Słynny buczek w drzwiach EN57-038 "Babcia" kolei mazowieckich

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 28. 01. 2023
  • EN57-038 to najstarszy obecnie jeżdżący egzemplarz "kibla" w Polsce. Ten ponad 60-letni elektryczny zespół trakcyjny w dalszym ciągu dzielnie obsługuje połączenie Tłuszcz - Ostrołęka - Tłuszcz. Wyprodukowany w 1963r. w Pafawag Wrocław (modernizowany w ZNTK Mińsk Mazowiecki). W tym egzemplarzu jest również zachowany słynny "buczek", który dodaje większego klimatu całego tego jeżdżącego skansenu.
    •Nagrania są moją własnością i posiadam do nich wszelkie prawa autorskie. Wykorzystywanie ich bez mojej zgody jest zabronione! •
    Data nagrań: 6.01.2023

Komentáře • 37

  • @kolejzpasja
    @kolejzpasja  Před rokem +4

    Chciałbym serdecznie podziękować za 1300 subskrybcji! Dużo dla mnie to znaczy no i oczywiście motywuje do dalszej pracy. Pozdrawiam!

    • @plejra
      @plejra Před rokem +1

      Bardzo dziękuję za wspaniały materiał. Czy jest możliwość wciąż przejechania się nim? Chciałbym nagrać dźwięki ze środka za pomocą profesjonalnego rejestratora dźwięku.

    • @kolejzpasja
      @kolejzpasja  Před rokem +2

      @@plejra Jasna sprawa. Jeździ regularnie na trasie Tłuszcz - Ostrołęka - Tłuszcz.

    • @plejra
      @plejra Před rokem

      @@kolejzpasja jeśli chciałbym się skontaktować to najlepiej Instagram?

    • @kolejzpasja
      @kolejzpasja  Před rokem +2

      @@plejra Najlepiej na mojej stronie na Facebooku.

  • @D_A661
    @D_A661 Před měsícem

    Wstawić klimatyzację i najlepszy zespół elektryczny na świecie. ❤️❤️

  • @kamiloron5592
    @kamiloron5592 Před 2 měsíci +1

    Wspomnienia odblokowane... :D Zimy w EN57 pachniały zapachem drożdży :D

  • @kolejepoludniowegozachodu

    Super materiał, wracają wspomnienia trójmiejskiej SKMki i lata '80, '90

  • @kolejikomunikacjamiejska2024

    Piękna babcia ona jeździ Z tłuszczu do Ostrołęki i z Ostrołęki do Tłuszczu

  • @HDPaulDW919
    @HDPaulDW919 Před rokem +6

    Świetny materiał z prześliczną Babuchą :D
    Uwielbiam ten brzęczyk w klasycznych EN57 - ten dźwięk to wręcz złoto podobnie jak sprężarka czy rozruch w członie silnikowym, dlatego mam słabość to tych pociągów oraz mam do EN57 olbrzymi sentyment :D
    Miałem okazję już czterokrotnie się nią przejechać, mimo że ciągle nagrywam przejazdy po tej linii to tylko dla tego Brzęczyka :D

    • @kolejzpasja
      @kolejzpasja  Před rokem +2

      Dzięki! Dobrze, że zostawili ten buczek, bo na przykład w SKM Trójmiasto wszystkie już mają dźwięk "piszczałki" niektóre z przewozów regionalnych również...

  • @semaforsemaforkrk7564
    @semaforsemaforkrk7564 Před rokem +3

    Mega klimacik, łapka w górę!

    • @lukec8504
      @lukec8504 Před rokem +1

      Mega do pooglądania na YT, ale nie do jazdy. Dobrze, że tego g**na coraz mniej, podobnie jak Autosanów H-9, Jelczy 110/120 itd.

  • @piotrek8389
    @piotrek8389 Před rokem +2

    Super😊😊😊

  • @KolejowyMarcel
    @KolejowyMarcel Před rokem +1

    Super materiał! Miłe dźwięki dla ucha 😉

  • @daniellojtek
    @daniellojtek Před rokem +1

    Piękny widok

  • @prostozgrudziadza5805
    @prostozgrudziadza5805 Před rokem +1

    Super 👍

  • @SimonTog
    @SimonTog Před rokem +1

    Good video :=)

  • @KOLEJ22DrogaPrzygody
    @KOLEJ22DrogaPrzygody Před rokem +1

    No proszę zacnie Historia na torach

  • @Visalcon
    @Visalcon Před rokem +2

    Jeszcze jakby tyku-tyku było...

