmách v EU a USA nezostane.
    Neviem teda ako to dopadne v Číne, tam asi vláda súkromné korporácie priamo zachraňovať nebude, ale mohla by to vyvlastniť za náhradu a pokračovať sama ďalej.
    Ale aj keby to tam padlo, tak po tej korporácii zostali desiatky či stovky miliónov moderných bytov, škôl, štadiónov, kultúrnych budov, diaľnic či vysokorýchlostných železníc!!!A toto je to najdôležitejšie. Po tých z EU a USA nezostane nič hmotné .. pretože oni nič nestavali ... len vytvárali a požičiavali peniaze na staré zchátralé 1000 ročné staticky na životnosti byty/domy!
    A čo sa týka problému týchto Čínskych gigantov, absolútne v ničom sa nelíšia v tom, čo bežne robia firmy v EU a Japnsku a USA, čo sa týka emisii vlastných dlhopisov, a expanzie čisto navyšovaním úverov, skupovaním konkurencie a predávaním či zastavovaním majetku týchto novo nakúpených firiem s cieľom získať ďalšie financie na ešte rýchlejšie a väčšie úverovanie a skupovanie konkurencie. Takto za pár rokov skúpila Telefonika obrovskú časť operátorov v západnom svete, ktorý mali v skutočnosti ďaleko viac peňazí a majetku ako samotná Telefonika. Pokiaľ sa nakupujú ďalšie ... tak sa úver vždy tlačí v čase. Obchodný model bol že až budú tak veľký, že budú vlastniť viac ako 51% všetkých operátorov, budú to oni ktorý budú diktovať ceny svojim odberateľom a dodávateľom, a napríklad drahé telefónne hovory do zahraničia v reálne pôjdu len cez ich korporáciu a teda toto budú extra príjmy, ktorých tieto gigantické úvery raz splatia. Takéto spoločnosti sa nazývajú Kobylky ... z malej finančnej firmičky o 2 ľuďoch z "garáže" sa stane gigantická korporácia ... a v tom čase, keď to "padne" sú pôvodný vlastníci už dávno vyplatený a nemajú s danou korporáciou, ktorú založili a teraz spôsobuje finančnú krízu, nič spoločné.

  • @delviar
    @delviar Před 2 lety

    Super video, ako vždy. Nerozumiem, len p, prečo tá elektro-automobilka Hengchi bola prepadákom? Prečo nič nevyrobila?

    •  Před 2 lety

      Hovori sa ze to boli premiove auta ktore mali konkurovat tesle...

  • @jurajkala2605
    @jurajkala2605 Před 2 lety

    Na ekonómii nám profesorka hovorila, že príde ďalšia kríza. Vidím, že teraz to nehrozí, ale raz sa to môže stať.

  • @MrTufoz
    @MrTufoz Před 2 lety

    Good

  • @PiwnyPartner
    @PiwnyPartner Před 2 lety +1

    Videl som uz nejake videa k zivnosti od teba, kazdopadne su uz trosku starsie. Dalo by sa spravit nejake video cisto k zivnosti? ako zalozit/kedy sa to najviac oplati, mozno aktualizovane sumy k tomuto roku?

    •  Před 2 lety

      Píšem si

  • @LysergicAcidDerivate
    @LysergicAcidDerivate Před 2 lety +1

    Mohol by mi niekto slušne vysvetliť komu to všetky štáty na svete dlhujú peniaze???

  • @suicidebywords
    @suicidebywords Před 2 lety

    viac takýchto Šu-Linov z Wu-Chanu!!!

  • @martanek1082
    @martanek1082 Před 2 lety

    Milujem politicky nezaujate videa :)

  • @Coffe7913
    @Coffe7913 Před 2 lety

    ano ako stale, z krizy do krizy....nestaci pandemia a vojna, treba este toto tu

  • @mirov9765
    @mirov9765 Před 2 lety

    To je čo za hlúpu otázku? Jediná otázka je , kedy.

  • @coper137
    @coper137 Před 2 lety +1

    Nieco na zamyslenie, stat vam berie kazdorocne ca 50% platu,
    ak by ste namiesto platenia dane investovali 50% platu, napr. 400 eur mesacne, tak po 40 rokoch a pri vynose 6%
    mate ca 750 000 eur, a rocny vynos (6%) by bol teoretickych 45 000 eur/rok