  • @pawegliszczynski4449
    @pawegliszczynski4449 Před rokem +2

    Ciekawy skład

  • @gignmechanik8482
    @gignmechanik8482 Před rokem +3

    I tak ma być, a nie jakieś "pisk pisk pisk" dla lemingów.

  • @sqrt9
    @sqrt9 Před rokem +2

    Piękny odcinek! Wiesz może, które kursy obsługuje "Babcia"?

    • @kolejzpasja
      @kolejzpasja  Před rokem +2

      Ona zbytnio nie ma stałych obiegów, ale najczęściej jeździ na R61

    • @HDPaulDW919
      @HDPaulDW919 Před rokem +2

      Na 100% na linii Tłuszcz - Ostrołęka i poza nią nigdzie się nie zapuszcza.
      Z obiegami Babci to bywa różnie ale jak w weekendy jeździłem na LK29 na zdjęcia to często widywałem ją na obiegach:
      Ostrołęka wyjazd po 10 rano, obecnie 10:32 - przyjazd do Tłuszcza po godz. 11, obecnie 11:49, wcześniej realizując obieg po 7 rano, obecnie 7:10 i przyjazd po 8 rano, obecnie 8:27. Zazwyczaj jak wyjeżdżałem KM-ką z Tłuszcza po 10 rano to mijałem ten obieg na stacji Przetycz.
      Potem Babcia o godz. 12:45 wyjeżdżała z Tłuszcza do Ostrołęki, przyjazd o 14:03 i powrót na trzecim od końca kursie jadąc przed przedostatnim pociągiem którym jest bezpośredni weekendowy pociąg z Ostrołęki do Warszawy Wileńskiej.
      Wprawdzie nie jestem z tych okolic tylko mieszkam w warszawskiej Falenicy ale to były moje trzykrotne obserwacje w.w obiegów kiedy przyjeżdżałem na zdjęcia na LK29 :)

    • @sqrt9
      @sqrt9 Před rokem +1

      @@HDPaulDW919 Dziękuję bardzo!

  • @mieszkanieiwicka9882
    @mieszkanieiwicka9882 Před 9 měsíci

    chciałem sie zapytać ... co to jest ten strzał w 37 sekundzie filmu ?????

  • @Mati04876
    @Mati04876 Před rokem

    Wiesz może na których kursach najłatwiej go spotkać? Czy nie ma reguły i jeździ o różnych porach w zależności od dnia?
    I raczej obsługuje już tylko trasę Tłuszcz-Ostrołęka czy zdarza się sporadycznie na jakiejś innej?

    • @kolejzpasja
      @kolejzpasja  Před rokem +2

      Jeździ według stałego obiegu, ale obieg może się czasami zmienić. Najczęściej jeździ na R61 Tłuszcz - Ostrołęka - Tłuszcz.

    • @Mati04876
      @Mati04876 Před rokem +1

      @@kolejzpasja a w weekendy też wyjeżdża?

    • @kolejzpasja
      @kolejzpasja  Před rokem

      @@Mati04876 Tak.

    • @Mati04876
      @Mati04876 Před rokem

      @@kolejzpasja super, dzięki!

  • @user-vg6fm9ot5l
    @user-vg6fm9ot5l Před 3 měsíci

    O ile pociagi/sklady/klasy EIC,IC,TLK naleza do panstwowej spolki w calosci o tyle pociagi Polregio naleza czesciowo do panstwowej spolki z dofinansowaniem na konkretnego wojewodztwa ;a Koleje(odpowiednich wojewodztw) naleza do ich urzedowi sa przez nie finansowane. Tez tutaj wynikajace z obserwacji informacji ale i jezdzenia nimi moge wyciagac wnioski czym sie charakteryzują. A wiec sklady Polregio glownie skladaja sie z calosci pociagu podzielone na zespolone czlony przedzielane drzwiami W kazdym czlonie sa bezprzedzialowe rzedy siedzen z obu stron na przeciwko. Wydzielona strefa maszynisty i kierownika pociagu/konduktora oddziela reszte pociagu i sa z obu stron na koncu pociagu. Zdarzaja sie wyjatki na wzor pociagów tlk-wagonowe i prowadzaca lokomotywa.Pociagi Polregio sa raczej na dystanse krotsze zwykle laczy 2 wojewodztwa. Niestety brak dyskrecji i starosc wagonow sprawia niemile wrazenie , szczegolnie uciazliwe latem i zima oraz dosc halasliwe.Chociaz z czasem wymieniany jest stary tabor Polregio na nowszy w stylu Impus EZT jak w Kolejach(Wojewodzkich) i podobnym wyposazeniem w srodku. Wymienione Koleje(jednego z wojewodztw) skladaja sie budowa na wzor EPI i DART-IC czyli całosc pociagu cala bryla modulowa dluzsze lub krotsze a rowniez z laczonych osobnych modulow calej bryly jakby osobny wagon. Srodek zawiera rzedy siedzen podwojnych lub poczwórnych na przeciwko. Wydzielona strefa maszynisty oddziela reszte pociagu i sa z obu stron na koncu pociagu. Wymienione pociagi Kolei(Wojewodzkich) Impus EZT sa najczesciej na dystansie okreslonego wojewodztwa, ewentualnie niektore kursy laczone do najblizszego innego. Jest takze brak dyskrecji jak u wszystkich wagonow bezprzedzialowych ale sa klima i ogrzewanie pomocne zima bo cieplo i latem ochladza ;wtyczki 230v i usb 5v, wygodne fotele , wi-fi i ogołem sa dosc szybkie a co wazne nowoczesne i zadbane a takze ciche. W pociagach Polregio i Kolei(Wojewodzkich) obowiazuje automatyczne lub przyciskowe otwieranie drzwi. Polregio i Koleje(Wojewodzkie) jako najbardziej dostepny srodek komunikacji kolejowej zatrzymuja sie na wielu niekiedy takich gdzie IC nawet nie ma postoju w tym male wioski czy miasteczka.Jednak moga byc tez jako dodatkowy srodek komunikacji miejskiej jako ze zatrzymuja sie w granicach miasta na roznych stacjach pod warunkiem ze dana gmina ma umowe z przewoznikiem; wtedy na bilecie calodobowym ,czasowym czy miesiecznym ect mozna w obrebie miasta odbywac podroz. Jeszcze atutem takich pociagow z racji dwustronnych kabin jest to ze moze dojezdzac do stacji krancowych i takich gdzie nie ma bocznego powrotnego toru rownoleznego, gdyz wczesniej dzieki wstawionej rozdzielnicy i lacznika torow mozna zastosowac ruch na jeden tor krancowy.
    Otwieranie drzwi w wersji klamkowej (najczesciej w wagonach starszych wersji) w srodku miedzy wagonami w wersji to poprzez pociagniecie klamki w lewa lub prawa strone. A zewnetrzne drzwi poprzez pociagniecie klamka w dol i szarpniecie ich do siebie-przy wsiadaniu ,wypchniecie ich.-przy wysiadaniu. Trzeba troszke sily aby je wypchnac uwazajac aby nie wypasc przez nie. Dlatego nie stoi sie na tej klapie bo przy otwarciu uchyla sie w dol. A chcac zamknac(zwykle zamykaja sie same mechanicznie) trzeba chwycic za uchwyt przy drzwiach i zatrzasnac do siebie. Stad czasami ktos nie domknie i zostaja otwarte az ktos nie zauwazy.Najprostrze otwieranie(stosowane w pociagach z nowszymi wagonam) nastepuje poprzez nacisniecie przycisku a drzwi otwieraja sie i zamykaja automatycznie. Wiec bezpieczenstwo ze nikt po drodze nie wypadnie z pociagu. Podobnie w regionalnych i obrebie wojewodztwa pociagach obowiazuje automatyczne lub przyciskowe otwieranie drzwi. Jeszcze kolejna wersja jest poprostu automatyczne otwieranie i zamykanie przez maszyniste ze swojej kabiny wzor EPI i DART/FLIRT-IC.
    Przejazd tez dosc ciekawie wyglada.